نظر منتشر شده
۴۹۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 295462
تحريم صنعت خودرو تا ورشكستگي/ بحران اقتصادی و خودروی بدتر در انتظار
دکتر ارسطا طالیس، 26 شهریور 94
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۵۱
از گذشته در محافل اين انتقاد روانه رفتار مصرفي مردم ايران می‌شد كه ايرانيان هر آنچه به ايشان بفروشند صف بسته و می‌خرند. مطلعان اقتصاد از اين رفتار ايرانيان در شگفت بودند كه در تمام دنيا وقتي قيمت كالايي افزايش می‌باید به تناسب شيب نمودار، تقاضا كاهش می‌باید ولي در ايران رفتار عجيب مصرف كننده ايراني باعث می‌شود كه وقتي قیمت‌ها افزايش می‌یابد تقاضا براي کالاها نيز افزايش يابد.

اين انتقاد به مرور با نمايش همبستگي مصرف كنندگان در كشورهاي ديگر برعليه اجحاف توليد كنندگان نتيجه كار را روانه تكرار رفتار تحريم كالاي بد يا گران در زمينه خودروي ايراني نمود. اين نوشتار در پي نشان دادن اين موضوع است كه علي رغم درستي چنين رفتاري در زمينه مصرف، اتفاقاً ايرانيان عزيز در اولين رفتار اينگونه خود رو به خطايي بزرگ هستند كه دود برآمده از آن قطعاً قبل از هر كسي به چشم خود ايشان خواهد رفت. در همين راستا نكات زير را در اين زمينه می‌توان مورد بررسي و دقت بيشتر قرار داد.


آيا ايران مزيت رقابتي مطلق يا حتي نسبي توليد خودرو دارد؟ / چرا خودرو توليد می‌شود؟

بررسي مختصر تئوری‌های آدام اسميت در مزيت مطلق توليد و ديويد ريكاردو در مزيت نسبي توليد به سادگي نشان می‌دهد كه ايران در زمينه خودرو نه مزيت مطلق دارد كاراترين يعني حدوداً ارزان‌ترین و باکیفیت‌ترین سازنده خودرو، نه مزيت نسبي (توليد خودرو نسبت به ساير توليدات در ايران هزينه فرصت كمتري ندارد). بنا براين تنها دليل موجهي كه براي اصرار برتوليد خودرو می‌ماند استراتژيك بودن آن به دلايل مختلف (از جمله ارز بري بالا در صورت واردات، تقاضاي بسيار بالا و شغل ساز بودن و غيره) است. در صورت استراتژيك نبود اين كالا می‌بایست عطاي توليد خودرو در ايران را به لقاي آن بخشيد تا مردم كشور با از دست دادن هزينه فرصت كمتر خودرو با كارايي بالاتر خريده و افراد شاغل در اين صنعت نيز در بخش‌های كاراتر كشور مشغول به كار شوند.

باري تا ۳۰ ميليارد دلاري خودرو براي كشور
تقریباً تمامي محاسبات تأیید می‌کند كه خودرو پس از مسكن گران‌ترین و پر هزینه‌ترین كالا در سبد يك خانوار امروزي است. حال اين هزينه هر چقدر در يك كشور خرج شود نياز به پول واحد آن كشور دارد و هر چه از خارج كشور وارد شود نيازمند ارز زياد براي خريد آن می‌باشد. امروزه تقریباً يك خودروي نسبتاً ارزان و البته عمومي در بازارهاي جهاني حدوداً ۱۴ هزار دلار قيمت دارد. از طرفي كشور ايران سالانه به يك ميليون و پانصد هزار خودرو نياز دارد. اين مقدمات نشان می‌دهد كه اگر قرار باشد به هر دليلي صنعت خودرو در كشور وجود نداشته باشد، كشور سالانه به ۲۱ ميليارد دلار ارز نياز دارد. چند سالي كه به همين منوال بگذرد می‌توان لااقل يك هزينه ۹ ميليارد دلاري سالانه براي لوازم يدكي اين خودروها متصور شد. به عبارتي هلاكت صنعت خودرو سازي در كشور حدوداً سالانه ۳۰ ميليارد بار ارزي بر كشور وارد خواهد نمود. اين مقدار از درآمد نفتي فعلي كشور نيز بسيار بيشتر است. البته ذكر دو نكته در ازن زمينه قابل توجه است:

• در صورت افزايش تقاضا براي دلار و ارز و افزايش قيمت آن و به تبع اين رويداد افزايش قيمت خودرو، لاجرم دوباره تقاضا براي خودرو ۱۵ هزار دلاري كم شده كه وضعيت به دو طرف ميل خواهد نمود. ميل خريد مردم به خودروي ارزان تر جهاني (مثلاً خودرو هندي و بي كيفيت تر از الان) و حالت دوم انصراف از خريد خودرو ميل به سمت خريد كالاهاي ديگر. بنابراين مقداري از بار نياز به دلار و ارز در دراز مدت كاهش خواهد يافت و البته قيمت دلار ديگر كاهش نخواهد يافت.

