نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 7756
AIPAC علیه NIAC و IAPAC
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۸۶ ساعت ۱۱:۱۹
گروه های نومحافظه کار آمریکایی در حال تلاش برای کاستن از نفوذ گروه شورای ملی ایرانی - آمریکایی NIAC هستند. به گزارش "الف"، تلاش های نومحافظه کاران برای مبارزه با "نایاک" پس از ماه ها انتقاد ضمنی، اینک وارد مرحله ای جدید شده و این گروه مستقیما به فعالیت در راستای اهداف جمهوری اسلامی متهم می شود.

نایاک که به عنوان بزرگترین سازمان ایرانی آمریکایی ایالات متحده محسوب می شود، از سال 2000 فعالیت خود را آغاز کرده است. این شورا که اعضای آن عمدتا متشکل از افراد متخصص در حوزه های مختلف حرفه ای و علمی هستند هدف خود را گسترش پیوند میان مردم ایران و آمریکا و شناساندن فرهنگ ایرانی معرفی کرده است. سازمان مرکزی این گروه در واشینگتن دی سی قرار دارد. نایاک به صورت غیرانتفاعی اداره می شود و به عنوان یک سازمان غیر سیاسی ثبت شده است.
 
همزمان با گسترش فعالیت های نایاک در سال های اخیر، انتقادات به فعالیت این مجموعه نیز افزایش یافته است. این انتقادات که عمدتا از جانب گروه های محافظه کار و نومحافطه کار عرصه سیاسی ایالات متحده مطرح می شود بر محور ارتباط احتمالی این گروه با دولت ایران متمرکز شده است. تشدید فشارها بر نایاک، همزمان با افزایش تبلیغات منفی علیه شورای روابط آمریکایی-اسلامی CAIR که به عنوان بزرگترین سازمان اسلامی آمریکا شناخته می شود، صورت می گیرد.
 


در جدی ترین این تلاش ها، نشریه نیوکان فرانتپیچ، ضمن ارائه تصویری خرابکارانه از نایاک، این سازمان را عامل جمهوری اسلامی در آمریکا معرفی کرده و اهداف آن را تقلید و شبیه سازی یک AIPAC ایرانی در آمریکا، ارائه تصویری شهروندی از لابی خود، ممانعت و اشکال تراشی در فعالیت های اپوزیسیون ایرانی در آمریکا، نفوذ در سیستم سیاسی ایالات متحده، تابوشکنی از همکاری با ایران در بین ایرانیان مهاجر و ارائه تصویر بهتر از دولت ایران در خارج ذکر کرده است. این نشریه، حمایت فرامرز فتح نژاد مسئول سابق دفتر حفاظت منافع ایران در آمریکا و عضویت تعدادی از اعضای آن در برخی شرکت های تجاری ایرانی را به عنوان مدرکی بر ادعاهای خود ذکر کرده و نایاک را به تغذیه از منابع نفتی ایران متهم کرده است.

این ارگان شاخه ای از نومحافظه کاران، با اشاره به کمک چندین لابیست آمریکایی - باب نی (نماینده سابق کنگره از اوهایو)، روی کافی و دیو دی استفانو - و با استناد به پرونده ای که برای باب نی در مورد ارتباط با یک دلال سوری اسلحه در لندن تشکیل شده است، به صورت ضمنی نایاک را سازمانی در چارچوب تلاش های ایران برای انتقال اسلحه توصیف می کند.  این نشریه همچنین اعضای نایاک را متهم کرده است که با پیروی از دستورات تهران درباره ایجاد گروهی رقیب در مقابل IAPAC ، AIPAC - شورای اقدام سیاسی ایرانی آمریکایی - را تشکیل داده اند.

از اتهامات دیگری که بر نایاک وارد شده است، تلاش برای لغو و جلوگیری از تمدید ILSA - قانون تحریم ایران و لیبی - است. گزارش مذکور مدعی است تریتا پارسی به عنوان رابط اصلی جمهوری اسلامی در دوران هاشمی و خاتمی، با نظارت مستقیم رهبر ایران و با همکاری وزارت خانه های اطلاعات و فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیاست های نظام را به این گروه منتقل می کرده است.

این ارگان نومحافظه کار نتیجه گیری می کند "از دهه 90 ایران در پی ایجاد سیستم لابی گری گسترده ای در ایالات متحده بوده است. دولت ایران منابع مالی و انسانی فراوانی را برای رسیدن به این هدف تخصیص داده است. این لابی متشکل از شبکه ای پیچیده از افراد و سازمان های همپوشان با کادر رهبری آن است که با دولت ایران، ارتباطی مافیایی دارند".

از چهره های شناخته شده NIAC و AIC - کمیته ایرانی آمریکایی که قبل از تشکیل نایاک فعالیت می کرد - می توان به تریتا پارسی و هوشنگ امیراحمدی اشاره کرد. از پارسی و امیر احمدی در بسیاری از اوقات به 'رابط' و در برخی منابع به 'دلال' سیاسی ایران و دولت آمریکا در سال های گذشته یاد می شود. اعضای این گروه چندان مورد اعتماد  ایران نیستند.   
 
siamack
۱۳۸۶-۰۱-۲۸ ۱۴:۳۱:۱۹
باسلام وبا ارزوی موفقیت برای کسانی که ازشعور ومنطق وقدرت سازماندهی بالائی برخوردارند چنانکه این انجمن ساده بامدیریت علمی توانسته است خشم لابی رژیم اشغالگر قدس رابرانگیزد ونظر بسیاری ازمردم امریکا رانسبت به تاریخ وتمدن ایران زمین جلب نماید. (22614)
 
حکیم زاده
۱۳۸۶-۰۱-۲۸ ۱۴:۵۹:۴۸
بنده از جریانات پشت پرده ای که در خبر به آن اشاره شده مطلع نیستم اما فکر می کنم وزارت خارجه می بایستی با تحقیق در ماهیت این سازمان ها و با کسب اطمینان از سلامتشان اگر تا الان با آنها همکاری نمی نموده از این به بعد به کمکشان برود. (22617)
 
ابراهيم قنبري
۱۳۸۶-۰۱-۲۸ ۱۵:۳۹:۳۰
به نام خدا
لابي گري و ايجاد لابي در ايالات متحده مسبوق به سابقه اي طولاني است ، ريشه اين امر به جمعيت ها و اقوام مهاجري باز ميگردد كه در طول زمان و با مدد از امكانات جمعيتي ، مالي و فرهنگي خود همواره به عنوان سمپات يكي از دو حزب مطرح جامعه امريكا ايفاي نقش نموده اند ، از مهمترين لابي هاي تاثير گذار ميتوان از لابي كوباييها ، اسپانيايي زبانها ، يهوديان و اعراب نام برد .
لابي هاي فوق با هدف طرح و تصويب قوانين حمايتي و تامين كننده منافع اين قبيل جمعيتها در كنگره همواره يكي از منابع مهم تامين مبارزات انتخاباتي نمايندگان و سناتورهاي ايالات گوناگون بوده اند ، اما در خصوص ايرانيان مقيم امريكا ، جمعيت ايراني حاضر در امريكا صرف نظر از اشتراكات نژادي و زباني ، صاحب حداقل پيوندهاي لازم جهت تشكيل يك لابي قدرتمند در امريكا هستند و به نظر ميرسد گزارش فوق در راستاي فرافكني و وارد كردن تهمت به نظام باشد و بس . (22624)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.