نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 469064
اولویت های رئیس جمهور آینده
بخش تعاملی الف - علی غیاث آبادی فراهانی
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۰


حال که تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهور هر روز گرم و گرم تر می شود کلی گویی کاندیداها بیشتر نمود پیدا می کند. در مناظره اول هم بیشتر ایراد گرفتن از هم نمود داشت تا ارائه برنامه ی مدون و مشخص و عملیاتی انتظار می رود در ادامه کارزار تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای محترم برنامه های مشخص و عملیاتی ارائه کنند. در اینجا لازم می دانم توجه کاندیداهای عزیز را به چند اولویت مهم کشور که واقعا خواسته میلیون ها ایرانی می باشد جلب کنم:

چند سالی است که نرخ بالای سود بانکی و نیز پایین بودن نرخ تورم و رکود در فضای کسب و کار و تولید باعث شده است بسیاری از مردم پس اندازهای خرد و کلان خود را در بانک ها ذخیره کنند و سود نسبتا خوب و بی دردسر دریافت کنند؛ سودهای بالای ۲۰ درصد که در بلند مدت ها به بالای سی درصد نیز می رسد؛ به طور مثال سود سپرده های بلند مدت پنج ساله که شروع آن از سال ۹۱ بوده تا ۳۴ درصد هم تضمین شده است.

یکی از دلایل رشد شدید نقدینگی در چند سال اخیر همین سودهای بالای بانکی بوده است. انباشت پول در بانک اگر چه باعث کنترل تورم می شود ولی عامل رکود نیز می باشد.

دولت بعد می بایست نرخ سود اختصاص داده شده به سپرده ها را به حدود ده درصد کاهش دهد تا بیش از این نقدینگی افزایش نیابد و نیز سود و کارمزد دریافتی از مشتریان را نیز به حدود ۱۲ درصد کاهش دهد تا تولید و اشتغال رونق گیرد. این روند باید در سال های بعد نیز ادامه یابد، به طور مثال هر سال یک درصد سود بانکی کاهش یابد. این تحول برای موسسات مالی خصوصی نیز باید اعمال شود و با متخلفان به شدت برخورد شود.

از دیگر دلایل رشد نقدینگی پرداخت یارانه به تمام مردم می باشد. در چند سال اخیر حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت شده است. در دو سال اخیر طبق مصوبه مجلس قرار بود یارانه پردرآمدها قطع شود ولی متاسفانه دولت در این زمینه بسیار کند عمل کرد.دولت بعد می بایست با دقت و بدون تعارف این کار را انجام دهد.

مسئله مسکن یکی دیگر از مسائل مهم و استراتژیک می باشد. هنوز حدود ۴۰۰ هزار واحد از پروژه ی مسکن مهر تکمیل نشده است. دولت بعدی می بایست ضمن تکمیل هرچه سریع تر این واحدها به فکر ساخت مسکن جدید نیز باشد. دولت اگر هر سال سه میلیارد دلار (در امد نفتی دولت در حال حاضر سالی حدود ۳۰ میلیارد دلار است ) به ساخت مسکن برای زوج های جوان و مسکن اولی ها اختصاص دهد می تواند حدود صد هزار واحد مسکونی جدید احداث کند و به صورت اجاره به شرط تملیک با آورده های حداقلی و اقساط بلند مدت ( حداقل ده ملیون تومان) به واجدین شرایط واگذار کند.

آموزش و پرورش نیز باید از اولویت های دولت بعدی باشد. اختصاص یک میلیارد دلار در هرسال به نوسازی و تجهیز مدارس می تواند تا حد زیادی آموزش و پرورش را از شر مدارس فرسوده راحت کند. همچنین اختصاص سرانه لازم به مدارس باعث می شود دست آموزش و پرورش به سوی والدین دراز نباشد و کیفیت آموزش بهبود یابد. نظارت بر امر آموزش و ارزشیابی هم احتیاج به تحول جدی دارد. در حال حاضر سرانه اختصاصی به مدارس کمتر از صد میلیون دلار است که این رقم حداقل باید پنج برابر شود. همچنین امیدوارم در دولت بعد طلب های فرهنگیان به موقع پرداخت شود.

دولت بعدی در زمینه درآمدهای مالیاتی نیز باید جدی باشد. در دولت فعلی این روند رو به رشد بوده و می بایست این رشد ادامه یابد تا وابستگی بودجه به نفت کمتر و کمتر شود.

حدود سی درصد از جمعیت ایران در روستاها ساکن هستند. به دلیل عدم مدیریت صحیح و نبود درآمد و امکانات بسیاری از روستاها رو به نابودی هستند. در دولت بعد بهسازی و آبادانی و ایجاد شغل در روستاها باید شتاب پیدا کند. برای بهسازی روستاها علاوه بر بودجه های دولتی باید یک سازو کار و قانونی در دولت و مجلس مصوب شود که از روستاییانی که درآمد بالایی در روستا دارند (صاحبان مرغداری دامداری مزارع بزرگ و دیگر اصناف) مالیات اخذ شده و به حساب دهیاری روستا واریز شود و در امر آبادانی روستا به کار رود.

به امید روزهایی بهتر برای ایران عزیز
 
کلمات کلیدی : علی غیاث آبادی فراهانی
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۱۹:۲۷:۲۱
برای توسعه اشتغال باید با دنیا رابطه هوشمندانه داشت (4320099) (alef-11)
 
صبور
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۲۲:۱۲:۲۴
امیدوارم روحانی با عملی کردن این موارد راه پیشرفت ایران را هموار کند (4320523) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۲۰:۰۶:۳۶
انشاالله به کمک خدا اقاي قاليباف

برنامه هاشون رو اجرا کنند تا بريم استخدام بشيم

از بيکاري دارم نابود ميشم 29 سال فوق ليسانس بيکارم

شرمنده خانواده ام هستم (4323346) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۱۷:۴۱:۰۳
دل خوش به این وعده ها نباشید (4334483) (alef-11)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۲۰:۱۱:۵۳
رئیس جمهور آینده هر که باشه باید از آه وناله ونداریم نداریم دست برداره و با نداریم نداریم کردن زمینه را برای دست در جیب ملت کردن با عنوان مالیات مهیا نکنه..باید همه نیرو وانرژیش را بزاره برای ایجاد اشتغال پایدار و بالابردن درآمد سرانه مردم..مردم دیگه خسته شدن از نق وناله (4323362) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته