نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 445564
شایعه و فضای مجازی
بخش تعاملی الف - حمید نجف
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۱


چند روز پيش كه مشغول بالا و پائين كردن  انبوه كانال ها و گروه هاي تلگرامي ريز و درشت در گوشيم  بودم؛ چشمم به يكي از گروه هاي  ظاهرا تخصصي افتاد كه كامنت شمارش با سرعت دويست كيلومتر در ثانيه در حال كنتور انداختن بود ؛ با كنجكاوي وارد كانال شدم  به سرعت سراغ تازه ترين مطلب رفتم ؛ كاربري  اسمي داده بود ؛ قبلي هم دو اسم ؛ اسامي مختلف و بعضا آشنا اول فكر كردم كه شايد خدايي نكرده هواپيمايي سقوط كرده و دوستان مشغول ارائه آمار كشته و زخمي ها هستند اما كمي بعد به اصل موضوع رسيدم ؛ گويا شايعه بركناري مديري در يكي از كانال هاي همسايه مطرح شده بود و دوستان اين گروه هم مشغول معرفي جانشين بودند.

اعضا هم سهوا و عمدا وارد اين بازي اسم و فاميل شده بودند ؛ ولوله عجيبي در گروه افتاده بود ؛ گويا جنگي رخ داده  و سپاه سياه شكست خورده همه به دنبال تصاحب غنيمت به وسط ميدان ريخته بودند ؛  حتي بعضي از سرداران و سربازان فرمانده شكست خورده هم براي تصاحب غنيمت نوچه هاي خود را روانه ميدان كرده  بودند ؛ فضاي خنده داري بود ؛ دوستان هر يك اسمي را به عنوان جانشين بعدي معرفي مي كردند. حتي افرادي از ينگه دنيا ؛ از همه جالبتر؛ كپي كاران بودند كه در اين بازار آشفته از پشت پرده بيرون آمده و به معرفي روساي خود مي پرداختند.

دوستان بر سر قبري زار مي زدند كه مرده اي در آن نبود ؛ البته مافياي صنعت هم بيكار نشسته بود  آنها هم از اين آب گل آلود بهره خود را مي بردند و برند خود را با تمام توان معرفي مي كردند ؛ اسامي سه چهار نفر اوليه ؛ به سرعت نور جدول ليست را در مي نورديد و بالا و بالاتر مي رفت كم مانده بود اسم اسد بقال ؛ ميني سوپري محله مهرآباد را هم  در گروه قرار دهند .

نمي دانستم چه كنم بعد از مدت ها سكوت نسبت به اين امر اعتراض كنم يا نه ؛ طي يك كامنتي مختصرا به اين امر اعتراض كردم ؛ نوشتم كه در شان يك گروه تخصصي نيست كه براي تضعيف رقيب به نشر شايعه  و موج سواري با آن بپردازد ؛ نوشتم كه اگر نسبت به عملكرد مديري نقد داريم آن را صراحتا مطرح كنيم ؛ از خيمه شب بازي بپرهيزم و لقمه را دور سر مبارك خود نگردانيم ؛ دوستان هم با مقاومت زياد نهايتا پذيرفتند كه آوار خانه اي كه ستون آن شايعه باشد نهايتا بر سر مالكان آن خراب خواهد شد.

فضاي مجازي فرصتي است براي بالندگي ؛ تبادل و تعامل افكار ؛ محلي براي رشد فكري و آموختن آنچه نمي دانيم ؛ مكاني است براي نقد سازنده ؛ كالبد شكافي عملكردها و حتي جايي براي پيوند بيشتر دوستي ها و رفع كدورت ها ؛ هر چند بعضي از رفتار برخي از مديران هم در پيدايش اين واكنش ها بي تاثير نيست ؛ اما همگي بايد سعي كنيم هيچگاه از دايره انصاف ؛ مروت و مردانگي خارج نشويم و اين فضاي بكر را همچون فضاي واقعي زندگي خود با مكر آلوده نكنيم.
 
 
کلمات کلیدی : حمید نجف
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۱۸:۱۹:۵۸
" فضاي مجازي فرصتي است براي بالندگي ، تبادل و تعامل افكار و ...... " ؛
ولی در دیگر سوی سکه : تیغیست در دست زنگی مست و ....... !!!! ؛ (4167669) (alef-11)
 
نقی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۱۸:۲۵:۰۴
یکی از دلایل رونق فضای مجازی، سانسور عجیب و غریب در رسانه های رسمی مانند صدا و سیما و روزنامه ها می باشد. اگر رسانه های دیداری و شنیداری رسمی و مجوز دار در تبادل اطلاعات آزاد باشند و اعتماد مردم را جلب کنند. این گونه رسانه های تلگرامی و سایر شبکه های اجتماعی نمی توانند جولان بدهند. (4167675) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.