نظر منتشر شده
۱۷۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 7378
فرهنگ تفریح جنسی در اسلام
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۸۶ ساعت ۱۵:۲۰
تفریح را می توان به عملی که موجب ایجاد نشاط در فرد می شود ، تعریف نمود . تفریح از این نقطه نظر که آیا ضرورت زندگی هست یا خیر به دو قسم تقسیم می شود . ثمره این تقسیم آن است که در قسمی از تفریح به این امر توجه داده می شود که در این بحث به نیازهای ضروری زیستن پرداخته می شود و طبعاً بحث تفریح به عنوان مطالعه در مورد امری که بازگشت به لوازم زیستن دارد ، بیشتر مورد دقت و تأمل قرار خواهد گرفت تا قسمی که تنها در بهبود زیستن کمک می نماید . این نوشتار ناظر به آن قسم از تفریحاتی است که ضروری زیستن است و فقدان این تفریحات به زندگی طبیعی خلل وارد می کند . اگر چه این تفریحات خود از حیث نیازهای بشری یا عصری و تمدنی و ....قابل تأمل و تعریف می باشند ، اما این نوشتار ناظر به خصوص تفریحات جنسی است که با توجه به جوان بودن جامعه ما از اهمیّت خاصی برخوردار است.

انسان نیز چون باقی حیوانات در طول حیات خویش نیاز های مختلفی را تجربه و احساس می نماید که پاسخ نگفتن به این نیازهای واقعی به معنی پرورش نیافتن و خفتن استعدادی از قوای اوست . بلوغ و کامل شدن فیزیولوژیک بدن نیاز جدیدی را برای او به ارمغان می آورد و آن نیاز جنسی است . نیاز جنسی از ابعاد روحی ، روانی و عاطفی و جسمی برخوردار است . نیازی است که خداوند برای بقاء و ایجاد نسل در تمام حیوانات قرار داده . لذا همانگونه که اقتضای حکمت الهی ضرورت بقای نسل بشر بوده است ، علی القاعده این نیاز نیز می بایست ضروری و گریز ناپذیر باشد . چه اگر نیازی قابل چشم پوشی بوده باشد طبیعتاً نتیجه ضروری به ودیعه گذاشتن نیاز جنسی در انسانها نمی تواند بقاء نسل بوده باشد . از این استدلالهای عقلی که بگذریم وجدان و تجربه نیز اقتضای گریز ناپذیری پاسخ به نیاز جنسی را می نماید . بدین معنا که پاسخ نگفتن به آن به زندگی طبیعی خللی وارد می سازد و بیماریهایی چون افسردگی و انحرافات جنسی و عطش جنسی ( که شخص در طول شبانه روز تمام قوایش مصروف قوه جنسی و معطوف به آن است ) و.... را به دنبال خواهد داشت.

آنچه موجب می شود بحث ارضای نیاز جنسی در مقوله تفریحات مورد بررسی قرار گیرد آن است که  ارضای نیاز جنسی توأم با نوعی نشاط ، فرح و شادکامی می باشد و البته این بحث در نوشتار پیش رو معطوف به غیر از ارضای این نیاز با تشکیل خانواده و ازدواج دائم است.

اگر چه بهترین راه ارضای نیاز جنسی و بهره مندی از نشاط جسمی و عاطفی و روحی آن همانا  ازدواج و یافتن شریک جنسی می باشد اما صنعتی شدن جوامع و کمبود شغل ، افزایش زاد و ولد و سلامت جسمی افراد ، ازدیاد متقاضیان شغل و ضرورتهای مالی جهت ازدواج و از طرف دیگر افزایش تحریکات جنسی و پایین آمدن سن بلوغ جنسی و عوامل دیگر سبب شده است نیاز جنسی به نحوی که عدم ارضای آن به روند طبیعی زندگی خلل وارد سازد محقق باشد . اما ضرورتهای مادی و معنوی جهت تشکیل خانواده و ازدواج مهیا نباشد . در مقابل چنین نیاز قدرتمند و شعله وری چند راه پیش روی دستگاه های مسوول می باشد .

الف ) حاکمیّت اسلامی به واسطه  برداشت خاصی از منابع فقهی انبوه جوانان نیازمند به ارضای جنسی را دعوت به تقوی و پیشه نمودن صبر نماید . که قرآن می فرماید : " فلیستعفف الذین لایجدون نکاحاً حتی یغنیهم الله من فضله  " موضوع این دعوت به عفاف ، زنان و مردانی هستند که امکان نکاح و ازدواج برایشان فراهم نیست . سؤال اینجاست ، آیا جوان در جامعه فعلی امکان اجابت این نیاز را ندارد ؟! اگر با وجود انبوه زنان و مردان خواهان رفع نیاز جنسی راه های حلال این عمل نشاط زا متروک است این سؤال پیش می آید که وظیفه حاکمیت در احیاء قوانین و سنن اسلامی چه می شود ؟

بعلاوه آیه کریمه فوق الذکر وظیفه فردی را که امکان رفع نیاز جنسی از راه حلال را نمی یابد معین می نماید اما قطعاً وظیفه حاکمیّت اسلامی باز کردن راه های حلال رفع نیاز جنسی است نه گوشزد نمودن آیه فوق الذکر.

ثانیاً در جای دیگر خداوند متعال می فرماید : "احل لکم لیلة الصیام الرفث الی نساء کم علم الله انکم تختانون انفسکم"
 
خداوند در شبهای ماه رمضان همبستری شما و همسرانتان را مباح فرمود ، چون می دانست شما اگر یک ماه شبانه روز منع شوید از عمل خاص جنسی خیانت می ورزید و امر الهی را زیر پا می گذارید .البته خداوند می دانست که اولیاءش بسیار بیش از یک ماه هم می توانند خود داری داشته باشند ، اما چون احکام اسلامی برای عموم مردم است توان متوسط را در نظر می گیرد و از فرستادن قانونی که طاقت عموم آن را بر نمی تابد ، دوری می نماید . نکته حائز اهمیّت آن است که خداوند می فرماید : " الرفث الی نساء کم " یعنی شما یک ماه دوری از همبستری را تحمل نمی کنید اگر چه راه برای مابقی تفریحات جنسی باز باشد .
 
حال چگونه است که حاکمیّت اسلامی جوان را در طول مدت بلوغ و غلیان شهوت و نیاز جنسی تا زمان اشتغال و توان ادارة خانواده به احتراز از اجابت نیازهای جنسی آنهم به تمامی انحاء آن دعوت می نماید . ناگفته پیداست که این دعوت اجابت نشده و مسوولیت حاکمیّت اسلامی هم رفع نخواهد شد .

وضعیت آنگاه بغرنج تر می شود که حاکمیّت علاوه بر توصیه به صبر پیشگی از جانب جوانان ، خود نیز با استفاده از قوه قهریه از برقراری ارتباطی که بر محور رفع نیاز جنسی است در چهار چوبی غیر از ازدواج تعریف میشود جلوگیری نماید حال آنکه نهادینه نمودن صبر پیشگی جوانان با توسل به تجسس و رفتاری منافی حقوق انسانی و اسلامی افراد در تعارض جدی با احکام اسلام  می باشد و موجبات دوری و مقابله جوانان با سنت و فرهنگ اسلامی را فراهم می آورد .

ب) راه دوم در مواجهه با مسأله نیاز های جنسی رو به تزاید جوانان ، تلاش در جهت فراهم آوردن ضرورتهای ازدواج و تشکیل خانواده است . شغل ، مسکن ، توانایی ها و بلوغ ذهن از جمله اولیّات و ضروریات ازدواج دایم است . چه در این نوع ازدواج ، غرض رسیدن  به یک نوع آرامش و ایجاد محیطی جهت تربیت نسل بعد می باشد . به نظر می رسد علاوه بر عدم امکان فراهم آوردن ضرورتهای مادی برای تمامی افرادی که نیاز مند رفع حوایج جنسی می باشند ، اصلاً ازدواج جوان قبل از سنین حدود  25 سالگی توأم با بلوغ ذهنی و آمادگی فکری و روانی نباشد . در جوامع سنتی ما ، جوان تا رسیدن به بلوغ جنسی بسیاری از مهارتها را آموخته بود . بعلاوه اغلب تا سالیانی پس از ازدواج با پدر و مادرخود زندگی می نمود و ثانیاً جامعه و ارتباطات از پیچیدگی فعلی برخودار نبود و مهارتهای کمتری برای اداره  زندگی طلب می نمود ( اما فرضاً یک پسر 15 تا 20 ساله فعلی تنها به رفع نیاز جنسی می اندیشد ) لذا ترویج  و تلاش در جهت تسهیل ازدواج دایم اگر چه بسیار ضروری است اما قطعاً پاسخگوی نیازهای جامعه نمی باشد . آنچه در جامعه نیز به چشم می آید ، آنست که بعضاً جوان در 10 ساله اول بلوغ که بیشترین تلاش را در جهت رفع نیاز جنسی انجام می دهد با مواجه با نبود فرهنگی پاسخگو در سنت بومی جامعه به دنبال تجربه فرهنگ لذت محور بی مبالات غرب می رود .

بی اعتمادی به دین و کارآمدی حاکمیّت دینی از دیگر عوارض نگاه غیر واقع بینانه به نیازهای جنسی جوانان جامعه است  که در خلاصه شدن تلاش حاکمیّت در این زمینه در چهار چوب تسهیل ازدواج دایم رخ می نماید.

ج) راه دیگری که پیش روی حاکمیّت است ،تغافل از این نیاز بالفعل و ضروری است . این رفتار به راه سپردن غرائز برای رسیدن به مقاصد غریزی از نزدیک ترین راه می انجامد . در حقیقت این شرع و عقل است که راه هایی را برای بهره مندی از بیشترین منافع غرایز جنسی با کمترین هزینه ، توصیه می نماید و حاکمیت اسلامی با برگزیدن تغافل از آنچه در جامعه می گذرد ، در حقیقت از جریان عقلانیت و قانون شرع در مسیر ارضای نیاز های جنسی چشم پوشیده است . این نکته نیز حایز اهمیّت است که خواه و ناخواه جامعه هنجار و قوانینی را برای رفع نیازهای خویش بر می گزیند . هر گاه حاکمیت اسلامی از تعریف هنجارهای خاص در جهت رفع این نیازها باز ماند غرایز به مدد شناسایی فرهنگ های موجود در مسیر ارضای نیازهای مذکور ، خود هنجاری را تعریف می نماید و پس از آن با درونی شدن این هنجارها که می تواند فرهنگ بی مبالات غرب باشد ، با ابزار تشویق و توبیخ آنرا گسترش داده و حتی پیگیری این امر را در مبادی و پیش فرض های فرهنگی می نماید . رشد جریانات سکولار از یک طرف و مقابله با شعارها و نمودهای فرهنگ سنتی در سطح جامعه میوه تلخ شور آب تغافل از آنچه در جامعه می گذرد می باشد ( برای نمونه می بینیم که آرام آرام با زنانی که با حجاب کامل به فروشگاه ها مراجعه می کنند - خصوصاً در قسمت های مرفه نشین شهر – برخورد مناسبی صورت نمی گیرد . این امر می تواند نشان از درونی شدن و پذیرفته شدن برخی نمادهای فرهنگ جنسی غرب در جامعه باشد که با توبیخ فرهنگ معارض همراه شده است )

نکته دیگر در بحث تغافل این است که گاه به ذهن می رسد حاکمیّت به جوانان توصیه می نماید نسبت به این نیاز خویش تغافل نمایند و این الگو را به عنوان رفتار مطلوب اسلامی معرفی می نماید . اگر چه این امر ممکن است در مواجهه با نیاز های کاذب کارگشا باشد ، اما همانگونه که تغافل از گرسنگی اسباب سیری را فراهم نمی آورد ، تجربه نشان می دهد غالباً تغافل از نیازهای متعارف و واقعی توأم با سختی و اتلاف انرژی جسمی و روحی و روانی بسیار می باشد که غالب افراد آمادگی پذیرش آنرا ندارند و چنانچه گذشت اسلام از وضع قوانینی که غالب مردم طاقت آنرا ندارند ، ( خصوصاً در بحث غریزه جنسی ) ابا داشته است.

د) راه دیگری که حاکمیّت اسلامی می توانددر برخورد با این نیازها در پیش گیرد ، آنست که نیاز جنسی جوانان خصوصاً در 10 ساله اول بلوغ که اوج نشاط جنسی است را به رسمیّت بشناسد و به عنوان یک واقعیت و یک نیاز که علی ایّ حال راهی را برای ارضای آن خواهد جست بپذیرد .
به عنوان مقدمه  این نکته را متذکر می شوم  که در دسته ای از روایات  آمده است که مؤ من اوقات خویش را سه قسمت نماید : معاد ، معاش ، لذایذ و به این قسمت اخیر در انجام بهتر آن دوقسم کمک بگیرد .لذا اگر چه در فرهنگ اسلامی ، لذات هدف و محور نیستند ، اما به عنوان عامل مهمی که بدون آن نه عبادت و نه اقتصاد به سر منزل نخواهد رسید ، مورد توجه قرار گرفته است.

در غرب و جوامع مادی اگر شخص با تمام توان در 5 روز هفته به انجام فعالیت اقتصادی می پردازد ، برای آنست که دو روز آخر هفته را به خوبی از زندگی لذت ببرد . لذا دائماً اسباب لذت متنوع و جدید تری تعریف می شود . تا شخص از انگیزه کافی برای فعالیت اقتصادی برخوردار باشد . اما در فرهنگ اسلامی ، لذات وسیله کارآمدی شمرده شده اند که بدون این ابزار ، شخص از نشاط کافی برای پیش بردن امر دین و دنیا برخوردار نخواهد بود . روایات دیگری نیز در فرهنگ اسلامی ما به تفصیل به ابعاد لذت جنسی پرداخته است از آن جمله " خیر لهو المؤمن التمتع بالنساء  " که در این روایات از تفریح جنسی به عنوان بهترین تفریح فرد مسلمان یاد شده است و یا در روایت دیگری از لذت جنسی در کنار نماز شب به عنوان ابزار لذت و خوشگذرانی و تفریح مؤمن نام برده شده است  . این روایات نشان می دهد، لذت جویی حلال جنسی در جهان بینی اسلامی ، امری است کار ساز و در مسیر کمال بشر و نه منافی آن.
 
اما چنانچه که گذشت ، ازدواج دایم در دهه اول بلوغ جنسی ، غالباً میسر نیست و حداقل در سالیانی از این دهه ، مطلوب هم نیست به علاوه ، تعداد قابل توجهی از زنان و مردان هم که جوانی را پشت سر گذاشته اند ، شرائط ازدواج دایم را ندارند . حال با توجه به واقع بینی که مفروض تحلیل نوع رفتار حاکمیّت در این بند ( بند د ) می باشد ، حاکمیّت چه راهی را پیش روی نیازمندان به اطفاء میل جنسی قرار خواهد داد ؟ به نظر می رسد این راه نباید دشواریهای واقعی ازدواج دایم را داشته باشد ، به علاوه چهارچوبی تعریف شده باشد که حقوق زن و مرد را محترم شمارد و بهره مندی از نشاط جنسی را با کمترین هزینه ( البته به صورت نسبی ) به ارمغان آورد . با در نظر گرفتن این نکته که بحث در واکنش حاکمیّت اسلامی نسبت به نیاز جنسی افراد جامعه است جا دارد توجه ویژه ای به منابع فقهی شود ، چه در دیدگاه مسلمانان ، شرع چراغ راه عقل است و عقل با اذعان به ناتوانی از درک تمامی ابعاد رفتار فرد و اینکه این رفتار چه نتایجی در حیات روحی و روانی و مادی و معنوی فرد و جامعه خواهد داشت و به اصطلاح با اذغان به عدم درک آنچه مصلحت فرد و جامعه در آن نهفته است  ره جو و مدد جو از ارشاد و امر شرع است لذا برای آنکه در این مختصر قدری به فرهنگ پاسخگویی به نیاز جنسی از دیدگاه اسلام نزدیک شویم ، به روایاتی در این باب اشاره می شود . البته در ضمن نکاتی که در ذیل یادآور می شویم تنها به یک روایت در هر نکته به عنوان نمونه پرداخته می شود تا اختصار مراعات شده باشد . این نکته را هم متذکر می شویم که عناصری چون مصلحت اندیشی یا قرار گرفتن تحت تأثیر عرف موجود جامعه موجب می شود که برخی داده های فرهنگ اسلامی ، توسط عالمان دینی بیان نشود به علاوه در بسیاری اوقات کسانی که به عنوان مبلغ دینی با مردم ارتباط دارند چندان از علم دین بهره نبرده اند . لذا ممکن است آنچه در ذیل به عنوان نظریه و تئوری اسلام در جهت پاسخگویی به نیازهای جنسی افراد جامعه بیان می شود ، برای خواننده گرامی تازگی داشته باشد . لذا چنانچه خود ائمه فرموده اند در بیان حقایق دینی ، حیا را کنار گذارده و به دور از مصلحت اندیشی به برخی متون دینی به همراه توضیح مختصری اشاره می شود.

1- امام صادق (ع) می فرماید : علی (ع) مکرر می فرمود : " لولا ما سبقنی به بنی الخطاب ما زنا الاّ شقی  "
این بدان معناست که سد باب ازدواج موقت توسط خلیفه ثانی موجبات آن را پدید آورد که مردان پاک سرشت و مؤمن گاهی در آنچنان فشار جنسی قرارگیرند که به ارتباط جنسی بی ضابطه و حرام تن در دهند.

2- امام صادق (ع) : رسول خدا (ص) فرمود : " رذال موتاکم العُزّاب  " در روایت دیگری می فرمایند : " رکعتان یصلیهما متزوج افضل من رجل عزب یقوم لیله و نهاره  " در روایت اول پست ترین مردگان مسلمین را آنان می شمارد که در دوران بی همسری مرده اند و در روایت دوم به فضیلت فرد متأهل بر غیر آن اشاره می نمایند . در توضیح « عزب » و اینکه مراد از شخص بدون همسر در این روایات چیست ؟ امام موسی کاظم (ع) می فرمایند : « مراد آن شخصی نیست که همسر دایم ندارد بلکه هر کسی که ارتباط مجاز شرعی با جنس مخالف داشته باشد عزب نمی باشد  » از این دسته روایات که تنها به دو نمونه از آن اشاره شد چنین بر می آید که در فرهنگ اسلامی با توجه به اینکه معمولاً بین سالیان نیاز جنسی تا ازدواج دایم فاصله است ، نداشتن ارتباط مجاز قبل از ازدواج دایم ، مذموم است و مورد نهی و تشویق شده است که فرد پس از بلوغ جسمی نحوه ای از ارتباط سالم با جنس مخالف را داشته باشد تا هم از نشاط حاصل از آن برخوردار شود و هم از برقراری ارتباط غیر مجاز و مضر در اثر فشار جنسی دور بماند و این دقیقاً عکس آن چیزی است که در عرف فعلی جامعه ایران متداول است ، که شخص مؤمن و با حیا را کسی می دانند که پیش از عقد دایم هیچ گونه ارتباط جنسی با جنس مخالف نداشته باشد.

3-    امام صادق (ع) : " ان الله تبارک و تعالی حرّم علی شیعتنا المسکر من کل شراب و عوّضهم من ذلک المتعه  " در این روایت به مسئله افزایش نشاط و شادابی جامعه در صورت رواج ازدواج موقت اشاره می نماید ومی فرماید : مسلمین به جای آنکه از شراب ومسکرات لذت ببرند از لذت جنسی حاصل از ازدواج موقت بهره مند شوند.

4-     امام صادق (ع) من خوشم نمی آید که مردی از شیعیان من بمیرد در حالی که سنتی از پیامبر را ترک کرده باشد .شخصی پرسید : آیا پیامبر ازدواج موقت نموده اند ؟ امام (ع) فرمودند : بلی و این آیه را تلاوت نمودند : اذ أسرّ النبّی الی بعضی ازواجه  ....."  و در روایتی  دیگر از امام باقر (ع) در شأن نزول این آیه آمده است : " رسول خدا (ص) به صورت مخفیانه ازدواج موقت انجام می دادند پس برخی از همسران ایشان مطلع به پیامبر اسلام (ص) بد گمان گردیدند . پس پیامبر فرمود : این ازدواج موقت بود و بر من حلال و شما آن را از دیگر همسرانم بپوشانید  . این روایت علاوه بر آنکه نشان دهنده آن است که پیامبر (ص) و معصومین (ع) این عمل را انجام می داده اند ، به این نکته نیز اشاره دارد که ازدواج موقت ، بهتر است در خفا و توأم با پرده پوشی انجام شود . چنانچه در روایات دیگری  هم بر این نکته تأکید شده است که شاهد گرفتن هنگام عقد ، در عقد موقت لازم نیست به خلاف عقد دایم . و همچنین در روایات دیگری نیز گفته شده است : « قول زن در نداشتن شوهر و تمام شدن عده و مانند آن تصدیق می گردد و تفتیش و سؤال لازم نیست  »
 لذا ضرورتهای مخفی ماندن عقد موقت که مصلحت زن و شوهر در آن است ، در نظر گرفته شده است .

5-    شیخ مفید (ره) در کتابی به نام « رساله متعة» روایت مربوط به این فرع فقهی را جمع آوری نموده است . در یکی از روایات این کتاب امام صادق (ع) می فرمایند : « ای اسماعیل جعفی آیا امسال ازدواج موقت کردی ؟ اسماعیل پاسخ داد : بلی با یک زن از اهل بربر . حضرت فرمودند : اسماعیل ازدواج موقت نما ولو با زنان اهل سند  »

این روایت نشان می دهد که حضرت تأکید داشتند اصحابشان این کار را انجام دهند تا از یک سو این سنت اسلامی احیا شود و از سوی دیگر آثار و منافع و خواص خویش را در جامعه به جای گذارد .ثانیاً  با وجود مخاطراتی که در انجام این عمل وجود داشته ( اهل سنت این عمل را بدعت می دانستند ) حضرت به اصحاب خویش دستور می دادند این عمل را با کسانی که از کلیّت دین و قوانین اهل سنّت بیگانه اند انجام دهند . البته بدعت های زیادی در زمان خلفا پایه گذاری شد اما تأکید ائمه بر احیای این سنت خاص جز بواسطه آثار خاص و اجتماعی آن ( چنانچه در حدیث شماره 1 اشاره شد ) نیست .

6-    امام رضا (ع) : " ازدواج موقت حلال است : لمن لم یغنه الله بالتزویج فلستیعفف بالمتعة  فان استغنی عنها بالتزویج فهی مباح له اذا غاب عنها  " « کسانی که خداوند آنها را بی نیاز نگردانده است به واسطه ازدواج دایم ، پس عفت ورزند با انجام دادن ازدواج موقت ...." امام (ع) عفت ورزی را همراه با انجام ازدواج موقت مورد امر قرار می دهد و البته به کسانی که دارای همسر دایم هستند توصیه می فرمایند در صورت دوری از همسر دایم این کار انجام دهند . البته امام باقر (ع)  در روایت دیگری  تصریح می فرمایند که شخص می تواند ازدواج موقت نماید اگر چه همسر دایمش در دسترس باشد .

7-  امام رضا (ع) به برخی دوستان خویش نوشت : « حرص نزنید بر انجام ازدواج موقت . بر شماست که فقط این سنت را احیا نمایید پس به سبب زیاد مشغول شدن به ازدواج موقت از همسران خویش باز می مانید و ایشان از ما تبری می جویند و کافر می شوند و لعنت می کنند کسی را که شما را بر انجام این کار امر کرد  »

این روایت گویای ضرورت دوری از افراط و تفریط در این عمل است و البته حضرت (ع) کسانی را نهی می فرمایند که همسر دائم داشته و در انجام این عمل رعایت اعتدال را ننموده اند .

8-     از امام صادق (ع) سوال می شود : آیا می توان با زنی که زناکار است ازدواج موقت نمود ؟ حضرت (ع) پاسخ می دهند : « اشکال ندارد ، چون تو با این کار او را از عمل حرام دور     می کنی  » این روایت نشان از سهل گیری شریعت و واقع بینی آن است که حتی برای زنان خاص که از روند طبیعی خارج شده اند برنامه اصلاحی دارد . روایات فوق که گویای گوشه ای از فرهنگ پاسخگویی به نیاز جنسی در جامعه اسلامی است و مورد عمل و اعتماد فقها نیز می باشد ، بیانگر آنست که ما با یک استحاله فرهنگی در این زمینه مواجهیم . انسان در طول زندگی مفاهیمی را تعریف نموده و اسم
گذاری می نماید . تطبیق هر کدام از آن عناوین آثار و لوازم خاصی را به دنبال دارد . دین با باز تعریف و ایجاد دگرگونی در این مفاهیم نظام ارزشی خویش را تعریف می نماید.

مفاهیمی چون شهوترانی و افراط در ارضای نیاز جنسی و خروج از  اعتدال ، معنای عرفی مغایر با معنا و مفهوم شرعی این کلمات پیدا کرده اند که درعرف امروز جامعه کسانی که بخواهند به توصیه ائمه (ع) قدری نزدیک شوند ، افرادی شهوتران و لاقید به حساب می آیند ، غافل از آنکه خود ائمه (ع) اولین عمل کنندگان به دستورات خویش هستند و تا زمانی که مفاهیم و تعاریف شرعی در کتابها خاک بخورد و فرهنگ و هنجارهای جاری در جامعه غیر از آن باشد   نمی توان توقع سعادت و بهروزی که دین وعده داده است را برای جامعه داشت .
    
ازدواج موقت به مانند ازدواج دایم نحوه ای تعهد سپاری زن و مرد به یکدیگر است که به تبع آن حقوق و تکالیفی برای زوجین ثابت می گردد . این عقد از سهولت ، سیالی ، روانی خاصی برخوردار است و ازکمترین ارتباط چون محرم شدن زوجین در شنیدن کلام یکدیگر ( اگر ارتباط کلامی توأم با نحوه ای لذت جویی باشد ) تا تمامی مراحل ارتباط زن و مرد را پوشش می دهد و در حدود مختلف قابل تعریف و به زوجین اجازه برقراری ارتباط می دهد . طبعاً هر کدام از زوجین که از تکالیف خویش تعدی نماید به واسطه وجود آن عقد قابل الزام است.

متأسفانه موج غربزدگی سایه افکنده برفرهنگ یکصد سال اخیر ما موجب شد بسیاری گمان نمایند برای دستیابی به پیشرفتهای غرب راهی جز دست شستن از فرهنگ اسلامی – ایرانی خود و پوشیدن فرهنگ غربی در همه زمینه ها نیست . لذا چون در فرهنگ لیبرال غربی ، آزادی عمل در نحوه ارتباط زن و مرد حاکم است ( والبته این لاقیدی با مذاق غرایز از برقراری ارتباط توأم با تعهد و تعریف حقوق و حدود طرفین سازگارتر است) بسیاری از عناصر فرهنگ ساز و گروههای مرجع جدید همچون تحصیل کردگان غرب و هنرمندان و ....با تمام توان به زشت نمودن و تخریب فرهنگ جنسی بومی و تأسیس فرهنگ جنسی جدید مبتنی بر ارزشهای مغرب زمین پرداختند .در این میان رمان و داستانهای صادق هدایت ، جمالزاده ، صادق چوبک و ... در تغییر نگرش جامعه نسبت به ازدواج موقت و تزریق مفهوم خود فروشی به این مفهوم بسیار مؤثر بودند . گامهایی که در مسیر تغییر فرهنگ اسلامی در ابعاد مختلف برداشته شده است آنچنان دقیق و مؤثر بوده که حضور کارشناسان علوم انسانی و سیاستمداران غربی که اسلام را مانع منافع خویش می دانسته اند محرز می سازد .به عنوان مثال در بحث فرهنگ جنسی اولاً گروههای مرجع جدیدی همانند وسوپراستارها پدید آمدند . ثانیاً نحوه ارتباط جنسی بی قاعده به نحو هوس انگیزی در رادیو، تلویزیون ، وداستانها ، سینما و ...عرضه شد . ثالثاً آزادی جنسی به عنوان حق طبیعی انسان مورد تأکید قرار گرفت و ...

از طرف دیگر چنانچه در روایت مورد اشاره قرار گرفته است واهمه زنان و علی الخصوص زنان شوهر دار از به خطر افتادن موقعیت خویش به واسطه رواج ازدواج موقت در مؤثر واقع شدن تبلیغاتی که علیه این عقد مشروع انجام می شد مؤثر بوده است . حال آنکه خیل زنانی که امکان ازدواج دایم برایشان فراهم نیست نیز برای بهره مندی از حداقلهای این نیاز چشم به راه دستی از غیب اند که راهی مشروع پیش رویشان بگذارد.

جای بسی تأسف است که پس از انقلاب ابزار پاسخگویی به نیازهای جنسی باز تعریف نشده و در مسیر بر آوردن این نیازها در زندگی جمعی ، هنجارهای مناسب پی ریزی نشده و به وعظ و سخنرانی و دعوت به تقوی بسنده شد . به نظر می رسد با توجه به آنچه گذشت ، ازدواج موقت نقش بسزایی در تعریف  هنجارهای پاسخگو به نیازهای جنسی در جامعه اسلامی خواهد داشت .

و این وظیفه حاکمیت است تا با کمک گیری از دانشمندان علوم انسانی و ابزار حاکمیت مدرن گام هایی را در جهت جامعه پذیر نمودن این سنت اسلامی بردارد . باشد که پس از آن جامعه ای با نشاط تر و دین مدار تر را تجربه نماییم. 
پی نوشت:
1-    نور / 33.
2-    بقره / 187.
3-    فرمان 8 ماده امام ( مورخ 24/ 9/ 61 ) خطاب به قوای امنیّتی.
4-    کافی / ج 5 / ص 87.
5-    کافی / ج 5 / ص 321.
6-    وسائل الشیعه / ج 21 / ص 14.
7-    صادق لاریجانی / مقاله دین و دنیا / سایت پژوهشگاه مجلس خبرگان.  WWW. NEZAM.ORG
8-    وسایل الشیعه /  ج 11 / ص 10.
9-    کافی / ج 5 / ص 329.
10-    من لایحضره الفقیه / ج 2 / ص 242.
11-    کافی / ج 5 / ص 329.
12-    وسائل الشیعه / ج 21 / ص 7.
13-    تحریم / 2.
14-    وسائل الشیعه / ج 21 / ص 13.
15-    وسائل الشیعه / ج 21 / ص 10.
16-    همان / ج 21 / ص 65.
17-    همان / ج 21 / ص 30.
18-    همان / ج 21 / ص 15.
19-    همان / ج 21 / ص 22.
20-    همان / ج 21 / ص 23.
21-    همان / ج 21 / ص 23.
22-    همان / ج 21 / ص 29.  مرتبط: برخورد ناجا با بدحجابان از اول اردیبهشت  
 
سعید
۱۳۸۶-۰۱-۱۹ ۱۷:۱۴:۰۹
امیدوارم همانطور که سردار رادان گفتند از هجمه مطبوعاتی هراس نداشته باشند و با دعای خیر متدینین به این کار ادامه دهند
جالب توجه است که ایشان سومین ریس پلیس تهران است که این قصد را دارد (2 نفر قبلی به دلایلی از ادامه کار منصرف شدند ) (21430)
 
روح الله محبوبی
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۷:۲۲:۱۵
خوب وقتی ما از صدر تا ذیل خودمون رو موظف می دونیم که صبح تا شب چشم بگردونیم ببینیم که کی ریشش از فلان مقدار کوتاهتره و یا کدوم خانوم موهاش بیرونه یا اصلا کجاهای بدنش زده بیرون یا صد تا نکته دیگه خوب معلومه دیگه سنن و احکام خدا جاشون توی مساجد متروکی می شه که دیگه از اونها خبری نیست
ما ها ادعا می کنیم که اگر امام زمان از ما کاری را بخواهد با جان ودل انجام می دهیم ولی حیف فراموش می کنیم که چقدر توی این موضوع دروغگوییم چون همون قدر که حرف امامهای قبل از ایشون رو گوش کنیم به حرفهای او گوش خواهیم کرد
وقتی ما تلاش می کنیم که صبح تا شب به مردم ظاهر سازی و تزویر یاد بدیم خوب نتیجه اش این می شه دیگه
اونوقت یه سری هم فکر می کنن که با یزید و شمر طرفن و می ریزن سر مردمی که نتیجه کم کاری و گج فهمی ها و دینهای تک بعدی هستند تا به قول خودشون اونا رو با هر زور و زحمتی شده به راه راست هدایت کنند
تازه احساس غرور می کنند
خوب وقتی حوزه علمیه و دانشگاههای ما تو خواب باشند کار می افته دست یک سری نظامی که بیچاره ها فکر می کنن دارن به مردم خدمت می کنند
نمی دونم چرا ما متوجه نیستیم که فرهنگ رو فقط با فرهنگ می شه درستش کرد نه با زور
اگه زورگویی و تهدید سازگار بود که الان باید شاه توی ایران حکومت می کرد
امیدوارم بجای این مسخره بازی ها اهل فکر و نظر به جای فکر کردن برای خودشون یه کارایی هم برای این جوانهای بیچاره بکنند
موفق باشید (21578)
 
نگار
۱۳۸۶-۰۸-۲۱ ۱۴:۵۰:۵۸
خدا را دوست بدارید (43462)
 
عبدالله
۱۳۸۶-۰۱-۱۹ ۱۸:۳۸:۴۸
نیاز جنسی واقعیتی انکار ناپذیر است چون سایر نیاز های بشر به این نیاز نیز باید توجه کرد وبه صورت معقول به ان پاسخ داد نسخه های عجیب وغریب پیچیدن برای جوان وامانده امروز که به هر سو مینگرد آثار شهوت انگیز مشاهده میکند بنام دین باتوسل به آیات و روایات جز ایجاد بدبینی ودوری نسل امروز از اسلام وقران وائمه حاصلی ندارد سن ازدواج بالا رفته است -/سن بلوغ کمتر شده است /-با فشار دادن یک دکمه فجیح ترین عکسها ووفیلمها در مقابل دیدگان حریص جوانان بی پناه قرار میگیرد-/کنترل خانواده بدلیل چند شغله بودن والدین برفرزندان خود به حد اقل رسیده است /توقعات -چشم وهم چشمی خانواده ها -تورم درجامعه -بیکاری و.....هر سال بالاتر می رود کجایند بزرگان واندیشمندان قوم تا طرحی نو در اندازند /تا کی حرف وشعار بپذیریم که اجتماع امروز را با بسیاری از قوانین کهن نمیتوان اداره کرد مگر نه اینکه باید فرزند زمان خویش بود /بیاد آرند دوران تجردخود راانهایی که امروز ما را به صبر در مقابل سو نامی نیاز جنسی دعوت می کنند وبیرون آیند از خانه و پس از ساعاتی تماشا ارام بخوابند بدون هیچ درخواستی از همسر یا حق./ (21439)
 
دلسوزی هوشیار
۱۳۸۶-۰۱-۱۹ ۱۸:۴۱:۳۸
امید وارم این قضیه موجبات اختلافات بین شیعه و سنی نشود (21440)
 
محمد
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۱:۲۰:۲۲
در كشورهايي كه پيروي از سنت شيخين مدهب غالب است ازدواجي با عنوان \"ميسار \" مرسوم است كه همان \"متعه \" است سني ها فقط اسمش را عوض كرده اند اما بدان عمل مي كنند و جامعه خود را از بسياري از آفات مصون داشته اند . حتي ماهواره هاي اسلامي به شيوه دوستيابي به تبليغ اين روش پرداخته اند . به نظر من متعه ‌با حد و حصر هاي مشخصي كه دارد بسيار اصولي تر و مفيد تر است (21531)
 
پدرام
۱۳۸۶-۰۱-۱۹ ۱۸:۴۶:۴۵
فکر کنم راه حل مورد نظر شما همون طرح عفاف زمان آقای خاتمی باشه که به خاطر اون همه ی مطبوعات از چپ گرفته تا راست چنان جنجالی سرش راه انداختن که بنده خدا حتی از مطرح کردنش پشیمون شد چه برسه به انجامش.
هنوز هم مقاله های روزنامه های اون موقع که راستی ها ایشون رو به خاطر احیای این سنت اسلامی متهم به غربزدگی کردن و فریاد وااسلاما سر دادن و روزنامه های اصلاح طلب که از به خطر افتادن کرامت زن به خاطر این طرح مطلب نوشتن یادم نمیره. (21441)
 
رضا
۱۳۸۶-۰۱-۱۹ ۲۳:۰۴:۴۹
طرح خانه عفاف مربو ط به اقای هاشمی بود .اما اظهارات اقای رادان هم غیر علمی است و غیرشرعی.استناد به نظر سنجی از 1400 نفر(اگر علمی انجام شده باشد)حجت شرعی برای برخورد خارج از حدود شرعی با مردم نمی شود.بنام دین اعمال غیر شرعی انجام میشود.از خدا طلب بخشش کنید.25 سال این رفتارها را کردیم نتیجه چه شد؟ (21470)
 
جعفر دولتیاری
۱۳۸۶-۰۱-۱۹ ۲۰:۱۹:۰۰
معمولا در این مباحث و کارهای اجتمکاعی یک عده آماده هستند تا هم به نیروی انتظامی و دولت هجمه کنند حالا کار ندارند طرح خوب است .لذا نیروی انتظامی تمام ظرایف کار را مراعات کند و در کنار این حرکت کارهای اطلاع رسانی شفاف را نیز سر لوحه کار خویش قرار دهد .در ضمن یه گوشه چشمی هم به طرح خانه عفاف بشود بد نیست... (21450)
 
اصغر سعیدی
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۰۰:۱۲:۱۲

معمولا در این مباحث و کارهای اجتمکاعی یک عده آماده هستند تا هم به نیروی انتظامی و دولت هجمه کنند حالا کار ندارند طرح خوب است .لذا نیروی انتظامی تمام ظرایف کار را مراعات کند و در کنار این حرکت کارهای اطلاع رسانی شفاف را نیز سر لوحه کار خویش قرار دهد .در ضمن یه گوشه چشمی هم به طرح خانه عفاف بشود بد نیست...

دوست عزیز در مورد گوشه چشمی به خانه عفاف داشتن اون هم توی این موقعیت اصلا صلاح نیست (21473)
 
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۰۹:۵۷:۲۶
اتفاقا راه حل تنها همین است نه سرکوب باید برآورده کردن نیازها را کانالیزه کرد و نه قطع (21516)
 
۱۳۸۶-۰۲-۲۶ ۱۶:۱۵:۴۲
عزيز من جنگ رواني يعني چه. اگر مخالفان نظرشان را مي گويند چرا تاب شنيدن نداريد و سركوبشان مي كنيد؟ خوب بود آن زماني كه رضا شاه در موقعيت مشابه (داراي قدرت) بود و توي سر مسلمانان و علما مي زد؟ (25934)
 
۱۳۸۶-۰۱-۱۹ ۲۰:۳۹:۲۰
بنام او

باسلام
چند سال پيش سفري به تركييه داشتم براي زيارت ارامگاه مولوي به شهر كنيا(قونيه)
رفتم درخلال سفر با يكي از شهروندان انجا اشنا وراجع به فساد راييج بحث كرديم ضمن صحبت مسئله حلال بودن صيغه را با او درميان گذاشتم بسيار خوشحال شد وگفت
كه اين بهترين راه براي ازبردن فساد است
لازم است بدانيد كه او افسر پليس بود لذا
بهتر است مسئولين هرچه سريعتر اقدام نمايند (21448)
 
رضا
۱۳۸۶-۰۱-۱۹ ۲۱:۱۶:۲۷
ازدواج موقت عاملی برای از هم پاشیدن خانواده است نگاهی به دادگاههای خانواده بیندازید
آیا می توان در صحت روایاتی که از ائمه نقل شده تشکیک کرد ؟ پاسخ بنده اینست که تضاد میان حفظ خانواده در اسلام و از طرفی نقش ضد خانواده ازدواج موقت نشان دهنده احتمال وجود روایات جعلی در این زمینه است. (21457)
 
رضا
۱۳۸۶-۰۴-۱۹ ۱۲:۵۰:۳۳
بين بد و بدتر بايد بد رو انتخاب كرد... فهميدن اين مسئله فكر نكنم كار سختي باشه.... ضمنا اون هايي كه دائما با اين سنت اسلامي مخالفت مي كنن خودشون راه حل بهتري براي از بين بردن فساد دارن ؟ (32616)
 
۱۳۸۶-۰۱-۱۹ ۲۱:۳۱:۲۸
بحث جدید و خوبی بود ولی کاش در چند قسمت منتشر می کردید تا خواننده خسته نشود. (21462)
 
رضائی
۱۳۸۶-۰۱-۱۹ ۲۱:۳۴:۰۹
اخوی نویسنده مقاله در رد برخورد چکشی
نوشته کجائی! (21443)
 
ahmad
۱۳۸۶-۰۱-۱۹ ۲۲:۲۴:۱۵
vaghan dasteton dard nakone balakhre yeky harfe maro zad
in gir dadanaham hich tasiry nadare agar dasht tahala be bad hejaby gir nadadand
ye soal daram chera dar bishtare keshvarhaye eslmay mesle lobnan ke besiyar nazdik be iranam hast hejab ejbary nist ?
ahmad (21464)
 
سعيد
۱۳۸۶-۰۱-۱۹ ۲۳:۰۱:۳۵
ايكاش نويسنده محترم اين متن توجيهي در خصوص اشكال اينكه اين نحوه تمتع فقط مربوط به مردان است حتي مردان متاهل ، تكليف زنان شوهردار چيست؟ آيا بكر بودن دختران در هنگام ازدواج نيازي اسلامي نيست؟ اگر دختري در دوره قبل از ازدواج دائم به ازدواج موقت روي بياورد از نظر شرعي منعي براي ازدواج دايم ندارد؟ آيا او كه قبل از اين تمتع از مردان متعددي را تجربه كرده است از لحاظ روانشناختي پايبند به عقد ازدواج دائم خواهد بود؟ يا اينكه پيشنهاد شما باعث بروز طبقه‌اي از دختران و زنان حواهد بود كه به صورت حرفه‌اي به اطفاء شهوات مردان بپردازند و زمان ازدواج دائم آن مردان فرا برسد؟ (21469)
 
احد اسدی
۱۳۸۶-۰۱-۱۹ ۲۳:۴۰:۴۰
اول باید تشکر کرد از نویسنده محترم که این بحث را در سایت محترم الف انتشار دادند.
مطلب فوق یکی از مهمترین دغدغه جوامع می باشد و راه حل ساده ای ندارد.
برای حل این مهم فهرست وار باید به مسایل زیر توجه کرد:
درک و فهم و قبول این مطلب که جوانان نیاز جنسی و روحی دارند و این یک مشکل است که باید حل شود.
دوم:
به نظرمن در عصر کنونی دین و مکتب را نباید سپر همه مشکلات انسانی قرار داد بلکه تا حد توان از اموزش های مکتبی و شدنی و مورد قبول جامعه بدون اوردن فشار از بالا کمک گرفت.
بشر امروزی بی اختیار در دنیای کوچکی با ارتباط وسیع از هه نوع اندیشه فکر وتفکر دارد زندگی می کند بنا بران نمی شود دیواری دور جامعه کشید و همه را به تقوا دعوت کرد.
دعوت به تقوا و پرهیز کاری و صبر گر چه وظیفه مهمی است ولی کسانی لایق رسیدن به ان مرحله شاید نیستند اگر برسند اصول را بهم می زنند.
نمی شود کشور ی را به مثال مسجد و جوانان را حوزوی بار اورد.
در طول تاریخ انسانیت چند انسان را می توان مانند علی ع و امام حسین نام برد؟
ولی در زمان نیازمعتقدان به ان با استفاده از راه وی چه معجزه هایی در دفاع مقدس انجام دادند .
برای پیدا کردن را ه حل های مناسب مجبوریم واقعیت موجود را قبول کنیم و ان کنیم که در این مقطع خواهد توانست بخشی از نیازهای جوانان را حل کند.
البته در این مورد بحث بسیار پیچیده و سنگین است بخاطر باورهای اکثریت مردمی ولی نباید بخاطر اهمیت ان و حساسیت ان در برابر مشکل ساکت شد و سکوت کرد. (21475)
 
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۰۰:۱۳:۴۸
من يك سوال دارم.كداميك از معصومين ما در تاريخ اسلام بر عليه بدحجابي قيام كرده؟
چرا مي گوييم مبارزه مگه مي خواين بجنگيد
چرا به جاي اينكه بگوييد مبارزه با بدحجابي نمي گوييد دعوت به پوشش برتر
شما از همون اول شمشير رو از رو مي بنديد بعد مي خواين جوابم بده
شما چقدر روي آموختن آموزه هاي ديني كار كرديد كه حالا با زور مي خواين كار كنيد
سوال من اينه چرا يك دختر تازه مسلمان شده حاضر كه پوشش اسلامي داشته باشه ولي از دانشگاه اخراج بشه؟
مي دونين براي چي براي اينكه اون با يك اذون گفتن در گوشش مسلمان نشده.خودش به دنبال اسلام رفته و كسي به زور مسلمونش نكرده و با تحقيق و اعتقاد و اراده خودش مسلمان شده حالا چند درصد از افراد جامعه ما اينگونه مسلمانند؟
سوال اخر منم اينه اگه تمام دخترا و زناي ايران چادري بشن ديگه فساد نداريم تمام ميشه. مدينه فاضله به وجود مياد؟
ظاهر رو درست كردي باطن رو چي؟ (21467)
 
ناشناس البته از ترس زنم!!!
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۰۸:۴۳:۰۹
ضمن تشکر از نویسنده مقاله به نظر بنده مخالفت با ازدواج موقت که یک سنت حلال اسلامی آست آب به آسیاب دشمنان دین ریختن است! یه نظر سنجی درست و حسابی کنند اون وقت معلوم می شه که چقدر موافق این موضوع هستند (21506)
 
۱۳۸۶-۰۲-۲۶ ۱۶:۱۹:۳۵
چقدر مسلمانان تندرو باحالند كه هر مخالفي را دشمن مي نامند!

مخالف = دشمن --> مبارزه و جهاد با تمام توان عليه او! (25936)
 
فرياد
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۰۸:۵۴:۳۶
مقاله خوبي است،واقعيتي كه بايد براي هدايت آن فكر درستي كرد ،ولي نبايد فراموش كرد كه فرهنگ اسلامي مجموعه اي از حلالها وحرامها ومكروهات است كه برهم اثر ميگذارندورفتار جامعه را سامان ميدهند . دركشوري كه قبح رشوه ، دزدي ، گرانفروشي ، احتكار ، دروغگويي ، كم فروشي ، پورسانت مخفيانه گرفتن ، ريخت و پاش بيت المال و ... مسئولينش ريخته است نميتوان انتظار داشت جامعه خيلي هم مقيد به ارزشهاي زباني مسئولينش باشد . شهوت جنسي وديعه اي است كه خدا در جسم وروح بشر گذاشته است ولي درهمين كالبد جسماني وروحي بشر خداوند علاقه به حفظ اخلاق را هم نهاده است ولي وقتي ملوك امتي به حرام روي آورد وداشتن بهر شكلي واز هر راهي ارزش بشود ، جامعه به آنچه توسط همين طبقه حاكمه تبليغ ميشود شك ميكند ، وقتي مبارزه با فساد اقتصادي عنوان ميشود ، مجرم شهرام جزايراي ميشود ولي كسي نميگويد دهها مسئولي كه از او پول گرفته اند فاسدند ، وقتي تشكيلاتي فاسد ميشود سراغ كارمندانش ميروند ولي آقازاده ها فقط از آن تشكيلات به تشكيلات ديگر ميروند ، وقتي مسئوليني بيت المال را غارت ميكنند با او برخورد متناسب جرمش نميكنند ، وقتي رشوه ميگيرند ، وقتي مسئولي با زني رابطه نامشروع برقرارميكند ولي با گفتن اينكه صيغه اش كرده ام موضوع اخلاقي ميشود و ... آيا انتظار بيجايي نيست كه از افراد عادي جامعه رعايت خواسته شود فقط از يك حرام شرعي ( بدحجاب يا بي حجابي ) حذر كنند . بطور قطع ويقين بدانيد كه تندي با اين پديده ممكن است براي چند روز ويا چند هفته (آن هم بازور) جواب دهد ولي دورن آنها را كه اصل هدف شرع مقدس است همراه نخواهد كرد ، باور كنيد بسياري از اين بدحجابها وحتي بي حجابها نمازخوان و روزه گير و مقيد به ساير دستورات ديني هستند، بسياري از آنها متنفر از دزد ، رشوه خوار ، رانت خوار ، آدمهاي هرزه وچشم چران ، چاپلوس و ژاژ خواه ، وحتي ناراحت از حجاب خود هستند ولي بخش زياد ي از آنها با اين كار ميخواهند خودشان را از متظاهرين به دين مبين اسلام جدا كنند ، همه آنچه ميبينيد شهوت جنسي نيست ، بلكه شهوت جدا شدن از آنچه است كه در اسلام گناه كبيره است ، آيا دزدي ، رشوه ، سوئ استفاده از بيت المال ، انتصاب افراد بي لياقت وبي تخصص وتعهد وبه صرف فاميلي و رفاقت ودوستي ، گرانفروشي (آنهم توسط سيستمهاي وابسته به دولت ) و...گناه كبيره است يا بدحجابي ؟
آيا فكر نميكنيد اگر با گناههاي كبيره رايج در بخشي از منتسبين به نظام مقدس برخورد شود جامعه از روشهاي مقابله با ارزشهايي كه واقعا دوشتش دارد دست بكشد ؟
درست است كه ميل جنسي از غرايز بشر است ولي ميل به سلامت روح هم غريزه غالب انسان است ، همه بني بشر دوست دارند چهره اي مقبول داشته باشند اما گرفتار يا پازل ميشوند ، برادر عزيز جناب آقاي حائري شيرازي جوانان اين آب و خاك فقط گرفتار مشكل جنسي كه كه غريزه اي است كه حيوانات هم دارند، نيستند ، جوانان اين آب وخاك مقدس با آگاهي به آنچه خداوند به اين سرزمين دادهاست انتظار اطمينان از اينده خود را دارند ، صدها هزار بيكار ليسلنس ببالاي كشور وچند ميليون بيكار با تحصيلات پائينتر ، زندگي نامطلوب ميليونها كارمند ،كارگر ،بازنشسته وكشاورز اين كشور كه چند برابر خود جوان در خانواده دارند وبامشكل ارتزاق روزانه خود رو برو هستند ، حل مشكل را در رفع مشكل شهوت جنسي خود نميبينند چون آنهم پول ميخواهد،كسي مفت بغل كسي نميخوابدوخودش را در اختيار كسي نميگذارد ، انهم كه تن به كار ميدهد فقير است حال بصورت صيغه ياببخشيد فاحشه ، اينهم بكام پولدارها است ، ايجاد اشتغال در كشوري كه دهها ميليون كمبود در تامين نياز جامعه دارد كاري ندارد ، بجاي بباد دادن دهها هزار ميليارد ريال تحت عنوان مشاغل زود بازده ، مطالعه وبرنامه ريزي براي ايجاد اشتغال پايدار لازم است نه ايجاد يك زمينه جديد رانت خوار ، وقتي شغل باشد جوان داراي زمينه اشتغال مطمئن به آينده ازدواج ميكند ومشكل هم حل ميشودونوجوانان هم ميدانندكه بموقع كار خواهند داشت وفرصت اشتغال وازدواج . در موقع بيكاري فقط شهوت جنسي نيست كه به سراغ جوان ميرود ، اعتياد و... هم هست براي آن چه بايد كرد ؟ داروي اين همه اسلامي شدن همه رفتارهاي جامعه و بخصوص مسئولين آنست . (21507)
 
بینام
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۲:۴۸:۰۵
باسلام:
حضرت آیت الله حائری، باردیگر این اظهار نظر بالا را بخوانید، به موضوعی از موضوعاتی دیگر که دررابطه با نوشته جنابعالی مطرح هستند اشاره کرده است. وآن موثر بودن وضعیت سکسی انسان درجامعه ای که درآن زندگی میکند نسبت به خاصه های اجتماعی از نظرهای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، دینی میباشد. یعنی نمی توان مسئله جنسی را جدای از دیگر مولفه های اجتماعی بررسی نمود. درست است که حس جنسی حسی طبیعی است، اما طبیعت آن طبیعی نمی ماند و تعریف آن بنابر مولفه هائی انجام میشود که خود شخص ، یکی از آن مولفه ها می باشد.
به نظر من، مقاله خوب شما از دیدی مردسالارانه نگاشته شده است. نظراتی دارم که در فرصت بعدی می نویسم.
اما به سهم خود از شما واز سایت الف به دلیل برقراری جریان اندیشه تشکر میکنم. (21541)
 
۱۳۸۷-۰۸-۱۰ ۱۴:۵۲:۳۳
با نظر تان کاملا موافقم (88308)
 
م.صادقیان
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۰۹:۳۶:۵۴
لطفا منبع احادیث ذکر شده را نیز بیاورید تا مطلب شما از حجیت برخوردار گردد (21512)
 
محمد حسن حائری شیرازی
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۷:۲۹:۳۹
منبع احادیث یاد شده در دفتر الف موجود است. (21579)
 
عظیم
۱۳۸۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۴۳:۲۳
آقا جان سلام
چرا شماره مأخذ ومنبع را در مقاله تفریح جنسی در اسلام ذکر نکردی تا بتوانیم برای حجت به ان ها مراجعه کنیم . لطفاً برای معتبر شدن مبحث شماره و نام احادیث را مشخص کنید و با عدد به انها جستار و لینک دهید
با تشکر (34394)
 
يك دوست
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۰:۱۹:۲۲
آيا مسئولان سايت الف از درست بودن ومستند بودن ومعتبر بودن احاديث مطمئن هستند.در غير اينصورت اين مطلب ممكن است باعث نا هنجاريهايي در جامعه بشود.در ضمن اين مطلب هيچ دليلي براي نفي مبارزه با بد حجابي نداشت.همان كسي كه متعه را حلال كرده همان كس بدحجابي را حرام كرده است (21522)
 
مسعود
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۰:۴۱:۴۱
حکم ازدواج موقت در اسلام یقینا مترقی ترین حکمی است که یک دین صادرکرده است. حکمی که نه تنها باعث سلامت فرد چه مرد وچه زن میشود بلکه باعث سلامت اجتماع نیزخواهدشد.متاسفانه اکنون گفته میشود که درتهران بالغ برسیصدهزار زن خیابانی وجودداردوازطرفی مرتب سن فحشادرکشورپایین می آید.آیا وقت آن نیست که بافراهم کردن مقدمات قانونی برای صیغه جلوی فحشارابگیریم.اگردرهرشهری نهادی قانونی برای این امربه وجودبیاید مطمئن باشیم که آمار فحشاء درکشوربه یکباره سیری نزولی به خودخواهدگرفت. (21527)
 
مهدی
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۰:۴۲:۳۳
با سلام-
1- در باب ضرورت و الزام برای ترویج احکام دین و رعایت آن در جامعه تردید وجود ندارد.
2 - در مورد نحوه رفع ناهنجاریهای موجود در جامعه خیلی باید کار کرده باشیم که فکر نمی کنم حتی مقدمات آن فراهم شده باشد. بد حجابی یکی از معضلات است امروز دیگر بحث دوست دختر و پسر شاید خیلی مطرح نباشد موضوع هتک حرمت در ملا عام و ربایش دختر و پسر است .
3- بنده اطلاعی ندارم اما خوب است در مورد این سوال دوستان اگر اطلاعی دارند نظر دهند:
- آیا در جوامع کنونی جائی وجود دارد که الگوی ذهنی و یا دینی ما از حجاب و جلوگیری از بد حجابی را پیاده کرده باشد؟ اگر هست لطفا آدرس بدهند. (21529)
 
دارا
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۰:۴۳:۵۸
بحث جدید و خوبی بود ولی کاش در چند قسمت منتشر می کردید تا خواننده خسته نشود.

