نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 372006
واکنش توکلی به اظهارات کمیجانی: بانک مرکزی جزئیات اکشن پلان را رو نکرد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۷
نماینده سابق مجلس در واکنش به اظهارات قائم مقام بانک مرکزی مبنی بر تایید توافق ایران با FATF از سوی وی گفت: جزئیات اکشن پلان در اختیارش قرار نگرفته و قرائن نشان می دهد توافق با FATF مشکلاتی برای کشور ایجاد می کند.

احمد توکلی در گفت‌وگو با تسنیم، در رابطه با جلسه ای که در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در مورد مذاکرات ایران با FATF برگزار شد گفت: در جلسه مذکور که بنده به عنوان هییت مدیره دیدبان شفافیت و عدالت دعوت شدم از بانک مرکزی آقای ارجمند نژاد، از وزارت اقتصاد آقای احمدآبادی به همراه مدیران و کارشناسان دیگر حضور داشتند و مطرح شد که اکشن پلانی که قرار است اجرایی شود به نفع ایران است و حتی اگر کارگروه اقدام مالی اینها را نمی خواست باید این موارد را انجام میدادیم. با توجه به توضیحاتی که داده شده به نظر می آید در این مرحله مشکلی پیش نیاید اما در بلند مدت مشکلاتی برای کشور ایجاد می شود چرا که تعریف تروریسم بین ما و طرف مقابل متفاوت است. اما آقایان توضیح دادند که ما تعریف تروریسم را طبق قانون خودمان می پذیریم و FATF این مورد راقبول کرده است.

وی افزود، در این جلسه بحث انتشار عمومی جزییات توافقات با کارگروه اقدام مالی مطرح شد که گفته شد اجازه انتشار جزییات را نداریم و بنده در پاسخ گفتم به هرحال طبق قانون مجبور هستید این جزییات را منتشر کنید.

توکلی ادامه داد، وقتی اطلاعاتی نمی دهید نمی توان قضاوت کرد که چه مقدار عملکرد شما مثبت است، اما چون پنهان کاری می کنید و شفاف برخورد نمی کنید زیر سوال می روید.

نماینده سابق مجلس گفت: من وقتی جزییات توافق را ببینم میتوانم در مورد آن قضاوت کنم اما با توجه به توضیحاتی که شما می دهید به نظر این توافقات در کوتاه مدت مشکلی نداشته باشد اما قرائن نشان می دهد که مشکلاتی در کار هست. با این توضیحات دوستان در ادامه انتشار جزییات توافقات را به آینده موکول کردند.

رییس دیده بان شفافیت و عدالت اظهار کرد، دولتی که از شفافیت دفاع می کند، در عمل شفاف برخورد نمیکند. به چه دلیلی وقتی به یک نهاد بین دولتی تعهدی سپرده می شود نباید این تعهد علنی شود. این روش غیر شفافی است که تفاهم ملی را مخدوش می کند.

وی ادامه داد، اگر توافقی که انجام شده است اشکال نداشته باشد مورد تایید قرار می گیرد و اگر اشکال داشته باشد، شفاف شدن موضوع حسنش این است که خیرخواهان وارد عمل می شوند و جلوی خسارات را میگیرند.

توکلی تاکید کرد، بنده در آن جلسه مسئولین مرتبط را به شفافیت در انتشار اطلاعات جزییات این مذاکرات تشویق کردم و عرض کردم که با توجه به توضیحات شما در کوتاه مدت ممکن است درست به نظر بیاید اما در بلند مدت کشور را تهدید می کند.

احمد توکلی گفت: درجلسه روز یکشنبه اکشن پلان در اختیار ما قرار نگرفت اما دستور العمل های FATFصراحتا می گوید کشورهای عضو باید این توصیه ها و تعهدات کارگروه را پیاده کنند.

این نماینده سابق مجلس در مورد در اختیار گذاشتن جزییات مذاکرات با کارگروه اقدام مالی گفت: قانون دسترسی آزاد به اطلاعات که در سال ۸۸ تصویب شد، به آقایان اجازه نمیدهد که اسناد دولتی را محرمانه تلقی کنند. در قانون مذکور ذکر شده است که هر تصمیمی که به سرنوشت فرد فرد ایرانیان مرتبط است و با حقوق آنها ملازمه دارد، نمی تواند مهر محرمانه بخورد.

وی افزود، وقتی تفاهمی با بیگانگان بسته می شود چرا نباید مردم از آن مطلع شوند، به خصوص وقتی که ایران در فضای پسا برجام از آمریکا ضرباتی خورده است.

توکلی تاکید کرد، مسئولین توجه نمی کنند با عدم انتشار اطلاعات هزینه ای اجتماعی ایجاد می شود.

وی افزود، قانون اساسی میگوید نمایندگان مجلس حق پی گیری تحقیق و تفحص از همه موضوعات کشور را دارند، وقتی این پی گیری برای روشن شدن امور این چنین انجام نمی شود، نامطلوب است.

به گزارش تسنیم قائم مقام بانک مرکزی گفته بود، همه جزئیات اقدامات ایران در چارچوب FATF و نتایج و جوانب ‌آن را در یکی از جلسات مرکز پژوهش های مجلس ارائه و تشریح کردیم و افراد حاضر در جلسه پاسخ ابهامات را دریافت کردند. حتی آقای احمد توکلی هم این توضیحات را پذیرفت و به ما گفت که این توضیحات را در رسانه‌ها مطرح کنید تا نگرانی‌ها برطرف شود.
 
کلمات کلیدی : کار گروه مالی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۳ ۱۸:۳۶:۳۸
دستاوردهای این دولت بعد ها گریبان مردم را خواهد گرفت حتی بدتر از دوران احمدی نژاد... (3822170) (alef-11)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۴ ۰۹:۲۷:۵۰
کلا دستاورد همه دولت ها گریبان مردم رو میگیره . این که جای تعجب نداره .
این هم روش . (3822885) (alef-11)
 
قانون
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۴ ۱۱:۴۲:۲۲
اصلی ترین مسئله امروز کشور ما «عدم شفافیت» در حوزه ها و نهادهای مختلف است. ریشه این عدم شفافیت هم این است که ما نهادها و ساختارهای خودسر زیاد داریم. به نظر می رسد که «قانون» اساسی در کشور ما یک نوشته بی ارزش تلقی می شود. یک نوشته ای که بگوییم ما هم قانون داریم و والسلام. با این وصف مجلس هم عملا یک نهاد غیر ضروری خواهد بود. زیرا قوانینی را تصویب می کند برای اجرا نشدن و نادیده گرفته شدن. این رویه خیلی وقت است که باب شده است متاسفانه! الان آقای توکلی می گویند که «طبق قانون» باید جزئیات رو شود اما نمی شود. آقای مطهری می گوید که طبق قانون باید «آمران حمله شیراز» مجازات شوند نمی شوند. خیلی ها می گویند که طبق قانون باید «آقای احمدی نژاد محاکمه شود» نمی شود. طبق قانون باید برای من جوانی که فوق لیسانس دارم باید «کار» درست شود نمیشود. می بینید که قانون چقدر در کشور ما به سادگی نادیده گرفته میشود. (3823093) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.