نظر منتشر شده
۴۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 309764
احتمال اعلام حکومت نظامي در پاريس/ دبکا: هدف داعش ترور یا گروگان گرفتن فرانسوا اولاند بود/ روایت شاهدان عینی/ هرج و مرج در فرودگاه های فرانسه
بخش خارجی الف، 23 آبان 94
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۴
فرود اضطراري هواپيماي هلندي در مسير فرانسه
شبکه تلویزیونی العربیه لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: یک هواپیمای مسافربری هلندی که در مسیر فرانسه بود در پی دریافت تهدید به حملات تروریستی مجبور به فرود اضطراری در آمستردام شد.

دبکا: هدف داعش ترور یا گروگان گرفتن فرانسوا اولاند بود
یگ وبگاه صهیونیستی در مطلبی مدعی شد عوامل حادثه تروریستی روز گذشته در فرانسه ظاهرا قصد گروگان گرفتن یا ترور رییس جمهور این کشور را داشتند.
وبگاه «دبکا فایل» نزدیک به جامعه اطلاعاتی اسرائیل در تحلیلی پیرامون حوادث تروریستی روز گذشته پاریس، پایتخت فرانسه نوشت: منابع ضد تروریستی متوجه شدند که سازمان‌هایی که رهبری خونبارترین حملات خرابکارانه در پایتخت یکی از کشور اروپایی رهبری می‌کردند بر حضور «فرانسوا اولاند» رییس جمهور فرانسه در بازی دوستانه فوتبال بین فرانسه و آلمان در ورزشگاه حساب باز کرده بودند و در واقع اولاند هدف فوق العاده‌ای برای ترور یا گروگان گرفتن برای آن‌ها بود.

بر اساس این گزارش، یکی از تروریست‌ها قبل از هلاکت خود در این عملیات فریاد زده بود، سیاست خارجی اولاند مقصر است. » یا مورد دیگری که فریاد می‌زد، این اعمال به خاطر سوریه است.

به گزارش فارس، این وبگاه صهیونیستی در خاتمه با زیر سئوال بردن دستگاه‌های اطلاعاتی فرانسه و فقدان عوامل انسانی مسلط به زبان عربی برای شناسایی قبل از رخ دادن حادثه نوشت: حملات خرابکارانه داعش در فرانسه خبری بد برای پایتخت های کشورهای غربی است.

هرج و مرج در فرودگاه های فرانسه
شبکه تلویزیونی الحدث گزارش داد: تشدید تدابیر امنیتی باعث تاخیر در پروازها و هرج و مرج در فرودگاه های فرانسه شده است.

سعد المسعودی خبرنگار شبکه تلویزیونی الحدث در پاریس گفت: ما شاهد هرج و مرج در فرودگاه های فرانسه در پی تشدید تدابیر امنیتی هستیم. بعضی از هواپیماها برای فرود در پاریس مجبور شدند مدتی برای اجازه گرفتن از شورای عالی دفاع فرانسه منتظر بمانند. امروز نخستین بار از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون مرزهای فرانسه به طور کامل بسته شد.

خبرنگار این شبکه افزود: همه چیز در فرانسه تعطیل به نظر می رسد و این کشور در حالت عزای عمومی قرار دارد. هیچ کسی به رستورانها و کافی شاپ ها در پاریس مراجعه نمی کند. داعش در بیانیه های قبلی خود هشدار داده بود حملاتی در فرانسه انجام خواهد داد. شاهدان تاکید کردند بیشتر عاملان حملات شب گذشته جوانان کمتر از سی سال بودند.

روایت شاهدان عینی

ژولین پیرس خبرنگاری است که هنگام اجرای کنسرت و وقتی تیراندازی شروع شد در سالن باتاکلان بود. او در گزارشی در سایت رادیو ۱ اروپا نوشته:

"چند مرد مسلح وارد سالن شدند. دو یا سه مرد، نقاب نداشتند و با تفنگ‌هایی که به نظر کلاشنیکف می‌رسید وارد شدند، بی هدفگیری جمعیت را به رگبار بستند."

"تیراندازی حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ادامه داشت. خیلی خشن و ترسناک بود. آنها وقت کافی داشتند که سه بار خشاب عوض کنند. خیلی جوان بودند."

"همه جا جسد افتاده بود."

'اوضاع وحشتناک'

پل تیلور یک کمدین بریتانیایی ساکن پاریس است و هنگام حمله به یکی از رستوران‌ها برای رفتن روی صحنه در کلوپی در آن نزدیکی آماده می‌شد.

او به بی‌بی‌سی گفت که مردم را می‌دید که به سمت محل اجرا می‌دویدند در حالی که "گریه می‌کردند و نمی‌دانستند چه اتفاقی می‌افتد، شوکه بودند."

"وقتی پرسیدیم چه شده گفتند چند نفر به رستوران ۱۰۰ متر آن طرفتر آمدند و کسانی را که در رستوران نشسته بودند به گلوله بستند."

"هیچ گزارش رسمی نبود و من برای اجرا روی صحنه رفتم. بلافاصله پلیس محل را تخلیه کرد... موقعیت آشفته و وحشتناکی بود. همه جا پر از پلیس، آژیر و مردم وحشت‌زده بود."

'موبایل نجات‌بخش'
سیلوستر موقع انفجارها در استادیوم بود.

او می‌گوید گوشی موبایلش جانش را نجات داده است. موقع انفجار او گوشی را دم گوشش گرفته بوده و به این ترتیب ترکش انفجار به موبایل خورده است.

او به رویترز گفت: "همه چیز رفت روی هوا و احساس کردم چیزهایی در اطرافم به پرواز در آمده. ترکشی به موبایلم خورد. این موبایلم بود که مرا نجات داد."

'ترقه‌بازی'

پیر مونفور نزدیک رستوران کامبوج کوچک زندگی می‌کند که یکی از حملات آن را هدف گرفت.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: "صدای تیراندازی شنیدیم. حدود ۳۰ ثانیه صدای گلوله، انگار تمام شدنی نبود. اول فکر کردیم ترقه‌بازی است."

یک شاهد عینی دیگر که در رستوران بود گفت همه خود را روی زمین انداختند.

او مرد جوانی را دید که دختری را روی دست می‌برد و به نظر می‌رسد دختر مرده بود.

خبرنگار سی ان ان نیز گفت سلاح عاملان حملات پاریس و دیگر شواهد مربوط به این حملات بررسی خواهد شد.

به گزارش سی ان ان، فردریک پلایتگن خبرنگار این شبکه در پاریس گفت بسیاری از افراد ترسیده و شوکه شده اند. من چند دقیقه پیش این فرصت را پیدا کردم که با فردی که در داخل یکی از سالن های هدف حمله در پاریس بود صحبت کنم. وی در این سالن هنگام برگزاری کنسرت موسیقی حضور داشت و زمانی که حمله آغاز شد به علت صدای زیاد متوجه آغاز حمله نشد اما زمانی که متوجه شد عاملان حمله در حال تیراندازی هستند توانست خود و شماری دیگر را به یک اتاق کوچک برساند و چندین ساعت شرایط بسیار دشواری را تحمل کرد و آنها در حالی که صدای تیراندازی را می شنیدند مجبور بودند که در همان اتاق کوچک بمانند.
این فرد در گفتگو با سی ان ان گفت ما به اتاقی در طبقه بالا رفته بودیم و پس از پایان ماجرا ماموران پلیس به ما گفتند که اکنون می توانیم خارج شویم. زمانی که خارج شدیم اجساد بسیار زیادی را دیدیم شماری از افراد در لابلای اجساد زنده بودند و مجبور بودند چندین ساعت در میان اجساد بمانند و زمانی که خارج شدند همه بدنشان پوشیده از خون بود. فکر می کنم که بسیار خوش شانس بودم که در طبقه بالا بودیم بیشتر کشته ها در طبقه پایین بودند و طبقه پایین بسیار شلوغ بود.

فابيوس: کميته بحران دروزارت امور خارجه فرانسه تشکيل شد

شبکه تلویزیونی الحدث لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در نشست خبری در وین گفت: وزارت امور خارجه کمیته بحران تشکیل داده است. فابیوس افزود: امیدواریم نشست وین به پیشرفت برای حل بحران سوریه کمک کند. راه حلی که شامل مبارزه با تروریسم و تشکیل دولت سوریه پس از روند انتقالی در این کشور باشد.

شبکه العربیه هم گزارش داد: همزمان با تعطیلی مراکز بزرگ در پاریس احتمال اعلام حکومت نظامی در بخش هایی از پاریس پایتخت فرانسه وجود دارد.

حسین فیاض قنیبر خبرنگار شبکه تلویزیونی العربیه در پاریس گفت: وزیر کشور فرانسه تاکید کرد بر اساس اعلام حالت فوق العاده در این کشور، اعلام حکومت نظامی در شهرها یا مناطقی که امنیت عمومی در خطر باشد، امکان پذیر است. این وزیر فرانسوی از تشدید نظارت ها در فرودگاه ها و ایستگاه های قطار و مترو در این کشور خبر داد. خبرنگار این شبکه افزود: تحقیقات درباره ارتباط کشف یک گذرنامه سوری در کنار جسد یکی از عاملان حملات ادامه دارد. سینماها در فرانسه تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود. مراکز بزرگ تجاری در پاریس هم امروز تعطیل شد. یک دستگاه خودرو هم کشف شد که احتمالا شماری از تروریست ها از آن استفاده کردند. این خودروی دارای پلاک بلژیکی است.

شبکه تلویزیونی العالم نیز لحظاتی پیش در خبری فوری به نقل از وزیر کشور فانسه اعلام کرد حالت فوق العاده در سراسر خاک فرانسه اعمال می شود. وی افزود قانون حالت فوق العاده به مقامات این کشور اختیار محدود کردن تحرکات شهروندان را می دهد. وی گفت مقامات فرانسه برگزاری هرگونه تجمع عمومی را تا پنجشنبه آینده ممنوع کرده اند.

****************
گفتنی است انفجار‌، تیراندازی و گروگان‌گیری‌های مرگبار اخیر در پاریس دست‌کم ۱۵۳ کشته و ۲۰۰ مجروح بر جا گذاشته است.

بنابر اعلام مقامات فرانسوی، این حملات در ۶ نقطه مختلف پاریس صورت گرفته است و یکهزار و ۵۰۰ نظامی این کشور برای تأمین امنیت فرانسه به پاریس اعزام شده‌اند. تکفیری‌های «داعش» مسئولیت این حملات را بر عهده گرفته‌اند.

گروه تروریستی داعش شنبه در ویدئویی که تاریخ آن مشخص نیست، تهدید می کند اگر حملات هوایی به مواضع این گروه در سوریه و عراق ادامه یابد، فرانسه را هدف حملات جدید تروریستی قرار خواهد داد.

این ویدئو تاریخ نداردبه گزارش خبرگزاری رویترز از قاهره، این ویدئو را «الحیات مدیا سنتر» که بازوی رسانه‌ای داعش به شمار می رود، منتشر کرد. در این فیلم، یک شبه‌نظامی که ریش بلندی دارد، به زبان عربی صحبت می کند و از مسلمانان فرانسه که نمی توانند به سوریه بروند، می خواهد حملات جدیدی در این کشور مرتکب شوند.

