توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 363105
مشاور رئیس‌جمهور در قم: تخریب دولت تخریب نظام است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۳
مشاور عالی رئیس‌جمهور گفت: انتخابات پیام مردم را به مسؤولان انتقال داده است، دولت و نظام همدل بوده و تفکیک میان این دو بخش معنایی ندارد به همین علت تخریب دولت تخریب نظام اسلامی است.

به گزارش فارس، سید رضا صالحی‌امیری چهارشنبه شب در جلسه شورای اداری استان قم که در تالار معصومیه برگزار شد، با بیان اینکه انقلاب اسلامی گفتمان‌های مختلف را در خود جای داده است، اظهار کرد: گردش سلایق و گفتمان‌ها در نظام اسلامی مهم‌ترین عامل بقا نظام سیاسی در کشور اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه سلایق و افکار مختلف امکان حضور در انتخابات مختلف نظام اسلامی را دارند، اضافه کرد: قانون گردش قدرت در نظام اسلامی وجود دارد به همین علت کسی نمی‌تواند ادعای ماندگاری را داشته باشد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران جذب سلایق مختلف به انتخابات را از ویژگی‌های نظام اسلامی دانست و گفت: افرادی می‌خواهند دایره نظام را تنگ و برخی را از این دایره بیرون کنند در صورتی که در دیدگاه امام خمینی(ره) به عنوان بنیان‌گذار کبیر انقلاب پذیرش سلایق مختلف اصل ضروری برای نظام سیاسی ایران اسلامی است.

وی با اشاره به ظهور سلایق مختلف در دوران بعد از انقلاب اسلامی عنوان کرد: رهبر انقلاب اسلامی اجازه دخل و تصرف به آرای مردم را نمی‌دهند، خلاصه انتخابات ۹۲ پیروزی اراده رهبری با لبیک ملت بوده است.

صالحی‌امیری برگزاری انتخابات سالم برای شنیدن آرای مردم را از آرمان‌های نظام اسلامی دانست و تصریح کرد: اراده نظام و دولت‌ها بر رعایت حقوق مردم است،‌ مردم در هفتم اسفندماه نمایندگان خود را انتخاب کرده‌اند اما اکنون مطالبات مردم در دل صندوق‌های رای نهفته است و باید به صدای مطالبات مردمی که از صندوق‌های رای شنیده می‌شود، پاسخ مثبت دهیم.

وی تاثیر آرای مردم در تعیین سرنوشت مردم را از ویژگی‌های نظام اسلامی برشمرد و گفت: اگر رای مردم در رفع مشکلات تاثیرگذار نباشد مردم جامعه دلسرد می‌شوند، هیچ فردی در نظام اسلامی شأنی به جز خدمت به مردم ندارد.

صالحی‌امیری با بین اینکه دولت تدبیر و امید در شرایط سختی کشور را تحویل گرفته است، عنوان کرد: دولت‌ها ادعای بسیاری داشته اما مرجع قضاوت مردم هستند؛ تغییر نگاه و آغاز قید توسعه در کشور از برکات دولت تدبیر و امید است چراکه مسیر دولت در گذشته به سمت اهداف ناصحیح بوده اما دولت تدبیر و امید مسیر کشور را هدفمند کرده است.

مشاور عالی رئیس جمهور از مبانی عملکردی دولت به شاخص‌های رسمی ارزیابی توسط مردم یاد کرد و ادامه داد: هیچ فردی با داشتن شاخص رشد کشور در حالت منفی نمی‌تواند ادعای توسعه داشته باشد؛ در گذشته اشتغال و تورم وضعیت مطلوبی نداشته است.

وی ایجاد ثبات و آرامش در جامعه را از اهداف دولت تدبیر و امید برشمرد و گفت: ثبات و آرامش امر حیاطی برای نظام اسلامی است و مشکلات مردم در نزاع برطرف نمی‌شود.

صالحی‌امیری یادآور شد: دولت در چشم‌اندازهای رهبری برای پیشبرد اهداف نظام اسلامی گام برمی‌دارد، شاید مسیرها متفاوت باشد اما نقطه هدف نادیده نمی‌شود و کسی حق نادیده گرفتن هدف را ندارد؛ دولت فرمایشات رهبری را فصل‌الخطاب می‌داند و نسبت به آنها عملکرد فریب‌کارانه ندارد و معتقد نیست که از مقدسات برای حیات خود سوءاستفاده کند؛ وزیران به صورت مستمر در قم برای دیدار با مراجع حضور دارند اما از جایگاه آنها استفاده نمی‌کنند.

وی عنوان کرد: اگر عمل مثبتی دیده شود از برکت مردم بوده و اگر اشکال دیده شود متعلق به دولت است و این مشکلات به ارکان نظام اسلامی از جمله رهبری ارتباطی ندارد و مسؤولان نباید برای جبران کاستی‌ها از ایشان هزینه کنند.

صالحی‌امیری با تاکید بر اینکه گرایش‌های مختلف در بدنه دولت حضور دارند، اظهار کرد: رئیس جمهور به هیچ گرایشی وابسته نیست و با نگاه تعاملانه به عرصه سیاست خارجه وارد شده است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی خاطرنشان کرد: بر اساس ادبیات کنونی غرب، منابع تامین قدرت نسبت به گذشته تغییر کرده است و از رسانه و مغز به عنوان قدرتی نرم برای مقابله با کشورهای مختلف استفاده می‌شود؛ ابرقدرت‌ها با تکیه بر رسانه افکار عمومی را مورد تاثیر قرار می‌دهند، در دوره‌ای که با مذاکرات می‌توان منافع ملی را تامین کرد نیازی به تهاجم و تدافع نیست.

وی با بیان اینکه بیشتر از تحریم‌ها تهدیدها و تحقیرها برای مردم مشکل‌ساز شده است، گفت: با پدیده مذاکره هسته‌ای برای نخستین بار میان آمریکا و رژیم صهیونیستی شکاف افتاده که با این امر آرزوی ملت برآورده شده است.

وی با تاکید بر اینکه در صورت تداوم راه گذشته نمی‌توانستیم به نتایج کنونی برسیم، تصریح کرد: با وجود هدف مشترک باید مسیر خود را تغییر می‌دادیم؛ با فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی برای همگان به اثبات رسید که ایشان نسبت به جزییات مذاکرات هسته‌ای آگاهی مطلوبی داشته‌اند.

صالحی‌امیری تعامل با غرب را از محوریت‌های دولت برشمرد و مطرح کرد: مسیر حرکت اقتصادی صحیح بوده اما سرعت نامطلوبی دارد و کشور با کاهش درآمد نفت به کمتر از ۲۵ میلیارد دلار در سال ۹۴ فقط می‌تواند هزینه‌های جاری را تامین کند.

مشاور عالی رئیس جمهور با بیان اینکه نفت وضعیت کنونی کشور را تعیین می‌کند، گفت: دولت با وجود سختی‌های مختلف سال گذشته را سپری کرده و بر اساس گفته‌های مسؤولان ارشد تاکنون این شرایط سخت در کشور تجربه نشده است.

وی اظهار کرد: به جای کارهای روزمره برای جذب رضایت مردم باید به دنبال امور بلند مدت باشیم، در گذشته می‌توانستیم سرمایه‌ها را برای امروز پس‌انداز کنیم.

صالحی‌امیری با تاکید بر اینکه دولت نباید کارهای بنیادین را فراموش کند، عنوان کرد: برخی کارهای روزمره در کوتاه مدت لبخند مردم را به دنبال دارد اما در بلند مدت مشکل‌ساز می‌شود به همین علت نباید به این کارها اکتفا داشته باشیم.

وی تصریح کرد: بدهی‌های بالای ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کمر دولت را خم کرده به همین علت اکنون پاسخ به چالش‌های گذشته و نیازهای امروز مشکلاتی را برای دولت به دنبال داشته است؛ سرمایه اجتماعی یعنی مردم به دولت ایمان داشته و در تصمیم‌ها مشارکت داشته باشند در غیر این صورت نمی‌توانیم مشکلات را رفع کنیم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جلب رضایت مردم را از راهکارهای پیشبرد اهداف نظام برشمرد و گفت: انتخابات مردم پیام آنها را به مسؤولان انتقال داده است، دولت و نظام همدل بوده و تفکیک میان این دو بخش معنایی ندارد به همین علت تخریب دولت تخریب نظام اسلامی است.

وی تفکیک میان بخش‌های مختلف نظام را از تهدیدات کنونی دشمن برشمرد و گفت: مردم به سبد زندگی خود نگاه می‌کنند و تمایزی میان مسؤولان قائل نمی‌شوند.

صالحی‌امیری خاطرنشان کرد: هدف انتقام جویانه، بی‌انصافانه،‌ یک جانبه‌نگری، رویکرد ضداخلاقی، تامین منافع فردی، سیاست‌بازی و رعایت نکردن قوانین سیاست از نشانه‌های تخریب است که به جای انتقاد توسط برخی از افراد مطرح می‌شود؛ هر دولتی که نقد نشود فاسد می‌شود اما تخریب همانند موریانه است که کشور را فاسد می‌کند چراکه تخریب‌گر امکان قضاوت را از مردم می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه دولت به قرار گرفتن در متن مطالبات مردمی اهتمام دارد، گفت: افراد بسیاری به دنبال حاشیه‌پردازی دولت هستند در صورتی که این امر خیانت به مردم است.

صالحی‌امیری رویکرد اخلاقی را محوریت دولت در عرصه‌های مختلف برشمرد و ادامه داد: محور اصلی حرکت دولت برای رسیدن به توسعه ملی حفظ ثبات و آرامش است، در صورت تلاش افراد برای هدایت به سمت فضاهای ناآرام باید کنترل‌ها، نظارت‌ها و مراقبت‌های لازم انجام شود چراکه در محیط آرام مشکلات برطرف می‌شود.

مشاور عالی رئیس جمهور راهبرد نخست دولت در سال جاری را توجه به اقتصاد مقاومتی در عمل دانست و عنوان کرد: بخشی از اقدامات انجام شده در گذشته توهین به ملت، کشور و رهبری بوده زیرا در سال وحدت برخی اختلافات بیشتر شده است.

وی اضافه کرد: جامعه باید در حوزه اقتصاد مقاومتی احساس نیاز داشته باشد و در این راستا باید شعار ملی به گفتمان ملی تبدیل شود تا مردم با باورهای عمیق خود به عرصه اقتصاد مقاومتی ورود پیدا کرده و در سطح ملی تاثیرگذار باشند.

صالحی‌امیری اجماع‌سازی را از راهکارهای رسیدن به ارکان اقتصاد مقاومتی خواند و خاطرنشان کرد: شکاف میان بخش‌های مختلف باید رفع شود تا صدای واحدی در حوزه اقتصاد مقاومتی شنیده شود.

وی افزود: ساختارسازی در حوزه اقتصاد مقاومتی به دولت محدوده نمی‌شود چراکه شوراها و شهرداری‌ها باید در حوزه اقتصاد مقاومتی نقش‌های خود را ایفا کنند، مراجع تقلید و روحانیون به عنوان امین مردم که با بیان خود مردم را مورد تاثیر قرار می‌دهند در این حوزه رسالت‌های مشخصی را بر عهده دارند.

صالحی‌امیری با تاکید بر اینکه مساجد کارکرد گذشته خود را از دست داده‌اند، گفت: ساختارسازی در سطح عمومی باید توسط نهادهای دولتی و غیر دولتی مورد توجه قرار گیرد.
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۱۹:۱۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۰ ۱۰:۰۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۴ ۱۴:۴۹
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۳ ۱۹:۲۳
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۱ ۱۵:۰۲
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۱ ۱۴:۱۹
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۱ ۱۴:۱۲
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۴ ۰۷:۵۹
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۳ ۱۲:۱۳
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۳ ۱۱:۲۹
 
 
کلمات کلیدی : تخریب، دولت، صالحی امیری، مشاور
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.