نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 283618
شاهزاده سعودی: توافق ايران از توافق هسته اي با کره شمالي بدتر است
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۶
روزنامه واشنگتن پست نوشت شاهزاده عربستان معتقد است توافق هسته ای آمریکا با ایران بسیار بدتر از توافق هسته ای با کره شمالی است.

این روزنامه آمریکایی امروز در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به قلم آدام تیلور نوشت شاهزاده بندر بن سلطان، سفیر عربستان در آمریکا در سال های ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۵ در مقاله ای به مقایسه توافق هسته ای ایران با توافق هسته ای شکست خورده با کره شمالی پرداخت و به این نتیجه رسید که توافق هسته ای ایران حتی پیامدهای بدتری دارد.

وی در پایگاه اینترنتی عرب زبان مستقر در لندن به نام ایلاف نوشت، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا آگاهانه این توافق بد را انجام داد در حالی که بیل کلینتون، رئیس جمور وقت آمریکا در زمان امضای توافق با کره شمالی با بهترین اطلاعاتی که در دست داشت و بهترین اهدافی که داشت، این توافق را امضا کرد. توافق جدید موجب هرج و مرج در خاورمیانه (غرب آسیا) خواهد شد که پیش از این نیز به علت اقدامات ایران بی ثبات شده بود.

وی در مورد توافق شکست خورده آمریکا با کره شمالی که در سال ۱۹۹۴ امضا شد و در سال ۲۰۰۳ شکست خورد نوشت به نظر می رسد که تحلیل های راهبردی در مورد سیاست خارجی اشتباه بود و در واقع یک شکست اطلاعاتی بزرگ بود. وی افزود اگر کلینتون به این مسائل واقف بود به طور حتم چنین تصمیمی نمی گرفت.

این شاهزاده سعودی آن توافق شکست خورده را با وضع کنونی ایران مقایسه کرد و گفت: «تحلیل های راهبردی سیاست خارجی، اطلاعات ملی و اطلاعات متحدان آمریکا در منطقه همه همان نتیجه را در مورد ایران پیش بینی می کنند که در توافق هسته ای با کره شمالی حاصل شد و حتی بدتر از آن را برای ایران پیش بینی می کنند با توجه به این که ایران به میلیاردها دلار نیز دست پیدا خواهد کرد.»

بندر گفت اوباما به اندازه کافی باهوش است که این مسئله را درک کند اما مایل است این خسارت های ناخواسته را بپذیرد زیرا معتقد است که حق با اوست.

وی افزود توافق جدید ایران و تحولات دیگر در منطقه موجب شده است که وی به این نتیجه برسد که این عبارتی که هنری کیسنیجر برای اولین بار بکار برد درست است: «دشمنان آمریکا باید از آمریکا بترسند اما دوستان آمریکا باید بیشتر از آمریکا بترسند.»
 
کلمات کلیدی : هسته ای+ عربستان+ شاهزاده
 
حسین
۱۳۹۴-۰۴-۲۶ ۱۶:۰۰:۳۷
بقول پروین اعتصامی: تو بسخن تکیه کنی ما به کار/ ما هنر اندوخته ایم و تو عار (3050473) (alef-13)
 
داریوش
۱۳۹۴-۰۴-۲۶ ۱۶:۴۹:۳۳
مرگ بر ال سعود
وهوابی های شکم چران (3050593) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۶ ۲۱:۱۳:۴۰
برو آبو بریز اونجا که میسوزه عرب عوضی لعنت به شماها که راضی به فشار به ایرانید یک روز محو خواهید شد شماها از نسل همان نابکاران تاریخ هستید عاد و ثمود و آل سعود. (3050979) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.