توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 400914
روحانی، بانکوک را به مقصد تهران ترک کرد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۲
رئیس جمهوری اسلامی ایران که در ادامه سفر به منطقه جنوب شرق آسیا برای مذاکرات دو جانبه و شرکت در دومین اجلاس سران مجمع گفت وگو و همکاری های آسیا به تایلند سفر کرده بود، دقایقی پیش بانکوک پایتخت این کشور را به مقصد تهران ترک کرد.

به گزارش میزان، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران که در ادامه سفر به منطقه جنوب شرق آسیا برای مذاکرات دو جانبه و شرکت در دومین اجلاس سران مجمع گفت وگو و همکاری های آسیا به تایلند سفر کرده بود، دقایقی پیش بانکوک پایتخت این کشور را به مقصد تهران ترک کرد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر شنبه به وقت محلی، برای مذاکرات دو جانبه و شرکت در این مجمع وارد بانکوک شد و مورد استقبال قرار گرفت.

وی در نخستین مرحله از سفر منطقه ای خود به جنوب شرق آسیا عصر چهارشنبه گذشته وارد هانوی شد و به طور جداگانه با 'چان دای گوآنگ' رئیس جمهوری، 'نگوئین خوان فوک' نخست وزیر و 'نگوین فو ترونگ' دبیر کل حزب کمونیست ویتنام دیدار و مذاکره کرد.

در جریان این سفر دو روزه رئیس جمهوری به ویتنام دو سند همکاری در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات و لغو روادید دارندگان گذرنامه های خاص و خدمت امضا شد.

بررسی نحوه همکاری ایران با ویتنام در کشت فراسرزمینی و تعیین محورهای تجارت محصولات کشاورزی از جمله توافقات هیات های ایرانی و ویتنامی در این سفر بود و مقرر شد پیش نویس موافقت نامه ایجاد قرنطینه گیاهی و دامی دو کشور نیز تهیه شود.

در این سفر همچنین توافق شد کمیسیون مشترک ایران و ویتنام به میزبانی تهران به زودی برگزار شود و توافقات و تفاهماتی در راستای تقویت گسترش همکاری های اقتصادی، بانکی، مالی، گردشگری و بازرگانی دو کشور بعمل آمد.

اجرایی شدن روابط کارگزاری بین بانک های مرکزی ایران و ویتنام از توافقات این سفر بود و اعلام شد کارت های اعتباری اتباع دو کشور نیز به رسمیت شناخته می شود.

هیات های ایرانی و ویتنامی همچنین برای مکانیزم حساب مشترک به منظور تسویه حساب مبادلات تجاری طرفین به توافق رسیدند.

 حسن روحانی و هیات بلندپایه همراه در دومین مرحله از این سفر منطقه ای ظهر جمعه وارد مالزی شد و به طور جداگانه با 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر و 'تان سری پاندیکار امین مولیا' رئیس مجلس نمایندگان مالزی دیدار و مذاکره کرد.

دیدار با نخبگان علمی، فرهنگی و رسانه ای مالزی و ایرانیان مقیم این کشور جنوب شرق اسیا از دیگر برنامه های دکتر روحانی در سفر دو روزه به مالزی بود.

رئیس جمهوری کشورمان و نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی در مذاکرات خود تاکید کردند سال 2016 سال تحرک و توسعه روابط دو کشور در زمینه اقتصادی، علمی، فرهنگی و سیاسی باشد.

نخست وزیر مالزی نیز گفت: بانک مرکزی مالزی و ایران باید به صورت فوری مکانیزم های جدیدی را برای همکاری بخش های مختلف ایجاد کنند تا فعالیت های اقتصادی در کوتاه ترین زمان انجام شود.

در مذاکرات هیات ایران و مالزی مقرر شد اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور فروردین یا اردیبهشت ماه سال آینده در تهران برگزار شود.

رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر مالزی برای بازگشت سطح روابط تهران – کوالالامپور به سطح گذشته نیز به توافق رسیدند.

