نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490915
ورود هر گردشگر چند دلار نصیب کشور می کند؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۳
مدیر کل دفتر آمار های فرهنگی،بازرگانی و خدمات مرکز آمار ایران با بیان اینکه ، با ورود هر گردشگر حدود 1200 دلار درآمد ارزی نصیب کشور می شود، گفت: این رقم معادل فروش 30 بشکه نفت است .

به گزارش ایرنا، 'محمدحسین پیمان' افزود:این میزان درآمد اهمیت گردشگری را در اقتصاد کشور به ویژه با رویکرد اقتصاد مقاومتی و عدم وابستگی به نفت را نمایان می سازد.

وی  افزود:16 در صد از جمعیت جهان گردشگر هستند که تعداد آنها حدود 1.2 میلیارد نفر است. در این میان حدود220 میلیارد دلار هزینه حمل و نقل این تعداد گردشگر در جهان است.
وی افزود:در ایران هدفگذاری در صنعت گردشگری رساندن تعداد گردشگران ورودی از پنج میلیون به 25 میلیون نفر است.
وی تصریح کرد: گردشگری از سه منظر عرضه، تقاضا و توسعه پایدار برای کشور اهمیت دارد.لذا با توجه به این سه منظر باید نظام تصمیم سازی مناسبی داشته باشیم که پایه های آن را آمار و اطلاعات و بررسی و مطالعه این ابعاد در استان ها تشکیل می دهد.
وی از جمله مطالعات مهم در این زمینه را، شناسایی ظرفیت های بالقوه استان ها و تبدیل آنها به ظرفیت های بالفعل و موثر و تغییرات ناشی از گردشگری و همچنین بررسی زیر ساخت های لازم برای گردشگری استان ها از جمله حمل و نقل و اسکان ذکر کرد.
پیمان تاکید کرد:نقش آمار و اطلاعات در این عرصه بسیار مهم است چرا که گردشگری با راهبرد و به طور استراتژیک در استان ها باید برنامه ریزی شود.
وی افزود:گردشگری نه تنها از جنبه اقتصادی بلکه از جنبه تعاملات فرهنگی کشور‌ها اهمیت دارد.

پیمان در ادامه افزود: براساس آخرین نتایج طرح های آمارگیری مرکز آمار ایران،سالانه 55 درصد خانوارها در ایران سفرهای داخلی و 1،36درصد از آنها در هر فصل، سفر های خارجی دارند. همچنین 57 درصد خانوارها در سفر های داخلی اقامت شبانه داشته و 63 در صد از آن در خانه آشنایان و اقوام خود اقامت می گزینند. 77 در صد از سفر ها جنبه تفریحی و 11 درصد آنها، گردشگری سلامت می باشد.
وی در ادامه مسافر پذیرترین استان ها را، استان های گیلان، مازندران و خراسان رضوی و مسافر فرست ترین استان ها را استان های تهران و گیلان ذکر کرد.
در صنعت گردشگری آنچه که اهمیت دارد گردشگران خارجی است که می تواند ارز را به کشور وارد کند.

برای توسعه صنعت گردشگری باید زیر ساخت های اقتصادی را بازنگری کرد.گردشگر به حمل و نقل مطلوب، اقامتگاه مناسب و رستوران هایی با استانداردهای بین المللی نیاز دارد.
'عدنان مصلایی'مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری و ساختمانی عظام پیشتر در گفت و گو با ایرنا اظهار داشته بود: گردشگری موضوع های متعددی از غذا،هتل و مهمانسرا، صنایع دستی، حمل و نقل، دارو و درمان تا حتی ساخت دستشویی های بهداشتی بین راهی برای گردشگران دارد و لذا جای کار در این حوزه بسیار است.