به نظر می آید شما به طور کامل از نیاز جنسی بی نیاز شدی که با خواندن مطلب فوق خسته می شوی (21530)
 
محمد مدرسي
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۱:۱۶:۵۹
اگر امكان ازدواج وكاردكردهاي فرهنگي در مملكت ما رو به افزايش باشد احتياجي به فشار آوردن به ملت فهيم ايران نيست ولي متاسفانه با اين روندي كه دولت محترم پيش گرفته به نظر ميرس غير ممكن باشد . (21537)
 
آشنا
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۳:۵۱:۱۳
با سلام
هر چند محتواي مقاله درج شده را قبول دارم اما رابطه بين برخورد با بدحجابي و بي توجهي به مسائل لذت جنسي را درنيافتم.اگر نگارنده معتقد است كساني كه خواهان برقراري ارتباط با جنس مخالف و ارضاي حس شهوت خود هستند لزوما متعلق به گروه بدحجابها هستند قضاوت نادرستي كرده اند و اگر ريشه بدحجابي را به نبود فضاي لازم براي ارضاي حس شهوت(البته از مسير حلال آن) دانسته اند باز هم عقيده دارم قضاوتشان نادرست است زيرا اين مساله ريشه ها و علل مختلفي دارد كه ممكن است يكي از علل آن بحث نبود فضاي مناسب براي برخورداري از لذت جنسي حلال باشد.به نظرم موارد ريشه اي كه يكي از خوانندگان اين مقاله و با عنوان «فرياد» مطرح كرده فضاي بحث را قابل گسترش به عرصه هاي مختلفي از مسايل جامعه مي كند كه توجه به آنها و يافتن راه خلي براي آنهاميتواند راهگشا باشد.
اما در خصوص مطالب مورد اشاره در مقاله نيز ميتوان موارد زير را به نويسنده و خوانندگان مقاله و كساني كه اظهار نظر هايي مطرح كرده اند گوشزد كرد:
1-خداوند متعال در قرآن كريم مي فرمايد«چه بساير كارهايي است كه شما آن را براي خود خير ميشماريد اما براي شما شر است و چه بسيار اموري كه شما آن را براي خود شر ميدانيد اما براي شما خير است» البته بهتر بود نگارنده ماخذ روايات را مينوشتند اما صرف اين كه اين روايات به مذاق ما خوش نمي آيد در صحت و سقم آن ترديد كنيم.بررسي سيره پيامبر و ائمه اطهار بدون اين روايات نيز تاييد كننده صحت موارئ مطروحه در مقاله را ميكند.
2-اجراي برخي از موارد و شكستن برخي ذهنيت ها مجاهده بسياري مي خواهد چه بسا ائمه ما براي اصلاح بدعت ها و چيز هايي كه به نام دين و شريعت به خورد جامعه اسلامي داده شد مبارزه كرده و جان خود را بر سر آن نهادند.احياي سنت متعه هم از مواردي است كه مشكلات بسياري را به دنبال خواهد داشت زيرا:
الف- زن موجودي است كه حس حسادت و تماميت خواهي نسبت شوهر در وجود او به وفور به وديعه گذاشته شده و در اين زمينه تا آن حد افراطي ميشود كه حاضر نيست در ذهن شوهرش شخص ديگري بگنجد وبه غير او به شخص ديگري فكر كند.بسياري از آنها كه شوهرشان به شكل غيرشرعي با زنان خياباني ارتباط برقرار ميكنند حاضرند با اين توجيه كه در يك لحظه شوهرم را فزيب داد خود را توجيه كنند تا اين كه بپذيرند شوهرشان با ميل و اراده و با عنوان صيغه (كه امري حلال است) با ديگري ارتباط شرعي برقرار كرده است و از اين مسير خواسته است حس غريزي كه در مرد به صورت آني و مقطعي بروز كرده(كه در زنان تدريجي و طولاني مدت است به صورتي كه در صورت ارضا و برآورده شدن حوائج جسمي و روحيش حاضر به انديشيدن به مرد ديگري غير از شوهرش نيست) راارضا كند..
ب-ازدواج موقت دختر بدون اذن پدر امكان پذير نيست لذا اين امر براي زنان فاقد شوهر كه سرپرستي ندارند و عموما مشكل معاش دارند امكانپذير است.
ج-پسر جواني كه به سن بلوغ ميرسد و داراي ميل شديد جنسي است به دلايل زير به سراغ ازدواج موقت نميرود:
1-هر چند اين نوع ازدواج پول چنداني لازم ندارد اما در صورتي كه اين ازدواج ثمره اش به دنيا آمدن بچه اي باشد شرعا او پدر بچه محسوب شده و بايد نفقه طفل را پرداخت كند
2-عموما امر جنسي آن هم براي جوان آنقدر جذاب هست كه اين آشنايي و ارتباط مبدل به اايجاد علاقه و حتي تداوم زندگي شود كه موجب هراس از اتخاذ چنين رويكردي ميشود.
3- وضعيت كنوني جامعه و خطر شيوع بيماريهاي مقاربتي و از جمله ايدز نيز به عنوان مانع عمل ميكند.
بنا بر آنچه گفته شد و موارد بسياري از اين دست كه ميتوان مطرح كرد احياي اين سنت جز با كار فرهنگي زياد،كار گسترده علما و فضلاي حوزه و يافتن راهكارهايي براي رفع اين موانع ،بهبود وضعيت اقتصادي و معيشتي جامعه و... امكانپذير نيست. (21546)
 
صبا
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۶:۴۱:۲۹
واقعا شرم آور است.
احادیثی که آورده شده- بر فرض صحت -برای نشان دادن راه جلوگیری از فساداست. نه اینکه بیاییم آنها را به گونه ای بیان کنیم که خود موجب تحریک جنسی واباحه گری شود.
متاسفم.
(21548)
 
اميد به فردايي بهتر
۱۳۸۶-۰۱-۲۵ ۱۰:۲۷:۰۶
شما به اعتقاد من اصلاً معناي اباحه گري را نمي دانيد.
اولاً غير از اين احاديث كه از احاديث صحيحه اسلامي هستند آيات متقن قران نيز در اين زمينه پيش روي ماست. ثانياً شما اگر از شنيدن احاديث شريفه از زبان آل محمد دچار تحريك جنسي مي شوديد بايد حتماً و سريعاً ازدواج (به هر نحوي اعم از موقت يا دائم) كنيد. البته اين در اين موضوع واقعاً با مناعت طبع به شما نوشتم چون چنين گستاخانه با در مورد روايات نوشتن خود به لحاظ فقهي و قانوني حدود جاريه دارد كه من در نظرم آن طور تصور كردم كه شما از شدت فشار اين گونه نوشتيد. (22081)
 
عبدا000
۱۳۸۶-۰۲-۰۴ ۰۹:۱۵:۵۳
نیاز جنیسی یک غریزه است و ماباید آن را مهار کنیم نه آن به چالش به کشانیم ما باید راهکارهای مناسب ارائه کنیم ومشکلاتی مانند اشتغال، مسکن ، ازدواج ،00000 حل کنیم و فرهنگ سازی کنیم واین راهم بدانیم با همه این کارها در حد 15-20 درصد این مسا ئل هر کاری که بکنیم اتفاق می افتد (23357)
 
داود غلام زاده
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۷:۰۲:۰۰
به نظر مي رسد صحبت در اين باره فايدهاي ندارد،بلكه بايستس درصدد عمل به اينگونه سنتهاي پاك الهي بدون هيچ ترس و واهمه اي پرداخت.چرا كه با كنترل اين نياز غريزي مي توان با فكري آزادتر به فعاليتهاي سازنده در جامعه پرداخت. (21573)
 
S R
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۷:۰۴:۳۰
خيلي خيلي موافقم.
لطفا سريعا اقدام فرماييد.(خون جلوي چشممان را گرفته است) (21575)
 
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۸:۲۱:۴۶
ای کاش مسوولان ب جای انرزی گداشتن برای کارهایی که فایده نداره، به فکر مشکلات مردم باشن. (21588)
 
حسين
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۸:۴۳:۴۶
واقعا شرم آور است.
احادیثی که آورده شده- بر فرض صحت -برای نشان دادن راه جلوگیری از فساداست. نه اینکه بیاییم آنها را به گونه ای بیان کنیم که خود موجب تحریک جنسی واباحه گری شود.
متاسفم.

به هيچ عنوان شرم آور نيست مگه شما در اين جامعه زندگي نمي كنيد؟ مگر وضع جوانان را نمي بينيد؟ از چه چيزي متآسفيد اگر شما از مطرح شدن اينگونه مباحث شرم داريد بهتر است آن را نخوانید در بحث هم شركت نداشته باشيد (21585)
 
علي
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۱۹:۲۸:۵۲
به نظر شما رابطه عاشقانه يک پسر و يک دختر چند چه فرقي با صيغه دارد ؟ اگر دو فرد همديگر را دوست داشته باشند به هيچ عنوان خيانت نمي کنند ! اين موضوع در تمام دنيا حل شده است . خودتان هم مي دانيد لغت صيغه خيلي زشت است شما حاضريد دختر خودتان صيغه شود ؟

به نظر من فقط 5 درصد افراديکه دوست پسر و يا دختر دارند خيانت مي کننند (21594)
 
طلبه
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۸:۳۰:۳۷
لغت "صیغه" زشت است؟
اصلا مگر لغت زشت هم داریم؟
معنایی که شما برای این لغت در ذهن دارید زشت است. وگرنه صیغه یعنی یک کلمه 4 حرفی! معنای حقیقی اش را هم دین گفته، و همان دین گفته نه زشت است و ن قبیح، بلکه یک مستحب به مصلحت همه جامعه و افراد است.
رابطه عاشقانه یک دختر و پسر، تا وقتی تحت یک تعهد و پیمان محکم نزد خداوند نیست، و در نتیجه نتایج و بار حقوقی و مسئولیتی ای بر آن بار نیست، با صیغه فرق دارد.
برای مثال اگر صیغه عقد خوانده نشود، بچه ای از این رابطه حاصل شود، می شود ولد الزنا و حرام زاده. اما در حالت خواندن پیمان عقد موقت =صیغه،
بچه می شود حلال زاده و نفقه اش بر پدر لازم می آید.
در صیغه = عقد موقت، زن باید بعد از پایان زمان عقد، عده نگه دارد. اما در رابطه معمولی بین پسر و دختر، چنین زمانی به نام عده وجود ندارد و ممکن است بلافاصله با مرد دیگری رابطه برقرار کند. فرزند حاصل از این رابطه هویت مشخص نخواهد داشت. (آزمایش ژنتیک و غیره هم صرفا یک ادعاست، که علم جدید نمی تواند ادعا کند چنین آزمایشی خطا ناپذیر است! بلکه اتفاقا اقرار به خطاپذیری هم می کند. ) (2769326) (alef-13)
 
پدرام
۱۳۸۶-۰۱-۲۰ ۲۰:۱۴:۰۴
من يك سوال دارم.كداميك از معصومين ما در تاريخ اسلام بر عليه بدحجابي قيام كرده؟
چرا مي گوييم مبارزه مگه مي خواين بجنگيد
چرا به جاي اينكه بگوييد مبارزه با بدحجابي نمي گوييد دعوت به پوشش برتر
شما از همون اول شمشير رو از رو مي بنديد بعد مي خواين جوابم بده
شما چقدر روي آموختن آموزه هاي ديني كار كرديد كه حالا با زور مي خواين كار كنيد
سوال من اينه چرا يك دختر تازه مسلمان شده حاضر كه پوشش اسلامي داشته باشه ولي از دانشگاه اخراج بشه؟
مي دونين براي چي براي اينكه اون با يك اذون گفتن در گوشش مسلمان نشده.خودش به دنبال اسلام رفته و كسي به زور مسلمونش نكرده و با تحقيق و اعتقاد و اراده خودش مسلمان شده حالا چند درصد از افراد جامعه ما اينگونه مسلمانند؟
سوال اخر منم اينه اگه تمام دخترا و زناي ايران چادري بشن ديگه فساد نداريم تمام ميشه. مدينه فاضله به وجود مياد؟
ظاهر رو درست كردي باطن رو چي؟

من هم با شما موافقم.
من مطالعه زیادی در مورد قضاوتهای حضرت علی کردم و قضاوتهای ایشون در مورد حد زنا ، خوردن مشروب ، دزدی ، قتل و دیگر قضاوتها رو خوندم ولی حتی یک مطلب از قضاوت در مورد بدحجابی یا حتی بی حجابی نخوندم.
ممنون می شم اگر آقای حائری روایات یا آیاتی که برای پوشاندن موی سر زنان در جامعه به اونها استناد شده توضیح بدهند.
با تشکر از ایشون (21596)
 
بینام
۱۳۸۶-۰۱-۲۱ ۰۱:۰۶:۱۱
من اصولا موافق پائین آوردن رابطه جنسی مورد بحث، تا حد تفریح به دلائل زیادی نیستم. اما فعلا سخن درمورد آن را ضروری نمیدانم. ام نکات زیادی درنوشته هست که مورد توجه واقع میشوند و نظرم را در مورد مهمترین آنه می نویسم:
1- در کل نوشته عامل فعال مرد فرض شده است. گوئی رابطه جنسی برای مرد معنی میدهد و زن به عنوان عامل و یاشیء ارضاء کننده مرد آفریده شده است. این خلاف صریح قرآن است. این جهانبینی توحیدی نیست و با اصل اسلام سازگاری ندارد. درواقع، اصل راهنمای نوشته برثنویت استواراست که در نتیجه صاحب اندیشه را در جهانبینیش در رابطه قوا قرار میدهد. در بینشی که بر رابطه قوا استوار باشد، (یعنی در ثنویت) یک سوی قضیه فعال و دیگر سوی آن در نتیجه، فعل پذیر میگردد. این مکانیزم \"فعال\"(مرد) ، \"فعل پذیر\" (زن)، درسراسر مقاله به چشم میخورد. نتیجه آن میشود رابطه ناسالم. حال میخواهد صدبار هم صیغه بخوانید و یا تخوانید این رابطه که در روابط قوا برقرارشود، از لذت و عشق و سلامت و کرامت به دور است. یعنی فحشاء
2- به همین دلیل میل جنسی در این نوشته، به عنوان عاملی فیزیکی و ثابت در انسان فرض شده است. مثل چشم که می بیند، گوش که می شنود و...در صورتیکه این حس یا میل یا غریزه، قبل از فیزیکی بودن، روانی است و بنا برقرآن و همچنین روانکاوان و... مثل فروید، در نفس (وجدان) یا \"ضمیر ناخودآگاه\" سرچشمه دارد. واندازه و کمیت و کیفیت آن در انسانها ثابت نیست، و حتی در یک انسان با شرائط درونی و بیرونی دررابطه با زمان همواره در تغییر است. پس حکم کلی در این مورد نمی توان داد. به همین دلیل، آن احادیث نمی توانند صحیح باشند. زیرا نمی توانند عمومیت داشته باشند.
3- باز بنا به نوشته بالا، نظر جنابعالی اینست که حکومت اسلامی موظف است در راه ارضای جنسی مردان زمینه مساعد را فراهم آورد. از نظر مالی تامین نماید و از لحاظ جنسی هم موانع را بردارد. یعنی دختران و بنابرحدیث، زنان زناکاررا دراختیار آقایان قرار دهد.(ازاین صراحت عذرمیخواهم اما دخالت دادن قدرت در این کار با شرائط بالا جز این معنی دیگری نمی دهد).
4- برای اینکه سخن را کوتاه کنم خلاصه یادآوری میکنم مطالبی را که درمورد فحشاء درغرب آورده اید صحت ندارند. من نزدیک به 40 سال است که در اروپا زندگی میکنم. والله چنین نیست که می فرمائید. من دخترم را باخیال راحت در اروپا رها می کنم درحالیکه هربار به ایران سفرمیکند، بندبند از وجودم بازمیشود تا آنجارا سالم ترک کند. و این نیست مگر به دلیل آزادی. باید به انسانها اعتمادکرد. به دختران و پسران جوان اعتمادکرد. البته درحال حاضر بهای سنگینی را به دلیل اشتباهات سه دهه اخیرباید پرداخت. و اگر حالا شروع کنیم، تا دونسل دیگر این بها را باید بپردازیم. هرچه زودترشروع کنیم بهتراست. حرصی که درایران از نظر جنسی وجود دارد، دراروپا نیست. ودلیل آن هم همین چماق هائی است که برسر جوانها زده شد. فکر میکنم از پیامبر(ص) باشد که میفرماید: الانسان حریص علی مامنع ، انسان دراثر منع شدن حریص میشود. پس کاری را که شما می توانید از دولت و حکومت بخواهید، دخالت نکردن است. آزاد گذاشتن انسانها به در دست خود گرفتن سرنویشت خویش است. وقتی آزادی بود، فساد اداری ازبین میرود. وقتی اکراه نبود، غی هم نیست و رشداست. وقتی پسر و دختر جوان حقوق خویش را محترم بدارند، برکرامت انسانی خود واقف باشند، آزاد باشند، خود بهترازهرکس می توانند تصمیم بگیرند چگونه رابطه جنسی خود را برقرارنمایند. (21746)
 
علی
۱۳۸۶-۰۱-۲۲ ۱۰:۱۱:۱۲
به نام خدا
دوست گرامی، بخش اول صحبت شما به دل می نشیند، اما آنجا که ادعا می کنید آنچه در ایران وجود دارد، حرص جنسی است به این دلیل است که متاسفانه چهل سال است در ایران حضور ندارید. باور کنید در اینجا خلاف سنگینها هم به اندازه یک فرد مذهبی اروپا روابط جنسی نداشته است، مگر عده ای بیمار جنسی که مسلما در اروپا به دلیل بیشتر بودن عوامل تحریک و تشدید این بیماری بیشتر است.
یکی از دوستان بنده نیز که در فرانسه تحصیل کرده است منکر صحبت شماست و یکبار که از او پرسیدم ایا رهابودن و آزادی جنسی در اروپا به عادی بودن و بی اعتنایی به مظاهر فحشاء نینجامیده است گفت: اصلا اینگونه نیست. گفت حتی وقتی یک دختر زیبا از خیابانی عبور می کند چندین نفر در اطرافش به راحتی و خیلی سریع چشم چرانی می کنند. ثانیا شما که الحمدلله به مبانی روانشناسی هم آشنا می باشید، مگر واقف نیستید که نیاز جنسی یک نیاز فطری است که وابستگی چندان به محل تولد و زندگی ندارد. آیا انسانی وجود دارد که با صحبت های تحریک کننده و چهره ای دلربا تحریک نشود؟ اگر اینگونه نیست پس چرا اسلام به طور عام، تظاهر و وجود عوامل محرک جنسی در غیر از محیط زناشویی را ممنوع کرده است؟
موفق باشید و پایدار (21879)
 
بینام
۱۳۸۶-۰۱-۲۲ ۱۲:۱۳:۱۴
با سلام:
نظر شمااین است که در کشورمان ازنظر روابط جنسی \"حرص\" نیست، در نتیجه آنچه ما می بینیم طبیعی و عادی میباشد. خداکند چنین باشد و آرزوی ماهم همین است.
من ننوشتم که 40 سال است درایران نبوده ام. ایران را خوب می شناسم. و ننوشتم که نیاز جنسی فطری نیست بلکه نوشته ام هست (نفس). خوردن هم یک نیازی است فطری و طبیعی، اما همانگونه که می بینید، متخصصین امر همواره می گویند زیاده روی نکنید، وکم روی هم نباید باشد. مرگ و میرها در جهان براثر بد خوردن و بد آشامیدن (این دو ابزار بقاء) در ردیف اول است. درمورد مقایسه ایران با اروپا از نظر جنسی، نکته بسیارمهمی وجود دارد که باید به آن توجه شود. وآن اینست که نقش دین درایران میتواند بسیار مفید واقع شود که به نظر من برعکس شده است. نوشته اید در کشور فرانسه حتی وقتی یک دختر زیبا از خیابانی عبور می کند چندین نفر در اطرافش به راحتی و خیلی سریع چشم چرانی می کنند. باید بین مناسبات جنسی و عارضه های جنسی فرق گذاشت. مقایسه بین ایران با دیگرکشورها را نباید بادید تقابل نگاه کرد، بلکه باید از جنبه سازندگی آن واردشد و بهره گرفت. هدف من ازمقایسه، جنبه \" آزادی \" آن است که نتیجه بهتری میدهد. درمقایسه باید جنبه مثبت را دید واز آن پیروی کرد. نباید گفت به دلیل آنکه درفرانسه چشم چرانی میکنند پس .... نوشته اید میشود انسان باصحبت های تحریک کننده تحریک نشود؟ حرف اینجاست که همین \"تحریک\" کردن است که در اجتماع عارضه (حرص) بوجود می آورد. یکی از عوامل تحریک همین \" منع\" به زور است. ودراین بکاربردن زور، البته اهداف دیگری نهفته است که مورد بحث نیست. به همین دلیل شما در این جامعه اسلامی نه در بالای منابر نه در رسانه ها نامی از حضرت یوسف و یا داستان یوسف و ذلیخا نمی شنوید و اگر می شنوید بسیار نادر است. عوض آن هرازچند یکبار سخن از مبارزه با بدحجابی و .... به میان می آید. پشت چشم آن چشم چران های فرانسوی چیزی نهفته است و پشت چشم آن چشم چرانهای ایرانی چیزی دیگر. آن یکی زیبائی را می بیند(زیرا فشار جنسی\"بصورت عام و تئوری\" براو اعمال نمیشود)، واین دیگری شهوت را (به دلیل فشارجنسی \"احتمالی\") می بیند.
دوجمله آخر سمبلیک هستند و شفافیت قانون شدن راندارند. اما برای نشان دادن اثر فشار(زور) بر روان انسان است. زیرا لااکراه فی الدین قدتبین الرشد من الغی (راز رشد و ازرشدماندگی). (21894)
 
ناصر
۱۳۸۶-۰۳-۰۶ ۱۷:۳۰:۰۰
این جلات درست نیست
این که شما می گویید که زن ابزار ارضاع مرد است کاملا در اشتباه هستید
در واقعیت شهوت مرد1و شهوت زن 9است خداوند این را این طور افریده
ارضاه مرد درمقابل ارضاع زن است و زن بیشتر لذت میبرد تا زن این واقعیت است (26994)
 
محمد
۱۳۸۶-۰۱-۲۱ ۰۷:۵۶:۴۲
بخدا برخورد پليسي جواب منفي ميدهد ، ممكن است مدت كوتاهي بترساند ولي چون دورن را اصلاح نميكند در گرايش به باورهاي ديني جواب عكس ميدهد . روشي كه 27 سال جواب نداده ووضع را بدتر كرده باز هم جواب نميدهد (21758)
 
مریم
۱۳۸۶-۰۱-۲۱ ۰۸:۵۹:۳۰
به نظر می رسد بهتر است این موضوع را از دیدگاه زنانه نیز نگاه کرد به نظر شما چه زنانی ازدواج موقت را می پذیرند
1-گروهی که نیاز مالی دارند . درصد بالایی از افرادی که در حال حاضر در خیابانها به خود فروشی می پردازند نیاز مالی دارند و عدم و جود حمایت های مالی باعث این امر می شود. چرا باید در یک کشور اسلامی یک زن در قبال تامین هزینه جراحی فرزندش و نجات او از مرگ مجبور به این کار شود ؟
2- گروه دومی که ممکن است برای ازدواج موقت مطرح باشند افرادی هستند که یا مطلقه و یا بیوه هستند ایا فرهنگ جامعه ما امادگی پذیرش این مورد را دارد من از نویسنده مقاله و تمام افرادی که نظر داده اند می خواهم کلاه خود را قاضی کنند و ببینند آیا قبول می کنند مادر خواهر و دختر و همسر انها در شرایط مطلقه یا بیوه بودن به ازدواج موقت روی آورند؟ می بینم که رگ غیرت همگی کمی متورم ...........
3-به نظر می رسد اگر بحث ازدواج موقت باز و گسترده شود پس از مدتی امار مردهایی که علی رغم داشتن همسر دائم به این مورد پرداخته اند به مراتب بیشتر از جوانان عذبی باشد که امکان ازدواج ندارند و ان وقت کانون خانواده ها نیز از هم خواهد پاشید.من نظر ایت الله صانعی را که ازدواج موقت را برای شرایط خاص جنگ و دوری از شهر و غیره می دانند بیشتر می پسندم و به نظرم با شرایط زمان پیامبر تطابق بیشتری دارد.
به نظر می رسد به جای این حرفها اگر شرایط اقتصادی به نحوی بهبود یابد که هم جوانان به موقع بتوانند ازدواج کنند و هم زنان در تامین مالی باشند که مجبور به خودفروشی نشوند مشکلات بهتر حل شود (21765)
 
ناشناس
۱۳۸۶-۰۱-۲۱ ۰۹:۳۲:۱۰
واقعا ازچنين پیشنهادهایی متاسفم که به رواج فحشا وازهم پاشيدگی خانواده ها دامن می زند.درواقع می خواهند به این صورت مردم راگرفتار کنند تا به فکر تغيیرات درجامعه نباشند.لطفا آقای حائری پسشنهادهایشان را برای خود ودوستانشان نگه دارند. (21769)
 
۱۳۸۶-۰۱-۲۱ ۰۹:۵۳:۳۷
اين بحث در دوره رياست جمهوري آقاي هاشمي هم مطرح شد ولي همان زمان هم با مخالفتهاي زيادي مواجه گرديده و عملا بايكوت گرديد.
يكي ديگر از مدافعين اين بحث آيت الله حائري امام جمعه شيراز هستند كه در اين خصوص موضوع پيوند دوستي بين دختر و پسر را مطرح نمودند .
اما بد نيست در اين خصوص به خاطره اي اشاره كنم : سال 73 دانشجوي دانشگاه شيراز بوديم استاد درس مردمشناسي ميگفت كه تحقيقي در مورد ازدوج موقت انجام شده بين دانشجويان دانشگاه بر اساس نتيجه آن تحقيق 100 درصد پسران پاسخگو ازدواج موقت را تاييد كرده و در مقابل96 درصد دختران آنرا رد كرده بودند.
و جالب است كه 100 درصد آقايان مخالف ازدواج موقت خواهر خود بودند.
***
حالا انصافا چند درصد آقايان حاضرند تن به ازدواج با خانمي بدهند كه قبلا تجربه ازدواج موقت داشته است ؟
يا حتي چند درصد حاضرند كه بستگان خودشان به اين كار اقدام كنند؟
به جرات ميگويم بيش از 90 درصد موافقين ازدواج موقتآنرا فقط براي خودشان مي پسندند.
به هر حال فراهم نمودن زمينه پاسخگويي به اين نياز قابل انكار نيست و حتما بايد راهكاراهايي در اين خصوص انديشيده شود اما :
*** برخورد با بدحجابي ( حالا از هرنوع اعم از فرهنگي و غيره) بايد حتما جدي گرفته شود اينكه عده اي به هر دليل نظم و امنيت رواني جامعه را برهم بزنند اصلا درست نيست . انصافا آدم خجالت ميكشه همراه خانواده در بعضي از خيابانها و پاركهاي تهران قدم بزنه با عرض پوزش : دختر خانمهايي كه با مانتوي آستين كوتاه ، شلوارهاي كوتاه و يه تيكه پارچه كه حيفه به اون بگيم روسري توي خيابون راه مي افتن و البته آقا پسرايي كه با قيافه هاي . . . به هر حال بايد جلوي اينها گرفته بشه حالا با ارشاد يا اگه نشد يه جاهايي هم با زور.
مگه همون كشورايي كه شعار آزادي و دمكراسي ميدن خانومهاي با حجاب رو از اداره و مدرسه و دانشگاه اخراج نميكنن؟ (21773)
 
علی
۱۳۸۶-۰۱-۲۲ ۱۰:۴۶:۵۷
کاملا موافقم. حدیثی از ائمه داریم که مرد متاهلی را که ازدواج موقت کند لعن می کند.
چرا نویسنده محترم مقاله که حتما از وجود این حدیث آگاه بوده اند به آن اشاره ای نکرده اند؟ مطلب دیگر اینکه احادیث ذکر شده ظاهرا به صورت علمی اجتهاد نشده اند و سندیت آنها باید مشخص شود و لااقل یک مرجع تقلید صحت استناد به این احادیث را تایید نماید. بسیاری از احادیث ساختگی در بعضی کتاب های اهل تسنن هم وجود دارد که یک عقل معمولی هم آنها را جعلی می داند که مشخص است از اسرائیلیات هستند. اما احادیثی اینچنین که ممکن است مورد مناقشه قرار گیرند، بهتر است قبل از استناد، توسط یک مجتهد جامع الشرایط مورد تایید قرار گرفته و توسط وی تفسیر شوند. سپس در محیط های عمومی مطرح شود. نه اینکه به راحتی و برای افرادی که از روند تایید احادیث اطلاعی ندارند، نقل گردد. (21880)
 
محسن
۱۳۸۶-۰۳-۲۵ ۰۹:۰۸:۵۰
نقل قول ازاقای حائری کاملا جواب شمارامیدهد[بسمه تعالي. ازدواج موقت كه به عنوان پيوند دوستي از طرف اينجانب مطرح شد، براي خانواده هايي است كه اگر اين راه حلال نباشد،به بدتر از وضع دوستي دختر و پسر در اروپا مبتلا مي شوند، چون در خارج دوستي منكر نيست ، رسمي است.در يك مقطع يكي با يكي است و خلاف عرف است كه يكي با چند نفر باشد. خانواده هايي كه اگراقدام به ايجاد رابطه مشروعي غير از ازدواج دايم براي فرزندانشان نكنند ، مشكلي پيدا نمي كنند به بحث پيوند دوستي و ازدواج موقت نيازي ندارند، (29813)
 
اسماعیل
۱۳۸۶-۰۱-۲۱ ۱۰:۵۰:۴۷
واقعا شرم آور است.
احادیثی که آورده شده- بر فرض صحت -برای نشان دادن راه جلوگیری از فساداست. نه اینکه بیاییم آنها را به گونه ای بیان کنیم که خود موجب تحریک جنسی واباحه گری شود.
متاسفم.

