نظر منتشر شده
۶۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 410266
علم فروشی در ایران
بخش تعاملی الف - علیرضا طالب زاده
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۲۴


از میدان انقلاب که رد می شوی بویی به مشامت می رسد که بسی آزاردهنده است و راه نفست را می گیرد.

بوی مشمئزکننده ای است. بوی سوختگی نیست، بوی جگرکی ها و کله پزها هم نیست. به بوی زباله های تلنبار شده در جلوی مغازها و جوب ها هم نمی خورد! بوی فلافل و سوسیس و کالباس مانده هم نباید باشد. بوی عجیب و ناراحت کننده ای است که به آن ور آب ها هم رسیده است به طوری که حتی آمده اند و سرک هم کشیده اند تا سر از ماجرا دربیاورند. اما اینجا کسی به روی خود نمی آورد چون دیگر به این بو عادت کرده اند. اما راستی این بوی چیست؟ اگه دقیق شویم متوجه می شویم که این بو از کجاست. این بویی است که از نعش علم بر می خیزد، بوی فلاکت و سیاه روزی علم است، بوی حراج علم و سواد است که جارچی ها جار می زنند و صدایشان تا اقصا نقاط جهان رسیده است. بوی جهان سومی و مدرک گرایی است. در این بازار مکاره مشتریان به راحتی فروشندگان را پیدا می کنند و فروشندگان اجناس خود را در این میدان عرضه می کنند. در گوشه ای وانت باری جلوی زیرزمینی ایستاده و بار خود را که پایان نامه های یک دانشکده پزشکی است خالی می کند تا بدست گدایان علم برسد. اینجا جایی است که شما می توانید به راحتی پایان نامه و یا مقاله علمی سفارش دهید و در عرض مدت کوتاهی دوپینگ علمی کنید و احساس دانشمند شدن و باسواد شدن کنید.

بازار کتاب های کهنه و نایاب و غیرمجاز و سی دی ها و دی وی دی ها دیگر در میدان انقلاب و اطراف آن رونق اولیه را ندارند. بازار جدیدی باز شده است که اگر قبلا معاملات آن در خفا و زیرزمینی بود الان مجاز و نظام مند و در روز روشن انجام می گیرد و هر روز رونق بیشتری می گیرد و آبروی علمی کشور را هم به همان نسبت بر باد می دهد. پیشرفتی در کار نیست پسرفت در علم و تحقیق و دانش است، عقب ماندگی علمی است که هر روز شاخه های مارگونه جدیدی از آن در کشور ایجاد می شود. و در این میان به تدریج اصطلاح «خودت نوشتی یا خریدی؟» به فرهنگ دانشگاهی اضافه می شود. بوی این بی آبرویی علمی به قدری زننده است که آن ور آبی ها هم خبردار شده اند.

ریچارد استون از نویسندگان بخش بین الملل مجله ساینس در بازدیدی که از میدان انقلاب داشته در مقاله ای به تاریخ 24 شهریور 95 با عنوان «مخدوش شدن چهره علمی ایران با رونق بازار تاریک فروش پایان نامه و مقاله علمی» به این موضوع پرداخته است. او درباره یکی از موسساتی که در کار فروش پایان نامه و مقاله است می نویسد: «این موسسه یکی از نمونه های بارزی است که شامل جمعی از افراد می شود که از یک صنف هستند و کارشان نوشتن پایان نامه و مقالات علمی در قبال پول است. آنها در اینترنت، با پوستر و آگهی و پحش بروشور و آگهی توسط افرادی که فریاد می زنند و با خود پلاکارد دارند و در بیرون دانشگاه تهران در پیاده رو صف می کشند تبلیغ می کنند.»

استون با اشاره به قانون گذارانی که مدارک دانشگاهی خود را به این طریق اخذ کرده اند و اینکه قرار است مجلس روی لایحه ای در این باره کار کند می نویسد: «هنوز مسخص نیست چند مقاله و پایان نامه به این صورت تولید شده است. در سال 1393 یک عضو فرهنگستان علوم برآورد کرد که هر سال 5000 پایان نامه یعنی تقریبا 10 درصد کل پایان نامه های فوق لیسانس و دکترا از دلالان و فروشندگان تهیه می شود. بهزاد عطایی آشتیانی، استاد مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف جزئیات بیشتری از این معضل داده است. او می گوید که 330000 لینک فارسی به فروشندگان مقالات علمی یافته است. آشتیانی تخمین می زند که حداقل دو هزار مورد از چنین اقداماتی در ایران وجود دارد. دانشمندان ایرانی سالانه 30000 مقاله در ژورنال های بین المللی به چاپ می رسانند که از زمان انقلاب اسلامی 20 برابر افزایش داشته است. حسین آخانی استاد زیست شناسی دانشگاه تهران می گوید که مقالات و پایان نامه های خرید و فروش شده وجه و شهرت تعداد زیادی از دانشمندان ایرانی را که تقلب نمی کنند خدشه دار و اعتماد جامعه علمی جهان را کم رنگ تر می کند و احتمالا همکاری ها و مشارکت ها را در معرض خطر قرار می دهد.»

استون اعتقاد دارد که ادامه این وضعیت رتبه و اعتبار علمی ایران در جهان را خدشه دار می کند.

سه سال پیش بی بی سی در گزارشی با عنوان جالب «خرید و فروش علم در خیابان های تهران، 28 اردیبهشت 1392» به این موضوع پرداخته بود: «این روزها تجارت خرید و فروش پروژه‌های دانشجویی دوره کارشناسی و پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد کاملا عادی است و حتی خبرهایی از ورود رساله های دکترا به بازار به گوش می‌رسد. تقلب در انتشار مقاله هم که چندان موضوع نا آشنایی نیست. ولی چرا واکنشی جدی از سوی مسئولان در این زمینه دیده‌نمی شود.»

بی بی سی نیز به خدشه دار شدن اعتبار علمی ایران در جهان در صورت ادامه این وضعیت هشدار داده بود: «.... کارشناسان هشدار می‌دهند که تساهل و چشم‌پوشی مسئولان و جامعه دانشگاهی به اینگونه کج‌روی‌ها، هر چند اندک باشند، اعتبار و زحمات واقعی دیگر پژوهشگران را از بین می‌برد و تصویری نامناسب از جامعه علمی ایران را در جهان علم به نمایش می‌گذارد.»

