توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 393266
بیانیه کانون تربیت اسلامی به مناسبت بازگشایی مدارس و هفته دفاع مقدس
معلمان، از راه شهیدان و دستاوردهای دفاعی آنان، پاسداری خواهند کرد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۷
اول مهر،سرآغاز رویش دانایی و بیداری و پیوند مبارک تعلیم و تربیت با زندگی است.اول مهر مطلع زدودن گردوغبار جهل علمی و جهالت عملی و کاشتن نهال بصیرت برای شکوفایی جوانه های امید میهن اسلامی ما است.این ایام خجسته را به تمامی معلمان فرهیخته و دانش آموزان آینده ساز تبریک و تهنیت می گوئیم.
همچنین تقارن ایام بازگشائی مدارس با هفته دفاع مقدس، خاطره دلاوری‌های شهیدان، جانبازان و ایثارگران کشورمان را زنده می‌کند و مسئولیت سنگین ما معلمان را در تقویت روحیه عزت و استکبار ستیزی نسل آینده یادآور می شود تا به آینده سازان کشور بگوئیم که اگر امروز در سایه امنیت و آرامش می توانند به تحصیل دانش بپردازند، وام دار روحیه شهادت طلبی رزمندگان و توانمندی‌های نظامی و موشکی دانشمندان فداکارمان هستند و آیندگان باید از این سرمایه‌های گران‌بها، با تمام وجود دفاع کنند و حساسیت دشمن نسبت به توان دفاعی و صنایع موشکی ایران، خود اثبات کننده این واقعیت است.
همانطور که رهبر معظم انقلاب در ابلاغ سیاست های تحول نظام آموزش و پرورش اشاره فرمودند نهاد آموزش و پرورش مهمترین نهاد تربیت نیروی انسانی و مولد سرمایه اجتماعی برای کشور می باشد و طبق این سیاست ها دولت موظف است در تخصیص منابع برای آموزش و پرورش اولویت قائل شود. بررسی جوامع مختلف نیز ثابت می‌کند، هر کشوری که به آموزش و پرورش خود اولویت داده توسعه و پیشرفت همه جانبه ای را برای خود رقم زده است.
عملکرد دولت محترم در آموزش و پرورش بیانگر آن است که نگاه به این نهاد در اولویت قرار نگرفته و مصداق آن لایحه برنامه ششم توسعه است که صرفاً در حد چند سطر آن‌هم در مورد خرید خدمات آموزشی به امر تعلیم و تربیت پرداخته است و امیدواریم این کاستی در مجلس شورای اسلامی اصلاح و مرتفع گردد و البته تا این نگاه حاکم نشود تحول در آموزش و پرورش را شاهد نخواهیم بود.
سند تحول بنیادین آموزش و پرورش پس از برپایی نظام جمهوری اسلامی، جامع ترین سندی است که برخوردار از مبانی نظری محکم و مستند ، اهداف و راهبردها و راهکارهای اجرایی می‌باشد ، در صورت اجرای آن بسیاری از مشکلات و نارسایی ها در آموزش و پرورش مرتفع خواهد شد ،اکنون که بیش از ۷۵ درصد از فرصت در اختیار وزارت آموزش و پرورش در دولت یازدهم سپری شده است متاسفانه ، صرفا به تعداد محدودی از راهکارهای سند ،آنهم نه به صورت کامل پرداخته شده و از بقیه موارد غفلت شده است و اراده ای برای اجرای این سند مهم مشاهده نمی شود.
معلم به عنوان محور اجرای سند تحول و موتور محرکه رشد و پیشرفت کشور جایگاهی رفیع و ممتاز دارد و بر اساس آیات قرآن و روایات برآمده از متون اسلامی، مورد احترام و شایسته تکریم و قدردانی است .لیکن رسیدگی به بحث معیشت معلم قصه ای پر غصه شده است که معمولا با توجیهاتی همچون کمبود منابع مالی و تعدد نیروی انسانی در این وزارتخانه اقدام موثری برای حل این مشکل انجام نمی شود.
در ماه‌های اخیر افشای حقوق‌های نجومی و ریخت و پاش در اندوخته‌های فرهنگیان یعنی صندوق ذخیره و بانک سرمایه، موجب تشدید آزردگی خاطر فرهنگیان شده و روشن ساخته است که اگر حساسیت لازم نسبت به مشکلات فرهنگیان و کفایت لازم در مدیریت سرمایه‌های اقتصادی کشور وجود داشته باشد می‌‌توان بسیاری از کاستی‌های معیشتی معلمان را مرتفع ساخت.
در کشور ما یک میلیون فرهنگی عهده دار تعلیم و تربیت سیزده میلیون دانش آموز می باشند و بعبارتی سرنوشت و آینده کشور در دستان معلمان است، معلمانی که جزء تحصیلکرده ترین کارمندان دولت محسوب می شوند و ضرورت دارد برای زندگی و معیشت معلم چاره ای اساسی اندیشیده شود. تا معلم بدون دغدغه بتواند تنها به تعلیم و تربیت دانش آموزانش بیاندیشد.
در نظام جمهوری اسلامی که برای حل و فصل پیچیده ترین مسائل مانند موضوع هسته ای تدبیر ارائه شده است برنامه ریزی و ایجاد گشایش در موضوع معیشت فرهنگیان مسأله ای لاینحل نیست به شرط آن که دولتمردان به جایگاه آموزش و پرورش در حد اهمیت و منزلت این جایگاه نگاه کنند نه کمتر.
معلمان هیچگاه مشکلات و کمبودهای مادی خویش را به پای دانش‌آموزان ننوشته‌اند و در انجام رسالت پیامبرگونه خویش و ایفای کامل حقوق آموزشی و تربیتی نسل آینده فروگذار نمی‌کنند و خصوصاً در شرایط کنونی که دشمن با ابزار ماهواره و اینترنت و امثال آن، اندیشه و باور نوجوانان و جوانان این مرز و بوم را هدف قرار داده است، فرهنگیان برای تربیت و مصونیت بخشی آنان با تمام توان تلاش خواهند کرد.
از خداوند متعال مسئلت داریم سال تحصیلی جدید برای فرهنگیان معزز و دانش آموزان گرامی توام با عافیت و بهروزی و توفیقات الهی باشد.انشاءالله
کانون تربیت اسلامی
۲۸شهریور۱۳۹۵
 
کلمات کلیدی : بازگشایی مدارس + هفته دفاع مقدس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.