نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 434981
ابتکار: نباید اجازه دهیم شاخص آلودگی هوا به 300 برسد
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۵
ایسنا نوشت: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در دولت یازدهم توانستیم نگاه‌های تقابلی به محیط زیست را به نگاه‌های تعاملی تبدیل کنیم با اشاره به مصوبه‌های اخیر مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با سیاستگذاری‌ها و قوانین موجود، رویکرد جدیدی در زمینه حفظ محیط زیست، توسعه پایدار و اقتصاد سبز در کشور ایجاد شده است.

معصومه ابتکار در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ضمن تسلیت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: ایشان جایگاه ارزنده‌ای برای کشور ما داشت، بنابراین باید سعی کنیم مسیر و راه فعالیت‌های ایشان را ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه تا کنون همکاری‌های خوبی با اتاق بازرگانی داشته‌ایم گفت: امضای این تفاهم نامه فصل نوینی از همکاری‌ها بین سازمان محیط زیست و اتاق بازرگانی را رقم خواهد زد. دولت یازدهم از ابتدا کار خود را با برنامه‌های اقتصاد سبز آغاز کرد. اقتصاد سبز از برنامه‌های انتخاباتی  روحانی بود، بنابراین از روزهای ابتدایی سعی کردیم به این موضوع بپردازیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سعی کردیم این اندیشه را که حفظ محیط زیست مانع توسعه اقتصادی است را کنار بگذاریم اظهار کرد: در تمام این مدت تلاشمان بر این بود که این موضوع را آشکار کنیم که توسعه ناپایدار باعث خسارت‌های اقتصادی، رکود رشد کشاورزی و افزایش آلودگی‌ها می‌شود. همچنین توانستیم نگاه تقابلی را به نگاه تعاملی و مشترک تغییر دهیم.

ابتکار با بیان اینکه با ساز و کار قانونی و سیاستگذاری‌ها و همچنین همکاری با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی سعی کردیم تحول نگرش در زمینه حفظ محیط زیست به عنوان مقدمه توسعه پایدار ایجاد کنیم گفت: چین در دوره‌ای تلاش کرد رشد اقتصادی یک سویه را دنبال کند اما امروز متوجه شده با حاکمیت چنین نگرشی خسارت‌های بسیاری را بر خود متحمل کرده است. در بحث آلودگی  در کشور چین 500 میلیون نفر در معرض آلودگی شدید قرار دارند و 23 شهر چین را آلودگی فرا گرفته است.

وی افزود: آلودگی کنونی چین دو برابر آلوده‌ترین شرایط ما است. طبق برآوردها 600 تا 900 میلیارد دلار نیاز دارند تا به سمت سوخت‌های پاک بروند این در حالیست که اگر از ابتدا توسعه اقتصادی را با نگاه زیست محیطی همراه کرده بودند نیاز به سرمایه گذاری جدید برای جبران خسارت‌ها نبود. این وضعیت علاوه بر خسارت‌های بسیار سنگین بهداشتی و درمانی، نارضایتی عمومی را ایجاد کرده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه نباید تجربه تلخ کشورهای دیگر را تکرار کنیم گفت: در شرایطی که بالاترین شاخص آلودگی حدود 140 بوده است، نباید اجازه دهیم آلودگی بیش از این افزایش یافته و به شاخص‌ 300 برسد.

وی با اشاره به اینکه در همه سطوح حاکمیت به ویژه بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی محیط زیست نگرش جدیدی در زمینه حفظ محیط زیست ایجاد شده است اظهار کرد: همه دستگاه‌ها پای کار آمده‌اند هنوز نگاه‌های تقابلی وجود دارد ولی حداقل در سطح تصمیم گیری این نگاه‌ها به حداقل رسیده است. در قوه مقننه، قوه قضاییه، بخشی خصوصی و مردم نگاه جدیدی نسبت به حفظ محیط زیست ایجاد شده است که زمینه ساز تحولات خواهد بود.

ابتکار با اشاره به اینکه در هفته گذشته در لایحه افزوده فصل مالیات سبز تصویب شد گفت: این یکی از اولین‌های تاریخ ایران در زمینه حفظ محیط زیست و توسعه اقتصاد سبز است که تحول خوبی در جهت سالم کردن و سبز کردن همه فرآیندهای اقتصادی، صنعتی و خدماتی ایجاد خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به تصویب فصل محیط زیست برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ارزیابی زیست محیطی به عنوان یکی از مهمترین ساز و کارها  برای تحقق اقتصاد سبز در جریان این برنامه تصویب شد. سازگاری اقتصاد با محیط زیست نیاز به ابزارهایی دارد که ارزیابی زیست محیطی و ارزیابی راهبردی ابزارهای ما برای سازگاری اقتصاد با محیط زیست محسوب می‌شود، بنابراین سعی شده برنامه ششم توسعه یک سویه به سمت اقتصاد نرود.