ابراهیم خندان؛ روزنامه نگار در خصوص موضع مسئولان می گوید: «آنها معتقدند که مدیران آموزش عالی بیش از حد سیاست زده شده‌اند و هر چیزی را وسیله‌ای برای تبلیغ خود و عملکردشان می‌دانند. افزایش تعداد مقاله‌های علمی یا به بیان دیگر رشد علمی کشور نیز از این نکته مستثنی نیست و بلکه برد بیشتری نیز دارد. این افزایش اگر گاهی با کمک‌هایی از این دست هم بدست بیاید می‌تواند چندان هم بد نباشد. ولی نکته‌ای که این مدیران نادیده می‌گیرند این است که افزایش این آمار به معنی توسعه یافتگی همه جانبه و پیشرفته بودن "جامعه ایرانی" با تمام اجزا و مشخصاتش و سعادتمندی ایرانیان نیست.»

اگر اندکی به عقب برگردیم به نمونه هایی از سرقت ادبی، کپی کاری و جعل مقاله و مدرک تحصیلی توسط استادان دانشگاه و حتی مقامات بلند پایه دولت ها بر می خوریم . اما مجازات یا واکنش های منفی مناسب و درخوری در قبال این تقلبات و جعلیات انجام نگرفته است و بمانند جوامع پیشرفته به هیج استعفا، عزل، کناره گیری یا معذرت خواهی نیانجامیده است. مجرمان با وجود مستندات غبرقابل انکار و معتبر تنها به تکذیب و انکار جرم خود پرداخته یا سکوت پیشه کرده اند و یا تقصیر را به گردن دانشجویان و همکاران خود یا حتی دشمن خیالی (تئوری توطئه) انداخته اند.

اما اینکه که چه عواملی باعث بوجود آمدن این وضعیت شده است علل چندی ارائه شده است. اما از این نکته نباید غافل شد که وضعیت حاضر در یک روز یا یک هفته به وجود نیامده است بلکه سیاست های غلط، خود مسئولان و رانت ها و سهمیه های علمی و اقتصاد بیمار در طول این سال ها در بوجود آمدن این وضعیت دخیل بوده است.
 
محمدرضا مخبر دزفولی (8 شهریور 1395)، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی دست بیگانگان و دشمنان را در این مساله دخیل می داند: «برداشت این است که این جریان سازمان‌یافته و طراحی‌شده با پشتیبانی خارجی‌ها و عناصر مسئله‌دار و برخی اوقات هم به‌وسیله عناصر غافل، نادان و ناآگاهی به راه افتاده است.»

دزفولی می افزاید: «ما اطلاعاتی داریم که جریان‌هایی در سطوح خارجی و بعضی از دنباله‌روهای داخلی آنها در پی این هستند که پیشرفت علمی کشورمان را مخدوش کنند و به آن لطمه بزنند و یا آن را آلوده کنند.»

صادق زیبا کلام (6 آبان 1395)، استاد علوم سیاسی، در واکنش به این اظهارنظر دزفولی آن را قویا رد می کند و نام «توهم توطئه» بر آن می گذارد: «اینکه به راه افتادن بازار خرید و فروش مقاله، نگارش رساله و تهیه و انجام تحقیقات دانشگاهی را یک توطئه خارجی بدانیم؛ و درنتیجه راه‌حل آن را هم در برخورد نیروی انتظامی (وزارت کشور) و مجازات توسط قوه قضاییه بدانیم، نشان می‌دهد که شورا نه اساساً درک درستی از چگونگی به وجود آمدن این پدیده دارد و نه آگاهی از ریشه‌های عمیق‌تر این ناهنجاری گسترده در دانشگاه‌های کشور؛ و درنتیجه تصور می‌کند که با گرفتن، زدن و بستن، مسئله ریشه‌کن خواهد شد.»

زیبا کلام با زیر سوال بردن جایگاه حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی و عدم شفافیت در وظایف آن مدرک گرایی را علت اصلی این وضعیت می داند: «فروش مقالات ISI، پایان‌نامه، مقالات علمی پژوهشی، ترجمه و تألیف و غیره نه توطئه دشمنان نظام است که از پیشرفت‌های علمی ما برآشفته‌اند و نه چاره آن بگیروببند و داغ و درفش است. این پدیده محصول یا عوارض بیماری بسیار هولناک‌تری است به نام «مدرک‌گرایی». «مدرک‌گرایی» است که می‌خواهد به هر قیمت شده متقاضی مدرک را به فوق‌لیسانس برسد و از فوق‌لیسانس می‌خواهد او را به دکترا برساند. متقاضیان نه علاقه‌ای به علم دارند و نه دل درگرو دانش؛ فقط می‌خواهند به مدرک برسند.»

هر چه که باشد باید تدابیری برای از بین بردن این عادت زشت اندیشیده شود. تا زمانی که فضای علمی بر دانشگاه ها و مراکز علمی حاکم نشود و موانعی برای سو ءاستفاده از جایگاه سیاسی و مقام و پست برای خرید علم اتخاد نشود و ورود سیاستمداران به حیطه علم کند نشود تغییر قابل توجهی را مشاهده نخواهیم کرد. تا جایگاه سیاستمدار و دانشمند تعربف نشود شاید نشود کاری اساسی انجام داد و میدان انقلاب و حراج علم در آن همچنان به حیات خود ادامه خواهد داد. این نکته باید نهادینه شود که «علم دشوار است!»
۱۳۹۶/۰۵/۳۱ ۱۰:۰۹
 
۱۳۹۵/۰۶/۳۱ ۰۶:۰۰
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۹ ۰۹:۵۴
 
۱۳۹۴/۰۹/۲۲ ۰۹:۰۴
 
۱۳۹۴/۰۹/۰۷ ۰۶:۴۶
 
۱۳۹۴/۰۶/۲۹ ۰۷:۵۸
 
۱۳۹۳/۱۱/۱۸ ۰۹:۳۷
 
۱۳۹۳/۱۱/۱۲ ۰۹:۵۰
 
۱۳۹۳/۰۸/۲۰ ۰۶:۴۶
 
۱۳۹۳/۰۷/۲۴ ۰۹:۵۱
 
 
کلمات کلیدی : علیرضا طالب زاده
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۰۸:۱۱:۵۶
یسطح سواد یک دیپلمه نظام قدیم را با فارغ التصیلان امروزی مقایسه کنید . (4001831) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۱:۵۷:۰۹
پس تکلیف این رتبه هایی که مسئولین از جایگاه بالای ایران در زمینه های بایو، نانو، سلولهای بنیادی ، دانشگاهی و.....هر روز اعلام کرده و به آنها فخر می کنند، چه است؟ قسم عباس را باید قبول کرد یا دم خروس را؟؟؟؟؟؟؟ (4002167) (alef-11)
 
