نظر منتشر شده
۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 411660
درباره ی گرفتاری مردم در هوای بارانی دیروز و پیش بینی غلط هواشناسی
پیش‌بینی کردن پیش کش؛ ما را غافلگیر نکنید
بخش اجتماعی الف، ۱۸ آبان ۹۵
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۵


دیروز باردیگر شاهد آن بودیم که در حالی که تهران را آب می برد؛ بسیاری از مسئولین امر را خواب برده بود.

در هر کشوری سازمان و ارگان‌هایی مسئول مدیریت و رسیدگی به موضوع حوادث و بلایای طبیعی هستند. مدیریت نمودن بحران های ناشی از بروز حوادث طبیعی امری است که نیازمند همکاری و همیاری بخش های مختلفی از جمله سازمان هواشناسی است. این سازمان وظیفه‌ی دیدبانی، پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی در مورد بحران های ناشی از حوادث طبیعی را بر عهده دارد.

واژه هواشناسی همواره با کلمه دیگری گره‌خورده و آن پیش‌بینی وضع هوا است. پیش‌بینی نمودن وضع هوای یک منطقه مبتنی بر علمی به نام هواشناسی است که از آن در سازمانی به همین نام؛  باید تلاش شود تا با به‌کارگیری علم، تجربه و فن خود به جامعه خدمت رسانی انجام گردد. 

همواره در بخش های خبری قسمت مربوط به‌پیش بینی وضع هوای یک کشور، جزو قسمت های پر بیننده بوده و این موضوع شامل حال کشور ما نیز می‌گردد. در سال‌های اخیر بخش های مربوط به‌پیش بینی وضع هوا از حالت سرد و بی‌روح متأثر از نمایش عکس‌های ثابت؛ به برنامه‌های خوش آب و رنگ همراه با تصاویر ماهواره‌ها و جلوه‌های گرافیکی تبدیل شده است. اما این تغییرات فنی بیشتر محدود به بعد برنامه‌سازی تلویزیونی شده اما موضوع پیش‌بینی هوا به‌عنوان محتوای برنامه، وضعیت مطلوبی ندارد.

مطلوب بودن و یا نبودن این موضوع به‌واسطه‌ی توقع غیرعقلانی و قضاوت سخت‌گیرانه نسبت به این برنامه‌ها نیست و کسی از این برنامه‌ها انتظار پیش‌گویی ندارد! به همان سان کسی هم توقع آن را ندارد که پیش‌بینی هوایی صاف به طوفان بدل شود و یا وعده وعیدهای نزولات آسمانی تنها شامل تشعشعات خورشیدی و آفتابی شدن آسمان گردد!

در این سال‌ها شاهد تغییرات سخت افزاری در اجرای برنامه های هواشناسی بوده و هستیم. اما سوال اینجاست که آیا این تغییرات در سازمان هواشناسی نیز اعمال می شود؟ آیا سازمان هواشناسی پیش بینی شبکه های خارجی و اطلاعات بدست آمده از ماهواره های مجهز آن ها را به کار می گیرد؟ براساس شواهد و قرائن پاسخی که در مقابل این پرسش ها به ذهن متبادر می شود منفی است؛ چراکه به کرات شاهد اشتباهات فاحش در پش بینی و یا عدم پیش بینی حوادث مهمی نظیر طوفان سال 93 در تهران بوده ایم.

شاید ارائه تصائیر گرافیکی خوش آب و رنگ، بزرگ‌تر شدن نمایشگر برنامه‌های هواشناسی و همچنین خودمانی تر شدن لحن مجریان عزیز این برنامه‌ها از لحاظ اصل برنامه سازی موضوعاتی مفید تلقی شوند؛ اما صحت و سقم و اعلان به موقع اخبار هواشناسی از پرداختن به این ظواهر بسیار مهم تر هستند. ای کاش در محاسبات و از همه مهم‌تر در اعلان های این بخش از برنامه‌های خبری؛ پیش‌بینی‌ها همچون وحی منزل اعلام نشود.

شاهد مثال این موضوع اشتباهات متعدد در پیش‌بینی های این سازمان است؛ اینکه در این پیش‌بینی‌ها از سرما بگویند و گرما میهمان شهرهای ما شود و یا بالعکس؛ حتماً معلول اشتباه در محاسبات و یا تغییرات ناگهانی شرایط جوی است؛ اما کمتر کسی است که در مواجهه با غافلگیری در مقابل این حوادث؛ بتواند صبوری به خرج دهد و این اشتباهات سهوی را تحمل کند.


دیروز درحالی‌که سازمان هواشناسی خبر از هوای صاف و گذر توده‌ی هوای سرد از آسمان شهر تهران را اعلام کرده بود؛ در هنگام غروب شاهد باران و تگرگ شدیدی بودیم که ملتی را گرفتار آب گرفتگی های ناشی از شرایط نامساعد معابر شهر نمود و بسیاری از مردم را نیز قربانیِ سراپا خیس چنان پیش‌بینی‌هایی ساخت.

