توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487983
کردهای سوری و ترکیه برای تابستانی داغ در شمال سوریه آماده می‌شوند
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۶
یگان‌های مدافع خلق کرد اعلام کردند که تصمیم دارند عملیاتی را برای بازپس‌گیری منطقه‌ عفرین واقع بین دو شهر اعزاز و جرابلس در شمال سوریه از دست نیروهای ترکیه‌ای و ارتش آزاد سوریه که مورد حمایت آنکارا هستند، شروع کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، سیبان حمو، فرمانده کل یگان‌های مدافع خلق کرد که ستون فقرات ائتلاف "نیروهای دموکراتیک سوریه" است، در سخنانی تصریح کرد: از سال ۲۰۱۲ عفرین در معرض حملات و محاصره قرار دارد و در این مدت مدید، یگان‌های ما همواره پیروزی‌های درخشانی را رقم زدند. این نیروها همواره در بیشترین حالت آمادگی و دفاعی در مقابل هر حمله‌ای بوده‌اند. ما فراموش نمی‌کنیم که مردم عفرین جانفشانی کرده‌اند و با وجود تمامی این محاصره‌ها و دشواری‌ها، عفرین در مقابل حملات با عزت و افتخار ایستاده است.

حمو گفت، ترکیه برای ایجاد منطقه‌ای از خط جرابلس و اعزاز تا الشهباء و الباب تلاش می‌کند تا آن را به جای پایی برای خود جهت حملات به کردها در شمال سوریه تبدیل و سپس آن مناطق را به ادلب متصل کند که در آنجا (ادلب) تلاش می‌کند تا نظامی را ایجاد کند که زمام امور را در دست داشته باشد و آن را تبدیل به یک منطقه وابسته به خود کند.

این مقام کرد تصریح کرد: این احتمال وجود دارد که ترکیه از اعزاز و ادلب به الشهباء و عفرین حمله کند تا از نیروها و "مزدوران" خود حمایت کرده و منطقه مذکور را ایجاد کند. ترکیه روزانه حضور نیروهای خود در آنجا را بیشتر می‌کند.

فرمانده کل نیروهای مدافع خلق کرد اظهار کرد، با وجود اینکه ترکیه توافق‌های بین‌المللی منعقد و برخی از شرایط را برای آنها فراهم کرده است اما ما به این توافق‌ها اهمیت نمی‌دهیم و در مورد خط ممتد از اعزاز و جرابلس باید گفت که این منطقه همواره مورد توجه ماست و ما خواهان آزادی آن در هر زمان و در هر یک از گام‌هایمان هستیم. ترکیه در تمامی طرح‌های اشغالگرانه‌اش تاکنون دستاورد ملموسی را محقق نساخته و تمامی طرح‌های اشغالگرانه‌اش کاملا مشخص است و ترکیه فقط برای تعطیلی پروژه نظام فدرالیسم کردهای سوریه تلاش می‌کند.

اما حمو جدول زمانی یا جزئیات طرح کنترل بر این منطقه را اعلام نکرد.

ترکیه با همکاری با افراد مسلح ارتش آزاد سوریه در عملیات موسوم به سپر فرات در پاییز سال گذشته این منطقه را تحت تصرف خود درآورد.

از سوی دیگر، روزنامه ترکیه‌ای "قرار" گزارش داد که ارتش ترکیه برای آغاز نبرد "سیف الفرات" (شمشیر فرات) علیه نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک کرد در شمال سوریه آماده می‌شود.

این روزنامه نوشت، آمادگی‌ها برای این عملیات از قبل از رمضان آغاز شده و نیروهای نظامی که دو برابر نیروهای شرکت کننده در عملیات سپر فرات هستند، برای این عملیات جمع شده‌اند.

روزنامه قرار افزود که ۷۰۰۰ نیروی ویژه ترکیه‌ای در مرزها جمع شده‌اند و دستوراتی به تمامی نیروهای ترکیه‌ای و نیروهای مخالف جهت آمادگی کامل داده شده است.

این روزنامه ترکیه‌ای گزارش داد که انتظار می‌رود که عملیات از غرب اعزاز در منطقه عین دقنه و فرودگاه نظامی منغ در حومه شمالی حلب آغاز شود تا به شهرهای تل رفعت و عفرین در استان حلب و شهر تل ابیض در شمال رقه برسد.

قرار به این امر اشاره کرد که احتمال می‌رود این عملیات در اواخر ژوئیه آتی یا اوایل ماه اوت پس از آن آغاز شود.
 
کلمات کلیدی : سوریه + کردها + ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.