نظر منتشر شده
۷۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435287
عراقچی در نشست خبری سالگرد اجرای برجام؛
هیچ مذاکره مجددی در کار نخواهد بود/ در حوزه بانکی و مالی هنوز به شرایط عادی بازنگشته‌ایم که علتش برجام نیست/ دلایل عدم حضور در صدا و سیما
بخش سیاست خارجی الف، 26 دی 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۶
 معاون حقوقی وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری که صبح امروز یکشنبه به مناسبت یکسالگی برجام انجام گرفت، حضور یافت.

به گزارش  خبرنگار الف، سید عیاس عراقچی معاون حقوقی وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری که صبح امروز یکشنبه به مناسبت یکسالگی برجام انجام گرفت، گفت: امروز 26 دی یکسال از اجرایی شدن برجام می‌گذرد که می‌توان امروز آن را مرور کرد.

وی در ادامه افزود: برجام از زوایای مختلف قابل بررسی است از جنبه داخلی، سیاست خارجی، هسته‌ای، بد عهدی آمریکا و خصومت آنها قابل بررسی است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار سیاست خارجی الف، در مورد اینکه کنگره تخت تسلط جموری خواهان قرار دارد و به دنبال تحریم های جدید علیه ایران است در حوزه های مختلف حقوق بشر، موشکی و تروریسم است که این آثار برجام را خنثی خواهد کرد، اظهار داشت: اینکه کنگره آمریکا و دولت جدید آن اقدامی علیه ایران انجام دهد و تحریم های جدیدی را علیه ایران تصویب کند، محتمل است و انتظارش را باید داشت و اگر غیر این باشد باید تردید کرد.

عراقچی ادامه داد: اوباما روز گذشته وضعیت اضطراری با ایران را تمدید کرد و این نشان میدهد که برجام دلیل دوستی ایران و آمریکا نیست ما نه با آمریکا دوست شدیم و نه روابط خصمانه با آنها داریم دوستان فکر میکنند که همه مشکلات ما حل خواهد شد، بلکه همه خصومت های ما با آمریکا ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد:  وزارت خارجه در برابر تمام مشکلات کشور ایستاده است و در برابر خصومت های کنگره و رئیس جمهور جدید آمریکا ایستاده ایم.

موضوع PMD به طور کامل بسته شده است

معاون وزیر خارجه همچنین گفت: از منظر سیاست داخلی در حیطه من نیست و هر یک بنا بر اهداف و منافع خود نگاه می‌کنند که خوب است و نشانه رشد و بلوغ است، اما در حوزه سیاست خارجی موقعیت ایران قابل بررسی است.

عراقچی در ادامه
تحریم‌ها در سه حوزه کلیدی بود؛ انرژی، حمل و نقل و بانکی و مالی که تحریم‌ها بزرگترین فشار را بر ایران وارد کرد و آنها طی دو سال آخر روی آنها متمرکز شدند. در حوزه انرژی اوضاع به حالت عادی بازگشته و تولید و فروش ما در سطح مطلوب است. فروشی که قرار بود به صفر برسد به همان دو و نیم میلیون بشکه بازگشته و در هیچ حوزه‌ای شکایتی از وزارت نفت نداشتیم.
سخنانش گفت: آمریکا، ایران را به عنوان تهدید جهانی مطرح کرده بود که شکسته شده و طی یکسال گذشته ما به عنوان تهدید مطرح نیستیم. همه قطعنامه‌ها علیه ایران لغو شده و «پی ام دی» به طور کامل بسته شده و همه زمینه‌های اتهام علیه ایران از بین رفته و اکنون جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک بازیگر مشروع بین المللی مطرح شده که سفرهای مقامات مختلف جهانی و قطعنامه اخیر شورای امنیت درباره سوریه و نام ایران و نقش جمهوری اسلامی در سوریه که مورد توجه قرار گرفته حاکی این موضوع است.

وی اظهار داشت: ارتقا موقعیت سیاسی جمهوری اسلامی مشهود است که نشانه آن اتهاماتی است که به اویاما و تیم وی است که در مقابل ایران عرصه را واگذار کرد و خطرناکترین توافق آمریکا را امضا کرده است.

