نظر منتشر شده
۱۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 432569
و بازهم داستان ارز/ از تک نرخی تا 3 نرخی
ناصر ایمانی، 18 دی 95
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۳
طی دو سال گذشته، مسئولان دولتی و بانک مرکزی بارها از تصمیم خود برای تک نرخی کردن ارز سخن گفتند که مورد استقبال و تأیید فعالان بخش اقتصادی کشور قرار گرفت.

حتی بانک مرکزی اعلام کرد که تا نیمه اول سال جاری، این اقدام نهایی خواهد شد که البته بعداً به پایان امسال تمدید شد؛ اما هیچ گاه مسئولان ذیربط از چگونگی این اقدام حرفی نزدند و طرح اجرایی خود برای یکسان سازی نرخ را مطرح ننمودند و فقط به ضرورت تک نرخی شدن اشاره نمودند.

 اما به راستی بانک مرکزی چگونه می‌خواست ارز را تک نرخی کند؟ آیا منظور این بود که دیگر نرخی به نام نرخ بانک مرکزی و نرخ آزاد ارز نداشته باشیم؟ چگونه این امر محقق می‌شود؟ با کاهش نرخ بازار آزاد تا نرخ بانکی؟ یا افزایش نرخ بانک مرکزی به نرخ آزاد؟
در این صورت آیا تضمینی هست که نرخ آزاد مجدداً اوج نگیرد و فاصله خود را با نرخ بانک مرکزی مجدداً زیاد نکند و دوباره دو نرخی نشود؟ آثار اقتصادی و تورمی افزایش نرخ بانک مرکزی به نرخ آزاد قابل تحمل است؟ و سوالاتی از این قبیل که هیچ گاه از سوی مسئولان پاسخ به آن داده نشد.

اما در یک ماه گذشته اتفاق دیگری افتاده که تک نرخی کردن ارز را به طور جدی به چالش کشید. تفاوت قیمت ارز بانک مرکزی با ارز آزاد در دو سال گذشته، حدود چهارصد تومان بود اما در یک ماه گذشته ناگهان قیمت ارز آزاد بالا کشید و در حال حاضر تفاوت این دو نرخ حدود هفتصد تومان است. لذا اجرای تک نرخی شدن ارز مشکل ترشد.

 این در حالی بود که طی دو سال گذشته " دو نرخ" در بازار ارز وجود داشت: نرخ بانک مرکزی و نرخ ارز آزاد.

هفته گذشته با بخشنامه بانک مرکزی و اعلام ارز ۳۶۰۰ تومانی برای وارد کنندگان، رسماً ارز سر نخی شد! یعنی نه تنها تک نرخی نگردید بلکه یک نرخ دیگر به آن اضافه گردید و معلوم نیست که این نرخ جدید چه نقشی در تک نرخی کردن ارز بازی خواهد کرد! آیا قرار است نرخ بانک مرکزی پایان یابد و رسماً کالاها با ارز ۳۶۰۰ تومان وارد شود؟
 در این صورت اولاً قیمت کالاهای وارداتی گران‌تر خواهد شد و ثانیاً باز هم مشکل تک نرخی شدن ارز حل نشده است؛ زیرا فاصله نرخ جدید ۳۶۰۰ تومانی و ارز آزاد، همچنان باقی است.

بانک مرکزی تصور می‌کرد که با اعلام این نرخ جدید، قادر خواهد بود که نرخ ارز بازار آزاد را کنترل نماید که این محاسبات کاملاً غلط بود که هیچ تاثیری در نرخ ارز آزاد نداشت.
حالا در پایان سال جاری نه تنها یک نرخ ارز نداریم بلکه دارای سه نرخ شدیم.
 
