نظر منتشر شده
۶۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 486406
تا دیرنشده عقلای دلسوز دو جناح فکری برای تفاهم بکنند
احمد توکلی، 4 تیر 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۱
در روز قدس، در مسیر حرکت خودروی حامل رئیس‌جمهور محترم جمع معدودی در اعتراض به رئیس‌جمهور شعارهایی سر دادند که نه در شأن مقام ریاست‌جمهور بود نه در شأن روز قدس.

در این یادداشت نخست برخی تبعات این رفتار ناشایست را برمی‌شمارم، سپس  به یکی دو عامل اصلی وقوع این رفتارها اشاره‌ای می‌کنم و در پایان پیشنهادی تقدیم می‌نمایم.

1.  روز قدس به همه مسلمانان تعلق دارد. این روز حاصل تدبیر انقلابی امام رحمه‌الله علیه برای اعلام حضور ستم سوز همه مسلمانان حول یک محور مشترک و مهم برای نجات فلسطینیان مظلوم و قبله نخست مسلمانان از یوغ اسارت یهودیان صهیونیست، نژادپرست، عنود و سفاک بوده است( که قطعا کارشان را به‌حساب همه یهودیان، ازجمله هم‌وطنان کلیمی خویش نمی‌گذاریم.) در چنین روز وحدت‌آفرینی تعرض و اهانت به مسئولان جمهوری اسلامی، با هدف امام و رهبری در تعارض آشکار است.

2.  رئیس‌جمهور منتخب اکثریت مردم ایران است که حکمشان را رهبری تنفیذ می‌کنند. اگر اهانتی به وی صورت گیرد، متوجه مردم و رهبر نیز می‌شود و ناروا را نارواتر می‌سازد.

3.  این اتفاق که در گوشه‌ای از گستره عظیم تظاهرات انقلابیون روزه‌دار رخ داد. اگر حاصل برنامه‌ریزی منافقانه برای تهییج برخی از متدینان عصبانی از حوادث انتخابات و تشدید اختلاف نبوده باشد، مسلماً قطعه بسیار کوچکی از جمعیت عظیمی بود که راه و زمان غیرقابل قبولی را برای ابراز مخالفت برگزیدند. ولی مرتکبان به‌راحتی می‌توانستند حدس بزنند که این کار به مدد رسانه‌های مسلط به‌پای همه مردم انقلابی و متدین گذارده خواهد شد. این به ضرر آنان و همه ملت است.

4.  عملیات موشکی سپاه شجاعانه، مدبرانه، دقیق و نشانه پیشرفت و توانایی ایران بود. یکی از برکات حمله موشکی در داخل این بود که گرایش به وحدت در پذیرش حقانیت مواضع انقلابی پدید آمد که آمادگی موشکی را در برابر آمریکای مزور و سلطه‌طلب و اذنابش ضروری می‌دانستند. در این حادثه آشکار شد که چه حکمتی در پس اصرار رهبری مآل اندیش برای تجهیز کشور به سلاح‌های استراتژیک نظامی نهفته بود. آیا در این محیط مناسب ملی عاقلانه است که جمعی در مخالفت با رئیس‌جمهور چنین رفتار ناشایستی نشان دهند؟ تا عواملی صحنه را از تمرکز بر نفی دشمن به میدان نفی و کشمکش داخلی تبدیل کنند؟
بر این فهرست می‌توان نکات دیگری را افزود مانند سخت کردن کار بر منتقدان، ناشنیده ماندن نظرات و استبداد رأی بیشتر.

5.  رهبری خیرخواه، همیشه و به‌ویژه در این انتخابات از دوقطبی کردن مردم پرهیز داده‌اند. مخاطب این دستور بیش از آن‌که مردم باشند، مسئولان‌اند. وقتی با تأکید و مکرراً بدون آنکه به انتقادات خیرخواهانه رفیق و رقیب اعتنا کنند، نامزدهای انتخابات و به‌تبع آن‌ها مردم را به دو قطب طرفدار تعامل با جهان و جنگ‌طلب، طرفدار توسعه و خواهان آشفتگی، عزت جویان و انزواطلبان، آرامش‌خواهان و حامیان تنش و خلاصه راه و بیراهه تقسیم کنند و در همین سیاق رقیبان را به برنامه‌ریزی برای دیوارکشی در پیاده‌رو، در طول 38 سال تنها اعدام و زندان بلد بودن، منطقی جز ممنوع کردن نداشتن، منشأ ناامنی در کشور و منطقه بودن، زبان بریدن و لب دوختن و . . . متهم کنند و بدن ترتیب طرفداران آن‌ها را تحقیر و نفی کنند و در هواداران خویش نفرت برانگیزند، این قبیل رفتارهای ناشایست زمینه‌سازی می‌شود. این تحلیل واقع‌بینانه چیزی از زشتی برخورد با رئیس‌جمهور مستقر و منتخب در روز قدس نمی‌کاهد ولی هر کس باید سهم خویش را هم ببیند تا کار از هر دو سر اصلاح گردد. این جهان کوه هست و فعل ما ندا/ سوی ما آید نداها را صَدا.

