نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 449614
چرا مصاحبه حسین دهباشی با محمد نوری زاد منتشر نشد؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۱

یکی از همکاران حسین دهباشی در پروژه ی مصاحبه های اخیر تصویری، در توضیحی درباره ی علت پخش نشدن مصاحبه با «محمد نوری زاد»، نوشت: بعد از بازبینی فیلم، نوری زاد دستور حذف همه آن بخش های چالشی را صادر کرد! چون خودش متوجه شد که با پخش آن، آبرویی برایش نمی ماند. «امید حسینی» در این باره در تلگرام نوشت:

بنده این افتخار را داشتم که در برخی مصاحبه های اخیر آقای حسین دهباشی، مخصوصا در مراحل پژوهشی، با ایشان همکاری داشته باشم. این رفاقت و این همکاری از جهات مختلف، برایم لذت بخش بود و هست، اما اخیرا در روند کار مساله ای پیش آمده که مجبورم چند جمله ای درباره اش بنویسم. هرچند خود آقای دهباشی ترجیح داده اند سکوت کنند.

شیوه کار آقای دهباشی چنین است که برای انتخاب افراد مصاحبه شونده، نظر گروه را می پرسند. روزی که اسم محمد نوریزاد مطرح شد، من سفت و سخت مخالفت کردم؛ به دلایل مختلف. از جمله اینکه او از آن طرف بام افتاده و بعید است مصاحبه ای قابل پخش از او تهیه شود. نظرم این بود که نوریزاد به جایی رسیده که به هیچ منطقی پایبند نیست و در مصاحبه اش قطعا حرفهایی می زند که قابل پخش نیست. اما آقای دهباشی بر انجام مصاحبه مصمم بودند. ایشان از قدیم با نوریزاد آشنایی و رفاقت داشتند و دلسوزانه در پی این بودند که حرف های نوریزاد را بشنویم و یک گفت وگوی تعاملی با او داشته باشیم.

به هرحال با آنکه هیچ امیدی به سرانجام این کار نداشتم، شروع کردم به جمع آوری مطالب و تهیه سوالات. هرچه بیشتر در نوشته های گذشته و حال نوریزاد غرق شدم، بیشتر ناامید می شدم. خلاصه، مطالب و سوالات را آماده کردم و به آقای دهباشی تحویل دادم. نتیجه این مصاحبه جالب بود. مصاحبه ای که عملا به چالشی بین دهباشی و نوریزاد تبدیل شد. به نظرم هیچ چیز مثل این مصاحبه نمی توانست چهره امروز نوریزاد را به خوبی نشان بدهد.

بی شک من مخالف نوریزاد هستم اما مخالف هرگونه برخورد با او هم بودم و هستم. پیشنهادم بیشتر نوعی مدارا و سکوت در برابرش بود. حتی اعتقاد داشتم که به هیچ وجه نه مطلبی درباره اش بنویسیم و نه به ادعاهایش پاسخی بدهیم. به مصاحبه با او هم اصلا خوشبین نبودم. چون مطمئن بودم که نمی شود با نوریزاد حرف زد اما وقتی مصاحبه آقای دهباشی را دیدم، نظرم به کلی عوض شد. تاثیر این مصاحبه از همه چیز بهتر بود. بازداشت و زندان و برخورد و تقابل با نوریزاد، باعث مظلومیت او می شد و انتشار نامه ها و مطالب و بیان یک طرفه افکارش هم عملا باعث پنهان ماندن منطق او(درست ترش این است که بگوییم بی منطقی او) ؛ اما حالا حسین دهباشی در قالب مصاحبه ای مفصل و چالشی، او را در برابر سوالاتی قرار داده بود که خیلی خوب اوج بی منطقی نوریزاد را به نمایش می گذاشت.

البته من شاهد بودم که قصد و نیت و هدف دهباشی به هیچ وجه اذیت کردن نوریزاد نبود. دهباشی اهل رفاقت است و حرمت رفیق را خوب نگه می دارد حتی اگر با کسی اختلاف جدی داشته باشد. شاهد بودم که دهباشی بعد مصاحبه، ناراحت بود و از بلایی که برسر نوریزاد آمده غمگین. اما این بلایی است که خودش بر سر خود آورده.

