نظر منتشر شده
۱۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490268
نتایج اولین دیدار ترامپ و پوتین؛ از توافق درباره جنوب سوریه تا تشدید اختلافات در هیات حاکمه آمریکا
بخش بین الملل الف، 17 تیر 96
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۲
بعد از اولین دیدار ترامپ و پوتین در شهر هامبورگ آلمان، سناتورهای آمریکایی به فکر وضع تحریم های جدید علیه روسیه افتاده اند. این موضوع نشان دهنده این است که بین هیات حاکمه آمریکا درباره چگونگی برخورد با پوتین شکاف عمیقی ایجاد شده است. به عبارتی بهتر کاخ سفید یا حداقل حلقه اول حاکم بر آمریکا با وجود تنش هایی مانند اوکراین، سوریه و اتهام دخالت مسکو در انتخابات هنوز تمایل به ادامه ارتباط با روسیه دارند اما اکثریت نمایندگان کنگره از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات به شدت در تلاش هستند تا عادی شدن روابط دو کشور را با چالش مواجه کنند.

به گزارش الف، دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین روسای جمهور آمریکا و روسیه برای اولین بار با یکدیگر دیداری رسمی داشتند. ترامپ دیدار خود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در جریان اجلاس گروه بیست را افتخاری برای خود خواند. ترامپ پس از این دیدار گفت که با پوتین درباره مسائل مختلف گفت‌وگو کرده است. به گفته ترامپ مسائل به خوبی پیش می‌رود و او مایل است این گفت‌وگوها را ادامه دهد.

پوتین نیز دیدار با ترامپ را ملاقاتی مهم میان دو طرف خواند با وجود آنکه به گفته او، رهبران دو کشور پیشتر با یکدیگر تلفنی صحبت کرده‌اند. رئیس جمهور روسیه گفت که از دیدار با رئیس جمهور آمریکا خوشحال است.

روسای جمهور آمریکا و روسیه پیش از ملاقات دیروز و از زمان به قدرت رسیدن ترامپ در ماه ژانویه سال جاری چهار بار تلفنی گفتگو کرده بودند. رابطه دو کشور طی ماه های گذشته تحت تاثیر اتهامات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تحریم های واشنگتن علیه مسکو در ارتباط با بحران اوکراین قرار گرفته بود. بحران سوریه یکی دیگر از مسائل مورد اختلاف بین واشنگتن و مسکو است.

رسانه ها دیدار روز جمعه را که قرار بود کمتر از یک ساعت طول بکشد، ولی بیش از دوساعت بود، موفقیت آمیز و دلگرم کننده برای کاهش اختلاف ها یا حداقل توقف افزایش رویارویی ها خوانده اند، هر چند که مقام های رسمی فقط بر سازنده و مفید بودن گفت وگوها و تنوع محورها اشاره کرده اند.

سخنان وزرای خارجه دو کشور
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، درباره دیدار ترامپ و پوتین که دو ساعت و نیم طول کشید، به خبرنگاران گفت: «آنها واکنش شیمیایی مثبتی نسبت به هم داشتند (به این معنی که خیلی زود با همدیگر ارتباط برقرار کردند). ترامپ سخنان خود را با بیان این مطلب که آمریکایی‌ها نگران دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 هستند، آغاز کرد. اما پوتین هرگونه دخالت در این انتخابات را تکذیب کرد و از طرف آمریکایی خواست برای اثبات این ادعا، مدرک موثقی ارائه دهد. سپس هر دو توافق کردند از این موضوع بگذرند.»

به گفته وزیر خارجه روسیه نیز دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین بر سر تلاش برای حل بحران اوکراین نیز به توافق رسیده اند. در همین راستا قرار است نماینده ای از طرف دولت آمریکا برای بحث در این مورد به روسیه سفر کند. سرگئی لاوروف همچنین اظهار داشت: ترامپ سخنان پوتین درباره ادعای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را پذیرفت و گفت مشکل از اطلاعات نادرست آژانس‌های آمریکایی ناشی می‌شود.

این درحالیست که ترامپ روز پنجشنبه در سخنرانی عمومی خود در لهستان از ادعای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حمایت کرده بود.
گفته می شود سران آمریکا و روسیه روز جمعه در اولین دیدار خود بر سر آتش بس در جنوب غربی سوریه به توافق دست یافتند. بنا به گزارشها آتش بس در جنوب غربی سوریه قرار است از روز یکشنبه آغاز شود.

