نظر منتشر شده
۴۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 90160
اگر شرایط خاص نبود طوری دیگری برخورد می‌کردیم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۴۸
بخش خبری الف

 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اظهارات یک مسئول در مورد موسیقی، این سخن نسنجیده را توهین به فقها و علما توصیف کرد و گفت: در حال حاضر شرایط کشور خاص است و با توجه به اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها کشور نیاز به آرامش دارد و اگر شرایط شرایط خاص نبود ما طوری دیگر با این مساله برخورد می کردیم.به گزارش رسا، حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید صبح چهارشنبه در آغاز درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم برگزار شد، به اظهارات یک مسئول واکنش نشان داد.وی اظهار داشت: در رسانه ها و مطبوعات خبری از یکی از مسئولان منتشر شده که وی گفته است کسانی که با موسیقی مخالف هستند نمی فهمند.این مرجع تقلید گفت: ما منتظر بودیم این خبر تکذیب شود که این گونه نشد، این مطلب و حرف بسیار سنگین است، تمام فقهای ما بر حرمت موسیقی لهوی اجماع دارند، از روایات ائمه اطهار(ع) نیز اینگونه بر می آید، امام راحل(ره) نیز با صراحت به این مساله تصریح دارند.وی این سخن نسنجیده را توهین به فقها و علما توصیف کرد و گفت: در حال حاضر شرایط کشور خاص است و با توجه به اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها کشور نیاز به آرامش دارد واگر شرایط خاص نبود ما طوری دیگر با این مساله برخورد می کردیم و وظیفه خود را انجام داده و هزینه آن را هم می دادیم.حضرت آیت الله مکارم شیرازی خاطر نشان کرد: این تعبیر، تعبیری بسیار زشت، زننده و توهین به همه علما و توهین به امام(ره) است و هر کس که باشد ما نمی توانیم بنشینیم با مقدسات اسلامی در جمهوری اسلامی ایران بازی کنند.این مرجع تقلید یاد آور شد: من به خاطر شرایط حساس کشور فعلا به همین میزان قناعت می کنم ولی اگر فرصت مناسب پیدا شود پاسخ مناسب را به این گونه افراد خواهیم داد.این مدرس برجسته خارج فقه حوزه علمیه قم تاکید کرد: معنا ندارد بعضی ها در کشور مسئولیت پیدا کنند وهر چه دلشان خواست بگویند، چرا ؟ امیدواریم خداوند دشمنان اسلام را اگر قابل هدایت نیستند خوار و ذلیل کند.حضرت آیت الله مکارم شیرازی همچنین درباره اظهار نظر یکی از طلاب حاضر در جلسه مبنی بر اینکه شرایط کشور همواره خاص بوده و شما باید همیشه به تکلیف خود عمل کنید گفت: فعلا شرایط کشور اخص الخاص است و باید در کشور آرامش وجود داشته باشد.

 
 
مسعود
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۱:۲۲:۲۰
احسنت به مرجع عالیقدر دنیای تشیع،خواهش میکنم مسئولیت سایت الف کمی از این مرجع عالیقدر یاد بگیرند که در این شرایط به یک تشر بسنده کرد،حلا این سوال از آقای توکلی و دوستانشان رواست که ایشان چقدر در انتقاهایشان مصلحت زمان را در نظر میگیرند؟؟؟؟؟ (381478)
 
مرتضی اصولگرا
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۱:۵۲:۰۰
از این صریح تر می توان حرف زد؟ مقداری به هوش بیائید آقایان! (381501)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۳:۲۷:۲۰
جناب مکارم خیلی سخت نگیرید. شما هم میتوانید بگویید ایشان نمیفهمند والسلام
جواب حرف حرف است ، نه اینکه طور دیگری برخورد کنیم.
اگر کسی حرف زد و ما بجای حرف طوری دیگر برخورد کنیم و بعد او طوری دیگر و بازی ادامه پیدا کند که میشود همین وضعی که پارسال اتفاق افتاد.
حرف در برابر حرف کلید حل تمام مشکلات است. (381545)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۳:۳۳:۰۵
آقای احمدی نژاد
چوب خط آقای مشایی کی پر می شود خدا می داند! (381471)
 
مصطفی بروجن
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۳:۳۴:۳۹


انشاءالله رهبر با یک نامه این را از میان بر دارد که حیثیت مسلمانان و مردم ایران را را دارد بر باد می دهد (381492)
 