صبا خانم انگار شما دیگه خیلی نیاز شدید به ازدواج موقت داری که با خوندن حدیث از اهل بیت به فساد می افتی. (21780)
 
بي نشان
۱۳۸۶-۰۱-۲۱ ۱۴:۵۳:۱۴

واقعا شرم آور است.
احادیثی که آورده شده- بر فرض صحت -برای نشان دادن راه جلوگیری از فساداست. نه اینکه بیاییم آنها را به گونه ای بیان کنیم که خود موجب تحریک جنسی واباحه گری شود.
متاسفم

اي بابا اخوي مثل اينكه توي سال 86 هستيم . نه 66. يعني واقعيت ها رو نمي بينيد؟ (21764)
 
سهيلا
۱۳۸۶-۰۱-۲۱ ۱۵:۰۱:۳۲
بعد از اين اقدام در ماههای بعد با آقايان بدپوشش برخورد ميشود?
اينجا هم تبعيض جنسيتی؟
حالا چرا هيچکس با مزاحمين نواميس مردم و چشم چرانها برخورد نميکنه؟ (21798)
 
علی
۱۳۸۶-۰۱-۲۲ ۱۰:۲۳:۰۲
جانا سخن از زبان ما می گویی

پس چه کسی با آقایانی که بدحجاب هستند برخورد خواهد کرد؟
چه کسی با صدا و سیمای مروج بی بند و باری و هرزگی برخورد خواهد کرد؟
چه کسی با محصولات یله و رهای سینمایی، داستانی، ادبی و... برخورد خواهد کرد؟
چه کسی با نهادهای فرهنگی مسوول که کارشان رد کردن گزارش و آمارهای سالانه از برنامه های کم بازده تکراری برخورد خواهد کرد؟
چه کسی با سوداگری بانک ها و تبلیغات مصرف گرایی که مخالف صریح اسلام است برخورد خواهد کرد؟
چه کسی با ماموران خاطی نیروی انتظامی برخورد خواهد کرد؟
چه کسی با هفته نامه ها و مجلات هرزه نگار برخورد خواهد کرد؟ (21881)
 
سارا
۱۳۸۶-۰۱-۲۱ ۱۵:۰۵:۲۵
از قديم گفتن از ماست كه بر ماست!
اولا يكي به من بگه بد حجابي چه صيغه ايه؟ و كجاي قانون و كدوم بند قانون اساسي بهش حتي اشاره شده؟
يكي بگه چرا هميشه جلوي دخترها رو ميگيرن؟چون فقط زورشون به ما مي رسه؟پس كي جلوي چشم چرونارو بگيره
بابا يكي بگه ديدتونو بايد عوض كنيد!نه ظاهر رو!نه لباسو!تا كي ؟
چقد تبعض و تفكيك جنسيتي؟
نگاهتونو عوض كنيد!
فرهنگ با آرامش كنار هم بودن رو به مردم ياد بدين!ياد بدين كه چطور تويسينما و اتوبوس و مترو و استاديوم كنار هم بشينن!
با محدوديت ايجاد كردن صورت مسئله رو پاك كردين همين! (21792)
 
سارا
۱۳۸۶-۰۱-۲۱ ۱۵:۲۳:۳۳
از قديم گفتن از ماست كه بر ماست!
اولا يكي به من بگه بد حجابي چه صيغه ايه؟و كجاي قانون و كدوم بند قانون اساسي بهش حتي اشاره شده؟
يكي بگه چرا هميشه جلوي دخترها رو ميگيرن؟چون فقط زورشون به ما مي رسه؟پس كي جلوي چشم چرونارو بگيره؟
بابا يكي بگه ديدتونو بايد عوض كنيد!نه ظاهر رو!نه لباسو!تا كي ؟

نگاهتونو عوض كنيد!
فرهنگ با آرامش كنار هم بودن رو به مردم ياد بدين!ياد بدين كه چطور تويسينما و اتوبوس و مترو و استاديوم كنار هم بشينن!
با محدوديت ايجاد كردن صورت مسئله رو پاك كردين همين! (21791)
 
ناصر
۱۳۸۶-۰۳-۰۶ ۱۷:۳۷:۳۹
خواه تا موقعه ای که شهوت و لذت جنسی است نمی توان این کار را عملی کرد
وقتی که شهوت برمن غلبه می کنه فرهنگ کنار هم نشستن در سینما و ............ یا شاید دینم و دنیا و اخرتم رو از یاد ببرم ان وقت شما این رو می گین متعسفم (26997)
 
۱۳۸۶-۰۱-۲۱ ۱۹:۲۸:۵۵
پیامبر اکرم نیازی به پنهان کاری نداشثند. با بیان این روایات مجعول باعث ترویج خیانت مخفی کاری و بی اعتمادی در خانوادهها میشویم. ازدواج موقت امریست برای مردان و زنانی که امکان ازدواج دایم برایشان فراهم نمیباشد ولی ظاهرا آقایان متاهل بیشتر به این امر راغب هستند. در هر صورت تا زمانیکه : 1- بکارت مساوی با پاکی و قداست و 2-بیوگی مساوی با هرزگی باشد هرگز نمی توان این امر را توصیه کرد.اگر 50% از همین آقایان حاضر به ازدواج دایم با خانمی که تجربه ازدواج موقت داشته - بشوند میتوانیم دیگران را به این کار تشویق کنیم. (21836)
 
سرباز
۱۳۸۶-۰۱-۲۱ ۲۰:۲۱:۱۲
با سلام
چندی است که مطلب فوق ذهن مرا مشغول کرده است. بنده با فلسفه ازدواج موقعت هیچ مشکلی ندارم اما مساله بر سر این است که احساس می کنم نظرات له این امر همانند نظرات علیه متعه در حال خروج از اعتدال است. نه قبیح شمردن متعه و چشم بستن بر مشکلات افراد متعدد از افراد جامعه کاری درستی است و نه تاکید بر ازدواج بر آن حتی در صورت تمتع از همسر دائمی چه آنکه این امر حداقل در شرایط کنونی جامعه مطمئنا منجر به فروپاشی بنیان بسیاری از خانواده ها خواهدشد. خواهش می کنم اگر این همه حدیث در تایید متعه می آورید که انشاالله همه مستند و صحیح السند باشند، این حدیث را هم نقل کنید که شخصی نزد امام رضا آمد و اظهار داشت که به دنبال متعه است و امام به وی فرمودند تو که همسر داری، تو را با متعه چه کار؟
بر فرض هم که تمامی این احادیث صحیح باشد اما مگر نه اینکه احکام اسلامی تابع شرایط زمان و مکان هستند، حفظ کانون خانواده مهم تر است یا اینکه تنها برای اینکه اثبات کنیم ما اعتقاد به متعه داریم به دنبال زن صیغه ای بیفتیم؟ باز هم تاکید می کنم که متعه مطمئنا از امور مباحی است که کارکردهای خاص خود را داراست اما نه اینکه آنقدر به آن تاکید شود که واجب دیگری متلاشی شود.
یا حق (21843)
 
ناصر
۱۳۸۶-۰۳-۰۶ ۱۷:۴۰:۴۷
سرباز جان
شما گروه هار از یاد بردی اما رضا برای اشخاصی کن زن دارن می گه نه برای مجردها
ما نمی گیم که بیفتیم در خیابان دنبال زن صیغه ای
بلکه اکه شهوت زیاد شد اتش شهوت رو به وسیله صیغه موقت خاموش کنیم (26998)
 
علی
۱۳۸۶-۰۱-۲۲ ۱۰:۳۰:۵۹
به نام خدا
پس چه کسی با آقایانی که بدحجاب هستند برخورد خواهد کرد؟
چه کسی با صدا و سیمای مروج بی بند و باری و هرزگی برخورد خواهد کرد؟
چه کسی با محصولات یله و رهای سینمایی، داستانی، ادبی و... برخورد خواهد کرد؟
چه کسی با نهادهای فرهنگی مسوول که کارشان رد کردن گزارش و آمارهای سالانه از برنامه های کم بازده تکراری برخورد خواهد کرد؟
چه کسی با سوداگری بانک ها و تبلیغات مصرف گرایی که مخالف صریح اسلام است برخورد خواهد کرد؟
چه کسی با ماموران خاطی نیروی انتظامی برخورد خواهد کرد؟
چه کسی با هفته نامه ها و مجلات هرزه نگار برخورد خواهد کرد؟
چه کسی با آقازاده های پدرسوخته برخورد خواهد کرد؟
راستی از صدا و سیما کمال تشکر و امتنان و از این دست .... را دارم، چقدر خوب همه دوست پسر و دوست دخترها با هم ازدواج می کنند و قبل آن چه روابط پاک و صمیمی و زلالی دارند. دوست پسرها دوست دختر شان را سوار ماشین می کنند، باهم بستنی می خورند و....
خوب دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را؟ آقایان به داد برسید. نیروی انتظامی یک تنه هرگز نخواهد توانست با مظاهر فساد برخود کند اما ما موظف به ادای تکلیفیم. امیدوارم که نیروی انتظامی این بار مردانگی کند وبا تمام قوا از آسایش مظاهر بدحجابی و فساد از زن و مرد در محیط های عمومی جلوگیری کند. خدا کند در بقیه نهادها نیز مردی مانند فرمانده نیروی انتظامی پیدا شود که مردانگی نماید و با شهامت و رها از عقده تنبیه و تشویق دیگران و فقط برای خدا و خدا و خدا در مبارزه با مظاهر و اسباب فساد و فحشاء در این مملکت به پا خیزد.
که به قول شهید چمران زبانی که حق را نگوید فقط به درد لیسیدن بستنی قیفی می خورد. (21882)
 
ناشناس35 ساله
۱۳۸۶-۰۱-۲۲ ۱۲:۳۴:۱۳
راه طرح كردن اين نياز چگونه است.چطور بفهميم طرف مقابل هم موافق است وناراحت نميشود.ميترسم با طرح ان دوستي تمام شود.لطفا راهنمايي بفرماييد. (21896)
 
مينا
۱۳۸۶-۰۲-۲۵ ۱۱:۰۲:۲۵
به نظر من آقايي كه اين مطالب را عنوان كرده جامعه را به سمت مرد سالاري سوق داده و با اينكه از قول انبياءميگويند دروغ و پنهان كاري درست نيست ولي به شكل ديگر همين را ترويج كرده و با نوشتن اين مقاله به آقايان مي خواهد بفهماند كه ازدواج موقت در اسلام واجب است و حتي اقاياني كه داراي همسر هستند بدون اينكه همسرشان متوجه شود ازدواج موقت كنندو تمام تعهدات با همسرش را زير پا بگذارد يكراست بگوئيد ازدواج تعطيل همه صيغه شوند چون هم تنوع هست هم اين وسط به كسي خيانت نمي شود چرا كارهاي خوب پيامبر را نمي گوئيد پس يعني با اين حرف شما پيامبر هميشه در حال لذت و دروغ گويي به همسرانشان بوده چرا با اين حرفها كانون خانوادها را از هم مي پاشيد و دروغ را به انها ياد ميدهيد مطمئن باشيد هيچ وقت ماه پشت ابر نميمونه (25752)
 
محسن
۱۳۸۶-۰۳-۲۵ ۰۹:۳۵:۳۸
ازدیگرکارهای خوب پیامبر درجاهای دیگر که درخور آن موضوع است باید گفته شود.حرف شما مثل این میماند که مثلا در کلاس ریاضی ازادبیات وجغرافی وفیزیک هم به همان اندازه بحث شود (29817)
 
علی
۱۳۸۶-۰۱-۲۲ ۱۳:۲۸:۵۲
آقا عالی بود .

دمت گرم. (21902)
 
بند ه خدا
۱۳۸۶-۰۱-۲۳ ۰۹:۳۱:۳۴
بجای ریش به ریشه بپردازید
ریشه کجاست ؟

و... (21956)
 
۱۳۸۶-۰۱-۲۳ ۱۵:۵۷:۲۴
حضرت مسيح فرموده:
اگر قصد اصلاح جامعه رو داريد بايد به اصلاح خود بپردازيد!
فكر ميكنم به قدر كافي واضح هست! (21983)
 
ناصر
۱۳۸۶-۰۳-۰۶ ۱۷:۴۳:۱۵
نه این درست نیست
اره برای خودت صدق می کنه اما نه برای جامعه (27000)
 
مهدي مصطفايي
۱۳۸۶-۰۱-۲۳ ۱۹:۵۰:۴۸
در طول يك سال فعاليت اجتماعي ام پيرامون مسائل بهداشتي و جنسي و صحبت كردن با افراد مختلف با سنين متفاوت و همچنين مطالعات رفتارشناسي و جامعه شناختي كه داشتم ، اينكه آيا سكس قبل از ازدواج آيا صحيح است يا خير ؟

اوايل مطالعاتم با توجه به برسي متون ابتدائي برگرفته از فرهنگ غربي و تطابق آنها با اصل آزادي جنسي و برابري اجتماعي به اين نتيجه رسيده بودم كه اين كار بنا به ۳ دليل زير صحيح و ضروري است :شناخت جنسيتي : اينكه سكس با جنس مخالف قبل از ازدواج موجب شناخت بيشتر بين دو جنس نسبت به همديگر ميشود و حاصل اين امر ميتواند با افزودن بر بار تجربي افراد ، موجب گزينش و شناخت بهتر براي آينده مشترك شود .


برابري جنسي : اينكه زنها هم حق دارند به مانند مردان پيش از ازدواج رابطه جنسي داشته باشند و پاسخ به اين سوال كه : چرا بايد اغلب پسران آزادانه سكس داشته باشند و كسي معترضشان نشود اما دختران بايد هميشه در محدوديت باشند ؟اعتقاد به اختيار و مخالفت با جبر : اينكه انسان با اختيار زاده شده است و جبر بدترين قفس براي روح انساني است ، پس هر فرد آزاد است در همه مسائل زندگي اش بر اساس همين اختيار تصميم بگيرد و سكس هم يكي از همين جنبه ها و مسائل زندگي است كه اختيارش در دست انسان است كه چه موقع داشته باشد و چه موقع نداشته باشد .اما همين طور كه مطالعاتم كامل تر ميشد و كم كم به جنبه هاي اجتماعي و رفتارشناسي جنسيتي اش نزديك ميشدم نتايج تحقيقاتم جالبتر و دگرگون تر ميشد .جالب از اين نظر كه به هنگام مواجه با فرهنگ هاي مختلف نتايج يكي ميشد و دگرگون از اين نظر كه ۳ اصل ايتدايي فقط از يك بعد پايدار بودند و هنگامي كه از ابعاد ديگر به اين قضيه نگاه ميشد ، ديدها و ايده هاي جديد تري را به ما مي داد .

مثلا هنگاميكه اين قضيه را از مدخل دو فرهنگ ايراني و آمريكايي مورد برسي قرار دادم و نتايج تحقيقاتم بر روي جامعه تصادفي در ايران را با نتايج تحقيق انجام گرفته مشابه توسط يكي از مراكز مطالعات آمريكايي تطابق دادم نتايج كاملا يكسان بودند ! براي اطلاع ميتوان خدمتتان عرض كنم كه در ايالات متحده آمريكا نيز سكس قبل از ازدوج امري مطرود است و بر اساس نتايج يك نظر سنجي كه توسط يكي از مراكز پژوهشي در چندين ايالت آمريكا صورت گرفته نوجوانان آمريکائي نسبت به هم سن و سالان خودشان در يک دهه قبل تمايل بيشتري دارند که اولين سکسشون در سن هاي بالاتر باشد و قريب به ۸۵% دختران و پسران آمريکائي اظهار تمايل کردن که مايل هستند اولين سکسشان پس از ازدواج باشد ! اما از اينکه زياد هم اين زمان طولاني بشود زياد خوششان نمي آيد ، در ادامه اين تحقيق آمده است كه توجه به معنويات و رعايت اصول مذهبي در بين جوانان آمريكائي رو به رشد است و چشم انداز قرن آينده براي بشر را اين گونه توصيف كرده است كه جهان رو به سمت معنويت گرايي است .بعلاوه اينها ، وقتي سكس قبل از ازدواج از ابعاد ديگري نظير روانشناسي ، رفتارشناسي ، فرهنگ ، مذهب ، جامع شناسي ، انسانشناسي ، اخلاق و …… مورد برسي قرار ميگيرد ، نتايج كلا به دو سمت موفق و مخالف تقسميم ميشوند كه در جمع بندي نهايي سنگيني قسمت مخالف در ترازوي سنجش بسيار بيش تر از موافق است .در نوشته زير سعي كردم ، بعضي ابعادي را كه بر نهي سكس قبل از ازدواج تاكيد دارند را بر شما بنمايانم ، حال اگر به اين دوست صميميتان اطمينان دارد و خواهان يك رابطه بلند مدت و پايدار هستيد ميتوانيد از اين نوشته ها استفاده مفيد ببريد ولي اگر اعتقادي به اينگونه سخنان نداريد ميتوانيد وارد گود تجربه عملي بشويد تا آن وقت با گوشت و پوستتان اين نوشته ها را درك كنيد و بعد از چند سال برگرديد و دوباره نوشته هاي من را بخوانيد !دلايل نهي سكس قبل از ازدواج از نگاه ابعاد ۹ گانه :

۱ – بعد رفتار شناختي : « افراد مختلف نسبت به رابطه جنسي ديد متفاوتي دارند » رابطه جنسي براي آنان ميتواند به مفهوم تعهد، سرگرمي، لذت صرف، صميميت و يا هيچ چيز باشد. بهتر آنست كه شما تا زماني كه شناخت كافي نسبت به فرد و نحوه نگرش وي به سكس پيدا نكرده ايد اقدام به برقراري رابطه جنسي نكنيد. زيرا براي مثال اگر شما به سكس به ديد تعهد و صميميت بنگريد و به اميد آنكه با برقراري رابطه جنسي محبوب خود را از دست نخواهيد داد و به عكس از نظر فرد محبوب شما سكس يك لذتجويي صرف باشد آنوقت اندوه بزرگ و سرنوشت غم انگيزي را براي خود رقم زده ايد.

۲ - بعد جامع شناختي : صرفنظر از آنكه شما چگونه مي انديشيد، رابطه جنسي پيامدها و تاثيرات شگرف و مهمي را در بر خواهد داشت .

۳ – بعد روانشناختي : رابطه جنسي احساسات شما را تحت الشعاع قرار داده و آنها را تشديد، لجام گسيخته و يا منحرف ميسازد: مغز انسان در سير تكاملي خود به گونه اي طراحي گرديده است كه هنگام مواجهه با موقعيتهاي امكان برقراري رابطه جنسي همچون شرايط تهديد آميز مواد شيميايي خاصي را آزاد ميسازد كه روند انديشيدن را متوقف ميسازند. در واقع شما را ناخودآگاه به برقراري رابطه جنسي هدايت ميكند تا شما قادر باشيد با توليد مثل به بقاء خود ادامه دهيد. اما آيا اين موقعيتها همان جايي ست كه شما ميخواهيد با يك فردي كه شناخت چنداني از وي نداريد باشيد؟ بنابراين در مرحله تعيين كننده شناخت فرد شما از هوشياري كافي براي اتخاذ تصميمات منطقي برخوردار نخواهيد بود.

۴ - بعد فيزيولوژيك : « رابطه جنسي مواد شيميايي “پيوند دهنده” و “دلبسته كننده” آزاد ميسازد » برقراري رابطه جنسي در دو جنس موجب آزاد سازي مواد شيمايي ميگردد كه احساس دلبستگي را در آنها پديد مي آورد. آيا شما ميخواهيد اجازه دهيد تا مواد شيميايي مغز شما براي شما تصميم گيري كنند كه به چه كسي دلبستگي پيدا كنيد؟ دست نگه داريد شما با اين كار رنج بزرگي را به جان خواهيد خريد زماني كه بايد از شريك خود جدا گرديد اما به سبب برقراري رابطه جنسي به وي دلبسته شده ايد.

۵ – بعد فرهنگي - اجتماعي : « رابطه جنسي دامنه انتخاب شما را محدود ميسازد » رابطه جنسي شما را ملزم ميسازد تا شتابزده و خيلي زود هنگام در مورد رابطه تان تصميم بگيريد و سناريوي دهشتناك تر آنكه باردار بودن، شما را در امر تصميم گيري و انتخاب در تنگنا قرار دهد. هنگامي كه با شريك خود رابطه جنسي برقرار نكرده باشيد آسانتر ميتوانيد خود را از يك رابطه ناسالم بيرون بكشيد.

۶ - بعد انسانشناختي : « انتظار و پيش بيني استرس زاست، اما شيرين و مهيج» يكديگر را از آن محروم نسازيد. اين در سرشت انسان است كه چيزي را كه با تلاش و انتظار بيشتر بدست مي آورد، بيشتر هم قدرش را مي داند. همچنين رابطه جنسي زود هنگام مرحله خيالپردازيها و روياهاي ما نسبت به محبوبمان را عملا حذف ميكند و شور و هيجان عاشقي را كمرنگ و كسالت بار ميسازد.

۷ - بعد اخلاقي : « برقراري رابطه جنسي زود هنگام و شتابزده بر عدم خويشتنداري و فقدان احترام دلالت دارد » زماني كه شريك شما اين فرصت را به شما نميدهد تا پس از شناخت كافي و مبتني بر عقل و رضايت كامل شما رابطه جنسي آغاز گردد و يا به شما تنها به يك ابزار جنسي مينگرد در واقع احترامي براي شما قائل نيست. همچنين عدم توانايي در كنترل غرايز در فرد ميتواند گواهي بر بي ارادگي و خيانت كار بودن وي نيز باشد. اينگونه نتيجه گيري ها ممكن است كاملا غلط و نادرست باشد اما چرا بايد يك موضوع پيچيده را بغرنج تر كرد؟

۸ – بعد پزشكي و بهداشتي : پيشگيري از بيماريهاي مقاربتي بسيار مهم است ، شما هنگامي كه نسبت به طرف مقابل خود شناخت كافي نداريد هرگز نبايد ريسك كنيد و خود را در معرض انواع بيماريهاي آميزشي قرار دهيد.

۹ - بعد عقلاني : يكي از مهمترين انگيزه هاي مردان از برقراري رابطه با جنس مخالف خود اميد به برقراري رابطه جنسي با وي است. بنابراين دختران نبايد زود هنگام و شتابزده اقدام به برقراري رابطه جنسي كنند زيرا با اين كار ممكن است شانس خود را براي ازدواج با فرد به ميزان زيادي از دست بدهند. همچنين دختراني كه خيلي زود به رابطه جنسي تن ميدهند نزد مردان ارج و قربي نخواهند داشت.جمع بندي و نتيجه گيري :در نوشته بالا فقط ۹ بعد كليدي از ابعادي كه به ما نشان ميدهند كه سكس قبل از ازدواج مشكلات و معايبش بسيار بيشتر از نيكيها و خوبيهايش است ، ذكر شده است و ما از پرداختن به بقيه ابعاد خود داري كرديم و آن را به شما واگذار ميكنم تا با مكاشفه و كسب تجربه به آن ابعاد برسيد ، اما همين جا هم بايد به شما خاطر نشان كنم كه اين عمل صرفا ناپسنديده نيست و مفايدي هم دارد ولي چون مفايدش بسيار كمتر از معايبش است به شما توصيه ميكنم تا اين سخنان را جدي بگيريد و با تمرين بردباري و حاكم كردن تعقل بر روابطتتان آنها را محكم و پايدار كنيد .

حال كه به اين نقطه از مطالعاتم رسيدم بسيار بيشتر از پيش به اين آيه اعتقاد پيدا كردم كه ميفرمايد : « وليستعفف الذين لا يجدون نكاحا حتي يغنيهم الله من فضله » ، « كساني كه توانايي ازدواج ندارند ، بهتر است كه خويشتن داري كنند تا خداوند از بخشش خود آنها را بينياز گرداند » . (21991)
 
ناصر
۱۳۸۶-۰۳-۰۶ ۱۷:۴۶:۵۱
اقا مهدی
اینها درست
اما ان کسی که شهوت بر اوغلبه کده بهتر این اثار هارو یا جند تلشو تحمل کنه یا این که گناه کبیره زنا انجام بده
این بعد یا روی سکه هم نگاه کن (27001)
 
عبد عاصي _ بلاگر
۱۳۸۶-۰۱-۲۴ ۰۲:۴۵:۱۴
\" خوب وقتی حوزه علمیه و دانشگاههای ما تو خواب باشند کار می افته دست یک سری نظامی که بیچاره ها فکر می کنن دارن به مردم خدمت می کنند
نمی دونم چرا ما متوجه نیستیم که فرهنگ رو فقط با فرهنگ می شه درستش کرد نه با زور
اگه زورگویی و تهدید سازگار بود که الان باید شاه توی ایران حکومت می کرد \"

سلام عزيز برادر.
درست انگشت گذاشته-اي روي غده-هاي چركيني كه طي سالها بي-تفاوتي ، ترويج فرهنگ مصرف-گرائي و غرب ، بوجود آمده ؛ آن هم بدست متصديان فرهنگ-ساز اين مملكت ، همچون سيما ، ارشاد ، رسانه-هاي سينمائي و مطبوعاتي و امثالهم ...
من خودم يك پدرم ، بسيار معتقد به حجاب خانمها و حتي آقايان ، خيلي رنج مي-برم ، ولي كسي به اين جوانها چندان تعليمات صحيحي نداده كه با اين هجوم وسع ماهواره-هاي دشمن ، و كلا هجوم گستردهء فرهنگي غرب ؛ توقع سر براه شدن آنها آن هم با زور و مدتي كوتاه ! ...
فقط علماي مذهبي روشن-بين با كمك متخصصين مختلف علوم مربوطه مي-توانند طرحي معقول براي اين معضل بزرگ ارائه كنند و با توصيه به سعهء صدر و محبت لازم ،
دستور اجراي تدريجي آن را بدهند.
والسلام ،
ولي هركس كه بتواند واقعا كمكي كند و نكند ، روز حساب در محضر فاطمه زهرا سلام الله عليها ، كمتر از شمر و يزيد نخواهد بود.
يا علي كن مددي ... (22001)
 
مهدي مصطفايي
۱۳۸۶-۰۱-۲۴ ۱۴:۴۸:۲۹
ادامه مطلب
۶ - بعد انسانشناختي : « انتظار و پيش بيني استرس زاست، اما شيرين و مهيج» يكديگر را از آن محروم نسازيد. اين در سرشت انسان است كه چيزي را كه با تلاش و انتظار بيشتر بدست مي آورد، بيشتر هم قدرش را مي داند. همچنين رابطه جنسي زود هنگام مرحله خيالپردازيها و روياهاي ما نسبت به محبوبمان را عملا حذف ميكند و شور و هيجان عاشقي را كمرنگ و كسالت بار ميسازد.

۷ - بعد اخلاقي : « برقراري رابطه جنسي زود هنگام و شتابزده بر عدم خويشتنداري و فقدان احترام دلالت دارد » زماني كه شريك شما اين فرصت را به شما نميدهد تا پس از شناخت كافي و مبتني بر عقل و رضايت كامل شما رابطه جنسي آغاز گردد و يا به شما تنها به يك ابزار جنسي مينگرد در واقع احترامي براي شما قائل نيست. همچنين عدم توانايي در كنترل غرايز در فرد ميتواند گواهي بر بي ارادگي و خيانت كار بودن وي نيز باشد. اينگونه نتيجه گيري ها ممكن است كاملا غلط و نادرست باشد اما چرا بايد يك موضوع پيچيده را بغرنج تر كرد؟

۸ – بعد پزشكي و بهداشتي : پيشگيري از بيماريهاي مقاربتي بسيار مهم است ، شما هنگامي كه نسبت به طرف مقابل خود شناخت كافي نداريد هرگز نبايد ريسك كنيد و خود را در معرض انواع بيماريهاي آميزشي قرار دهيد.

۹ - بعد عقلاني : يكي از مهمترين انگيزه هاي مردان از برقراري رابطه با جنس مخالف خود اميد به برقراري رابطه جنسي با وي است. بنابراين دختران نبايد زود هنگام و شتابزده اقدام به برقراري رابطه جنسي كنند زيرا با اين كار ممكن است شانس خود را براي ازدواج با فرد به ميزان زيادي از دست بدهند. همچنين دختراني كه خيلي زود به رابطه جنسي تن ميدهند نزد مردان ارج و قربي نخواهند داشت.
جمع بندي و نتيجه گيري :
در نوشته بالا فقط ۹ بعد كليدي از ابعادي كه به ما نشان ميدهند كه سكس قبل از ازدواج مشكلات و معايبش بسيار بيشتر از نيكيها و خوبيهايش است ، ذكر شده است و ما از پرداختن به بقيه ابعاد خود داري كرديم و آن را به شما واگذار ميكنم تا با مكاشفه و كسب تجربه به آن ابعاد برسيد ، اما همين جا هم بايد به شما خاطر نشان كنم كه اين عمل صرفا ناپسنديده نيست و مفايدي هم دارد ولي چون مفايدش بسيار كمتر از معايبش است به شما توصيه ميكنم تا اين سخنان را جدي بگيريد و با تمرين بردباري و حاكم كردن تعقل بر روابطتتان آنها را محكم و پايدار كنيد .
حال كه به اين نقطه از مطالعاتم رسيدم بسيار بيشتر از پيش به اين آيه اعتقاد پيدا كردم كه ميفرمايد : « وليستعفف الذين لا يجدون نكاحا حتي يغنيهم الله من فضله » ، « كساني كه توانايي ازدواج ندارند ، بهتر است كه خويشتن داري كنند تا خداوند از بخشش خود آنها را بينياز گرداند » . (22013)
 
۱۳۸۶-۰۱-۲۴ ۱۶:۴۰:۵۴
سلام
از نويسنده اين مطلاب سپاسگزارم.من الان بيست و چهار سال دارم و هنوز ازدواج نكردl , و به اين زودي ها قصد ازدواج ندارم. آقايوني كه خودشون صيغه مي كنند و زن دارند حال ما جوون ها رو نمي فهمن. من نمي خواهم زنا كنم از طرف ديگه امكان ازدواج موقت و دائم هم برام ممكن نيست.اگه بخام زنا كنم به راحتي برام فراهمه.چرا بايد مملكت اينجور باشه كه گناه راحت تر از صيغه كردن هست.
اگه بخاي صيغه كني بايد خدا تومن به طرف در ماه بدي و مكان هم بايد از خودت بهشه تازه اه طرف رو گير بياري ولي اگه بخواي زنا كني مايه اش پانزده هزار تومن هست تازه طرف جاش رو هم مي ده. ما اهل زنا نيستيم وليي اينطور كه اين مملكت پيش ميره بايد سوزيم و بسازيم تا پاك بمونيم. چرا بايد اينطوري باشه؟ آيا اين از كم كاري مسئولان فرهنگي نيست؟ چرا نبايد جوانان از لذت حلال و شمروع بهرمند شوند؟ (22018)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۲۳ ۱۱:۵۵:۰۰
دوست عزیزم شما با یه خانم سالم ارتباط برقرار کن.بعد از شناخت کامل از ایشون بپرسید که ایا مایل به اینکار هستن یا نه...معمولا مخالفتی نیست...اما باید قول بدی فقط با یکی هستی.چون ازدواج موقت نباید باعث بی بند وباری بشه...هیچ پولی هم خرج نمیشه.چون با همین رابطه سالم عشق برقرار میشه...امتحان کن...اعتماد کن (654540) (moderator22)
 