این فرد که شبه‌نظامیان دیگر اطراف او ایستاده‌اند، می گوید: «تا زمانی که شما به بمباران ما ادامه می دهید، روی آرامش نخواهید دید. حتی جرأت نخواهید کرد برای خرید به بازار بروید».

اين در حالي است كه به گزارش سی ان ان، پییر بوئت یکی از تهیه کنندگان شبکه سی ان ان که در پاریس حضور دارد و شاهد تحولات جاری در این شهر است گفته است «پاریس به منطقه جنگی تبدیل شده است».

وی گفته است «پس از عملیات تروریستی پاریس، مناطقی از این شهر برای مدت چند ساعت به ناحیه ای جنگی تبدیل شده اند بطوریکه خودروهای زرهی و حدود دویست تا سیصد نیروی پلیس با تجهیزات بسیار بسیار پیشرفته وارد عمل شده اند. فضا بسیار بسیار سنگین است.

رئیس‌جمهور فرانسه امروز شنبه در پی حملات مرگبار پاریس از سه روز عزای عمومی در کشور خبر داد و حملات پاریس را اعلام جنگ سازمان‌دهی شده از سوی گروه تروریستی داعش خواند.

به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو، «فرانسوآ اولاند» امروز شنبه در اظهاراتی اعلام کرد: «کشور در غم و اندوه است و من حکم تمدید عزای عمومی در کشور برای سه روز را صادر می‌کنم.»

وی افزود: «در صورت برقراری وضعیت فوق‌العاده، نیروهای امنیتی و ارتش بسیج می‌شوند. من از شجاعت این نیروها تشکر و قدردانی می‌کنم.»

رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه گفت: «آنچه دیروز در پاریس و حومه آن اتفاق افتاد نوعی اعلام جنگ است و کشور باید در برابر این اعلام جنگ تصمیمات مناسب اتخاذ کند. این جنگیست که توسط گروه تروریستی داعش علیه ارزش‌هایی که ما از آن‌ها دفاع کرده و به آنها پایبند هستیم، به وقوع پیوسته است. فرانسه کشوری آزاد است. این حمله یک اعلام جنگ از پیش تدارک دیده شده بوده که از خارج سازمان‌دهی ‌شده بود و یک اقدام وحشیانه مطلق است.»

اولاند افزود: «نیروهای نظامی فرانسه طی روزهای آینده در سراسر پاریس در حال گشت‌زنی خواهند بود و فرانسه در چارچوب قانون با تمام قوا در زمینه‌های داخلی و خارجی با همراهی متحدان خود که آنها نیز در معرض این تهدید تروریستی قرار دارند، اقدام خواهند کرد.»

وی افزود: «من در این شرایط دردناک همگان را به اتحاد، همبستگی و خونسردی دعوت می‌کنم. فرانسه کشوری قوی است و حتی اگر زخمی هم بشود هیچ چیز نمی‌تواند آن را از پای درآورد.»

گفتني است فرانسه یکی از کشورهای اروپایی است که داعش صدها نیروی خود را از آن جذب کرده است. این افراد اغلب متولد فرانسه و تحصیل کرده هستند و در برخی موارد افرادی هستند که دین خود را به اسلام تغییر داده و در نهایت به سوریه سفر کرده اند.افراط گرایی آنلاین در حال افزایش است. ریشه بسیاری از این افراط گرایی را می توان در چارچوب اجتماعی و اقتصادی به ویژه در تبعیض نژادی علیه اعراب و آفریقایی ها جستجو کرد. مسلمانان در فرانسه در حال حاضر به صورت فزاینده ای با تعصب و ترس در ارتباط هستند. گروه های راست گرا ممکن است سبب تشدید این تنفر شوند.


۱۴:۰۹ «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در ابتدای نشست «وین» درباره سوریه به حملات تروریستی «پاریس» اشاره کرد و گفت این حادثه «اراده ما، همه ما، برای مبارزه با تروریسم را محکم‌تر می‌کند و (موجب می‌شود) برای پیشرفت و حل بحرانی که با آن روبرو هستیم، بیشتر تلاش کنیم.»

وی تأکید کرد که حملات تروریستی در پاریس، بیروت و عراق «بی‌اخلاقانه‌ترین، وحشتناک‌ترین و خشم‌آورترین اقدامات روی کره زمین است. ما شاهد نوعی فاشیسم قرون وسطایی و مدرن هستیم... که هیچ احترامی برای زندگی قائل نیست و تنها برای ویرانگری و ایجاد بی‌نظمی، اغتشاش و ترس تلاش می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که واشنگتن می‌خواهد «هر آنچه در توان دارد» برای مقابله با تروریسم انجام دهد.

۱۴:۰۳ «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در آغاز نشست بین‌المللی «وین» درباره سوریه تصریح کرد که حملات پاریس بر ضرورت همکاری برای مبارزه با تروریسم تأکید می‌کند.

۱۳:۵۹ به دنبال حملات تروریستی پاریس و به راه افتادن موجی از هراس در بین کشورهای اروپایی، ترمینال شمالی فرودگاه «گاتویک» انگلیس تخلیه شد.

۱۳:۳۸:اداره پلیس نیویورک بلافاصله بعد از حملات پاریس در بیانیه ای اعلام کرد، نیروهای مقابله با تروریسم در مناطق شلوغ و پرتردد شهر نیویورک و نیز اطراف ساختمان های متعلق به دولت فرانسه مستقر شده‌اند.

