توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 452115
سردار مومنی: پلیس راهور اختیارات قضایی دارد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۵
جانشین فرمانده ناجا با اشاره به این که مدیریت و فرماندهی صحنه تصادفات با پلیس است و پلیس راهور اختیارات قضایی دارد، گفت: در اجرای قانون هر کسی تخلف کند به آن رسیدگی و برخورد می‌شود.

به گزارش ایسنا، سردار اسکندر مومنی در دومین روز ازهمایش سراسری رؤسا و مدیران پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به ابراز رضایت فرمانده کل قوا از عملکرد نیروی انتظامی و اعلام سلام ایشان به همه فرماندهان و رؤسای پلس، طرح نوروزی و مأموریت‌های پلیس راهور را تشریح کرد و گفت: مدیریت، فرماندهی و مسئول سازی دستگاه‌های دیگر بر اساس قوانین و مقررات با پلیس است؛ این امر طبق مصوبات ستاد کل و تصویب ستاد فرماندهی کل قوا تعیین شده است و در قانون جدید راهور نیز آمده است که مدیریت صحنه با پلیس است.

جانشین فرمانده ناجا افزود: بر اساس قانون اگر راننده خطا کند پلیس آن را جریمه می‌کند؛ همچنین اگر دستگاه متولی راه و سازنده خودرو نیز تخلف کند پلیس می‌تواند آنها را مقصر تلقی کرده و به دستگاه قضایی معرفی کند چرا که مدیریت و فرماندهی صحنه تصادفات با پلیس است و این اختیار قانونی است که به پلیس راهور داده شده است.

وی به چند پرونده در خصوص محکومیت خودروسازان و به زندان رفتن یک مدیرعامل، انفصال و جریمه شدن آن اشاره کرد و ادامه داد: پلیس تنها مسئول در خصوص بالا رفتن تصادفات نیست بلکه شرایط محیطی، راه و خودرو نیز دخیل است؛ 50 درصد کشته‌ها سر صحنه‌اند و 50 درصد در مسیر اتفاق می‌افتد پس ما باید از همه ظرفیت‌های درونی و بیرونی استفاده کنیم تا بتوانیم تصادفات را مدیریت کنیم.

جانشین فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: ما با راهداری، خودروسازی، امداد و نجات و... تعامل داریم اما در اجرای قانون هر کسی تخلف کند به آن رسیدگی و برخورد می‌شود.

وی با بیان این که زبان صحبت با مردم زبان احترام است و پلیس راهور بیشترین ارتباط را با مردم دارد؛ اما اگر تخلفی ببیند طبق قانون برخورد می‌کند تاکید کرد: هرگز توصیه ما این نیست که از تخلفات به خصوص تخلفات حادثه‌ساز چشم‌پوشی شود بلکه حتما باید برخورد شود اما بر اساس قانون و اختیارات؛ چرا که حفظ جان افراد برای ما مهم است؛ اعمال قانون باید همراه با ادب و احترام باشد.

جانشین فرمانده ناجا به اختیار قانونی پلیس راهور در صحنه اشاره و اظهار کرد: به طور مثال پلیس می‌تواند طی 2 تخلف حادثه‌ساز خودرو را 72 ساعت توقیف کند اما این تصمیم پلیس سر صحنه است که ببیند چگونه مدیریت کند و با توجه به اینکه ایام عید را پیش رو داریم حتی بعضی وقت‌ها توقیف دو ساعته می‌تواند مفید باشد.

وی با تاکید بر این که پلیس راهور اختیارات قضایی دارد، گفت: نقش پلیس راهور منحصر به فرد است و در نقش قاضی سر صحنه عمل می‌کند؛ هم تخلف را تشخیص می‌دهد هم اعمال قانون می‌کند و هم جریمه.

جانشین فرمانده ناجا به تجهیز تیم‌های گشتی و نیروهای انسانی برای طرح نوروزی پرداخت و گفت: 5000 نیروی کمکی و 1000 تیم گشتی در اختیار پلیس راهور قرار می‌گیرد تا آنها در جاهایی که نیاز است و بیشترین تصادفات است، به کار گرفته شود.

وی همچنین به موضوعات اقتصادی و افزایش حقوق پرسنل پلیس راهور نیز اشاره و خاطرنشان کرد: ما این موارد را مدنظر داریم.
 
کلمات کلیدی : سردار مومنی، پلیس راهور
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.