توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 409906
جابری انصاری: بکارگیری زور و اجبار در امر ترویج حجاب موثر نیست
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۴
حسین جابری انصاری معاون وزیرامور خارجه که به همراه آیت‌الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه به عراق سفر کرده در صفحه تلگرام خود نوشتاری را در مورد دیدارهیات ایرانی با آیت‌الله شیخ محمد اسحاق فیاض و توصیه‌های آیت‌الله در این دیدار منتشر کرد.

به گزارش ایسنا متن این نوشتار به شرح زیر است:

«آیت الله شیخ محمد اسحاق فیاض، از مراجع عظام تقلید، زاده سال هزار و سیصد و هشت شمسی در ولایت غزنی افغانستان، مقیم نجف اشرف از 60 سال قبل تاکنون، از شاگردان و سرآمدان حوزه درس مرحوم آیت الله سید ابوالقاسم خوئی است .
 
آیت الله فیاض (زاده افغانستان) و حضرات آیات شیخ بشیر نجفی (زاده پاکستان) و سید محمد سعید حکیم (زاده عراق)، سه مرجع تقلید مقیم نجف هستند که در حال حاضر پس از آیت الله سید علی حسینی سیستانی (زاده ایران)، بزرگترین علمای نجف اشرف و در کنار ایشان نمایندگان نمادین جغرافیای عمده تشیع [ایران، عراق، افغانستان، پاکستان] در حوزه علمیه نجف محسوب می شوند.

چهارشنبه دوازدهم آبان نود و پنج این توفیق را داشتم که در معیت آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه و هیات عالی قضائی جمهوری اسلامی برای نخستین بار با ایشان دیدار کنم.

آیت الله فیاض در سخنان کوتاه و صمیمی خود در این دیدار با اشاره به مشکل بی حجابی و بدحجابی در ایران و گسترش فرهنگ حجاب در بسیاری از کشورهای اسلامی، برای بهبود وضعیت حجاب توجه به سه نکته را مورد تاکید قرار دادند، اول استفاده مناسب از ظرفیت رادیو تلویزیون و رسانه های گروهی برای ترویج حجاب، دوم پرهیز از بکارگیری زور و اجبار در امر ترویج حجاب که موثر نیست. سوم بازگشت علما و وعاظ به جایگاه ثاثیرگزار سابق خود در تربیت دینی جامعه و پایان دادن به میدان داری دیگر اصناف به جای عالمان در مجالس و مجامع دینی.

آیت الله همچنین با تاکید بر اینکه اسلام و تشیع دین و مذهب اعتدال است، رفتار همراه با اعتدال و تساهل کارگزاران دولت با مردم را ضروری و مقتضای عدالت و طریقه درست حکومت داری دانستند و افزودند: اهتمام کارگزاران دولت نسبت به مردم، اعتماد آنان به حکومت را تقویت کرده و موجب بقا و استقرار حکومتها می شود.

ایشان افزودند: ما پیرو پیامبر اکرم و ائمه اطهار هستیم. نبی اکرم اسلام با مردم چگونه رفتار می کرد که خداوند فرمود "انک لعلی خلق عظیم"، این برای ما درس است. علی علیه السلام با اینکه حق خلافتش را گرفتند و حریم خانواده اش را نقض کردند معذلک با دشمنان خود با اعتدال رفتار می کرد. با مردم باید با روی باز برخورد کرد. به هر کس فحش بدهید فحش می دهد، بد برخورد کنید بد برخورد می کند. اگر با اخلاق خوب رفتار کنیم مردم هم رفتار خوب خواهند داشت. این قاعده هم درباره رفتار دولتها و مردم صدق می کند، هم درباره رفتار مردم با هم، فرقی نمی کند. جلب محبت مردم مهم است.

خداوند را بر توفیق این دیدار شکرگزارم. آیت الله فیاض را عالمی آگاه و همچون دیگر همگنان خود از علمای ابرار در تاریخ اسلام و تشیع، ساده و بی تکلف و بدور از خودنمایی و کبر و غرور یافتم. از خداوند متعال برای حضرتشان طول عمر با عزت و برکت و توفیق خدمت بیشتر به اسلام و تشیع طلب می کنم. بمنه و کرمه»
 
کلمات کلیدی : جابری انصاری، حجاب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.