نظر منتشر شده
۶۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 357616
روایتی دردناک از کودکی که در پارک مُثله شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
از مرگ دردناک دخترکی ۵ ساله باخبر می‌شویم که مادرش با هزاران امید و آرزو او را به پارک می‌برد تا لحظات خوشی برایش بیافریند، غافل از اینکه همان پارک پایان راه زندگی کوتاه او شده و مرگی دردناک را برای او رقم می‌زند.

به گزارش ایلنا، برای آگاه شدن از چگونگی ماجرا با مادرش تماس می‌گیرم تا قرار ملاقاتی بگذارم، در جوابم می‌گوید: «تشریف بیاورید؛ خانه خودتان است». آدرس را می‌دهد و می‌گوید: «اینجا همه دنیا عزادار است، خانه را راحت پیدا می‌کنید.»

به همراه عکاس، راهی شهرک رضوانیه واقع در منطقه ۱۵ پایتخت می‌شویم؛ جایی که پای کوه قرار دارد و در انتهای برخی خیابان‌ها شاهد خانواده‌هایی هستیم که در خانه‌های کاهگلی یا چادر زندگی می‌کنند. فقر و محرومیت از سر و روی برخی محلات می‌بارد. بیشتر افراد ساکن در محله نشان خانه ماتم‌زده را می‌دانند. بالاخره خانه را پیدا می‌کنیم، در و دیوار ساختمان پر است از اعلامیه‌های فوت فاطمه و آخرین عکس دخترک.

مادر عزادار در را به رویمان باز می‌کند با خوشرویی ما را می‌پذیرد و خود را اینگونه معرفی می‌کند: «من مادر پوست‌کلفت فاطمه هستم که بچه‌ام رو تو چشم به هم زدنی از دست دادم.»

اول از همه عکس‌هایی از نوزادی تا آخرین روزهای حیات فاطمه را به ما نشان می‌دهد و بعد سفره دلش را باز کرده و ماجرا را شرح می‌دهد: «سه‌شنبه عصر بود، به مناسبت نیمه شعبان جشنی در مزار شهدا به‌پا بود. حول و حوش ساعت ۷ شب بود که جشن تمام شد و به پارک رفتیم؛ فاطمه سرگرم بازی شد.»

نفسی می‌کشد و ادامه می‌دهد: «فقط برای چند دقیقه کنار هم نبودیم. وقتی دیدم دخترم نیست، دنبالش رفتم. پیدایش نکردم تا به آبشار رسیدم. قسمت انتهایی آبشار دمپایی‌های فاطمه را پیدا کردم که روی آب شناور بود.»

زن سراسیمه موضوع گم‌شدن کودکش را به مأمور پارک اطلاع می‌دهد و به او می‌گوید: «این دمپایی‌ها متعلق به بچه من است»، اما مأمور بی‌توجه به اضطراب مادری که فرزندش را گم کرده، او را به تمسخر می‌گیرد و می‌گوید: «مگه بچه‌ت مرغ و ماهیه که بیفته اینجا؟ این دمپایی‌ها چهار روزه که روی آبه، مگه دمپایی شبیه دمپایی بچه تو وجود ندارد؟»

مادر فاطمه می‌گوید: «به مأمور گفتم، نگاه کن آب اینجا داره گل‌آلود می‌شه، اما دوباره مسخره‌ام کرد و رفت به استراحت‌گاهش. دنبالش رفتم، گفتم بچه من افتاده اینجا. فاطمه هیچ وقت از من دور نمیشه. اما نگهبان پارک به من جوابی نداد و رفت.»

بانوی عزادار با عصبانیت ادامه می‌دهد: «به مأموران کلانتری هم گفتم چون بچه من بچه پایین‌شهر بود مرغ و ماهی شد!!!»

بالاخره با پیگیری‌های مادر نگران و اصرار او مبنی بر اینکه کودکش درون آن محفظه افتاده، با نیروهای امدادی تماس گرفته می‌شود. حول و حوش ساعت ۸ شب نیروهای امدادی و آتش‌نشانی از راه می‌رسند.

خانم امیری می‌گوید: «وقتی مأموران رسیدند هنوز هم باور نمی‌کردند که بچه من داخل آب افتاده باشد. مأمور پارک هم همچنان اصرار داشت که بچه در این آب کم‌عمق خفه نمی‌شود و اصلاً به محفظه پمپ که درپوشی نداشت، توجه نمی‌کرد. تنها شاهدان من دمپایی فاطمه و آبی بود که هر لحظه گل‌آلود‌تر می‌شد که این موضوع باعث شد تا مأموران موضوع را باور کنند.»

وضعیت جسد، حال آتش‌نشانان را هم بد کرد

نهایتاً آتش‌نشان کار خود را شروع می‌کنند و بنا به شهادت مادر فاطمه و همسایه‌هایی که آن روز در پارک حضور داشتند، مأموران آتش‌نشانی برای یافتن کودک گم‌شده تلاش زیادی کردند. مأموران همه‌جا را روشن ‌می‌کنند تا اثری از کودک بیابند تا اینکه با قطعات جسد او مواجه می‌شوند.