۱۳:۲۶: وزیر کشور بلژیک ضمن اعلام اعمال تدابیر امنیتی شدید در مرز این کشور با فرانسه تأکید کرد، پلیس این کشور موظف شده تا اقدامات امنیتی شدیدتری را برای برگزاری رویدادهای بزرگ نظیر کنسرت ها و مراسمی که شرکت کنندگان زیادی دارد، برقرار کند.

۱۳:۲۱: قاچاقچی سلاح، مظنون به دست داشتن در حمله تروریستی پاریس در آلمان بازداشت شد.

۱۳:۰۱: تکفیری‌های داعش یک نوار ویدئویی بدون تاریخ منتشر کرده که در آن هشدار می‌دهد فرانسه تا زمانیکه به حملات خود در سوریه و عراق ادامه دهد، مورد تهدید خواهد بود.

۱۲:۳۸:«نواز شریف» نخست‌وزیر پاکستان نیز ضمن محکوم کردن این حملات، گفت: «این اقدام تروریستی بوده است و در واقع یک قتل عام وحشیانه بوده است».

۱۲:۳۷: «فومیو کیشیدا» وزیر خارجه ژاپن نیز تأکید کرد که از حملات پاریس «شوکه و خشمگین شده است».

۱۲:۲۷: وابسته فرهنگی سفارت عربستان در پاریس از دانشجویان عربستانی در این شهر خواست تا پایان آماده‌باش دولت فرانسه در خانه‌های خود بمانند و از تردد در شهر بپرهیزند.

۱۲:۱۰: کشورهای اروپایی به دنبال وقوع حوادث تروریستی پاریس در صدد بررسی لغو روادید «شینگن» هستند.

۱۲:۰۲: «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه که قرار است امروز با هیأتی متشکل از چهار نماینده فرانسوی دیدار کند، در واکنش به حملات پاریس گفت: «فرانسه چیزی را تجربه کرد که ما از پنج سال پیش با آن زندگی می کنیم».

۱۱:۵۷:«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی افغانستان نیز در یک پیام توییتری درباره این حوادث نوشت: «این حملات وحشیانه و بزدلانه نشان می‌دهد که تروریست‌ها هیچ مذهبی ندارند و تلاش‌های بین‌المللی برای از بین بردن تروریسم صورت گیرد».

۱۱:۲۷:«ویویان بالاکریشنان» وزیر خارجه سنگاپور نیز سطح هشدار در این کشور را افزایش داد و گفت: «این یک حمله هولناک به شهری با مردمی گرم و صمیمی و شاد و مهمان نواز بود.»

۱۱:۲۰: «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان نیز در واکنش به این حملات تروریستی پاریس گفت: «حملات تروریستی پاریس نقض و نادیده گرفتن همه ادیان است».

۱۱:۱۹: «برت کوندرس» وزیر خارجه هلند نیز در یک پیام توییتری در واکنش به این حوادث پاریس نوشت: «از حملات جدید پاریس بهت‌زده و متأسف شدم. دیگر حرف زدن کافی است».

۱۱:۰۱ «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای ضمن تسلیت به خانواده قربانیان حادثه تروریستی پاریس، گفت:« اسرائیل در جنگ با تروریسم، شانه به شانه فرانسوا اولاند و مردم فرانسه است».

۱۰:۵۸ شبکه العربیه گزارش کرد که نیروهای امنیتی پاریس به صورت ناگهانی و از پیش اعلام نشده، بازرسی برخی خانه‌ها در حومه پاریس را آغاز کردند.

۱۰:۵۰: «محمود عباس» (ابومازن) رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین حملات تروریستی پاریس را محکوم کرد و با ملت فرانسه اظهار همدردی کرد. عباس در ادامه بر ضرورت همبستگی کامل جامعه بین‌الملل در مقابله با تروریسم تاکید کرد.

۱۰:۴۹: «شی جینگ پینگ» رئیس جمهور چین در واکنش به حملات شب گذشته پاریس گفت:«آماده‌ایم برای همکاری بیشتر امنیتی در مبارزه با تروریسم به فرانسه کمک کنیم».

۱۰:۴۵: برخی منابع ادعا کردند که گروه تروریستی «داعش» در مجله اینترنتی خود "دابق" به زبان فرانسوی ضمن بر عهده گرفتن مسئولیت حملات تروریستی پاریس تهدید کرد که پس از فرانسه اکنون نوبت ایتالیا، انگلیس و آمریکا است.

۱۰:۳۵: «خلیفه بن زاید آل نهیان» رئیس امارات عربی متحده نیز در پیامی به فرانسوا اولاند این اقدام تروریستی را به شدت محکوم کرد و با ملت و خانواده‌های قربانیان اظهار همدردی کرد.وی سپس با فرانسه در این شرایط سخت اعلام همبستگی کامل و اعلام آمادگی برای کمک به این کشور در مبارزه با تروریسم کرد.

