نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 377119
پاداش‌های میلیاردی وزارت نیرو گره‌گشا خاموشی‌ها می‌شود؟
تاریخ انتشار : شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۵
در شرایط فعلی که هر روز میزان مصرف برق افزایش می یابد فاصله کشور با خاموشی به طور فزاینده کاهش پیدا می کند بر همین اساس نیز وزارت نیرو و توانیر راهکارهایی را تدبیر کرده اند تا شاید بتوان رکورد پانزدهمین سال بدون خاموشی را ثبت کرد.

به گزارش ایسنا، وزارت نیرو برای کاهش و بهینه‌سازی مصرف برق در کشور مشوق‌هایی را در نظر گرفته که در صورت اعلام آمادگی مشترکان پاداش‌های میلیاردی نصیب آن‌ها می‌شود. بر همین اساس با مشترکین صنعتی قرارداد امضا شده که با توجه به کاهش مصرف از تخفیفات وزارت نیرو برخوردار شوند که در سال گذشته ۴ هزار و ۲۰۰ مشترک صنعتی با این طرح قریب به ۹۰ میلیارد تومان پاداش همکاری از وزارت نیرو و شرکت های برق و توزیع دریافت کردند.

علاوه بر این نیز برای مشترکان کشاورزی در ۲ سال گذشته مشخص شد اگر ۴ ساعت اوج بار (با توجه به شرایط جغرافیایی) با هماهنگی شرکت‌های توزیع موتورها و پمپ‌ها از مدار خارج کنند ۲۰ ساعت دیگر مصرف برق برای آنها رایگان حساب می‌شود، از همین رو در سال گذشته ۲۷ هزار مشترک کشاورزی از این راه ۵ میلیارد تومان از شرکت های توزیع پاداش دریافت کردند.

از سوی دیگر برای تمام مشترکان صنعتی، خانگی، تجاری و کشاورزی اعلام شد در صورت دارا بودن موتورهای دیزلی در ساعات اوج مصرف با هماهنگی شرکت های توزیع، برق تولید خود را مصرف کنند و از شبکه برق سراسری استفاده نکنند، ۴۰ صدم قمیت سوخت مصرفی با ارائه فاکتور و هزار و ۵۰۰ ریال به ازا هر کیلووات به آنها پرداخت می‌شود، که بر اساس آمار وزارت نیرو سال گذشته از این محل ۷۵۰ مشترک اعلام آمادگی کرده و مبلغ ۱۰ میلیارد تومان پاداش به آنها اختصاص یافت.

با این وجود امسال شاهد یک رکورد شکنی در مصرف برق بودیم، چرا که بیشترین مصرف برق در سال جاری در ۳۰ تیرماه با مصرف ۵۲ هزار و ۶۹۵ مگاوات به ثبت رسید که بیشترین مصرف در طول تاریخ صنعت برق تاکنون بوده است.

در این بین سهم مشترکان خانگی ۳۳ درصد، بخش صنعت ۳۲.۵ درصد، بخش کشاورزی ۱۶.۵ درصد، بخش عمومی و اداری ۹ درصد و ۷ درصد مشترکان سایر مصارف همانند مشترکین تجاری و ۲ درصد مربوط به روشنایی معابر اختصاص یافته است.

با توجه به آمار های موجود می‌توان گفت که در بخش خانگی یک سوم مصرف در پیک روز مربوط به وسایل سرمایشی و در پیک شب روشنایی بیشترین سهم را دارد، بر همین اساس کارشناسان حوزه مصرف بهینه برق معتقدند که در پیک مصرف روزانه که در ساعات ۱۲ تا ۴ بعد از ظهر است با تنظیم درجه کولر بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد می‌توان تاثیر قابل توجهی بر مصرف بهینه برق گذاشت، همچنین استفاده نکردن از چندین وسایل برقی به طور همزمان در ساعات اوج مصرف برق یکی دیگر از راهکارهای بهینه مصرف خواهد بود.

مدیریت مصرف برق نه تنها می‌تواند کشور را از خاموشی فراری دهد، بلکه می تواند موجب ارتقا صنعت برق و حفظ سرمایه ملی کشور شود. اما این مساله که آیا مشوق‌های میلیاردی وزارت نیرو می‌تواند امسال نیز پاسخگو باشد، نیازمند گذر کامل از دوران پیک است. اما شواهد نشان می‌دهد که امسال سال خوش خبری برای صنعت برق نخواهد بود، با این وجود امید می رود که مدیریت مصرف بتواند گره این مشکل را بگشاید.
 
کلمات کلیدی : وزارت نیرو ، خاموشی‌، برق،
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۰۹ ۲۲:۰۲:۲۵
در تمام دنیا مرسوم است هزینه برق تابع زمان مصرف است . (3855855) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.