برنامه هسته‌ای ایران اکنون مشروع شده است

عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در ادامه گفت: برنامه هسته‌ای ایران که سابق بر این ممنوعه بود اکنون مشروع شده است. زمانی شورای امنیت تمام کشتی‌های ایران را بازرسی می‌کرد ولی امروز کشورها را به همکاری با ایران توصیه می‌کند. از زوایه برنامه هسته‌ای نیز باید گفت برنامه ما شامل غنی سازی و تحقیق و توسعه دنبال می‌شود و ماشین‌های پیشرفته ما دنبال می‌شود و ما طی 10، 15 سال آینده به سمت صنعتی شدن طبق برنامه مان پیش می‌رویم.

عراقچی همچنین گفت: در پروژه ایتر (همکاری‌های هسته‌ای) از ایران دعوت شده و فضایی که در مقابل ما گشوده شده قابل مقایسه با گذشته نیست. در خصوص تحریم‌ها نیز باید گفت که در طول یکسال گذشته با بد عهدی‌ها، تعلل‌ها و سیاست‌های تاخیری و خصومت آمیز از سوی آمریکا و برخی کشورها روبرو بودیم که طبیعی است و از سوی آمریکا قابل پیش بینی بود. هیچگاه دید مثبتی نسبت به آمریکا نداشتیم، هر آنچه از دستشان بر آمد برای کارشکنی انجام دادند که با همکاری اسرائیل انجام گرفت و ما با این بدعهدی‌ها مقابله کردیم.

با سنگ اندازی‌های غرب مقابله کردیم

وی ادامه داد: درباره تحریم‌ها با وجود همه بد عهدی‌ها و بد قولی‌های آمریکا و متحدان منطقه‌ای آنها، تحریم‌هایی را شورای امنیت بر سر راه فعالیت‌های اقتصادی ایران گذاشت که با برجام برداشته شد. ما امروز مانعی برای خرید هواپیمای خارجی نداریم و برای صدور نفتمان مانعی نداریم. در اینکه این موانع برداشته شود غرب و آمریکا مانع ایجاد کرده و سنگ اندازی کردند که ما با آنها مقابله کردیم و مجبورشون کردیم به عهد خود برگردند. در بسیاری موارد فضا را تخریب کردند ولی علیرغم همه آنها پیش رفتیم. امروز هیچ گزارشی از هیچ نهادی نداریم که مانعی یرای فعالیت خود دارند که به تحریم مربوط باشد.

عراقچی گفت: برجام کار خود را کرده و اینکه سیاست‌های دولت چه وقت به ثمر می‌رسد مسیر خود را دارد. آمار و ارقام نشانگر رشد اقتصادی در برخی موارد و رکود در برخی قسمتها است. تحریم‌ها در سه حوزه کلیدی بود؛ انرژی، حمل و نقل و بانکی و مالی که تحریم‌ها بزرگترین فشار را بر ایران وارد کرد و آنها طی دو سال آخر روی آنها متمرکز شدند. در حوزه انرژی اوضاع به حالت عادی بازگشته و تولید و فروش ما در سطح مطلوب است. فروشی که قرار بود به صفر برسد به همان دو و نیم میلیون بشکه بازگشته و در هیچ حوزه‌ای شکایتی از وزارت نفت نداشتیم.

قراردادهای نفتی ‌آماده شده و درآمدهای ناشی از فروش نفت هم قابل وصول است و اظهارات درباره عدم بازگشت آنها صحت ندارد.
در حوزه بانکی و مالی هنوز به شرایط عادی بازنگشته‌ایم، علت‌های متععدی دارد که هیچ‌یک به برجام مربوط نمی‌شود. مهمترین آنها تحریم‌های اولیه است که بعد از انقلاب گذاشته شد و ما بارها گفته‌ایم تحریم‌های هسته‌ای برداشته می‌شود، این تحریم به ما اجازه استفاده از دلار را نمی‌دهد و تلاش کردیم این موضوع را حل کنیم و راه‌های قانونی زیادی وجود دارد که نیازی به دور زدن نیست و می‌توان از سیستم بانکی دلار استفاده نکرد و یورو و سایر ارزها قابل استفاده هستند.
29 میلیارد دلار فروش نفت بازگشته و رشد اقتصادی ما را به 7.4 رسانده است. پول نفت وارد اقتصاد ایران شده است و در حوزه انرژی مشکلی نداریم و مشکلات یک به یک رفع شده است. در حوزه حمل و نقل که یک حوزه کلیدی است از همه بخش‌ها سوال کردیم که مهمترین آنها کشتیرانی است. کشتیرانی ما الان بدون هیچ مشکلی کار می‌کند و مشکل بیمه و پرچم آنها حل شده و نیز حضور شرکت‌های بزرگ کشتیرانی خارجی در ایران حل شده است. شرکت ملی نفتکش مشکل مهمی که داشت بیمه بود زیرا نزدیک به یک میلیارد دلار بیمه می‌خواهد که اوایل مشکلاتی بود و موانع وجود داشت و نهایتا با فشار به آمریکا، مجوزهای ویژه گرفته شد و مسائل حل شد.