م هادی
۱۳۸۹-۱۰-۰۲ ۱۵:۴۵:۴۰
این فرد کوچکتر از آن است که رهبری وارد عمل شود (382005)
 
هما
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۳:۴۵:۵۲
با سلام
من متعجب هستم از این نوع اظهارات علما و مراجع تقلید !!!! یعنی چی که شرایط خاص هست ؟ من زیاد به سخنان دولتمردان توجه نمیکنم ولی از این نوع اظهارات علما بسیار متعجبم زیراکه یا حرف آقای مشائی خلاف اسلام هست یا نیست و یا مقداری از آن با اسلام سازکار ندارد (فعل حرام ویا مکروه ) و مقداری از آن درست هست (واجب و یا جایز و یا مباح ) بنا بر این چنانچه با نص کتاب خدا مغایرت دارد باید بگوید والا دلیلی ندارد که اظهار شود . لذا من استباط میکنم که علما قادر به گفتن حقایق نیستند و در نتیجه علمیت خود را زیر سئوال میبرند و لذا شایسته نیست اینگونه اظهار نظر نمایند. (381559)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۴:۳۴:۴۲
بعید نیست جناب دکتر مشایی عضو ماسون ها باشد.این گونه اظهار نظرها شبیه اعتقادات ماسونهاست. (381588)
 
afrasiab
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۴:۴۰:۳۵
آقای احمدی نژاد من براتون متاسفم که دارید مراجع و علما را با خود بد می کنید. (381589)
 
يك هموطن
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۵:۰۴:۳۶
من نمي فهمم يك نفر چقدر بايد خودخواه باشد كه اين همه هزينه براي دولت و شخص احمدي نژاد بتراشد.
خودخواه تر از اين نديده بودم و همينطور لجوج تر از محمود (381495)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۸:۳۷:۳۰
شاید این هم یک حربه ضربه‌گیری انتقادها برای دولت باشد. به طوری که همه قدها و اشکال‌گیری‌ها متوجه یک نفر بماند و اشکالات بقیه وزرا و شخص رئیس جمهور فراموش شوند (381704)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۳ ۲۱:۱۷:۳۲
خودخواهی فرد مورد نظر شما خیلی جای تعجب ندارد چون ایشان شناگری بوده که الان مجال شناکردن یافته اگر قرار است تعجب کنیم باید از کسی تعجب کنیم که در برابر اینهمه اعتراض از جانب آحاد مختلف مردم از پائین ترین رتبه تا بااترین و حتی مقام معظم رهبری دست از حمایت وی برنداشته و به کم شدن سایه پر زحمت وی از سر مردم و کشور رضایت نمیدهد. آخر لجبازی هم حدی دارد (382389)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۵:۱۸:۰۸
منظور مشایی (از ظاهر کلام) کسانی بوده است که به حرمت هر نوع موسیقی معتقدند نه فقط موسیقی لهوی. (381601)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۵:۱۸:۳۰
حرف خوب هم از دهان بدنام، بد می شود
اینکه موسیقی و به طور کلی هنر از مسائلی است که علما هنوز به آنها آن طور که باید نپرداختند اذعان خیلی از خود علما است اما چه کنیم روشنفکر ما مشایی شده؟!!!!!!! (381603)
 
حسین زاده
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۵:۳۶:۵۳
با سلام اگر حرف معظم اله مکارم شیرازی درست باشد . علمای عظام نباید ساکت بنشینند تا هر کس هر چه دلش میخواهد بگویند و اسلام و مسلمین را به تمسخر بگیرند . اصلاً هدف از انقلاب چه بوده است مگر غیر از این بوده است که ارزش های والای اسلام و قرآن و ائمه اطهار س را در جامعه پیاده کنیم .و در سایه آن امنیت ، آرامش ، و ... حکم فرما بشود . ما بجای اینکه نگذاریم از بیرون به ارزش های ما توهین کنند خودمان از درون این کار را می کنیم . پس کو آن اهداف والا که قرار است مدینه فاضله را نوید دهد و جامعه ای را ترسیم کند که خالی از ریا ، ربا ، دزدی ، فحشا ؛ غنا ، و ... باشد . ؟ بامید روزی که قرآن حکم فرما شود. با تشکر (381610)
 
