توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506765
شایع ترین بی نظمی ضربان قلب را بشناسیم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۸
یک متخصص الکتروفیزیولوژی، از «فیبریلاسون دهلیزی» به عنوان شایع ترین نوع بی نظمی ضربان قلب نام برد و گفت: ۸ تا۱۰ درصد افراد بالای ۶۵ سال به درجاتی از این بیماری مرگبار قلبی مبتلا هستند.

به گزارش مهر، دکتر امیر فرجام فاضلی فر در آستانه روز جهانی بیماری فیبریلاسون دهلیزی، گفت: فیبریلاسیون دهلیزی، شایع‌ترین نوع بی نظمی ضربان قلب است و این عارضه هنگامی رخ می‌دهدکه دهلیز قلب به صورت نامنظم تحریک الکتریکی شده و در نتیجه به خوبی منقبض نمی‌شود.

این متخصص الکتروفیزیولوژی قلب بیمارستان شهید رجایی تهران، افزود: ضربانات نامنظم و انقباضات غیر طبیعی در کنار سایر عوامل خطر ساز امراض قلبی، علت مهم ایجاد لخته در بخش هایی از قلب و دهلیز است در نتیجه حرکت این لخته ها به عروق مغز، چشم، کلیه و... شاهد اختلال و عارضه در این ارگان ها خواهیم بود.

فاضلی فر با تاکید بر اهمیت تشخیص به موقع و انجام اقدامات درمانی به وسیله داروهای ضد انعقادی و نوین یا روش های پیشرفته از جمله سوزاندن یا فریز کردن تارچه های  مازاد و غیر طبیعی وریدهای دیواره قلب، گفت: بیماری فیبریلاسیون دهلیزی در افراد مبتلا به دیابت، فشارخون و مشکلات کلیه از شیوع بیشتری برخوردار است، اگرچه این بیماری در دهه های دوم و سوم زندگی نیز مشاهده می شود.

وی گفت: نامنظمی قلب از انواع مختلفی برخوردار است که مهمترین نوع آن فیبریلاسیون دهلیزی است و با علائمی چون تپش ناگهانی قلب، تنگی نفس و دردهای قلبی و... خود را نمایان می کند و گاهی اوقات بدون علامت است که گرفتن شرح حال و شناسایی عامل اصلی ایجاد آن در کنار سن و جنس افراد، نقش اثرگذاری در پیگیری درمان خواهد داشت.

این متخصص الکتروفیزیولوژی قلب با بیان اینکه مصرف الکل و  برخی داروها از جمله کورتن، داروهای جنسی و داروهایی که موجب افزایش فشار خون می شود عامل مستعد کننده حملات فیبریلاسون دهلیزی در سنین جوانی است، افزود: بیماری تیروئید نیز سر دسته عوامل مستعد کننده محسوب شده و نیازمند درمان های به موقع و پیگیری جدی خواهد بود.

فاضلی فر گفت: استراتژی درمان بر اساس تعداد حملات، مدت زمان حمله و علائمی که بیمار در زمان حمله تجربه می کند، متفاوت است.

عضو هیات علمی مرکز قلب و عروق شهید رجایی افزود: طرح درمان و توصیه با نوع خاصی از داروها همچنین درمان های پیشرفته غیر دارویی مانند ابلیشن و یا فریز نواحی غیر طبیعی دیواره قلب در کنار شرح حال و سن و جنس بیمار بر عهده متخصص قلب بوده و شرایط بالینی بیمار، امراض زمینه ای وی و شدت بیماری با نوع درمان ارتباط خواهد داشت.

فاضلی فر گفت: اگر چه داروهای ضد انعقادی جدید، بیمار را نسبت به انجام آزمایشات مداوم و خسته کننده خون و همچنین رژیم های غذایی خاص بی نیاز می کند ولی باید دقت داشت که متخصص قلب با در نظر گرفتن تمامی جوانب اقدام به تجویز نوع خاصی از داروهای نوین می کند و حتی در افرادی که دریچه مصنوعی قلب دارند استفاده از داروی قدیمی ضد انعقادی موسوم به وارفارین، اولویت درمانی محسوب می شود.

مراسم روز جهانی بیماری فیبریلاسیون دهلیزی، شنبه ۱۸ شهریور ۹۶ در محل بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی با حضور بیماران، افراد بالای ۶۵ سال، خانواده ها و پزشکان برگزار خواهد شد.
 
کلمات کلیدی : سلامت + حمله قلبی + بیماری قلبی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.