در حوزه بانکی و مالی هنوز به شرایط عادی بازنگشته‌ایم

معاون ظریف در ادامه توضیحاتش گفت: در حوزه هوایی هم مانع اصلی خرید هواپیما رفع شده و یک قرارداد معتبر 10 ساله منعقد شده و هواپیماهای ما به جز چند مکان در همه جا می‌توانند سوختگیری کنند. در حوزه بانکی و مالی هنوز به شرایط عادی بازنگشته‌ایم، علت‌های متععدی دارد که هیچ‌یک به برجام مربوط نمی‌شود. مهمترین آنها تحریم‌های اولیه است که بعد از انقلاب گذاشته شد و ما بارها گفته‌ایم تحریم‌های هسته‌ای برداشته می‌شود، این تحریم به ما اجازه استفاده از دلار را نمی‌دهد و تلاش کردیم این موضوع را حل کنیم و راه‌های قانونی زیادی وجود دارد که نیازی به دور زدن نیست و می‌توان از سیستم بانکی دلار استفاده نکرد و یورو و سایر ارزها قابل استفاده هستند. مسیرهای بانکی در حال باز شدن است که سرمایه گذاری 600 میلیون یورویی پژو در ایران از نمونه‌های آن است. شرایط بانکی ما نسبت به گذشته بسیار بهتر شده و اگرچه با مشکلاتی مواجه هستیم اما بانک‌ها در هیچ حوزه‌ای دچار بن‌بست نیستند و به تدریج موانع برطرف می‌شود که البته سرعت مورد نظر ما را نداشته اما در حال گشایش است. در مجموع حوزه مالی و بانکی ما در شرایط خوبی قرار دارد.

عراقچی همچنین گفت: بقیه گزارش‌ها که مشروح است به کمیسیون امنیت ملی مجلس ارائه خواهد شد و رونوشت آن به اطلاع رسانه‌ها خواهد رسید. در طول یکسال گذشته برجام در مجموع خوب حرکت کرده اما کسی لطفی نکرده و آمریکا و کشورهای اروپایی نه تنها کاری نکردند بلکه روند را کندتر کردند.

هیچ مذاکره مجددی برای برجام در کار نخواهد بود

وی در پاسخ به سوالی در خصوص مذاکرات برای تضمین حیات برجام در دولت بعدی آمریکا گفت: مذاکراتی با آمریکایی‌ها در این موضوعات نداریم، به جز برخی مسائل فنی مربوط به اجرای برجام مذاکره‌ای بیشتر نداشته‌ایم.مذاکره با آمریکا درباره نقض برجام با تصویب قانون ایسا بود که روند ‌آن باید طی می‌شد. برجام یک توافق چند جانبه بین ایران و 6 کشور و اتحادیه اروپا بود، اینکه رئیس جمهور آمریکا تصمیم بگیرد برجام را کنار بگذارد پای خودش است و تبعات آن را هم باید بپذیرد. هیچ مذاکره مجددی برای برجام در کار نخواهد بود و برجام باز نخواهد شد و اگر آنها آنرا پاره کنند، این طرف برجام را آتش می‌زند. مسلما ما مفهومی به عنوان اجرای سختگیرانه برجام قائل نیستیم، بلکه همراه با حسن نیت خواهد بود و تعهد دارند برجام را در فضای حسن نیت دنبال کنند و نه سختگیرانه. اینکه برجام به شکلی دنبال شود که فضای سختگیرانه داشته باشد خلاف تعهد آنها خواهد یود.

عراقچی ادامه داد: مذاکرات هسته‌ای ما با آمریکا تمام شده و فقط در حوزه اجرای برجام در سطح فنی مذاکراتی خواهیم داشت اما در بُعد سیاسی آن مذاکره نخواهیم داشت و فقط باید مراقب سنگ اندازی‌ها باشیم.