آتش‌نشانان تمامی طول آبشار را جست‌وجو می‌کنند تا بتوانند قطعات بدن کودک ۵ ساله را که از طریق پمپ به بالای آبشار کشیده شده و در طول آن پراکنده بود؛ جمع‌آوری کنند.

زن همسایه که همچون ما مهمان خانه فاطمه است، می‌گوید: «مأموران خیلی زحمت کشیدند و تلاش کردند. حال خود مأموران آتش‌نشانی هم به خاطر شرایط بد جسد فاطمه، بد شده بود؛ حتی مردم هم از دیدن آن صحنه‌ها حالشان به هم می‌خورد. با اینکه مأموران سعی می‌کردند مردم تکه‌های بدن بچه را نبینند، اما باز هم موفق نشدند.»

فاطمه، قربانی غفلت مسئولان شد

ساعت ۱۰ شب کار جمع‌آوری بدن مُثله شده دخترک به پایان می‌رسد. مأموران برای اینکه مادر فاطمه جسد فرزندش را در آن حالت نبیند، به او می‌گویند که این جسد متعلق به فاطمه نیست. سرانجام کودک توسط دایی‌ و عمویش شناسایی می‌شود.

و حالا فاطمه که قرار بود مردادماه ورودش به شش سالگی را جشن بگیرد، قربانی غفلت مسئولان و عدم توجه آنان به نبود سرپوش محفظه پمپ آبشار می‌شود.

چرا آبشار را خاموش نکردند؟/شهرداری گفت با رسانه‌ها صحبت نکنید

مادر می‌گوید: «بچم رو برای آسایش و تفریح بردم تو پارک نه برای اینکه چرخ بشه. چرا وقتی مسئولان شهرداری و پارک دیدن سرپوش محفظه دزدیده شده، آبشار رو خاموش نکردن؟ چرا مأموری نگذاشته بودن که جلوی نزدیک شدن مردم به آبشار را بگیره؟ صدها بچه توی پارک بود. حتی اگه این اتفاق برای بچه کس دیگه یا حتی یه حیوون می‌افتاد، باز هم برایم خیلی دردناک بود.»

وی ادامه می‌دهد: «چرا شهردار گذاشت با آن وضعیت آبشار باز باشد و کار کند؟ چرا تابلوی هشداردهنده نگذاشته بودند؟ چرا شهردار ما باید به این موضوع که محفظه نه درپوش دارد و نه حفاظ، اهمیتی ندهد؟ چرا نگهبان به جای اینکه به دادم برسد، مسخره‌ام کرد؟ آیا ضعف مالی اهالی محل به شهردارمان اجازه می‌دهد که به ما توجه نکند؟ آیا در همه محله‌ها و پارک‌ها حفاظ را می‌دزدند و شهرداری اقدامی نمی‌کند.»

خانم امیری تاکید می‌کند: «شهرداری به ما گفت با رسانه‌ها صحبت نکنید و اگر از شما سؤال کردند بگویید روحیه صحبت کردن نداریم. می‌خواهم از نگهبان پارک و شهردار شکایت‌ کنم.»

موقع دفن نتوانستیم شانه‌هایش را تکان دهیم چون شانه‌ای نداشت

زن داغدار طاقتش تمام می‌شود و بغضش می‌ترکد. می‌گوید: «حرمله هم با فرزند امام حسین (ع) این کار را نکرد. بچه او سرودست و پا داشت، اما بچه من چرخ شد، نه سر داشت، نه دست و نه پا، اصلا جسدی نداشت. موقع دفن نتوانستیم شانه‌هایش را تکان دهیم، چون شانه‌ای نداشت.»

چرا کسی دلش برای بچه‌های ما نمی‌سوزد؟

خانم امیری می‌پرسد: «آیا حق بچه من این بود؟ من می‌خواهم حق بچه‌ام گرفته شود. نمی‌خواهم پایان ماجرا مانند سرنوشت دخترانی باشد که در پارک شهر غرق شدند.»

کمی که آرام‌ می‌گیرد، با لبخندی تلخ چنانکه گویی خود را به ریشخند می‌کشد، می‌گوید: «می‌بینید چه مادر پوست‌کلفتی هستم؟ الان باید بیمارستان باشم، اما نمی‌دونم چرا اینجا هستم. آنقدر عصبانی هستم که هر روز صبح می‌رم توی پارک و فقط راه می‌رم و راه می‌رم... پدرش هم حال و روز بدی داره. شوهرم بیماری دیابت داره و با این اوضاع شب و روز گریه می‌کنه و حال و حوصله هیچ کاری نداره.»