۱۰:۳۴: «شیخ صباح الأحمد الجابر الصباح» امیر کویت هم پیامی به اولاند فرستاد و اعلام کرد این اقدام مخالف با تمامی ادیان آسمانی و ارزش‌های انسانی است. وی بر همدردی و همبستگی کامل کویت با کشور فرانشه تاکید کرد
 
کلمات کلیدی : انفجار در پاریس
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۴:۳۸:۲۴
بالاخره اینها خودشون باید قربانی این حملات بشن تا به طور جدی بیان وارد گود بشن وگرنه این ائتلاف و مسخره بازی های دروغی که راه انداختن هیچ ارزش و کارایی نداره. نشستن تو کشورهای اروپایی و در باطن به ریش مردم بیچاره عراق و سوریه که هر روز دارن قربانی جنایت های داعش میشن می خندن اما تو ظاهر میگن علیه داعش ائتلاف کردیم و داریم بمبارانشون می کنیم. الان که دامنه حملات به کشورهای اونها کشیده شده دیگه آروم آروم حساب کار میاد دستشون متوجه میشن که چه غفلتی کردند. (3323357) (alef-13)
 
الف
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۸:۳۰:۴۳
همش کار خودشونه! عین11سپتامبر. انتخاب کلاش به عنوان سلاح و نوع فیم بازی کردناشون تابلوئه! (3324005) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۴ ۱۰:۱۷:۳۰
بترسید از روزی که ناامنی وارد مرزهای خودمون بشه. مرگ خوب نیست حتی برای همسایه! چه فرانسوی چه لبنانی
اگر الان همه نجنبند ممکنه عوارضش دامنگیر ما هم بشه (3325265) (alef-13)
 
م
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۹:۳۶:۲۰
چه فرقی بین 130 کشته دیشب فرانسه و 130 کشته یک ماه پیش یمن در جریان یک عروسی بود و حمله هوایی عربستان بود؟
آیا انها انسان نبودند که هیچ خبری از آنها در دنیا منتشر نشد؟ (3324198) (alef-3)
 
کاوه
۱۳۹۴-۰۸-۲۴ ۰۹:۵۸:۰۵
...واقعا درسته (3325219) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۹ ۰۷:۱۲:۵۱
باید کشور های عربی که امکانات مالی در اختیار داعش میزارن تنبیه شوند اگه کمک مالی نبود دیگه تروریسم خبری نبود (3335378) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۲۲:۵۰:۴۵
به نظر من غرب در چند سال گذشته به این نتیجه رسید بود که باید در خاورمیانه جنگ باشه تا مسلمانان تندروی این منطقه مشغول باشن و فکر حمله به غرب کمتر به سرشون بزنه. شاید هم تجربه ناموفق آمریکا در عراق و افغانستان اونها رو به این نتیجه رسونده که کمتر در خاورمیانه دخالت کنند.
البته اگر اینطوری باشه نشون میده این سیاست خیلی هم موفق نبوده. (3324531) (alef-13)
 
ابوالحسن-ع
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۴:۳۸:۳۹
این حملات تروریستی فراسه ولبنان خوش یک اعلام خطر برای کشورماست
مسئولین محترم اختلافات داخلی را کنارگذاشته و نیروهای محترم امنیتی کمربندشان محکم بسته برای مبارزه با داعش از خدا بی خبر. (3323358) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۴:۴۳:۳۸
این کار ترکیه و عربستان است داش یعنی این دو کشور (3323378) (alef-3)
 
والا
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۵:۲۲:۲۶
ای کاش تمام دنیا از این حادثه درس عبرت بگیرند و از طریق تصویب قطعنامه های الزام آور در شورای امنیت سازمان ملل متحد تحت بند هفت منشور با کشورهای حامی داعش و خود داعش برخورد های قاطعانه تر بکنند و ریشه این داعش و افراطی گری را در منطقه بسوزانند. (3323495) (alef-13)
 
استاد فقه جزایی
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۸:۳۵:۱۲
خیلی ببخشید...به عنوان مدرس فقه جزایی عرض می کنم. همین الان در کتب فقهی ما نظرات فقهی ای وجود دارد که انجام چنین اقداماتی علیه کشوری که مسلمانان با او در حال جنگ هستند...کافر حربی.... را مجاز می داند. خوب است که به این بهانه مراجع تقلید ما عکس العملی نشون بدهند و واقعا اگر مخالف هستند صراحتا این اقدامات ترورستی را محکوم کنند.
من بیش از ده سال است که دانشگاه پیش بینی چنین روزهایی حتی بد تر از این را کرده ام..... (3324018) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۵:۴۸:۰۶
ترکیه تروریست و جنایتکاره (3323578) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۵:۵۴:۱۵
آمریکا و انگلیس و فرانسه و قطر و امارات را هم اضافه کنید. (3323598) (alef-3)
 
