نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496315
حذف یارانه نقدی ۱۵ میلیون نفر بعد از چینش کابینه دوازدهم
تاریخ انتشار : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۲
به منظور افزایش یارانه نقدی خانواده‌های نیازمند و همچنین بر اساس تکالیف قانونی در سال جاری یارانه برخی از خانواده‌های غیرنیازمند حذف خواهد شد.

به گزارش مهر، حذف یارانه نقدی خانوارهای غیرنیازمند از سال گذشته با مجوز مجلس شورای اسلامی در قالب تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۵ در دستور کار قرار گرفت به طوریکه در سال گذشته یارانه حدود ۳ میلیون نفر قطع شد. اما تبصره ۱۴ بودجه ۹۵ در بودجه ۹۶ نیز تنفیذ شد با این تفاوت که در بودجه سال گذشته شرایط خانوارهای نیازمند را در بودجه اعلام کرده بود و بر اساس آن خانوارهایی که درآمد سالانه آنها حداقل ۳۵ میلیون تومان بود مشمول حذف یارانه نقدی می‌شدند اما در تبصره ۱۴ بودجه ۹۶ عینا تبصره ۱۴ بودجه سال گذشته تکرار شده و شرایط این حذف در بودجه لحاظ نشده است.

بر اساس تبصره ۱۴ بودجه ۹۶، در اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها مصوب سال ۸۹ به دولت اجازه داده می‌شود در سال ۱۳۹۶ از محل درآمدهای حاصل از اصلاح قیمت کالاها و خدمات موضوع قانون مذکور تا مبلغ چهارصد و هشتاد هزارمیلیارد(۴۸۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال و ردیف‌های یارانه‌ای این قانون با استفاده از انواع روش‌های پرداخت نقدی و غیرنقدی نسبت‌به حمایت از خانوارهای هدف و نیازمند و ارائه خدمات حمایتی و کمک به بخش تولید و اشتغال مطابق جدول ذیل اقدام کند.

در عین حال بر اساس ماده ۷۹ قانون برنامه ششم توسعه، دولت موظف است در طول اجرای قانون برنامه علاوه بر پرداخت یارانه فعلی، هرسال حداقل مستمری خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی را متناسب با سطح محرومیت بر مبنای متوسط ۲۰  درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار، در چهارچوب بودجه سنواتی و از محل درآمد قانون هدفمندکردن یارانه‌ها با «حذف خانوارهای پردرآمد» و درج ردیف مستقل در جدول موضوع ماده (۳۹) این قانون، پرداخت کند.

حذف یارانه ۱۵میلیون نفر بعد از چینش کابینه دولت دوازدهم

در همین رابطه یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص آخرین وضعیت حذف یارانه نقدی خانوارهای غیرنیازمند گفت: بر اساس تکالیف قانونی دولت نسبت به حذف یارانه نقدی اقدام می‌کند و طبق پیش بینی‌های انجام شده امسال قرار است یارانه نقدی ۱۵ میلیون نفر حذف شود.

این منبع آگاه گفت: در سال جاری هنوز یارانه خانواده‌ای قطع نشده چراکه باید سازو کار آن در برنامه ششم و بودجه دیده می‌شد. به گفته وی فرآیند شناسایی و حذف یارانه نقدی خانوارها بعد از چینش کابینه دولت دوازدهم آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۷۶ میلیون نفر از جمعیت کشور یارانه نقدی دریافت می‌کنند گفت: روند شناسایی افراد نیازمند و غیرنیازمند با همان مکانیزم سال گذشته انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سال ۹۴ با به روز رسانی پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان عملیات شناسایی دارایی خانوارها را بدون سرکشی به حساب‌های بانکی آغاز کرد و این سامانه مکانیزمی برای تفکیک خانوارهای نیازمند و غیرنیازمند به یارانه نقدی شد.

از طریق پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان، دارایی‌های خانواده‌ها مانند املاک، خودرو، مسافرت های خارجی، اطلاعات مربوط به تسهیلات و همچنین اطلاعات درآمدی با استعلام از سازمان های تامین اجتماعی و بازنشستگی با کمترین درصد خطا تخمین زده می‌شود.