خطاب به شهردار تهران تاکید می‌کند: «نگذارید بر سر بچه دیگری چنین بلایی بیاید. حالا تازه به فکر افتاده‌اند و جلوی آبشار نرده زدند و روی محفظه هم درپوش گذاشتند؛ این چه فرقی به حال ما می‌کند که دلمان سوخت؟»

نگاهی به خانه می‌اندازم. اثاثیه زیادی ندارد که این نشان‌ می‌دهد اوضاع مالی خانواده چندان خوب نیست؛ هرچند که به گفته مادر همه چیز ولو با سختی برای فاطمه فراهم بوده و فاطمه عزیزکرده اهل خانه بوده است.

از زن داغدیده درباره اوضاع زندگیش سوال می‌کنم. می‌گوید: «همسرم کارگر روزمزد ساختمانی است که بهمن ماه در حین کار افتاد و پایش شکست و از آن روز بیکار شد؛ البته چون بیمه است، هزینه او در طول درمان پرداخت می‌شود.»

یارانه پسر معلولم را قطع کرده‌اند

وی ادامه می‌دهد: «روز حادثه همسرم به گیلاوند رفته بود. بعد از چند ماه کاری پیدا کرده و اولین روز کاری‌اش بود. با این اتفاق او دوباره بیکار شده تا پرونده دخترمان را پیگیری کند. امروز هم به پزشکی قانونی رفته تا نامه برای دادسرا بگیرد.»

حالا تنها منبع درآمد خانواده دستمزد پسر ۱۷ ساله‌شان امید است که یکسال است به دلیل مشکلات مالی ترک‌تحصیل کرده و کارگر ساختمانی شده است. روزی ۳۰ هزار تومان درآمد روزانه فرزند دوم و سهم خانواده ۶ نفره دیروز و خانواده ۵ نفره امروز از زندگی است.

خانواده امیری در کنار تمامی مشکلاتشان پسری ۲۰ ساله دارند که معلول ذهنی و کر و لال است و به دلیل تشنج نتوانسته بیشتر از ۶ کلاس را در مدرسه باغچه‌بان بگذراند. مخارج گفتار درمانی‌اش هم برای خانواده سنگین است و به این دلیل تا به حال برای گفتار درمانی محمد (اولین فرزند خانواده) اقدامی نکرده‌اند.

«به بهزیستی افسریه و پیچ شمرون هم رفتم، اما هیچ کمکی به ما نشد. محمد رو قبول نمی‌کنن و می‌گن بودجه نداریم». خانم امیری این مطالب را با عصبانیت بیان می‌کند و می‌افزاید: «۴ ماهه که بی‌هیچ دلیلی یارانه و سبد کالای محمد رو قطع کردن، پیگیری هم کردیم، اما هیچ‌کس به ما جواب درست نداد.»

هرچی سنگه مال پای لنگه!

حالا تنها فرزند خانواده که درس می‌خواند، مهدی ۱۳ ساله است که در کلاس هفتم درس می‌خواند و فاطمه هم که چند روزی است دیگر در میان اعضای خانواده نیست.

زن داغدار می‌گوید: «راست می‌گن، هرچی سنگه مال پای لنگه». آه عمیقی می‌کشد و ادامه می‌دهد: «شانس ما این طوری بود دیگه، از خودم می‌پرسم چرا باید پای آقامون بشکنه، بیکار شه؟ چرا بچه‌ام عقب افتاده بشه؟ چرا تنها دخترم بره تو پمپ و چرخ شه؟ (گریه می‌کند) چرا چشم من بسته شد؟ چرا هیچ‌کس فاطمه را ندید؟»

پس از شنیدن حرف‌های مادر قربانی ۵ ساله که مرگ دردناکش هرگز فراموش نخواهد شد، به سمت پارک کوهسار - محل حادثه - حرکت می‌کنیم تا آبشاری را که بی‌هیچ ترحمی دخترک را به کام تیز خود کشید از نزدیک ببینیم.

با رسیدن به نزدیکی آبشار متوجه خیل جمعیت می‌شویم. رحمت‌الله حافظی و اقبال شاکری دو تن از اعضای شورای شهر تهران نیز به بوستان آمده‌اند تا از نزدیک محل حادثه را ببینند. جلو رفته و نظرشان را درباره حادثه و میزان قصور شهرداری جویا می‌شوم.

دو روز پمپ بدون سرپوش بود

رحمت‌الله حافظی در این‌باره می‌گوید: «قطعا هیچ تعمدی در کار نبوده است. من و آقای شاکری از محل حادثه بازدید داشتیم و قبل از بازدید هم گزارشی از شهردار منطقه و مدیرانش دریافت کردیم با مدیرعامل سازمان پارک و فضای سبز هم گفت‌وگویی داشتیم.»

وی با اشاره به اینکه "بر اساس شواهد کودک داخل حوضچه‌ افتاده که عمق آن تنها ۷۰ سانتی‌متر است"، ادامه می‌دهد: «اما لوله‌ای که محل تجمع آب است و آب را پمپاژ می‌کند، چیزی حدود یک متر عمق دارد و به نظر می‌آید؛ وقتی کودک داخل حوضچه افتاده، توسط پمپ به داخل لوله کشیده شده و بعد هم باقی ماجرا.»

رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه قطعاً هیچ فرد یا نهادی به جز قوه قضائیه نمی‌تواند در مقام قضاوت قرار گیرد، خاطرنشان می‌کند: «کاری که ما به عنوان اعضای شورای شهر می‌توانیم انجام دهیم آن است که تیم‌های نظارتی‌مان در ماجرا حضور داشته باشند. همچنین باید کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر نیز گزارشی از ماوقع تهیه کنند و اجماعی هم با کمیسیون حقوقی داشته باشیم و در نهایت گزارش آماده شده را برای تصمیم‌گیری به قوه قضائیه ارسال کنیم.»

وی تاکید می‌کند: «سازمان پارک‌ها و فضای سبز نیز از منظر ایمنی برای تمامی پارک‌ها و فضاهای سبز از جمله آب‌نماها و آبشارها آیین‌نامه‌ای با دستورالعمل‌های مشخص دارد که هر سال هم آن را به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ می‌کند.»

حافظی ادامه می‌دهد: «این پارک هم ناظری دارد که دو روز قبل از حادثه یعنی دوم خردادماه به صورت مکتوب به پیمانکار اطلاع می‌دهد. دریچه روی لوله برداشته شده و بدون سرپوش است که رسید پیمانکار مبنی بر دریافت ابلاغیه موجود است.»

۴۸ ساعت تأخیر، حادثه آفرید

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه "قرار بود پیمانکار مجدداً دریچه را نصب کند و حفاظ را برای خروج آب فراهم کند"، خاطرنشان می‌کند: «۴۸ ساعت تأخیر در اقدام باعث این حادثه شد؛ لذا تمام مستندات جمع‌آوری شده و در اختیار قوه قضائیه قرار خواهد گرفت.»

وی در خصوص اینکه چرا عدم وجود حفاظ به مردم اطلاع داده نشده و اینکه چرا نگهبان مادر قربانی را مسخره کرده، می‌گوید: «این موارد باید به عنوان مستندات ثبت شود و قضاوت نهایی با قاضی است، لذا باید این پرونده مسیر قانونی خود را طی کند تا مشخص شود آیا قصوری در کار بوده و اگر بوده چه کسی قصور را انجام داده و میزان آن چه مقدار بوده است؟»

مجریان می‌خواهند هزینه را پایین بیاورند

اقبال شاکری دیگر عضو شورای شهر تهران نیز با تاکید بر اینکه حادثه ناگواری اتفاق افتاده و این موضوع که خانواده کودک از قشر ضعیف و زحمتکش جامعه هستند نیز درد را مضاعف می‌کند، می‌گوید: «باید از تمام حقوق این خانواده حمایت کرد که مدیریت شهری این کار را می‌کند تا حقی از آنها ضایع نشود.»

وی ادامه می‌دهد: «ضروری است این مسأله از نظر فنی و تخصصی دقیق بررسی شود تا قصور و کوتاهی پیمانکار، ناظر و طرف قرارداد مشخص شده و براساس حکم قاضی میزان جرم مقصران حادثه تعیین شود. همچنین میزان مجازات و غرامتی که باید پرداخت شود نیز تعیین شود.»

رئیس کمیته عمران شورای شهر با تاکید بر اینکه "باید از این ماجرای تلخ عبرت گرفت"، خاطرنشان می‌کند: «آنچه با مردم سر و کار دارد، خیلی پیچیده و سخت است؛ باید دقت کنیم در فضاهای عمومی شهر مباحث ایمنی به خوبی رعایت شود و علی‌الخصوص ناظرها مورد توجه قرار گیرند.»

شاکری با اشاره به اینکه تبع مجری این است که تا آنجا که می‌توانند هزینه‌ها را پایین بیاورند، می‌گوید: «این موضوع به معنای افزودن به میزان خطرات است و ناظر باید جلوی خطرات را بگیرد. بنابراین حتما در پارک‌هایی که با عموم مردم سروکار دارد باید کنترل قراردادها، اجرا و نظارت بر آن قوی‌تر انجام گیرد.»

از فردای حادثه آبشار صاحب حفاظ و درپوش شد
پس از گفت‌وگو با اعضای شورای شهر که به دلیل اهمیت این حادثه و در حقیقت فاجعه دردناک به محل آمده بودند، قدمی در پارک می‌زنم و نگاهی دوباره به آبشار می‌اندازم که حالا نرده‌کشی شده و بر محفظه پمپ هم درپوشی فنس مانند گذاشته شده است.

اهالی محل که متوجه شده‌اند ما خبرنگاریم، با نگرانی از اینکه مبادا حقی از خانواده فاطمه ضایع شود، قسمت انتهایی آبشار را - جایی که آب فرو می‌ریزد و محفظه هم آنجا قرار دارد - نشانم می‌دهند و می‌گویند: «این نرده‌ها تازه کشیده شده و فنس‌ هم جدیداً روی محفظه گذاشته شده است. همه این کارها را از فردای روز کشته شدن کودک ۵ ساله انجام دادند.»