چند جای مصاحبه به جر و بحث جدی تبدیل شد. مثلا نوریزاد ادعا می کرد که هرگز هیچ آخوند و مرجعی، یک مدرسه برای مردم نساخته! و دهباشی پرسید آقای نوریزاد اگر من همین حالا یک سند در رد حرف شما بیاورم، قبول می کنید؟ و نوریزاد می گفت نه!
و یا ادعایش درباره حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرانی که می گفت یک هواپیمای نظامی هم بالای سر ایرباس بوده و از مسیر اصلی انحراف داشته! دهباشی پرسید آقای نوریزاد اگر از خود وزارت خارجه آمریکا و سازمان ایکائو سند در رد ادعای شما بیاورم، قبول می کنید؟ نوریزاد می گفت نه!

و یا آن نامه ی مضحکش به پادشاه سعودی علیه جمهوری اسلامی و یا نامه اش به امام علی که می گفت علی جان کاش در خانه می نشستی و به جای جنگ، فیزیک می خواندی! و مطالب و شایعات دیگرش.

بله، نوریزاد که همواره (مخصوصا در سال های اخیر) عادت کرده بود یک طرفه به قاضی برود و به همه فحش بدهد و همه را متهم کند، این بار حرفی برای گفتن نداشت. این مصاحبه برای اولین بار، او را در برابر یک چالش اساسی قرار می داد و نزدیک بود مردم و آن معدود موافقان نوریزاد، چهره بی منطق او را ببینند و بشناسند. اما متاسفانه این مصاحبه پخش نمی شود! نه به دستور وزارت اطلاعات و سپاه و بیت رهبری (که نوریزاد به همه اینها بدوبیراه می گوید) که دقیقا با بهانه های خودش. چون بعد از بازبینی فیلم، وی دستور حذف همه آن بخش های چالشی را صادر کرد! چون خودش متوجه شد که با پخش آن، آبرویی برایش نمی ماند.

و حسین دهباشی در این مصاحبه چه زیبا به نوریزاد گفت که شما اصلا عوض نشدی. فقط مخاطب انتقادهایت عوض شده، وگرنه منطق برخوردت همان است!

بله، نوریزاد چه آن روز که مخالفانش (اصلاح طلبان) را لشگر شمر و یزید می دانست و چه حالا که باز هم مخالفانش (اصولگرایان و انقلابیون) را لشگر شمر و یزید می داند، در هردو حالت، قاطعانه، مطلق و بدون کمترین تردید و کمترین احتمالی در اشتباه بودن ادعایش، مخالفانش را می کوبد. حتی بدون سند و مدرک. اما تحمل شنیدن هیچ صدای مخالف و هیچ نقدی را ندارد.
 
کلمات کلیدی : حبه حسین دهباشی + محمد نوری زاد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۲۲:۰۴:۲۶
نمی‌دونم جناب دهباشی خواننده این پیشنهاد خواهد بود یا نه. و اما، شاید بهتر باشد اگر جناب دهباشی لیستی از افرادی که قصد مصاحبه با انها را دارد را منتشر کند و مردم بخواهد تا سوالات‌شان را از شخص یا اشخاص مورد نظر بپرسند و بفرستند تا چنانچه مصاحبه‌ای انجام شد، لااقل تعدادی از سوالات مخاطبین هم پرسیده شود تا مردم شناخت و درک بهتری از اشخاص و سرایط زمانی مورد بحث، بدست اورند. در کل اما به جناب ایشان و همکاران‌شان دست‌مریزاد و خسته نباشید عرض می‌کنم و خسته نباشید می‌گویم‌شان. (4179279) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۲۲:۱۵:۵۲
کاش پخش میشد. حیف (4179291) (alef-13)
 
راست می گم؟
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۰ ۰۰:۴۵:۴۹
واقعیت اینه که بنده اصلا نوریزاد رو نمیشناسم

اسمش رو شنیدم و احساس می کنم باید ضد انقلابی چیزی باشه ....

عرض من الان اینه که این اقا هرکی که باشه به نظر من درست نیست حرف هایی که خودش مایل نیست به صورت عمومی منتشر بشه شما منتشر بکنید

البته این فقط نظر منه (4195135) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۲:۳۴:۱۴
فعلا که منتشر شد چرا میگید پخش نشد؟ (4405970) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.