به گفته وزیر امور خارجه روسیه کارشناسان سه کشور روسیه، آمریکا و اردن پس از چندین روز رایزنی سرانجام روز جمعه در امان،‌ پایتخت اردن به توافقی درباره آتش‌بس در جنوب غرب سوریه دست یافتند که شامل مناطق درعا، قنیطره و سویداء می‌شود. مطابق این توافقنامه آتش بس از ساعت 12 ظهر روز نهم ژوئیه (یکشنبه 18 تیرماه) به وقت محلی دمشق آغاز می‌شود.

روزنامه سعودی «الحیاة» مدعی شد، توافق آمریکا و روسیه شامل مجموعه گسترده‌ای از مسائل امنیتی، نظامی، سیاسی، تقسیم نفوذ، امنیت و مرزهای سوریه می‌شود. به نوشته این روزنامه توافق جدید شامل بر دو اصل استوار است: نخست؛ ابقای بشار اسد در مسند قدرت به عنوان رئیس جمهور و دوم دور کردن نیروهای ایران از مناطق مرزی و همکاری با روسیه برای ایجاد مناطق امن.

واکنش کنگره آمریکا
مجلس سنای آمریکا تنها با گذشت کمتر از یک روز از نخستین دیدار رئیس جمهوری این کشور و همتای روس در هامبورگ آلمان، خبر از برنامه تائید تحریم های جدید ضدروسی داد.

اد رویس، عضو سنا از کالیفرنیا و از اعضای کمیته امور خارجی این مجلس اعلام کرد که آمریکا اقدام به اعمال تحریم علیه روسیه به اتهام نقض پیمان نیروهای هسته ای میان برد  می کند. ژوئن سال ١٩٨٧ میخائیل گورباچف آخرین رهبر شوروی پیش از فروپاشی و رونالد ریگان همتای آمریکایی، پیمان منع موشک های هسته ای میان برد  را برای نابودی موشک های شامل توافق در کاخ سفید امضا کردند.

گفتنی است سنای آمریکا در روز چهارشنبه، 24 خرداد ماه گذشته طرحی را تصویب کرد که در آن روسیه به خاطر مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نقشش در بحران اوکراین هدف تحریم‌های جدید قرار گرفته است. تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه مورد انتقاد برخی متحدان اروپایی آمریکا از جمله آلمان واقع شد.

اریک اسالووال نماینده دمکرات آمریکایی از ایالت کالیفرنیا نیز از رئیس جمهور آمریکا خواست درباره گزارش های ضد و نقیض در خصوص دیدارش با رئیس جمهوری روسیه در جریان اجلاس گروه 20 شفاف سازی کند.

اکنون بیش از پیش آشکار شده است که بزرگ ترین مانع برای گرم شدن روابط مسکو و واشنگتن، فعالیت سازمان یافته گروههای پرقدرت ضدروسی در مجلس سنا و نمایندگان آمریکا است که جمهوریخواهان هم حزبی ترامپ در هر دو نهاد قانونگذاری اکثریت دارند و همچنین برای اقدام علیه روسیه حتی از حمایت همتایان دمکرات خود برخوردارند.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، پوتین، کنگره، سنا، تحریم، اولین دیدار پوتین و ترامپ
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۰۸:۰۰
روسیه فقط با تحریم حالش جا میاد (4464411) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۲۱:۱۵:۱۵
پوتین فرد بسیار عاقلی است، میداند که بعد از اباما، اگر نتواند با ترامپ کار کند، هرگز قادر به تغییر وصییعت اقتصاد روسیه که از سال ۲۰۱۴ رشد منفی‌ دارد، نخواهد بود، و از طرفی‌ اگر با ترامپ کنار نیاید، هرگز قادر نخواهد بود که با پنس یا دمکراتها ، که دو جانشین قطعی ترامپ هستند کنار بیاید و اقتصاد روسیه هرگز قادر به ادامه وضع موجود برای ۴ تا ۸ سال آینده نخواهد بود. پس قطعی بدانید که پوتین همه کاری خواهد کرد که با ترامپ کنار بیاید. اولین مورد آن هم آتش بس در جنوب غربی سوریه، یعنی‌ مرز اسرائیل است. می‌بینید چه اندازه هماهنگ کننده اصلی‌ این دو ، یعنی‌ نتانیاهو، دارد آنها را اداره می‌کند. (4464555) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۰۹:۱۳
1000 سال طول میکشه تا پوتین بشه یک سیاستمدار (4464414) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۱۲:۰۱
انگار با هم قهرن (4464418) (alef-3)
 
