نظر منتشر شده
۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 501481
چمران: این یک بدعت غیر قانونی است/ تاریخ یکم شهریور استناد قانونی ندارد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۷
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه شوراها یکی از ارکان تصمیم گیری کشور می باشند و باید تاریخ شروع آنها یک روز ثابت باشد گفت: انتخاب تاریخ هایی همانند یکم شهریور مبنای قانونی ندارد و این بدعت غیر قانونی است.

به گزارش فارس، مهدی چمران در سیصد و شصت و هشتمین جلسه شورا با اشاره به تاریخ یکم شهریور ماه به عنوان روز شروع شوراها در دوره پنجم که از سوی وزارت کشور تعیین شده گفت: آغاز کار شوراها به مانند آغاز کار مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری در قانون تعیین شده است.

وی با بیان اینکه در ابتدا آغاز کار شوراها 9 اردیبهشت ماه اعلام شده بود،ادامه داد: در قانونی بعدی که قانون اصلاح شوراها نام گذاری شد، شروع کار شوراها 12شهریور ماه تعیین شد دلیل آن هم این بود که آغاز کار شوراها یک ماه با استقرار دولت جدید فاصله داشته باشد.

رئیس شورای چهارم شهر تهران افزود: به دلیل اینکه دولت 15مرداد ماه شروع به کار می کند بنابراین یک ماه بعد از آن یعنی 14شهریور باید شروع کار شوراها باشد که به این موضوع در متن قانون هم اشاره شده است. اما سال گذشته مجلس قانونی را تصویب کرد که براساس آن گفته شد فاصله یک ماهه بعد از تحلیف ریاست جمهوری برای آغاز کار شوراها زیاد است و باید این زمان کاهش پیدا کند.

چمران تصریح کرد: در نهایت سال گذشته، مجلس قانونی تصویب و شروع کار شوراها را 12مردادماه اعلام کرد، این قانون بعد از تصویب درمجلس به شورای نگهبان ارسال شد که شورای نگهبان به چند بند آن اشکال گرفت و قانون مجدد برای اصلاح به مجلس برگشت و بعد از اصلاح برای بار دوم به شورای نگهبان ارسال شد که سرانجام روز 12مرداد شورای نگهبان با تمام بندهای آن موافقت کرد.

رئیس شورای چهارم شهر تهران افزود: سرانجام روز 14مرداد، قانون جدید با امضای رئیس مجلس برای دولت فرستاده شد و در نهایت روز 17مرداد رئیس جمهور آن را ابلاغ رسمی کرد، اما چون قانون به موقع ابلاغ نشد زمان اجرای قانون جدید گذشته بود و باید قانون قدیمی را ملاک عمل قرار می دادیم، یعنی شروع کار شوراهای جدید باید 12شهریور ماه باشد.

وی با تاکید براینکه درست نیست ما آغاز کار شوراها را که یکی از ارکان کشور به حساب می آید بدون مبنا انتخاب کنیم ، گفت: دراین میان وزارت کشور اول شهریور را شروع کار شوراهای جدید اعلام کرده است ما هم تا اول شهریور ماه شورا را تحویل می‌دهیم.

چمران گفت: از نظر حقوقی و قانونی شروع کار شورا ها در اول شهریور ماه یا تاریخ های دیگری که قبلا اعلام کرده بودند استناد قانونی ندارد و این یک بدعت غیر قانونی است که باید جلوی آن گرفته شود .

چمران افزود: ما برای شروع هر امری یک روز ثابت را در نظر می‌گیریم حتی برای گران کردن بلیت اتوبوس ولی برای شوراها که طبق بند 7 قانون اساسی از ارکان تصمیم گیری کشور می‌باشند یک روز ثابت در نظر نمی گیرند و این امر باشد اصلاح شود.

در ادامه جلسه علی صابری گفت: از منظر حقوقی این مهم درست است اما اگر در روزنامه رسمی چاپ نشود می‌توانند هر تاریخی را برای روز شروع شوراها در نظر بگیرند کما اینکه این مهم هنوز در روزنامه رسمی چاپ نشده است.

