توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 417980
اردوغان: در صورت موافقت پارلمان، قانون احیای اعدام را امضا می‌کنم
تاریخ انتشار : شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۴
به رغم هشدارهای مکرر مقامات اتحادیه اروپا، رییس جمهوری ترکیه اعلام کرد که اگر قانون احیای اعدام در پارلمان تایید شود، آن را امضا می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه در جریان سخنرانی در استانبول گفت: دموکراسی احترام گذاشتن به خواسته مردم است. اگر مردم بگویند که خواستار حکم اعدام هستند، این مساله در پارلمان مطرح می‌شود و اگر پارلمان آن را تایید کند من هم آن را امضا می‌کنم.

اردوغان چند ساعت پس از آن این مساله را مطرح کرد که تهدید کرد به دلیل تعلیق درخواست الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا از سوی این بلوک، مرزها را به سوی مهاجران می گشاید؛ اقدامی که با توافق ماه مارس سال جاری میلادی در کاهش حضور مهاجران به اتحادیه اروپا کاملا مغایرت دارد.

رییس جمهوری ترکیه درحالی به سخنرانی پرداخت که مردم فریاد "ما حکم اعدام می‌خواهیم" سر می‌دادند.

وی ضمن اشاره به مقام‌های اتحادیه اروپا گفت:‌ شما به دنبال حکم اعدام هستید، این آقایان حالشان بد می‌شود. اگر من این قانون را امضا کنم، این روند از سوی دادگاه حقوق بشر اتحادیه اروپا بلوکه می‌شود اما این مساله اصلا برای من مهم نیست. این مساله اصلا من را ناراحت نمی‌کند. چون این دادگاه تصمیم‌های زیادی می‌گیرد. اما خواسته مردم ترکیه مهم‌تر است که باید به آن احترام گذاشت.

مقام‌های اتحادیه اروپا گفته‌اند که اگر حکم اعدام بار دیگر در ترکیه اجرایی شود، این روند عضویت ترکیه را در این بلوک متوقف می‌کند.

ترکیه در سال ۲۰۰۴ به صورت کامل صدور حکم اعدام را متوقف کرد تا روند الحاق به اتحادیه اروپا را تسریع بخشد.

این مساله باعث شد تا حکم اعدام عبدالله اوجالان، رهبر کردها به حبس ابد مبدل شود.
 
کلمات کلیدی : اردوغان + پارلمان ترکیه + قانون احیای اعدام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.