محمدعلی
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۶:۲۶:۵۵
خنده داره واقعا که عادل الجبیر پیام فرستاده , خوب آخه ۹۹ درصد تروریستهای انتحاری القاعده سعودی هستند حالا مثلا عادل الجبیر داره مثلا هموطن های داعشی اش را محکوم میکنه یا سیاست تکفیر فرقه وهابیت را؟؟؟ وقتی که عادل الجبیر خودش پیرو فرقه وهابیت است چطوری می تواند عملیات القاعده و داعش وهابی - سلفی را محکوم کند؟؟؟ یعنی الجبیر داره خودش را محکوم میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟
الف جان نظرات منتقد ال سعود را حذف نکن چند تا کامنت انتقادی از ال سعود گذاشتم منتشر نکردی. (3323689) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۷:۰۱:۱۴
این نقشه بین خودشون هماهنگ شده و قبلا هم گفتن بله ممکنه داعشی ها یه سری کارایی بکنن که تلفات محسوب میشه ولی ارزشش رو داره که داعش رو بیاریم خاورمیانه تجزیه بشه و اتش جنگ رو هم گرم و روشن نگه داریم لذا همه اینا کار شده.
از افغانستان شروع کردن بعد رفتن عراق، منطقه اروم بود ببین چه بساطی راه انداختن کل منطقه رو به اشوب کشوندن از لبیب تا صحرای سینا تا سوریه و لبنان و عراق و افغانستان همه جا درگیری درست کردن
و کسانی که بهشون هم حسابی خدمت رسوندن ترکیه و عربستانن (3323775) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۹:۰۲:۱۸
بیشتر داعشی ها چچنی و تونسی هستند (3324094) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۴ ۰۷:۰۷:۰۲
۹۰% داعشی ها سعودی هستن لطفا کمی مطالعه کن. (3324872) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۹:۰۸:۱۶
و البته قطر (3324120) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۴:۵۲:۲۴
تاسف ...مردم دنیا این ها را به چشم مسلمان میبینند و تفاوتی قائل نیستند میان برداشتهای مختلف از اسلام (3323397) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۴:۵۷:۵۹
همه آتیشها از گور عربستان بلند میشه (3323424) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۵:۰۵:۵۷
اسد در به وجود آمدن وضعیت فعلی مقصر است./ (3323455) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۷:۰۲:۲۵
اسد چه تقصیری داره؟ چرا مغالطه میکنی؟ اسد مثلا برود تا حکومت دست نشانده عربستان بیاد سرکار؟ اسد خیلی هم عالیه از عربستان و قطر و اردن و امارات بهتره
اگر قراره جایی انتخابات بشه عربستان در اولویته (3323782) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۹:۴۲:۱۹
چه ربط به اسد داره..یکم منطقی باشید و اسلحه رو عربستان میده قطر پول میده ترکیه و اردن آموزش میده امریکا انگلیس و اسراییل برنامه ریزی میکنن و در پایان اسد مقصره امان از این روشنفکرنماها (3324207) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۵:۱۱:۵۸
مسلمانان این پیروان دین رحمت و صلح!!! شگفتی جدیدی خلق کردند. (3323467) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۷:۰۲:۰۲
اینها مسلمون نیستند فقط اسم مسلمون روی آنهاست مانند جنابعالی. در ضمن بدترین خونریزیهای تاریخ را همان مسیحیان در جنگهای جهانی اول و دوم بوجود آوردند و حوادث امروز دنیا هم، همه ریشه در همان دو جنگ نکبتی که صلیبیون به راه انداختند دارد. تاسف برای افرادی که به این کامنت مثبت داده اند. (3323779) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۹:۵۸:۳۱
مرگ بر داعش و حامیان شرقی و غربی آن (3324238) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۲۲:۴۲:۵۲
وهابیت، بهاییت و قبادیانی سه فرقه انگلیسی ساخته و خارج از اسلام هستند. (3324517) (alef-3)
 
والا
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۵:۱۲:۰۱
قتل و کشتار انسانهای بی دفاع و بی گناه در همه جای دنیا و از هر دین و قوم و نژادی باشد جنایت بوده و دل هر انسان ازاده ایی را به درد می آورد و مستوجب کیفر می باشد. ولی آنهایی که امنیت ملی دیگر کشورها را بخاطر ادعاهای واهی دفاع از حقوق بشر به خطر می اندازند اکنون نظاره گر دخالت خونین نیروهای دست پرورده خود در کشور خویش هستند.
و این فجایع مصداق واقعی مثل زیر است : چاه نکن بهر کسی ، اول خودت بعدا کسی (3323468) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۵:۱۲:۴۰
زیر عبای آل سعود را جستجو کنید!!!
---
همه ی کشورهایی که در معرض حملات تروریستی قرار می گیرند می باید نخست و پیش از همه چیز جویا باشند در چه موضوع و چه وقت خاندان تروریست پرور آل سعود را نا راضی کرده اند زیرا نقشه و پول و هزینه و ابزار اکثریت این اقدامات تروریستی از زیر عبای حاکمان این خاندان بیرون می آید. (3323471) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۵:۱۶:۱۰
چرا کسی برای مردم یمن و سوریه و عراق و فلسطین و لبنان اظهار همدردی نمی‌کند؟ فقط مردم فرانسه "انسان" هستند؟ (3323482) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۵:۳۵:۲۹
قطعا كشتار مردم كاري منفور و نادرست است . ولي اين وضعيت پيش آمده محصول سياستهاي خود اروپا است . نمي خواهم بگويم داعش را اينها درست كردند و يا پشتيباني مي كنند ولي وقتي در سفارتخانه ها - فرودگاه ها و هر جايي كه بشود رفتار تحقر آميز با ايرانيان مي كنند و ايزاني ها را كه خود قرباني ترور هستند تروريست خطاب مي كنند و به اين بهانه دهها محدوديت را براي اتباع ايراني بوجود مي آورند ولي با تباع كشورهايي چون تركيه عربستان قطر و ... كه همه مي دانيم از داعش حمايت مي كنند و اساسا نيروي انساني و مادي داعش را عمدتا تشكيل ميدهند براحتي به كشورشان راه ميدهند و رفتاري متمايز با آنچه با ايرانيان دارند با آنها دارند حالا هم هزينه ورود سهل آنها و ايجاد چنين آشوب و كشتاري را بايد پرداخت كنند. مگر ما ايرانيها كم از فرانسويها در جنگ تحميلي بخاطر هواپيماهاي ميراژ كه در اختيار عراق بود آسيب ديديم . يعني موقعي كه آنها قابليت درك اين كه به چه ملت و دولتي بايد اعتماد كنند و همراهي پس مستوجب كيفرش هم بايد باشند (3323541) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۵:۴۷:۳۲
برای من نکته جالب و مضجک این قضبیه اون دسته از هموطنانی هستند که تا یه ادم چشم ابی یه طوریش میشه عکس پروفایل عوض میکنن و کلی داد بیداد میکنن چون حمایت از یه ادم چشم ابی که جین می پوشه کلاس داره ولی حمایت از یه کودک افغان که لباسای کهنه می پوشه بی کلاسیه!! ادمای حواس جمع اگه دقت کنن نژاد پرستی رو در اعمال برخی میتونن مشاهده کنن. کشته شدن همه ادمای محکومه ولی ادم باید با هم نژاد و هم وطن و هم زبان خودش بیشتر همدردی کنه نه اینکه عکسش باشه. (3323575) (alef-13)
 