آقای شهردار فقط یه لحظه خودت رو جای ما بذار
زمانی که پارک را ترک می‌کنم به این موضوع می‌اندیشم که وقتی مسئولان می‌توانند طی چند روز همه‌چیز را مرتب و استاندارد کنند، چرا نباید چنین اقدامی را زودتر و قبل از وقوع حوادث تلخ انجام دهند؟ علت این تعلل چیست؟ آیا باید جانی چنین دردناک و وحشتناک گرفته شود و خانواده‌ای داغدار شوند تا مسئولان برای پوشاندن غفلت و کوتاهی خود یا شاید ساکت کردن صدای وجدانشان دست به کار شوند؟
 
کلمات کلیدی : مرگ بچه+پارک+شهرداری تهران
 
علی
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۵:۳۳:۳۰
آقایون شهرداری بیاین جواب بدین....اقای قالیباف که کلید دوحانی رو مسخره میکنی...بیا جواب بده (3732898) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۶:۰۷:۱۴
چه ربطی به قالیباف داره اخه همه چیو به هم می بافی!!!!!!!!!!! (3732980) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۹:۱۵:۴۹
چه ربطی به قالیباف داره؟ پس به کی ربط داره. وقتی در زمان خلافت حضرت علی در یک منطقه مرزی خلخال از پای یک دختر یهودی کشیدند حضرت فرمودند که مقصر من هستم که نتونستم امنیت یک شهروند را تامین کنم اون وقت در زیر مجموعه شهرداری یک قصوری صورت گرفته شما می گی چه ربطی به شهردار داره؟ (3733312) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۱۴:۳۷:۲۲
با این اوصاف روحانی بیشتر سزاوار پاسخگویی هست! (3734770) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۲۲:۱۵:۱۳
بهرحال همه امور مربوط شهر و پاركها رييسش اقاى شهردار است و اگر اين اتفاق در ژاپن يا كره يا كشورهاى متمدن ديگر مى افتاد ، شهردارش يا خودكشى ميكرد يا رسما جلوى ملت عذرخواهى ميكرد و يا استعفاء ميداد . بله موضوع به شهردار ربط دارد و حتما هم ربط دارد . (3733593) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۲۲:۱۶:۴۰
بهتر است شهردار تهران رسما از مردم و اين خانواده عذر خواهى كند . (3733596) (alef-11)
 
ارشادی
United States
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۲۲:۲۴:۰۴
همیشه در این موارد مقصرین اصلی کاسه کوزه ها را سر دیگران میشکنند و خودشان را بیگناه جلوه میدهند. (3733611) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۹:۰۴:۳۵
اصولا در تمام دنیا بالاترین مسول هر بخش باید پاسخ گوی اتفاقات زیر مجموعه خود باشد برای همین است که حق پست می گیرند و برای رسیدن به آن همه کاری می کنند
بنابراین ایران و مسولان ان هم از این قاعده مستثنی نیستند چرا که در کشور ما اشغال صندلی های مدیریتی نه بر اساس شایستگی بلکه براساس ... است لذا ایشان باید بیشتر پاسخ گو باشند زیرا ... (3734132) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۱۳:۵۲:۵۰
ربط داره، البته این ژاپن نیست، ایرانه. (3734676) (alef-13)
 
پیام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۶:۴۸:۳۶
روحانی بیا جواب بده که یارانه که احمدی نژاد به این خانواده داده رو قطع کردند (3733063) (alef-13)
 