البته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از تصمیم به حذف یارانه نقدی خانواده‌ای، پیش از اقدام باید با ارسال پیامک به سرپرست خانوار موضوع حذف یارانه نقدی را اطلاع رسانی کند و هر گونه حذف پیش از اطلاع به سرپرست خانوار غیرقانونی است. در همین حال بهمن ماه سال گذشته بود که فیروزآبادی قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته بود: «در صورت حذف افراد و خانوارها از گردونه دریافت یارانه نقدی، با توجه به تکلیف قانونی پیش از حذف یارانه این خانوارها از طریق پیامک به آنها اطلاع رسانی می شود.»

بر اساس این گزارش، در صورت حذف یارانه نقدی خانواده‌ای امکان ثبت اعتراض از طریق سامانه  اینترنتی www.yaraneh۱۰.ir وجود دارد؛ پس از ثبت اعتراض یک هفته تا ۱۰ روز کارشناسان مربوطه طی تماس با سرپرست خانوار نتیجه بررسی اعتراض را اعلام می‌کنند که آیا این خانواده مستحق دریافت یارانه نقدی هست یا خیر.

 
 
کلمات کلیدی : یارانه نقدی+دولت دوازدهم
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۱۵:۳۶:۲۸
کمتر از ۱۵ میلیون باید یارانه بگیرن بقیه باید حذف بشن (4492516) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۱۸:۰۵:۴۱
امر دیگه ای ندارید؟؟؟
پول یارانه از محل گرانی اب و برق و... تامین شده و مال خود مردمه لطفا فتوا ندهید (4492638) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۱۶:۱۱:۴۷
پس پیام های برقراری دوباره یارانه قبل انتخابات معنیش چی بود؟! (4492538) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۰:۴۰:۳۸
یکشنبه قبل از انتخابات: سرپرست گرامی یارانه شما سه شنبه پرداخت خواهد شد
انتخابات با حضور حداکثری من و خانواده سپری شد و از برقراری مجدد یارانه خبری نشد
چند هفته قبل: سرپرست گرامی شرایط برقراری یارانه توسط مراجع ذیربط بررسی و نتیجه اعلام می گردد
سرپرست ناگرامی که من باشم نمیدونم کی از دولت محترم خواستم به من یارانه بدن که این شکلی به شعور من و خودشون توهین کردند
البته همه اینا زیر سر عدم پایبندی استکبار به برجام بود
و گرنه ما رو چه به بی صداقتی و....
افسوس (4492904) (alef-11)
 
و
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۱۷:۱۷:۵۲
دولتها که ... خود نظام باید بفکر باشد که این کار عاقبت خوشی به حال کشور ندارد
اگر یارانه مردم طبقه متوسط (متوسط قدیم )بر چیده شود یعنی همان طبقه از مردم که قبلا دستشان به دهانشان می رسید ولی حالا با سختی و عسر و هرج روبرو هستندخیلی دیگر اوضاع بدتر از این خواهد شد که مسئولین عالی رتبه انتظار دارند
مسئولین نظام ... منحصرا مال عده ای اشراف زاده و اغنیا و خواص ولی از نوع بخور بخور هایش هست و بس
اگر ....حالا گفتن از ما نشنیدن از مسئولین (4492598) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۱۸:۱۷:۱۱
متاسفم (4492649) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۲۱:۵۲:۳۷
شایعه پراکنی ممنوع. دولت سخنگو دارد. (4492794) (alef-11)
 
داریوش
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۲:۱۷:۳۴
یارانه باید به نیازمندان داده شود،نه برای همه،مدیریت یوزارسیو باید الگو باشد نه مدیریت احمدینژاد ومشایی وبقایی (4492930) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۵:۲۴:۲۷
دولت دوم روحاني ديگه نياز به راي مجدد ندارد لذا قطعا يارانه اكثريت را قطع خواهد كرد (4492959) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۵:۴۰:۰۵
پاداش اعتماد به دولت بی تدبیر همیته برا خودشون افزیش حقوق مصوب میکنن برق و اب و .... افزایش قیمت میدن و مردم را عارت می کنن (4492960) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۶:۵۶:۲۳
روحانی مچکریم (4492980) (alef-11)
 
بهمن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۹:۳۷:۴۱
غیر عادلانه ترین برنامه دولت روحانی مربوط به همین یارانه نقدی است ، بین من و هفت نفر از همکارانم در یک اتاق یارانه من به یک دلیل مضحک و بی اساس چون یه مزدا3 قدیمی که ارزشش زیر 50 میلیونه قطع شده ولی همکارانی که همسر حقوق بگیر دارن ، دو باب مسکن دارن قطع نشده !!!!! (4493157) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.