علی
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۲:۴۵:۱۸
این در باره تعداد کمی از دانشجویان و فرهیختگان واقعی است که با زحمت و دانش اندوزی فراوان به جایگاه های علمی بالا که مورد تایید مراجع مهم علمی بین المللی میباشد است، بعنوان مثال فرزند خودم که چند سال پیش پایان نامه کارشناسی ارشد خود را با زحمت دو سال آزمایشات عملی در رشته نانو آرائه داد و مقاله هايش در ژورنال هاى معتبر علمى منتشر شد به دعوت يكًدانشگاه معتبر اروپايي همان پايان نامه را تحت سمينارى در أن دانشگاه ارايه داد و بورسيه دكتراى خود را دريافت كرد. (4002266) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۰۸:۰۶:۲۴
خيلي از همين مسئولين دكتر از همين پايان نامه ها استفاده كرده اند تا دكترا بگيدند!!! (4003258) (alef-11)
 
China
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۲:۵۵:۳۱
تنها راه مبارزه با این کار راه اندازی سیستمی است شبیه به آن چه که در چین است. هر پایان نامه توسط این سیستم برای تست کردن کپی برداری داده می شود و اگر بخشی از هر پایان نامه بیش از 10 درصد شبیه به دیگر مقالات یا پایان نامه ها و ... باشد باید عوض شود تا بتواند وارد فاز دفاعیه شود. (4002287) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۷:۱۷:۱۸
اگه راست می گن مسئولین مقابله کنن. وگرنه مشکلات همه مشخص و راه حل ها واضخ است. (4002747) (alef-11)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۰۹:۵۶:۳۳
کار درست رو همین هایی می کنن که پایاننامه رو می خرن و تو دانشگاه پولی درس می خونن مثلا منی که شاگرد اول دانشگاه سراسری بودم و از الف تا ی پایاننامه رو هم خودم نوشتم و موضوعش هم اونقدر جدید بود که مشابه نداشت به کجا رسیدم؟ چه ارزشی بهم دادن؟ کدوم موقعیت شغلیم بهتر شد؟ چه حقوقی بهم اضافه شد؟ بعد از چاپ مقالاتی که از این پایاننامه که اینقدر روش زحمت کشیده بودم تو یه ژورنالی که خود استاد راهنمام پیشنهاد داده بود (چون به خاطر تحریم ها توی زورنال دیگه ای نمی شد چاپشون کرد) و به خاطر دور زدن تحریم ها و افزایش جهشی قیمت دلار مجبور شدم هفت برابر بیشتر بابت چاپشون هزینه کنم اساتید محترم لطف کردن یک سال بعد از چاپ مقالاتم اون ژورنال اروپایی رو کم اعتبار اعلام کردن (در حالیکه در همه دانشگاه های جهان معتبره!) و باعث شدن با وجود اوردن رتبه عالی در آزمون دکترا از مصاحبه رد بشم چون از هر دانشجو حداقل دو مقاله چاپ شده می خوان. یادشون رفته خودشون وقتی دکترا خوندن نه مقاله ای داشتن نه آزمونی بود که توش شرکت کنن و بیشتر با پارتی بازی استخدام شدن. تنها چیزی که از صداقت نصیبم شد دو نمره ضعیف تر شدن چشم هام بود. خدا از تصمیم گیرندگان این مملکت نگذره که به خاطر تصمیمات غلط اونها افراد زحمتکش همه زحماتشون به هدر میره.

از من می شونید نه درس بخونید نه چیزی. درس هم خوندین پایان نامه رو بخرین. تو این مملکت نه به سواد اهمیت می دن نه چیزی. یه مدرک بگیرین بعد بذارین توی کمد خاک بخوره چون فقط به همین درد می خوره. (4001980) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۴:۱۱:۲۸
شما چه آدمی هستید که چون دیگران کار غلطی می کنند از کار درست خودتان پشیمان شدید؟!

مشکل ملت ما همینه که چون ایستادگی در برابر منکر سخته سریع آدمهایی که کار درست انجام می دهند را کم ارزش جلوه می دهند.
مهم اینه که به کار درست ایمان داشته باشیم و در هر شرایطی آن را انجام دهیم و با قاطعیت و جدیت جلوی کار غلط را بگیریم در سهم خودمان و به اندازه نقشی که داریم. (4002462) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۰۲:۲۹:۳۶
چی میگی شما؟! (4003185) (alef-11)
 
یک معلم خسته
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۰:۱۹:۰۶
این اساتید دانشگاه هستند که زمینه چنین تخلفاتی را باز گذاشته است.

یک مقدار وقت بیشتر برای بررسی پایان نامه بگذارید و کمی از تعداد پایان نامه هایی که در ماه داوری میکنید کم کنید که فرصت کافی داشته باشید.

لازمه این ها البته چشم پوشی از حق الزحمه پایان نامه هایی است که اضافه بر توان قبول زحمت می کنند.

این پول لعنتی...
پول،
مایه همه بدبختی ها... (4002030) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۳:۴۳:۰۴
اساتید بر اساس سیاستهای کلان تر عمل می کنند. نظیر خروجی (بگذریم که این شاخص چقدر نمایانگر خروجی درست علمی است) بیشتر مقالات بین المللی، تالیفات و ...
مشکل از آن سیاستهایی است که قصد اعلام رشد علمی کشور با افزایش مقالات بین المللی را دارد. براستی چه میزان از آن مقالات کمک به تولیدی نوآورانه کرده است؟ با فرض محیا نبودن زیرساختها در داخل چه مقدار از این مقالات حتی منجر به ثبت پتنتی شده که نشان دهنده اصالت و نوآوری تحقیق مزبور باشد (ملاک تقاضای خرید چنین پتنتی است). (4002375) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۳:۵۱:۵۹
استادیار یکی از دانشگاه‌های تهران

متاسفانه باید بگویم تا حد زیادی حق با این دوست بزرگوار است. (4002400) (alef-11)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۷:۴۶:۴۶
اقا وقت بیشتر برای بررسی پایانامه چیه ؟؟ استاد راهنما بالاخره بابد یه فاز کار رو انجام بدهد یعنی دانشجو چه گناهی داره که باید از صفر تا صد کار رو انجام بده ؟
پس این وسط کار استاد راهنما چی می شود؟؟؟ یکی از غلت ها همین است که کلا استاد ها هیچ زحمتی نمی کشن؟؟؟ (4002777) (alef-11)
 