معلم بازنشسته
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۵:۵۶:۰۷
نظرخودش راگفته همه افرادجامعه حق دارند اظهارنظرکنند ملاک قران است وسنت پیامبرعظیم الشان ,اگردرقران درمورد حرام بودن موسیقی آیه ای وجود داردآن رانشان دهید ؟ (381630)
 
سیدنوید
۱۳۸۹-۱۰-۰۲ ۱۷:۵۲:۰۶
بسم الله الرحمن الرحیم
در دین اسلام هر چه که لهو ولعب باشد حرام است ضمن آنکه حتما همه چیز که نباید در قران آمده باشد مثلا آیا در قران آمده که شما چطور وضو بگیری ؟؟
اگر قرار بود تمام مسائل در قران بیاید که الان قران را باید با وانت حمل می کردند
خدا برای تبیین معارف پیامبر و ائمه را مامور کرد که بیان کنند چه چیز حرام است و چه چیز حلال
و حرمت موسیقی هم از هم اینجا ناشی می شود (382036)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۴ ۰۰:۴۳:۰۰
چه ربطی دارد مگر همه چیز در قرآن آمده ؟ مثلا اینکه چند رکعت نماز باید خواند در کجای قرآن آمده؟ اگه آیه داری رو کن. (382443)
 
مرتضی اصولگرا
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۶:۲۳:۰۲
البته ما نمیدونیم این شرایط خاص را اولین بار چه کسی وارد ادبیات مسلمونا کرد! البته آقای مکارم فرمودند شرایط کشور اخص الخاص است که قائدتا باید چیز خوبی نباشه!
وقتی هم علمای عزیز ما می گن مولا علی با وجود اینکه هنوز حکومتش استقرار پیدا نکرده بود حاضر نشد حتی یک روز با معاویه کنار بیاد. مقداری آدم گیج میشه اینجا، چون نمیدونه باید دم خروس رو قبول کنه یا قسم حضرت عباس رو!
یه کم تامل باعث میشه تا خیلی دل بسوزه به خاطر مولایی که همیشه غریب بود و هست! (381646)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۶:۲۵:۰۱
یعنی کسی نبود جواب مشایی رو به صورت علمی و فقهی دهد؟ باید حتما تهدیدش کرد تا بترسد و حرف نزند؟

ما نفهمیدیم فقه شیعه که انقدر می گویند پویاست در عمل چرا همه بارش بر روی مقام معظم رهبری است؟

وهابی ها دعوت به مناظره می شوند ولی کسی با آنها مناظره نمی کند.در شبکه های مختلف دنیا تمام ادیان حضور دارند و از دین خود دفاع می کنند اما خبری از شیعه نیست

ظاهرا برخی با حصار کشیدن دور خود فکر می کنند هیچ شبهه و رقیبی برای شیعه وجود ندارد و به قولی دنیا را آب برده.... (381649)
 
هادی ناجی
۱۳۸۹-۱۰-۰۲ ۱۴:۲۷:۲۹
شما یه کم زحمت بکشید در همین اینترنت که الان تقریبا دسترس همه بگردید ببینید چند شبهه در شیعه می بینید که بی جواب مانده و در اصول اعتقادی شیعه کدام شبهه وارد است و همین موارد را در سایر ادیان و مکاتب هم بررسی کنید.
این که امثال ما حوصله چندتا کتاب خواندن نداریم، شاهد کم کاری علما نیست.
البته بنده از شبکه های خارجی اطلاعی ندارم، اما به نظرم کاملا طبیعی است که آنها به یک عالم قوی شیعه اجازه ندهند در مباحثه و مناظره ای زنده با سایر ادیان بحث کند و در عوض یک مفتی متعصب که کسی نمی شناخته و نمی داند چه مشربی دارد را در کویت به عنوان سمبل فقه شیعه علم کنند. (381974)
 
پارسا رادمنش
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۶:۳۵:۲۰
من یه عنوان یه دانشجویه خط امامی حاضرم جانم فدایه این مرجع تقلید کنم که بارها نشون داده جز به اسلام به هیچ کسی وام دار نیست (381656)
 