مشکین نقاب
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۶:۰۷:۳۱
خدایی بالا سرمون هست... (3323632) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۶:۱۳:۲۷
این سوسک های افراطی، باید از دنیا محور بشن و این اخرین دست و پا زدنهای این سوسکهاست. (3323646) (alef-3)
 
Hamvatan
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۶:۳۱:۴۵
ترکیه حکم شراب دار داعش داره اون رئیس اصلی عربستانه که کسی نه میتونه محکوم اش کنه نه گزندی به اش وارد کنه چون مدرکی به جا نمیگذاره و اما فرانسه در آستانه مذاکرات وین حول محور سوریه قربانی شد تا صحبت های عده ای به کرسی بنشیند که مینشیند و عربستان به لطف حمایت های بی دریغ غرب پیروز میشه و نقاب پشت چهره اش باقی میماند چون غربی ها اینطور میخواهند . (3323708) (alef-13)
 
reza
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۶:۳۶:۲۵
تصو یر کلی جنا یت و سیا ست و انسا ن کشی

بیش از ۵۰ درصد جوا نا ن نسل دو و سه مها جرا ن کشور ها ی اسلا می بخصو ص اعراب در ارو پا
به دزدی و جنا یت رو می آ ور ند و وقتی به بن
بست می خو ر ند به دا عش و القا عده
می پیو ندند تا ا نتقا م شکست وبد بختی خو د
را از دنیا بگیر ند اینجا ست که از اسلا م و
قر آن استفا ده می کنند و و ها بیت و سلفی ها
از طر یق عر بستا ن و قطر و تر کیه خر ج شا ن
را می فر ستند نتیجه که
اول سو ر یه را نا بو د کر د ند و به خو ن کشیدند

دو م که فر ا نسه و تر کیه و عر بستا ن به خا طر مسلح کر دن ا ین جنا یتکا ران
به بها نه مسلح کر دن مخا لفا ن ا سد با ید
به دا د گا ه بین المللی فرا خوا نده شوند

سا زما ن ملل کجا ست و حر ف حق کو (3323720) (alef-13)
 
طراحی سایت
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۷:۰۳:۵۸
انسانیت رو کاملا زیر سوال بردن هر روز مردم بیگناه کشته میشن (3323785) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۷:۱۰:۱۳
تروريسم بهر شكل و در هركجاي جهان كه به مردم بيگناه لطمه ميزند زشت و كثيف است چه بازار تره بار بغداد يا بيروت يا كنسرتي در پاريس و با متهم كردن اين يا ان حكومت از بي ريشه بودن و وحشيگري ان نمي كاهد مردم در همه جاي جهان يكسان هستند و هيچ دخالت موثري در نزاعهاي قدرتهاي جهاني ندارند (3323803) (alef-13)
 
سید علی حجازی
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۷:۵۵:۵۶
باسلام
چرا فرانسه
چرامحله ای که دارای گرایشات چپ ومحل زندگی چپ گرایان و عدالت خواهان اجتماعی است
حقیقت این است که گروه متحجر و فناتیک داعش به تبع از راهنمایان ومربیان دینی اش که روحانیت و تفکر وهابیت وآل سعوداست از اسلام محمد فقط وفقط شریعت و حفظ ظاهر را قبول داشته و کمترین توجه و اعتقادی به دوخصیصه آزاداندیشی و عدالت دارد
آزادی که کشور ومردم فرانسه بنوعی از منادیان وسردامداران آن بوده و بیشتر متفکرانی که در تعالی تفکر انسانی جهان معاصر نقش اصلی داشته واثر گذار بوده اند اهل فرانسه و یا درس آموز مکتب ومسلک های مجامع علمی /اجتماعی این کشور عزیز می باشند
دوم عدالت وعدالت گرایی چیزی که اسلام وهابیت اصلا و ابدا به آن معتقد و مقید نبوده و اصل واساس و بقای حکومت سلطانی/فئودالیته آل سعود و بعضی از شیوج خلیج بر تقبل طبقاتی و اعتقاد به وجودغنی و فقیر در دایره دین اسلام است
اری: این افراطیون درس آموز مروجان متحجر و جزم گرای وهابیت اند و هم آنانند که افراد جوان وکم آگاه از اسلام واقعی را مجاب به انجام اعمال و رفتاری اینچنین خش وجنایتکارانه می نمایند ,اعمال و رفتاری که دیربازی است درکشورهای مسلمان ومظلوم عراق ,سوریه ,لیبی ,افغانستان ,پاکستان و یمن ولبنان وفلسطینو.. امری عادی و روز مره شده است وکمتر کسی از دنیای متمدن به فکرآنان بوده و یا در ارتباط با چاره آن اقدام می نمایند و وقتی که قصد مقابله با داعش والقاعده و..دارند بیشتر از آنکه به خطر این گروه افراطی بپردازند به منافع ظاهرا ملی کشورهاشان توجه دارند
مامسلمان جهان و پیروان واقعی محمد ص اعلام می کنیم که اسلام دین آزادی وآزاد اندیشی, دین عدالت وعدالت خواهی و دین انسان دوستی و مهربانی است وبراساس آیه شریفه قرآن هرکس انسان بیگناهی را به قتل برساند بمانند کشتن تمامی مردم جهان است
ومِنْ أَجْلِ ذَٰلِكَ كَتَبْنَا عَلَىٰ بَنِي إِسْرَ‌ائِيلَ أَنَّهُ مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ‌ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْ‌ضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا وَلَقَدْ جَاءَتْهُمْ رُ‌سُلُنَا بِالْبَيِّنَاتِ ...........﴿المائدة: 32
، بر بنی اسرائیل مقرّر داشتیم که هر کس، انسانی را بدون ارتکاب قتل یا فساد در روی زمین بکشد، چنان است که گویی همه انسانها را کشته؛ و هر کس، انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است. و رسولان ما، دلایل روشن برای بنی اسرائیل آوردند، ا........مائده 32 (3323922) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۸:۰۰:۳۲
11 سپتامبر باعث مصیبت در خاورمیانه شد. حال باید دید چشم رنگی های اروپایی چه خوابی برای مردم مظلوم خاورمیانه دیده اند. (3323934) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۸:۴۵:۱۰
هر چی بمب داشتن دیگه ریختن از این بدتر نمیتونه بشه (3324045) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۸:۱۷:۰۶
سر مار رو باید زد این مار دو سر داره یه سرش توی منطقه خودمونه که عربستان و ترکیه است و یه سرش هم در غربه که امریکا و همین فرانسه هستن. (3323974) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۸:۲۴:۵۱
فرانسه!!
اشکی ندارم برایت بریزم من همه اشکهایم را برای کودکان و مردم بیگناه افغانستان و عراق و سوریه که با بمب های شما کشته می شدند ریختم. (3323988) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۲۰:۰۵:۲۲
قابل توجه اون کسانی که ژست تسلیت گرفتن برای پاریس

