نظر منتشر شده
۲۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 405460
دکتر فؤاد ایزدی پاسخ می دهد:
کلینتون برای ایران بدتر است یا ترامپ؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۵
بالاخره بعد از ماه‌ها کش و قوس، بامداد پنج شنبه گذشته آخرین مناظره تبلیغاتی میان کلینتون و ترامپ دو نامزد نهایی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شد و مجدداً مانند دو مناظره دیگر ایران و موضوعات مربوط به آن یکی از محورهای اصلی مناظره این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود.
به نظر می‌رسد با توجه به توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 با سرگروهی آمریکا بحث ایران را در میان دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا نسبت به دوره‌های قبل انتخابات آمریکا داغ‌تر کرده است.


در همین رابطه فؤاد ایزدی،کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با «صبح نو» با اشاره به برجسته بودن بحث ایران در آخرین مناظره ترامپ و کلینتون، گفت: برجسته بودن بحث‌ها در میان کاندیداهای جمهوری‌خواه و دموکرات در آمریکا مسأله جدیدی نیست چرا که همواره از ابتدای انقلاب اسلامی تا به امروز این وضعیت در مناظره‌ها و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وجود داشته است.

وی ادامه داد: این وضعیت در انتخابات آمریکا دو علت عمده دارد، اولین علت، اهمیتی است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مهم و برجسته در منطقه و جهان دارد و دلیل دوم هم این است که صهیونیست‌ها نسبت به جمهوری اسلامی ایران حساس هستند و از آنجایی که بخش عمده هزینه‌های انتخاباتی کاندیداها را در آمریکا صهیونیست‌ها تأمین می‌کنند، میان کاندیداهای ریاست جمهوری در آمریکا یک رقابتی به وجود می‌آید و به صورت تاریخی و سنتی این افراد به سمت رقابت برای نقد شدید ایران حرکت می‌کنند. این انتخابات 2016 آمریکا هم خیلی با قبل متفاوت نیست.

کارشناس مسائل آمریکا در ادامه با اشاره به بحث‌هایی که درباره برجام در مناظره‌ها مطرح می‌شد، خاطرنشان کرد: قبل از توافق برجام یک عده‌ای در آمریکا مخالف برجام بودند اما امروز که نزدیک به یک‌سال از برجام می‌گذرد و منافع تقریباً هیچی که برای ایران داشته است، حالا همان مخالفان برجام در آمریکا اصل توافق را مثبت می‌بینند؛ غیر از موارد خاص که یک کاندیدا می‌آید و استفاده تبلیغاتی می‌کند.
کارشناس مسائل آمریکا، با تأکید بر اینکه در آمریکا هم دموکرات‌ها و هم جمهوری‌خواهان در اهداف بلند مدتشان که سرنگونی جمهوری اسلامی ایران است، هماهنگ هستند، گفت: جمهوری خواهان و دموکرات‌ها در آمریکا در حوزه اهداف مشکلی ندارند و اتفاق نظر دارند و فقط درباره تاکتیک با هم اختلاف نظر دارند.

وی درباره آینده و نتیجه این انتخابات، گفت: خانم کلینتون طبق نتایج نظرسنجی‌ها از ترامپ پیشی گرفته و اگر تا کمتر از سه هفته آینده این روند ادامه پیدا کند وی برنده انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکاست مگر آنکه در کمتر از سه هفته آینده که به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور باقی مانده، اتفاقات دیگری بیفتد که این اختلاف کم بشود و یا حتی منجر به برتری ترامپ شود. اما اگر کلینتون برنده شود و به کاخ سفید راه پیدا کند برای ایران مناسب نیست و عملاً وضعیت ایران نسبت به زمان آقای اوباما بدتر خواهد شد.

ایزدی در پایان در پاسخ به این پرسش که در نهایت انتخاب کدام‌یک از کاندیداهای ریاست‌جمهوری آمریکا به نفع ایران خواهد بود، گفت: طبق اسنادی که توسط ویکی لیکس منتشر شده خانوم کلینتون به اوباما رییس‌جمهور فعلی آمریکا نقد شدیدی دارد چرا که وی معتقد است اوباما به اندازه کافی در برابر ایران شدت عمل نداشته است.

اما در زمان اوباما سخت‌ترین تحریم‌ها با اجماع جهانی علیه ایران صورت گرفت، تحریم‌هایی را که جرج بوش با همه خوی جنگ‌طلبی که داشت نتوانست در زمان ریاست‌جمهوری خود که در زمان اوباما برای ایران به دست آمد علیه ایران اعمال کند.

با همه فشارهایی که زمان اوباما روی ایران بود، کلینتون معتقد است که این فشارها کافی نبود و قطعاً وی نسبت به اوباما در برابر ایران سخت گیرتر خواهد بود، اما هم ترامپ و هم کلینتون هر دو دشمن ایرانند اما به نظر من کلینتون نسبت به اجماع علیه ایران می‌تواند از ترامپ موفق‌تر باشد و در نتیجه برای ایران کلینتون گزینه بدتری است.
 