Ukraine
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۲۰:۱۶:۵۱
نخیر. این یک سری مسئولان هستن که برای سرپوش گذاشتن بر ضعف خودشون با بزرگ کردن اهمیت مقاله و تعداد مقاله ها باعث این فاجعه علمی در کشور شدن. (4002937) (alef-11)
 
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۰۴:۰۸:۳۹
یکی از اقوام نزدیک ما از اساتید دانشگاه و بسیار خانم مومن و معتقدی هستند منزل ایشون مهمون بودیم که یکی دیگر از اقوام که دانشجوی ایشون هستن برای نشون دادن متن پایان نامه شون به منزل استاد اومدن ایشون هم یکم ورقه ها رو زیر رو و کمی من من کرد و بدون اینکه توضیح مناسبی به دانشجوی بدبخت بده فرستادش دنبال نخود سیاه . وقتی که ایشون رفت استا مورد نظر خیلی راحت با خنده گفت این دانشجو بهتره بره پایان نامه بخره اینقدر وقت ما رو نگیره!!!!!
دروغ و تنبلی متاسفانه داره ریشه های این مملکت و حتی آدم های مذهبی رو به راحتی میجوه (4004621) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۰:۳۰:۴۳
علم دشوار نیست عزیزم، به لطف دانشگاه آزاد همه دکتری دارن میگیرن!! تعداد دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی آزاد امسال، ۲ برابر شده !! تعداد ورودی دکتری در رشته های مهندسی و علوم انسانی هم ۲/۵ برابر!!! جناب وزرای علوم و بهداشت بیان توضیح بدن! دانشگاه آزاد با چه مجوز و امکاناتی تعداد دانشجویان مقطع دکتری همه رشته هاش از پزشکی گرفته تا مهندسی و انسانی سال به سال ۱۰۰ درصد افزایش داره!!! ایا لابی هیئت امنای دانشگاه ازاد متشکل از جنابان هاشمی رفسنجانی و ... زورش اینقدر زیاده که گردن وزیر جلوش کج شده؟! (4002049) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۲:۰۰:۱۱
اگه دانشگاه آزاد یه کم بتونه پزشکی رو زیاد کنه حداقل تونسته یه کم غرور و ثروت بی حد وحصر پزشکان رو کمی به چالش بکشه.امیدوارم افزایش ظرفیت رشته پزشکیش واقعیت داشته باشه (4002178) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۲:۳۳:۵۹
دوست عزیز، امسال دانشگاه ازاد، در تمامی شهرهایی که دانشکده پزشکی داشته، ظرفیت جدیدی بنام مازاد تعریف کرده و با کد رشته جدید و به طور نامحسوس و با ترفندی زیبا تعداد دانشکدها رو عملا دو برابر کرده! بماند که شهریه ها آنچنانی، اتفاقا فردا همین ها فارغ التحصیل میشن و قصور و زیرمیزی بیشتر!!! خیلی خوشحال نباش. (4002251) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۷:۳۰:۴۸
و البته پزشکانی تولید کند که نه بنده و نه شما - عزیز دل برادر - جرات نمی کنیم اعضای خانواده ی خود را به آنها بسپاریم.
راستی یک سئوال: چرا وقتی یک بیمار به خاطر سهو پزشک از دنیا می رود؛ تنها یقه ی پزشک را می گیریم؛ و حداقل سئوال نمی کنیم کدام دانشگاه گرامی به آیشان مدرک داده است. (4002765) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۳:۴۶:۰۱
تحصیل در رشته شکار اژدها (4002381) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۰:۴۹:۳۰
وقتی بجای حاکمیت اخلاق و دین و انسانیت این پول است که حاکم است همه چیز را حتی علم و دانش و پایان نامه را هم می توان خرید تعجبی ندارد (4002069) (alef-13)
 
Alireza
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۰:۵۱:۳۱
من خودم معماری خوندم و رساله از کارشناسی تا دکتر انجام دادم و بخش اصلی درآمد ماهی 1 میلیونی من از این راه بدست میاد. وقتی برای منی که در رشته خودم اگر بهترین نباشم بد هم نیستم کار نیست و در عوض دانشگاه همچنان بدون نگاه به بازار داره معمار تولید می کنه معلوم هست که حاضر میشم بخشی از تهیه رساله و پروژه های ان را به دست بگیرم و از این طریق در این بازار مریض امرار معاش کنم.

شاید بهتر هست برید ببینید چه کسانی این مقاله ها و پروژه ها رو می نویسند، اکثریت از بهترین دانشجوهای اون رشته هستند و اگر اینکار رو هم نکنند چه کار کنند؟ (4002073) (alef-11)
 
جوینده علم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۰:۵۵:۵۶
خیلی از افراد با استعداد و پژوهشگر در این موسسات کار می کنند..که از روی بیکاری و درامد کم اقدام به پایان نامه نویسی می کنند. ...این روند سیاه شدن علم تقصیر بیگانگان نیست تقصیر خود مسولان است ..که در وازهای دانشگاه ها را باز کردند...و هر کس که استعداد اندکی داشت وارد میشود و به پایان نامه که میرسد درجا میزنه و سعی می کنه با دو میلیون پایان نامه بخره....


میدونید عمق فاجعه کجاست؟
اونجاست که من دیدیدم که افرادی که پایان نامه اشون رو دادن بیرون براشون نوشتن..و حتی نمیدونن پروپزال چیه..الان دارن تو دانشگاه های کشور تدریس می کنن و دانشجو تربیت می کنن...واقعا وای به حال دانشجویان تربیت شده دست اونا
واقعا باید گریست
مسلمان از غضه بمیرد رواست.....
دیگه حرفی ندارم.....در پناه حق (4002076) (alef-11)
 
مودی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۲:۰۴:۳۲
دوست عزیز اینکه خیلی ها بتونند وارد دانشگاه بشن چیز بدی نیست . مهم اینه که هر کسی نتونه بدون زحمت و تلاش و تحقیق از دانشگاه مدرک بگیره .... (4002190) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۷:۳۳:۰۰
واقعا، یعنی اگر وارد دانشگاه شد؛ بعد معلوم شد توان مدرک گرفتن ندارد؛ شما حاضرید ایشان را اخراج کنید؟؟؟ یا می فرمایید، حالا وقت عظوفت ورزیدن است، بیخیال ... اصلا مدرکش مهم نیست؛ نمره را بدهید برود. (4002767) (alef-11)
 