رسول
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۶:۵۹:۱۴
خدا وکیلی اگه این بچه یچه یکی از این آقازاده ها بود همینطوری مسئله رو ماسمالی میکردن؟ ترا خدا جرآت داشته باش و این کامنت رو منتشر کن. بخدا قسمت دادم اگه قائل باشی (3733960) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۷:۴۰:۳۹
عقده گشایی نکن (3733165) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۸:۳۷:۱۰
راست میگه دیگه اگه این اتفاق در دولت افتاده بود شما الان اسمان زمین رو یکی کرده بودید ! (3734080) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۹:۱۸:۰۳
اگر همچنین اتفاقی در ژاپن افتاده بود. الان نخست وزیر ژاپن تا کمر خم می شد و عذر خواهی می کرد. (3733316) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۲ ۱۵:۲۶:۰۵
نخیر در اینجا سر را بالا میگیرند و قول می دهند بررسی کنند وبعد همه چیز فراموش می شود (3736562) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۲ ۱۵:۲۸:۴۰
خداوندا این اتفاق ممکن بود برای هریک از بچه های ما بیفتد چقدر دردناک و غم انگیز است امیدوارم دست اندرکاران بیشتر به فکر مردم و نسل آینده باشند و مقصرین به سزایشان برسند (3736566) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۸:۲۳:۱۲
هرجای دنیا بود شهردار به خاطر این ماجرا عذر خواهی میکرد و استعفا میداد.
الان هم گناه رو به گردن نگهبان بخت برگشته آموزش ندیده میندازند و مسئله رو تمومش میکنند. (3734052) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۵:۳۳:۳۶
خیلی دردناک بود. واقعا خانوده اش چی میکشن. لعنت برا هر مسئول بی تفاوت (3732899) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۵:۵۷:۱۹
قصور شهرداری به جای خودش
اما تعجبم از خانواده بی فکر این بچه است که فرزندشونو همینطوری بیخیال توو یک پارک (که محل ناامنی هست تقریبا برای بچه ها) اونم یک ساعت و در یک منطقه تقریبا ناامن به واسطه حضور معتادان بیخیال رها کردن و بعد یک ساعت به فکرش افتادن (3732958) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۹:۴۱:۱۳
شهرداری جواب این نظر شما را هم باید بدهد
چرا پارک ها نا امن هستند
چرا مردم باید دو دستی و دو چشمی بچه های خود را بپایند (چون شهرداری بیفکره و ممکنه تو چاه و چاله شهرداری بیافتند یا توسط معتادین ربوده شوند) (3733344) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۶:۲۲:۰۸
شهرداری باید دیه کودک را هرچه سریعتر بپردازد تا حداقل خانواده از فشار مالی کمی بیرون بیایند. (3733004) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۶:۴۲:۳۹
متاسفانه نگهبانان پارکها و بقیه افرادی که در این حوزه ها کار میکنن اصلا حاضر به ریسک نیستند چون میدونن کارشون از دست برود دیگه کار گیرشون نمیاد (3733047) (alef-13)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۶:۴۳:۱۴
مقصر اصلی عدم آموزش است ما باید این مطلب ملکه ذهن نمان باشد اول ایمنی و عد کار واگر معیارمان درآمد باشد چنین اتفاقات برای شهروندان می افتاد. (3733050) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۶:۵۴:۳۰
به نظر بنده همه شلاق های اون پارتی مختلط و اون کارگرهای معدن رو باید به شهردار این منطقه بزنن (3733079) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۷:۲۳:۳۸
احسنت. (3733131) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۷:۵۶:۴۴
درسته احسنت (3734006) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۸:۴۴:۴۳
کارگر بیچاره باید شلاق بخوره.آخه هیچکی را نداره پناه ببره.خداوند به مادر ای بچه صبر بده. (3734092) (alef-11)
 
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۷:۱۲:۱۹
سلام خداوکیلی اگه این فوتی تو یه بیمارستان رخ می داد و مشکل هم از مریض بود چه داد وبیداد و فریادی درشبکه های مجازی و صداسیما روی میداد ولی الان چون پای شهرداری در میان هست صداشو در نمیارن (3733119) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۷:۲۲:۴۷
نتیجه حقوقهای چند ده میلیونی به مدیران بی مسئولیت و فقط به فکر پر کردن جیبشان، میشود اتفاقات تلخی مانند این حادثه غم انگیز. (3733129) (alef-3)
 
k
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۷:۲۲:۴۹
بسیار متاسفم .خدا به داد مادرش برسد . (3733130) (alef-3)
 
علیرضا
United States
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۷:۳۰:۰۷
1- احسنت به شجاعت این مادر .
2- خدا رو شکر در زمانی زندگی می کنیم که چیزی به نام اینترنت و گردش آزاد اطلاعات وجود داره .
3- به نظر بنده پیمانکار و شهرداری هردو مقصر هستن . پیمانکار به خاطر اینکه گذاشتن درپوش رو به تاخیر انداخته ، شهرداری به دلیل اینکه با قاطعیت با پیمانکار مربوطه برخورد نمی کنه . (3733141) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۷:۴۱:۴۸
هم شهرداری و هم مادر مقصر است. باید مراقب بچه بود . تو پله برقی مترو دیدم یه خانواده بچه کوچک رو ول کردن روی پله های برقی و خودشون پایین تر . بچه چند تا پله جلوی من بود یهو ترسید و رو پله نشست و گریه کرد و برگشت عقب.... خدا رحم کرد از پله ها نیفتاد. (3733167) (alef-3)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۲۱:۱۷:۰۲
ولی پارک باید با استاندارد لازم برای بچه ها طراحی بشه (3733485) (alef-11)
 
