توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 419960
لایحه برکناری رئیس جمهور کره جنوبی به پارلمان رفت
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۵
ایسنا نوشت: در حالی که 3 حزب مخالف کره‌جنوبی امروز(شنبه) لایحه‌ای را برای استیضاح رئیس جمهور این کشور به پارلمان ارائه کرده‌اند، انتظار می‌رود که صدها هزار تن از مردم نیز با هدف برکناری رئیس جمهور به خیابان‌های سئول بروند.به گزارش خبرگزاری رویترز، این نخستین باری است که یک رئیس جمهور منتخب در کره‌جنوبی به خاطر رسوایی سیاسی استیضاح می‌شود.

این لایحه که از سوی 171 تن از اعضای پارلمان 300 عضوی کره‌جنوبی امضا شده، اعلام می‌کند که پارک گئون های، "رئیس جمهور کره‌جنوبی قانون اساسی و قوانین جزایی کشور را نقض کرده و از قدرت خود به عنوان رئیس جمهور سوءاستفاده کرده است."

در ادامه این لایحه آمده است: اعضای اپوزیسیون پارلمان روند استیضاح رئیس جمهور را برای حفظ قانون اساسی و احیای آن به پارلمان ارائه کرده‌اند و هدفشان برکناری رئیس جمهور است. خواسته مردم کره‌جنوبی این است که پارک گئون های باید به عنوان رئیس جمهور به درستی و با شفافیت کافی کار خود را انجام می‌داد و به نزدیکانش اجازه دخالت در امور کشور را نمی‌داد.

در همین راستا قرار است راهپیمایی گسترده‌ای در سئول علیه پارک گئون های برگزار شود. این ششمین هفته اعتراضات برای برکناری رئیس جمهوری کره‌جنوبی محسوب می‌شود.

پارک گئون های متهم است که با چویی سون سیل، از دوستانش هم‌دست بوده و شرکت‌های بزرگ کره‌جنوبی را تحت فشار قرار داده تا از آنها مبالغی را دریافت کند. این در حالی است که رئیس جمهوری کره‌جنوبی این اتهامات را رد کرده اما از مردم کشورش نیز عذرخواهی کرده است.

لایحه مربوط به استیضاح رئیس جمهور کره‌جنوبی پیش از ارائه شدن به پارلمان باید توسط دبیرخانه پارلمان مجدداً بررسی شود و انتظار می‌رود که روز پنجشنبه این لایحه در جلسه رسمی پارلمان بررسی شود.

سه حزب اپوزیسیون پارلمان کره‌جنوبی اعضای کافی را برای ارائه لایحه استیضاح رئیس جمهور در اختیار دارند اما 28 عضو حزب سائنوری پارک گئون های نیز باید در این باره رای دهند چراکه دو سوم آراء برای تصویب لایحه استیضاح ضروری است. همچنین 7 نماینده مستقل و رئیس پارلمان نیز احتمالا از این لایحه حمایت می‌کنند.

برخی اعضای حزب رئیس جمهور کره‌جنوبی نیز پیشتر گفته بودند که به اپوزیسیون برای استیضاح وی می‌پیوندند
 
کلمات کلیدی : رئیس جمهور کره جنوبی+ فساد + اعتراضات خیابانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.