6.  این حادثه تلخ در روز قدس امسال با روح این روز مهم نمی‌خواند. یک برنامه حساب‌شده نیز در همین جهت ولی در نفی مطلق روز قدس در سال‌های  نزدیک رخ داد که دوستان اصلاح‌طلب در ذم آن چیزی نگفتند. در روز قدس سال 1388 در ادامه فتنه¬ای که به قول رهبری فتنه‌گرهای اصلی آن بیگانگان بوده‌اند، دسته‌ای که مجهز به سازمان‌دهی و شعارنوشته‌های خاص هم بودند شعار مرگ بر ولایت‌فقیه و نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران می‌دادند ولی شبکه رسانه‌ای مسلط نه‌تنها تقبیح نکردند، بلکه بعضاً حمایت نیز کردند. حالا رسانه‌های مسلط از کار زشتی در گوشه‌ای از تظاهرات چنان تصویری ساختند که فقط بکار ادامه دوقطبی ماندن ملت میاید.

7.   همه باید بدانیم که رئیس‌جمهور منتخب بدون پیروی از فرمان‌های رهبری و رعایت سیاست های کلی تعیین شده و پشتیبانی همه نهادها و ارکان حکومت و قاطبه مردم نمی‌تواند این‌همه مصیبت اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی را مهار کند، چه رسد به حل آن‌ها. در آن صورت دود آن نه‌تنها به چشم ملت که همگی مدعی خدمت به آنانیم می‌رود، بلکه چشمان سیاستمداران اصلاح‌طلب و اصولگرا هم بی‌نصیب نمی‌ماند. بنابراین خیرخواهانه پیشنهاد می‌کنم از کج‌روی‌ها و کج‌اندیشی‌های گذشته توبه کنیم و عقلای دلسوز از دو جناح تا دیر نشده برای تفاهم در چارچوب تمام اصول قانون اساسی به نتیجه برسند.
 
 
کلمات کلیدی : راهپیمایی روز قدس + حواشي غيرقانوني روز قدس + راهپیمایی + توهین به روحانی + احمد توکلی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۰۹:۲۴
باور کنید مشکل کشور ما دشمنان نیستند! مشکل افراد کم خرد و کم عقلی هستند که هزینه هاشونو میزنن به حساب کشور! (4443655) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۴:۰۲:۳۲
البته این کم خردان و کم عقل ها فقط چند نفر آدم سطحی نگر و احساسی که در راه پیمایی علیه رییس جمهور شعار دادند نبودند
کسانی که در ایام انتخابات مردم را به جنگ طلب و اهل تعامل با دنیا و و... تقسیم کردند و نسبت دیوار کشی در خیابان ها را به رقیب دادند و سپاه و قوه قضاییه را مورد حمله قرار دادند بخش عمده ای از کم خردان و را تشکیل می دهند. (4444057) (alef-2)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۴:۱۹:۱۰
من نمیدونم کدوم حرف اقای روحانی رو قبول کنم دولت با تفنگ و بی تفنگش رو یا این حرفهاش درباره سپاه و حضورش در عرصه های اقتصادی .
وقتی به کار سپاه نیاز داریم؛ وقتی از دوقطبی سود میبریم!

حسن روحانی :
من شایعاتی را که دربارۀ سپاه مطرح می‌شود اصلاً قبول ندارم که می‌خواهند سپاه را رقیب مردم قرار بدهند، سپاه رقیب مردم و بخش خصوصی نیست،

سپاه پیمانکاری همانند پیمانکارهای معمولی نیست و نبوده است. سپاه امروز باید پروژه‌های بسیار مهمی را که بخش خصوصی قادر به انجام آن نیست، انجام دهد.

سپاه توان نیروی انسانی، تجهیزات و برنامه‌ریزی دارد. من قبلاً هم با فرماندۀ محترم سپاه در این زمینه صحبت کرده‌ام. سپاه باید بیاید در چند پروژۀ بزرگ ملی بار را بر دوش بگیرد و افتخار آن هم برای خودش است، کما اینکه در این مدت سی و پنج سال همیشه افتخارات بزرگ داشته است.

امروز هم در شرایطی که دشمن اقتصاد و معیشت مردم را هدف قرار داده و می‌خواهد از طریق تحریم مردم را خسته کند، سپاه پاسداران باید وارد عمل شده و سه، چهار پروژه بزرگ ملی را برعهده بگیرد.