مهدي واحدي
۱۳۸۶-۰۱-۲۵ ۱۱:۳۵:۱۸
بسم الله الرحمن الرحيم
خداوندحكيم هرگز بشر را از كاري منع نكرد مگر آنكه قبل از آن او را به راه بهتري رهنمون گشت. در همه زمينه ها قبل از اينكه بگويد از پرستش بت ها دست برداريد فرمود (قولوا لا اله الا الله تفلحوا) قبل از اينكه بگويد چه چيز را نخوريد فرمود چه چيز بخورد ( يا ايها الذين آمنوا كلوا مما رزقناكم واشكروا لله ان كنتم اياه تعبدون . سوره بقره ايه 172) و در همه زمينه ها اين سنت الهي است.
در اين زمينه نيز بايد ابتدا امر به معروف كرد و بعد نهي از منكر. با قوه قهريه انسان تشنه اي را از نوشيده آب منع كردن كار قبيحي است . اگر انسان تشنه از كنار اب بگذرد و آن را ننوشد ديوانه است. حتي در دستورات اسلام داريم كه اگر در شدت و عسر و حرج مانديد مي توانيد از محرمات نيز بخوريد و بياشاميد.( انما حرم عليكم الميتة و دم و لحم و ما اهل به لغير الله فمن اضطر غير باغ ولا عاد فلا اثم عليه.سوره بقره آيه 173)
ما در اين زمينه ستادي را مي بينيم كه به طور فعال مشغول برخورد قهريه به هر نحو ممكن اعم از برخور فيزيكي ابروبري از مردم بازداشت كردن و ديگر روش هاي ايجاد ترس در جوانان است. ايا تا بحال امر به معروف كرده است؟ آيا غير از نهي از منكر كار ديگري آنجام داده است؟ (البته اگر برخورد بد و سخيف و بردن ابروي مردم از آن منكر، قبيح تر نباشد) مگر امر به معروف مقدم بر نهي از منكر نيست ؟ يدك كشيدن شعاري از شعائر الهي كه امام حسين يكي از دلايل شهادت خويش را احياي آن بيان نمودند ، مي تواند مجوزي براي هرگونه برخورد ناصواب در سطح وسيعي از جامعه باشد؟ ضعف در ايجاد فرهنگ اسلامي و ناتواني در ايجاد فضاي امن براي و اسلامي براي امر به آنچه كه نياز بسيار قدرتمند انساني را ارام مي كند مجوزي براي سركوب آن مي باشد؟ مسلماً اگر در اين باره امر به شرايع دين الهي ، انجام پذيرد، هرگز نيازي به اين همه برخوردهاي بد و سخيف و دون شأن يك ملت فرهيخته و بزرگ و مسلمان و شيعه است.
شهوت نيرويي قوي و غالب بر جوانان چه پسر و چه دختر است. اينكه ما ارضاي چنين نيازي را به ازدواج دائم موكول كنيم در واقع تيشه به ريشه بسياري از مواهب الهي و اجتماعي اين مرزوبوم زده ايم. ازدواج دائم اصالتاً براي رفع نياز جنسي نيست و بسيار فراتر و با ارزش تر از اين موضوعات است اما برخوردي اين چنين موجب خواهد شد كه جوانان يكي از مهمترين شرايطي كه در مورد ازدواج دائم در نظر بگيرند داشتن شرايط جلب شهوت از سوي طرف مفابل خود باشد كه اين موضوع در بسياري از موارد باعث بستن چشم خود بر ديگر صفات و بارزه هاي شخصيتي منفي آن فرد مي گردد. با نگاهي گذرا بر صفوف طويل طلاق ها و مشكلات بزرگ خانوادگي ميبينيم كه دغدغه اصلي زندگي بسياري از خانواده ها اصلاح اين موارد است.
در پايان هم باز فرمان دادار زمين و زمان را يادآور مي شوم كه ابتدا امر به معروف كنيد و اگر پس از آنكه دستور داديد و اجرا نشد آن زمان برخورد كنيد. چطور است كه شما در زمان برخورد با تمام قوت به پيش مي رويد و در زمان امر به خوبي ها به موعظه اي بي معني بدون پرداخت هيچ هزينه اي بدون اينكه امكاناتش را فراهم كنيد بسنده مي كنيد.
(اف لكم و لما تعبدون من دون الله) (22098)
 
۱۳۸۶-۰۱-۲۶ ۱۷:۳۳:۴۶
هااااا ! من یکی نتیجه گرفتم ! (22323)
 
mohammad
۱۳۸۶-۰۱-۲۷ ۰۰:۰۵:۴۶
dar pasohk be dooste azizy ke be turkie safar karede ast arz konam shahre ghoonye(konya) be dalile mazhabi boodanash fased tarin shahre turkie ast va kheyli az khanevadehaye turk dokhtarane khod ra be in shahr nemiferestand. (22350)
 
نا شناس
۱۳۸۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۲۹:۲۷
فكر نمي كنيد در بحث ازدواج موقت نسبت به زنان بي عدالتي ميشه در فرهنگ ما نسبت به زنان و دختران كه ازدواج موقت مي كنند اجحاف مي شه و فرزنداني كه از اين نوع ازدواج به دنيا مي آيند اغلب به سرپرست مي شوند. و باز هم اسلام اين حق رو به مردان مي ده كه مي تونن با وجود داشتن همسر ازدواج موقت كنند اون هم به نقل از حضرت امام صادق (ع)در خفا و پنهاني كه همسرش خبردار نشه آخه مگه زنا چه گناهي مرتكب شده اند كه شوهرش اين بي عدالتي رو درحقش بكنه اون زن واقعاً ميشكنه و آيا زن حق داره كه با وجود شوهر ازدواج موقت بكنه ؟ من خودم اصلاً اين ازدواج موقت زن و مرد رو قبول ندارم عامل ترويج فساد و فرزندان بي سرپرست و متلاشي شدن خانواده هاست بهتر شما هم بجا ي پيش كشيدن اين مسائل به فكر فراهم آوردن شرايط ازدواج دائم براي جوانان باشيد چرا هميشه به فكر مردان هستيد زنان بد بخت چه گناهي مرتكب شده اند قربان هوس مردان شوند! (22373)
 
ناصر
۱۳۸۶-۰۳-۰۶ ۱۷:۴۹:۲۶
نه خواهر این فکر رو نکن
در این جامعه مدن که انواع راه های جلوگیر اومده بجه دیگه معنا نداره
انشا الله تنظیم خانواده پاس می کنی می فهمی جقدر راه حل داره (27002)
 
طلبه
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۸:۴۸:۳۱
در ازدواج موقت، فرزند بی سرپرست معنایی ندارد.
چون پدر فرزند ایجاد شده در ازدواج موقت هم، همه وظایف پدری را دارد از جمله نفقه دادن.
مشکل اینجاست که شما در ازدواج موقت هم باید با مردی مومن ازدواج کنید...
وگرنه خوب در ازدواج دائم هم، اگر طرف شما غیر مومن باشد،
مسلما ممکن است به طلاق و آسیب منجر شود.
پس از این حیث فرقی بین ازدواج موقت و دائم نیست.
فرق در "آدم" ای است که با او ازدواج می شود. (2769348) (alef-13)
 
۱۳۸۶-۰۱-۲۹ ۱۶:۲۴:۵۲
دلتان خوش است . مادرکشوری زندگی میکنیم که عده ای هر کاری دلشان خواست میکنند وکسی هم جلویشان را نمی گیرد .همین چند روز پیش دیوان عالی کشور رای داد که متهمین قتلهای محفلی کرمان آزاد شوند . یک زن وشوهر توسط اینان کشته شدند و بالاترین محکمه قضایی رای داده که چون متهمین اعتقاد به مهدورالدم بودن آنان داشتند از مجازات معافند . حالا انتظار دارید یک سرباز نیروی انتظامی ویا یک بسیجی با بدحجابان برخورد فیزیکی نکنند ؟ همینکه برگبارشان نمی بندند باید خدا را شکر کنند چون مقامات قضائی با این حکم به آنان چراغ سبز دادند . (22737)
 
محمد حسین حسینی
۱۳۸۶-۰۱-۲۹ ۲۱:۲۰:۰۲
آیا نویسنده مقاله آقای حائری امام جمعه شیرازند؟ باورم نمیشود......جدا که از شما بعید بود..... ازدواج موقت با توصیفی که شما کردید قطعا با روح دین که ایستادن در مقابل نفس است منافات دارد....مجعول بودن بخش عمده ای از احادیث فوق از روز هم روشن تر است....ازدواج موقت حداکثر یک راهکار است نه یک توصیه ! (22771)
 
۱۳۸۶-۰۱-۳۰ ۲۰:۳۲:۵۹
خیر. نویسنده ی این مقاله آیه الله محی الدین حائری شیرازی امام جمعه ی شیراز نیستند. (22862)
 
بنده خدا
۱۳۸۶-۰۱-۲۹ ۲۳:۵۹:۰۸
فتبارک برای خلق مرد نبود . خداوند متعال مرد و زن را آفرید تا برای یکدیگر « سکینه » باشند و این فراتر از تمتع جنسی است . اما به نظر می رسد که جناب آقای حائری فقط به یک بعد عنایت داشته اند .
شایسته است که به همه ابعاد دین عنایت شود . از این لحاظ از ایشان گله مندم . (22785)
 
رضا
۱۳۸۶-۰۱-۳۰ ۱۰:۲۵:۳۳
هر بار از این صحبت ها می شود و آخر هم هیچ اتفاقی نمی افتد ازدواج موقت در ایران عملی نیست و بخصوص زنان از این مساله بشدت ضربه خواهند دید. به نظر من راه حل کار فراهم نمودن بستر (ازدواج دایم آسان )است آن هم با فرهنگ سازی درست. (22806)
 
۱۳۸۶-۰۱-۳۰ ۲۲:۵۷:۰۵
باسلام باتشکر از طرح این بحث که در عین حال اینگونه رفتارها از سری اعمالی است که ظاهرا بعضی ها مایلند اسمش را نیاورند و لی کارش را انجام دهند ! اما اگر نخواهیم نظر فروید را که نیازجنسی را قویترین نیاز مطرح کرده است بدانیم حداقل از نیاز های طبیعی و بسیار مهم است بگونه ایکه بیامبر بزرگ اسلام فرموده اند ازدواج سنت من است و کسی که ازدواج کند نصف دینش کامل شده است؟! و اما بعد دراین مورد ممیشود به چند سئوال جواب داد 1-آیا میخواهیم به این نیاز واقعا قوی برخورد مناسب کنیم یا سلیقه ای 2- آیا میخواهیم این مشکل را براساس نظامهای غیر اسلامی اعم از غربی یا شرقی یا ... حل کنیم 3- آیا میخواهیم براساس اسلام حل کنیم ...... لطفا قدری فکر کنید و تصمیم بگیرید این راه حل ها را آنهم برای کاری به این درجه از اهمیت با هم قاطی نفرمایید ... فکر میکنم در نظامهای غربی تقریبا بطور عام اگر نخواهیم بعضی از ,ییروان خاص بعضی ادیان را استثنا کنیم تقریبا روشهای مشخصی را در بیش گرفته اند که مبتنی بر آزادیهای فردی و لیبرالیسم یایه گذاری شده است .... اما در اسلام بنظر میرسد ازنظر ازدواج نظریات عمدتا صریح و از نوع محکمات به حساب میآید . که عمدتا غیر از ازدواج موقت که منتسب به شیعه است موضوع ازدواج دائم در دیگر کشور های اسلامی بخصوص اهل تسنن و حتی اهل تسنن ایران تقریا حل شده است ... اینکه ما چند همسری را به هر علتی که عمدتا درایرا ن به فرهنگ ایرانی ارتباط دارد قبول نکنیم یا عمل نکنیم به نگرشهای خودمان برمیگردد و ربطی به اسلام ندارد بنا براین ما در ایران بهر دلیلی نظرات صریح اسلام را جرئت نمیکنیم تبلیغ کنیم و از آن دفاع و آنر رایج کنیم با این وضع چگونه به خود مان اجازه میدهیم مسائل مبهم و یا حتی مورد اختلاف از نظر برخوردرا که تاکنون نتیجه نداده و یقینا جواب نخوهد داد با فشار و تهدید و.... عملی کنیم و آن موضوع بدحجابی است ؟!شاید گفته شود این چه ربطی به ازدواج دارد اما این موارد مکمل هم هستند و لازم و ملزوم ازنظر نگرشهای رفتاری............. در این مورد چند سئوال مطرح میشود 1- ازکجای اسلام استنباط شده است که اقلیتهای مذهب باید روسری داشته باشند یا کسانیکه اعتقادی ندارند نظبر خانمهای خارجی که به ایران سفر میکنند با ید یک چیزی سرشان یکنند که توهین به خانمهای محجبه است 2- آیا اینکار توهین به لباس مقدس چادر و یا حجاب اسلامی و یا خانههای مسلمان تلقی نمیشود که اینقدر افرادی با این روشها آنهم در جمهوری اسلامی به همه مقدسات توهین کنند و تازه مابخواهیم از اهرم ... برای فشار بیشتر استفاده کنیم تا این بخشنامه را که هیچ ربطی به ایمان و اسلام ندارن یک جوری روی سرشان نگه داریم و با نهایت تاسف اسمش راهم نشر اسلام و .... بگذاریم وافعا ظلم به اسلام و اعتقادات مان هم حدی دارد...3- آیا درکشورهای اسلامی که نوع لباس و حجاب آزاداست وضع حجاب خانمها بهتر نیست مالزی عربستان اردن حتی امارات قابل بررسی است. 4- آیا ارتباط روبه تزاید ملتها و یکی شدن جامعه جهانی ازیکسو و اینکه لا اکراه فی الدین قد تبین الرشد و من الغی بما دیکته نمیکند لطفا سلیقه خودمان را به مردم به جامعه و به دین تحمیل نکنیم در عین حال که در هیج زمان این نوع رفتار ها جواب درست نداده است چه برداشتن حجاب و چه گذاردن حجاب آیا این دوکار از یک سنخ نیستند !؟5- اگر کمی از حقیقت یا واقعیت در این کلمان باشد لطفا در ارکان رفتاریمان تجدید نظر کنیم واما .... ازنظر از دواج موقت سالها قبل قبل از انقلاب مرحوم دکتر محمد تقی شریعتی بحثی را دراین باب در چند شب مطرح کردند که اگر حافظه ام یاری کند سعی میکنم خلاصه آنرا در اینج بیاورم ! - از امام صادق (ع) سئوال شد آیا شما حاضرید از خانواده شما کسی اینکار رابکند فرمودند هر حلالی برای همه مقبول نیست2- یک خانم چرا زنا میکند یا برای نیاز جنسی یا نیاز مادی اگر خانمی به این دوعلت تن به حرام داد همین خانم اگر ازدواج موقت بکند بهتر است یا کار حرام انجام دهد بنابراین اصلا این سئوال که آقایان موافق ازدواج موقت نزدیکان خود نیستند سئوال بجایی تلقی نمیشود بخصوص اینکه هر حلالی لزوما مقبول همه نیست 3- اگر خانمی که همسر نکرده است یا همسرش بدلا یل مختلف از او جدا شده است ولی نه نیاز جنسی دارد و نه نیاز مالی و به حرام هم نمافتد این موضوع در مورد ایشان مصداق ندارد .4- ازدواج موقت در حقیقت نوعی ازدواج دائم است که شرایط آن برای طرفین ساده تر است و الا خیلی از ازدواجهای موقت تقریبا بطور دائم ادامه داشته است 4- از دواج موقت در عین حا یک دوا است نه یک غذا و نباید با طرح بعضی مسائل آنرا زیر سئوال برد مثلا اگر مردانی باشند که بهر دلیلی ازجمله مشکلات همسر دائم یا دوری یا ... نیاز به همسر داشته باشند اگر ازدواج نکنند یااگر خانمهای نیازمند( مالی یا جنسی ) این راه برایشان باز نباشد آیاما به فساد جامعه آنهم در یوشش اسلام کمک نمیکنیم .....موفق باشید (22870)
 
۱۳۸۶-۰۱-۳۱ ۰۱:۵۴:۲۷
اخوی نویسنده مقاله در رد برخورد چکشی
نوشته کجائیsalam hastim inshallah hozuri,,harf ra khub bayad hazm kard va dahim,sepas nasa dustani kekheili mokhalefand fekre va rahkare amali bedahand wa wagheiat haye gameera dorost bengarand, ezzat siad AKHAWI WIENr (22877)
 
سايه
۱۳۸۶-۰۲-۰۱ ۱۲:۴۵:۱۶
جالب اينجاست كه خيلي از طرفداران ازدواج موقت آقايان هستند!
كنار تمام حقوقي كه از زنان ضايع مي شه شما اين رو هم اضافه كنيد كه زنان شاهد ازدواج هاي موقت همسرانشون هم باشند و يا اينكه كدام توهين بالاتر از اين كه يك زند همسر چند روزه و چند ماهه مردي باشه كه دنبال تعهد نيست و تنها خواستار ارضاي جنسي صرفه!

متاسفم كه اين بحثها هنوزم توي ايران مطرح مي شه!
آيا كسي مي تونه تضمين بده كه با رواج ازدواج موقت از همين آمار فعلي ازدواج هم كاسته نشه؟

آيا كسي مي تونه ضمانت بده كه با رواج ازدواج موقت تنها مجردها و كساني كه امكان ازدواج دائم رو ندارند به سراغ اون برن؟


آيا ترويج اين مساله راه را براي تنوع طلبي جنسي مردان باز نمي كنه؟
و خيلي زياد دوست دارم بدونم كه نويسنده محترم اين مقاله خودشون حاضر هستند دخترشون هر چند ماه يك بار همسر كسي باشه و يا اينكه اين مطلب رو تنها براي استفاده زنان اغيار نوشته اند؟ (22990)
 
آرین
۱۳۸۶-۰۲-۰۱ ۱۷:۴۴:۰۴
فارق از هرگونه حب و یا بقض به مساله ازدواج موقت، ننیاز جنسی در انسان یک نیاز کاملا مادی همانند تشنگی و یا گرسنگی است.
در نتیجه فارغ از تقوای فردی(Virtue ) باید به آن پرداخت. به یک انسان نمی توان گفت گرسنه نشو و یا تشنه نشو، به همان نحو نیز نمی توان گفت که دچار حس جنسی نشو، اما می توان گفت دروغ نگو، بدی نکن و... (23046)
 
احد اسدی
۱۳۸۶-۰۲-۰۳ ۰۰:۴۹:۰۳
نیاز جنسی یک مهم غیر انکار ناپذیرانسانی است ولی تفریح جنسی را باید از مطالب مطرح شده ابزار های اختلاف در جامعه مانند حقوق بشری اقای بوش تعریف کرد. (23230)
 
مسلمان ايراني
۱۳۸۶-۰۲-۰۳ ۰۸:۴۰:۴۲
به نام خدا

برخورد با افراد بد حجاب در خيابانها ميتواند به عنوان يك ؛ تاكتيك ؛ مطرح گردد . تاكتيك حركتي است كه بنا به ؛؛ موقعيت ؛؛ از سوي يك مدير يا مديران اتخاذ ميشود. اما نكته اساسي اين است كه هر تاكتيكي بايد در چارچوب يك ؛ استراتژي؛ اتخاذ شود. سوال اين است كه استراتژي ما ، در خصوص بحث حجاب چيست ؟ به عبارت ديگر با ترسيم كدام دورنما ، اكنون تشخيص داده ايم كه بايد با افراد مورد بحث اينگونه برخورد كرد ؟ اگرچه وضعيت ظاهري گروهي از زنان و دختران در انظار ، مناسب نيست ولي از اين نكته نيز نبايد غافل شد كه روش جاري ، پيش از اين هم بارها به كار گرفته شده ولي تنها نتيجه اي كه به دست آمده ، فرستادن آتش به زير خاكستر بوه است. بايد توجه كرد كه اين فنر هرقدر فشرده تر شود ، قابليت جهندگي ( و قدرت تخريب آن ) بيشتر خواهد شد. موضوع بد حجابي چيزي نيست كه با حركتهاي مقطعي نيروي انتظامي بتوان با آن مقابله نمود. يافتن راهكار مناسب براي حل اين معضل ، نيازمند مطالعه كارشناسي در تيم ( يا تيم هايي) مركب از متخصصان دين ، جامعه شناسي و ساير رشته هاي مرتبط ميباشد كه از طريق روش علمي حل مساله ، اولا به تحليل آن بپردازند ثانيا راه هاي حل را براي كوتاه مدت و درازمدت تعيين نمايند تا آن هم به صورت مرحله اي ، به اجرا گذاشته شود. آيا انبوهي از دانشمندان و علماء حوزه و اساتيد دانشگاه و دستگاههاي عريض و طويلي كه دست اندركار موضوع هاي فرهنگي در اين كشور هستند ، هيچيك كوچكترين مسئوليتي در اين زمينه ندارند و تنها مسئول داستان ، چند نفر درجه دار وظيفه و كادر نيروي انتظامي است ؟ مديران جامعه اندكي عميق تر به معضلات اجتماعي نگاه كنند . با اتخاذ روش هاي مقطعي ، ظهور عواقب سوء تدبير را به آينده موكول و ابعاد مصيبت را وسيع تر ميكنيم. (23243)
 
امير
۱۳۸۶-۰۲-۰۳ ۱۲:۵۴:۴۰
با سلام
بنده بانظر \" سايه \" موافق هستم!
يك سئوال!؟ :
مي فرماييد براي جواناني كه شرايط اختيار همسر دائمي رو به هر دليل ندارند ازدواج موقت راه بسيار خوبي براي دوري از كناه هست! سئوال من اينه كه پيامبر(ص) با وجود داشتن چندين زن هيچ نياز جنسي نداشته اند ايشون چرا سراغ ازدواج موقت رفتند
gal_deva@yahoo.com (23267)
 
عبدالله حقگو
۱۳۸۶-۰۲-۰۳ ۱۳:۵۲:۵۲
بااين كه مقاله خوب بود اما كاستي هايي دارد و نظرات هم برايم جالب بود. دوستان بياييم واقعيت خارجي را مرور كنيم . مي گويند متعه فسادمي آورد ! آيا واقعا چنين است ؟ فساد هست و با متعه جلوي آن را مي توان گرفت . گرچه برخي قبول نكنند اما بايد پذيرفت كه اولا بسياري از متعه ها به بچه دارشدن زن نمي انجامد ولي متاسفانه درزنا احتمال دست پاچگي و بارداري دختران كم تجربه بيشتر است ومي دانيد كه نطفه حرام وحرام زادگي روي سعادت دردنيا وآخرت را نمي بيند آيا درست است دوجوان با حرام كاري فرد سومي را بدبخت كنند؟‌ آمار سقط جنين را ببينيد وغصه بخوريد كه كجا داريم مي رويم ....مطلب بعدي تكليف خانمهاست . گويا برخي فرض كرده اند كه فقط مرد لذت مي برد مكر زني كه صيغه مي شود لذت نمي برد؟ اساسا بقول شهيدمطهري ازدواج موقت حق زن است نه مرد . چرا موضوع را وارونه جلوه مي دهيد؟ من بارها زناني راديده ام كه روحا از نداشتن رابطه مجاز وشرعي رنج مي برند وبرخي به زنا تن داده اند تابه ننگ متعه وصيغه نيفتند!؟ ديده احول بين اينگونه است. دوستان اسلام كارراساده كرده چرا كه سلامت جنسي مهم است اما زن شوهردارحق ندارد درخواست متعه كند اين با عقل وعرف مي خواند ؟ ضمنا درازدواج موقت ما شاهد همان چيزي هستيم كه عامل 80 درصد انحرافات وجرايم بشر است وما با تعارف وتعصب و لاپوشاني واقعيات اين افتخاراسلام را رد مي كنيم و نمي بينيم كه هرروزه در دنيا هزاران نفر زنا مي كنند (23283)
 
نسترن
۱۳۸۶-۰۲-۰۳ ۱۴:۴۴:۳۳
موضوع مورد بحث و روش بررسی آن(بویژه استفاده از احادیث و روایاتی که در صحت آنها بسیار جای تردید هست) در هر زمانی، بسیار وقیحانه و نشات گرفته از یک دیدگاه کاملا مرد سالارانه است. بطوریکه به زن تنها به عنوان وسیله ای جهت اطفای تمایلات جنسی مرد و در نتیجه ایجاد نشاط در جامعه نگاه شده است. من که خود زنی معتقد به اصول اسلام هستم، با مطالعه مطلب فوق، احساس بسیار ناخوشایند و چندش آوری نسبت به دینی که بزرگان آن تا این حد به زن و بنیان خانواده از دیده حقارت می نگرند، پیدا کردم. حال چه رسد به افرادی که از اول نسبت به دین نگرشی منفی دارند. من نمیدانم این جناب نویسنده چطور به خود اجازه داده اند که این چنین وقیحانه در مورد زن و خانواده دست به قلم شوند. ایشان فقط برای یک لحظه تصور کنند که عقایدی که به رشته تحریر درآورده اند در مورد دختر خودشان نیز به اجرا در آید. اگر دخترشان مجرد است که آیا راضی می شوند که وسیله اطفای غریزه جنسی مردی قرار گیرد تا در او نشاط ایجاد شود و اگر دخترشان متاهل است تا چه حد می توانند بپذیرند که در کنار زندگی متاهلی فرزندشان، داماد فقط به همین بهانه هایی که ایشان ذکر کرده اند، چند مورد یا حتی فقط یک مورد ارتباط شرعی با زن دیگری داشته باشد. (23284)
 
ح -فاطمی
۱۳۸۶-۰۲-۰۳ ۱۵:۵۳:۲۵
کاملا با مباحث مطرح شده موافقم اما خیلی از مسئولین که اتفاقا آشنا به مباحث دینی هستند مخالف شدید این موضوع هستند .مثل دادگاه ویزه قم که چندی پیش آقای وافی را به دلیل کمک به صیغه عده ای به زندان افکند.
شاید دلیل این کار آنها عدم نیاز شخصی به جهت پیری و عدم درک نیاز جوانان به آن است. (23292)
 
۱۳۸۶-۰۲-۰۴ ۱۱:۴۶:۲۴
اقاجان ميخايد خونه فساد راه بندازيد تا خودتون رو ارضا كنيد (23386)
 
مهسا
۱۳۸۶-۰۲-۰۵ ۱۰:۲۰:۳۸
ما چه بخوایم چه نخوایم بیشتر دختران و پسران به مسئله جنسی رو آوردن و با حرف زدن و مقاله نوشتن چیزی درست نمی شه فقط خانواده ها باید با کنترل غیر مستقیم سعی در محار کردن باشن.من خودم یه دختر هستم و تو این جامعه هستم.و میبینم سن دخترای فاسد چه قدر بالا رفته.فقط باید خدا رحم کنه (23550)
 
حمید
۱۳۸۶-۰۲-۰۸ ۱۲:۰۲:۱۶
اگر این دخترا از افادشون کم کنن همه چیز حله جوونا هم می تونن ازدواج کنن بله مهسا خانوم وقتی امسال شما 10000000000000000000000000000 سکه می خوان منم برا تو زندان نرفتن ازدواج نکردن اقلانی می دونم نه پسراااااااااااااااااااااااااااااااا ؟ (23923)
 
۱۳۸۶-۰۲-۱۸ ۱۵:۳۷:۱۷
بسي رنج بردم در اين سال سي
عجم زنده كردم بدين پارسي

براي جلوگيري از عذاب روح حكيم ابوالقاسم فردوسي ، كه چنين وارثاني را پيدا كرده به استحضار همه فارسي زبانان ميرساند :

دخترا=دخترها
جوونا=جوان ها
مي تونن=مي توانند
امسال=امثال
مي خوان=مي خواهند
اقلاني=عقلاني
و....... (25002)
 
حمید
۱۳۸۶-۰۳-۰۳ ۱۹:۲۴:۴۵
دکتر ما نیامده بودم فارسی تدریس کنم آری تشریف آوردیم گزیده ای حال گرفتیم و رجعت نمودیم
آری احسنت بر تو طفل نکته سنج (26677)
 
سید محسن
۱۳۸۶-۰۲-۰۵ ۱۳:۵۶:۱۷
انشا الله شاید گسترش هرچه بیشتر این نوع مباحث باشیم. (23610)
 
reza
۱۳۸۶-۰۲-۰۸ ۰۹:۰۰:۱۸
اگر حجاب ارزش است پس صيغه چه معنايي
دارد
اگر گفته عدالت رعايت نمي شود پس چرا عدالت را تعريف نكرده است (23896)
 
بابك
۱۳۸۶-۰۲-۰۸ ۱۷:۲۸:۱۳
مملكت ما هزاران مشكل دارد آنها گير به حجاب مي دهند آقا به شما جه ربطي دار لبس مردم به جوانها كمك كنيد تا به حقوق حقه خود يعني تشكيل خانواده برسند به خدا ثواب مي كنيد فساد هم كم مي شود (23956)
 
ام البنين
۱۳۸۶-۰۲-۰۹ ۱۳:۴۱:۵۶
راجناب استاد خسته نباشيد براي حل كردن يكمساله راه حلهاي بهتر هم ميتوان سراغ گرفت تاجامعه بهم نريزد وكاررابه جايي نرسانيم كه مجبور شويم صورت مساله راهم پاك كنيم طبق سنوات قبل وهمه مسايل پاك شده وبايگاني شده وسربي كلاه ملت بيچاره واكنون جوانان غريب مظلوم وتنهاي ما قبل از هرتوضيحي يك توصيه به همه خوانندگان براي اينكه لال از دنيا نرويم لازم نيست هر حرفي را بقول مادر بزرگها نپخته ونفهميده ازدهان مبارك پرتاب كرده ويا بعنوان راه حل وجواب وياهر چيز ديگر ارايه كنيم فكر كنيم تامل بررسي همه جانبه درافقهاي مختلف بعد ارايه و اما سوالهاي من مادر سه پسر دم بخت از شما حضرت استاد چرا نماييد شرايط وبستر ازدواج دايم را فراهم كنيد راه دوري نميروم همين اوايل انقلاب وراه ورسم ازدواج جوانان ساده باصفا كم مهر كم خرج كم جهاز وكمهاي مثبت ديگر كه باعث شده بود نرخ ازدواج بسرعت بالا رفته وميزان فساد وفحشا پايين من قصد توضيح ان فرهنگ وخط شكنان ان روزگاران را ندارم چون هم جايش نيست وهم ديگر گوشي براي شنيدن نميابم انها همه چون شهيدان اسطوره شدند وگاه محترمانه بايگاني باتاسف وقتي كه غول مصرف وظلمت تجمل پرستي در ميان مومنان ما نم نمك جابازكرد وتوحيد رنگ باخت حالا شايد بجاست كه براي جامعه دگرگونمان مسكن متعه را پيشنهاد دهيم .چرا ريشه اي عمل نكنيم ؟ بله سخت است ديگر نميشود در خود انقلابي بپا كرد بايد از خيلي چيزها گذشت عروسي دخترم در هتل فلان وخريدهاي انچناني حلقه مليوني وهزار مصيبت ديگر كه خود ما براي ارضاي نفس تجمل پرست خود به انحاي مختلف تبليغ انكرديم و مصيبت بارترانكه همه را تحت عنوان دين وشان و.... بخورد جوانمان داديم غافل ازاينكه همه توان ادامه راه راندارند ومانيز تحت عنوان مسوول عرضه وجود كار شغل مسكن را براي جوان اماده ازدواج نه.... پس صيغه انهم با دلايل سطحي بيمايه ونوك دماغي قابل توجه عزيزان طراح كه افق ديد نوك دماغي دارند وواي به روزي كه دماغ ترميمي هم باشد عزيزان نيالوده به تجمل تا زماني كه باز گشت به فرهنگ جبهه وانقلابيون صدر انقلاب نكنيد اين نسخه ها كور ميكند كه شفا نميدهد .ايا شمابراي دختر خودتان اين امررا تجويز ... با توجه به مساله عرف بكارت در جامعه ما تازه اين يكمساله ازهزاران است ..جامعه شناختي وروانشناختي قومي و.... بياييد يك بار براي هميشه تز صيغه را همه جانبه تفسير وتوضيح دهيد همراه همه ايات وروايات وارده و صادقانه ودلسوزانه به اين راه حل شرعي بپردازيد همان جور كه پيامبر ميسر ومرهم ميگذاشت نه براي حديث نفس تز ار ايه دهيد وكاري كه از پيش نبرده وجامعه را هم بهم ريخته و اي كاش هم ازاينراه چاره جوان عزب بهره ميبرد واي اين دل پر درد نميخواهد واگويه كند كه چه ذواقان درشت دانه سياسي واجتماعي ورو... اول از همه سيراب گشته و .... وجوان درد بند زور ... دختران عزيز منتظر مولا شروعش از شماست همين شما كه بايد خط شكن شويد و معلم پدر ومادرها اگر جامعه پاك منتظر مولارا ميخواهيد اگر نسل مهذب وپاك پادر ركاب مهدي فاطمه را ارزو داريد بسم اله غير نفسك فكر كنيد ببينيد مصداقهاي موفق راپيدا كنيد وبعد تامل كنيد وضع حالمان را انوقت است كه درميابيد چقدر با فكر ظهور فاصله داريم باقي براي بعد اگر عمري بود .. مادر پسران (24044)
 