این ویدیو بخش هواشناسی اخبار بامدادی شبکه یک سیماست که در آن مرتضی ضرابی کارشناس هواشناسی اعلام می کند هوای امروز تهران(دوشنبه) نیمه ابری است و از بعداظهر شاهد کاهش ابرناکی آسمان خواهیم بود.

تماشا و دانلود

این مسئله سوال برانگیز است که چطور با وجود این همه دستگاه ها و تکنولوژی های موجود در زمینه هواشناسی؛ باید پیش بینی انجام شود که  به نوعی معکوس واقعیت باشد و موجب غافلگیری مردم گردد.اطلاع از شرایط جوی موضوع مهمی است که برای همگان از اهمیت خاصی برخوردار است. تقریباً تمام امورات انسان‌ها از مردم کوچه و بازار گرفته تا مدیر یک واحد عظیم صنعتی؛ ارتباط مستقیمی با شرایط محیطی پیرامون آنها دارد. اولین کارکرد این پیش‌بینی‌ها برنامه‌ریزی برای انجام فعالیت های روزمره و همچنین موقعیت سنجی برای موضوعات مختلف در آینده است.

مطلبی دیگری که باید در اینجا ذکر کرد وضعیت حال حاضر مدیریت این‌چنین بحران‌ها در شهر های کشور است؛ فلج شدن یک کلان‌شهر آن هم به دلیل بارش باران موضوع تأسف باری است که بارها شاهد آن بوده، هستیم و گویا خواهیم بود. این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که طوفان و باران‌هایی که در کشورمان رخ می‌دهد به نسبت کشور چون آمریکا با آن آب و هوای خاصش ناچیز است. با این‌حال در برخی اوقات و در گزارش‌هایی از کشورهای دیگر؛ عدم مدیریت بحران‌هایی نظیرِ سونامی، گردباد و طوفان های مهیب‌ را نشانه‌ی ضعف دولت و سازمان های آن کشورها قلمداد کرده‌ایم و عملکردشان را به سخره می‌گیریم.

موارد ذکرشده موید این موضوع است که توجه ویژه مسئولین ذی‌ربط برای کمک به حل این موضوع ضروری شاید جزو نیاز های اولیه و بدیهی برای مدیریت در کشور چهارفصلی است که از شمال، جنوب، شرق و غرب؛ همواره با ورود جبهه‌های آب و هوایی متفاوت روبرو بوده است. همچنین ضعف در مدیریت چنین بحران‌هایی به‌ویژه در ساعات اولیه؛ امر پیش‌بینی و آمادگی پیش از وقوع مواردی این‌چنین را حیاتی تر می‌کند و انتظار می رود تا در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی شود.
 
در حال حاضر در میانه‌ی فصل پاییز هستیم و چیزی تا ورود به فصل زمستان نمانده است؛ ازاین‌رو مسئولین سازمان هواشناسی باخبر رسانی های به‌روز و پیش‌بینی های درست خود می‌توانند موجب دلگرمی هم‌وطنان در روزهای سرد پاییز و زمستان باشند. به امید آنکه ازاین‌پس برای مدیریت چنین بحران‌هایی به‌جای جلیقه و قایق نجات؛ به‌واسطه پیش‌بینی های صحیح به چتر و چکمه نیاز داشته باشیم.
 
کلمات کلیدی : بارش باران+پیش بینی وضع هوا+هوای تهران
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۳:۱۸:۱۹
بی فرهنگی و بی ... مردم در عکس بالا مشهود است! خودرو های شخصی در لاین ویژه ... ( نمی گید یک وقت پدر مادر خودتان نیازمند اموبولانس و خط ویژه باشد ؟ ) (4006751) (alef-13)
 
جعفر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۷:۵۴:۵۹
متاسفانه پلیس هر وقت دلش خواست مردم رو به خط ویژه هدایت میکنه.و باعث میشه اونایی که به خط ویژه نرفتند قبطه بخورند از قانون مندی خود (4007196) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۰۷:۳۸:۴۱
کار پلیس است برای کاهش بار ترافیکی (4007941) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۳:۳۰:۳۹
اکثر اوقات پیش بینی هواشناسی اشتباه بوده
دیروز دقیقا میگفت هوا صاف میشه ولی اون سبل اومد و تهران رو فلج کرد (4006769) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۳:۵۳:۲۴
به قولی : همه چیزمان به همه چیزمان میاید.