بنده ی خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۷:۵۵:۰۶
برادر گرامی در شورای انقلاب فرهنگی،
متاسفانه ما عادت داریم آن‎قدر صبر کنیم که و بر خطای خودمان آن‎قدر چشم بپوشیم، که بیگانه هم خبردار شوند.
برخلاف آنچه شما می‎فرمایید، مشکل بی‎کیفیتی و غیر واقعی‎بودنِ – بخشی از – مقالات علمیِ ما تنها یک نمونه است؛ از مشکل عمیق‎تری که که ما در این سرزمین برای خودمان درست می‎‌کنیم. مشابه آن تولید خودرو است! مثلا ما سالی 100 هزار پراید تولید می‎کنیم و کمپانی بنز هم سالی 25 هزارتا بنز کلاس اس! بعد فخر می‎فروشیم که ما بیشتر تولید کردیم!!! خداییش، این خود گول زدن نیست؟ نباید کیفیت جنس، ماشین، و مقاله ی تولید شده را هم بسنجیم، بعد مقایسه کنیم.
تا وقتی چنین سنجشی نیست؛ به راحتی می‎‌شود با کالای تقلبی بازار را پر کرد، بعد به آن افتخار هم کرد. (4002786) (alef-11)
 
محمد مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۱:۰۱:۳۹
وقتی ارزش مدرک تحصیلی در محیط کار و در عمل به محک نمیخوره و صرفا برای پز دادن و گرفتن شغل و حقوق مزایاست پس بدون هیچ نگرانی ای خرید و فروش انجام میشه (4002079) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۱:۰۸:۰۰
یک پایان نامه تقلبی در ماشین سلف سرویس و با فشردن چند دگمه توسط دانشجو که دفاع نمی‌شود؟ این پایان نامه تحت نظر فردی بنام استاد راهنما دفاع می‌شود!!! فقط و فقط وقتی که استاد راهنمای مربوطه و سه چهار نفر استاد دیگر موسوم به هیات داوران آن را تایید می‌کنند به عنوان پایان نامه دفاع شده ثبت می‌گردد. پس ریشه اصلی تقلب در پایان نامه ها این است که استاد راهنمای مربوطه در وهله اول و هیات محترم داوران پایان نامه در وهله دوم،
مدخلیت و توانمندی کافی به موضوع نداشته و لذا نتوانسته تقلبی بودن پایان نامه را تشخیص دهد، یا
وقت و اولویت کافی برای کار دانشگاهی‌اش قایل نشده‌اند

بنابراین راه پیش گیری خیلی آسان است: اگر محرز شد یک پایان نامه تقلبی است، اول از همه استاد راهنمای مربوطه مجازات شود، تنزل مرتبه شود، و در صورت تکرار اخراج شود. استادی که هر هفته با دانشجویان خود منظم جلسه دارد، محال است دانشجویی اینقدر زرنگ باشد که بتواند پایان نامه تقلبی را به مدت یک یا چند سال در جلسات هفتگی متوالی به خورد استاد بدهد. مساله اصلی وقت نگذاشتن یا مدخلیت نداشتن همکاران دانشگاهی است. این مثل روز روشن است.

برخی در برابر این نکته که به صورت منظم و هفتگی باید برای دانشجو وقت گذاشت استدلال می‌کنند که مگر برای یک پایان نامه چقدر حق التدریس می‌گیریم که این همه وقت بگذاریم؟ جواب من این است: مگر شما موقعی که تصمیم گرفتید دانشگاهی شوید نمی‌دانستید حقوق دانشگاهیان پایین است؟؟؟؟ پس این آی.کیو شما کجا رفته که نتوانستید تشخیص دهید شغلی که انتخاب می‌کنید درآمدش از حدود درآمد یک راننده تاکسی است؟ من منکر آن نیستم که حقوق دانشگاهیان پایین است، اما این مساله ربطی به درست انجام ندادن وظایفی که صریحا یا تلویحا پذیرفته‌ایم ندارد.

س ا جعفری
دانشیار فیزیک
دانشگاه صنعتی شریف (4002087) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۲:۱۰:۴۲
دستتون درد نکنه...نظر بسیار خوبی هست. امیدوارم گوش شنوایی در وزات علوم باشه که این حرفا رو عملی کنه ...یا حداقل وظایف استاد دانشگاه رو قبل از جذبش تفهیم کنن. استاد های دانشگاه هم صادقانه و برای پیشبرد علم کار کنن...نه چیز دیگه!! علم دشوار هست... و هدایت دانشجوها کاری دشوار تر...چون همزمان با پیشبرد علم باید به پرورش ذهن دانشجو ها هم پرداخت و اون ها رو در مسیر درست قرار داد (امیدوارم این چیزها دغدغه اساتید محترم باشه). دانشجو علف خودرو نیست... که ولش کنیم پروژه اش عمل بیاد!!! (4005010) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۹:۳۱:۳۲
دکتر عزیز، سلام. با نظر شما موافقم، ولی بگذارید نکته ای را اضافه کنم. آیا در دانشگاه صنعتی، ما به دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود، چیزی جز پایان نامه نویسی و مقاله نویسی یاد می دهیم؟ خوب واضح است که دانش آموخته ما باید برود و از آنچه ما یاد داده ایم برای پول در آوردن استفاده کند و چون آنچه یاد گرفته است نوشتن یک پایان نامه یا یک مقاله بوده است، خوب می رود این توانمندی را در اختیار دیگران می گذارد که من در دانشگاه تمرین مقاله نویسی و پایان نامه نویسی کردم، حالا بیایید تا برایتان مقاله و پایان نامه بنویسم.
اگر ما در دانشگاه به افراد چیز دیگری یاد می دادیم، آنها هم خدمات دیگری به جامعه می دادند. همان حقوق راننده تاکسی هم زیادی ما است، چون فارغ التحصیل ما به جای آنکه در دانشگاه فناوری، نوآوری از دل علم و کارآفرینی را از استاد خود بیاموزد، چیزی را می آموزد که کاربردی ندارد و بعد هم چون امکان استخدام در دانشگاه به علت اینکه دیگر کشور به هیات علمی نیاز ندارد برای او فراهم نیست، خوب می رود مهارت مقاله نویسی را به جامعه عرضه می کند. (4007389) (alef-13)
 