دولت جدید آمریکا هم قادر به کنار گذاشتن برجام نیست

معاون وزیر خارجه در خصوص سنگ اندازی آمریکا و ادعاها درباره ناقص بودن برجام و آینده برجام گفت: چون هیچ اعتمادی به آنها نبوده فکر شده در برجام که باید در فضای حسن نیت دنبال شود. باید در تاریخ ثبت شود که آنها می‌گفتند سیاست غنی سازی صفر و ما می‌گفتیم حتی یک روز هم متوقف نمی‌کنیم و مشخص است که
معاون وزیر خارجه کشورمان در خصوص عدم حضورش در صدا و سیما نیز گفت: از کمیسیون که برگشتم دوستان در صدا و سیما خواستند حضور داشته باشم که یکی از 3 شبکه‌ای که پیشنهاد داده بود قبول کردم و بعد گفتند شرایط عوض شده و ما هم قبول نکردیم. صدا و سیما دبه کرد، فکر نمی‌کنم در هیچ جای دنیا یک دیپلمات را در کنار یک منتقد بنشانند، ما با منتقدین جلسات متعددی داشتیم برخی هیچوقت نیامدند اما مفید بود.
چه کسی پیروز شد. با رفتار ایران در قبل و بعد از برجام آنها نمی‌توانند مانند گذشته درباره برنامه هسته‌ای ایران رفتار کنند. دولت جدید آمریکا هم قادر به کنار گذاشتن آن نیست که برداشت بسیاری از افراد این است، اما اگر بازگردد ما آماده بازگشت هستیم که به سرعت هم انجام خواهد گرفت.

عراقچی در خصوص نشست کمیسیون برجام و ادعای رویترز در این باره گفت: ایسا بحث مفصلی دارد. این قانون سال 96 وضع شد و به بهانه حمایت ایران از تروریسم بود و حقوق بشر و تسلیحات کشتار جمعی و بنابر این آمریکایی‌ها معتقد بودند که این اصلا تحریم هسته‌ای نیست و یکی از تلاش‌های ما در مذاکرات خارج کردن ایسا از تحریم بود که آمریکا پذیرفت و رئیس جمهور آمریکا موظف شد آن را ویو کند، چون قانون ایسا در سال 2016 پایان می‌یابد تمدید آن را نقض برجام دانستیم اما تمدید آن دست کنگره است ولی سیاست ما این بود که در برجام هیچ چیزی به کنگره داده نشده است. با این حال از همان روز اول، مذاکره داشته با طرف‌های مختلف و آن را نقض برجام خواندیم در حالیکه آمریکا اعلام می‌کرد این قانون جدید نبوده و تمدید است. البته آمریکا، چین و روسیه معتقدند که این قانون نقض برجام نیست، چرا که اجرا نمی‌شود اما متفق هستند که اگر اجرا شود نقض است. در برجام دو نقض داریم، یکی نقض و دیگری نقض فاحش. هر نقضی نقض برجام نیست، مثل گزارشی که آژانس داد و اعلام کرد ایران 130 تن اورانیوم دارد که نقض فاحش نبود. اما اینکه تمدید یا عدم اجرا نقض فاحش است هیت نظارت باید تشخیص دهد که دو عکس العمل داشت یکی بحث پیشرانه‌ها و دیگری ثبت موضع ما درباره تمدید ایسا بود.

ساز و کار شکایت‌ از بدعهدی‌های طرف مقابل در برجام

وی در ادامه افزود: گفته شده اگر ما شکایت کنیم تحریم‌ها باز می‌گردد در حالیکه اینطور نیست، اگر کشوری شاکی باشد از تعهد طرف مقابل سازکاری دارد که باید طی شود. وقتی به کمیسیون مشترک می‌رود اگر طرف شاکی ما باشیم یا تعهد خود را متوقف می‌کنیم یا به شورای امنیت می‌رویم ولی برای ما شورای امنیت معنا ندارد و طبق بند 36 تعهدات خود را جزیی یا کلی متوقف می‌کنیم. رفتن به شورای امنیت اتفاق نخواهد افتاد و اگر از کمیته مشترک راضی نشویم مسیر خود را از آنها جدا خواهیم کرد.

عراقچی سپس در خصوص تعمیم برجام به منطقه گفت: برجام الگوی هیچ چیز دیگری نیست بلکه توافق هسته‌ای بودن ویژگی‌های خاص خود را دارد، اما رویکردها می‌تواند بررسی و دنبال شود.