پیشگویی هواشناسی هم به قانون شکنی متاسفانه اکثر رانندگان میاید !! (4006822) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۳:۳۵:۲۳
هیچ کدوم از سایت های معتبر جهانی هم پیش بینی نکرده بودن. زیاد سخت نگیر. پیش بینی با پشیگویی فرق داره. (4006781) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۳:۵۰:۰۷
خداوند حکیم این بارون 10 دقیقه ای رو در حد یک مانور یک ذره واقعی تر !!!! نازل کرد تا گوشی بیاد دست ملت و ستاد بحران هم شاید بخودش بیاد ؛ اینهم از حکمت و دانائی خداوند تواناست که اساسا از اون بارون های چند روزۀ سابق دیگه خبری نیست وگرنه تهران و طبیعتا کل کشورفلج!!!! خواهد شد ؛ (4006814) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۴:۴۷:۴۹
یعنی این مسئولان کشوری نباید یه فکری برای ترافیک کنن؟ واقعاً یه مشکل به این بزرگی و محسوسی رو باید بی تفاوت ازش بگذرن؟ باید خریدن ماشین دوم رو برای هر خانواده مالیاتی کنن. یا تهران رو ویزایی کنن، یا با الگوبرداری از کشورهای پیشرفته یه راه حلی رو انتخاب کنن،آخه تا کی میخواد اینجوری باشه؟؟؟؟ (4006900) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۷:۳۴:۴۴
با این چیزها گوشی دست کسی نمیاد، هر ده سال یکبار زلزله میاد چند ده هزار نفر را تو ایران میکشه گوشی دست کسی نمیاد، با بارون گوشی دست کسی بیاد؟ چند سال از زلزله با دوره 150 سال ایران گذشته یعنی برمبنای آمار و احتمال هر لحظه امکان وقوق زلزله شدید با دوره 150 ساله هست ولی هیچ کس به فکر نیست، شهرداری به عنوان متولی شهر به جای اینکه به خانه های قدیمی ساز که هیچ اسکلتی ندارن مجوز و تراکم برای بازسازی بده به فکر این هست که چطوری زمین فروشی کنه و جیب خودش رو پر کنه. (4007172) (alef-11)
 
مجتبی
Estonia
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۳:۵۰:۱۷
سازمان هواشناسی رو تعطیل کنید وبه جاش سایت جهانی هواشناسی رو به مردم معرفی کنید.اوضاع خیلی بهتر میشه. (4006815) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۳:۵۴:۰۵
هواشناسی ما که تکلیفش روشنه!!! (4006824) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۳:۵۴:۲۰
پارازیت امواج رادارهای هواشناسی رو مختل میکنه مانع پیش بینی درست میشه (4006825) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۴:۵۹:۱۶
پيشنهاد من اين است كه ستاد مديريت بحران را تعطيل كنند تا كمتر حرص بخوريم ،
وقتي شهرداري تنها دغدغه اش شده ساخت و ساز ، تنها وظيفه اش يعني نگهداري مطلوب شهر را از ياد مي برد ،
ضمنا"‌اين چه مترويي است كه يكبار آب مي برد و يكبار برق مي رود ،
حتما"‌بايد منتظر حادثه اي بدتر باشيم ؟
وقت آن نرسيده كه بر روي تاسيسات ، جانمايي و امكانات مترو تحقيق و برسي شود ؟
هنوز خاطره سيل مترو كه ممكن بود به فاجعه انساني تبديل شود را از ياد نبرده ايم (4006918) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۵:۳۹:۰۹
پیش بینی هواشناسی کاملا شبیه پیش بینی مسئولان در پیشرفت و توسعه کشور است . یعنی برعکس عمل میکند (4006987) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۹:۴۶:۰۲
مترو رو اب گرفته بود (4007433) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۰۰:۴۸:۵۳
اكه هواشناسي درست بيش بيني ميكرد منرو را اب نميكرفت؟ يا ترافيك نمي سد، مشكل جاي ديكه هست بابا (4007805) (alef-11)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۰:۱۶:۴۰
خیلی جالب است تا اتفاقی جوی ایجاد میشود فورا تیر همه به طرف هواشناسی نشانه میرود وبه قول نویسنده محترم هواشناسی خیلی مهم میشود در زندگی مردم نقش ..... ایفاد میکند!
ولی در حالت عادی هواشناسی سازمانی بدرد نخور میباشد و بقول دوستمان درش را ببندید وسایت جهانی را معرفی کنید به مردم برای پیش بینی !
یک کم انصاف داشته باشید هواشناسی شاید به به ظاهر رنگ وبوی پیشرفت تکنولوژی را نشان بدهد ولی واقعیت این نیست . هواشناسی سازمانی است مظلوم و کارکنان آن همیشه مورد بی مهری وبی توجهی مسئولین بوده اند واین بی توجهی باعث نابود کردن روحیه کارکنان متخصص ( سرمایه انسانی ) آن شده است . تکنولوژی ساخته دست بشر است وبدون دخالت نیروهای متخصص به تنهایی قادر به انجام کاری نمیباشد . که لازمه آن روحیه باز و انگیزه قوی نیروهای میباشند .
امیدوارم با تقویت وضعیت کارکنان متخصص و باسواد این سازمان شاهد پیشرفت عملکرد بهتری باشیم . و گرنه ادامه این بی اهمیتی وبی توجهی مسئولین کشوری هواشناسی را به پرتگاه هدایت میکنند .
بعضی از دستگاهها از پولهای باد آوره به باد بی مسئولیتی میخورند . و هواشناسی از بی بضاعتی . (4008227) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.