توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 429517
هواپیمای رئیس تایوان در آمریکا توقف خواهد کرد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۲
رئیس تایوان با وجود هشدار پکن مبنی بر لزوم رعایت اصل چین واحد، در مسیر سفرهای ماه آینده خود به شماری از کشورهای آمریکای لاتین، در آمریکا توقف خواهد داشت.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، وزارت امور خارجه تایوان امروز پنجشنبه از تصمیم «تسای اینگ ون» رئیس این کشور، برای توقف در ایالات متحده آمریکا در مسیر سفرهای ماه آینده خود به برخی از کشورهای آمریکای لاتین خبر داد؛ اقدامی که قطعا خشم پکن را به دنبال خواهد داشت به ویژه آنکه چندی پیش به واشنگتن از بابت چنین اقدامی هشدار داده بود.

پکن به تایوان به چشم یک استان متمرد و بخشی از تمامیت ارضی چین نگاه می کند و رفتار تسای اینگ را نیز به دلیل تمایلات جدایی طلبانه به شدت زیر نظر دارد.

به گفته وزارت خارجه تایوان، برنامه توقف تسای اینگ در آمریکا تا پایان هفته جاری، مشخص خواهد شد.

توقف در آمریکا که احتمالا در شهر نیویورک خواهد بود از آن جهت حائز اهمیت است که تسای اینگ به دنبال ملاقات با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا است.

گفتنی است که تماس تلفنی اخیر تسای اینگ با ترامپ که به مناسبت عرض تبریک برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انجام شد، با واکنش شدید پکن همراه بود و آن را در راستای نقض اصل «چین واحد» تلقی کرد که در ۳۷ سال گذشته همواره از سوی روسای جمهور آمریکا مورد احترام بوده است.

تسای اینگ تایوان را در روز ۷ ژانویه ۲۰۱۷ به قصد سفر به کشورهای هندوراس، نیکاراگوئه، گواتمالا و السالوادور ترک خواهد کرد.

چندی پیش، وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای اعلام کرد که توقف احتمالی تسای اینگ در آمریکا با هدف مشخصی انجام می گیرد و اظهار امیدواری کرد که واشنگتن با چنین توقفی که به منزله ارسال سیگنال منفی به چین است، موافقت نکند.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، چین، تایوان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.