 
کلمات کلیدی : قیمت ارز+قیمت دلار+ارز تک نرخی
 
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۱۶:۰۲:۴۹
تا دو ماه دیگر نقدینگی کشور، به رقم عظیم ۱۳۵۰ هزار میلیارد تومن می‌رسد و با خوشبینانه‌ترین نگاه، سال اینده هم با ۳۰ درصد رشد، به حدود ۱۸۰۰ هزار میلیارد تومن می‌رسد!!... حالا حساب کنید این ۶ میلیارد دلار پول نفتی‌ که بانک مرکزی از ذخائر ارزی کشور در هفته گذشته به بهای آزاد در بازار فروخته وبسیاری از کشورهای دنیا، در آرزوی چنین حجمی از دلار هستند، فقط در بازار ۲۲ هزار میلیارد تومن ارزش دارد، یعنی‌ در برابر این ۱۸۰۰ هزار میلیارد تومن در سال اینده ، فقط پول خرد ! و از آن بدتر، اینکه تا ۹۵ درصد این نقدینگی انفجاری، در اختیار فقط ۵ درصد جامعه است که نتیجه آن اختلاس ۸ هزار میلیارد تومنی فقط در یک صندوق ذخیره کارمندان! حالا ببینید سال دیگر دولت می‌خواهد چگونه کسری بودجه و این ۱۸۰۰ هزار میلیارد تومن این قشر متمکن را که باز در سال بعدش به حدود ۲۴۰۰ هزار میلیارد تومن، یعنی‌ دو برابر امسال خواهد رسید، کنترل کند. آقایان روی یک بمب ساعتی‌ نشسته‌اند، و هر ساعت دارند آن را بزرگتر هم میکنند و می‌گویند مدیریت ما لایق نشان افتخار است، همانطور که برای ادعای برداشتن تحریمها در یک روز، به تیم‌ خارجی‌ کشور، نشان لیاقت و افتخار دادند!!! (4105581) (alef-13)
 
جوادي
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۱۶:۳۰:۳۱
اين دولت اقتصاد را نابود کرد

سالانه 50 ميليارد دلار به سپرده گزاران سود پرداخت ميشود


بانکها از کدام سرمايه گزاري ها سود کسب کنند (4105611) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۲۱:۱۱:۰۴
کل بودجه مملکت 50 میلیارد دلار نیست
تو امار دادن دقت کنید (4105925) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۲۱:۲۴:۲۲
وضعیت آشفته ارز نتیجه چهار سال بی تدبیری دولت روحانی است (4105939) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۲۱:۲۸:۴۹
چار سال فقط حرف ز.د و عمل هیچی (4105944) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۱۶:۳۱:۵۵
پارسال بعد از قبول تفاهم نامه 5+1، قیمت دلار به 2800 تومان کاهش یافت. اما سیف، رییس کل بانک مرکزی ، در مصاحبه ای اعلام کرد که نرخ 2800 تومانی دلار به نفع اقتصاد کشور نیست! فردای آن روز نرخ دلار به بالای 3000 تومان افزایش یاقت. کافی است که به آرشیو روزنامه های سال قبل مراجعه کنید تا درستی این موضوع را تائید کنید.

الآن هم آقای سیف شو و بازی را کنار گذاشته و بیاید راست و حسینی اعلام کند که دلار پائین تر از 4000 تومان به صلاح کشور نیست! البته کسانی از دلار بالای 4000 تومان قایده می برند کاملا" مشخص هستند. (4105612) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۱۶:۵۸:۴۰
در عجب هستیم که چند نفر مسول اقتصاد ایران رو به فلاکت بردند
کاملا مشخص است که بالا و پایین آمدن ارز دست خود دولت است (4105639) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۱۹:۰۶:۲۶
مگر چند درصد اقتصاد ایران دست دولت است؟ (4105750) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۱۹:۵۰:۳۲
نفی نمی کنیم !!ولی اگر نمی تواند کسی مجبورش نکرده ؟ استعفا کند ؟سه سال ونیم فقط شعار داده است ؟ دریغ از یک کار اقتصادی درست ؟ (4105800) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۰:۲۷:۴۸
مشکل شما این است که همه را دولت می بینید در صورتی که کل نظام را باید دید. (4106123) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۲۱:۲۵:۰۷
99/999999999999% (4105940) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۲۱:۲۶:۳۸
تلاطم بازار ارز نتیجه بی ثباتی اقتصاد است (4105941) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۰:۰۶:۰۷
ما مردم باید چکار کنیم؟ تا کی باید تاوان سوء مدیریت رو ما بدیم؟ چرا از خدا نمی ترسید؟ شما که این همه ادعای ایمان و تقوی دارید! (4106101) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته