نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 396867
کارشناسان رسانه در گفتگو با الف مطرح کردند:
رسانه‌های شناسنامه دار مورد حمایت قرار می‌گیرند/ مهلت ۱۵ روزه رو به پایان است
بخش اجتماعی الف، ۷ مهر ۹۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۵
مجوز دار شدن رسانه‌ها موجب اعتماد عمومی میان مردم می‌شود، همانطور که هر صنفی باید مجوز کسب داشته باشد، شناسنامه دار شدن رسانه، موجب اعتماد عمومی در جامعه شده و از حمایت‌های قانونی و مردمی برخودار می‌شود.

به گزارش الف، اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی با صدور اطلاعیه‌ای درباره پایگاه‌های خبری اعلام کرد که پایگاه‌های خبری فاقد مجوز مدت ۱۵ روز مهلت دارند در سامانه جامع رسانه‌های کشور تقاضای دریافت مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات را ثبت کنند؛ و این مهلت رو به پایان است.

در همین راستا، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهر روز دوشنبه ۵ مهر در حاشیه مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در محل این وزارتخانه، در پاسخ به سوالی در خصوص مهلت تعیین شده از سوی معاونت مطبوعاتی این وزارتخانه برای پایگاه‌های خبری فاقد مجوز برای ثبت نام خود در سامانه مربوطه و اخذ مجوز از هیئت نظارت بر مطبوعات جهت فعالیت قانونی گفت: تعداد این سایت‌ها خیلی زیاد است؛ ما شاید بیش از ۲۰۰۰ سایت غیرمجاز داریم که سابقاً و تا این لحظه نیامده‌اند مجوز لازم را اخذ کنند.

وی افزود: ما سال قبل هم به نوبت به آنها مهلت دادیم که مجوز لازم را دریافت کنند و هر مهلتی تقریباً دو ماه طول می‌کشید و ۶- ۷ ماه، به صورت مرتب اعلام کردیم که این کار را انجام دهند. تا جایی که من اطلاع دارم، تعدادی از آنها مراجعه کرده‌اند و ثبت نام خود را انجام داده‌اند و دارند این کار را انجام می‌دهند، اما اینکه برخی از آنها تا به حال نیامده‌اند این کار را انجام دهند، ما با توجه به هماهنگی‌هایی که با قوه قضائیه انجام داده‌ایم، برای شروع این کار مهلتی ۱۵ روزه به آنها داده‌ایم و اگر بعد از آن نیامدند و برای اخذ مجوز اقدام نکردند، طبیعتاً از طریق دستگاه قضایی بسته می‌شوند.

به همین منظور، خبرنگار الف گفتگویی با کارشناسان و مدیرمسئولان رسانه داشته است که متن این گفتگو به این شرح است:

*رسانه‌های مجوز دار، از حمایت‌های قانونی برخوردار می‌شوند
رضا مقدسی، مدیرعامل سابق خبرگزاری مهر در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد مهلت تعیین شده از سوی معاونت مطبوعاتی این وزارتخانه برای پایگاه‌های خبری فاقد مجوز برای ثبت نام خود در سامانه مربوطه و اخذ مجوز از هیئت نظارت بر مطبوعات جهت فعالیت قانونی گفت: بنده معتقد هستم که طبق قانون، فعالیت‌های رسانه‌ای باید بر اساس قانون مطبوعات شکل بگیرد و این موضوع اقدام ضروری است.

وی تصریح کرد: ما شاهد هستیم که بسیاری از سایت‌ها و پایگاه‌های خبری محل استقرارشان، مسئولین و نحوه کار و چارچوب‌هایشان مشخص نیست، این اقدام می‌تواند عملکرد آنها را شفاف سازی کند و نحوه اطلاع رسانی آنها مشخص شود و اگر مطلبی بر پایه اتهام و دروغ منتشر می‌شود، به راحتی با آن برخورد کرد.

این فعال رسانه‌ای افزود: این حسن برای فضای رسانه‌ای و خبری وجود دارد که با تابلوی روشن و شفاف فعالیت رسانه‌ای خود را طی کنند و در چارچوب قانونی اخبار و مطالب خود را به اطلاع عموم برسانند. نوع رفتار قانون مند و پایبند به اصول اخلاقی در رسانه، رفتار حرفه‌ای خواهد بود و زمانی که رسانه‌ای مطلبی را با منبع موثقی منتشر می‌کند، می‌تواند از این فضای درهم ریخته خبری در امان باشد.

مقدسی تاکید کرد: مجوز دادن به سایت‌ها و پایگاههای خبری، اقدام بسیار درستی است چراکه آنها را شناسنامه دار کرده و مانع هرگونه تخلف و اتهامی در دنیای خبر می‌شود و هر اقدامی که این سایت‌ها انجام می‌دهند در چارچوب قانون صورت می‌گیرد. ضمن آنکه رسانه‌های شناسنامه دار ازحمایت های قانونی برخورد دار می‌شوند.

این کارشناس رسانه‌ای خاطرنشان کرد: این قانون محسنات زیادی برای پایگاههای خبری خواهد داشت، چراکه از حمایت‌های قانونی برخوردار می‌شوند و اگر تخلفی صورت بگیرد، با حضور هیات منصفانه خواهد بود و از سوی دیگر پذیرفتن چارچوب قانونی آسیب‌هایش به جامعه رسانه‌ای کمتر خواهد بود و بی اعتمادی را از بین خواهد برد.


* کانال‌های تلگرامی و وبلاگ‌ها هم باید شناسنامه دار باشند
سعید احدیان، مدیر مسئول روزنامه خراسان در گفتگو با خبرنگار الف، در این خصوص نیز اظهار داشت: تمام افراد و پایگاه خبری که فعالیت رسانه‌ای می‌کنند، باید نظارت کامل بر روی آنها صورت پذیرد. به اعتقاد بنده نیز باید همین فضا برای کانال‌های تلگرامی و وبلاگ‌ها نیز صورت بگیرد چراکه آنها خودشان رسانه محسوب می‌شوند و بدون شناسنامه فعالیت می‌کنند که مجموعه‌های غیر از وزارت ارشاد هستند.

وی تصریح کرد: شناسنامه دار کردن رسانه‌ها، مسئله جدی است و رسانه‌ها و پایگاه‌های خبری موفق هستند که هویت آنها ثبت شده باشد چراکه مردم و مسئولین به آنها اعتماد بیشتری می‌کنند.

مدیر مسئول روزنامه خراسان تاکید کرد: هر سایت و رسانه‌ای زمانیکه مطلبی را به نفع خودش می‌نویسد، به یک رسانه تبدیل شده است، لذا حتماً باید شناسنامه دار باشند تا مشخص شود چه کسی پشت آن است و مسئول محتوای مطلب است تا سوءاستفاده‌ای صورت نگیرد، این اقدام وزارت ارشاد موجب قانونمند و هدف دار شدن رسانه‌ها می‌شود.
کلمات کلیدی : مهلت ۱۵ روزه به رسانه ها+شناسنامه دار شدن رسانه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۷ ۱۵:۵۴:۴۶
من موافقم باید نظارت جدی بر رسانه ها و سایت ها بشه تا انقدر تهمت و افتراه افکنی صورت نگیره (3954014) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۷ ۲۰:۰۴:۳۴
در عصر ارتباظات این کارها بی معنی است اینهمه کانال ماهواره ای خبری وجود دارد دیگر نمیشود جلوی گردش اطلاعات را گرفت (3954392) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.