وی درباره راکتور اراک و اینکه چینی‌ها قیمت بالایی پیشنهاد داده‌اند، گفت: امروز همکاری‌ها به اندازه‌ای خوب پیش رفته که دعوای ما اکنون بر سر قیمت است. پروژه مدرنیزه شدن اراک متعلق به ایران است و مجری آن هم کشورمان است، طرف خارجی گواهی صادر می‌کند و در ساخت آن کمک و مشاوره می‌دهد.

دلایل عدم حضور عراقچی در صدا و سیما

معاون وزیر خارجه کشورمان در خصوص عدم حضورش در صدا و سیما نیز گفت: از کمیسیون که برگشتم دوستان در صدا و سیما خواستند حضور داشته باشم که یکی از 3 شبکه‌ای که پیشنهاد داده بود قبول کردم و بعد گفتند شرایط عوض شده و ما هم قبول نکردیم. صدا و سیما دبه کرد، فکر نمی‌کنم در هیچ جای دنیا یک دیپلمات را در کنار یک منتقد بنشانند، ما با منتقدین جلسات متعددی داشتیم برخی هیچوقت نیامدند اما مفید بود.

وی در خصوص نشست کمیسیون برجام و قول شفاهی طرف آمریکایی گفت: این موضوع چندان درست نیست، آمریکا قانون ایسا را ویو کرد و وقتی کنگره تصویب کرد بلافاصله ویو کردند و رئیس جمهور آمریکا طبق برجام متعهد است قوانین ضد برجام را ویو کند و فرقی نمی‌کند کدام رئیس جمهور باشد و الان هم این قانون اجرا نمی‌شود.
 
 
کلمات کلیدی : عباس عراقچی + توافق هسته ای + برجام
 
مهران
United States
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۰۳:۰۳
آقای عراقچی خودتون با خودتون چند چندی؟ از یه طرف میگید شرایط به حالت عادی برگشته از یک طرف دیگه میگید تمدید قانون آیسا نقض برجامه تازه این حرف خودتون هست حرف بقیه دولت مردان از جمله آقای صالحی و ... بماند که گفتن تحریم ها برداشته نشده دیشب هم که حاضر به مناظره در مورد نتایج برجام نشدید خسته نشدید از این همه پیچوندن ملت؟ (4117691) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۴:۰۲:۳۷
عراقچی یه حرف قشنگی امروز زده .

گفته : اونایی که میگن به غرب اعتماد نکنیم ، خودشون هم به منابع غرب اعتماد نکنن .


ایول عراقچی . (4117966) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۵:۰۹:۵۱
حرفهای عراقچی کاملا سنجیده و منطقی بود . (4118126) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۷:۳۹:۰۳
خوب خدارو شکر پیداش شد نگران بودم والا (4118338) (alef-3)
 
سعید راد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۸:۴۲:۲۲
برجام کشور را فلج کرد، دیگر باگفتارتراپی جناب آقای عراقچی قابل درمان نیست، خودشون را خسته نکنند. جالب است فرموده اند ، چون دیپلمات هستند، فقط باید متکلم وحده باشند، و همه فقط گوش کنند !!!! (4118409) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۹:۳۰:۳۱
برجام کشور را فلج کرد... تحریم پس چه کار کرد ؟ برکت و رحمت بود برجام برکت و رحمت را گرفت ؟! شاید تحریم برای شما برکت داشته برای مردم بد بختی داشته فقط! (4118488) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۰۶:۱۴
وقتی مشخص شده است که برجام دستاوردی نداشته و نخواهد داشت چرا مسئولان باز هم بر آن تاکید می‌کنند! آیا وقت آن نرسیده است که یک بار هم به «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» فکر کنیم؟ (4117699) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۰۶:۵۵
آمریکا باید چگونه به برجام لگد بزند تا اصلاح‌طلبان و اعتدالیون از خواب زمستانی بیدار شوند و خوش‌بینی به شیطان بزرگ را کنار بگذارند و به فکر جبران خسارت‌های وارده بیفتند؟ (4117700) (alef-13)
 
