نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 501769
شهرداری ها سه برابر بیشتر از نیاز خود نیروی انسانی جذب کرده اند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۴
مدیر کل دفتر امور شوراهای اسلامی شهر و روستا وزارت کشور گفت: شهرداری های نقاط مختلف کشور، سه تا پنج برابر بیشتر از نیاز خود نیروی انسانی جذب کرده اند.

به گزارش ایرنا، بهزاد افشار روز دوشنبه در همایش آموزشی منتخبان پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهرهای استان مرکزی، افزود: بیش از 300 هزار نیروی انسانی در شهرداری های نقاط مختلف کشور فعالیت می کنند در صورتی که بر اساس تحقیقات کمتر از یکصد هزار پست سازمانی در همه شهرداری های کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: به کار گیری نیروی انسانی در شهرداری ها بدون رعایت ضوابط قانونی و برگزاری آمون های استخدامی انجام شده و شوراهای جدید باید چتر نظارتی خود را بر رعایت قانون در همه بخش های شهرداری ها به خصوص جذب نیروی انسانی بگسترانند.
مدیر کل دفتر امور شوراهای اسلامی شهر و روستا وزارت کشور بیان کرد: با توجه به اینکه شهرداری های کشور نیروی مازاد و انباشته انسانی دارند، بخش عمده ای از اعتبارات این نهاد خدماتی به هزینه های جاری و پرداخت حقوق و مزایای کارکنان اختصاص می یابد.
وی، مهمترین هدف مردم از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را ثبات شرایط و خواست عامه مردم از شرکت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را تغییرات علمی و اثرگذار در مدیریت شهری دانست و گفت: بیش از 90 درصد از اعضای شوراهای اسلامی کلانشهر های کشور در دوره پنجم تغییر کرده اند.

افشار اضافه کرد: در شهرهای بالای 200 هزار نفر 70 درصد و در شهرهای کمتر از 200 هزار نفر نیز 50 درصدترکیب اعضای شوراهای شهر تغییر کرده است.

وی، با بیان اینکه سال گذشته بیش از 540 هزار میلیارد ریال در شهرداری های کشور هزینه شده است، ادامه داد: سرانه هر شهروند در برخی از شهرهای کشور کمتر از پنج میلیارد ریال برآورد شده در صورتی که در تعداد محدودی از شهرهای کشور این سرانه از 20 میلیارد ریال نیز تجاوز می کند که نشان دهنده نبودتعادل و توازن در تخصیص و در برخی موارد جذب منابع مالی است.

مدیر کل دفتر امور شوراهای اسلامی شهر و روستا وزارت کشور انتخاب شهردار را نخستین وظیفه شوراهای اسلامی شهر عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه بخش عمده ای از فسادهای مالی و قانون گریزی ها در هنگام تصدی گری سرپرست های شهرداری ها اتفاق افتاده است، انتظار می رود اعضای شوراهای اسلامی در این فرآیند مهم دقت کافی را داشته باشند تا در نیمه راه مجبور به عزل شهردار نشوند.

وی، با بیان اینکه در دوره چهارم بیش 50 درصد از شهرداران در همه نقاط کشور تغییر پیدا کردند، گفت: بر همین اساس بسیاری از طرح های عمرانی حتی در کلانشهر ها نیمه کاره رها شده اند.

افشار، اصل نظارت بر عملکرد شهرداری ها را مهمترین وظیفه شوراها دانست و گفت: دخالت در امور اجرایی به خصوص عزل و نصب های معاونت ها و سازمان های شهرداری ها وظیفه شوراها نیست و مداخله در این امور فرصت خدمتگذاری را هم از شوراها و هم از شهرداری ها سلب می کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این همایش گفت: شوراهای اسلامی شهر در روند شتاب دهی به توسعه همه جانبه استان نقش برجسته و مهمی دارند.

