توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477307
زمینه سازی آمریکا برای حمله به جنوب سوریه به همکاری اردن
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۰
دو هفته پیش، نیروهای ویژه آمریکایی به همراه نیروهای بریتانیایی و اردنی به سمت جنوب سوریه حرکت کردند و در منطقه مرزی «التنف» در مرز سوریه و اردن مستقر شدند. هدف از این اقدام مقابله با برنامه ایران ـ سوریه به منظور خنثی کردن طرح آمریکا در راستای استقرار نیروهای اردنی در جنوب سوریه معرفی شده که زمان آن چندین روز پیش از سفر دونالد ترامپ به خاورمیانه اعلام شده بود. مقام غربی تأکید کرد، واشنگتن همکاری خود با مسکو درباره ایجاد منطقه امن را مشروط به خروج «نیروهای سپاه پاسداران» کرد تا روسیه را درباره طرح جنوب سوریه محک بزند.

به گزارش «تابناک»، در همین زمینه و همزمان با افزایش گمانه زنی ها پیرامون تجاوز نظامی آمریکا به جنوب سوریه، منابع رسانه ای از بازدید هیأت کنگره آمریکا از اردن خبر داده اند. بنا بر این گزارش، سناتورهای آمریکایی ساعتی پیش در قصر الحسینیه با مکل عبدالله، شاه اردن دیدار و گفت وگو کرده اند.

در همین راستا، امرزو نیز جنگنده‌های ائتلاف آمریکا در نزدیکی منطقه التنف، اطلاعیه‌هایی را در مناطق استقرار ارتش سوریه منتشر کردند و مدعی شدند که نیروهای ارتش سوریه، نباید به گذرگاه التنف نزدیک شوند.

در این اطلاعیه‌ها ضمن هشدار به ارتش سوریه در خصوص نزدیک شدن به این گذرگاه، آمده است: «هر گونه تحرکی به سمت التنف خصمانه است و از نیروهایمان حمایت خواهیم کرد».

وبگاه خبری عنب سوریه گزارش داد، ائتلاف امریکا از نیروهای سوری خواسته که به نقطه ایست و بازرسی «ظاظا» عقب‌نشینی کنند، چون به ادعای این ائتلاف، نیروهای آنان در ضمن منطقه امنی حضور دارند که ائتلاف آن را پوشش می دهد.

«البراء فارس»، سخنگوی رسمی گروه تروریستی «جیش مغاویر الثورة» در این زمینه گفت: این اطلاعیه ها در منطقه های «تل شحمی، جلیغم و ظاظا» پخش شده است.

در حال حاضر، ارتش سوریه و نیروهای مقاومت در فاصله 27 کیلومتری منطقه التنف یعنی ایست و بازرسی «الزرقائ» قرار دارند.

«مهند الطلاع»، سرکرده جیش المغاویر پیشتر گفته بود، این گروه در التنف حضور دارند و در تلاش هستند که مانع از پیشروی ارتش سوریه به سمت مرزهای عراق شوند. ارتش سوریه در تلاش است، راه ارتباطی دمشق و بغداد را از سمت سوریه به دست گیرد تا از این طریق بتواند اعزام کمک های نظامی از راه زمینی را تضمین کند.

سال گذشته، ائتلاف بین المللی در منطقه التنف، پایگاه نظامی ایجاد کرد که نیروهای آمریکا و انگلیس آن را فرماندهی می کنند و در حال آموزش عناصر تروریستی ارتش آزاد هستند. در همین ارتباط نیز روزنامه سعودی «الشرق الاوسط»،‌ امروز دوشنبه مدعی شد، مسئولان آمریکایی و روسی، مذاکرات نظامی و دیپلماتیک خود را در شهر امان، پایتخت اردن در خصوص ایجاد «منطقه امن» در جنوب سوریه از سر می‏گیرند.

این روزنامه افزود، این ازسرگیری در حالی است که واشنگتن به حمایت خود از گروه‎های زیرمجموعه «ارتش آزاد» در منطقه «التنف» در نزدیکی مرزهای عراق و حمایت از «نیروهای دموکراتیک سوریه» برای آزادسازی الرقه از دست داعش ادامه می‌دهد و همزمان دولت ترامپ برای شکستن «هلال ایرانی» در سوریه تلاش می‏کند.

این روزنامه سعودی به نقل از یک مسئول غربی نوشت، حملات چندی پیش آمریکا به نیروهای (نزدیک به) ایران و طرفدار دمشق به دلیل ممانعت از پیشروی آنها به سمت اردوگاه «التنف» که در آن معارضان و مربیان نظامی آمریکایی و انگلیسی و نروژی حضور دارند، صورت گرفت و این نخستین باری بود که ارتش آمریکا در آن از مناطق تحت سیطره معارضان سوریه، (مستقیم) دفاع می‎کند.

مسئول غربی افزود: مسئولان روس که همزمان با همتایان آمریکایی خود در پایتخت اردن درباره «منطقه امن» گفت‎و‎گو می‏‌کردند، با وجود بمباران آمریکایی در نزدیکی تنف، به نشست خود ادامه دادند و از آن خارج نشدند.

وی گفت: در مذاکرات آینده، مسائلی چون مساحت «منطقه امن» و شورای محلی و ناظران و کمک‎های انسان دوستانه مورد بحث و بررسی قرار می‏گیرد و علاوه بر آن، واشنگتن موافقت خود با منطقه امن را به «عدم حضور نیروهای ایرانی در منطقه از قنیطره در جولان تا درعا و ریف سویداء و التنف مشروط می‎کند.

مقام غربی تأکید کرد، واشنگتن همکاری خود با مسکو درباره ایجاد منطقه امن را مشروط به خروج «نیروهای سپاه پاسداران» کرد تا روسیه را درباره طرح جنوب سوریه محک بزند.

از سوی دیگر، آمریکا برای حمایت از جنگ آزادسازی الرقه با تشدید حملات هوایی ائتلاف بین المللی، به دنبال تشکیل شورای مدنی برای مدیریت الرقه و ابقای اعراب در آن و وادار کردن «یگان‌های دفاع مردمی کُرد» به دوری جستن از دمشق و تهران است.

مسئول غربی، تحرکات ارتش سوریه و مقاومت در سوریه را «هلال ایرانی» نامید و مدعی شد که همه این تحرکات آمریکایی برای شکستن «هلال ایرانی» و قطع پل ارتباطی ایران با سوریه، عراق و حزب الله لبنان و نرسیدن ایران به هدفش در ایجاد گذرگاه زمینی به دریایی مدیترانه است.
 
کلمات کلیدی : سوریه ، آمریکا ، اردن ، حمله نظامی ، روسیه ، ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.