سخنان رئیس‌جمهور در 25 شهریور 92 (4444081) (alef-2)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۴:۵۶:۰۸
نهادهای نظامی و امنیتی با توجه به افزایش حجم تهدیدات بهتر است به وظایف اصلیشان برسند (4444135) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۹:۲۵:۳۳
تكليف ما روشن است. معتقديم آنها كه روز قدس عليه روحاني شعار دادند همان كاري را كردند كه او مي خواست، گرچه اين بازي بود كه رييس جمهور خود با توهين پي در پي به مخالفان و مباح دانستن نفي خطوط قرمز آغاز كرد و هنوز هم ادامه مي دهد. منتها من مانده ام آنها كه يك روزي مقاله مي نوشتند "عليه خدا هم مي توان تظاهرات كرد"، چطور يكباره طرفدار داغ و درفش شده اند و از دستگيري و بازداشت و محاكمه حرف مي زنند؟!
(برداشت از کانال آقای مهدی محمدی) (4444577) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۲۰:۱۸:۵۲
آقای توکلی بند ۳ دیدگاه شما رو نشون داد . واقعا فکر میکنید این کار بدون برنامه ریزی بوده ؟ واقعا فکر میکنید اینا قطعه کوچکی از یه جمعیت عظیم هستند؟ . واقعا متاسفم برای شما . می‌دونم این نظر من هم مثل بقیه کامنتام منتشر نمیشه . (4444643) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۲۰:۲۹:۵۷
با جناح به اصطلاح اصولگرا هیچ وقت نمی توان به تفاهم رسید چون آنها عقاید خود را مقدس می دانند و اگر گاهی هم عقب نشینی می کنند به اجبار است . (4444656) (alef-13)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۲۱:۱۲:۰۴
مشکل از هر دوطرفه. اینکه شما جناح مقالب رو کم عقل بخونید یک جور توهینه. اونها هم که حمله میکنن به رئیس جمهور اشتباه میکنن. (4444676) (alef-13)
 
از روستای سار کاشان
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۱۱:۲۶
این جمع معدود بر محبوبیت رئیس‌جمهور افزودند
این جمع محدود بیشترین لطمه حیثیتی را به اصولگرایان زدند و در آینده هم خواهند زد.
این جمع معدود خوارج انقلابند که باید فتنه آنان را از حدقه درآورد. (4443658) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۴:۰۸:۰۴
این جمع معدود آب به آسیاب دشمن ریختند همانطور که رییس جمهور در ایام انتخابات با حمله به سپاه و قوه قضاییه آب به آسیاب دشمنان و منافقین ریخت !!!!!! (4444062) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۵:۵۷:۲۹
مشکل بزرگتر این است که رییس جمهور در عدم رعایت مصالح و امنیت کشور در حد همان عده محدود تنزل پیدا کرده است، و این فاجعه است (4444293) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۱۲:۰۶
فتنه گران حاضر در بدنه دولت روحانی ، این سناریو ها را برای توجیه ان افتضاحات سال ۸۸ خودشان ، نمایش می دهند. در مرحله اول تخلفات گسترده انتخاباتی کردند تا بدنه اجتماعی رقیب به خیابان بیاید تا اقدامات خودشان در سال ۸۸ توجیه شود. روز قدس هم برای توجیه قدس ۸۸ ( نه غزه نه لبنان) که همسو با رژیم صهیونیستی شناخته شدند ، برای توجیه این ننگ ، سناریویی طراحی کردند تا این طور وانمود کنند که بله! جناح مقابل هم اهداف ضد اسراییلی این روز را به حاشیه کشاند. این ستاریو ها ادامه دارد. (4443659) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۱۵:۲۰
ما مسکن مهری ها دیگه قید تحویل مسکن را زدیم . دولت روحانی بنای کار کردن ندارد. (4443670) (alef-2)
 
همشیره
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۹:۵۴:۵۱
کلنگ مسکن مهر را کسی دیگه ای زد اخوی. (4444609) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۱۷:۱۵
مشکل اینجاست که عقلای یک جناح ، سابقه شورش بر علیه رای ۴۰ میلیونی و حمله به عابربانک و..را دارند. الان چطور می خواهند فضا را ارام کنند.؟! (4443680) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۱۸:۴۴
روحانی ،جناحی ترین رییس جمهور ایران، (4443681) (alef-2)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۲۲:۴۷
آقای توکلی

اصلاح طلبان هیچگاه شما را غیر انقلابی خطاب نکردند
اصلاح طلبان هیچگاه شما را بی بصیرت خطاب نکردند
اصلاح طلبان هیچگاه شما را فتنه گر و نفوذی خطاب نکردند
اصلاح طلبان هیچگاه شما و رأی تان را حرام ننامیدند
اصلاح طلبان هیچگاه شما را بخاطر یک انتقاد کوچک یا عقیده متفاوت از حقوق اجتماعی و انسانی تان محروم نکردند.


از نامه خیرخواهانه شما سپاسگزارم، اما بهتر است از دوستان خودتان شروع کنید.
با تشکر (4443694) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۳:۳۰:۵۸
اصولگرایان هیچ وقت به عابربانک و سطل اشغال حمله نکردند.
اصولگرایان هیچ وقت برای مخالفت با منتخب مردم ، با دشمن خارجی برای تحریم همدست نشدند.
اصولگرایان ...... (4443971) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۳:۴۰:۲۳
ژست نیا برادر چون قدرت تمام وکمال در این سالها دستشون نبوده وگرنه برو آمارشون رو در سالهای اول انقلاب که پستهای قضایی و انتصابی داشتند بخون تا گوشی دستت بیاد..جای دوری هم نمیخواد بری همون نامه سید محمد خاتمی موقعی که مدیرمسول کیهان بوده به مهدی نصیری رو درباره پوشش خبری تجمع درباره بدحجابی رو بخون کفایت میکنه اینم لینکش:

http://www.mashreghnews.ir/news/729989

الان هم برو بخون که همشون یکصدا شعار چند تظاهرکننده در روز قدس را عملی مجرمانه دانسته اند و خواستار مجازات آن افراد شده اند. (4443999) (alef-2)
 