شکرالله حسن بیگی افزود: شوراهای اسلامی مرجع مهم برنامه ریزی و تصمیم سازی کلان در مدیریت شهری و روستایی است و ملاک خدمت در آن تعهد،کارآمدی و تخصص است، بنابراین منتخبان مردم باید از این فرصت به دست آمده به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.
وی اضافه کرد: نظر به نقش مهم شوراها در کمک به حل مشکلات جامعه باید وضعیت معیشتی مردم در لوایح شورا ها مدنظر قرار گرفته و ماموریت های زمین مانده در شوراها در حوزه شهرداری ها و سایر بخش ها جامه عمل بپوشد و فرصت های شورایی به معنای واقعی در راستای نیازهای رفاهی و فرهنگی مردم صرف شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی بیان کرد: مصوبات زیادی از شوراهای اسلامی دوره های قبل اجرایی نشده که این مهم بلاتکلیفی مردم را به دنبال داشته است، بنابراین اعضای شوراهای اسلامی شهر دوره پنجم باید رسیدگی به این مصوبات را در دستور کار قرار دهند و مصوباتی که توجیه اقتصادی و اجتماعی ندارند را از دستور کار خارج کنند.

وی، رعایت قانون و اخلاق مداری را مهمترین وظیفه شوراهای اسلامی دانست و گفت: مردم با حضور حداکثری در پای صندوق های رای دین خود را به نظام اسلامی ادا کردند و انتظار می رود اعضای شوراها نیز با کار و تلاش شبانه روزی نسبت به حل مسائل و مشکلات مردم تلاش کنند.

مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای اسلامی استان مرکزی نیز گفت: 14 دوره آموزشی از سوی این اداره کل برای اعضای پنجمین دوره شوراهای اسلامی استان مرکزی برگزار شد.

حسن قربانی افزود: در چهار سال اخیر 38 هزار میلیارد ریال اعتبار در شهرداری های استان مرکزی هزینه شد که بیش از 9 هزار میلیارد ریال از منابع دولتی و مابقی از محل منابع داخلی شهرداری ها از قبیل ارائه پروانه های ساخت و ساز تامین شده است و بیش از 75 درصد این اعتبارات در بخش عمرانی و مابقی نیز در امور اجرایی هزینه شد.

وی، بیشترین سرانه شهروندی در شهردای استان مرکزی را 17 میلیون 410 هزار ریال و کمترین سرانه شهروندی را نیز 2 میلیون 310 هزار ریال عنوان کرد.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای اسلامی استان مرکزی بیان کرد: سه هزار و 942 نیروی انسانی در شهرداری های این استان اشتغال دارند که از این تعداد 330 نفر رسمی و بقیه به صورت قراردادی و پیمانی فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه جمع آوری پسماند در همه شهرهای استان مرکزی به صورت مکانیزه انجام می شود، بیان کرد: عملیات تفکیک از مبدا نیز در شهرهای اراک، خمین و نراق راه اندازی شده است.

177 نفر عضو شوراهای اسلامی 33 شهر و 12 شهرستان استان مرکزی هستند.
 
کلمات کلیدی : سازمان شهرداری‌ها + وضعیت استخدامی + کارکنان قراردادی شهرداری‌ها
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۵:۴۹:۳۲
بدلیل وجود سونامی بیکاری و اوجگیری مشکلات اقتصادی شدید در جامعه ، هر کسی که دستش به یک جائی بند بوده متأسفانه دست تعدادی از فامیل ها و حتی آشنایان غیر فامیل خودش رو به یک جائی (و نه همیشه به یک کاری !!!!!) بند کرده که شور-بختانه مشکلات ایجاد شده فقط به پرداخت حقوق زاید و بیخودی محدود نمیشه بلکه از همه مهمتر طولانی و کند کردن !!!!! چرخۀ رسیدگی به امور مراجعین می باشد ؛ (4519422) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۱۵:۲۵
واقعا شهرداری ضوابط خاصی برای جذب نیرو ندارد هرکه بخواهد راحت میتواند وارد کار در شهرداری شود فقط باید (4519478) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۷:۳۳:۰۴
دلیل اصلی این همه تخلف در شهرداریها وجود شورای شهر است من اگه رییس جمهور بودم بساط این شوراهای شهر را بر میچیدم (4519594) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.