محقق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۱:۲۰:۲۵
تقصیر استادای دانشگاه هست ک دانشجو های تحصیلات تکمیلی مجبور می کنن هر جور شده مقاله چاپ کنن واسه اعتبار خودشون!!! (4002112) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۱:۲۵:۴۶
دانشچوی ارشد دانشگاه تهران بودم بخاطر همین وضعیت و وضعیت مبتذل علمی که راه افتاده بود متوجه شدم که دکترا نخوندن در ایران از اولویت های اول زندگیمه و تصمیم گرفتم هرگز در ایران دکترا نخونم و دیگه وارد سیستم علمی ایران نشم. پایان نامه فروشی بخش کوچکی از وضغیت داغون علم هست، پذیرش بی حساب و کتابی دانشجوی دکترا و کلاسهای پر از دانشجو و اساتیدی که نمیدونن موضوع پایان نامه دانشجوشون چیه و ده ها مشکل دیگه وجود داره من به دوستانی که شخصیت علمی دارن توصیه می کنم وقتشون رو برای دکترا خوندن در کنار یک عده دانشجویی که اصلا نباید وارد دوره ارشد هم می شدن تلف نکنن در شان شما نیست با اینها دانشجوی دکترا محسوب بشید. (4002120) (alef-11)
 
مهرداد
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۷:۲۱:۳۷
آفرین به نظر شما. الان در مقطع دکترا کسانی در حال تحصیل هستن که من به شرفم قسم میخورم در کل دوران دانشجویشون حتی 1 کتاب رو کامل نخوندن و در همون حد دیپلم یا خیلی خوش بینانه فوق دیپلم هستن. همین ها هم چون شایسته سالاری نیست فردا میرن استاد دانشگاه میشن!!!
هیچ وقت دانشجوی واقعی به مخیلشم خطور نمیکنه که بخواد پایان نامش رو بده کسه دیگه بنویسه!!!
اینا سیاهی لشگر هایی با اسم دانشجو هستن. (4002752) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۰۲:۳۲:۵۸
درود به شرفت (4003186) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۱:۳۶:۳۰
خیلی از مشکلات به خاطر اینکه کارمندان دولت، بعد از اخذ مدرک بالاتر، دارای مزایای بیشتری می شوند.
طرف هم اصلا فرصت و انگیزه درس خوندن نداره که، میره میخره..
باید مجلس ، ارتقا شغلی به واسطه افزایش مدرک رو کاملا متوقف کنه در کارمندان دولت
جز تحمیل هزینه به دولت هیچی نداره (4002137) (alef-11)
 
مودی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۲:۱۸:۵۴
اخوی ؛ میزان افزایش حقوق برای یک کارمند دولت اصلا در حدی نیست که صرفه هزینه کردن دهها میلیونی و گذاشتن وقت و عمرش رو بده ؛ نصف اون وقت رو بزاره خیلی بیشتر اضافه کار و پاداش مگیره
مشکل اینه که امروزه مدرک تحصیلی عاملی برای پز دادن و کسب پرستیژ اجتماعی شده و هم چنین برای بسیاری از کارمندان هم که میخوان مدیر یا مسئول بشن این مدرک (فارغ از میزان اعتبار و علمش) لازمه ...
ضمن اینکه موضوع کسب پرستیژ اینقدر مهم شده که دخترا و پسرای بیکار فراوونی رو میشناسم که علیرغم اطلاع کاملشون از اینکه با مدرک بالاتر هم بیکار خواهندبود باز هم با اصرار فراوان سعی در گرفتن مدرک تحصیلی سطوح تکمیلی رو دارند.... در چنین شرایطی با این حجم دانشجو و فشار دانشگاهها روی اساتید برای پذیرش پایان نامه ها و نیز درآمدی که از این محل عاید اساتید بدون کمترین زحمتی میشه ؛ همه دست به دست هم میدن تا این وضعیت اسفناک پیش بیاد (4002226) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۲:۴۳:۵۵
مطابق مصوبه دولت تحصیل کارمندان ممنوع شده است مشکل در اینجاست که نسل جدید نخوانده می خواهد دانشمند شود و یکشبه دکترا بگیرد بسوادانی که نام دکتر را دراین مملکت یدک میکشند زیاد شده اند (4002264) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۱:۳۷:۲۵
بخش عمده ای هم به خاطر کم کاری اساتید هست
اساتید هیئت علمی ، دو روز میان دانشگاه، کل هفته بیکار هستند
حقوق خوب میگیرند اما اصلا نه خودشون اهل تحقیق هستند نه به دانشجو کمک میکنند
آخر هم این میشه (4002138) (alef-11)
 
رضا
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۲:۱۴:۲۴
بابیست سالسابقه تدریس وعضویت هیات علمی 4میلیون حقوق می گیرم درآمددیگری هم ندارم اگرزیاداست تقدیم به شما.چهل ساعت موظفی هم دردانشگاهیم.اماانصاف بدهیددانشجویی که خودمانی بگویم نمی کشدرااستادنمی تواندبه راه آوردکاش استادبودیدوکنا رگودنبودیدبعدافاضه فیض می فرمودید. (4002209) (alef-11)
 
آرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۸:۳۶:۲۶
در مورد اون دانشجوهایی که در به در به دنبال استاد راهنماشون هستند تا ازشون کمک بگیرند و اساتید به حالت طلبکارانه از اونها ناراحتند که چرا وقتشان را می گیرند، چه ؟ نظری دارید؟ اونها هم مشکل دارند؟ (4007293) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۲۰:۲۹:۴۴
اساتید خوب کار نمی‌کنند،

اما اگر استاد بخواهد کارش را خوب انجام بده، باید شش روز بیاد دانشگاه
توی خونه هم کار کنه، آخرش هم حقوق مکفی نمی‌گیره

از اون طرف می‌بینه همکار کلاه‌بردارش هفته‌ای دو روز می‌آید و پست هم می‌گیرد (4002959) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۱:۵۷:۳۳
من هم قبول دارم که خیلی اوضاع افتضاح شده ولی این جمله خیلی غیر مستند به نظر میاد:
"استاد مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف جزئیات بیشتری از این معضل داده است. او می گوید که 330000 لینک فارسی به فروشندگان مقالات علمی یافته است".
استاد محترم، اگر توی گوگل جستجو کرده اید، بهتره بدونید که این 330 هزار لینک فارسی یه تخمین هست و گوگل بیشتر از چندصد تا از این لینک ها رو برای شما نمیاره.
روش تحقیقتون رو عوض کنید. (4002168) (alef-11)
 
على
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۲:۵۰:۰۷
ايشون احتمالا طبق معمول بسيارى از استادان زحمت سرچ كردن در گوگل را به گرون دانشجويان گذاشته و تعداد ارايه شده توسط آنها را جمع زده و به اين رقم رسيده است. (4002275) (alef-11)
 
