توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 463212
واکنش بازار دلار به ثبت نام‌های انتخاباتی
بخش اقتصادی الف، 28 فروردین 96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۱
روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «متغیرها نشان می‌دهد واکنش شاخص بازار ارز در روزهای ثبت‌ نام انتخاباتی سال ۹۶ نسبت به دوره قبل کاهش قابل‌ توجهی پیدا کرده است.»

«بیشترین نوسان دلار در دوره اخیر تک‌رقمی و ۷ تومان بود؛ حال آن که این میزان در دوره قبل بیشتر از ۴ برابر بود. دیگر متغیر نشان‌دهنده تغییر وضعیت بازار، انحراف معیار قیمت دلار است که در سال ۹۶ به حدود ۵ بار پایین‌تر از سال ۹۲ رسید. تحلیلگران بالا رفتن اطمینان و کاهش ریسک‌های بیرونی را از مهم‌ترین عواملی می‌دانند که زمینه‌ساز ثبات بازار در مقطع ثبت‌ نامی سال ۹۶ نسبت به سال ۹۲ شده است.

مقايسه نوسان و انحراف معيار نرخ دلار در روزهاي ثبت‌نامي انتخابات رياست‌جمهوري چهار سال قبل با مقطع كنوني حكايت از كاهش شديد واكنش بازار در دوره اخیر دارد. بیشترین ميزان نوسان در مقطع ثبت‌ نامی سال۹۲ چهار برابر دوره اخير و انحراف معيار نیز بیش از ۵ برابر بالاتر از دوران ثبت‌ نامزدی سال ۹۶ بود. بیشترین میزان نوسان دلار در مقطع ثبت‌نام نامزدها در سال ۹۲، ۳۰ تومان بود؛ حال آن که این مقدار در سال ۹۶ به ۷ تومان کاهش یافت. همچنین در دوره گذشته انحراف معیار قیمت دلار به ۶/ ۱۶ رسید. حال آن که در دوره اخیر این میزان تا عدد ۱/ ۳ تومان پایین آمد. انحراف معیار دلار شاخصی است که نشان می‌دهد حدود تغییرات کلی قیمت در یک مقطع زمانی به چه صورتی بوده است و از طریق آن می‌توان وضعیت بازار (ثبات یا نوسانی بودن) را درک کرد.

اطمینان در برابر نااطمینانی

یکی از مهم‌ترین دلایلی که نوسانات بازار در دو دوره اخیر ثبت‌ نام نامزدهای ریاست‌جمهوری را متفاوت کرد، به وضعیت کلی کشور و عامل انتظارات بستگی داشت. به گفته فعالان و تحلیلگران در سال ۹۲ شرایط تحریم‌ها وجود داشت و اثر ورود هر کاندیدا در بازار به نشانه‌ای برای تشدید یا تخفیف وضعیت موجود تعبیر می‌شد؛ در نتیجه بازار نسبت به نامزدهای انتخاباتی حساسیت بیشتری داشت و واکنش‌های بیشتری به ثبت‌ نام‌های انتخاباتی نشان می‌داد. با این حال به اعتقاد کارشناسان در این دوره ریسک‌های بیرونی کاهش پیدا کرده است. در نتیجه ثبت‌ نام اکثر نامزدهای انتخاباتی که در برخی مواقع نیز غیر منتظره بوده است، با اثرگذاری چندانی مواجه نشد. در واقع دلار در سال ۹۶ توجه چندانی به ثبت‌ نام نامزدهای ریاست‌جمهوری نشان نداد و بیشتر نوسانات بر مبنای حوادث درونی بازار شکل گرفت. این در حالی بود که در سال ۹۲ توجه معامله‌گران به عامل انتخابات بسیار بیشتر بود.

در واقع تحلیلگران اعتقاد دارند که در مقطع انتخاباتی سال ۹۲ نااطمینانی بیشتری به‌ دلیل تحریم‌ها و شرایط بین‌المللی وجود داشت و معامله‌گران بیشتر به‌ دنبال تغییر وضعیت بودند. در نتیجه نسبت به ثبت‌ نام چهره‌ها بر اساس مواضع‌شان واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دادند. به‌ عنوان مثال، ورود برخی چهره‌ها در آخرین روز ثبت‌نام در سال ۹۲ موجب شد که روز بعد قیمت دلار ۳۰ تومان از ارزش خود را از دست بدهد. فعالان ارزی باور دارند، عبور از وضعیت نااطمینانی به اطمینان نسبی موجب شده است که معامله‌گران بازار با حساسیت کمتری در این دوره نسبت به انتخابات سال ۹۲ معاملات خود را انجام دهند.

نوسان‌های تک‌رقمی دوره ۹۶

دلار در ۵ روز ثبت‌ نام نامزدها در سال ۹۶ (۲۲ تا ۲۶ فروردین ماه) نوسان بالای ۵ تومان را تجربه نکرد و بیشترین میزان نوسان آن ۵ تومان بود. از آنجایی که بعضی نامزدها بعدازظهر روز ۲۶ فروردین ماه در آخرین ساعات در محل ثبت‌نام نامزدها حاضر شدند، بهتر است که روند قیمت‌ها یک روز بعد از اتمام مهلت ثبت‌نام نامزدها نیز بررسی شود. در این شرایط، بیشترین نوسان دلار به ۷ تومان خواهد رسید. انحراف معیار قیمت دلار نیز در این بازه ۶ روزه به ۱/ ۳ تومان رسید که در مجموع بسیار کمتر از سال ۹۲ بود.

در دوره ثبت‌ نامی یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری (۱۷ تا ۲۱ اردیبهشت ۹۲)، دامنه نوسانات دلار بسیار بیشتر بود؛ به‌ طوری که قیمت دلار یک‌ بار نوسان ۳۰ تومانی را تجربه کرد و یک روز بعد از پایان دوره ثبت‌ نام نیز حتی یک نوسان ۳۰ تومانی دیگر را تجربه کرد. به‌ طور کلی میزان نوسانات نیز در آن دوره بالاتر بود؛ به‌ طوری که انحراف معیار این ارز با احتساب یک روز بعد از پایان ثبت‌نام‌ها به ۶/ ۱۶ تومان رسید. با توجه به این موضوع می‌توان گفت بیشترین میزان نوسان دلار در سال ۹۶، بیش از ۴ برابر از سال ۹۲ کمتر و میزان انحراف معیار نیز حدود ۵ برابر کمتر بود. باید دید در ادامه مراحل انتخابات سال ۹۶ بازار همچنان حساسیت چندانی به انتخابات نشان نخواهد داد یا واکنش‌ها بیشتر خواهد شد. در سال ۹۲ زمانی که اسامی نامزدهای تعیین صلاحیت‌شده اعلام شد، قیمت دلار نوسان ۵۰ تومانی را تجربه کرد.»
 
کلمات کلیدی : نرخ ارز + دلار + بازار ارز
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.