• خودروي توليد صنعت امروز تا حدي ارزبري دارد كه بايد اين عدد را از بار ۳۰ ميليارد دلاري ايجاد شده در آينده كسر نمود.

گراني تمامي كالاها، بحران ارزي و اقتصادي كشور / نتيجه نهايي كار تحريم خودرو داخلي

فرض كنيم مردم ايران طي يك كمپين حق مدارانه راه ورشكستگي خودرو سازان كشور را هموار نمودند. نتيجه چه خواهد شد؟ هر فردي كه به يك خودرو نياز دارد ۱۴ هزار دلار براي كشور نياز ارزي ايجاد می‌کند. سؤال اين است اين ارز از كجا خواهد آمد؟ فرد مذكور يا توان دارد كه لااقل ۱۴ هزار دلار براي كشور توليد كرده و صادرات كند تا باري براي كشور نباشد و يا اينكه ۱۴ هزار دلار را بر دوش ديگر افراد جامعه رهسپار خواهد كرد. در مجموع ديده شد كه ۳۰ ميليارد دلار تقاضاي ارز ايجاد می‌شود. سؤال اينجاست. اين ۳۰ ميليارد دلار در ازاي كدام افزايش توليد در كشور خلق می‌شود كه لااقل درصدي از آن قابل صادرات باشد كه اين قسمت و كسر بشود ۳۰ ميليارد دلار؟ قطعي است كه در كوتاه مدت اين اتفاق نخواهد افتاد.

سؤال اين است كه در اين صورت مردمي كه به حق خودرو بهتر می‌خواهند با چه چيزي در كشور روبرو خواهند شد؟ در اين حالت بازار پول از نوع ارز به شدت با افزايش تقاضاي ۳۰ ميليارد دلاري روبرو شده و از سويي بازار كالا با افزايشي برابر آن مواجه نيست. نتيجه افزايش سرسام آور نرخ دلار در بازار خواهد بود. شايد دلار ۳ يا مثلاً ۵ برابر شود. نتيجه اين می‌شود كه همان خودرويي كه مردم فكر می‌کنند الان با ۱۵ هزار دلاري ۵۱ ميليون تومان می‌خرند بايد به قيمت ۱۵۰ و شايد هم ۲۵۰ ميليون تومان بخرند! قدرت خريد مردم افزايش نيافته پس مجبور هستند همان ۵۰ ميليون را خرج كنند كه در اين صورت با نرخ مثلاً ۱۰ هزار تومان براي هر دلار می‌توانند ماشين ۵ هزار دلاري بخرند. يعني ماشيني كه تقریباً در بازارهای جهاني وجود ندارد. يعني از همين پرايد به قولي حلبي پاره فعلي كه ۵ هزار دلار قيمت آن است نيز بايد دست بشويند!

قيمت خودروهاي ايراني و خارجي / آش آنقدر هم شور نيست
در توليدات گران‌تر خودروهای ايراني در سطح خودروهاي مشابه شكي نيست ولي آش به آن شدت كه در شايعات فضاي مجازي نشان داده می‌شود شور نيست. گاهي وضع به گونه اي است كه مردم فكر می‌کنند با كنار گذاشته شدن اين شرکت‌ها، خودرويي مثل بنز را به قيمت پرايد خواهند خريد! موارد زير قيمت ارزان‌ترین خودروها در ساير شرکت‌ها يا كشورها را به صورت نمونه نشان می‌دهد

ارزان‌ترین خودرو تويوتا
ارزان‌ترین ماشین شركت تویوتا یاریس می‌باشد. مدل نرمال ۵ در آن کمی بیشتر ۱۵ هزار دلار یعنی ۵۰ میلیون تومان. اين درحالي است كه مردم پراید ۲۰ میلیونی را در داخل ايران حدوداً ۵ هزار دلار می‌خرند و اين عجيب است كه بخواهند از ماشين ۲۰ ميليوني انتظار ۵۰ ميليوني داشته باشند. اين مقايسه شوري كار را كمتر می‌کند. يعني ايشان بايد مثلاً پژي پارس اي آل ايكس اتوماتيك را با ياريس مقايسه كنند نه پرايد را.
http://www.autoguide.com/auto-news/۲۰۱۱/۱۰/top-۱۰-cheapest-new-cars-you-can-buy.html