علیرضا لرک
۱۳۸۶-۰۲-۰۹ ۱۹:۵۸:۰۷
با سلام . بحث بسیار جالب است . این بحث نشان دهنده این است که هنز هم عده ای هستند که به زور چماغ اعتمادی ندارند.
بحث مبارزه با بد حجابی بحثی بسیار پیچیده است که از راه نظامی و ... نمی شود آن را حل کرد . باید کار فرهنگی کرد . یکی از دوستان حرف قشنگی زد چرا میگیم مبارزه با بد حجابی واقعا چرا نمیگیم تشویق به عفاف و پاک دامنی . چرا نمیگیم تشویق به درست و ساده زندگی کردن و چرا نمیگیم مبارزه با تهاجم فرهنگی .
میدانید چرا ؟
چون ما از لحاظ فرهنگی چیزی برای گفتن نداریم . کانالهای ماهواره ای 24 ساعته مشغول تبلیغ انواع مد هستند ولی ما چه کار کردیم . هیچ. حتی یه الگوی ساده ارائه نمیدهیم.
به نظر بنده صدا و سیما در این امر بسیار می توانند موثر باشند . با تبلیغ و مد اسلامی می توانیم جلوی تهاجم فرهنگی را بگیریم . مملکت ما پر از استعدادهای بیشمار است . پس بیایم با موضوع حجاب معقولانه برخورد کنیم نه با جبر و زور . با کار فرهنگی و تبلیغات بیشتر حتما موفق خواهیم بود. (24110)
 
آرمان
۱۳۸۶-۰۲-۱۰ ۱۷:۲۸:۵۹
اینکه فقط به نفع مردان بود پس زنان بیچاره به هنگام مجردی چه کنند
به نظرم این مسایل وهن اسلام است و دور از ارزشهای راستین اسلامی است مخصوصا که می فرمایند بدون اطلاع همسر انجام گیرد
فرق حدیثی که حاکی از ازدواج موقتهای کثیر پیامبر عظیم الشان اسلام با سوالات کذایی آن آزمون هتاک در آموزش و پرورش چیست

به نظرم جامعه جوان ایرانی قادر است به نوعی با این قضیه کنار بیاید به شرطق که حکومت لااقل در مقوله مسایل جنسی دخالت نکند (24232)
 
زندگی
۱۳۸۶-۰۲-۱۱ ۰۹:۰۱:۳۹
گویند هر کس را دوست داری محبت کن /گر نظر بر تو کردمهربانی کن (24263)
 
khashayar_sha
۱۳۸۶-۰۲-۱۳ ۱۳:۵۷:۲۲
شما دوستان، بزرگواران و اساتید عزیز، چه می فهمید از اسلام که اینگونه قلم فرسایی می کنید؟

چند جای قرآن در باره احسان، نیکی، محبت، دوستی، ظلم نکردن، گذشت و ده ها مفهوم عالی انسانی صحبت شده است و در مقابل چند جا در باره حجاب و روابط زن و مرد؟ کدام قوم در قرآن به خاطر «بی حجابی و بی بند و باری» مجازات شده است؟ قوم لوط تنها قوم از این دست است که به خاطر عمل خارج از عرف الهی و خلقت خداوند مجازات شده است و آن هم به حکم لا تبدیل لخلق الله! در حالی که قوم شعیب به خاطر «کم فروشی» مجازات می شود.
در هیچ جای قرآن «وای بر زنان بی حجاب» نداریم، ولی «وای بر کم فروشان» «وای بر هر عیب جوی طعنه زننده» و امثالهم داریم! همه اینها، اهمیت توجه به مسآله تربیت اجتماعی، محبت و دوستی و عدالت و انصاف را در جامعه اسلامی نشان می دهد، آنگاه ما در جامعه به اصطلاح اسلامیمان تنها ظاهری از اسلام را به نام «حجاب» و مسأله «دختر و پسر» آن هم با زور و فشار و ارعاب و تهدید تزریق می کنیم و از اصل ماجرا روی گردان می شویم. دلیل آن هم ساده است: منافع ما مهمتر از اسلام است و سخت گرفتن به فرزندانمان و جوانان جامعه صدها برابر سهل تر از سخت گرفتن بر خودمان است تا از حدود الهی تجاوز نکنیم. آیا می دانید که یکی از بزرگترین منهیات قرآن، که به خاطر آن می گوید عذاب را بر چنین کسانی نازل می کنیم، جزء جزء کردن قرآن و عمل به قسمتهایی است که دوست داریم و فراموش کردن بخش هایی که خوشمان نمی آید (سوره حجر، آیات 88-93) ؟ به کجا می روید؟

از امر به معروف و نهی از منکر فقط همین حجاب را یاد گرفته ایم. بزرگترین مسأله علی (ع) هنگام حکومت صیانت از بیت المال بود و کوچکترین مسأله ما نحوه هزینه کردن پول های بادآورده نفت و تغییر قانون برای حداکثر کردن منافع حزبی و فردی به جای اندیشیدن به منافع مردم و جامعه اسلامی....

برویم به جای این حرفها، روش تربیتی محمد(ص) را پیش بگیریم، در کجای قرآن روایط دختر و پسر نهی شده است که اینچنین در فرهنگ خرافه پرست ما رسوخ کرده است؟ در کجای قرآن گفته است که زنان و مردان را تفکیک کنید؟ می ترسم از روزی که مهدی (عج) ظهور کند و اولین کار آن بزرگوار خراب کردن ساخته های ما از اسلام بر سر خودمان باشد... (24455)
 
۱۳۸۶-۰۲-۱۶ ۰۸:۳۴:۰۱
برادر يا خواهر عزيز
با سلام

درخصوص موضوع رابطه بين زن و مرد و نيز ضوابطي كه در اين زمينه در قرآن وجود دارد به چند آيه زير اشاره ميكنم. بايد دانست تعاليم الهي در قرآن به منظور جلوگيري از بروز بي بند و باري در جامعه ارائه شده اند. لاقيدي ، به احساس پوچي در انسان و نهايتا انحراف فكر او ( زن و مرد ) از حركت در مسير تكامل منجر ميگردد كه در اين حالت انسان از بعد حيواني خود كه هدف از آن ، ابقاء نسل بشر است فراتر نميرود. لذا از آنجايي كه قرآن درجامعه ما مهجور قرار گرفته و جامعه انصافا مصداق آيه 30 سوره فرقان شده است ، لذا ارجاع به اين كتاب الهي بايد با ديد جامع و نه گزينشي و يكسو نگر صورت گيرد. زيرا ممكن است القاء اين موضوع به اين شكل ، باعث انحراف گروهي از مردم گردد. آنچه كه در اسلام در زمينه روابط روزمره بين زن و مرد در اجتماع مورد تاكيد ميباشد، ارتباط اينها به عنوان دو ؛ انسان؛ است نه جانوران ؛ نر ؛ و ؛ماده ؛ !

1- درمورد اجتناب از قول و قرارهاي مخفيانه با زن : آيه 235 سوره بقره

2-درمورد اجتناب از نگاه هاي شهواني مرد به زن : آيه 30 سوره نور

3-درمورد اجتناب از نگاه هاي شهواني زن به مرد و نيز عدم خودنمايي زن و همچنين حجاب : آيه 31 سوره نور

4-درمورد ايجاد شرايط ازدواج براي مجردين : آيه 32 سوره نور

5-درمورد حفظ عفاف در زماني كه عجالتا شرايط ازدواج فراهم نيست : آيه 33 سوره نور

6-درمورد خودداري زن از ناز و كرشمه هنگام حرف زدن : آيه 32 سوره احزاب

7-درمورد حجاب : آيه 59 سوره احزاب (24702)
 
khashayar_sha
۱۳۸۶-۰۲-۱۷ ۱۴:۱۴:۲۹
درود بر شما!
از شما تشکر می کنم که وقت گرانبهای خود را صرف پاسخ به نوشته این بی مقدار کردید و از قرآن مثالهایی آوردید. حس می کنم که

بین من و شما از لحاظ اصول اعتقادی تفاوت زیادی نیست، فقط ممکن است از جهات فهم ظاهری با هم تقاوت داشته باشیم. اما در مورد

مثال هایی که از قرآن آورده اید، لازم دانستم چند نکته را بعرض برسانم:

0 - برای درک بهتر آیات الهی، باید به بسیاری ارتباطات دیگر نیز بین آیات و سوره ها و از جمله صدر و ذیل آیات توجه کرد، بعضی

از این ارتباطات را در مورد آیاتی که ذکر کرده اید در اینجا شرح خواهم داد.

1- آیه 235 سوره بقره در ادامه آیه 234 آمده و در ارتباط با قول و قرارهای مفخیانه بین مرد و زنی است که همسرش فوت کرده

است. اگرچه از نظر من هر نوع ارتباطی بین دختر و پسر یا زن و مرد در جامعه بدون تعهد دو طرف به یکدیگر اشتباه است و

با روح قوانین قرآن در تضاد، بعلاوه، یکی از شروط اصلی برای وجود ارتباط بین دو جنس اعلام (حداقل در فضای خانواده) می باشد.

2 و 3- آیه 30 سوره نور و متعاقب آن آیه 31 (آیه حجاب) به مردان و زنان با ایمان اکیداً دستور داده است که از نگاه شهوانی به

یکدیگر بپرهیزند ولی نهی از داشتن رابطه سالم با یکدیگر نکرده اند. ممکن است بگویید که ما پیشگیری می کنیم تا مشکلی پیش نیاید

اما خداوند نگفته است که «شما» پیشگیری کنید، «خودشان» باید پیشگیری کنند «هنگامی که وسوسه شیطان به نفستان می رسد، به

خداوند پناه برید». ضمناً در هیچ کجای قرآن گفته نشده است که برای پیشگیری از بروز جلوه های گناه نفستان را سرکوب کنید: «

از روزی پاکی که خداوند برای شما قرار داده است بخورید و بیاشامید و اسراف نکنید که خداوند اسرافکاران را دوست ندارد.»
از طرفی دیگر، این دو آیه را باید مستقیماً در ارتباط با آیه 26 از سوره اعراف در نظر گرفت که به صراحت اثر تربیت برای

پرهیزگاری را مقدم بر حفظ ظاهر می داند:
«اى فرزندان آدم در حقيقت ما براى شما لباسى فرو فرستاديم كه عورتهاى شما را پوشيده مى‏دارد و زينتى است و بهترين

جامه تقوا است اين از نشانه‏هاى خداست باشد كه متذكر شوند » و اثبات این مدعا نیز در ادامه همین سوره آمده

است (آیه 32): « بگو زيورهايى را كه خدا براى بندگانش پديد آورده و روزيهاى پاكيزه را چه كسى حرام

گردانيده بگو اين در زندگى دنيا براى كسانى است كه ايمان آورده‏اند و روز قيامت خاص آنان مى‏باشد اين گونه

آيات را براى گروهى كه مى‏دانند به روشنى بيان مى‏كنيم »

4 و 5- کاملاً موافقم! اما ایجاد شرایط ازدواج (و با نگاهی کلی تر رفاه و امنیت اجتماعی) از اولین وظایف حکومت اسلامی است (نگاهی کنید به تاریخ ایران، دوران شاهنشاهی کوروش و داریوش)

6- آیه 32 سوره احزاب به صورت مستقیم به «زنان پیامبر» خطاب می کند. حال جای سؤال است که منظور «همسران پیامبر» هستند و یا «زنانی که پیامبر هستند» ؟ از آنجا که در ابتدای این سوره یک بار با عنوان «زوجه» از همسر پیامبر نام برده شده و در اینجا از لفظ «نساء» استفاده شده است ممکن است برداشت دوم نیز درست باشد.

7- در آیه 59 سوره احزاب به صراحت دلیل «فروتر گرفتن پوشش ها برای زنان مؤمن» اولاً شناخته شدن در جامعه بوده و ثانیاً جلوگیری از آزار و اذیت کفار (به قرینه آیه قبل) و هیچ نتیجه ای از حفظ عفاف و یا جلوگیری از رابطه زن و مرد از معنی آن بدست نمی آید.

به هر حال، از خداوند می خواهم که همه ما را با «حقیقت» دین و قرآن آشنا نماید. به قول جبران خلیل جبران: «آنجا که همه چشم ها پاک است، آدمی را به لباس چه نیازی است؟» (24879)
 
۱۳۸۶-۰۲-۱۸ ۱۴:۴۷:۳۴
با سلام مجدد

خدا را شكر كه بالاخره يك نفر پيدا شد كه با تكيه به آيات قرآن به بحث پيرامون موضوع مطرح شده بپردازد.

دوست گرامي ، به نظر ميرسد براي افرادي كه قرآن را الگوي زندگي قرار ميدهند ( يا حداقل سعي براين كار مينمايند) دو گونه استفاده از قرآن مقدور است : 1) رفتاربرمبناي ضوابطي كه به صورت كلي ذكر شده اند ( نظير امتناع از زنا و شرابخواري) 2) بسط كاربرد حالات خاص ( مصاديق ) و استفاده از آنها جهت استخراج ضوابط كلي . زيرا به هرحال هدف نهايي ، تربيت انسان و عطف توجه وي به فلسفه خلقت اوميباشد. لذا اتكاء به هر معنايي كه دايره تفكر آدمي را از محدوده بعد حيواني او فرا ببرد قابل تعمق و توجه است. پس اگرچه آيه 235 سوره بقره در خصوص خودداري از قول و قرار پنهاني با زن شوهر مرده است ليكن عقلا و عرفا اين حركت در ساير موارد نيز مذموم ميباشد . لذا دامنه كاربرد آيه را نه بلحاظ تعصب بلكه بلحاظ معيارهاي ذكر شده ميتوان به روابط ديگر زنان و مردان در جامعه نيز گسترش داد. قبلا هم اشاره شد كه زن و مرد در روابط اجتماعي خود دو ؛ انسان ؛ ميباشند نه موجودات ؛ ماده ؛ و ؛ نر ؛ و نگاه و ارتباط آنها با هم با ديد اخير ضمن رعايت ضوابط و تعهدات متقابل ، بايد به حريم ؛ خانه ؛ و ؛ خانواده ؛ محدود گردد.

هدف از نوشته اينجانب ، نفي ارتباط سالم زن و مرد و سركوب كردن نفس نيست ( كمااينكه رهبانيت به استناد آيه 27 سوره حديد ، مقبول نميباشد) و پيش از اين هم به اين موضوع اشاره كردم. اما آنچه كه به عنوان ؛ پيشگيري ؛ از روابط نامطلوب فرموده ايد از دو جنبه قابل بررسي است : 1) فردي 2) اجتماعي. درمورد جنبه فردي موضوع شخصي است و به تربيت انسانها برميگردد ولي از لحاظ اجتماعي وظيفه حكومت اسلامي است كه ضمن ايجاد شرايط ارضاء تمايلات طبيعي بشر ( كه درست منطبق بر فطرت آدمي و قرآن نيز هست ) ، با حركات نامناسب گروهي از افراد ( كه باز معتقدم اكثرا از روي عناد نيست بلكه به سبب عدم آگاهي است ) ، با اتخاذ روشهاي معقول برخورد نمايد.

درمورد آيه 59 سوره احزاب هم باعنايت به مطالب پيش گفته ، تصديق مي فرماييد كه نوع پوشش چه در مرد و چه در زن ، درطرز نگرش ديگران به وي تاثيرگذار است. بنابراين هدف از اشاره به اين آيه بيان ضرورت ؛ جلوگيري از ارتباط اجتماعي بين زن و مرد ؛ نبود بلكه مراد ، توجه به نوع پوششي است كه ؛ حداقل ؛ عرفا ، در شان زني است كه نه با هدف جلب توجه مردان نسبت به خود بلكه به منظور فعاليتهاي اجتماعي در جامعه ظاهر ميشود.

درخاتمه اجازه ميخواهم يك ؛ آرزو ؛ را مطرح كنم : اي كاش حداقل يك دهم تلاشي كه براي انتشار آخرين داستانهاي ؛هري پاتر؛ در اين مملكت ميشود ، سازمان هاي درگير مسائل فرهنگي طي چند ده سال اخير ، به نشر فرهنگ قرآن بين جوانان و نوجوانان ميپرداختند تا اكنون به ناچار براي مواجهه با آنها به قوه قهريه متوسل نمي شدند!

خدايا مارا با قرآن زنده بدار با قرآن بميران و با قرآن محشور گردان ! التماس دعا . (24990)
 
خشایارشا
۱۳۸۶-۰۲-۱۹ ۱۶:۰۱:۴۶
درود بر شما!
باز هم از وقتی که صرف کرده اید تشکر می کنم! با تمام حرف هایتان موافقم با یکی دو تبصره:
1- همانگونه که گفتید، می توان مفهوم برداشت شده از آینه 235 را به کل نیز اطلاق کرد، به این ترتیب خداوند قول و قرارهای «آشکار» را نفی نمی کند. از نظر من، حداقل مورد نیاز برای آشکار شدن اعلام به خویشاوندان و نزدیکان است.
2- در مورد وظیفه حکومت اسلامی، کماکان معتقدم اولویت های بی شماری قبل از پرداختن به مسأله حجاب و روابط دختر و پسر و زن و مرد وجود دارد که نپرداختن به آن ها باعث بروز چنین وضعیتی در جامعه شده است. به همین لحاظ از نظر من پرداختن به این موضوع بدون ریشه یابی «قرآنی» و عمل به احکام حکومتی اسلامی نوعی فرافکنی و پنهان داشتن واقعیت است. ما فکر می کنیم که ظاهر اسلامی داشتن یعنی حجاب را حفظ کردن، در حالی که جامعه اسلامی قبل از اینکه با حجاب و ریش و تفکیک زن و مرد شناخته شود، باید با احسان و عدالت و مهر و نوع دوستی شناخته شود.
3- و اما در آخر، وظیفه همه ماست که همه جوانب اسلام را «باهم» رعایت کنیم. تا آنجا که خاطرم هست قرآن در مورد اولویت انتخاب همسر در ازدواج در سوره نساء، آیه 25 می فرماید:
«و هر كس از شما از نظر مالى نمى‏تواند زنان پاكدامن با ايمان را به همسرى
درآورد پس با دختران جوانسال با ايمان شما كه مالك آنان هستيد و
خدا به ايمان شما داناتر است از يكديگريد پس آنان را با اجازه خانواده‏شان به
همسرى درآوريد و م هرشان را به طور پسنديده به آنان بدهيد
پاكدامن باشند نه زناكار و دوست‏گيران پنهانى نباشند پس چون به ازدواج
درآمدند اگر مرتكب فحشا شدند پس بر آنان نيمى از عذاب زنان آزاد است اين
براى كسى از شماست كه از آلايش گناه بيم دارد و صبر
كردن براى شما بهتر است و خداوند آمرزنده مهربان است»
می بینید که عمل به همین دستور ساده در ابتدای آیه که اولویت ازدواج را با زنان آزاد و نه دختران دم بخت ذکر می کند اگر در یک جامعه نهادینه شود می تواند چقدر جلوی مفاسد مختلف را سد کند (این مقال را حوصله فواید مختلف مترتب بر آن از قببل اخلاق جنسی، صیانت از خانواده، جلوگیری از تأثیرات سوء بیولوژیک، مقابله با نفسٍ تنظیم روابط خانواده و اجتماع و ... نیست). و می بینید که چطور در ادامه مفاسد ازدواج های اشتباه و دیرهنگام را برای سایر اعضاء جامعه بیان می کند؟ در حالی که همین حکم ساده در جامعه ما برعکس اجرا می شود (دختران را در ازدواج به زنان ترجیح می دهیم). کار فرهنگی کردن یعنی دقایق قرآن را در بطن فرهنگ جامعه گسترش دادن و پیدا کردن راه هایی برای تغییرات وسیع فرهنگی در جهت اجرای قوانین اسلام و توصیه های آن به «اختیار» و «رضایت» و نه از جبر و زور. خداوند بارها در قرآن از منافقین یاد کرده است و آنان را دشمنان واقعی اسلام نامیده است، ولی ما با رفتارهایی که در پیش گرفته ایم از هم اکنون کودکانمان را «منافق» پرورش می دهیم، در جامعه یک جور رفتار می کنند، در خانواده یک جور و در خلوت خویش جوری دیگر، و گناه همه آن ها به گردن ماست.

پی نوشت: راستی، کدامیک از «سردمداران مبارزه با بدحجابی و نجات روح دختران و پسران و فرستادن آنان مستقیم به بهشت» خودشان هنگام ازدواج اولویت را به زنان آزاد (یا مردان آزاد) داده اند؟ خدا می داند

پروردگارا پس از آنكه ما را هدايت كردى دلهايمان را دستخوش انحراف مگردان و از جانب خود رحمتى بر ما ارزانى دار كه تو خود بخشايشگرى!
پروردگارا به يقين تو در روزى كه هيچ ترديدى در آن نيست گردآورنده مردمانى! قطعا خداوند در وعده خلاف نمى‏كند. (آل عمران - آیات 8 و 9) (25142)
 
۱۳۸۶-۰۲-۲۰ ۱۰:۵۴:۰۵
دوست گرامي سلام مجدد مرا بپذيريد

از اينكه وقت خود را براي تبادل نظري كوتاه صرف كرديد متشكرم . چنانچه مايل بوديد پيغامي را خارج از محدوده اين سايت ارسال فرماييد ، آدرس E-MAIL اينجانب به قرار زير است :

KHODAKHAH@YAHOO.COM

با تشكر و احترام مجدد (25277)
 
یکی که خوب می دونه چی تو کله ی
۱۳۸۶-۰۲-۱۴ ۱۰:۲۷:۵۶
اولا که اینی که دارم میگمو اگه راست میگین بذارید باشه تا بقیه ی ملت هم ببینند
دوما شما واقعا باید خجالت بکشید از خودتون با این اراجیفی که به خورد مردم می دید. پیامبر کی از این صیغه های کلاه شرعی مزخرف داشته؟ شما واقعا از مرگ نمیترسید؟ از بی خبری تعداد زیادی از مردم از دین دارید سو استفاده می کنید! هم شما می دونین و هم من که دلیل تعدد ازدواج پیامبر کاملا پذیرفتنیه. هر موقع شما پیامبر شدی برو هر اندازه که دلت خواست ازدواج کن! ولی آدم باش.
سوما این .که میگین باعث میشه مردا از همسرانشون دور و دورتر بشن. بنیان خوانواده از هم بپاشه. فرزندان پدران بدبخت ( به معنی اسیر هواهای نفسانیشونو ) یا معیار قرار بدن و ما بریم در مملکتو ببندیم و یا اینکه از پدرانشون تنفر و کینه داشته باشن و خودتون نتیجه اشو میدونین.
چهارما که شما به این کذب بودنه این .. اعتقاد داری و می دونی که فقط و فقط و فقط کلاه شرعیه که برای . تهیه کردید!
بیشتر از این هم ..
خدا به شما و ما رحم کنه (24463)
 
طلبه
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۸:۵۷:۱۰
شخص بنده دوستانی دارم که پدرشان از همسر دوم خود این فرزند را آورده. به شدت از زندگی راضی هستند و پدرشان را دوست دارند...
شما در توهمات خود چنین داستان هایی را پرورش داده اید. واقع خلاف گفته شماست.
ازدواج موقت اگر بین دو مومن باشد، هیچ یک از آسیب های مطرح شده را ندارد.
کما این که ازدواج دائم هم اگر با فرد مومنی نباشد،
مسلما آسیبهایی که برای ازدواج موقت ذکر می گردد را همه را می تواند داشته باشد.
پس مساله حکم ازدواج موقت نیست، مساله افراد هستند و میزان ایمان آن ها. (2769356) (alef-13)
 
سعید
۱۳۸۶-۰۲-۱۵ ۱۷:۳۳:۰۱
مطهری و طالقانی هم از این طرح حمایت کردند . این نشون دهنده روشنفکری اونها بوده که نیاز های طبیعی جامعه رو درست شناخته و از اون حمایت کردند .
ولی امروز که همچین فرزانگانی رو نداریم اشخاصی مثل سردار رادان به زمان رضاخان برگشتن و می خوان به قول خودشون جامعه رو با زور اصلاح کنن ولی غافل از اینکه همیشه نتیجه ی زور معکوسه . (24647)
 
۱۳۸۶-۰۲-۱۷ ۱۰:۵۷:۵۴
به نظر من ازدواج موقت يك ضرورت اجتماعي در صدر اسلام وبه دستور حضرت محمد (ص)بود . در موقعيت كنوني گه اوضاع انسانها با شرايط گذشته فرق اساسي كرده نمي توان ازدواج موقت را يك عمل شايسته دانشت هر چند فكر مي كنم هنوز هم در اين ميان استثنائاتي وجود دارد .
ضمنا اعتقاد من اين است كه ازدواج موقت (به خصوص براي جواناني كه هنوز ازدواج نكرده اند) نه تنها موجب كاهش فساد اخلاقي نمي شود كه آن را بيشتر مي نمايد. (24860)
 
SHADI
۱۳۸۶-۰۲-۱۷ ۱۹:۲۰:۵۴
همه مدونند خدا به متقین تو بهشت حوری میده .ولی به خانم ها والا به ظاهر مذهبیون هم اسمشو بلد نیستند .فقط می خواستم به جوانان مثل خودم بگم درصد زیادی از این حرف ها مال متاهلین ناراضی (خانوادگی, اقتصادی و...) است .جدی نگیرید حالا اگر یک مورد توانایی وجسارت داشتید پیدا کردید برای صیغه حواستون جمع باشه ظلم نکنید نه در حق خودتان,نه آن انسان طرف مقابلتان, نه بچه بدبخت بدون شناسنامه وارث) علی یار تون حق نگهدارتون (24914)
 
sonia
۱۳۸۶-۰۲-۱۸ ۲۰:۵۱:۰۱
کاملا مخالفم در جامعه امروزی ایران به اندازه کافی به زنان ظلم میشه با این کار فقط ظلم مرد نسبت به زن به اوج خودش می رسه. (25036)
 
محمد
۱۳۸۶-۰۲-۱۹ ۰۸:۱۶:۴۲
با سلام
من تقريباً تمام نظرات شما دوستان را در يك ساعت خواندم و يادداشت برداري كردم.
نتيجه منطقي كه مي شود از اين بحث گرفت اينست كه آقايان فقط به فكر خودشون هستند و كسي به بنيان خانواده فكر نمي كنه. خانومها هم فقط به فكر خيانت همسر و ... هستند. شما خانوم محترم، پدر ، مادر ، برادر و خواهر
چرا 1366 سكه بهار آزادي مهر مي كنيد؟ چرا ازدواج را سخت مي گيريد؟ پس اين خانواده است كه به اين بحث ها دامن مي زند. پدر خانواده، مادر خانواده، دخترها، دوستان و ...، \" دختر عموي باباي شادي 2000 سكه مهر كرده، مگه من چيم از اون كمتره\" شما چيزي از اون كم نداريد، همان لذتي كه اون به شوهرش ميده شما هم مي تونيد بديد. چرا با اين ديد نگاه نمي كنيد كه اين همه مهريه سنگين نوعي خود فروشي است. مثلاًمن ميخوام 30 سال زندگي مشترك داشته باشم اگه تورم رو در نظر نگيرم براي 3 بار همبستري با شوهر هر هفته يكبار بايد يك سكه بگيرم پس با يه تخفيف كوچولو ميشه سالي 50 سكه و 30 سال ميشه 1500 سكه، پس يه منتي رو سرش مي زارم و 1366 سكه مهريه تعيين مي كنم.
اين خودفروشي واقعاً پست تر از خودفروشي زني است كه به خاطر نياز مالي تن به ازدواج موقت براي 5000 هزار تومان ميده.
من با ازدواج موقت مخالفم. زندگي و همسر خيلي خوبي دارم. خودم براش مهريه تعيين كردم و گفتم من اينو مي تونم بدم. بيشتر از اين هم نمي تونم. اونم قبول كرد. بعد از ازدواج رفته بود محضر و تمام مهريه رو بخشيده بود. توقع داريد من به اين همسر خيانت كنم. هرگز.
بياييد ازدواج را آسان بگيريم. به مردها سخت نگيريم و تحت فشار نذاريم. (25058)
 