رضا
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۲:۱۰:۵۲
1-هروقت برای دانشجویان18یا19ساله دانشگاههای دولتی تدریس می کنم بااشتیاق حتی پس ازساعت کلاس همراهیم می کنند.کمترازکتاب درسی ومشکلات خواندنش حرف می زنند2- هروقت دردانشگاه فرهنگیان برای معلمان دارای سابقه کاربالاتدریس می کنم اغلب به حرفهای من بی توجهنددرکتاب دنبال مصداق سخنان من می گردندنباشداعتراض میکنندعادت به کتاب محوری دارنددریغ ازیک اظهارنظرمنطقی .ذره ای ازخلاقیت بچه های دانشجوی کم سن وسال دروجوداین میانسالان مثلا مجرب دیده نمی شودالبته اغلب نه همه اینطوری باشند3-کمتردیده ام آموزش وپرورش توانسته باشدافرادعالم وخلاق راجذب کند4- چنین معلمانی چنین دانش آموزانی روانه دانشگاه می کنند. (4002205) (alef-11)
 
پیرمرد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۲:۱۵:۴۰
این که جدید نیست همه میدونن .راهکار چیه؟ (4002214) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۳:۴۴:۰۰
افرادی که چنین علم می فروشند، اگر در کشور بستر مناسبی برای کسب درآمد شرافتمندانه از علم خود داشتند علم خود را به این مجانی ها نمی فروختند یا فکر خروج از کشور به سرشان نمی زد. (4002378) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۳:۵۶:۵۸
سلام
آقا شما مثل همه مسایل میرید سراغ معلول برید علت رو پیدا کنید

من خودم مقاله می نویسم ترجمه می کنم پایان نامه هم می نویسم

شما اگه کار سراغ دارید من خرجم رو در بیارم بگو حاضرم با در آمد کمتر برم سر اون کار

محمد هستم فوق لیسانس برق مترجم همزمان

هرکی کار سراغ داره بگه من دیگه علم فروشی نکنم والا همش تو سرمون می زنن

برم دزدی؟ مسافرکشی؟کلاه برداری؟ (4002420) (alef-11)
 
F
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۲۰:۲۳:۰۸
اگه واقعا مترجم همزمان هستی که فرصت های بین المللی زیادی با حقوق بالا می تونی بدست بیاری (4004310) (alef-13)
 
رضایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۴:۰۰:۵۲
با سلام
بنده دانشجویه رشته حقوق ثبتی دانشگاه علمی کاربردی شهرداری ....هستم
دو درس رایانه به نام فن آوری اطلاعات و خدمات دولت داریم هر دو در س را پولش را گرفتند و به همه بیست دادند یعنی اصلا کلاس نداشتیم 5 تا سوال دفتر آموزشی داد با جواب. و بعد امتحان گرفتند و به همه بیست دادند.
چند نفری رفتیم خدمت مسولین آموزش اعتراض کردیم. گفتند ناراحتید بیست گرفتید بگم صفر بدن و قائله تمام شد.
خوب این هم یه جورش هست چه برسد به بقیه کلاسها در اکثر دانشگاه ها ی علمی کاربردی
خواهشمندم نظر ما را هم منتشر کنید (4002434) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۵:۴۴:۲۴
منم چند سال رو پایان نامه کارشناسی ارشد کار کردم زمانی که رفتم مصاحبه دکتری گفتن موضوع پایانامه شما برای ما شناخته شده نیست و مشابه ندیدیم بنابراین نمیتونیم شمارو بپذیریم چون دنبال افرادی هستن که رو موضوعا روز کار کرده باشن و سریع مقاله بدن بنابراین از ایده های نو استقبالی نمیشه (4002630) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۶:۳۹:۱۲
به نظرم باید تجدید نظری جدی در تعریف مقاطع تحصیلی رخ بدهد و رشته های تجمیعی را با غنی سازی بیشتر و اختیاری بودن پایان نامه جایگزین کنند و دوره کارشناسی ارشد در دکتری ادغام و شرایط ورود به آن هم سخت شود.
همجنین رشته دکتری فقط در دانشگاه قابلیت دریافت حقوق داشته باشد. (4002707) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۷:۲۷:۲۰
تا وقتی جریمه سنگین برای خطا کاران (دانشجو و استاد راهنما و استاد های داور محترم) در نظر گرفته نشه...همینه که هست. تو این مملکت کار خوب پاداش و کار بد جریمه نداره. نتیجه اش رو ببینین هرجا که بتونن کار غیر قانونی انجام میدن و چپاول می کنن اموال مملکت رو. اگر کسی کار درست انجام میده واسه مسا‌ئل اعتقادیشه و مابقی هم که وضعشون معلومه... (4002757) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۴:۰۵:۳۹
واقعا همین طور است ...نمونه اش را در صنعت خودرو این مملکت ببینید. اینهمه قربانی پراید و پژو 405 داریم...اما هنوز تولید میشوند بدون تصحیح مشکلاتشان، معذرت خواهی از مردم و یا بهبود در کارایی...تا وقتی دولت محترم پول میریزد در جیب این خودرو سازان ، این قضیه درست شدنی نیست!! خودروسازان محترم مردم و قربانیان به کنار، پیش وجدان خود چه پاسخ می دهید؟ همین سوال را باید از این جنابانی که مقاله و پایان نامه تقلبی تحویل جامعه علمی می دهند پرسید...آیا آگاه هستید که ترفیع، پول و یا مدرکی که ازین راه بدست می آورید، به علت حرام بودن!!!! در آینده گریبان شما و خانواده تان را خواهد گرفت؟ (4006842) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۷:۳۳:۵۴
چه لزومی داره همه تو این مملکت دکتر بشن؟ با جمله اخر موافقم که کار علمی کار سختیه و کار هر کسی نیست. واسه همینه که جاهای دیگه دنیا دانشمندان از ارزش و اعتبار برخوردارن. چه لزومی داره کسی که حتی در ریسرچ علمی ناتوانه و پایان نامه اش رو می خره از بازار...مدرک بگیره...وزارت علوم و بهداشت محترم با کی رودربایستی دارین؟ آدم ناتوان علمی رو حذف کن از سیستم (اخراج یا مدرک آموزشی) وگرنه آبروی هرچی دانشمند واقعی هست تو این مملکت میره....و جورشو اونا باید بکشن!! (4002768) (alef-11)
 
دانشمند
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۱۰:۱۴:۱۲
خیلی غم انگیزه ولی کاملا با شما موافقم. (4003441) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۹:۱۰:۲۳
نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت....
یکهویی (!!) دری به تخته خورد و دکتری گرفت (...آنهم بدون وزن و قافیه لازمه!!)

وقتی که ارزشها و معیارها و رسم و جایگاه بهم می خورد آنوقت آن اجتماع می افت به حال و روز امروز که عقده مدرک داشتن برایشان غده شده.....

