توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 372619
واکنش های جهانی به کودتا در ترکیه
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۳
ساعاتی پس از اعلام کودتای نظامی در ترکیه، شماری از مقام های کشورهای جهان نسبت به آن واکنش نشان دادند و تأکید کردند که تحولات ترکیه را به دقت زیر نظر دارند.

به گزارش ایرنا، در پی رخدادهای اخیر ترکیه، «راشد الغنوشی» رئیس جنبش «النهضه» تونس کودتای نظامی در ترکیه را محکوم کرد.

وی بامداد شنبه در بیانیه ای که در صفحه فیس بوک خود منتشر کرد نوشت: در پی تلاش شماری از نیروهای ارتش ترکیه برای کودتا علیه خواست ملت و نهادهای منتخب آن، جنبش النهضه این اقدام را محکوم می کند و آن را ناقض اراده و خواست ملت ترکیه و نهادهای قانونی و دمکراتیک می داند.
در این بیانیه همچنین آمده است که جنبش النهضه همبستگی کامل خود را با ملت ترکیه و نیروهای مدنی آن اعلام می دارد و از مشروعیت دموکراسی در این کشور حمایت می کند و تلاش ملت ترکیه و دیگر قوای سیاسی این کشور را در رویاروی با کودتا می ستاید.
این بیانیه می افزاید:حزب النهضه از سایر نیروهای دموکراتیک در تونس و جهان عرب و کل منطقه نیز می خواهد این کودتای خطرناک را محکوم و از گزینه دموکراسی در چهارچوب دولت قانون حمایت کنند.
همچنین قطر نیز این کودتای نظامی در ترکیه را محکوم کرد.
به گزارش ایرنا، ترکیه آوریل گذشته در چارچوب یک توافقنامه امنیتی میان دو کشور اقدام به ایجاد یک پایگاه نظامی در قطر کرد.
قطر و ترکیه از گروه اخوان المسلمین در مصر و معارضین مسلح در سوریه که درصدد سرنگونی «بشار اسد» رئیس جمهوری این کشور هستند، حمایت می کند.
وزارت خارجه فرانسه نیز در پی کودتای اخیر در ترکیه از اتباع خود در این کشور خواست تا در منازل خود باقی بمانند.
«باقر عزت بگوویچ» رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین نیز درپی حوادث اخیر ترکیه با ارسال پیامی حمایت خود از دولت ترکیه و دموکراسی در آن کشور را اعلام کرد.
عزت بگوویچ در پیام خود از دولت منتخب ترکیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور حمایت کرد.
وزارت خارجه مصر نیز پس از کودتای اخیر در ترکیه از مصری های ساکن این کشور خواست تا در منازل باقی خود بمانند و به اماکن بحرانی نزدیک نشوند.
همچنین وزیر دفاع پاکستان نیز در واکنش به تحولات اخیر ترکیه گفت: حکومت نظامی، حکومت قانون نیست.
مقامات دولتی اسپانیایی هم پس از رخدادهای اخیر در ترکیه اعلام کردند که «ماریانو راخوی» نخست وزیر موقت اسپانیا بسیار گوش به زنگ تمام اخبار این کودتا از سوی سفارت اسپانیا در ترکیه و مسئولان وزارت خارجه است.
همچنین سفارت اسپانیا در ترکیه نیز از تمامی اسپانیایی هایی که در این کشور بسر می برند درخواست کرده از خانه ها و هتل های خود خارج نشوند.
بلغارستان نیز پس از حوادث اخیر ترکیه کنترل در مرزهای خود با این کشور را تقویت کرد و از شهروندان خود خواست تا کودتا ادامه دارد به ترکیه سفر نکنند.
تلویزیون دولتی یونان نیز بلافاصله پس از رخدادهای اخیر ترکیه گزارش داد که نخست وزیر از طرف وزارت دفاع یونان در جریان اوضاع ترکیه قرار می گیرد.
همچنین وزارت حفاظت این کشور نیز جلسه ای اضطراری در این خصوص تشکیل داده و «نیکوس کوجی» سفر خود در مغولستان را ناتمام و بسوی آتن پرواز کرده است.
وزارت حفاظت یونان همچنین اعلام کرد که با توجه به شرایط حاکم در ترکیه، نیروهای پلیس شهری مرزی یونان و گارد ساحلی این کشور به حالت آماده باش در آمده است.
همچنین از آلمان نیز خبر رسید که پس از این حوادث، وزارت خارجه این کشور به شهروندان خود در آنکارا و استانبول هشدار داد که بسیار محتاط باشند و منازل و هتلهای خود رو ترک نکنند.
«کلادیا روت» معاون رئیس پارلمان آلمان نیز نسبت به خطر جنگ داخلی در ترکیه ابراز نگرانی کرد.
«اشتفن زایبرت» سخنگوی دولت این کشور نیز بر محترم شمردن نظام دموکراتیک ترکیه و بکارگیری تمام توان برای حفظ جان مردم تاکید کرد.
وزارت دفاع آلمان نیز تاکید کرد که کودتای ترکیه هیچ تاثیری بر وضیعت سربازهای آلمانی که در چارچوب ماموربت ضد داعش غرب در پایگاه هوایی «اینچرلیک» ترکیه مستقر هستند، ندارد.
همچنین شرکت هواپیمایی «لوفت هانزا» هم تمام پروازهای خود به ترکیه را قطع کرد.
«نبویشا ستفانوویچ» وزیر کشور صربستان نیز بلافاصله پس از رخدادهای اخیر ترکیه در گفت وگویی با «تانیوگ» خبرگزاری رسمی این کشور از نشست خود در دولت صربستان با «آلکساندار ووچیچ» نخست وزیر این کشور درباره وقایع کنونی در ترکیه خبر داد.
وزیر کشور صربستان همچنین اشاره کرد که احتمالا این نشست چندین ساعت طول خواهد کشید زیرا حوادثی که در ترکیه در حال رخ دادن است پیامدهای گسترده ای برای صربستان، بحران مهاجرین، امنیت و دیگر چالش های امنیتی در بر خواهد داشت.
«ستفانوویچ» در ادامه اشاره کرد که نهادهای کشور روز شنبه اقداماتی را برای وضعیت کنونی از جمله مهاجرین و چالش های در ارتباط با تروریسم و دیگر تهدیدات اتخاذ می کنند تا به اینصورت از شهروندان حفاظت شود.
وی با اشاره به اینکه شرایط فعلی به اخذ تصمیم های مهمی نیاز دارد، افزود: روشن است برخی از آژانس های اطلاعاتی خارجی در تحولات کنونی در ترکیه دست دارند.
وی تاکید کرد: بلگراد اقداماتی را انجام خواهد داد تا امنیت کامل در صربستان حفظ شود.
وزیر کشور صربستان افزود: واقعا ریاکارانه است که این کودتا به دلیل حفاظت از نظام دموکراتیک انجام شده و برای همه روشن است که امروز چه حوادثی در ترکیه اتفاق می افتد.
همچنین مسئولان سفارت صربستان در آنکارا هم در گفت وگو با «تانیوگ» خبرگزاری دولتی این کشور اعلام کردند که از نزدیک وضعیت در ترکیه را دنبال می کنند.
 
کلمات کلیدی : کودتا در ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.