توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507683
این ۸ علامت تومور مغزی را نادیده نگیرید
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۰
بیماران مبتلا به تومور مغزی ممکن است در راه رفتن و حفظ تعادل خود دچار مشکل شوند و همچنین امکان تجربه سرگیجه وجود دارد.

عصرایران نوشت: تومورهای مغزی می‌توانند خوش خیم (غیر سرطانی) یا بدخیم (سرطانی) باشند، اما در هر صورت خود تومور می‌تواند به روش‌های مختلف بر شرایط بیمار تاثیرگذار باشد. بنابر گزارش کلینیک مایو، علائم و نشانه‌های یک تومور مغزی بسیار متفاوت هستند و به اندازه، مکان قرارگیری و نرخ رشد تومور بستگی دارند.

برخی علائم بالقوه ناتوان کننده مرتبط با یک تومور مغزی وجود دارند و پزشک استفاده از بهترین روش درمانی، چه عمل جراحی، پرتو درمانی یا روشی دیگر را ارزیابی خواهد کرد. در ادامه با برخی از این علائم بیشتر آشنا می‌شویم.

سردرد

اگر فردی نیستید که به طور معمول از سردرد رنج می‌برد و ناگهان متوجه شده‌اید که به طور منظم با این مشکل سرو کار دارید، این می‌تواند دلایل مختلفی داشته است که از آن جمله می‌توان به تومور مغزی اشاره کرد. سردرد می‌تواند یکی از نشانه‌های اولیه شکل‌گیری تومور مغزی باشد.

این سردردهای خاص که با تومورهای مغزی مرتبط هستند واکنشی مشابه با سردردهای دیگر به استفاده از درمان‌های بدون نسخه مانند قرص‌های مسکن نشان نمی‌دهند. با این وجود، منابع پزشکی به این نکته اشاره دارند که مواجهه با سردرد نباید موجب هراس شما شود، زیرا بیشتر سردردها بی ارتباط با تومورهای مغزی هستند.

تشنج

تومورهای مغزی می‌توانند محرک تشنج باشند، که می‌تواند نخستین سرنخ از بروز اتفاقی غیر معمول را در مغز ارائه کند. تشنج‌ها به همراه برخی انواع خاص تومورهای مغزی مانند گلیوم‌های با رشد آهسته، مننژیوم (غشاهای مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار می‌دهد) و تومورهای مغزی متاستاتیک (سرطانی که از قسمت دیگری آغاز شده و به مغز گسترش می‌یابد) شایع هستند.

خصوصیات تشنج‌های مرتبط با تومور شامل آغاز ناگهانی مشکل، از دست رفتن عملکرد بدن، ایست تنفسی (برای ۳۰ ثانیه یا بیشتر) که می‌تواند به آبی شدن رنگ پوست منجر شود، رویدادهای کوتاه کلی ۲ یا سه دقیقه‌ای، و ضعف یا بی حسی پس از آن اشاره کرد.

افت شناختی

بروز مشکلاتی در توانایی مغز برای پردازش اطلاعات ممکن است یکی از نتایج شکل گیری تومور مغزی باشد. تومورهای سرطانی مغز می‌توانند یادآوری چیزهای مختلف، تمرکز بر وظیفه یا برقراری ارتباط روشن را برای بیمار دشوار سازند.

انواع مختلفی از علائم مانند گیج شدن و ناتوانی در تفکر به صورت واضح ممکن است بروز کرده یا به تدریج خود را نشان دهند. این شرایط می‌تواند هشدار اولیه برای مراجعه به پزشک و بررسی دقیق‌تر و ریشه‌یابی مشکل در نظر گرفته شود.

دشواری در حفظ تعادل و هماهنگی

برخی نشانه‌های شکل گیری یک تومور مغزی به صورت جسمانی خود را نشان می‌دهند که می‌توانند به واسطه خود تومور یا روش‌های درمانی پدیدار شوند. از آنجایی که مغز و نخاع بخشی از سیستم عصبی محسوب می‌شوند، بیماران مبتلا به سرطان مغز می‌توانند طیف گسترده ای از عوارض جانبی ناخواسته را تجربه کنند.