قادری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۱۲:۳۹
اشغالگر شبه جزیره کریمه (4464419) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۴۰:۵۱
روسیه رو نباید به رسمیت شناخت (4464456) (alef-3)
 
حسین زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۱۳:۵۴
روسیه قابل اعتماد نیست (4464421) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۲۷:۲۵
روسیه ، نه ؛ پوتین (4464440) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۱۵:۰۱
قشنگ تابلوعه که پوتین از ترامپ حساب میبره (4464422) (alef-3)
 
شاهسون
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۱۷:۴۱
افتخاری که نصیب پوتین شد (4464425) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۳۰:۲۸
توافق کردند باهم (4464444) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۳۷:۱۵
جنوب سوریه مرز اسرائیل خط قرمز آمریکا و روسیه کسی حق تجاوز به اسرائیل نداره روسیه حامی مرز اسرائیل است و اجازه نخواهد داد امنیت اسراییل بخطر بیافتد (4464451) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۵۴:۰۴
سیاست لبخند ! اصلا مگه معنی میده دوتا دشمن کنار هم بشینن وگپ بزنن !! پوتین در برابر آمریکا کوتاه اومده !! پوتین عزت روسیه رو پایین آورده چون بلافاصله بعد از مذاکره کنگره بر شدت تحریمها اضافه کرده ! پوتین باید بره چوتن سیاست بلد نیست ! باید می زد تو پوز ترامپ !! (4464474) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۲۱:۳۱:۴۱
روسیه لبخند هم بزنه، نرفته یه عهدنامه امضا کنه، رو دارایی مملکتش سیمان بریزه و بعد هیچ بندی نذاره برای اعتراض به تحریم ها.

همین پوتین دو روز بعد امریکا تحریم کنه، درست و قاطع جوابشو میده...

اونوقت دیگه لبخند نمیزنه.

بله برادر من.

شما با این حرفا نمیتونی لاپوشونی کنی. (4464564) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۴:۳۷:۲۳
تازه اینو هم اضافه کن که جزیره کریمه رو هم گرفته.. حالا هرچی میخوان تحریمش کنن!) (4464807) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۱:۵۸:۱۱
یه زمانی هم هیتلر تمام اروپا رو گرفته بود ، استالین شرق اروپا ، ژاپن هم چین و کره و فیلیپین رو در اشغال داشت ولی آخرش همه دیدیم الان اوضاع چجوری برگشته (4465164) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۲۰:۰۴:۱۵
اینها سیاستمدار هستند و نظیر یک راننده ماهر همواره سعی میکنند با رفتارهای متناسب با وضعیت جاده و آب وهوا اتومبیل خود را بدون خطر هدایت نمایند . (4464488) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۲۱:۰۹:۲۰
اتفاقا بر خلاف نظر ها که اعتقاده دارند پوتین جسورانه عمل نکرده یا اینکه ترامپ بر پوتین برتری یافته باید بگم هر جفتشون سیاستمدارن چرا؟؟؟؟ به این علت که فقط و فقط به فکر منافع کشور مطبوعشون هستند نه غرض ورزی شخصی دو طرف دارند از توشه ای که در میدانهای مختلف بر علیه همدیگر بدست آوردند معامله میکنند یک معامله برد برد که مردم آمریکا و روسیه در منافعش شریک هستند هیچ کدام از گروه ،فرقه و ..خاصی طرفداری کورکورانه نکرده اینو بهش میگند سیاست واقعی سیاستی که رئیس جمهور به واسطه قدرتی که از مردم حاصل شده میتواند تصمیمات سرنوشت ساز بگیرد اتفاقا دیدار پوتین و ترامپ یک الگو تمیز و آموزنده برای سیاستمداران ما میتواند باشد تا بتوانند در این میدان بهترین عملکرد را داشته باشند البته خیلی پیش نیازها لازم داریم و خیلی چیزهای دیگه که نمیشه ..مطرح کرد. (4464546) (alef-11)
 
اخوت
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۳:۱۶:۳۴
از قدیم گفتند سیاست پدر و مادر نداره زیاد حرفهای این دوتا رو جدی نگیرید. (4464800) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.