• لینک‌های زير زير ارزان‌ترین خودروها در كشور انگلستان را نشان می‌دهد
http://blog.caranddriver.com/the-۱۰-cheapest-new-cars-sold-in-america-for-۲۰۱۴/

• از ۱۰ هزار دلار به بالا حدود ۳۵ میلیون تومان
http://www.carbuyer.co.uk/reviews/recommended/best-cheap-cars
• ارزان‌ترین خودروي جهان
ارزان‌ترین ماشین جهان قیمت ۱۵۰۰ دلار می‌باشد. البته اگر بشود نام آن را خودرو گذاشت. قيمت اين خودرو حدوداً ۵ میلیون تومان می‌باشد. اين خودرو بسيار ضعيف از هر نظر بوده و به نوعي تكامل همان موتور سه چرخه هندي را بيشتر نشان می‌دهد.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tata_Nano

با انحصار بي تحرك چه كنيم؟ / قهر نسبي، تلاش براي ورشكستگي يا راهكاري ديگر

اگر هدف از كمپين فعلي هشيار كردن خودرو سازان كشور باشد اين حركت می‌تواند بسيار مفيد باشد. اين سطح از تحريم (قهر نسبي) بايد ايشان را در فشارهاي مختصري بيندازد. اين فشار اگر در حدي باشد كه ايشان بدانند تلاش بيشتر، هزینه‌های لازم بيشتر و كم كردن هزينه مازاد نسبت به آن به صرفه است قطعاً اين كار می‌تواند تأثیر خوبي روي ايشان بگذارد. ولي اگر قرار باشد كه مردم تا آخر كار و به قولي «اندكي صبر سحر (ورشكستگي خودروسازهاي داخلي و باز شدن در بهشت خودروهای خارجي) نزديك است «حركتكنند تا اين شرکت‌ها دچار ورشكستگي بشوند قطعاً دود آن اول به طريقي كه گفته شد در چشم مردم ايران خواهد رفت.
از طرفي نيز بايد به مردم حق داد. ايشان بايد تا كي صبر كند تا اين صنعت با انحصار ايجاد شده و حمایت‌های دولت بر گرده آن‌ها سوار باشد و به خود تكاني در حد تكانهاي ديگران ندهد؟

به نظر می‌رسد عدم داشتن مزيت حتي نسبي ايران در اين زمينه بايد روش‌هایی براي ايجاد اين مزيت به كار گرفته شود. در صورتي كه بازار از انحصار خارج شود خودرو سازان می‌دانند بايد بالاترين تلاش‌های علمي و كاري را از خود بروز دهند. اين كار می‌تواند با ايجاد چند شركت داخلي (از طريق سرمايه مردمي و پذيره نويسي اي كه مثلاً براي بانک‌ها صورت می‌گیرد) و سپس اتصال آن‌ها به شرکت‌های متنوع و قدرتمند خارجي از كشورهاي مختلف اتفاق بيفتد. با اين كار هم دانش و قدرت فني وارد بازار داخل می‌شود و هم اين كالاي مهم و ارز بر در داخل توليد شده و اشتغال زايي آن نيز براي مردم حفظ خواهد شد و هم با چند جانبه گرايي انحصار موجود شكسته می‌شود
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۰:۵۹:۴۷
در بسیاری از کشورها لیزنگهای رویایی باعث ماشین دار شدن مردم میشه (3193532) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۵۰:۳۷
بنده الآن ساکن روسیه هستم و اینجا با 750000 روبل (یعنی حدود 35 میلیون تومان) میشه تویوتا کرولا 2015 خرید با کلی خدمات هنگام و پس از فروش. کی میگه ارزون ترین ماشین تویوتا یاریس هست با 35 میلیون؟
http://www.toyota.ru/new-cars/corolla/index.json modelsComparer (3194413) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۴۷:۳۲
ریشه ای به موضوع نگاه کنین. دولت قبلی با حباب سازی بر روی نرخ کالاها با توجیه تحریم استکبار جهانی باعث شد تا مدیران و دلالان خواص که سهام این شرکتها رو داشتن سوپر میلیاردر بشن.
حباب شرکت بورس هم نتیجه طبیعی حباب سازی نرخ سهام این شرکتها بوده که توسط مسئولین اقتصادی در بخش بورس و صنایع دامن زده شد. حالا این نویسنده محترم سعی دارد تا بدون توجه به GDP کشورها و فساد اداری مالی، ایران را با کشورهای اروپایی مقایسه کند.
راه برون رفت از ورشکستگی صنعت خودرویی و خرج از رکود سایر صنایع، بازخواست از مسئولین اقتصادی در مورد انگیزه شان از حباب سازی باید باشد نه محکوم کردن مردمی که خودرو ایمن و هم طراز قیمتی با جهان را خواستار است (3194592) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۱۸:۳۸
ال 90 ارزانترین خودرو انگلستان است با حدود 5000 پوند که با کسر کالیات و قیمت روز ارز این خ.ودرو نبای بیش از 125 میلیون باشد (3194667) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۰۹:۴۱:۱۴
آره آره آره شما درست میگی!!!!
شما تو انگلیس زندگی میکنی قیمت های اونجارو بهتر میدونی ما هم تو جوادیه ایم قیمت اینجا رو می دونیم.
خودتو ناراحت نکن (3199551) (alef-11)
 
