توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 412515
تجلیل گورباچف از تاثیر ترامپ بر روابط آمریکا و روسیه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۷
گورباچف بهبود قابل توجه در روابط روسیه - آمریکا در دوران رئیس‌جمهور جدید در آمریکا را بعید ندانست.

به گزارش ایسنا، میخائیل گورباچف، آخرین رئیس‌جمهور اتحاد جماهیر شوروی سابق در گفتگو با اینترفکس گفت: پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا می‌تواند به بهبود روابط آمریکا - روسیه که در حال حاضر در پایین ترین سطح خود از زمان جنگ سرد قرار دارد، کمک کند.

وی افزود: اکنون لازم است مذاکرات دوجانبه در عالی ترین سطح آغاز شود و تحت هر شرایطی نباید گذاشت این مذاکرات شکست بخورد البته این به میزان زیادی به موضع روسیه بستگی دارد.

گورباچف از سران روسیه و آمریکا خواست از تلاش برای مغلوب کردن یکدیگر خودداری کنند و به جای آن، گفتگو کنند.

وی تاکید کرد: روسای جمهور توانمندی حل و فصل مسائل و پاسخ دادن به چالش‌های موجود را دارند. آنها نباید به دنبال مغلوب کردن یکدیگر باشند زیرا این قابل قبول نیست. سیاستمداران باید به چنین رویکردی پایان دهند». 

گورباچف با اشاره به فضای مناسب و فرصت‌های بی نظیر روسیه و آمریکا پس از پایان دوران جنگ سرد و رقابت تسلیحاتی، خاطر نشان کرد که سران مسکو و واشنگتن نتوانستند از اینگونه موقعیت‌ها برای بهبود روابط دو کشور بهره برداری کنند و به رغم وجود فرصت های بسیار مهم و بی سابقه پس از دوران جنگ سرد، روسیه و آمریکا اکنون این فرصت ها را از دست داده اند.

آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی خواستار جلوگیری از اقدامات آنهایی شد که مانع از بهبود روابط روسیه و آمریکا و همچنین اوضاع جهانی می شوند.

وی با این پیشنهاد که طرفین با در نظر گرفتن منافع کشور خود و همچنین جامعه جهانی باید گام های موثری بردارند، گفت : می‌دانم که روسیه آماده چنین اقدامی است اما در صورتی که سران جدید آمریکا این جدیت را داشته باشند، آنگاه می‌توانیم تصمیمات واقعی بلند مدت اتخاذ کنیم .
 
کلمات کلیدی : گورباچف+ترامپ+آمریکا+روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.