کلمات کلیدی : انتخابات آمریکا+ترامپ+کلینتون
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۳:۰۱:۴۳
برای ما آمریکای بدون رئیس جمهور خوب است (3983884) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۹:۱۹:۰۱
به عقیده بنده سگ زرد برادر شغال است چون هر دو حزب یا جناح مطرح ایالات متحده تحت نفوذ شدید صهیونیست جهانی است . (3984521) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۳:۰۲:۳۲
کلینتون (3983885) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۳:۱۸:۴۶
سیاست ما در مورد امریکا مشخصه و قابل تعییر هم نیست ظاهرا
لذا به نظر می رسد برای ما فرقی نداره هر کسی که بیاد همون برنامه قبل رو ما دنبال خواهیم کرد. (3983908) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۳:۳۷:۲۵
كلينتون ادامه دهنده راه مداخله در خاورميانه است كه طبيعتا‌" با ايران دچار چالش مي شود ، اما ترامپ كه مدعي است مشكلات منطقه به ما ربطي ندارد اما همزمان خواستار برخورد سخت با دشمنان است ،
ضمنا"‌ترامپ فقط يك نفر است و اگر پيروز شود جمهوريخواهان نهاد قدرت را به دست مي گيرند ، حال روحيه جنگ طلبي حزب با رفتار خشن ترامپ از او موجودي خطرناكتر از بوش مي سازد . (3983928) (alef-13)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۳:۴۴:۳۵
بابا چقدر ساده هستید فرقی نمیکنه یکی از یکی بدتر دشمن اصلی امریکاست فقط گوش به فرمان رهبر باشید البته باید از لحاظ دیپلماتیک و مسایل سیاسی به دقت بررسی شود وکارکارشناسی انجام شود دشمن همیشه زیر زره بین باشد حرکاتش رصد شود و برای آن برنامه داشت و خودمان را تجهیز کنیم ولی اصل فرمان رهبری است (3983938) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۳:۵۱:۳۱
کلینتون : اژدهایی که خودش رو به خریت و نادانی می زند !
ترامپ : خری که ادعای اژدها در می اورد !
کدومشون خطرناکترند ؟ (3983953) (alef-13)
 
klinton
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۵:۵۱:۴۶
klinton (3984208) (alef-13)
 
Australia
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۴:۱۵:۵۴
بستگي به رييس جمهور ما هم داره. تحريم هايي كه تو دولت قبلي شروع شد تا حدود ويادي متاثر از رويكرد و اقدامات دولت قبل بود. از نظريه هاي رييس جمهور در مورد هولوكاست گرفته تا سياست هاي بين المللي و ... (3984007) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۴:۲۵:۲۵
جناب کارشناس شما که گفتید برجام هیچ دستاوردی برای ایران نداشته و تقریبا صفر بوده حالا چرا نگران هستید که کلینتون باشد و یا ترامپ دستاورد نداشته را میخواهند بدتر نمایند؟ انصاف هم خوب چیزی است (3984020) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۶:۴۰:۳۱
انصافاً چه ربطی داشت. در ضمن در برجام همه امتیازات رو دادیم و چیز زیادی نگرفتیم. لذا حالا که تموم شد، حداقل باید برجام رو مطالبه کنیم. (3984313) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۱۱:۰۶:۰۸
چون ممکنه موفقیت! های برجام با حمله آمریکا به ایران تکمیل بشه... (3985288) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۴:۴۱:۱۹
کلینتون (3984038) (alef-13)
 
Norway
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۵:۳۸:۴۲
ترامپ یه تاجره و میشه با یه تاجر همیشه تجارت کرد! در قید ایدیولوژی نیست. (3984168) (alef-13)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۵:۴۹:۲۴
ترامپ (3984199) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۷:۵۱:۲۰
واقعیت این است که جمهوری خواهان همیشه برای نظام کشور ما خوب بوده اند. با دموکراتها چانه زدن سخت است. نمونه اش همین برجام! (3984424) (alef-13)
 
رهی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۸:۲۸:۰۰
به طور کلی معمولاً دموکرات های آمریکا ضرر بیشتری دارند چون سیاست های پیچیده ای درباره ایران اجرا میکنن (3984465) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۰۷:۴۳:۲۹
در مثل مناقشه نيست پس : سگ زرد برادر شغال است . ما بايد ياد بگيريم از ظرفيت هاي خودمان بيشتر استفاده كنيم البته با مديريت يك دولت برنامه ريز كه تا بحال فاقد آن بوده ايم انشاالله كه خدا كمك كند ما ملت به كسي راي بدهيم كه براساس قابليت ها ايران و ملت ايران برنامه ريز باشد و براساس برنامه عمل كند . (3984962) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۰۷:۴۹:۴۲
سیاست کلی آمریکا بستگی به رئیس جمهور آن ندارد. سگ زرد برادر شغال است. هر کدام که رئیس جمهور شوند در دشمنی با ایران یکسان عمل خواهند کرد. (3984966) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۱۴:۰۱:۴۴
بله كلينتون بدتر است اما اگر سندرز جايگزين مي شد مي توانست كمي بهتر باشد (3985642) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۱۵:۱۹:۲۱
كلينتون ظاهري روباه گون و باطني گرگ صفت دارد. (3985775) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.