ایده
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۳:۴۳:۰۵
پس حرفهای رییس جمهور تو اهواز و اصطلاح رای حرام چی بود (4444006) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۹:۲۶:۴۹
خرید رای حرام نیست؟ وعده افزایش یارانه و توزیع نبات و... برای رای حرام است (4444580) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۴:۲۰:۲۱
اصلاح طلبان آنقدر پرونده خراب دارند که یکی از آنها برای رسواییشان کافی است !!!!!!
همین که چشمانشان را بر روی فتنه سال ۸۸ می بندند و آن را ماستمالی می کنند همین برای آنها کافی است. (4444082) (alef-2)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۲۷:۱۸
ما در داخل کشور نتوانستیم نسبت به الویت های آن اتحاد و وحدت و همگرایی ایجاد کنیم چگونه میتوانیم مدعی پرچمدار وحدت مسلمین در مقابل استکبار و صهیونیست باشیم. ؟ متاسفانه ضربات اصلی بر پیکر نظام را مدعیان با شعارهای ارزشی میزنند . (4443701) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۲۸:۰۷
توهین به رئیس جمهور کشور قطعا محکوم است اما کاش آقای رئیس جمهور هم کمتر با اظهار نظرهای خویش بر طبل اختلافات بکوبند. (4443704) (alef-2)
 
امیر حسین سلطان/تهران
United States
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۳۸:۵۵
تفاهم پیشکش!!! کافیست طرفین لااقل به یک درک مشترک از شرایط امروز ایران ، منطقه و جهان برسند و در این صورت است که طرفین به نزاع های خانمانسوز خاتمه می دهند و از بابت قصورشان از ملت عذرخواهی می کنند که البته سهم برابر ندارند. مسلما جناح ناموفق در انتخابات 29 اریبهشت به مراتب بسیار افزون تر در عذرخواهی به ملت بدهکار هستند تا جناح پیروز و اگر در این باره اختلافی هست به درک درست و وافع بینانه از میزان بدهکاری عذرخواهی طرفین مناقشه برمی گردد که با کمال تاسف به طور مشهود یک طرف قضیه حاضر به بازنگری در رفتارش و عذرخواهی از اکثریت ملت نبوده و نبست. والله اعلم. (4443723) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۴۱:۰۸
با تهدیدها و سروصدایی که اصلاح طلبان برای شعاردادن چندنفر راه انداختند و از دستگاه قضایی خواستار شناسایی شعاردادهندگان شده اند به نظر میاد اگر سال 88 قدرت قضایی و حاکمیتی داشتند شعاردهندگان علیه ولایت فقیه و علیه نظام و آنهایی که گفتند نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران را شناسایی میکردند و در خیابانها برای عبرت سایرین دار میزدند!!!!خدایا این رهبری را برای ما نگهدار (4443729) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۴۶:۴۷
واقعا تحلیل منصفانه و منطقی است.دو قطبی شدن آفتی است که از اول انقلاب گریبانگیر نیروهای انقلاب بوده است.زمینه های اجتماعی آن در عرصه های دیگر مثل فوتبال نیز قابل مشاهده است. وقتی آحاد جامعه بدون مطالعه و تفکر لازم فقط به فکر پیوستن به گروه الف یا به گروه ب باشند و تحلیل عقلانی لازم را انجام ندهند به این جا می رسیم. (4443749) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۴۷:۴۵
موضوع روز قدس تنها بازی است که دولتی ها برای انحراف اذهان از بحث حمله موشکی سپاه و قدرت سپاه در منطقه، رکود و تورم، بحث های مرتبط با انتقال گاز رایگان به ترکیه، مباحث مرتبط با گرانی های اخیر (پیاز 3500 ، میوه افتضاح ) ، زنگنه و قراردادهای محرمانه اش و .... است
بحث روی این موضوع با توجه به مشکلات بی شمار ممکلت بی مفهوم و بی معنی است این موضوع از جنس پررنگ کردن ربنای شجریان است (4443752) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۵۰:۲۸
جناب اقای تولکی علیرغم اینکه از برخی رفتارهای شما ناراحت هستم اما این نوشته شما رو مقرون به واقع می دونم . (4443759) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۵۶:۱۴
جناب توکلی! مشکل اینجاست که رئیس جمهور و دولت دائما دنبال حاشیه سازی هستند تا فکر و ذهن مردم و رسانه ها از مشکلات اقتصادی و بیکاری منحرف شود. نمونه:
-ولایت امیرالمومنین
-ورود خانمها به ورزشگاه
- حمله به سپاه
-فرافکنی در مورد دستور حمله موشکی
-دولت تفنگدار و بی تفنگ
............... (4443772) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۲:۱۰:۵۷
پس اعمال و گفتار روحانی کجای این جریانه بنازم این عدالتت رو (4443800) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۲:۱۹:۰۴
یک سوزن به خود بزند آقای روحانی یک جلوالدوز به مردم (4443820) (alef-2)
 
خالص و مخلص
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۲:۳۲:۱۴
جناب توکلی می بخشید اما با عرض تأسف برای جنابعالی باید عرض کنم که سایت تحلیلی دارید اما هنوز به این تحلیل نرسیده اید که همانگونه که در اردوگاه اصلاح طلبان عده ای موسوم به "مشارکتی ها" همیشه با عبور از خط و مشی اصلاح طلبی سعی دارند فرمان را در جهت تمایلاتِ شخصی و گروهی خود بچرخانند ، در اردوگاه اصولگرایان نیز عده ای موسوم به "پایداری" که در زمان امام (ره) در انزوا بودند ،علاوه بر اینکه وسط راه سوار واگن اصولگرائی شده اند ، آنها نیز در صدد آن هستند تا فرمان را به سمت و سوی تمایلاتِ خاص و گروهیِ خود بچرخانند !

لازم به ذکر است همانگونه که اصلاح طلبان باید هر چه زودتر فکری برای خروجِ "مشارکتی ها" از میان خود بنمایند ، در همین جا به شما گوشزد مینمایم :
تا اصولگرایان فکر عاجلی برای خروجِ "پایداری ها" از میان خود نکنند ، نه امکان آن فراهم خواهد شد که عقلای دلسوز دو جناح فکری برای تفاهم بنمایند ، و نه جامعه روی آرامش را خواهد دید .

لطفا روی عرض این حقیر قدری اندیشه نمائید . (4443863) (alef-2)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۶:۰۱:۰۶
این نگاه شما بی انصافی است
پایداری ها کجا و مشارکتی ها کجا
آقای توکلی هم میدانند پاکدست ترین نیروهای کشور در میان پایداری ها است اما مشارکتی ها چه؟
می شود جلیلی، لنکرانی، محصولی و ... را حذف کرد!
متاسفانه شما هم مانند رئیس جمهور منتخب با عینک حذف به همه چیز نگاه میکنید!
متاسفانه یا خوشبختانه قشر انقلابی-احساسی جامعه طرفدار پایداری است و حرکات کوچک آنها توسط رسانه های اصلاح طلب بزرگ می شود. (4444298) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۲:۴۰:۲۶
شك نكنيد كه هر دو جناح سياسي كشور وقتي دست به چنين اعمالي مي زنند سازمان يافته است و نبايد اصلا پاي مردم را به ميان كشيد. سوال مهم اين است كه اين اتفاقات به طور قطع با پيشينه اي كه سراغ داريم، اخرين بار نيست. چرا اين گروه هاي خودسر (از هر دو جناح)به خود اجازه مي دهند ارامش كشور را به هم بزنند؟ايا اين افراد دوست مردم هستند؟چرا رسانه هاي همسوي انها اين گونه رفتارهاي هنجارشكن را توجيه مي كنند؟ (4443882) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۲:۴۹:۳۸
احسنت به آقای توکلی (4443895) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۲:۵۰:۳۵
با کلیات فرمایش جناب دکتر توکلی در خصوص ضرورت اقدام عملی موافقم، اما در همین متن هم متاسفانه همچنان به گذشته نقب زده شده. اگر اینچنین باشد که طرفین همواره به گذشته طرف مقابل بپردازند که وضع همین خواهد بود و بسا بدتر از این. پرونده 88 یا باید به طور مفصل و برای همه طرفین باز و بررسی بشه، یا همه همدیگرو ببخشند و دلجویی کنند.

اما چیزیکه مشخص است اینه که آقای روحانی بعد از 4 سال کار(یعنی با داشتن کارنامه قابل لمس برای مردم و از دید منتقدین کارنامه ای ضعیف) توانست آرای خود را افزایش دهد و برنده رقابت ریاست جمهوری باشد. شاید برخی بگویند با رقیب هراسی و... به فرض که چنین هم باشه، مشخصه که مردم همان نگرانی های فرهنگی و سیاسی رو دارند که با رقیب هراسی فرضی آقای روحانی، قانع شدند که اولویت رو به برنامه های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی ایشان بدهند تا برنامه های اقتصادی رقبا. پس خواسته مردم مشخصه.

لذا حالا هم همه باید به این برنامه ها و وعده های اجتماعی و سیاسی و فرهنگی احترام بگذارند و اونها رو برای مردم پیگیری کنند، هرچند با عقاید و دیدگاههای آنان همخوانی نداشته باشه. (4443898) (alef-2)
 
بصیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۲:۵۲:۱۷
آقا اینها بغیر از فتنه چه می تواند باشد ؟ (4443904) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۳:۰۸:۳۴
صحیح ترین بخش فرمایش ایشان بند 7 است. سیلاب مشکلات و معضلاتی همانند بیکاری تورم و ... همه را نابود می کند پس باید اختلافات را کنار گذاشت و تلاش مجاهدانه نمود (4443932) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۳:۲۷:۳۴
جناب دکتر توکلی عزیز و محترم ، اگر این دو جناح عقلای دلسوز داشتند که یقینا بعد از گذشت سی و هشت سال از پیروزی انقلاب اوضاع فرهنگی و اقتصادی و آموزشی و بهداشتی و معیشتی و ............... کشور و مردم اینگونه نبود و جنابعالی برای اصلاح هر امری نیازمند به نامه نگاری و سخنرانی و مصاحبه و شکایت و ........... متعدد ( و البته تقریبا بدون نتیجه ) نبودید ، پس باید صادقانه به مردم مظلوم ایران با نعره و فریاد گفت " گشتیم نبود نگردید نیست " . طاعات عبادات همه مسلمانان عالم مقبول درگاه خداوند متعال (4443965) (alef-2)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۳:۳۳:۱۸
مصداق واقعی برخی از اشاره های ”تفرقه برانگیز” روحانی جزو تلخی از تجربیات زندگی و خاطرات و باورهای ناخوشایند برخی از مردم بوده و بدین لحاظ اکثریت به او رای داده اند، چون مردم علی الحساب خیلی بیشتر از سیاستمداران عدالت و بصیرت دارند و نمیتوان انها را به داشتن منافع رانتی و مالی برای انتخابشان متهم کرد. ۱۴ میلیون هم که بعنوان قطب سوم دو قطب دیگر را قبول ندارند و رای هم نمیدهند ولی ”متاسفانه” انها هم بخشی از مردم هستند و بی انصافی است که انها را نیز بعنوان یک قطب درنظر نگیریم و بدینگونه تحقیر نماییم. پس منطق حکم میکند که حداقل بله حداقل به اجرای کامل قانون اساسی تن دهیم و به اعمال قدرت فراقانونی اقلیتها و نهادهای موازی و تعریف نشده در گذران زندگی سیاسی، اجتماعی، مذهبی و اقتصادی مردم خاتمه دهیم. بنده دیوارمورد اشاره درپیاده رو ها را باورندارم ولی پرده بلند در دانشگاه اهواز میان زن و مرد را هنوز خوب بیاد دارم. اگراشتباهات را نمیپذیریم حداقل انها را نفی هم نکنیم چون این عدم صداقت، دروغ و در تقابل با اسلام است. معذرت خواهی پیش کش، تا وقتی وجود مشکل را نپذیریم حل ان میسر نخواهد بود. و من الله التوفیق. (4443979) (alef-2)
 
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۳:۳۴:۰۷
فکر می کنم اصولگرایان به جای تعمق در شکست با جار و جنجال دنبال سهم خواهی از دولت هستند. چرا نمی گذارید دولت منتخب تشکیل شود و به عهدی که با مردم بسته است بپردازد، چنان در صحنه هستید که انگار گروه منتخب مردم شمایید. بگذارید اول اکثریت دیده شوند بعد در خصوص اقلیت و احترام به آنها صحبت کنید. (4443980) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۵:۱۹:۵۷
با جمع شدن هفت رنگ بنفش، سبز و فیروزه ایی و ...سهم این دولت از اول معلوم بود و هیچ اصولگرایی سهمی نمیخواد (4444188) (alef-2)
 
سورنا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۳:۳۶:۰۳

آقای دکتر چرا در بند 5 این یادداشت به کسانی که :
« ... با تأکید و مکرراً بدون آنکه به انتقادات خیرخواهانه رفیق و رقیب اعتنا کنند، نامزدهای انتخابات و به‌تبع آن‌ها مردم را به دو قطب طرفدار ولایت فقیه و ضد ان، طرفدار محرومین و مستضعفین و طرفدار مرفهین بی درد، 4 درصدی و 96 درصدی، ساده زیست و اشرافی، دزد و فاسد و مبارزه کننده با فساد و ... تقسیم می کنند ....» تقسیم می کنند اشاره ای نکردید؟ (4443987) (alef-2)
 
علی
Spain
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۳:۴۹:۴۰
این رفتارهانمونه ای از برداشت غلط از آتش باختیار است که هر چه سریعتر باید بساط آن بر چیده شود (4444027) (alef-2)
 
محسن
United States
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۳:۵۲:۴۸
الف لطفا" منتشر کنید : یادمه ایام کودکی وقتی میرفتیم روستای اباء و اجدادی ؛ یه وقتی هایی ما شیطنت می کردیم و با بچه های روستا دعوامون می شد بعضا" مقصر بودیم اما والدین اون طفل معصوما چون ما شهری بودیم واسه اینکه دل ما رو بدست بیارن باز بچه های خودشونو سرزنش می کردن حکایت امروز دولت و اصلاح طلبا شده همون حکایت شهری روستایی ما ، هرچی اصلاح طلبا و آقای ریس جمهور توهین و ناسزا کنن اشکالی نداره ( مثلا" فرمایشات مقام معظم رهبری رو متاسفانه شبه ناک کنن یا آقایان احمدی نژاد و جلیلی و قالیباف و ریسی و .... رو به باد تمسخر بگیرن و هزاران تا از این موارد ) اما کافیه یکی به اینها بگه بالای چشمتان ابروست اونوقت تمام رسانه ها شروع می کنن به مظلوم نمایی و متاسفانه بازی به گونه ای تغییر می کنه که انگار طرف عاری از هرگونه پلشتی و عیبه و حتی برخی دستگاه ها هم تلاش می کنند که با عوامل آن برخورد کنند بنده با برخورد با عوامل این گونه قضایا موافقم و حتی دلم می خواد برای همیشه بساط این بازی ها جمع بشه اما آسیاب به نوبت ، ما منتظر برخورد با ریس جمهور هستیم بابت تمام بی حرمتی ها به منتقدین و رهبری ، برخورد با هتاکان به ریس جمهور سابق آقای احمدی نژاد ، آقایان ریسی آقایان جلیلی و .... (4444038) (alef-2)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۳:۵۴:۱۰
جناب دکتر توکلی
چرا هیچ اشاره ای به اظهارات خلاف واقع روحانی نسبت به فعالیتهای اقتصادی قانونی برخی نهادها که جناب روحانی بیرحمانه نسبت آنها انتقاد کرد، نکردید؟ (4444042) (alef-2)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۳:۵۶:۳۶
چرا عده ای اصرار دارند که اینها از جانب اصولگراها این کار سخیف را انجام داده اند من خود یکی از اصولگراها سخت هستم ولی به محض شنیدن این عمل زشت به شدت در محافل انتقاد کردم . (4444046) (alef-2)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۲۰:۳۶:۵۲
شما خوبيد ولي اين كار زشت به پاي همه شما نوشته شده برادر (4448222) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۴:۰۰:۲۴
من یک ایرانی هستم و به آقای روحانی هم رای ندادم اما توهین به ارکان و شخصیتهای نظام از جانب هرکس باشد قویا محکوم است و جز تفرقه و نفاق حاصلی برای کشور جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت.

البته مسئولین هم باید حواسشان باشد که بین مردم دیوار کشی ایجاد نکنند بخاطر چند رای و چند روزی ریاست که این امر در مناظرات انتخاب رعایت نشد. (4444054) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۴:۰۴:۵۱
من از هوادارن روحانی هستم اما با تعقیب قضایی شعار دهندگان علیه رییس جمهور مخالفم. این کار مخالف آزادی بیان است. حتی توهین به رییس جمهور هم نباید تعقیب قضایی داشته باشد. مثل کشورهای پیشرفته. اگر توهین قابل تعقیب باشد آن وقت هر نوع اعتراض و نقدی را می توان به توهین تاویل کرد. (4444060) (alef-2)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۲۰:۱۵:۵۹
در این صورت باید قانون تعییر کنه چون ماده 609 قانون مجازات اسلامی برای توهین به رئیس جمهور مجازات تعیین کرده ضمن اینکه در غرب هم عده ای به این صورت سازماندهی شده برای توهین به مقامات عمل نمیکنن و اگر حرفی هم میزنند با کلمات درست یک انتقاد سازنده میکنند. (4444636) (alef-13)
 
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۴:۰۹:۳۲
سلام

اقدامات غیرقانونی از طرف اصول گرا و اصلاح طلب نیست . همدیگر را متهم نکنیم . مگر لاریجانی ؛ باهنر ؛ ناطق نوری و.... اصول گرا نیستند . نباید اجازه دهیم به اسم جناح و گروه وحدت کشور مخدوش شود . هر فردی در مسیر قانون اساسی بود و با کار غیر قانونی مخالف بود دلسوز نظام هست اصول گرا باشد یا اصلاح طلب یا حتی رای هم نداده باشد ولی مطیع قانون جمهوری اسلامی باشد. (4444065) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۴:۳۳:۱۱
آقای توکلی پاسخ دهند
چه کسی کلید شباهت روحانی با بنی صدر را زد. این کلید واژه را چه کسی وارد ادبیات سیاسی کشور کرد. (4444102) (alef-2)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۶:۱۱:۵۵
من به شما پاسخ میدم آقای هاشمی رفسنجانی اولین کسی ابود که دولت احمدی نژاد را با بنی صدر مقایسه کرد .

هاشمی در نامه 19 خرداد 88 خود به مقام رهبری نوشت :

بعد از جریان شوم 14 اسفندماه 1359 با ارشاد امام و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، شهید مظلوم دکتر بهشتی و جناب‌عالی و اینجانب که در شعارهای مردمی به عنوان «سه یاور خمینی» شناخته شده بودیم، با همراهی نیروهای انقلابی و بخصوص نمایندگان متعهد مجلس اول و حزب جمهوری اسلامی توانستیم در جهت زدودن غبارهای ابهامات و سم‌پاشی‌ها اقدامات مؤثری انجام دهیم و امام راحل درد آشنا با تشکیل گروه حقیقت‌یاب و داور، بخشی از حقایق را آشکار ‌کردند. نتایج آن، آگاهی بیشتر مردم و رسوایی فتنه‌گران و در نهایت نجات کشور از خطری بود که دشمنان استکباری و ضد انقلاب طراحی کرده بودند.

البته اینجانب قصد ندارم که دولت موجود را مثل دولت بنی‌صدر معرفی کنم و یا سرنوشتی شبیه آن دولت را برای این دولت بخواهم، بلکه مقصود این است که باید مانع گرفتار شدن کشور به سرنوشت آن روزگار شد. (4444319) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۴:۴۹:۰۷
دشمن مردم کسانی هستند که می خواهند نظرات خود را به نظر مردم تحمیل کنند. (4444126) (alef-2)
 
حقگو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۴:۵۲:۴۱
چرا توهین وزرای بهداشت و مسکن هیچوقت پیگیری نشد؟ اما با 2تا شعار اینقدر اینقدر برآشفته شدند؟ مگر همه آحاد مردم دربرابر قانون برابر نیستند؟ (4444129) (alef-2)
 
اکسیر
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۴:۵۴:۲۷
سلام.پیشاپیش عید همه مبارک بخصوص عوامل الف و جناب توکلی عزیز. اصل نوشته مقبول است. ولی استاد عزیز همه میدانیم با صحبت عقلای دو جناح مشکل حل نمیشه. چیزی ک مشکل رو حل میکنه حاکمیت قانونه. اگه چند مور سفت و محکم برخورد بشه دیگه تکرار نمیشه. از نظر من لطمه چنین حرکاتی بمراتب از حملات داعش مضرتره. این افراد همه چیز نظام رو زیر سئوال میبرن. باور کنید تو مردم اینجور گفته میشه که مگه اینا کی هستن که بهرکسی هرجور بخوان اهانت میکنن و در امانن. چرا این عده خشک مغز نمیفهمن اینکارشون خلاف منویات آقاس؟ با منافع ملی در تضاده. و اصلا بنفع روحانی هم هس. /// ولی اون قسمت از فرمایشتونو قبول ندارم ک بگونه اینکارها رو واکنش اظهارات انتخاباتی ا. روحانی بدانید. بله منهم که طرفدار روحانی بوده و هستم او صحبتهارو ک اینا اعدام بلدن و..... اشتباه میدانم. ولی جناب توکلی روحانی هم یه ادمه. اونهمه به ناروا علیه ش هرچیزی میگفتن. زحماتشو پایمال و خدمات رو خیانت معرفی میکردن. چطور توقع میره که ایشون هیچی نگه. یعنی با وجودیکه اون حرفا از ا. روحانی درست نبود ولی انصافا گناهی نداشت. خلاصه اگه مسئولین واقعا بفکر نظامن, بفکر حیثیت قانون تومردمن و جناحی نیستن باید بشدت این خودسرهارو مجازات کنن. اعتراضی هم باشه راه قانونیش هس. (4444130) (alef-2)
 
توکلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۵:۰۴:۴۹
یک نگاه کنید به نظرات و رای مردم در همین صفحه !!!

مسلم است که مردم دین اسلام را میخواهند تا سعادت دو دنیا را داشته باشند نه محیطی که عده ای به اسم دین بر علیه دیگر فحش و ناسزا بگویند...

مشکل اینجاست که عده ای خود را در دیر السابقون می بینند در حالیکه اینطور شاید بوده ولی الان نیست چون به بیماری عجب و تکبر و انحصار طلبی روی آورده اند


اسلام واقعی معیارش تقواست نه دسته و گروه .... (4444154) (alef-2)
 
قربانعلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۶:۳۰:۲۴
هرزمان که عمل به قانون اساسی درسرلوحه کارهایمان قرار گرفت وحب جاه ومقامهای دنیوی رافراموش کرده وفقط رضای خداوند رادرنظر گرفته شد ان موقع است که میتوانیم باهواهای نفسانی برخوردننموده شاید گوشه ای ازمشکلات مردم ونظام برطرف گردد به امید ان روز (4444349) (alef-2)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۹:۲۰:۵۹
مادامی که یک جناح خود را حق مطلق می داند و خود را مختار به هر گونه حرکت خشن علیه رقیب می داند هیچ تفاهمی در کار نیست... (4444568) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۲۰:۱۳:۰۲
جالب هست که هر وقت اصولگراها اشتباهی هم می کنند از اون اشتباه برای حمله به جناح مخالف استفاده می کنند! در راهپیمایی به رئیس جمهور دوستان توهین کردن حالا عقلای اصلاح طلب باید جوابگو باشند! یا للعجب (4444633) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۱۶:۱۷:۴۶
اینهاکه شعاردادندخائن به نظام هستند.ونبایدبه آنهالقب آتش به اختیارلقب داد (4445686) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۲۰:۴۱:۳۳
متاسفانه در نماز عید فطر هم دوستان این کار را تکرار کردند. (4445981) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۲۳:۱۰:۰۶
وقتی روحانی از توهین به انقلابیون با تمام توان اقدام می کند توقع نداشته باشد وقتی بینشان حضور پیدا می کند سوت و کف هورا بکشند وقتی باد می کاری قرار نیست نسیم درو کنی باید منتظر طوفان باشی (4446221) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.