ممکن است ساخت دستشویی های مجهز به ویژه دستشویی های بین راهی به نظر کاری کم اهمیت بیاید اما شکی نیست این موضوع نه تنها می تواند اشتغال ایجاد کند بلکه می تواند تصویر مطلوبتری از رعایت نظافت در ایران را برای گردشگران خارجی ایجاد کند.
همچنین ایجاد رستوران هایی که بتواند غذاهای بین المللی را به گردشگران خارجی عرضه کند خود زمینه ساز آموزش و اشتغال است.
مسئول یکی از آژانس های گردشگری خارجی در ایران از نامناسب بودن غذاهای بین راهی در ایران شاکی بود و به ایرنا گفت: با توجه به اینکه بسیاری از گردشگران خارجی در ایران از کشورهای شرق آسیا هستند اما رستوران های ایران غذای مناسبی برای عرضه به این گردشگران ندارند و بسیاری از آنان بجای خوردن ماهی در رستوران های بین راهی مجبور به خوردن گوشت قرمز و یا گوشت مرغ می شوند.
'محسن قریب' مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ایرانگردی و جهانگردی، صنعت گردشگری را مهمترین مزیت اقتصادی ایران می داند و در گفت و گو با ایرنا،بیان داشت: این صنعت بستر مناسب اشتغالزایی و رهایی از اقتصاد نفتی است و باید حمایت از صنعت گردشگری را هدف ملی خود قرار دهیم و به طور همه جانبه از آن دفاع کنیم.
وی توسعه بخش هتلداری را پیش نیاز گسترش صنعت گردشگری در کشور عنوان کرد و افزود:هم اکنون با بحران کمبود اتاق در هتل ها برای پذیرایی از گردشگران مواجه هستیم.رشد فعالیت های گردشگری در کشور اشتغالزاست. به طور نمونه با ساخت هر اتاق در هر هتل 2.5 شغل ایجاد می شود.
وی تاکید کرد، بی توجهی به صنعت گردشگری، هزاران فرصت شغلی را در کشور از بین می برد.

این روزها در خیابان های شهرهای تهران، اصفهان،شیراز ،مشهد و بسیاری از دیگر شهرهای کشور حضور گردشگران خارجی را مشاهده می کنیم.

ثبات و امنیتی که در سال های اخیر به ویژه با روی کار آمدن دولت یازدهم در کشور و ادامه منطقی این دولت برای چهار سال آینده رقم خورده است زمینه حضور گردشگران خارجی را در کشور افزایش داده است.
در ابتدای دولت یازدهم مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ایرانگردی و جهانگردی، به ایرنا اعلام کرده بود که گردشگران خارجی در دولت یازدهم حدود 12درصد افزایش یافته اند.
این روزها حضور گردشگران خارجی در میدان نقش جهان اصفهان بیش از گردشگران داخلی احساس می شود.
طی چهار سال اخیر صنعت بوم گردی در ایران رونق بسیاری گرفته است به طوری که در بیشتر استان های کشور خانه های بوم گردی توسعه یافته و در تمام طول سال پذیرای گردشگران داخلی و خارجی هستند.

خانه های بوم گردی در استان های آذربایجان غربی، خراسان شمالی و رضوی،لرستان،یزد، مازندران،گیلان، سمنان،خوزستان، قزوین، مرکزی، اردبیل، هرمزگان، فارس،اصفهان،گلستان و همدان
هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری است.
در بازدیدی که از سوی خبرنگار اقتصادی ایرنا از خانه نخجیر در استان مرکزی و یا خانه های بوم گردی در استان گیلان انجام شده بود نه تنها توانسته برای صاحبان خانه های بوم گردی اشتغال ایجاد کند بلکه رونقی در صنایع دستی و صنایع غذایی همان منطقه ایجاد کرده است.
در کنار تمام امکانات مادی که در ایران برای توسعه صنعت گردشگری وجود دارد نمی توان از تنوع قومی و فرهنگی ایران که یکی از جاذبه های گردشگری کشور است حرفی نزد.
فرهنگ متنوع، آداب و رسوم دلپذیر اقوام ایرانی، تنوع غذایی، نویسندگان و شاعران غنی ادبی ایران، موسیقی متنوع اقوام گوناگون،اماکن مذهبی و بسیاری دیگر در زمره فرهنگ مردم ایران است که گردشگران بسیاری را می تواند برای دیدن،راهی ایران کند.
شاید بتوان به جرات گفت،مهمتر از اشتغالی که در این مناطق ایجاد می شود، شور و تحرک مردم منطقه از مشارکت در یک فعالیت اقتصادی است و این شوق فعالیت به معنای آن است که توسعه حتی می تواند به روستاها و یا مناطق دور افتاده کشور راه یابد.
یکی از صنایع ارزشمندی که در کنار صنعت گردشگری می تواند رونق یابد، صنایع دستی در کشور است.