جعفر
۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۱۰:۵۹:۰۳
مختصر تئوری‌های آدام اسميت در مزيت مطلق توليد و ديويد ريكاردو در مزيت نسبي توليد به سادگي نشان می‌دهد كه...

خدای من از دست این دکترهایی که خودشان سوار بهترین ماشینها هستند و برای مردم پراید (مرگ) را میطلبند
مرگ خوبه اما برای همسایه ؟؟؟
جناب دکتر ارسطاطالیس
اولا که در یک کشور چندین صنعت و تجارت
برای درآمدزایی و ارز آوری وجود دارد
کشاورزی - توریست - صنایع دستی و .....
هیچ لزومی ندارد که کشورما همه نوع صنعت را داشته باشند
مثلا تولید موبایل داریم ؟ قدرت مبارزه با اپل سامسونگ سونی و .... داریم ؟
ارز بری در موبایل چند میلیارد است ؟ قاچاقهای دیگر چه ؟
اگر دلتان برای دلارهای خارج شده
جهت خرید خودرو خارجی میسوزد
چرا برای موبایل و سیگار و لوازم خانگی و دیگر قاچاقها نمیسوزد ؟؟؟
آقای دکتر
با چند تا آدام اسمیت و دیوید ریکارد نوشتن
نمیتوانین خود را برتر و دانشمند تر از عموم مردم تلقی کنید
باید در صنعت کشاورزی -روش آبرسانی مدرن
و نیز صنعت توریست سرمایه گذاری شود
همانند ترکیه که دارد دلارهای مسافران را .....
1-خودروسازر داخلی نیز قیمتها را نصف کند
2-مودبانه حرف بزند
3-گارانتی 5 ساله بدهد
تا ازشان بخریم
در غیر اینصورت
نمیخریم
نمیخرید
نمیخرند
چوا اونها به ما محتاجند و ما دیگر به اونها احتیاجی نداریم (3199729) (alef-11)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۳۳:۴۹
نویسنده این متن فکرکرده ماازپشت کوه اومدیم شایدم گمرکی سنگین وکمرشکن روحساب کرده وقیمت داده.بهرحال ماخودروی صفرایرانی نمیخریم (3194707) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۲۶:۴۱
تازه این قیمت ماشین+ تعرفه واردات به روسیه هست.
اصل قیمت ماشین ارزونتره.
حالا تو ایران با 35 تومن چی میشه خرید؟ 405 که مال 30 سال پیشه! (3194793) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۶:۳۰:۰۳
آقای دکتر !... شما به چند نکته بدیهی اصلا توجه نکردید:

ماشینهای ساخت ایران از زیر بوته که در نمی‌آیند، آنها هم هزینه ساخت دارند که در مورد ارزانترین آن یعنی‌ پراید، شرکت سایپا مدع ۶ تا ۷ هزار دلار هزینه است... یعنی‌ پراید غیر قابل قیاس با مثلأ تویوتا کورولا، فقط ۷۰۰۰ دلار تفاوت قیمتی دارد و پژو پارس فقط ۴۰۰۰ دلار ... که اگر فقط کاهش مصرف بنزین را در طول دوره استفاده از این جایگزینی در نظر بگیریم، پراید و پژو پارس از تویوتا برای خانواده و کشور گرانتر در میاید که اگر با هزینه‌های تعمیر، لوازم یدکی ، آلودگی‌، تلفات، مجروحان و در نظر بگیریم به مراتب گرانتر است.... در مورد اشتغال مگر هر کشوری که خودرو ساز نیست، مکانیک و تعمیرکار و... نیاز ندارد؟!... حداکثر اتفاقی‌ که میفتد، ۲۰ یا ۳۰ هزار کارگر خط مونتاژ از کار بٔر کنار میشوند که مطمئن اگر به تولید کننده خارجی‌ توافق هسود، در آن خطوط تولید مشغول به کار با حقوق مکفی استخدام خواهند شد، و تنها کسانی‌ که باید نگران باشند، مدیران و مهندسن فرمایشی و رانتی هستند که شرکت خارجی‌ هرگز حتی یک سنت یا ریال برای استخدام آنها خرج نخواهد کرد! و بلاخره چه کسی‌ گفته که ایران نیاز به ۱.۵ میلیون خودرو دارد؟!... البته نیاز دارد ولی‌ ایران به خیلی‌ چیزهای دیگر هم نیاز دارد... ۵۰۰ هزار خودرو رو و تاکسی روز با کیفیت و مصرف کمتر به مراتب بهتر از ۱ میلیون خودرو سرتاسر زیان است و بیسیری نکات بدیهی دیگر... تعجبی ندارد با این تفکرات، خودرو سازان ما ۵۰ سال است که در جا میزنند (3194965) (alef-13)
 