جدا از افت شناختی که پیش‌تر به آن اشاره شد، بیماران مبتلا به تومور مغزی ممکن است در راه رفتن و حفظ تعادل خود دچار مشکل شوند و همچنین امکان تجربه سرگیجه وجود دارد. مشکلات در هماهنگی، به عنوان مثال در انجام کار ساده‌ای مانند بستن بند کفش، ممکن است از نشانه‌های یک تومور مغزی باشند.

تغییرات شخصیتی

اعضای خانواده یا مراقبان افراد مبتلا به تومور مغزی ممکن است متوجه تغییر در رفتار آنها شوند. تغییرات شخصیتی در یک بیمار می‌تواند فشار مضاعفی را به وی وارد کند. از آنجایی که لوب پیشانی مغز مرکز فرماندهی برای شخصیت محسوب می‌شود و تومورهای که در این ناحیه قرار دارند اثری شدیدتر در پی خواهند داشت.

تومورهایی که در نواحی دیگر مغز شکل می‌گیرند می توانند موجب عدم تعادل هورمونی و ناراحتی شدید در بیماران شوند، به ویژه اگر توانایی آنها در صحبت کردن تحت تاثیر قرار بگیرد. بیمار مبتلا به تومور مغزی که توانایی خود در صحبت کردن را از دست داده است ممکن است قصد داشته باشد به همسر، فرزند یا نوه خود بگوید که چقدر او را دوست دارد، اما ناتوانی در این کار برای وی آزاردهنده خواهد بود.

از دست دادن شنوایی

در شرایطی که توانایی صحبت کردن می‌تواند تحت تاثیر یک تومور مغزی قرار بگیرد، قدرت شنوایی انسان نیز می‌تواند تحت تاثیر آن قرار بگیرد. در شرایطی که گوش‌ها نقش مهمی در شنوایی دارند، اما این مغز است که در نهایت صدا را پردازش می‌کند. این به معنای آن است که گوش و ساختار داخلی آن می‌توانند شرایط خوبی داشته باشند، اما مسیرها و گیرنده‌های موجود در مغز این گونه نباشند.

یک نوع از تومور که می‌تواند قدرت شنوایی را تحت تاثیر قرار دهد به نام نوروم آکوستیک شناخته می‌شود که ممکن است یک یا هر دو گوش را تحت تاثیر قرار دهد. آزمایش‌ها در این زمینه از دست دادن شنوایی در فرکانس‌های بالا و همچنین تشخیص ضعیف واژه‌ها را نشان داده‌اند. تومورها می‌توانند یک منطقه کوچکتر، جایی که سیستم‌های رله شنوایی قرار دارند را تحت تاثیر قرار دهند یا اثرات جمعی مانند ایجاد فشار یا حتی حرکت مغز را با توجه به اندازه خود شکل دهند.

ضعف در یک سمت بدن

ضعف در یک سمت بدن که دست و پای آن سمت را تحت تاثیر قرار می‌دهد، یکی دیگر از نشانه‌های تومور مغزی است. همچنین ممکن است در تشخیص این که کدام سمت بدن شما چپ یا راست است، گیج شوید که همگی با یک تومور در لوب پیشانی یا آهیانه‌ای مغز پیوند خورده‌اند.

یکی دیگر از نشانه‌های این نوع از تومور درک تغییر یافته از لمس یا فشار است. این شرایط می‌تواند توانایی فرد در احساس درد یا دماهای مختلف را تحت تاثیر قرار دهد.

تغییرات بینایی

تومور مغزی که در نزدیکی عصب بینایی قرار دارد می‌تواند به تاری دید یا دوبینی منجر شود و برخی انواع دیگر تومور می‌توانند حرکات غیر طبیعی چشم را در پی داشته باشند.

بیمار مبتلا به تومور مغزی ممکن است با شکل گیری نقاط کور، از دست دادن دید محیطی، یا نابینایی ناگهانی مواجه شود که می‌تواند نشان دهنده فشار وارده از تومور روی مغز باشد. در صورت مواجهه با نابینایی ناگهانی دریافت کمک پزشکی فوری بسیار مهم است.
 
کلمات کلیدی : سرطان + تومور مغزی + سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.