۱۳۸۶-۰۲-۲۴ ۱۲:۱۱:۴۸
من با حرفت کاملا موافقم..... اما واقعا ضمانتی وجود داره که شوهرش مثل شما فکر کنه و نه مثل نویسنده ی این مقاله؟
و اگر روزی روزگاری زندگی به کامش نباشه نره صیغه کنه؟!
خداوند امثال شما و همسرتونو رو تو جامعه زیاد کنه..... تا بلکه اونایی که فقط به فکر شهوت های مردانه اشون هستند به چشم نیان و دخترا با خیال راحت مهریه های خیلی سنگین تعیین نکنن...... (25570)
 
آزاد
۱۳۸۶-۰۲-۱۹ ۱۴:۰۴:۰۳
مبحث بالا رو و تمام جوابها رو خوندم حالا سوال من اینه آیا دختری که تا بحال ازدواج نکرده از نظر شرع و قانون مجاز به ازدواج موقت هست؟بدون اطلاع خانواده؟ و اگر اینکار رو کرده باشه حکمش چیه؟آیا اون صیغه باطله؟ (25121)
 
۱۳۸۶-۰۲-۱۹ ۲۱:۲۸:۳۷
با سلام همه این حرفها درست....اما چرا یک طرفه از قول ÷یامبر و ایمه به نفع مرد استفاده میکنید مرد میتواند در صورت دوری از همسرش یا حتی با وجود همسرش ازدواج موقت نماید اما زن باید ببیند و سکوت کند چرا چون ÷یامبر این کار را انجام میداده در میهن اسلامی ما اغلب زنان بعد از فوت همسر باید به ÷ای بچه ها بسوزند و اگر ازدواج کنند با بدگمانی دیگران روبرو میشوند اما مرد میتواند چند زن داشته باشد اصلا چرا مخفیانه فکر نمیکنید مخفیانه بودن این امر خود به ضرر زن میباشد زنی بدون شاهد با مردی ازدواج موقت داشته باشد اگر بچه دار شد ایا ان مرد بچه را قبول میکند میبینید که همه چیز به نفع مرد تمام شده چون خود را جنس برتر میداند ایا این همه تبعیض در دین عدالت طلبانه اسلام صحیح است ایا دختر قبل از عقد دایم میتواند عقد موقت داشته باشد و ایا مردی بعد از اتما م عقد موقت دختری حاضر به ازدواج دایم با او میشود....نه اقا من نظر غرب را بیشتر می÷سندم تا زمانی که فرد مجرد است ازاد است چون ازادی او به کس دیگری لطمه نمیزند اما در صورت ازدواج دایم نمیتواند همسر دیگری اختیار کند و باید همچون زن نسبت به زندگی وفادار بماند (25229)
 
۱۳۸۶-۰۲-۲۳ ۱۴:۴۷:۵۸
دین اسلام برای همه زمان هاست.یک زمان
کار نیست و یا نمیخواهند تولید باشد .که بروند از ممالکه خارجه خرید کنند که یک تخفیفی یاdiscount در حد بالا بگیرند که در
بحث ما نیست.برویم سر بحث صیغه .خداوند
چون میدانست که یک عده رانت خوار. و یک عده تخفیف خوار و یک عده بی فکر و برنامه
بر بعضی صندلی ها تکیه می زنند .بس صیغه را بوجود اورد.اما نه برای انان که نام
برده ام بلکه برای مردانی که درس میخوانند
و یا بیکاره اند و یا اسطاعت مالی خوبی
ندارند.در نوع امروزی ان در یک منطقه دور از شهر مانند هتل با اتاق های کوچک .و یک
قسمت بهداری برای تشخیص اینکه طرفین
از نظر خونی سالم باشند و هر دو طرف کارت
مخصوص برای یک دوره کوتاه و یا بلند مدت
داشته باشند و حالا چرا صیغه. چون زنها
اصولا در هر جامعه ایی ضعیف هستنند و
اگر بصورت زنا این موارد بیش بیا ید انوقت
ان زنان در این دوره وانفسای تورم و بیکاری
بچه و یا فرزندانشان را در جامعه رها میکنند
و بعدش فکر میکنید چه میشود عزیزان من
می شود خفاش شب و این اقا خفاشه هی
بجان ان دختر و ان زن وان مسافر های شب
میافتد و تازه در شبکه های تلوزیونی مشود خوراک یک عده کارشناس خبره.اما این همه
داستان نیست. امر زنا باعث شده مردی مسن با دو دست بزند بر سر خود. سوال
می کنی چه شده است اقا جان در جواب
می گوید بسرم ایدز گرفته .راستی اگر صیغه بود و دستگاهی بود و از بیت المال
مبلغی بود و بهداری بود . ایا در ایران ما
اینقدر ایدز بود.در ضمن در صیغه خداوند
کریم ورحیم عدالت را برای زنان در نظر گرفته
و ان هم این است که در زنا مرد کارش که تمام شد میزند به چاک.و زن بیچاره باید خرج بچه مردم حرامزاده را بدهد و چون ممر درامدی ندارد دوباره دست به زنا زند. ولی در صیغه همه چیز حساب و کتاب دارد
و در اخر
ولش کن بابا کی گوش میکنه......... (25424)
 
آیدین
۱۳۸۶-۰۲-۲۳ ۱۶:۴۵:۱۸
به نظرمن انتخاب عنوان تفریح جنسی برای این مبحث زیاد جالب نیست چون معمولا تفریح با تنوع همراه است شاید عنوان روابط جنسی سالم بهتر میبود (25455)
 
علی
۱۳۸۶-۰۲-۲۴ ۱۴:۴۱:۴۸
جالب است که در مملکت ما ـ که اگر \"اسلامی\" نباشد، لااقل بیش از نود درصد مردم \"مسلمان\"اند ـ قبح ازدواج موقت (که تجویز صریح شرع مقدس است) از زنا و بی عفتی بیشتر است!
این طور نیست؟ (25597)
 
۱۳۸۶-۰۲-۲۴ ۱۶:۱۰:۵۹
اسلام يك برنامه ي تربيتي وانسانسازي است دست هر كس را باز گذاشته تا از ميان آنچه در اين دين حلال و مباح ناميده ميشود مسيري براي كف نفس وتعالي وجود وروح وقرب به بارگاه حضرت دوست بيابد ازدواج موقت ..حجاب ... و.. همه درپيش روي ما هست تا آنچه را به تعالي ما مي انجامدرا انتخاب كني واگر موجب غلبه ي نفس بر تو ميشود ترك كني وحتي المقدور نفس را در مضيقه قرار بدهي وگرنه ازبين اعمالي كه مختار به انجام آن هستي انچه در رشد انسانيت موثر است انتخاب كني من خانمي هستم كه حجاب را وسيله ي قرب ميدانم وازدواج موقت هم ممكن است براي يكي وسيله ي قرب و براي ديگري ابزار شهوتراني باشد همسر من از ما دور است وبا شناختي كه از ايشان دارم ميدانم غريزه ي قوي دارد ولي به دليل همين منع وشناعتي كه براي ازدواج موقت پيش آمده عليرغم رضايت بنده خودداري ميكند و مي خواهد كاري را كه با درامد خوب در دست دارد وباعث رفاه وتامين من وبچه هايش ميشود رها كند وبرگردد خوب من از معدود خانمهاي داراي اين روحيه هستم ولي اگر دوستان كمي تعمق كنند و پاسخ را ازفطرت خداجوي خودشان بخواهند جواب ميگيرند! (25620)
 
مجید
۱۳۸۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۴۲:۰۰
سلام
غریزه جنسی نیازی است که اگر برای آن برنامه ریزی صحیح و منطقی صورت نپذیرد به هر شکل دیگر بروز خواهد کرد و به هر طریقی ارضا خواهد شد.
هشدار بزرگ به مسئولانی است که دلشان برای نسل جوان میسوزد والا خیلی ها عین خیالشان هم نیست و برایشان فرقی نمیکند. (25700)
 
افشین
۱۳۸۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۲۶:۴۶
من چند سوال دارم
در زمان پیامبر و بعد از آن مهم ترین دلیل مخالفت دشمنان با ایشان چه بود؟ دعوت به حجاب یا به خطر انداختن منافع قدرت طلبان آن روزگار؟ چه جنگ و یا درگیری در آن زمان بر سر مساله حجاب به وقوع پیوست؟ آیا مبارزه با فساد مهمترین وظیفه دولت اسلامی و البته مشکل ترین وظیفه آن نیست؟ آیا اینگونه نیست که دولت و سیستم حکومتی ما چون زورش به رانت خواران نمی رسد قدرت خود را در برخورد با دختران و زنان به رخ می کشد؟
ما سی سال است که در این مملکت قانون حجاب داریم و همه ملزم به رعایت ان هستند. بعد از این مدت کشور ما در چه شاخصی از بقیه کشورها که چنین قانونی را ندارند پیشی گرفته است؟ اقتصاد؟ جرائم اجتماعی؟ اعتیاد؟....به عبارت دیگر تاثیر رعایت حجاب بعد از سی سال در این کشور چه بوده است؟ البته مشکل از حجاب نیست بلکه علت این است که احکام و وظایف مهمتر حکومت اسلامی به فراموشی سپرده شده است. (25704)
 
۱۳۸۶-۰۲-۲۵ ۱۵:۳۲:۳۶
من و دوس دخترم همدیگه رو خیلی دوس داریم....قصدمونم ازدواجه.ولی حتی نمی تونیم با خیال راحت وبدون ترس همدیگرو ببینیم چه برسه به...یکی به من بگه چرا؟ (25819)
 
علی
۱۳۸۶-۰۲-۲۹ ۱۶:۲۱:۴۶
سلام
بحث جالبیه!
اگر وقت کردید سری به بخش حوادث روزنامه ها بزنید ** تجاوز درصد بالائی از حوادث را تشکیل می دهد ....چرا؟**
نباید از افرادی که دست به این کارها می زنند خرده گرفت , باید کمی واقع بین بود, با این مشکلاتی که در ÷یش روی جوانان قرار گرفته مشاهده این حجم خلاف و تجاوز بدیهی به نظر می رسد.
تنها راه باقی مانده عادی سازی ازدواج موقت است, اگر کارشناسان کمی وقت صرف نمایند مطمئنآ به راهکار مناسبی خواهند رسید تا کانون خانواده آسیب نبیند. (26124)
 
۱۳۸۶-۰۲-۳۱ ۰۸:۲۹:۰۱
اگر همه توي اين جامعه فرزند دختر ويا پسري دارند مطمئن باشند روزي اين مشكل جنسي برا يشان پيش مي آيد.
ساخحلا ساماني گلر زاماني. (26272)
 
یه جون
۱۳۸۶-۰۳-۰۴ ۱۸:۵۵:۴۸
با سلام
به نظرم اگر برخورد را به گونه ای از خانه و خانواده شروع کنید بهتر است می دانید چرا ؟
چون اگر چیزی را با زور بخواهیم به جوانان بفهمانیم یا به زور آنها را به انجام کاری وادار نماییم من فکر می کنم جواب عکس آن را بگیریم در نتیجه ما باید از آموزش خانواده ها شروع کنیم با لطافت و ملایمت همانطور که در مسئله امر به معروف و نهی از منکر باید با ملایمت رفتار شود مخصوصا الان که جوانان ما برای داشتن هر تفریح سالمی باید کلی پول خرج کنند یا البته قابل توجه این است که کسانی که به وضعهای آنچنانی بیرون می آیند چون چیزی برای اثبات وجودشان ندارند حالا از لحاظ عملی یا هنری یا ورزشی و .... مجبور می شوند به این گونه خود نمایی کنند و جلب توجه کنند تمامی این مسائل موقعی کم یا به پایان می رسد که جوانان بتوانند انرژی های خود را در انجام کارهای درست و به سود خود و مردم کشورشان انجام دهند. پس به امید کشوری آباد اسلامی (26750)
 
محمد.ط
۱۳۸۶-۰۳-۰۹ ۱۲:۲۶:۳۸
با سلام
اگر اين روش مملكتي ما خوب بود الان جامعه عاري از گناه بود اگر به كشورهاي غربي توجه كنيد مي بينيد در ان كشورها فساد كمتر اگر در ايران يك زني يك ذره از موهايش بيرون باشه مردم با چشماشون طرف و مي كشن ولي در كشور هاي غربي زنان اگر با لباس زير هم بيرون بيايند كسي با انها كاري نداره اينگونه است كه مي گويم فر هنگ انها غني تر است (27516)
 
اصغر
۱۳۸۶-۰۳-۱۱ ۱۴:۱۲:۲۶
باسلام
29سال ازاین انقلاب میگذرد.آیاطی این سالهابازبایدباروش زور و اعمال فشاربا این مسئله برخوردکردیاراه حل قانونی و شرعی آن راایجاد کرد.دراین دوره همه جوانان به همه زنان به چشم دیگری نگاه وبرخورد می کنند.آیا یک مسجد فقط مکان نماز را نیاز دارد ونیازی به دستشویی نمی باشد . (27814)
 
یک دختر
۱۳۸۶-۰۳-۱۵ ۲۱:۳۱:۳۵
با سلام
اول از هر چیزی می خواهم یک توصیه به آقا اصغر بکنم برادر عزیز اگه شما نیاز مبرم به دستشویی داری میتوانی ( با عرض معذرت از خوانندگان محترم)... یی و قضای حاجت بفرمایی ( امیدوارم که مقبول بیفتد)
دوم اینکه من تا حالا مطالعه ای در خصوص مسایل دینی نداشته ام و همیشه با یک سئوال مواجه بوده ام آنطور که شنیده ام ( نمی دانم چقدر صحت دارد ولی اگر درست است دوستان بفرمایند) شوهران خانمهایی که از نظر جنسی ناتوانی دارند می توانند زن دوم بگیرند و یا زنان دیگری را صیغه نمایند . آیا این مطلب درست است؟ و اگر خانمی باشد که شوهرش ناتوان باشد چکار باید بکند غیر از طلاق ؟باید بسازد و بسوزد؟
سوم اینکه چرا خانمها نمی توانند با چند مرد ارتباط جنسی داشته باشند؟ آیا نگران این هستند که اگر فرزندی به دنیا بیاید پدرش کیست ؟ به گفته یکی از عزیزان از برکات دانشگاه آزاد اسلامی محترم ! ( که دستشان درد نکند ) همه آلان به آخرین شیوه های ضد بارداری آشنا هستند . پس دلیل این موضوع چیست؟
چهارم اینکه آقایان محترمی که موافق صیغه هستند و برای موجه کردن آن ، آیه و حدیث بیشمار از بر هستند و منابع موثق مربوط به آن را خوب می شناسند و در دفاع از این سنت بسیار به جا و مناسب سینه چاک می نمایند چرا هر وقت کسی از خوانندگان در خصوص خواهر و دختر خودشان سئوال می کنند آن عزیزان بر حسب اتفاق فقط! لال می شوند( از بد روزگار و از شانس بد ما طالبان بیشتر دانستن!)مثلا فردا در مراسم خواستگاری دخترشان کاملا سرافرازانه اعلام می کنند که جناب آقای داماد شما در حجله منتظر ختم دادن به بکارت دختر عزیز بنده نباشید که قبل از شما چند نفر از عزیزان هم جنس شما این زحمت بزرگ را متقبل شده اند و زحمت حضرت عالی را در این خصوص کم نموده اند؟
پس من خودم این نوشته ها را فقط جهت خندیدن و رفع بیکاری می خوانم و از همه عزیزان چه آقایان و چه خانمهای بی نوا درخواست دارم با طناب این به ظاهر علما و آگاه از دین خدا! به چاه نروند و اگر دلتان می خواهد کاری بکنید منتظر کلاه شرعی آقایان نباشید و این موضوعات را اینقدر بزرگ نکنید که همه زندگی ما را شامل شود و انتظاراتمان را از مسئولان را فراموش کنیم و همه دغدغه زندگیمان بشود تاسیس و حمایت از خانه عفاف. من با نظر \"ناشناس\" موافقم اگر آدمها ! را در انتخاب مسیر در این خصوص آزاد بگذارند خود راه خود را پیدا می کنند .
موفق باشید (28349)
 
بی پشت و پناه دختر
۱۳۸۶-۰۳-۱۸ ۰۰:۴۰:۵۰
سلام . من کاملا با نظرات یک دختر موافقم .
من میگم اگر واقعا قویترین حسی که در بدن ما آدمها هست شهوت است . پس چرا فقط در مورد اقایون میگید این رو؟ آیا خداوند این حس رو در دختران قرار نداده؟ پس دختران مجردی هم که شرایط ازدواج ندارند انها هم این حس رو دارند و انها هم نیاز دارند . آیا اسلام این حق رو به دختران میدهد که مثل اقایان صیغه کنند؟ بعد ها وقتی شرایط یه ازدواج دائم داشتند ازدواج کنند .؟ یا نه فقط آقایون این حق رو دارند اون هم به خاطر این که اونها پرده بکارت رو ندارند که معلوم بشه قبلا تجربه جنسی داشتند و این دختران بیچاره هستند که عالم و ادم باهاش لج هستند . پس محض رضای همون خدا که میپرستید از صیغه حرف نزنید چون مردم ما هنوز شعور و درک فهمیدن این موضوع ها رو ندارند . فقط این قضیه به نفع مردان هوس باز است.دعا میکنم خدا صاحب اصلی جهان رو برسونه . (28820)
 
sanam
۱۳۸۶-۰۳-۱۹ ۱۰:۳۶:۵۷
سلام:
بی زحمت در مورد تعدد ازدواج پیامبر توضیح دهید ممنون (29018)
 
ف
۱۳۸۶-۰۳-۲۲ ۱۱:۳۸:۰۱
خیلی مقاله ی مفیدی بود. از اینکه اظهار نظر وزیر کشور باعث شده که حداقل باب بحث پیرامون یکی از مسایل فراموش شده ی فقه شیعه در ایران باز شود ، خوشحالم. ملتی که به فکر اصلاح وضع خود مطابق با دین باشد می تواند منتظر مصلح باشد. به امید ظهور امام زمان (عج) و آمدن روزی که هیچ یک از احکام خداوند بی جهت تعطیل نشود. (29500)
 
س
۱۳۸۶-۰۳-۲۷ ۱۱:۴۹:۴۵
من فکر میکنم متصدیان این سایت آقایون هستند. چون من یک سری صحبتهایی کردم که گویا به مذاقشون خوش نیومد و در سایت قرار داده نشد!

به هر حال باز هم نظر خودم رو میگم. من به شخصه کم کم داره حالم از هر چی مرده به هم میخوره... یعنی اینقدر مهمه سکس داشتن و رابطه جنسی که حاضرین به خاطر ارضای خودتون چشم رو خیلی چیزای مهمتر ببندین؟

آقایون محترم، ما زنها جماد و آب و هوا و غذا نیستیم که جهت برطرف ساختن نیازهای شما خلق شده باشیم. ما انسانیم عین شما و بلکه حتی انسان تر از شما...

دلم میخواد یک نفر مرد! پیدا بشه بیاد اینجا از ته دلش بگه حاضره با دختری که الان صیغشه و قبلا هم صیغه 4 تا مرد دیگه بوده ازدواج کنه. یا بگه اگر بعد از 100 سال پدر بزرگوارش به رحمت خدا رفت کاری به زندگی مادرش نداشته باشه اگه مادرش دلش خواست صیغه بشه یا حتی ازدواج کنه بیخود و بی جهت رگ گردنش کلفت نشه. یا بگه از نظرش اشکالی نداره که خواهرش هر چند وقت یک بار صیغه یکی بشه در این مدت هم هر وقت دلش خواست بره خونه مردی که صیغشه شب هم بمونه یک ماه بعدم یکی دیگه...

تو جامعه ای که اگر یه دختر 30 ساله شوهرش فوت کنه بعد با یه آقایی ازدواج کنه، تاکید میکنم ازدواج کنه همه تف و لعنتش میکنن 1000 تا وصله بهش میچسبونن جای اجرای قانون صیغه هست اصلا؟ اگه کسی فکر میکنه این فرهنگ 1 ماهه جا میفته خیلی پرته از مرحله. این فرهنگ حاصل صدها سال چالشه حالا فکر کردین با یه قانون نیم بند همه مشکلات حل میشه؟

یه ذره جربزه داشته باشین حداقلا خودتون رو پشت پرده دین و اسلام قایم نکنین اسم این مقدسات رو هم ننگین نفرمایید. اگه سنت پیامبرتون رو میخواین پیش بگیرین. برین یه زن 40 ساله بگیرین تا وقتی هم در قید حیاته نگاه به زن دیگه ای نکنین. مگه حضرت علی تا وقتی فاطمه بود زن دیگه ای داشت؟ ببینین اصلا این زنها رو واسه چی گرفتن؟ نکنه فکر کردین شما هم در حد و اندازه های اونا هستین که بنا به مصالح! تعدد زوجین داشته باشین؟ مرد باشین بگین اسلام و دین به کنار من با شهوتم نمیتونم کنار بیام میخوام ارضا کنم خودم رو...

یادش بخیر یه زمانی ایرانی بود و غیرت و مردونگیش الان که الحمدلله مردهای ایرانی تنها چیزی که از مردونگی میدونن ارضای نیازهای جنسیشونه. در تلاش شدیدی هم هستن برای ارضای این حق... آقایون اگه نیاز اصلی شما واسه ازدواج سکس هست در نظر داشته باشین که نیاز اصلی یک زن برای ازدواج چی میتونه باشه. زن از ازدواج یه حامی میخواد، یه پشتیبان و... که الحمدلله یافت می نشود، گشته ایم ما... مردان سرزمین ما همه دارن تلاش میکنن که بی دردسر فقط بتونن سکس داشته باشن. همین و بس... (30012)
 
سارا
۱۳۸۶-۰۴-۰۲ ۱۲:۰۳:۱۲
شما خیلی احساساتی بر خورد کردید اولا این یک حکم اسلامی است که نمی توانید انکار کنید
ثانیا این حکم راهی است معقول برای جلو گیری ناهنجاری در جامعه
خواهرم شما اگر گرسنه بشوید چکار می کنید این حکم فقط برای مردان نیست مگر زنها شهوت ندارند
اما بایک فرهنگ خاص موافق دین و بدون تنفر مردم نه اینکه بی در و پیکر
باید توضیح بدم که خدیجه (س) 28 ساله بود وقتی با پیامبر ازدواج کرد وامیر المو منین در زمان حیات حضرت زهرا(س) مکرر متعه داشتند (30762)
 
مجرد
۱۳۸۶-۰۴-۰۴ ۱۶:۰۹:۱۵
با سلام
آقايان ، خانمها
آيا ميتوانيد قشنگ به جاي من حس كنيد كه وقتي تشنه هستيد و آب را جلوي رويتان مياورند و نميگذارند بنوشيد يعني چه؟
فقط بحث نياز جنسي نيست . نياز روحي به داشتن همسر خيلي بيشتر و عميقتر از نياز جنسي است. ميدانيد وقتي كه كسي نيست كه او را همسر صدا كنيد و با ديدنش حس خوبي به شما دست دهد يعني چه؟ ميدانيد نداشتن همسر چه اثرات عميقي و گاهي زخمهاي عميقي بر دل و روح آدم به جا ميگذارد؟ ميدانيد آدم به چه خفتهايي تن ميدهد تا با دختري دوست شود تا از آن آتش دلش را خاموش كند؟
اينها همه نتيجه نداشتن همسر است. همه اين زخمها با تمام قدرتش بر دل و روح آدم ميخورد. ميدانيد وقتي آدم زن و شوهر جواني را در خيابان ميبيند چه حس بدي به آدم دست ميدهد؟ من حسود نيستم ولي نميتوانم نيازي كه با وجودم پيوند خورده فراموش كنم . فقط نياز جنسي نيست ، نيازهاي روحي خيلي عميقتر و بيشتر است . خانمي كه از مردها متنفر هستي يادت باشد اين همجنس هاي شما هستند كه مردها را تنوع طلب و ..... بار آورده اند. نميدانم ميدانيد يا نه كه دوست داشتن جنس مخالف يعني چي؟ نميدانم ميدانيد يا نه كه چه حس بسيار قوي در وجود آدم هست به اسم دوست داشتن .
افسوس كه اين احساسات در پس پرده نياز جنسي مخفي شده.
افسوس كه بعضي احساسات را فراموش كرده ايم.
افسوس كه جامعه ما مخصوصا دخترها به اين موضوع توجه ندارد و فقط به پول و ماديات توجه ميكنند.
شايد سخت تر از تحمل نياز جنسي ، تحمل تنهايي و اثرات آن است. (31039)
 
یک بانوی مسلمان
۱۳۸۶-۰۴-۰۷ ۱۴:۳۵:۱۸
اسلام دین رحمت و برنامه زندگی همه مردمان است نه مردان.تو این شهر بی عدالتی, ته این خیابان ازدواج موقت به جهنم میرسد.دوستان, با این احادیث ساخته سفارشی آقایان چهره دین مقدس را کریه نکنید.توانتان را برای تسهیل ازدواج دایم صرف کنید.نیاز اولیه بشر آرامش در کنار همسر است و هدف ازدواج نیز. عشق زمان دار اسمش هر چه که هست چندش آور می باشد.لطفا به عقل و وجدانتان مراجعه کنید.این گفته عقل ÷سند مولا علی همه عقل ها را قانع میکند:هر چه بر خود روا میداری بر دیگری نیز.و هر چه بر خود روا نمی داری بر دیگری نیز.بر اساس علم نیاز جنسی زن بیش از مرد است.اگر رواست ÷یش از همه از همسر حامیان ازدواج موقت شروع کنیم و ا گر نه حرمت قلم را نگه داریم.
نیک اندیش باشیم و منصف (31417)
 
مجید
۱۳۸۶-۰۴-۰۷ ۱۵:۱۸:۳۲
بسي رنج بردم در اين سال سي
عجم زنده كردم بدين پارسي ...!

بسیار بسیار کامنت جالبی بود ...
این بحث نیازی بود که 19 سال پیش باید باب میشد .! که نشد !
توجه کنید که باید قبول کرد حکومت در بعضی جنبه ها کارکرد درستی نداشته ...
مثل معیشت مردم یا سیاست داخلی و خارجی و نهایتا گسترش اخلاقیات :
تعصبات بیجای ما در بعد از انقلاب و کاتولیک ترشدن از پاپ باعث شد که از سال 60-61 روسری و چادر اجباری شود . در حالی که امام (ره) اکیدا مسئولین را از دخالت در احوال شخصی مردم منع می کردند و حتی تا پشت حسینیه جماران هم بانوان بی روسری آزاد بودند ( البته تا آن سالها )
آخر کی امام از حجاب برتربودن چادر گفت؟ کی امام از بگیر و ببندهای کمیته ایها در ملا عام حمایت کرد ؟که هرجافهمید یرخوردکرد!
راه منطقی آزاد گذاشتن انسانها است ....
من عقل وشعور دارم ! .. یروید یک بار دیگه فیلم مارمولک را ببینید ! خیلی حرف داره ... ببینید رضا اولش چطور به خانمها نگاه میکرد و آخر چطور وسیله وصل میشد ؟ راه رو پیدا کرده بود البته نه با زور.
انسان بنا به فطرت انسانیتش نیاز به لذت دارد که این موهبتی الهی است . تکفیرش نکنید که خدا دل آزرده میشود ...
مسئله را از حکومت جدا کنید و آن وقت ببینید چطور خیلی راحت در این امتحان سربلند بیرون می آیید . ( کمی ازتعصب کم کنیم ! ) (31383)
 
مسلمان در غربت
۱۳۸۶-۰۴-۲۵ ۰۶:۱۴:۱۶
با سلام،
بیش از بیست سال است در خارج زندگی می کنم. البته سالی یک ماه به وطن عزیز میآیم و با مسائل آشنا هستم. باید بپذیریم که هیچ جامعه ای ساختاری همگن و یک دست ندارد و به عبارتی متشکل از انسانهائی با انواع روحیات و اخلاق و شخصیتها ...است و ظرفیتهای انسانها نیز بسیار متفاوت است. سوال من این است که آیا اگر پزشک نسخه ای را برای یک بیمار تجویز کرد، و این نسخه برای او مفید بود اطرافیان می توانند به پزشک اعتراض کنند که چرا این نسخه را داده زیرا ممکن است اهل خانواده من نیز از این دارو مصرف کنند و مصموم شوند؟ اول اینکه بیمار بدون مصرف دارو نیز ممکن است بهبودی یابد. ولی اگر مصرف کند بهبودی او تسریع می شود. بعلاوه هر چند هم که دارو زیبا و خوش رنگ باشد، آیا هر مریضی باید آن دارو را مصرف کند؟ گذشته از آن مخالفین مصرف دارو آیا پاسخگوی خطرات شیوع آن بیماری خواهند بود؟ به فرض که دارو خیلی شیرین و اغوا کننده بود، نباید چنین تصور کنیم که همه افراد سالم و عاقل دارو را مصرف می کنند. منتقدین این پزشک باید واقعیت وجود اپیدمی را در بین مردم از خطر مصرف دارو کمتر ندانند.
می خواهم بگویم صرف ابلاغ حکم صیغه و رواج آن در جامعه اولا برای همه الزام آور نیست و چه بسا برای بعضی ها مفید هم نباشد.
از طرفی همه می پذیریم که بی بندو باری و شیوع سکس ارزان در بین مردم، مانند غرب آن بیماری اپیدمی ویرانگری است که فساد آن را در غرب کم و بیش دیده ایم. تا جائی که مرد و زن غربی از فرط زیاده روی در سکس به جائی رسیده اند که به هم جنس بازی، چند سکسی، حیوان سکسی، مازوشیستی و....پناه برده و همچنان چشم حریسشان سیر نشده است. خطر شیوع سکس ارزان در جامعه ایرانی ما و بی قیدی به مرام و مسلک انسانی و اخلاقی در بین مردم بویژه جوانان خطری است که ما را تا سالی چند دیگر به موقعیت و بن بست کنونی غرب می رساند. از سوی دیگر افزایش روز افزون پیر دختران، زنان بیوه، زنان مطلقه، و حتی بعضا\" اضافی بودن تعداد زنان در یک جامعه از مردان از جمله دیگر علل توجیه صیغه است. اینجا است که پزشک جامعه باید برای آن دارو تجویز کند.
مدتی پیش با یک خانم تحصیل کرده فرانسوی، مسئله تمایل جنسی مرد و زن را مطالعه می کردیم، گفت به شخصه برایش ثابت شده است که مردان اگر با دو زن رابطه داشته باشند، از اخلاق و رفتار مناسب تری برخوردار می شوند تا اینکه آنها را ملزم کنیم به یک زن متعهد باشند. به عقیده او زن به یک شوهر و یک سر پناه نیاز دارد و او را یک مرد کفایت می کند، ولی هستند مردانی که نمی توانند به یک زن کفایت کنند، نه فقط از نظر سکس بلکه از نظر عطفی و روحی اغنا نمی شوند. روحیه در پناه خود گرفتن در بعضی از مردان به قدری زیاد است که مانند نیز به سکس انها را آرام نمی گزارد. وی گفت مردانی را دیده است که با زن خود مشکل داشته اند ولی از زمانی که زن دوم را به جمع خود آورده اند نه تنها با زن اول بد تر نشده بلکه رابطه اش بسیار بهتر نیز شده است. البته این حکم التزامی و عام و شامل نیست و حتی مردانی نیز هستند که از زن متنفرند. و همین نکته نیز بر آمار زنان بی سرپرست می افزاید. فراموش نکنیم که در نزد زنان جنبه روانی ازدواج برای بدست آوردن یک حامی و پشتیبان بیش از جنبه سکس آن اهمیت دارد، و همین نکته آنها را بعد از ارضای جنبه سکسی به این سو می برد که مرد را برای خود نگه دارند، و به تدریج شوهران صیغه ای خود را با ازدواج دائمی برای خود نگه دارند.
نتیجه اینکه صیغه را به یک باره تکفیر نکنیم.