مرتضی
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۱:۰۷:۴۹
آقا جان بحث اشتغال بهانه هست.دولت میتونه خیلی راحت مدیریت درخشانشو! تو این خودروسازا به شرکتهای مطرح خودرو ساز خارجی واگذار کنه به شرط استفاده از نیروی کار ایرانی و تولید بروز ترین محصولاتشون در ایران.اینطوری بحث اشتغال تا حد زیادی حل میشه.ولی به خاطر سود سرشاری که از قبل این دو شرکت میبره حاظر نیست این کار رو بکنه. (3195925) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۴:۰۴:۱۶
شما که میفرمایید با کاهش قیمت بنزین یعنی انتظار دارید با توقف تولید داخل و آغاز تحمیل هزینه سالانه 23 میلیارد دلاری یکهویی ماشینهای پر مصرف داخلی غیب شوند که مصرف کاهش یابد و کاهش تقاضای بنزین جبران مافات کند؟ کاش آمار مقایسه ای مصرف بنزین خوزستان که کلا منطقه آزاد هست و اتومبیل با تعرفه صفر، با سایر نقاط کشور را مشاهده میفرمودید تا میزان کاهش مصرف سوخت در صورت ورشکستگی خودروساز داخلی و واردات آزاد رو ببینید. (3196121) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۰۸:۳۷:۲۴
انزلی هم منطقه آزاده ولی فقط خودرو های خاصرو ثبت سفارش میکنن. اگه قیمت خودرو زیر ۵۰میلیون باشه اجازه واردات نمیدن. وگرنه تا الان همه گیلانی ها پراید ها رو دور ریخته بودند. (3202001) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۱۰:۰۹:۵۹
شما فکر می کنید که یهویی همه میرن و خودروی خارجی میخرن و خودرو های داخلی ای که دارند رو میندازند دور ؟! شما تا خودروی فعلیت رو تبدیل به پول نکنی ، میری یه خودروی جدید بخری ؟! همه ی این تغییر و تحولات زمان میبره. نیاز مردم به خودرو هم بر اساس اعلام شرکتها و دولت و سازمانها نیست ! (3202178) (alef-11)
 
كيانوش
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۲:۳۳:۳۷
ترجيح منافع جمعي به منافع شخصي زماني ارزش داره كه درنهايت باعث نفع شخصي بشه! يعني مثلا تويوتا از اول اينقدر با كيفيت نبود، انقدر مورد حمايت مردم ژاپن قرار گرفت تا به اينجا رسيد! يعني اگر قرار باشه ما هي از توليد ملي حمايت كنيم و اونا پيشرفت كه نكنن هيچ، پس رفت هم بكنن خب اين حمايت ما كاملا بي فايده س و خيانت به خودمون و دارايي هاي ماست! يعني مثل اينه كه ما پولمون رو توي جوب بريزيم! درضمن نميدونم چرا آقايوني كه ميان دفاع ميكنن از توليد ملي فقط رو قضيه ي اقتصادي زوم ميكنن و مثلا ميگن قيمت پرايد به نسبت زياد نيست! در حالي كه معضل اصلي محصولات ايران خودرو كيفيت خييييلي پايين اون هاست! يعني اگر پژو ٢٠٦ با كيفيت (كه توليد ٢٠سال پيش پژوئه كه خود شركت پژو هم همچين توليد كننده ي مطرحي نيست) توليد بشه، ما ازش حمايت ميكنيم، ولي وقتي ميبينيم هرروز از كيفيت اون ها كاسته ميشه و ماشيناي جديد از همون ماه اول پاشون به تعميرگاه باز ميشه، قطعا ديوانه نيستيم كه پولمونو پاي همچين ماشيني بديم... (3195694) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۱:۱۵:۴۷
دوست عزیز تویوتا چند سال از تاسیسش میگذره؟
60سال؟اصلا بگیم 70 سال
الان محصولاتش به همه دنیا صادر میشه و هر ساله چند مدل جدید هم به بازار ارائه میده.
حالا ایران خودرو
چند سال دیگه نیم قرن از زمان تاسیسش میگذره ولی.....!45 سال هست که کارش شده زدن پیکان و پیکان وانت!و پژو !
به این نمیگن حمایت.مثل بچه ای هست که تا 40 سالگی از باباش پول توجیبی میگیره و به همین دلیل نیازی به کار کردن هم نمیبینه. (3195933) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۹:۴۷:۳۰
اشتغال حدود 25هزار نفر در دو خودرو ساز عمده به قیمت همین تعداد کشته در جاده ها اصلا مقرون به صرفه نیست اگر منظور نویسنده اشتغال مشاغل وابسته می باشد در صورت واردات این مشاغل وابسته همچنان حفظ خواهد شد . ضمن اینکه انتقاد و مشکل مردم با کیفیفت و قیمت محصولات است همه می دانیم که ایران قدرت رقابت با خودروسازهای بزرگ را ندارد و در عمل تبدیل به مونتاژکار خودرو شده و در حال حاضر اکثر قطعات خودروها چینی است و خودروهای 25 سال پیش اروپا ، پژو 405 ، با قطعات چینی تولید می شود لذا اگر خودرو با کیفیفت و به روز و با قیمت مناسب تولید و عرضه شود قطعا مورد حمایت مصرف کننده ایرانی قرار خواهد گرفت. ضمنا مقایسه پراید و تویوتا از لحاظقیمت و کیفیفت درست نیست بهتر است یک خودرو با کیفیفت پراید را از نظر قیمت جهانی مقایسه کنید که فکر کنم در حد همان خودرو هندی 1500 دالار باشد نه
بیشتر (3195837) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۵۴:۲۴
مردم چقدر پول دارند، انگار میخوان نان بخرن. فقط گریه و ناله کردن را بلدن. الان فکر نمی کنم خانواده ای باشه که دو سه تا ماشین چند ده میلیونی نداشته باشه. (3194418) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۲۳:۴۷
واقعا شما كجا زندگي مي كنيد ؟؟؟!!!!! (3194507) (alef-13)
 