روحانی و هیات همراه در سومین مرحله از این سفر نیز عصر شنبه وارد بانکوک شد و روز یکشنبه مورد استقبال رسمی 'پرایوت چان اوچا' نخست وزیر این کشور جنوب شرق آسیا به عنوان آخرین مقصد این سفر قرار گرفت.

جمهوری اسلامی ایران و تایلند پس از مذاکرات سران و مقام های بلندپایه دو کشور، اعلام کردند که آماده اند فصل تازه ای را در روابط دو کشور بگشایند و یکدیگر را در دستیابی به بازارهای شرق آسیا و منطقه غرب و مرکزی آسیا و در نهایت اروپا، یاری دهند.

رئیس جمهوری کشورمان خطاب به 'پرایوت چان او چا' نخست وزیر تایلند اظهارداشت: تایلند می تواند پلی برای ارتباطات اقتصادی ایران در منطقه شرق آسیا باشد و ایران نیز با زیرساخت های مناسب در حوزه بنادر و کرویدورهای حمل و نقل ریلی میان جنوب و شمال، همچنین به عنوان با ثبات ترین و امن ترین کشور منطقه و در قلب بازاری 400 میلیون نفری بهترین دروازه برای توسعه روابط تجاری شرق اسیا و تایلند با منطقه، آسیای میانه، قفقاز و اروپا است.

وی با تاکید بر اینکه هیچ مانعی در ایران برای توسعه روابط با تایلند وجود ندارد، افزود: بزودی و با اجرای توافق ها و پیشبرد طرح ها و برنامه های مشترک، می توانیم میزان مبادلات اقتصادی میان تهران و بانکوک را به دو برابر سطح کنونی ارتقاء دهیم و ضروری است تلاش ها در این راستا متمرکز شود.

'پرایوت چان او چا' نخست وزیر تایلند نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه باید صفحه جدیدی در روابط دو کشور گشود، تصریح کرد: دولت تایلند برای توسعه و تعمیق روابط با جمهوری اسلامی ایران عزم راسخ دارد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در دومین روز از سفر به بانکوک با 'لی یوان چائو' معاون رئیس جمهوری چین نیز دیدار و با استقبال از روند گسترش همکاری های تهران – پکن، گفت که اجرای سریع و کامل توافقات به تقویت و توسعه این همکاری ها در چارچوب روابط راهبردی شتاب می دهد.

وی همچنین یکشنبه شب در مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران با وفای ایشان که علاوه بر هیات ایرانی، جمعی از ایرانیان، علما و شیعیان مقیم تایلند حضور داشتند، شرکت کرد.

روحانی در سومین و آخرین روز از سفر به تایلند در دومین اجلاس سران مجمع گفت وگو و همکاری های آسیا (ای.سی.دی) شرکت کرد و در سخنانی قدرتمندتر شدن آسیا را در گرو خودباوری و اراده مشترک برای همگرایی دانست و تاکید کرد: کشورهای آسیایی باید با گشودن بازارها، تعامل اقتصادی، اصلاح ساختارهای داخلی، شفاف سازی و هماهنگی های گسترده در حوزه های سیاست گذاری، گام های بلندی در راه اعتلای کیفیت زندگی مردم خود و ارتقای جایگاه آسیا در تعاملات جهانی بردارند.

وی در حاشیه این نشست با 'مای تری پالا سیریسنا' رئیس جمهوری سریلانکا نیز دیدار و برای توسعه همکاری های دو کشور رایزنی کرد.

رئیس جمهوری کشورمان پس از توقف در ویتنام، مالزی و تایلند سه مقصد آسیای جنوب شرقی در سفر منطقه ای خود که از روز چهارشنبه هفته گذشته آغاز شد، دقایقی پیش فرودگاه بانکوک را به مقصد تهران ترک کرد.
 
کلمات کلیدی : حسن روحانی + بانکوک+ اجلاس سران آسیایی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.