کاظم
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۶:۲۵:۳۵
اقا ما اصلا بی خیال هسته ای شدیم یکی جلوی اینارو بگیره بقیه دستاورد ها را به باد ندن. (4118255) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۰۷:۴۲
برجام خسارت‌های زیادی به کشور وارد کرده، راه نجات این است که مسئولان دستگاه اجرایی صاحب اندیشه مستقل و معتقد به مقاومت و ایستادگی باشند. (4117702) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۵۲:۰۶
برجام نفت رو زنده کرده صنعت هوایی رو راه انداخته روابط با کشورهای بدردبخور دنیا رو برقرار کرده انشاالله مشکل بانکی رو هم حل می کنه تا شما مجبور باشین همچنان آب بریزین (4117946) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۱:۰۸:۰۶
از اعتبار پاسپورت مشخصه (4118663) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۴:۱۹:۲۵
دومورد از خسارتهای برجام به کشور را با رسم شکل و بطور دقیق بررسی کنید (۵نمره) (4118007) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۴:۳۹:۵۲
مثلا میشه از این خسارت هایی که نتونسته جنگ از کشور دور کنه بفرمایید.
خسارت را منعقدان تحریم ها وارد کردند کجای برداشتن تحریم خسارت است.و ... (4118059) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۱:۱۰:۲۱
تحریم ها برداشته نشد بلکه زیادتر شد ، سوئیت برقرار نشده است (4118667) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۰۷:۵۸
فقط متکلم وحده!! (4117703) (alef-13)
 
روستا زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۰۸:۰۸
کدخداهای قدیم زمین به کشاورز واگذار می‌کردند و بعد از کاشت محصول نصف نصف تقسیم می‌شد ولی کدخدای مورد اشاره دولت هر چه در برجام بوده به طرف خود کشیده و دست ایران خالی است. (4117706) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۰۹:۴۵
ارسال یک هواپیمای مرجوعی، نشان دهنده برداشتن کامل تحریم هاست. (4117715) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۴:۴۱:۲۷
شما مگر کارشناس هواپیمایی که تشخصی دادی مرجوعی است یا کدام یک از خط دهندگان شما کارشناسند؟
با این تفکرتان و طرز فکرتان فکر می کنید خیلی خوب حرف زدی؟ (4118061) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۷:۱۸:۰۱
لطفا مرجوع را توضيح دهيد. بپده تاکنون فکر ميکردم کالاي مرجوعي کالاييه که خريدار پس از خريد و تملک بنا به عللي مانند نقص پس ميدهد. (4118318) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۱۰:۵۲
امریکا فهمیده که این جناح ،همه جوره پای تمجید از برجام هستند، به همین دلیل است که با خیال راحت، تعهدات را انجام نمی دهد. (4117716) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۱:۰۶:۰۴
کدام تعهد را در چارچوب برجام عمل نکرده ؟ (4118660) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۱۱:۲۴
دولت روحانی، برجام را جناحی کرد. (4117717) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۱۲:۴۶
با ورود ۱ ایرباس ، برجامیون با افتخار سرشان را بالا بگیرند و به جای « تقریبا هیچ» بگویند
« تقریبا این»! (4117719) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۵۳:۵۷
می خوای تقریبا این! مال تو باشه (4117950) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۱:۱۲:۱۱
مبارک کدخدا پرستان (4118671) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۴:۲۱:۲۱
خرید ایرباس تحقیر است یا گم شدن دکل نفتی و فرار مدیر عامل سابق بانک ملی ؟ (4118013) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۱:۱۳:۴۵
در خصوص دکل نفتی از پسر وزیر ارشاد دولت اصلاحات بپرس (4118673) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۱۳:۳۷
به جای شکستن کمر تحریم، کمر ملت را شکوندید با این برجام بد فرجام. (4117720) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۱۴:۱۰
فقط رای مردم ، می تواند این ها را از تفکرات اشتباه خارج کند. (4117721) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۵۴:۴۸
ما ملت 4 میلیونی رای مان فقط جلیلی (4117953) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۱۵:۲۰
برجام برای مردم به عنوان خسارت محض، تمام شد. پس کنفرانس خبری و گفتاردرمانی هم فایده ای ندارد‌. (4117723) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۱۶:۴۳
از تحریم های ۱۰ ساله چه خبر؟!!! امریکا قول داده که اثر اجرایی نداشته باشد! این که شد همان « تحریم کاغذ پاره است»! (4117725) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۵:۴۰:۲۷
کاغذ پاره شد بواسطه برجام (4118176) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۱۷:۴۷
برای مردم، برجام همین الان هم پاره شده است. (4117729) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۲۱:۲۲
اگر هم قرار باشد، مذاکره مجدد صورت بگیرد، نه با این تیم فعلی که معذوریت جناحی دارد. بلکه با یک تیم قوی ،فراجناحی، ملی که براساس اشتبه تفکرات خود و... امتیاز ندهد. (4117737) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۱:۱۱:۳۹
اتفاقا تمام این جنجال مخالفان برجام برای همین است که این پیروزی مال تیم فعلی نباشد وبه نام خودشان تمام شود! تمام این سنگ اندازیها را هم برای همین انجام می دهند ترامپ هم در آمریکا دقیقا همین قصد را دارد به نظر می رسد یک توافق پشت پرده بین ترامپ پوتین ودلواپسان ایرانی شده باشد اما کور خوانده اید مردم زیر بار مذاکرات جدید نمی روند ! (4118670) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۲۱:۲۶
ما قدرشناس زحمات شماهستیم وخواهیم بود (4117738) (alef-13)
 