میثم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۷:۴۹:۲۷
ایشالا که بتونید که شکایت کنید و شکایتتون به فرجام برسه و عدالت اجرا بشه. (3733180) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۸:۵۶:۵۵
خداوند صبرت بدهد خواهر خدا کند به نتیجه برسی ولی فکرنکنم کسی جوابت رو بدهد. (3733280) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۲۲:۳۴:۰۰
افرادی که خیلی راحت میگوید تقصیر خانواده است، شک دارم خودتون بچه کوچک داشته باشید. اگه داشتید میدونستید هر چه قدر هم مراقب بچه باشید اما باز گاهی اوقات بچه از زیر دستتون در میره، حرف گوش نمیکنه و کاری رو که ممکنه هزار بار هم بهش گفته باشید که نکنه انجام میده. اگر قرار به مراقبت هر ثانیه ای خانواده بود که نباید هیچ بچه ای راه رفتن یاد میگرفت. اما همون طور که تو خانه بچه دار وسایل رو جابه جا میکنند تا ایمنی برقرار بشه تو پارک و جایی که بچه ها رفت و آمد دارند هم باید ایمنی در بالاترین استاندارد رعایت بشه وگرنه میشه این مورد. (3733633) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۲۲:۳۴:۱۶
شهردار بجای استعغا مدیر مربوطه را فقط جابجامیکند . (3733634) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۲۲:۴۲:۵۵
انقد ماجرا دردناکه که اصن ادم نمیدونه چی بگه.... (3733652) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۲۳:۱۸:۳۱
در کشور من راه کشف مسائل و حل انها از تجربه میگذرد. هزینه تجربه هربار زیاد تر از دفعه قبل است. این خطای قانونگذار است. ددر کشور های پیشرفته هر خطا برفرض بروز یکبار روی میدهد و اون به یک روال تبدیل میشود که چگون مهار و خطرزدایی شود.
ترخدا به مسئولین بگویید حاشیه ها را رها کنید از فکر تظاهر و ریا بیرون بیایید . از حرف بکاهید بر عمل بیافزایید. هرکدام از انها باید فکر کنند که اینهمه برایشان هزینه شده به انجا رسیدن پس بی عملیشان از اینکه در دوران مسئولیتشان هیچ چیز درست نشود فقط یک معنی میدهد که بی لیاقت بوده اند. (3733714) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۲۳:۴۶:۴۹
متاسفانه HSE در کشور ما فرهنگ سازی نشده است . تنها راه حل این گونه معضلات در اجتماع بها به دادن به ایمنی و بهداشت محیطی است . در تمام کارگاههای ساختمانی و کارخانه ها و اماکن عمومی بایستی حضور افسر HSE اجباری شود . (3733754) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۰:۲۶:۴۳
چی را مادر مواظب باشه اخهکدوم نفهمی این پمپ راکارگذاشته وهمینجوری بدون حفاظ راه کرده اون را باید مواخذه کرد (3733807) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۰:۴۹:۳۳
قلب هر شنونده ای از این حادثه فشرده می شود واگر کسی سکته کند بر او ملامتی نیست.
از دزد گرفته تا مسوول روزی پرسیده خواهد شد که به کدامین گناه کشته شد ؟ چرا ......؟
اگر وجدانی باشد پس از این خواب راحتی برای عامل آن نباید باشد.
تسلیت.تسلیت...... (3733827) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۷:۴۰:۲۱
باید مسئولان این امر در دادگاه مجازات شده و از کار برکنار شوند. با این روش دیگه نفرای بعدی خوب می دونند که باید حواسشون رو خوب جمع کنند و الا باید گوشه زندان آب خنک بخورند (3733984) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۷:۴۶:۵۶
خدا بهشون صبر دهد... (3733992) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۸:۳۴:۳۳
شهردار تهران باید بر کنار شود ! شهرداری شده پادگان ! (3734070) (alef-11)
 
شاهرخ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۸:۵۰:۰۱
چرا شهردار اون منطقه از درد نمی میره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3734106) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۹:۰۷:۲۹
وااااااااای خدایا خیلی وحشتناک بود .حتی فکرش حتی تصورشم حال ادمو بد میکنه
خدا به داد مادرش برسه فقط (3734139) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۹:۱۱:۵۰
درد این مادر را درز جهنم خواهند کشید (3734148) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۹:۳۸:۱۹
وقتی من به عنوان کارمند و کارگر در انجام وظیفه کوتاهی میکنم نتیجه ش میشه همین چیزی که میبینید. کدوم مدیری میتونه در آن واحد به تک تک نیروهاش نظارت داشته باشه؟ تا زمانی که خود ما وظایفمون رو درست انجام ندیم شاهد این اتفاقات خواهیم بود چه قالیباف شهردار باشه چه روحانی چه احمدی نژاد. باید از خودمون شروع کنیم و هرکاری رو به عهده گرفتیم به نحو احسن انجام بدیم (3734192) (alef-11)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۹:۳۸:۲۴
آقای ریس جمهور مردمی جناب روحانی چرا سکوت /؟ (3734193) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۰۹:۵۹:۴۱
مادر..؟؟؟؟؟؟؟؟ (3734227) (alef-11)
 
صبا
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۱۰:۰۴:۳۱
اگر هم مادر مقصر بوده حداقل باید کابوس غرق شدن کودکش در آب رو تحمل می کرد نه کابوس تکه تکه شدن جگر گوشش
امیدوارم همه مقصرین به عذابی دردناک تر ازاین دچار بشن
و مطمئنم خدا حواسش به کودک معصوم بوده و او کمترین عذاب رو تحمل کرده (3734235) (alef-11)
 