Aghil barzin
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۸:۵۳:۵۹
با سلام
ديكه تا كجا ميشه كفت حساب مشايي از رييس جمهور جداست جطور رييس جمهور اكر كوجكترين اختلافي با وزير انتخابي خود بيدا كنند عزلش ميكنند ولي تا حالا يه اعتراض كوجيك هم به اين همه سخنان غير مسولانه ايشون نكردن،حتي كوجكترين تو جيهي براي اينكار بيدا نميشه (381710)
 
حجت
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۹:۰۶:۰۵
جناب آقای مکارم آیا تصور نمی شود علت این همه گستاخی ها ناشی از آگاه بودن آنها به شرایط خاص کشوربوده واطمینان از عدم برخورد طیف مقابل میباشد.چرابا کسانیکه برهم زننده آرامش و اتحاد جامعه هستند بمثابه یک اخلال گر برخورد نمی شود.؟ (381712)
 
داود فرهی
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۱۹:۴۲:۱۷
حضرت ایه ا.. ارشما بعنوان یک مرجع وانهم درماه محرم ماه امربه معروف انتظار بیشتروفارغ از مسایل روز میرود تکلیف زمان ومکان ندارد خدا روزی هزاران باررحمت کند حضرت امام را که درانجام تکلیف باعث فخرماست (381729)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۲۰:۳۰:۴۶
قبلا كه شرايط خاص نبود و جناب مشايي افاضاتي داشتند،‌چرا آقايان كاري نكردند؟ حالا توجيه شان شرايط خاص است! (381746)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۲۱:۲۵:۴۵
ببخشید اگر موسیقی حرام است چرا از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش می شود و آقایان چیزی نمیگویند. اگر حرام نیست چرا باعث ناراحتی شده است. دوستی داشتم که وقتی از رادیوی جمهوری اسلامی موسیقی پخش می شد گوشش را می گرفت تا نشنود. اگر نظر علما و ائمه نیز همین است چرا به صدا و سیما گیر نمی دهند که هر روز جلوی چشم همه موسیقی پخش می کند. مثل اینکه گیر دادن به آقای مشائی مد شده است! (381763)
 
منصور حلاج
۱۳۸۹-۱۰-۰۱ ۲۳:۳۹:۳۴
حضرت ایت الله عظما مکارم شیرازی
با سلام
سخنان شما را از طریق رسانه ها دنبال کردم.با عرض پوزش به نظر من حرمت امامزاده به دست متولی ان است.
اگر از همان ابتدای امر که روز نامه ها وسایت های به اصطلاح اصولگرا وارزشی به مراجع تقلید بزرگ جسارت کردند، شما ودیگر مراجع عظام پاسخ مناسب و به موقع به اینگونه اساعه ادب ها امروز شاهد تداوم این جسارت ها نبودیم. (381795)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۲ ۰۵:۲۴:۳۶
در دستورات دینی مان این است که در برخی مواقع برخورد قاطع و آنی لازم است تا بیش از این حرمتها شکسته نشود. درست است که شرایط خاص است، اما به عقیده من این شیوه رفتار آقای مشایی دهن کجی به مراجع و مردم می باشد، چرا که ایشان هروز به این تنش دامن می زند. (381842)
 
