توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492266
اردوغان: به مبارزه با سازمان‌های تروریستی ادامه می‌دهیم/مشکلی با کردها نداریم
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۳
رئیس‌جمهوری ترکیه بار دیگر بر موضع قاطع خود علیه کودتاچیان ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ تاکید کرد و گفت: چرا کشور باید کسانی را که عضو یک سازمان تروریستی هستند تغذیه کند؟

به گزارش ایسنا، ترکیه امروز (شنبه) اولین سالروز شکست کودتای ناکام را که به کشته شدن ۲۵۰ تن و مجروح شدن حدود ۲۲۰۰ تن شد، برگزار می‌کند.

جنبش فتح‌الله گولن،‌ روحانی ترک‌تبار ساکن آمریکا از سوی آنکارا به عنوان طراح کودتا شناخته می‌شود.

رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه در مصاحبه با بی‌بی‌سی ورلد گفت: آنها (اعضای سازمان گولن) به سیستم‌ قضایی،‌ارتش، پلیس و رسانه‌ها نفوذ کردند. آنها این گونه توانستند یک کودتا را سازماندهی و اجرا کنند. قوه قضائیه در حال مجازات عاملان آن است و باید به روند قضایی در ترکیه احترام بگذاریم. آیا زمانی که توطئه‌گران بازداشت شدند باید آنها را در سمتشان حفظ می‌کردیم و اخراج نمی‌شدند؟ خیر متاسفم.

اردوغان همچنین به این مساله اشاره کرد که حین اتحاد دو آلمان ۵۰۰ هزار تن از کار معلق شدند.

او افزود: انتظار دارید آن کسانی که دست به کودتا علیه ترکیه زدند با هیچ اقدامی مواجه نشوند؟ غیر ممکن است. اما اینکه می‌گویند صدها روزنامه‌نگار در ترکیه بازداشت شدند، کذب است. تنها یکی از زندانیان به جرم فعالیت روزنامه‌نگاری در زندان است. آنهایی که در زندان هستند روزنامه‌نگار نیستند. برخی از آنان با سازمان‌های تروریستی همکاری دارند. برخی از آنها به دلیل همراه داشتن سلاح زندانی شدند. برخی از آنها به دلیل خراب کردن خودپردازها و سرقت در حبس هستند.

اردوغان در ادامه تاکید کرد: تنها دو روزنامه‌نگار واقعی اکنون در زندان هستند. هم‌اکنون در ترکیه بسیاری از روزنامه‌نگاران اپوزیسیون هر چه می‌خواهند می‌نویسند. حتی اخیرا حین راهپیمایی "عدالت" هر مقاله و هر توهینی که می‌خواستند گفتند و هنوز هم بیرون هستند.

رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین درباره پیوستن کشورش به اتحادیه اروپا گفت که برخورد این نهاد سیاسی-اقتصادی با ترکیه "بی‌سابقه" بود. او گفت: از ۱۹۶۳ تا ۲۰۱۷ نحوه برخورد آنها با ترکیه بی سابقه بوده و سابقه نداشته که آنها با یک کشور چنین رفتاری داشته باشند. اتحادیه اروپا صداقت ندارد و آنها باید به این رویکرد غیر صادقانه خاتمه دهند. اکثریت مردم ما دیگر به اتحادیه اروپا اعتمادی ندارند.

با این وجود رهبر ترکیه گفت که تا آینده نزدیک صداقت خود را با اتحادیه اروپا حفظ می‌کند. اردوغان همچنین به مساله قطر هم اشاره کرد و گفت: ما بخشی از این بحران نیستیم. بلکه بر عکس می‌خواهیم در منطقه خلیج‌فارس صلح و مذاکره برقرار شود. تلاش می‌کنیم تا یک راه‌حل فوری برای آن یافت شود. نمی‌خواهیم شاهد جنگ مسلمان با مسلمان باشیم. ما از این مساله خسته‌ایم. نمی‌خواهیم شاهد تکرار تحولات یمن باشیم. نمی‌خواهیم اتفاقی که در فلسطین و لیبی افتاد تکرار شود. کاملا مشخص است در سوریه و عراق چه رخ داد. ترکیه دارد بهای آن را می‌پردازد.   

اردوغان همچنین در اظهاراتی مداخله جویانه مدعی شد که "بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه حدود یک میلیون تن را کشته و حق ندارد در سمت رئیس‌جمهوری باقی بماند."

او گفت: "به لحاظ سیاسی صحیح نمی‌دانم که از ماندن او در سمت ریاست جمهوری دفاع کنم. مردم سوریه باید رهبرشان را انتخاب کنند و این کار هم باید از طریق متدهای دموکراتیک انجام شود."

رئیس‌جمهوری ترکیه در ادامه متعهد شد تا به مبارزه با تمام سازمان‌های تروریستی ادامه دهد.

او همچنین افزود: ما مشکلی با کردها نداریم. مشکل ما با سازمان‌های تروریستی مثل پ.ک.ک، ی‌.پ.گ، فتو و داعش است.
 
کلمات کلیدی : اردوغان + سوریه + کردها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.