برنامه ششم توسعه یک سویه به سمت توسعه اقتصاد نرفته است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه توقف بهره برداری از جنگل‌های طبیعی ایران نیز با تصویب مجلس شورای اسلامی برای اولین بار میسر شد اظهار کرد: طبق این برنامه قرار است تنها درختان افتاده و بیمار برداشته شوند و از درختان سالم برداشت صورت نگیرد همچنین بهره برداری تجاری به مفهوم بهره برداری از ذخایر طبیعت ممنوع شده و واردات چوب و زراعت چوب جایگزین برداشت درختان طبیعی معرفی شده است. این برنامه قصد ندارد فعالیت اقتصادی روستاییان و اشتغال آنها را کاهش دهد بلکه سعی شده با تغییر نگاه به سمت بهره برداری صحیح، حفظ طبیعت در کنار اشتغال صورت بگیرد.

پاسخ ابتکار به برخی شبهات در مورد توافقنامه پاریس

ابتکار با اشاره به اینکه اخیرا یکی از رسانه‌ها اینطور تحلیل کرده بود که به دلیل امضای توافقنامه پاریس توسط ایران 19 میلیارد دلار خسارت به کشور ما وارد می‌شود گفت: این توافقنامه با اجماع دولت امضاء شده است که اخیرا به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز رسید که امیدواریم به سرعت مورد تایید مجلس شورای نگهبان نیز قرار بگیرد. این توافقنامه ریشه در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در بحث کاهش 50 درصدی مصرف انرژی دارد.

ابتکار افزود: طبق برآوردها مصرف انرژی در ایران پنج یا 9 برابر جهان است این در حالیست که بهره وری انرژی پایین و انتشار آلودگی بالاست. طبیعی است که کشور ما نیز همگام با جامعه جهانی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای حرکت کند. لازم به ذکر است که توافقنامه پاریس حداقل 100 میلیارد دلار منافع اقتصادی در زمینه بهره وری انرژی و ایجاد مشاغل جدید در بر خواهد داشت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه رویکردها و نگاه‌ها به محیط زیست نباید جانبدارانه و سیاسی باشد گفت: شرایط باید به سمتی برود که رویکرد علمی و عقلایی بر حفظ محیط زیست حاکم شود. سازمان حفاظت محیط زیست نیز دنبال منافع مردم ایران است. صرفه جویی در مصرف انرژی و مقابله با اسراف کردن مفاهیمی هستند که منابع دینی و سنتی ایران بر آن صحه می گذارد و خرد جمعی آن را تایید می‌کند. امیدواریم با سیاست‌ها، قوانین و رویکردهای موجود و همچنین بخش خصوصی علاقمند و دلسوز بتوانیم در زمینه اقتصاد سبز و توسعه پایدار فعالیت‌های خوبی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه باید بتوانیم بهترین تکنولوژی‌ها را به کشور انتقال داده و از آن استفاده کنیم اظهار کرد: حدود 15 قرارداد بین المللی منعقد کردیم که در همه آنها همکاری با بخش خصوصی و بحث انتقال فناوری‌ها لحاظ شده است. علاوه بر این نمایشگاه بین المللی محیط زیست فرصت و زمینه خوبی برای فعالیت شرکت‌های خصوصی فراهم می‌کند. قطعا تعداد کشورهای خارجی که امسال در نمایشگاه حضور می‌یابند بیشتر از سال‌های گذشته است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در زمینه محیط زیست توجیه قوی اقتصادی دارد، با اشاره به صندوق ملی محیط زیست اظهار کرد: این صندوق وظیفه شتاب دهندگی به فعالیت‌های اقتصادی را دارد.

ابتکار در پایان اظهار کرد: امیدواریم در زمینه ارتقای دانش محیط زیست فرهنگ سازی که جزء مفاد تفاهم نامه امروز است، فعالیت‌هایی داشته باشیم.
 
کلمات کلیدی : آلودگی هوا + شاخص آلودگی+ معصومه ابتکار
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۵ ۱۵:۱۶:۰۰
دست شما درد نکنه!!!!!!! (4116133) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۵ ۲۰:۳۲:۴۳
من به خانم ابتکار اعتماد دارم (4116758) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۸:۲۲:۲۲
دست شما هم درد نکنه (4118383) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.