محمد جواد
۱۳۸۹-۱۰-۰۲ ۰۸:۲۱:۳۹
بنده واقعا در عجبم چگونه است که این آقایان در بیان حرام بودن موسیقی از واژه ای با نام لهوی استفاده میکنند . لیکن تاکنون مشخص ننموده اند که موسیقی لهوی چیست ؟
موسیقی نماد فرهنگ هر کشوریست و در تمام کشورهای جهان نیز بواسطه موسیقیست که فرهنگ آن کشور را میتوان شناخت موسیقی سیاهپوستان آفریقا ، موسیقی سرخپوستان مکزیک . موسیقی های شرقی خاص کشورهای آسیای شرقی چونان چین و ژاپن . و موسیقی ایرانی .
موسیقی ایرانی اصیل ترین و پر قدمت ترین نوع موسیقی در جهان است که حدود پنج هزار سال قدمت دارد . آیا اطلاق واژه لهوی به این نوع موسیقی توهین به فرهنگ ایرانی ما نیست ؟
دوستان ، تنوع موسیقی در ایران همانند سایر نقاط جهان وجود دارد . بنده نیز موافق حذف موسیقی های مستهجن از ذائقه فرهنگی مردممان هستم .
اما با کمی اندیشه میتوان دانست که چگونه این نوع موسیقی در بین جوانان که بسیار هم پر طرفدار است کمرنگ تر خواهد شد . مقابله نه تنها دردی را دوا نمیکند که بد تر هم می نماید . به جای فرهنگ سازی و میدان دادن به موسیقی اصیل ایرانی و تولید آثار فاخر موسیقی متاسفانه روحانیان بزرگوار ما تنها با اطلاق واژه ای چونان موسیقی لهوی ، تمام انواع موسیقی ها را در هم آمیخته و بدون تفکیک در نوع موسیقی ها همه آنها را با یک دید مینگرند . سئوالی دارم ....
آیا ساز اصیل ایرانی چونان تار و سه تار و یا دف که حضرت مولانا آن را وسیله ای برای رسیدن به خداوند بزرگ میدانست چه مشکلی دارند که تاکنون چنین سازهای عرفانی و اصیل در سیمای ملی مان در پشت گلدان ها و دکور ها مخفی مانده است . آیا به نظر شما بجای چنین مقابله های منفی ، آموزش فرهنگ اصیل ایرانی به جوانان و اهمیت دادن بدان خود نوعی مقابله صحیح و اصولی با فرهنگ مستهجن غربی در ایران نیست ؟ (381858)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۴ ۰۰:۴۸:۳۰
شما که اینقدر دلسوخته موسیقی هستی یه زحمت میکشیدی رساله ها و استفتائات مراجع رو هم میخوندی تا اینطوری رو هوا نگی آقایان لهوی را تعریف نکرده اند . ما هم از امثال شما در عجبیم (382446)
 
اصغری
۱۳۸۹-۱۰-۰۲ ۱۰:۱۰:۱۷
با احترام به حضرت آیت الله مکارم

اما آیا این علمای ما بجای برخورد کردن بهتر نیست پاسخگو باشند؟ امروز هیچ رسانه ای حتی سیمای جمهوری اسلامی بدون موسیقی نیست . شاید منظور آقای مشایی هم همین بوده که برخی با همه نوع موسیقی مخالفند.
اگر چنین است که ایراد زیادی بر حرفشان وارد نیست و اگر منظور علمای محترم حرمت همه نوع موسیقی است باید پاسخگوی این همه تضاد در رسانه ها و علایق مردم هم باشند نه اینکه یقه مشایی را بگیرند. (381885)
 
یک منتقد دولت
۱۳۸۹-۱۰-۰۲ ۱۱:۵۱:۴۵
حرف جواب دارد. تهدیددرست نیست (381923)
 
فقیه
۱۳۸۹-۱۰-۰۲ ۱۳:۴۰:۴۳
از نمایندگان مجلس قطع امید کردهایم فقط چشم به فقها و مراجع آزاد اندیش داریم امیدوارم شما نفرمایید جرات برخورد با دولتیان را ندارم به خاطر خدا دست از محافظه کاری بردارید چون دین ازدست رفت نگذارید مملکت هم پشت سرش برود کاری کنید مردم باور کنند . نه شعار دهید نه ملاحظه کار باشید . همچون مولایم علی که او هم مظلوم واقع شده عمل کنید . به عمل حرف بر آید نه سخن (381958)
 
حسين
۱۳۸۹-۱۰-۰۲ ۱۴:۳۰:۱۲
حرفهايي كه مشايي مي زند از اعتقاد كسي نمي كاهد و فقط مضحك است بعضي مسايل مثل قيچي اعتقاد جوانان را كات مي كند و ما ساكتيم (381976)
 
جعفری
۱۳۸۹-۱۰-۰۲ ۱۹:۱۳:۱۳
در حرف این آقایان برای همه چیز پاسخ دارنند اما در عمل شمیشر از رو بسته اند ایشان در مقام یک مرجع باید پاسخ مستدل وعقلی بدهند نه اینکه تهدید کنند صرف گفتن اینکه در روایت است ویا علمای چند سال پیش گفته انند موسیق حرام برای نسل قرن بیست ویکم قابل قبول نیست بس اجتهاد برای چیست؟علی (ع) فرمود فرزند زمان باشید (382058)
 
نادر
۱۳۸۹-۱۰-۰۲ ۲۰:۰۵:۴۳
راستی چرا سالهاست که اثری از اعتراضات خودجوش مردمی و کفن پوشان دیده نمی شود؟ آنهم با آنهمه افاضات گاه و بیگاه مشایی!!! (382067)
 