فاطمه
Turkey
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۱۰:۱۰:۵۹
اسم شهرکمون رضویه - لطفا در اطلاع رسانی دقت شود- رضویه- یا کاروان - اسم پارک هم کوهسار (3734244) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۱۲:۱۱:۲۴
مسئولین که به خودشون اجازه عذرخواهی و برکناری و مجازات رو نمیدن
امیدواریم خدا عذاب و لعنتشون رو زیاد کنه (3734490) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۱۳:۳۰:۱۱
همه از شهردار و... مقصر شناخته شدند جز آن معتاد دزدی که آن دریچه را ربود. قاتل آن کودک آن معتاد دزد است.
قاتل آن معتاد و بیکاره های جامعه کیست؟ (3734626) (alef-3)
 
98
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۱۳:۳۳:۲۰
حداقل کاری که مسئولین باید انجام دهند این است که با پرداختن دیه ، این خانواده را از این وضعیتی که دارند نجات دهند (3734630) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۲۲:۵۶:۳۵
تو تمامي پاركها سرلامپ هاي شكسته هست كه با دست زدن يه بچه به راحتي دچار برق گرفتگي ميشه ولي انگار پاركها مناطق فراموش شده شهرداري ها هستن
هيچ نظارتي بر پاركها نيست (3735565) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۱۴:۱۴:۳۹
بچه 5 ساله شانه اش را تکان بدید که چی بهش بگید؟ این مربوط به آدم بزرگ هاست (3734717) (alef-3)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۱ ۱۵:۵۷:۰۸
همه یاد گرفتن مشکلات رو گردن هم بندازن از رییس جمهور ووزرا بگیر تا شهردار وبقیه اگر هر کس مسولیت کار خودشو رو بپذیره وضعیت جامعه این نبود کوچه وخیابون ها پر شده ازادم ها ی معتاد مسولیتش گردن کیه؟ چرا واقعا برای این وضعیت کاری نمیکنند.... (3734906) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۲ ۱۹:۰۲:۰۷
قطعن شهردار تهران از مردم عذر خواهی نخواهد کرد !
قطعن پیمانکار بخش خصوصی تنها مجرم و مقصر شناخته خواهد شد .
قطعن ناظر و سازمان پارک ها خواهند گفت ما که نامه داده بودیم ، به ما چه!!! (3736834) (alef-11)
 
ا.ف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۶ ۱۱:۵۴:۴۶
با سلام، متاسفانه در کشور ما فرهنگ درک خانواده گم شده و عزا دار ، وجود ندارد. ما به جای اینکه ناراحتی هموطنمان را درک کنیم و با او همدردی کنیم به جای هم دردی، او را مسخره می کنیم و خطاب به او می گوییم مثلا عجب مادر بی فکری! یا به جای اینکه فورا با آتش نشانی تماس بگیریم و از آتش نشانی استمداد کنیم احتمالات دیگری مطرح می کنیم که نتیجه اش مرگ دلخراش این دختر نازنین می شود. من خود که فرزندم در سیل 88 قم در رودخانه غرق شد به جای اینکه کسی به دلجویی از من و خانواده ام بر می آمد اولا ماجرای را می پرسید که خوب اشکالی ندارد بعد می گفتند چرا داخل رودخانه رفتند؟ چرا فرار نکردند؟ حتی معاونت حقوقی استاندار وقت به من شخصا گفت: مگر عقلشان نمی رسید که داخل رودخانه رفتند؟ من گفتم : نه آنها عقلشان را به مسئولین داده بودند . فکر می کردند مسئولین لابد برای رودخانه که هر از چند گاهی سیل می آید فکری کرده اند که داخل رودخانه پارک و جاده درست کرده اند . اگر آنها عقلشان را به مسئولین نمی دادند الان زنده بودند و یا در برنامه زنده ی تلوزیونی آن زمان یکی از مسئولین گفت ما به سه نفر از این چهار نفر هرچه تذکر دادیم گوش ندادند و رفتند. یعنی خود کشی کردند. و اگر من خودم با فرزندم نبودم و شاهد اینکه کسی تذکر نداد و خیابان داخل رودخانه باز بوده. فکر می کردم اینها راست می گویند. اینها بر فرض تذکر داده بودند حال که آنها در قید حیات نیستند چرا داغ خانواده هایشان را چند برابر کنیم. برای اینکه مسئولیت را از گردن خودمان ساقط کنیم دنبال مسئول می گردیم و چه مسئولی بهتر از مرحوم، و خانواده ی آنها.
آری! بیاییم کمی بفکر همنوعانمان باشیم اگر نمی توانیم به آنها کمک کنیم حداقل داغشان را زیاد نکنیم . بیاییم کمی به حفظ جان هموطنانمان بیشتر اهمیت بدیم باشد که هیچ مادری داغ فرزندش را چنین نبیند. (3741718) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.