به امید روزهای بهتر! (4002867) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۱۹:۲۶:۱۴
دمت گرم دانشگاه ازاد بتاز.که هیچ چی جلودارت نیست .بتاز... (4002890) (alef-11)
 
كيوان سپانلو
Canada
۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۰۱:۴۲:۱۵
با سلام و احترام
نه توطئه اي در كار است و نه دانشگاههاي و نه هيچكس ديگر مشكل قوانين ما است كه جوانان را براي دريافتي بيشتر مدرك گرا كرده و عده اي سودجويي كه از آب گل آلود ماهي مي گيرند و مي خواهند سودي بدست آورندو بهترين رَآه هم استفاده از تقلب مي دانند. وقتي ناشر حق التأليف را نمي دهد و كتاب يك نويسنده را چندين بار چاپ مي كند و به نويسنده مي گوشزد برو هر جا مي خواهي شكايت كن من به تو پولي نمي دهم تا بتواند مغا زه آش را دو تا كند و بچه هايش را بخارج بفرستد و هزار كار ديگر با پول مردم انجام دهد انوقت انتظار داريد دانشجويان كه برايشان مدرك حكم مرگ يا زندگي دارد و فردي كه توانايى و وقت نوشته پايان نامه دارد از اين اوضاع شير تو شير استفاده نكند. بجاي اين كارها بياييم به ريشه ي اين كارها فكر كنيم و تلاش كنيم عشق به پول و تن دادن به هر كاري را بخاطر آن از وجودمان پاك كنيم و درستي و صداقت را جايگزين حسد و مال پرستي نماييم تا نه سيخ بسوزد و نه كباب. (4003176) (alef-11)
 
sadegh
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۰۱:۵۵:۳۳
من کاردانی دانشگاه ازاد کارشناسی دانشگاه ازاد و ارشد دانشگاه ازاد دارم
همش رو هم از یه دانشگاه متوسط دانشگاه ازاد دارم

من پدر مادری نداشتم که حامیم باشن و منو ببرکلاس کنکور و پول مشاور بدم

از زمان هنرستان پاره وقت کار کردم و شاگردی کردم بدون مزد تا کاربگیرم در همه مقاطع معدلم بلای 17 بوده

الان برای خودم شرکت دارم و چهارتا لیسانسه دارن برام کار میکنن
برای من که نیرو بخوام بگیرم اصلا مهم نیست که طرف مدرکش رو از کجا گرفته شما اصلا بگو شریف .... حالا چرا

1- 90 درصد صنعت برق ما منتاژ سرهم کردن تجهیزات هستش و برای اینکار شما نیاز به مهدس طراح نداری اکثرا کسایی که تو دانشگاه های مثل شریف خوندن ادم طراح میشن به درد من نمیخورن اینا باید برن مقاله بنویسن
2- من دنبال کسی هستم که بهش 1 تومن پول میدم برام دوتم کار کنه و همچین ادمی باید لباسش خاکی بشه و حرف منو گوشکنه و نه نگه چیزی که به تجربه بیشتر داخل دانشجوهای دانشگاهی خوب کم دیدم بخاطر غرورشون که فکر میکنن لولشون بالاتره
3- بای من تو کاری که هستم بیشر دید فنی و خلاقیت داخل حل مشکل مهمه تا دید محاسباتی وقتی وارد صنعت برق میشی قرار نیست شما شما قطر کابل رو ریز حساب کنید جداول و اصولی مثل نشریه 110 هستش واسه همینکار ولی اینکه از چه کالی ویا چکاری که هزینه کمتر بشه رو باید دید فنی داشته باشی
بار اول ازمون
4- بهنظر من دانشجویان دانشگاه های دولتی (اونم خوباش ) بیشتر برای کار اداری دولتی و تدریس و... مناسب هستن تا به واسطه زحتمی که در تحصیل کشیده اند کار اسون داشته باشن کارهای ازاد و پر مشقت رو بسپارن به بچه های دانشگاه ازاد (4003179) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۳:۱۴:۳۶
دانشگاه آزاد و پیام نور این مملکت را به بدبختی کشانده اند. هدف هر دو هم پول در آوردن است نه علم و دانش. (4008556) (alef-11)
 
Norway
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۲:۵۲:۳۲
داداش کاری شما میکنی اسمش مهندسی نیست. دستت درد نکنه زحمت میکشی و به کار شما و امثال شما هم نیاز هست اما استدلالت غلطه:
معلومه که مهندسی با کار تکنسینی فرق داره
معلومه که اگه شما بخوای با اون پیشینه تحصیلی نظر فنی خودت رو دیکته کنی یک مهندس خوب قبول نمیکنه
...
مشکل اینجاست که ارزشها اینقدر تغییر پیدا کرده که خیلی ها مثل شما دچار توهم شدند (4013914) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۰۳:۳۶:۵۸
بجای این کارها و این گزارش ها راهکار بدید. مشکل رو به شکل زیر ببینید و دنبال حلش باشید
این‌هایی که پایان نامه نگاری می‌کنند علمش رو دارند و وقتی کار نتونستند پیدا کنند شروع کردند به نوشتن.
هر وقت هرکسی به حقش برسه نمیاد به خودش بیخوابی و زحمت نگارش کار دیگران را بدهد.
پس شعار رو ول کنید جناب آقای خبرنگار (4003192) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۰۶:۲۰:۳۸
نوسینده محترم موضوع را بسیار منطبق بر واقعیت های جامعه تحلیل نموده است.. بسیار عالی بود. (4003206) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۱۰:۰۸:۵۰
دانشجویان دانشگاه آزاد مشتریان اصلی این بازار سیاه هستند. (4003436) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۸:۰۵:۳۹
من یه قول به شما میدم اگه دانشگاه آزاد رو جمع کنید تمام این مشکلات حل میشه حتی مشکلات بازارکارهم حل میشه یکم به راه حل من فکر کنید ببینید درست میگم یا نه (4011415) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۲۱:۱۸:۰۰
این امپراطوری ازاد و پیام نور و جامع و غیر انتفاعی و ... را جمع کنید همه چی حل میشه، از یک دانشجوی نکش و ضعیف نمیشه توقع پایان نامه داشت، من حاضرم از بیت المال و حقوق ماهانم بدم به استادا و کارمندای این دانشگاههایی که گفتم اما اونا رو جمع کنن و بکننشون تالار عروسی، گاوداری، مرغداری و ... والله اینجوری برای همه بهتره (4020585) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۲۱:۳۰:۱۱
حقوق میلیاردیو اینا دیگه اره؟ (4031067) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.