فرانسه و فرانسویها سالانه میلیاردها دلار به عربستان و قطر و امارات سلاح میفروشن البته با علم به ارتجاعی بودن و غیر مردمی بودن این رژیمها و لیبرال بودن دروغین خودشون . اونها هم مثل نقل و نبات رو سر مردم یمن و عراق میریزن . فرانسه در دهه های گذشته مسوول مجهز کردن رژیم فاشیستی اسراییل به سلاح هسته ایه . همین فرانسه ای که سخت ترین مواضع رو علیه برنامه اتمی بومی ما داشت. یکی از مسببین اصلی تمام ویرانیهای سوریه و لیبی و عراق همین فرانسه هست . هواپیماهای میراژ فرانسه رو چه کسی در کوران جنگ ایران وعراق و تحریم تسلیحاتی ما به صدام داده بود کسی یادش هست . چند نفر وقتی یه انفجار تروریستی بین مردم عراق و لبنان و افغانستان و پاکستان رخ میده تو فرانسه ناراحت میشن و به اونها تسلیت میگن . (3324258) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۲۰:۰۷:۲۱
از خدا میخوام به برکت وجود حرم امام رضا و دعای امام زمان عج ایرانمون از شر این حوادث در امان بمونه الهی امین (3324261) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۲۱:۲۵:۱۴
بوی یازده سپتامبر می آید انگار (3324376) (alef-3)
 
احمد ک
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۲۱:۲۹:۲۲
دیکتاتوری کشورهای جهان سوم فقر وبیکاری واختلاف طبقاتی را بهمراه داشته ودارد واعتراض شهروند برای حقوق حقه خود یا انها را با مرگ یاجنگ داخلی ویا مهاجرت روبرو میسازد ،جنگ فقر بهمراه دارد ومهاجرت تبعیض یعنی جریانی چون داعش متشکل از نسل دوم مهاجران سرخورده هستند وجریانی مثل طالبان جنبه ارتجاعی مذهب بدلیل فقر فرهنگی است هردو بی رحم ولی داعش سازمان بسیار پیچیده وبی وطن وبی رحم ومروت هستند ،داعش فیذبک کشورهای دیکتاتور وکشورهای مهاجر پذیر تبعیض امیز است داعش پراز عقده حقارت وکمبودهاست ،پدران ازظلم دیکتاتورها مهاجرت کردند وتسل انها از تبعیض سوخته اولی هدف داشت ودومی بی هدف درپی اثبات خود است ،دارد ازخود واز پدران واز دنیا انتقام میکشد دین وایمان را به سخره گرفته وهمه را وخود را به نابودی میکشاند واین دامن کشورهای توطئه گر غرب وشرق را گرفته وگلوی دیکتاتورهای خود سر را میفشارد ، گلوی خود را نیز هرجا لازم بوده میفشارد ،غرب فکر میکرد ودولتهای جهان سوم وثروتمند فکر میکردند ادم اهنی ساخته اند که بفرمان انها حرکت میکند ولی امروز ترمز بریده وفرمانش در دست جهالت وکینه میچرخد ،این دنیا را به حهنمی تبدیل خواهد کرد فرانسه ثابت شد که ابر قدرتها نیز درامان نیستند وعربستان وترکیه هم باید منتظر باشند ودیکتاتورها هم باید از خر پیاده شوند چون زمان عین برق وباد میگذرد (3324382) (alef-13)
 
عارف
۱۳۹۴-۰۸-۲۶ ۰۰:۴۳:۰۳
ههه واقعا شرم اوره من بشخصا واسه دولت امریکا متاسفم که آبروی خودشونو در تمام دنیا بردن،داعشی که خودشون ب جود آوردن الان در پاریس ادم کشی میشه
خدایا رو شکر که من شیعه علی (ع) هستم و به دنیا ثابت کردیم انسانیم نه حیوان خدایا ریشه آل سعود و انگلیس جنایت کار و اسراییل لاشخور از بین ببر
خدایا رهبر انقلاب مارو تا ابد زنده و پایدار نگه دار دوستت دارم رهبر عزیزم

عارف هستم از مشهد مقدس (3330055) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.