حزب خدا
۱۳۸۹-۱۰-۰۲ ۲۱:۰۴:۱۰
اسلام شرایط ندارد اگر کسی خلاف شرع سخن گوید و عمل کند باید با آن برخورد شود ولو نور چشمی باشد. من نمی دانم چرا رهبری حکم نمی دهد؟ (382077)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۳ ۰۹:۵۳:۳۵
شما واقعا\" با اظهارات آقای مشایی مخالفی؟؟؟
حالا یمکی هم که پیدا شده و گاه و بیگاه حرف حساب می زنه هی بهش حمله کنید!!!
توی کدوم خونه امروز موسیقی گوش نمی کنند؟ خود یا پسر و دختر کدام مسئول یا روحانی یا دانشگاهی یا مجلسی یا دولتی موسیقی گوش نمیکنه؟
اگر موسیقی مشکل داره چرا صدا و سیما ایتقدر پخش می کنه؟
شتر سواری دولا دولا نمیشه!!! (382188)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۲ ۲۱:۱۰:۳۹
مشايي جان فقط در زمينه ي موسيقي تخصص نداشت كه تازگي ها در اين زمينه هم استاد شده .
اميدواريم و دعا ميكنيم در ساير موضوعات باقي مانده استاد نشود. (382080)
 
کاوه
۱۳۸۹-۱۰-۰۳ ۰۱:۳۱:۴۹
می خواهم بدانم کسی در دنیا هست که حداقل از یک نوع موسیقی لذت نبرد چنان که مرحوم دکتر شریعتی با موسیقی کلاسیک احساس آرامش می کرد انسان باشنیدن بعضی از ساز ها عضمت خدا را بیشتر احساس می کند . مگر ادم گوشش رابگیرد که صدای هیچ گونه سازی به گوشش نرسد و یامریض و بی احساس باشد که از موسیقی خوشش نیاید و موسیقی خوب هم یکی از نعمت های خدا است و هرگز خداوند بندگانش را از این نعمت محروم نمی کند و حضرت آیت اله هم باید در بین موسیقی خوب و بد فرق گذاشته و بطور کل موسیقی را رد ننماید در این صورت بسیاری از مردم بخصوص نسل جوان را از مذهب دور خواهند نمود . (382154)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۳ ۱۵:۳۲:۵۴
چند سال است شرایط خاص است این شرایط خاص کی تمام میشود که اسلام دوباره بر قرار شود (382260)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۳ ۱۶:۴۷:۵۵
واقعیت این است هرچند صحبتهای آقای مشایی به صورت شفاهی و پراکنده بیان می شود . اما طرفدارانی در جامعه دارد. اگر بگوییم نه صورت مسئله را پاک می نماییم.حذف آقای مشایی از پست فعلی و بستن صدایی او حل مسئله نیست. لذا پیشنهاد می شود مذاکره تلویزیونی بین ایشان و منتقدین مطلع در تلویزیون یا راسانه دیگری (اگر بیم مهم کردن ایشان می رود ) برگزار گردد تا مردم هم به مصداق آیه قران که حق شنیدن و انتخاب احسن را دارند ، خود قضاوت نمایند. (382286)
 
حميد
۱۳۸۹-۱۰-۰۳ ۱۷:۵۰:۵۸
جناب آقاي مثلا معلم بازنشسته حرف شما در مورد اظهار نظر براي همه آزاد است صحيح ولي اگر در خصوص علم پزشكي شما بيمار شديد در خصوص بهبودي شما چه كسي بايد اظهار نظر كند بغال محله يا پزشك متخصص
آقاي مثلا معلم علما هم متخصص فقه و مسايل شرعي ما هستند پس نميشود هر بيسوادي مثل مشايي در خصوص مسايل شرعي اظهار نظر كند (382309)
 
من نه ما
۱۳۸۹-۱۰-۰۴ ۰۰:۰۶:۰۹
اسم اسلامی رو از جمهوری اسلامی باید برداشت با این اظهر نظرات دولتی های ما . (382435)
 
۱۳۸۹-۱۰-۰۴ ۰۸:۱۵:۱۱
اگر موسیقی غذای روخ است پس پیوسته بنوازید.شکسپیر (382477)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.