توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475869
زنگنه: بازارهای صادراتی نفت ایران متنوع می‌شود
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۰
وزیرنفت کشورمان گفت:سیاست ایران این است که مقصد صادرات نفت خود را تنوع بخشد و ما نمی خواهیم که مانند گذشته در آسیا تنها به دو یا سه کشور متکی باشیم.

به گزارش ایرنا به نقل از شانا، بیژن زنگنه درحاشیه نشست امروز سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای تصمیم گیری در مورد توافق کاهش تولید اوپک با اشاره به اینکه کاهش صادرات نفت ایران در ماه‌های آوریل و مه (اواسط فروردین تا اواسط خرداد) تنها به دلایل عملیاتی بوده است افزود: مشکلی در زمینه تولید وجود ندارد و ایران اکنون بین 2 میلیون و 100 تا 2 میلیون و 200 هزار بشکه در روز نفت خام صادر می کند.
وی همچنین با اشاره به نامطلوب بودن پیشنهاد طرف هندی برای توسعه میدان فرزاد بی، گفت: ایران همزمان با ادامه مذاکره با هندی ها، با شرکت گازپروم روسیه نیز برای توسعه این میدان گفنت و گو می کند.
زنگنه همچنین در مورد تهدید دولت هند برای کاهش واردات نفت از ایران در صورت به توافق نرسیدن 2 کشور درباره توسعه میدان فرزاد بی، اظهار کرد: من به آنها گفته ام که این ادبیات خوبی برای همکاری تجاری نیست.

**ایران به هر سه گزینه تمدید توافق کاهش تولید موافق است
زنگنه همچنین به خبرنگاران گفت: ایران از هر سه گزینه مطرح برای تمدید توافق یاد شده، اعم از تمدید 6 ماهه، 9 ماهه یا 12 ماهه حمایت می کند.
وی با اشاره به اینکه هدف اوپک از توافق کاهش تولید، کمک به تثبیت بازار و کاهش سطح ذخیره‎سازی‎های تجاری نفت است، تصریح کرد: همانطور که پیش تر گفتم، برای همه اعضای اوپک در این مرحله قیمت مطلوب نفت 55 تا 60 دلار است.
وزیر نفت کشورمان با بیان این که بحث تشدید کاهش تولید نفت اوپک هم اکنون روی میز نیست، اظهار کرد: فکر می کنم اکنون به نفع بازار است که به همین روال پیش برویم؛ ما مشتاق هستیم که همه مسائلی را که پیش از این درباره آنها به توافق رسیده ایم را تمدید کنیم.

**روند پیشرفت مناقصه آزادگان رضایت بخش است
وزیر نفت همچنین با ابراز رضایت از روند پیشرفت مناقصه میدان آزادگان، تصریح کرد:این میدان به طور کلی به مناقصه گذاشته می شود و شرکت سی ان پی سی چین، از جمله شرکت های بین المللی دعوت شده برای مشارکت در این مناقصه است.
به گفته وی، برآوردها نشان می دهد که میدان آزادگان ظرفیت تولید روزانه 700 هزار بشکه نفت را دارد، اما جزئیات تولید این میدان پس از گفت و گو با شرکت‌های بین المللی مشخص می شود و اولویت ایران در این میدان، افزایش ضریب برداشت است.

**مراحل نهایی مذاکرات با توتال
زنگنه با بیان این که امیدوارم به زودی نخستین قرارداد نفتی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی با شرکت توتال فرانسه به امضا برسد، افزود: دو طرف در مراحل نهایی مذاکره و توافق قرار دارند.
وی افزود:شرکت توتال توانسته است راه حلی برای تأمین مالی این توافق بیابد.
وزیر نفت با تأیید اینکه تولید نفت از میدان‌های غرب کارون اکنون به حدود 300 هزار بشکه در روز رسیده است، اظهار کرد: نفت تولیدی این منطقه از آغاز تولید صادر شده و تنها بخشی اندک از آن در پالایشگاه آبادان به مصرف رسیده است.
به گزارش ایرنا، ساعتی پیش نشست اوپک با اجماع اعضا بر سر تمدید توافق کاهش تولید نفت برای 9 ماه دیگر به پایان رسید.در نشست امروز، اوپک، گینه استوایی را به عنوان جدیدترین عضو اوپک تایید کردند تا تعداد اعضای این سازمان از 13 عضو به 14 عضو برسد. این کشور سومین تولیدکننده بزرگ نفت در آفریقا است.
قرار است ساعت 17 و 30 دقیقه به وقت تهران، دومین نشست وزیران نفت عضو اوپک و غیر عضواوپک با حضور سران هیات های نمایندگی همه کشورهای تولید کننده نفت اوپک و غیراوپک و دبیرکل اوپک برگزار شود.
بررسی های کارشناسی نشان می‌ دهد اعضای اوپک به توافق ماه نوامبر 2016 که از اول ژانویه 2017 اجرایی شده است بیش از 100 در صد عمل کرده اند، این در حالی است که این میزان برای غیراوپکی ها به 50 درصد می رسد و کشورهای مانند قزاقستان، مکزیک و آذبایجان چندان به تعهد خود عمل نکرده اند.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست رسمی 30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه 1395) خود در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
بر اساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢00 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا اعضای اوپک هستند.ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند.
اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.
 
کلمات کلیدی : زنگنه+نفت+نشت اوپک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.