توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 250264
راهنمای کتاب/ «آیین زندگی» (وصایای حضرت علی علیهم السلام)؛ ترجمه سید مهدی شجاعی، نشر نیستان
دل و دلدادگی
بخش فرهنگی الف، 4 آذر 1393
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۴
آیین زندگی
ترجمه: سید مهدی شجاعی
ناشر: نیستان، چاپ نهم ۱۳۹۲
۱۱۸ صفحه، ۵۸۰۰ تومان

این کتاب را در تهران فروشگاه اینترنتی شهر کتاب و در شهرستان‌ها پاتوق کتاب فردا تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کنند، در صورت تمایل در تهران اینجا و در شهرستان‌ها اینجا کلیک کنید.

****

بسیار پیش‌آمده که جمله‌ی قصار پرمغزی شنیده‌ یا خوانده‌ایم که به خیالمان توسط متفکر و صاحب اندیشه‌ای معاصر در واکنش به آسیب‌ها و ناهنجاری‌های انسان امروز گفته‌شده است، و یا ضرب‌المثلی نغز را سال‌های سال در موقعیت‌های گوناگون بکار برده‌ایم، بی‌آنکه بدانیم شأن نزولش کجا و گوینده‌ی واقعی‌اش چه کسی بوده.

اما روزی همانند امروز، کتابی همانند «آیین زندگی» را که دربرگیرنده توصیه‌های حضرت امیر (ع) به فرزند بزرگوارش امام حسن مجتبی (ع)‌ است، در دست می‌گیریم و تورقی می‌کنیم. صفحاتی از آن را می‌خوانیم و به وجد می‌آییم ... نه‌تنها لطف کلام و عمق معنای آن وجود ما را دربر می‌گیرد و سرشار از شور می‌سازد؛ بلکه از درک این نکته که آن جملات قصار یا ضرب المثل‌های حکیمانه که سال‌ها استفاده کرده‌ایم،گوینده‎‌اش کسی نبوده جز حضرت امیر (ع)، شگفت‌زده می‌شویم و بدین سبب قدر و قیمت آن سخنان، به سبب شأن صاحب سخن، برای ما چندین برابر می‌شود. چراکه نه، در زمانه‌ای که بسیاری سخنان هنوز فاصله دهان گوینده تا گوش شنونده را طی نکرده بَیات می‌شوند (تازه اگر تکراری نباشند)؛ سخنانی را که قریب به چهارده قرن عمر کرده‌ و کهنه نشده‌اند، باید بر برگ زر نوشت.

حال تصور کنید که کتابی در دست داشته باشیم از آن امام همام که سراسر آن از چنین محتوایی برخوردار باشد. کتابی که اگر بخواهیم زیر بخش‌های ارزنده‌اش را خط بکشیم، کل کتاب خط خطی خواهد شد، از آغاز تا پایان. پس از خیر خط کشیدن زیر جملات مهم آن گذشته و کتاب را جایی دم دست می‌گذاریم که هرازگاهی تفألی بدان بزنیم و حظی ببریم.

کتاب «آیین زندگی» ترجمه و شرح نامه سی و یکم نهج البلاغه است؛ شامل وصایای حضرت علی (ع) به امام حسن (ع). نام کتاب به خوبی گویای محتوای ارزنده آن است.  کتابی که حاصل ترجمه و بازنویسی سید مهدی شجاعی از  سفارش‌ها، موعظه‌ها و رهنمودهایی است که در حقیقت دستورالعمل کاملی برای زندگی در دنیا و اندوختن برای آخرت محسوب می‌شود. آیین زندگی به همت نشر نیستان منتشرشده و به چاپ نهم رسیده است. با شمارگان پنج هزارتایی کتاب در هر چاپ که نشان از اقبال عمومی این کتاب در بین مخاطبانی از طیف‌های مختلف دارد.

نوشته شدن این نامه حکایتی آموزنده دارد. جنگ صفین به پایان رسیده و حضرت علی (ع) در راه بازگشت برای فرزند ارشدش نامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای می‌نویسد که صرف‌نظر از اهمیت محتوای، آن شرایط نوشته شدن آن نیز درخور اعتنا و توجه است. چرا حضرت نامه‌ای را که می‌توانست به شکلی محرمانه نوشته و به دست فرزندش برساند، به‌گونه‌ای نوشته که گویی مخاطبانی جمعی را در نظر دارد؟

جنگ صفین به پایان رسیده و غوغای حکمیت برپاست و حضرت امیر (ع) از جهل و ظاهربینی برخی مسلمانان زخم‌های عمیق خورده. شاید ازاین‌روست که توصیه و وصیت به فرزند را بهانه کرده و آنچه در دل دارند به شکلی آشکار و عمومی می‌نویسند.

به همین دلیل محتوای این نامه کیفیتی عمومی‌ دارد و بیشتر از آنکه به کار جانشین معصوم ایشان آید توصیه‌هایی نغز و کارآمد است که ارزشی جهان‌شمول و ازلی و ابدی دارند. گذشته از قدر و منزلت محتوای کتاب، آنچه قابل اشاره است و این نامه را تحت عنوان «آیین زندگی» برای مخاطب خواندنی‌تر می‌کند، ترجمه سید مهدی شجاعی‌ست که به‌واسطه دل‌دادگی به نویسنده این متن، شور و سوز درون و ادبیت زبان فارسی خود را در ترجمه،به خدمت کلام پرمغز حضرت امیر در آورده است. برگردان فارسی سید مهدی شجاعی از این نامه، حکایت از اعتقاد عمیق او به صاحب متن و کلام او دارد. ازاین‌رو ترجمه شجاعی به دلیل ارتباط عاطفی و درونی‌اش با متن به دل خواننده نیز می‌نشیند.

شکی نیست که نه شجاعی و نه هیچ نویسنده و مترجم مسلط بر زبان عربی و یا فارسی، نمی‌تواند ادعای آن داشته باشد که می‌تواند اثری در حد فصاحت و بلاغت گفتار حضرت امیر (ع) ارائه کند. اما بی‌شک سید مهدی شجاعی برای آنکه بتواند با طیف گسترده‌تری از مخاطبان ارتباط برقرار کرده و آن‌ها را تا حد ممکن از دریای معارف نهفته در این کتاب بهره‌مند سازد، تلاش بسیار کرده و متنی مقبول را از این اثر ارزشمند به فارسی در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

خلاصه کلام اینکه کتاب حاضر چنان‌که از نامش پیداست کتابی است کارآمد برای زندگی، سرشار از سخنان حکیمانه که شاید پاره‌ای از آن‌ها به دلیل مورداستفاده قرار گرفتن در قالب‌هایی متفاوت برای خواننده آشنا باشند اما این آشنایی چیزی از قدر و اهمیت این سخنان نمی‌کاهد. بلکه برعکس این بار به دلیل برقراری ارتباط با آن‌ها در منبع اصلی خود و در کنار دیگر سخنان حکیمانه می‌تواند از تأثیری دوچندان بر مخاطب برخوردار شده رو ح ذهن او را جلا دهد.
 
کلمات کلیدی : آیین زندگی + نشر نیستان + سید مهدی شجاعی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
دل و دلدادگی