شجاعت و صلابت در نگاهت موج می‌زد

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود به شهادت شهید محسن حججی اشاره کرد و گفت: شهید حججی را انسان نماهایی سربریدند که دست پرورده توطئه گران امریکایی می باشند همان ها که داعیه دفاع از حقوق بشر دارند.

وی افزود: صلابت و شجاعت در نگاه شهید حججی موج می زد و این همان نقطه ای است که استکبار به زنجیر حقارت به بند کشیده می‌شود.

وی همچنین به تاریخ نگاری ایام هفته پرداخت و روز حمایت از صنایع کوچک و نیز روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی را گرامی داشت.
 
کلمات کلیدی : شورای شهر تهران + شهرداری + مهدی چمران
 
احد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۵:۳۳:۴۲
جناب چمران گیرم که 14 شهریور باشد یعنی سیزده روز بیشتر باشید ! در این 12 ساله چه گلی زدید که حالا نگران این سیزده روز هستید؟!!!!!! (4517727) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۵:۵۸:۱۳
جناب آقای چمران کاملا" صحیح میگن .

اما ابداعات و بدعت های این آقایان مسبوق به سابقه است و پایانش ممکن نیست .
ما باید در انتخابمان بصیر میبودیم ، که متأسفانه نبودیم .
شرمنده ایم . (4517825) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۸:۴۱:۴۶
عادت میکنید (4518100) (alef-3)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۶:۱۱:۴۱
اقای چمران حتی حاضر نیستی یکروز کمتر در شورای شهر ریاست کنی (4517855) (alef-3)
 
China
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۸:۲۷:۰۱
از این ور هم می شه به فضیه نگاه کرد که امیدی ها حتی حاضر نیستند دوره ی قانونی به پایان برسد و دوست دارند حریف را هرچه زودتر با بی قانونی از صحنه به در کنند. (4518759) (alef-11)
 
Malaysia
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۶:۳۶:۳۱
حالا دو هفته دیگه هم روی کرسی نشستین،.. (4517888) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۷:۳۳:۳۸
آقای چمران دوره شما تمام شد . لطفا خودتون رو خراب نکنید .

حالا چند روز کمتر و بیشتر (4517956) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۷:۵۱:۵۵
حالا 10 سال بودی چکارکردی که میخواهی توی این 2 روز معجزه کنی؟ (4518010) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۲۳:۳۲:۰۰
14 ساله ایشون در این پست هستن 10 سال کجا بود از 82 در این سمت هست دوره قبل رو هم 6 ساله کردن اعتراض نکرد یعنی دو سال افزایشش دادن (4518496) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۸:۰۸:۳۹
قانون کجا بود در دوره قبلی به جای 4سال 6 سال در شورا ماندید و دم از قانون نزدید اینقدر برای رضای خدا و خدمت به خلق به پستهایتان نچسبید شاید فرجی شود (4518034) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۸:۱۶:۴۱
اصلا تو قانون چطوره؟ (4518052) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۸:۴۳:۵۲
زودتر برو فقط (4518106) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۸:۴۹:۲۰
زور نزن تموم شد دیگه... (4518118) (alef-3)
 
فاضل
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۹:۵۰:۲۹
اقای چمران دوست داری حکم دائمی برای ریاست شما به اجرا دراید؟ چرا اینقدر به این میز چسبیدی؟ (4518241) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۲۰:۲۵:۳۶
خداوند به ملت مظلوم ونجیب رحم کند که این کرسی ریاست چه می کند با نخبگان این ملت (4518284) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۲۳:۳۰:۳۵
14 ساله ایشون عضو شورای شهر هستند حالا برا دو هفته کمتر و بیشتر چونه هم میزنه حاجی دوره شما تموم شد برو بذار چهار تا ادم دیگه بیان (4518494) (alef-3)
 
ناصر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۱:۴۹:۱۴
قانون رو دیدی بهش سلام برسون (4518620) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.