مریم
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۲:۱۳:۰۱
کجا زندگی میکنند ؟
بنظر من که از درد و رنج مردم بدور هستند آقای دکتر
ایشون با ذکر چند نام اسمیت و ریکاردو میخواهند بگویند
که تمامی حرفاشون دقیق و علمی و درسته و همه مردم بایستی حرفشان را گوش بدهند . اما
نمیدانند که کار کردن زیاد و جمع کردن 20 میلیون برای
پراید و خراب شدنش براحتی و یا چپه شدنش و ... هدر رفت و از بین
رفتن منابع ملی است اما اگر اجازه بدهند که تویوتا و بنز در ایران کارخانه تولید داشته باشند هم جان مردم در امان میماند که مهمتر از دلارهایی است که آقای دکتر غصه دلارها را میخورند (بجای جان هموطنانشان ) و هم اینکه مصرف بنزین و آلودگی هوا و .... نیزکاهش می یابد . بهتر است بیشتر بفکر جان هموطناناتان باشید تا دلار
در ضمن برای جلوگیری از بیکاری بهتر است که از پتانسیلهایی که خدادادی هستند استفاده کنیم
همانند توریست
پس باید فعالیت بنز و تویوتا و ... در ایران کارخانه تولیدی داشته باشند (3195478) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۳۷:۰۶
معلومه خبر از دل مردم نداری خیلی ها دوچرخه هم ندارن (3194553) (alef-13)
 
دانشجو/
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۴۰:۴۳
کی به نویسنده این مطلب دکترا داده./ (3194566) (alef-13)
 
نیازمند
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۳۲:۲۰
داداش 10 هزار تومن ! نه 1000 تومن داری بمن قرض بدی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3194702) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۵۵:۳۸
از جردن چه خبر؟ هوا چطوره؟ (3194835) (alef-13)
 
بازنشسته کشوری
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۷:۲۴:۲۹
معلوم میشه که شما استفاده بهینه! از رانتها کرده ای و همه را مانند خود می پنداری! (3195063) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۷:۳۰:۴۱
چرا فکر کن، من ندارم (3195069) (alef-13)
 
سجاد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۱:۳۸:۳۷
فکر نکن (3195440) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۱:۴۵:۲۷
آقا/خانم محترم بهتر است اول حرف را مزمزه کنید بعد بیان کنید، سه تا؟؟ (3195449) (alef-13)
 
فرناز
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۳:۱۱:۱۵
اين حضرات خودرو ساز چرا حاضر نيستند براي يك بار هم كه شده بگويند
هزينه توليد هر كدام از محصولاتشان چقدر مي شود؟
مثلا" هزينه توليد پرايد چقدر مي شه كه حدود 22 ميليون به مردم مي دين؟ (3195546) (alef-13)
 