سهم دستان هنرمندان ایرانی در تولید ثروت کم نیست.فرش و گلیم دستباف ایرانی،خاتم و قلمکاری، شیشه کاری، سفال و سرامیک،تذهیب و مینیاتور ایرانی،حصیربافی،تراش سنگ های قیمتی، معرق کاری، حکاکی، رودوزی های سنتی و بسیاری از هنرهای دیگر که با حضور گردشگران خارجی در کشور می توانند دوباره رونق گیرند.
نفت،ثروت است،گاز ثروت است،معادن ثروت است اما ثروت واقعی در ایران نیروی انسانی است که باید برای توسعه بپاخیزد.
درآمدهای نفتی تا زمانی که در بودجه های جاری هزینه شود ، توسعه خیالی بیش نیست.
ایران نمی تواند تنها با فروش نفت مسیر توسعه را طی کند.تجربه دیگر کشورها نشان می دهد مسیر توسعه زمانی به سر منزل مقصود می رسد که از خانه ها و کوچه هایی که مردم در آن زندگی می کنند عبور کند.
امروز ایران اسلامی از جایگاه و منزلت بالایی در صنعت گردشگری برخوردار است .

ثبت شهر تاریخی یزد در فهرست میراث جهانی،ثبت شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 میلادی و ثبت جهانی شهر رشت به عنوان شهر خلاق غذا همه اینها نمونه ای از هزاران ثروت عظیمی است که باید با دستان توانمند مردم به ثمر بنشیند.
بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارا است.
'ماهاتیر محمد'نخست وزیر سابق مالزی در دیداری که از شهر اصفهان داشت اعلام کرده بود: اگر مدیریت جاذبه های توریستی استان اصفهان در اختیار مالزی قرار گیرد سالانه برابر با ارز آوری نفت برای ایران سودآور خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : گردشگری+درآمد گردشگری
 
مجید
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۲:۳۳:۱۵
خوب آقای پیمان از همین الان باید شروع کرد.
اوضاع رستوران های بین راهی خیلی خیلی بده حتی ما ایرانی ها هم احساس راحتی نداریم در این مکان ها.
کارکنانشون بسیا بی ادب - بی حوصله - بهداشت رو رعایت نمیکنن رستوران هایی بسیار زشت و کثیف با غذاهای مونده و بد مزه. کارکناشون هم انگیزه ای برای رعایت این مسائل ندارن.
همین فردا باید تعدادی کاغذ و بروشور تهیه کنیم و از همین سود ورود گردشگران و اینکه چه اهدافی داریم و رستوران های بین راهی چه اقداماتی رو باید انجام دهند در آن ذکر شده باشه.
چه غذاهایی مناسب هستن و.....
و این کاغذها رو به هزینه دولت تهیه کنید و بین تمام رستوران ها و هر مرکزی که با گردشگران در ارتباط هستن بخش کنید.
چندین بار اینکار رو انجام دهید مطمئن باشید حداقل 20 درصد وضعیت بهتر میشه
دولت هم برای ظاهر و امکانات بیشتر این مراکز بهشون وام جهت بهسازی و زیباسازی انجام بدن.
تا همین الانم خیلی دیر شده خیلی هزینه و بدهی در آینده داریم.
هیچ راه درآمدی جز این نداریم. (4468028) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.