آن را حکمی اجباری برای همه مردان ندانیم.
اگر بین زوجی عشق عمیقی وجود دارد رواج صیغه از محبت و عشق آنها نمی کاهد و بهترین حوریها را به مرد عاشق تعارف کنید با یک لحظه هم صحبتی با عزیزش عوض نمی کند.
خانهائی که در رابطه زناشوئی خود با همسرشان نوعی سردی احساس می کنند، صیغه راسیلاب ویرانگر ندانند ، چه بسا همسر آنها بعد از آشنائی مشروع با یک زن دیگر نه تنها از محبتش به وی کاسته نشود بلکه بیشتر نیز گردد.
فراموش نکنند که با تحریم و تکفیر صیغه که شکل منطقی، مدون و قانونی رابطه سکسی است، شوهر آنها از ارتباط آزاد و سکس ارزان مصون نخواهد بود در حالی که در این نوع رابطه دغدغه و اظطراب و ترس و خود خوری ناشی از رابطه نامشروع یا گناه مرد را نیز به قدر کافی تسکین نمی دهد و عطش او سیر نمی شود.حال آنکه اگر همسر قانونی دیگری ولو صیغه ای می بگیرد، یا او را در کنار زن اول برای همیشه حفظ می کند و یا به این نتیجه می رسد که دیگر زنان بر همسر او هیچ ترجیهی ندارند.
پس خانها سریع موضع نگیرند و اولا\" آن را یک قانون التزامی تلقی نکنند. بعلاوه بیایید به این فکر کنیم که آیا تاثیر مثبت این صیغه نمی تواند این باشد که زنان به شوهران خود بیشتر عنایت خواهند کرد و در نوعی به تحکیم رابطه زناشوئی می انجامد؟ اما در مورد مشکل دختران جوان، تا قبل از ازدواج دائم، تا مدتی که صیغه در جامعه رواج یابد و تاثیر مثبت خود را نشان دهد مانند شرایط فعلی با سختی عفت خود را حفظ می کنند. اما بعد از مدتی با متعادل تر شدن شرایط روحی و روانی و اقتصادی جامعه سن ازدواج کاهش می یابد و از فاصله بلوغ تا ازدواج دختران نیز کم می شود.

و مردان ما باید تعصب را کنار بگزارند اگر ببینند مادر یا خواهر بیوه شان ازدواج مجدد می کند و یا حتی هر از چند گاه با حفظ شروط به عقد صیغه مردی در می آید.
هر عاقلی می پذیرد که صیغه شدن را به فاحشه گی مادر و خواهرش ترجیح می دهد و یا اینکه ببیند آنها از فقدان همسر و سر پرست چون شمع آب می شوند. (33168)
 
یک زن
۱۳۹۳-۰۳-۱۳ ۲۱:۲۰:۰۲
آقای به ظاهر فیلسوف ...
جهت اطلاع عرض کنم که بنده صرفا به خاطر طمع شوهرم نسبت به یک زن دیگر از او طلاق گرفتم ..... (2182911) (alef-13)
 
طلبه
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۹:۰۴:۳۴
در مضمون روایات آمده "غیرت برای مرد از ایمان، و غیرت زن کفر است".
البته وقتی عدالت از طرف مرد بین همسران موقت و دائم برقرار شود، در این صورت "حسادت" و "غیرت" نیز بین زنان ایجاد نمی شود. پس موفقیت نظام ازدواج دائم و موقت، به رعایت طرفین، یعنی مرد و زن بر میگردد. نه این که اصل حکم ایرادی داشته باشد. (2769362) (alef-13)
 
علی محمدی
۱۳۸۶-۰۴-۲۶ ۲۰:۲۹:۴۲
تنها چیز مشخص این است که مسوولان نمی خواهند جوان به این غریزه به نحو احسن برسند.یعنی خدایی که این غریزه رو آفرید براش راهکار نذاشت؟خود خدا نمی دونست که امکان داره یه روزی تو یه جامعه ای امکان ازدواج نباشه؟حتما می دونست اما بعضی ها این نیاز جوان رو له کردن.باعث فساد و فحشا در جامعه بی تردید همین افرادند.ماجرای وزیر کشور هم که مزید بر این علت هست.
به امید روزی که کمی هم به فکر جوانها باشه
MOHAMADI291@yahoo.com (33415)
 
۱۳۹۲-۰۸-۲۵ ۰۳:۵۰:۳۴
چرا خداوند راهکار گذاشت ولی وقتی عرف جامعه باکره بودن دختر رو برای ازدواج دائم می پسنده و سن دختران باکره هم روز به روز زیادتر می شه چرا فقط باید به فکر رفع نیاز جنسی مرد بود؟ اگر مردها برای ازدواج دائم دنبال دختر باکره نباشند دخترها و زنان هم با صیغه مشکلی نخواهند داشت (1776018) (alef-13)
 
زنی مطلقه
۱۳۸۶-۰۴-۳۱ ۱۹:۱۱:۱۹
با سلام من زنی هستم که از همسرم جدا شدم و در حال حاضر هم به تنهایی زندگی میکنم وقتی این متون رو خوندم به این فکر افتادم که نظر شخصی خودم رو اینجا بزارم و هرچی که اینجا می نویسم نظرات شخصی خودمه و کاری به مسائل فقهی و حقوقی و غیره ندارم
تا قبل از این که بخوام جدا بشم هیچ توجهی به امر ازدواج موقت نداشتم و اصلا بهش فکر نمیکردم اما از وقتی که خودم در شرایط جدید قرار گرفتم روی این موضوع حساس شدم و بهش فکر کردم انگار با تغییر شرایط زندگی ام این موضوع به من ارتباط میتونست پیدا کنه
به نظر من ازدواج موقت در شرایط خاصی میتونه برای عده ای خاص خوب باشه و مثبت عمل کنه ولی برای همه آدمها نمیتونه مناسب باشه این امر بستگی به وضعیتشون داره به قول معروف یه نسخه رو دکتر نمیتونه برای همه بیمارانش تجویز کنه
هروقت صحبت از ازدواج موقت میشه آقایون می یان و فوری صدتا حدیث و آیه قران رو برای شاهد ادعاشون می یارن غافل از این که اگه طبق قوانین اسلام دارن به این کار مبادرت میکنن بایستی به دیگر مسائل اسلام هم در ابعاد دیگه توجه کنن موقع مسلمونی که میشه فقط بلدند در مورد تعدد زوجات حرف بزنن اما موقع بقیه واجبات اعم از نماز و روزه و حج و جهاد و غیره میشه حاضر نیستن قدم از قدم بردارن اگه مسلمون هستن و علاقه مند به رعایت اوامر خدا و رسول خدا دارن بایستی به تمام دستورات اسلامی عمل کنن نه فقط در حوزه ازدواج موقت
تصورش هم برام مشکله که من هم بخوام تن به این کار بدم آخه توی جامعه ما فرهنگ ازدواج موقت اصلا جا نیفتاده و به نظر من یه جورهایی باعث آبروریزی زن می شه شما خودتون فکرش رو بکنین که توی در و همسایه و محیط کار در مورد اون زن چی فکر میکنن خیلی برام جالب بود که خیلی ها کامنت گذاشته بودن که آیا مردی حاضر میشه با زنی ازدواج دائم انجام بده که بدونه قبلا اون زن ازدواج موقت کرده یا نه
حالا از بحث بارداری ناخواسته میگذریم اینجا بیشتر موضوع حفظ آبروی زن مطرح میشه چون همون طوری که همه میدونن توی جامعه ما و با توجه به فرهنگ رایج در جامعه کنونی ما هیچ عملی از این نوع برای مردها عیب محسوب نمیشه و تازه اگه یه مردی بتونه مخفیانه ازدواج موقتی هم انجام بده یه جورهایی بین آقایون موضوع خیلی هم جذاب به نظر می رسه اما فقط کافیه که دیگران بدونن اون زن کیه و اون زن رو بشناسن به نظر من که به یک باره اون زن محو می شه به عبارتی میخوام بگم که انجام عقد موقت برای زن باآبرو و با شخصیت در جامعه ما یه جورهایی امری قبیح محسوب میشه
شاید من حس میکنم که سود و نفع حاصل از ازدواج موقت فقط شامل مردها میشه و برای زنهای باآبرو و فهیم مثل سم عمل میکنه من خودم به شخصه حاضر نیستم تن به این کار بدم چون ضررهایی که به من میرسه صدبرابر منافعش هستش
به نظر من شاید رمز و راز منافع ازدواج موقت در مخفیانه بودنش باشه ولی آخه آدم تا کی میتونه دولادولا شترسواری کنه بالاخره دیگران با کنجکاوی هاشون متوجه موضوع میشن و جز آبروریزی و بی اعتباری زن دیگه چیزی عایدش نمیشه
من خودم به شخصه که اصلا روم نمیشه با کسی ازدواج موقت داشته باشم و به راحتی به دیگران همسر موقتم رو معرفی کنم به نظر من جز خجالت و سرافکندگی پیش خانواده و دوستان و آشنایان چیز دیگه ای برای آدم نداره در واقع اعتبار اون زن زیر سوال میره
به نظر میرسه وقتی صحبت از عقد موقت میشه تبعات بعد از اون فراموش میشه و انگار برای سرانجام اون زن هیچ اندیشه ای پیش بینی نشده فقط اینکه دو نفر بیان و در زمان مشخص شده ای با هم باشن و بعدش بگن خداحافظ آدم رو یاد آخرهای کتاب داستانها می اندازه که اون دختر با اون شاهزاده ازدواج کرد و اونا به خوبی و خوشی زندگی کردن اما ما دیگه خبر نداریم کم و کیف زندگی خوش اونا چی هست این که دو نفر به عقد موقت هم در بیان درست اما بعدش چی به سر اون زن می یاد چه جوری باید زندگی اش رو ادامه بده شاید دیگه هیچوقت شانس ازدواج دائم رو پیدا نکنه و اگه باز هم بخواد با یه نفر دیگه ازدواج موقت داشته باشه خوب چی به سر اخلاق و ذهنییاتش می یاد آیا اون زن میتونه از نظر فکری پاکی اش رو حفظ کنه شما تصور کنین که یه زنی بخواد در طول عمرش مثلا با ده مرد ازدواج موقت کنه به نظر شما اون زن باشخصیت که با ده نفر ازدواج کرده آیا باز هم میشه بهش لقب زن باشخصیت رو داد؟ اصلا شاید جوری اون زن تغییر کنه که دیگه اگه هم براش موقعیت ازدواج دائم پیش بیاد دلش نخواد که دیگه ازدواج دائم رو انجام بده شاید اون هم یه جورهایی مثل مردهای عادی تنوع طلب بشه
یه مبحث مهم دیگه موضوع بیمارهایی قابل انتقالی نظیر ایدز و هپاتیت هست در یک دوره ای از این بیماریها شخص مبتلا شده اما خودش خبر نداره حتی اگه بره آزمایش خون هم بده جواب منفی در می یاد که در مورد هپاتیت یک ماه هست و در مورد ایدز از دو هفته تا شش ماه میشه و اگه شخصی توی این مدت ازدواج موقت داشته باشه مبتلا میشه و به راحتی میتونه اونو به فرد بعدی که قراره باهاش ازدواج موقت کنه انتقال بده
سخن آخر این که به نظر من ازدواج موقت در اسلام مطرح شده که در پاره ای از مواقع و در ضروریات استفاده بشه نه این که عمومی بشه و مردها قبل از ازدواج دائم این کار رو انجام بدن و تازه وقتی هم که ازدواج دائم کردن باز هم به ازدواج موقت فکر کنن در مورد دخترها که کاملا وضع مشخصه قبل از ازدواج به نظر من کاملا دیونگی است و بعد از جدایی از همسر هم کاری غیراصولی است. (33833)
 
طلبه
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۹:۰۷:۵۸
مشکل شما این است که "وضع جامعه الان این جوری است" را می چسبانید به "ازدواج موقت غیر اصولی است"
مشکل جامعه امروز مشکلی است فرهنگی و ناشی از باور های غلط،
و ربطی به خود حکم ازدواج موقت ندارد.
مثل این است که روزی در جامعه نماز قبیح شمرده شود.
معنایش این نیست که نماز واقعا قبیح است. این جا باید مشکل فرهنگی جامعه را حل کرد که چنین فعلی را قبیح می شمارد.
همین. (2769366) (alef-13)
 
آرش
۱۳۸۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۴۳:۵۲
بسيار مطلب زيبا و جالبي بود.
البته طبق معمول ما ايراني ها در هر زمينه اي خود را صاحب نظر مي دانيم؛ البته اظهار نظر تنها هيچ اشكالي ندارد و بسيار هم مفيد است ولي از آنجائيكه متاسفانه اين اظهار نظر ها به قضاوت بدون شنيدن دفاع طرف مقابل تبديل مي شود حبث را به بن بست مي كشاند.
هر اندازه كه ما در زمان طاقوت به افراط در غرب زدگي و دوري از دين پرداختيم در اين سالها به عكس دين زده و بي توجه به تجارب جوامع ديگر شديم.
اينكه بخواهيم جواب تمامي مشكلات دنياي امروز را در كتب ديني بيابيم و چشم به تجربيات موفق ديگر كشور ها ببنديم ما را به نتيجه اي نميرساند و دوباره اين دور باطل افراط و تفريط را تكرار خواهد كرد.
در قضيه ازدواج موقت بنده اشكالاتي به نظرم رسيده كه اميدوارم به آنها پاسخ بايسته اي داده شود.
1- مرد در اين قضيه به سادگي نياز روزمره اش را تامين مي كند ولي زن ميبايست عده نگهدارد، آيا به نظرتان در اين مدت زن مجاز است نيازش را از طرق غير شرعي تامين كند.
2- فحشاء كه در جامعه ما بعنوان يك تابو معرفي مي شود گردش مالي قابل توجهي در دنياي امروز دارد و از دوران باستان همواره به عنوان يك شغل پذيرفته شده بود. انكار اين مسئله باعث مزاحمت هاي روزمره براي محارم من و شما در خيابان ميشود چون مكان عرضه اين محصول به كوچه و خيابان محل سكونت ما منتقل شده.
3- سالانه ارز قابل توجهي از كشور به همين منظور خارج مي شود و توريست هاي ايراني به دنبال اين محصول به نخجوان، تركمنستان، آنتاليا، مالزي و هزاران كشور ديگر سفر مي كنند و كار به جائي رسيده كه پليس هاي كشور هاي همسايه(مثل آذربايجان) به دنبال باج خواهي از ايراني ها در عوض عدم تحويل به سفارت هستند.
4- در مورد ازدواج موقت آيا موافقين طرح حاضر به قبول اين قضيه در مورد دختران خود هستند يا نه؟ (34402)
 
حمد
۱۳۸۶-۰۵-۲۰ ۲۲:۲۷:۳۱
من با اين گونه نگرش موافق نيستم0بايد واقعيات را در نظر گرفت .جوامع مانند ما بسرعت در حال دگرگوني است كه در نتيجه مفاهيمي مانند خانواده كاركرد قبلي خود را از دست خواهد دادو شكل نوي را پيدا خواهد كرد. مسائلي مانند ازدواج موقت وچند همسري نيز مربوط به همين گذشته خواهند شد. چيزي كه واقعيت دارد و رشد هم پيدا خواهد نمود وجود انبوه صدها هزار نفري زنان خود فروش است كه به هر دليل به اين كار مي پردازند از طرفي بيماري هاي خطرناك را مي گسترانند از طرف ديگر خودشان در معرض انواع خطرها وتهديدات قرار دارند تقاضاي بالايي هم براي عرضه تجارت سكس در جامعه وجود دارد. بررسي تاريخ از قبل ميلاد ونيز شرايط كنوني جوامع اثبات كننده پايدار بودن آن در حال وآيندهمي باشد بنابرين بايد اين مقوله شكل قانونمندي به خود بگيرد. در مورد روابط خانم ها و آقايان هم بايد اين نكته را در نظر گرفت كه از نظر انساني هيچ تفاوتي باهم ندارندومحتواي روابط آنها بايد از عشق احترام ودوست داشتن نشات بگيرد (35224)
 
۱۳۸۶-۰۸-۰۹ ۱۹:۴۴:۲۱
ازدواج موقت را همه مردان مي پسندند اما مشكل اينجاست كه چگونه اين موضوع اجرايي شود .بنظر من اينترنت وسايت هاي ماهواره اي راه خوبي براي اين موضوع است مي بايست از ابزار جديد براي راه اندازي صيغه استفاده كرد متاسفانه اگر دير بجنبيم سنت قوم لوط جاري مي شود .نوعا ما از مسائل عقب هستيم نگذاريم در اين موضوع هم دچار فساد از نوع اعمال قوم لوط گرديم. سر منشا تمام فساد ها تصميم نابجا ويا دير هنگام است داروي بيهوشي بعد از مرگ سهراب دردي را كه در مان نمي كند هيچ باعث آزار هم مي شود .پس اي علماي فن بجنبيد .زماني ميرسد كه حتي دختران لوط پيغمبر هم بكار نمي آيد همانطور كه در داستان قوم لوط بكار نيامد.اين سخن من امر به معروف است. (42723)
 
حسین حسینی
۱۳۸۶-۱۲-۲۲ ۱۰:۵۸:۵۴
با سلام
من بیشتر این مطالب را خوندم
واستفاده کردم
واما نظر من
من خودم مدت 8 سال تمام دارم به صورت موفت ازدواج میکنم
و خیلی هم راضی هستم البته چون من با این کار گم شده خودم را پیدا کردم و تونستم دین خودم را با این کار از دست ندم
من خدا را شاکر هستم چون من در ازدواج اولم موفق نبودم یعنی بااین ازدواج های موفتی که دارم خیلی در کار هایم موفق تر شده ام و خدا را شا کر هستم دین به این خوبی را به ما مسلمانان و شیعیان معرفی کرده است که برای هر کار راه حل خوب گذاشته است من با اون نظر موافق هستم که ازدواج موفت برای ذختران یک دیوانگی هست کاملا درست هست برای ذختر ازدواج موفت اصلا کار خوبی نیست چون حیا دختر شکسته می شود و دیگر ازدواج دائم برایش معنی ندارد (53532)
 
۱۳۹۲-۰۸-۲۵ ۰۳:۴۴:۲۵
وقتی نیاز جنسی دختر باکره بی ارزش پنداشته می شود چرا باید برای نیاز جنسی مردان ارزش قائل شد؟ (1776015) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۱۳ ۲۱:۳۳:۰۸
خودت میگویی اگر دختری ازدواج موقت کند دیگر برای او امکان ازدواج دایم نیست ، در واقع اعتراف کردی شما بعنوان مردی که ازدواج موقت میکند و با زنان زیادی رابطه صیغه ای داشته است . هیچکدام از آن زنان را برای ازدواج دایم نمیپسندد .
واقعیت همین است که حکم صیغه فقط به نفع شما مردان است .
یک سوال دیگر هم دارم .
اینکه ما گفتید از ازدواجهای موقتی که داشته اید بسیار راضی هستید . این قبول حال یک بار هم از ان زنانی که با انها صیغه کردید سوال کردید که از ازدواج موقت بطور کامل راضی هستند یانه از روی اجبار تن میدهند .

لطفا منتشر کنید . (2182921) (alef-13)
 
مصطفي
۱۳۸۷-۰۱-۱۶ ۰۸:۳۹:۰۷
با سلام

كداميك از ما حاضر است خواهر يا مادر ما هر شب يا هر هفته بغل يك نفر بخوابد بغيه را هم مثل خود فرض كنيم اميدوارم يك مقداري به حرف من فكر كنيد (55739)
 
۱۳۸۷-۰۳-۰۷ ۰۰:۵۳:۲۲
ازدواج موقت حاصلی جز ترلرل بنیان خانواده ندارد مگر میشود زنی ببیند شوهرش با زنی دیگر باشد وارام بگیرد به فکر تلافی می افتد (64944)
 
شیر
۱۳۸۷-۰۳-۲۲ ۱۹:۴۷:۵۲
امیرالمومنین علی ع می فرماید: الحق سیف قاطع
حق شمشیری است برنده و قاطع
بدون هراسی از شانتاژها سعی در عملیاتی کردن این سنت رسول الله باشید
یاعلی (67212)
 
۱۳۸۷-۰۳-۲۶ ۱۹:۲۶:۱۴
ان چیزی که ضروری است درست کردن ریشه واساس که همان اعتقادات است واین همان کاری است که معصومین ازصدر اسلام به ان عنایت داشته اند محکم کردن ایمان وباور نسبت به تو حید ومعاد . (67927)
 
عباس
۱۳۸۷-۰۴-۱۲ ۰۰:۰۶:۳۵
من هيچ كاري به دعوا هاي شما بر سر انجام ازدواج ندارم؟
اينكه اين كار درست است يا نه؟
فقط دوست دارم آنهايي كه واقعاً مرد هستند جواب من را بدهند.
من از مردها سوالي دارم \" آيا شما رضايت مي دهيد كه خواهر شما با شخص غريبه اي ازدواج موقت كند و بعد .....\"
اميدوارم مرد ها جواب دهند (69712)
 
ایدا
۱۳۸۷-۰۶-۲۶ ۱۷:۴۴:۰۶
با سلام بحث خوبی بود اما این مقاله مرد سالانه بود من خودم از طرفداران این قضیه هستم اما نه متعدد که زن شبیه یک کالای جنسی بشود درست مثل غرب منتها به یک کلاه شرعی به نظر من کسانی که موقعییت ازدواج را ندارند ازدواج موقت درست اما یک نفر و بس در غیر این صورت این مسعله چیزی جز هوسرانی غربیان نیست با یک کلاه شرعی (80097)
 
علی
۱۳۸۷-۰۸-۱۴ ۱۱:۴۸:۱۲
من کاری بهاین بحث ندارم اما در پاسخ کسانی که پرسیده اند:

کی حاضر است ببیند خواهر یا دخترش قبل از ازدواج با کسی رابطه داشته می گویم این فکر هم ناشی از یک تفکر مرد سالار است. انسان چه مرد و چه زن آزاد آفریده شده و زن کالا نیست که مرد(پدر یا برادر) مالک آن باشد.بنا بر این به نظر من هنوز ما خیلی عقب هستیم چرا که با یک کلمه غیرت خود را صاحب زن می دانیم بهتر است با توجه به مشکلات جامعه ما که همه ناشی از محدودیت است حامی زن باشیم نه مالک آن.

و این فرقی ندارد که آن زن از بستگان ماست یا غریبه (89582)
 
سیب سرخ
۱۳۹۲-۰۶-۰۲ ۱۲:۵۱:۰۵
با سلام
اتفاقا کسی که غیرت داشته باشه اجازه نمیده خواهرش یا دخترش به گناه آلوده بشه
پس خودش دنبال همسر مناسب براش میگرده و یا اینکه اگر شرایط ازدواج دایم برای اونا نیست،‌ازدواج موقت براشون فراهم کنه
مشکل ما اینه که دین رو نمیشناسیم و گرفتار عرفهای غلط هستیم (1589699) (alef-15)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۹ ۱۹:۳۵:۱۶
قابل توجه شما من به عنوان یک زن به غیرت مرد نیازمندترم تا به اینکه به شما مردها اجازه بدم به اسم دین هر کاری بکنید اگه میخواید گناه کنید زنان هرزه برای شما ساخته شدن اما زنان پاکدامن برای مردان پاک دامن البته براساس کلام قرآن کریم. هرکس به اندازه ی چیری که طلب میکنه به اون میرسه (3028836) (alef-13)
 
مهسا
۱۳۸۷-۰۹-۱۴ ۰۹:۳۱:۴۹
با عرض سلام و خسته نباشيد.ميخواستم بپرسم اگر زني كه شوهر دارد بامرد غريبه اي از طريق تلفن ارتباط دازد حكم آن چيست و بهترين راه براي اين زن چيست . اين زن ومرد غريبه خيلي هم همديگر را دوست دارند بايد چيكار كنند كه هر دو به گناه نيفتند ؟ آيا زن ميتواند با وجود داشتن شوهر به آن مرد صيغه شود؟ (94744)
 
۱۳۹۲-۰۸-۲۵ ۰۳:۳۹:۱۰
این سوال خیلی هاست (از زنان مومن) می شه اینهایی که می گن فکر زن ها هم شده در امور جنسی جوابی به این سوال بدن (1776013) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۰۱-۲۰ ۱۲:۵۶:۵۸
ایا ازدواج موقت صحیح است ؟
ایا با ازادی و احترام زنان در تضاد است ؟
ایا ازدواج موقت همان روسپی گری ( تن فروشی ) است ؟
ایا ازدواج موقت ارزش و اعتبار زنان را ساقط می کند ؟
ایا ازدواج موقت کانون خانواده ها را متذلذل می کند ؟
ایا ازدواج موقت همان خرید و فروش زن ، محبت و عشق نیست ؟
ایا ازدواج موقت ایجاد راهی برای هوسبازی مردان نیست ؟
ایا ازدواج موقت باعث سو استفاده افراد سودجو و هوس باز نخواهد شد ؟
و ...
(730707) (moderator18)
 
vicory is near
۱۳۹۲-۰۷-۲۳ ۱۱:۱۰:۱۴
سلام :
پیامبر ما راست میگه چون از همه چیز انسان میدونه اما اما تو دورانه ایشان کسی که رابطه جنسی درست میخواست برقرار کنه دستت مادرشو میگرفت میرفتن دختررو میگرفتو به زندگی میپرداخت خوب پیامبر اینو پیشبینی کرده که در این زمان
ما مهریه میشه 2000 سکه و ادعای دختر به همه چی میره بالا خرج خانه و زندگی رو تو این زمونه پیشبینی کرده بود پیشبینی کرده بود که یکی بدتر از شیطان که 2000 نخبه سیاسی برای همین شوت و غیره دارن رو ایران کار میکن که در هر صدم ثانیه از یک چیز قرآن ما در مورد شهوت مومن پی میبرن و تغییرش میدن و به خورده ما میدن
پیشبینی کرده بود که زمانی میرسه که انسان بخاطر نرسیدن به میل جنسی بخاطر مشکل زندگی به حیوان رجوع کنه فقط فقط شما ها به این پی میبرید که چه چیزی بده یا خوبه
اینقدر این چیز ها رو سخت میپندارید که همه از رفتن به سمت اون حرف های اصلی منحرف میشن و یدونید قرآنه ما برای ما آسان تر از این حرفاست چون شعور
معنای درست اون رو نمیدونیم

ما بدبختم چوم کتاب ماله ماست اما خارجی ها از ما بهتر میدون. از قرآنه ما علیه ما اسنفاده میکنن
حق همه مسلمانان ما اینه در بی عقلی بمیرن
و بدونید هیچ راهی بجز درک حرف خدا نیست هیچ کس تو این دوره زمونه به فکر شما نیست
بجز خدا برید بگردید اینقدر این چیز ها رو سخت نگیرید چون قرآنه شما برای شما سخت نازل نشده (1718899) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۲۵ ۰۳:۳۶:۲۴
یکی به من بگه برای رفع نیاز جنسی دختر باکره 9 تا 20 سال قراره چه فکری بشه در این جامعه مردسالاری که انگار دخترها نیاز جنسی ندارن؟!!!!!!!!!!!!!!! (1776012) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.