مازیار
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۹:۴۴:۲۲
نفست از جای گرم بلند میشه . با این فکر کردنت !
خونواده هایی داریم کهنون شبشون رو بسختی گیر میارن یا حتی پول دوا و دکتر بچه شون رو ندارن. زورشون به خریر دوچرخه هم نمیرسه چه برسه به دو سه تا ماشین ! (3195832) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۵:۵۷:۳۵
واقعا (3196257) (alef-13)
 
مازیار
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۷:۳۷:۲۸
از همه کسایی که زحمت کشیدن و وقت گذاشتن و جواب عاقلانه و منطقی به این تحلیل آبکی (که به شعور ملت ایران توهین میکنه) دادن و حرف حساب زدن بی نهایت سپاسگذارم.
مقاومت و همراهی تا موفقیت کامل... (3196361) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۰۷:۵۷:۱۶
اطراف شما (محلهی شما ) شاید اینطور باشه عزیز شمال شهر نشین پاستوریزه (3201903) (alef-11)
 
من
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۵۶:۰۸
همیشه تعصب بی جا مانع پیشرفت بوده است
چند سوال داشتم که انتظار پاسخ منطقی می باشم
چند درصد خوروی ملی سمند ما تولید داخل می باشدکه نیاز به ارز بری آن نیست؟
پاسخ:همانطور که مشاهده گردید با افزایش سه برابری نرخ ارز قیمت سمند نیز به این میزان افزایش قیمت پیدا کرد و این یعنی وابستگی به ارز و واردات قریبا کامل قطعات و تجهیزات این خودرو.پس بحث اول به نظر بنده منطقی نیست
این بحث را هم بفرمایید که در صورت واردات خودروهای با کیفیت و کم مصرف خارجی ما چفدر صرفه جویی در انرژی،کاهش مرگ و میر و از همه مهمتر حفاظت محیط زیست خواهیم داشت که در صورت غفلت از این امر همان بلایی که به سر دریاچه اورمیه آمد اتفاق خواهد افتاد و با بودجه یک سال نفت هم کاری برایش نتوانیم انجام دهیم
به جای تهیه این گارشات و دخالت در امور عادی جهان و بحث افزایش قیمت و کاهش تقاضا که یک امر منطقی می باشد به فکر چاره ای بر صنعت ودرو بیندیشید.
من به عنوان نفری که در صنعت هستم خدمتتان عرض میکنم که صنایعی مانند ایران خودرو و هر صنت بزرگ کشورمان کهاز یک اندازه ای بزرگتر شد نیاز به مدیرانی واقعی و ادانش از خارج از ایران میباشند.ایران مدیران صنایع بزرگی ندارد و این باعث زیان بسیاری از صنایع کشور گردده است (3194424) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۵:۱۶:۰۵
نیاز نیست "مدیر" باشد!
همین که به آنچه اینها می پسندند "اعتقاد" داشته باشد کافی است! (3194860) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۷:۰۶:۴۹
برای حمایت کارگران و ... راه های دیگه هم هست به جای اینکه ارابه مرگ بسازید و اینطوری پول بگیرید از مردم رسما مالیات بیشتر بگیرید که حداقل بدونیم پول بابت چی میدیم. اون مالیات رو خرج کارهای درست بکنید. خودروسازی که ارز بره و پول اضافه هم میگیرن و نا سپاس هم هستند تازه به مردم هم توهین میکنند منطقا باید نابود شه. شفاف سازی کنید پول بگیرید از مردم ولی بدونیم کجا مصرف میشه (3195026) (alef-13)
 
ع.2
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۲۲:۴۸
نویسنده متن پاسخ دهند . خودروسازان مگر واردات قطعات و ... را با کدام منبع دلار انجام می دهند که اگر مردم این کار را انجام دهند و از آن منبع دلار استفاده کنند قیمت دلار کن فیکون می شود ؟
نوشتید " شايد دلار ۳ يا مثلاً ۵ برابر شود ..." (3194504) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۲۰:۳۲
اینها دروغه قیمت ارز شاید تاثیر داشته باشد در قیمت تمام شده ولی نه تاثیر خطی بلکه با ضرایبی این تاثیر شاید در حد 30 الی 40 درصد باشد نه 300درصد (3194676) (alef-13)
 
بهمن
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۵:۱۶:۲۷
نویسنده چوب را بطرف خودروسازگرفته ولی به سرمردم میزنه!حرف مردم اینه کل یک پژوجی ال ایکس به ایران خودرو بنا به گفته خودشان(کمسیون 90)حدود12ملیون تمام میشه .اینکه 30 ملیون میفروشن 18ملیون پاداش مدیران است .مردم میگویندپاداشتان را کم کنید.سرهرماه پاداش .حق جلسه .حق ماموریت .اینا هستن که مردم ناراضی میکنه! (3194861) (alef-13)
 
