توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492860
جنبش سیاسی جدیدی در افغانستان اعلام موجودیت کرد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۷
جنبش سیاسی جدیدی در افغانستان با نام "محور مردم افغانستان" اعلام موجودیت کرد. این جنبش شامل چهره‌های برجسته سیاسی افغان است.

به گزارش ایسنا، رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی حکومت حامد کرزی و رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی در روز اعلام موجودیت این جنبش سیاسی به عنوان یکی از بنیان گذاران آن سخنرانی کردند.

این جریان سیاسی بیشتر از چهره‌های حکومت حامد کرزی تشکیل شده است. منتقدان جوان حکومت وحدت ملی، فعالان زن و همچنین کسانی که در پی تیرگی روابط از دولت بیرون شدند، از جمله اعضا این جنبش جدید سیاسی هستند.

به گزارش بی‌بی‌سی این جنبش با برجسته کردن ناکامی‌های حکومت وحدت ملی افغانستان در حوزه امنیت، اقتصاد و سیاست خارجی حضورش را اعلام کرد و سیاست‌های حکومت وحدت ملی را ناکام و تفرقه‌انداز خوانده که "برنامه‌های صلح و جنگ آن‌ نیز بدون تاثیر است."

شعار اصلی این جریان جدید سیاسی "بازگشت به قانون و بازگشت به مشروعیت سیاسی" اعلام شده است.

رنگین دادفر اسپنتا، مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان در این مراسم گفت: سفرخونین را که مردم افغانستان ۱۶ سال پیش برای استقرار نظام جمهوری و بیرون بردن کشور از بحران و گسست سیاسی و اجتماعی آغاز کرده بودند امروز وارد بحرانی‌ترین و دردآورترین مرحله خود شده‌ است.

او گفت که این جنبش به عنوان نیروی اپوزیسون به مبارزات قانونی خود به منظور تحقق صلح، آزادی و قانون‌مداری چه از طریق بدست گرفتن حکومت سیاسی و چه در بیرون حکومت ادامه می‌دهد.

آقای اسپنتا مدعی شد که حکومت وحدت ملی به‌صورت سازماندهی‌شده به سرکوب جنبش‌های سیاسی رو آورده‌ است و سیاست‌ خارجی حکومت سبب شده که قدرت‌های منطقه‌ای مثل روسیه و چین از افغانستان دور شوند.

او سیاست ضد تروریسم حکومت وحدت ملی را نیز زیر سئوال برد و کارنامه آن‌را ناکام خواند.

اسپنتا گفت: سیاست خطرناک اعتماد حکومت کابل به سازمان اطلاعات ارتش پاکستان موجب شد که حساسیت‌ها در برابر این سازمان کاهش یابد و کابل در برابر اقدام‌های پاکستان علیه منافع ملی افغانستان به‎جز سکوت و تسلیم هیچ واکنشی از خود نشان نداده است.

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشن امنیت ملی افغانستان نیز در این نشست گفت که مبارزه این نهاد سیاسی برای کسب مقام و منزلت نیست. او گفت که این حرکت بزودی فعالیت خود را در ولایت‌های کشور نیز گسترش خواهد داد.
 
کلمات کلیدی : طالبان + افغانستان + آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.