مدیر نجومی و ذخیره استراتژیک نظام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۴:۰۸:۵۲
ما قدر شناس زحمات .................... (4117981) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۸:۴۴:۲۴
مستقلا ، یا به نمایندگی از کدخدا؟؟؟؟!!!!!! (4118413) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۱:۱۳:۱۲
ببین دلواپس بری بالا بیای پایین افتخار برجام مال دولت روحانیه !نمی تونی بهمش بزنی که بعد دوباره خودت بشینی پای مذاکره ! افتاد ؟! (4118672) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۳۲:۱۷
اقای عراقچی تا این همه گشایشی که میفرمایید تو زندگی مردم ملموس نباشه فایده نداره؟ این کشور کلا دچار سیاست زدگیه هم منتقدان و هم شماها و دولتیها .منتقدان میخوان خیلی کوچک نشونش بدن شما ها خیلی بزرگ بالاخص نزدیک انتخابات (4117754) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۴۰:۰۰
بسه دیگه (4117767) (alef-13)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۵۶:۱۹
به به همه چیز گل و بلبل است !! (4117794) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۵۷:۱۲
اگر برجام خوب بود دیشب مسیول مذاکرات میومد برنامه متن و حاشیه تا دهان منتقدان ببندد (4117796) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۱:۳۳:۳۱
اگر مخالفای برجام می خواستن فایده های آن را بپذیرند تا حالا با این همه توضیح که در مورد برجام داده شده می پذیرفتند پس نیازی به مناظره نبود ! (4118700) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۰۲:۱۵
الان مثلا" اوضاعمون عادیه ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4117816) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۰۳:۰۹
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام افزود: طی 15 سال به غنی‌سازی صنعتی خواهیم رسید.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
غنی سازی بیست درصد رو دادین که بعد از 15 سال به غنی سازی صنعتی برسیم( 5درصد)؟!
واقعا اعجوبه دیپلماسی بودین شماها!! (4117819) (alef-13)
 
کرمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۰۵:۱۹
یه ایرباس گرفتن میگن اوضاع عادی شده (4117824) (alef-13)
 
کاظم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۰۹:۴۰
عراقچی ؛ اون عراقچی سرحال 1 سال پیش نیست .
خودش میدونه چه خبره (4117839) (alef-13)
 
علوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۸:۵۰:۱۹
جناب آقای عراقچی نقش شما و ظریف در مذاکرات چقدر بود و نقش حسین فریدون چقدر؟؟ آیا بهتر نیست شما و آقای ظریف وحسین فریدون در صدا و سیما حاضر شوید و استراتژی و نقش هر یک از شما برای مردم روشن شود (4118422) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۱۰:۰۳
اقای عراقچی میشه بگید چرا نتایج برجام رو مردم لمس نمیکنن؟
دلار چهار هزار تومنی قبل برجام3000تومن بود (4117840) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۴۳:۴۴
در حال حاضر فقط مدیرای نجومی و ذخایر نظام دارن آثار + برجام رو لمس میکنن (4117924) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۵۴:۱۰
اخ اخ راست می گی واسه همین زمان احمدی نژاد تا 3800 رسید! (4117951) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۴:۴۸:۰۳
وقتی دلار از 1226 تومان شد 3800 کجا بودی دادش ؟ (4118078) (alef-3)
 
صراف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۱۱:۵۱
عراقچی جان !
الان اوضاع عادیه که دلار شده 3960 تومن ؟ (4117846) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۴:۳۶:۵۷
1- دلار 3 سال افزایش نداشت میانگین بگیری می بینی که از نرخ تورم هم پایین تره. این یعنی قدرت مدیریت در کشور.
البته بد نیست یه میانگین هم از افزایش دلار محمود داشته باشی بعد ناشکری کن (4118051) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۴:۴۶:۰۲
طبق نرخ تورم 4 ساله پایین تر هم است. (4118070) (alef-3)
 
:-)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۱۶:۵۹
اگه هوسه همون مذاکره اول بسه (4117853) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۲۱:۴۲
امان از تریبون دارهای یکجانبه! (4117865) (alef-13)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۳۰:۰۰
فقط مونده بود پیروزی ایران و تحمیل قدرت مقاومت بر قدرت های جهانی رو به پای برجام بنویسید که نوشتید.
خوبه خون رو کسی داده که با شما همفکر و هم نظر نیست (4117879) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۴:۵۳:۵۴
داداش فقط خون در جنگ کاربرد ندارد اون دلارهای منتقل شده از آمریکا که حاصل برجام بود (4118096) (alef-3)
 
Austria
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۳۱:۱۲
با تشکر از جنابعالی و همکاران محترمتان. بعنوان یک هموطن خواستم بگویم تا زمانی که خودمان نمی توانیم نیروگاه آب سبک تولید برق را طراحی و اجرا کنیم و راههای مناسب دفع یا بازفرآوری پسماند سوخت هسته ای را نداریم، توسعه غنی سازی اورانیوم حتی در غنای پایین هیچ فایده ای جز برانگیختن شک و تردید و دشمنی جامعه جهانی را بدنبال نخواهد داشت. بنابراین تقاضای عاجزانه دارم از صرف بودجه و بیت المال کشور برای غنی سازی اورانیوم خودداری بفرمایید. اصل قضیه رسیدن به دانش فنی بود که محقق شده است.

بجای آن به توسعه پزشکی هسته ای ، تکنولوژی لیزر، توسعه انرژیهای تجدید پذیر، تولید رادیو داروها، پرتوفراوری با پرتوهای گاما و ایکس-ری و بتا و پرتو الکترون و پروتون و طراحی و اجرای راکتورهای تولید برق آب سبک و ... بپردازید.

توروخدا بی خیال این غنی سازی بشوید. غنی سازی اورانیوم کشور را بیچاره می کند. من نمیدانم مگر ذخیره معدنی اورانیوم کشور چقدر است که اینهمه بر غنی سازی اورانیوم تاکید میشود؟ (4117880) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۴:۱۹:۳۷
ذخایر فسیلی چند سال دیگه تموم میشه به غیر از انرژی هسته ای راهکارت چیه؟ (4118009) (alef-3)
 
New Zealand
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۹:۰۹:۴۶
انرژی خورشیدی. انرژی بادی. انرژی آبی. انرژی جزر ومد. انرژی گازی و هزار تا انرژی دیگه. (4118461) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۳۹:۰۳
کاش دروغ هم مثل پیاز داغ بو داشت (4117904) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۳:۴۳:۰۳
اگر برجام نبود دلار الان بالای ده هزار تومن بود (4117919) (alef-3)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۴:۰۵:۳۹
دوستانی که نظر می دهند بر اساس اطلاعاتی است که صدا وسیما به آنها می دهد ,بهتر است منابع خبری خود را تغییر دهند. (4117973) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۴:۱۹:۰۷
همین که فروش نفت از 900هزار بشکه به دوونیم میلیون رسید فوق العاده است. اگر روند قبلی استمرار داشت فروش نفت به صفر میرسید و بدتر از ونزوئلا میشدیم. (4118006) (alef-3)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۵:۱۸:۱۶
عراقچی: "در برجام دو نقض داریم، یکی نقض و دیگری نقض فاحش."
خیلی خوب بود این جمله!! (4118140) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۶:۲۵:۴۶
تاریخ ایران بر سرداران دیپلماسی چون ظریف و عراقچی و..... افتخار خواهد کرد. خدا پشت و پناهتان. (4118256) (alef-3)
 
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۷:۳۳:۲۰
امان از دست دوستان دلواپس که فقط غرغر می کنند و هیچ راهکاری ارائه نمی دهند. برادران عزیز فقط بفرمایید اگر فروش نفت ما به صفر می رسید شمایان و سایر ایرانیان از کدام محل می خواستید ارتزاق کنید؟ (4118332) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.