منصور
۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۲۳:۴۴:۴۵
اینها فکر می کنند که هیچ کس غیر از خودشان حساب و کتاب بلد نیست. م یگویند که نمی شود از قیمتش کم کنند. نخیر، می شود. به شرطی که از پاداش ها و سودهای این و آن کم کنید. وگرنه که اصلا نمی شود. (3201656) (alef-11)
 
محمدعلی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۶:۰۰:۵۰
نویسنده متن احتمالا بیشتر حس ترحم نسبت به مافیای بازار خودرو دارد تا مردم!!!!!!!!!!!!!! (3194929) (alef-13)
 
مهندس مکانیک
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۲۴:۴۱
اگه ارزانترین خودرو 15 هزار دلاره
پس رنو چطور می خواد ماشین 5 هزار یورویی توی ایران تولید کنه؟؟؟؟؟
ضمنا الان دیگه مردم داخل سبزی فروشی و صف نانوایی از اوضاع جامعه با خبر نمی شن دکی جان!!! ما هم مثل شما با تکنولوژی اینترنت آشناییم و بلدیم چطوری قیمت خودرو رو از بازار توکیو و شانگهایی و دبی استعلام بگیریم
آخه تو چطور دکتری هستی که اینجوری محاسبات کردی که با واردات فقط خودرو نزول ارزش ریال در برابر دلار سه برابر می شه؟
نمی دونی وقتی خودروی خارجی وارد می شه مثل هیبریدی ها مصرف بنزین تا چند برابر کم می شه و هزینه واردات بنزین که بسیار بیش از ارزش خروج دلار به واسطه ورود خودرو هست کم می شه؟ هزینه کاهش آلودگی و سرطان و درمان هزار مرض دیگه رو توی محاسباتت نمییاری؟
بابا یه وقتایی بعضی ها سایه بشینن و خدمت نکنن کمتر آسیب به خلق الله می زن مثل این برداران و مدیران با کفایت خودرویی.
ما نفت خیزیم دکی روی پترو شیمی اگه سرمایه گذاری کنیم از یه بشکه نفت 40 دلار نمی گیریم 4000 دلار می گیریم
پیشنهاد می دم از نو کنکور بدی، بابت تحقیقی هم که در این زمینه فرمودی ازت تشکر می کنم. (3194511) (alef-13)
 
1206
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۵:۰۴:۱۰
خیلی حال کردم مخصوصا "پیشنهاد می دم از نو کنکور بدی" ایول. (3194846) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۵:۱۹:۴۲
پیوست به فرمایش شما:

خودروی روز دنیا کجا و پراید با فن آوری 20 سال پیش و پژو با فن آوری 30 سال پیش کجا!؟
ماشین های هم نسل پراید و پژویی که ایران خودرو و سایپا به مردم میندازن رو با 1000 دلار هم میشه خرید.
یه نگاهی به شبکه های فروش ماشین بندازین بد نیست. (3194867) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۶:۵۵:۰۸
سلام
دم شما گرم، حرف دل ما رو زدی! (3195003) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۹:۲۴:۳۴
درود بر تو مهندس مکانیک

از طرف یک مهندس برق (3195256) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۶:۴۱:۴۰
حرفت قبول اما تو هم میتونی درس بخونی دکتر بشی. (3195762) (alef-13)
 
جم
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۹:۲۳:۱۰
به نظر من فارغ از درستی یا نادرستی استدلال شما، ادبیاتتون بسیار زننده و غیر علمی و مشمئز کننده است (3195812) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۲:۰۶:۰۶
درود بر تو ای مهندس مکانیک
از طرف یک مهندس کامپیوتر (3195992) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۲:۳۸:۲۵
دم شما گرم
مقاله خيلي ابكي بود، فكر كنم نماينده خودرو ساز ها هستن
نيسان ساني توي دوبي ٥٥٠٠٠ درهم بدون پيش پرداخت
سود ساليانه ٣ درصد (3196029) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۲۱:۴۱:۳۸
عالی بود (3196647) (alef-3)
 
احسان
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۴۱:۱۵
مرد حسابی ملت رو چی فرض کردی؟!
هرکسی یه سرچ تو نت بزنه میفهمه قیمت بهترین مدل یاریس زیر 10000 دلاره!
آسمون ریسمون بافتی که چی بشه؟!
اتفاقا مردم نمیخرن این دو تا شرکت بنجل ساز یا ورشکست بشن یا حداقل تکنولوژی آلمان رو با استاندارد های آلمان تحویل مردم بدن! (3194567) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۲۶:۴۴
تا پراید صفر نشه 12-13 میلیون نمی خریم (3194687) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۵:۱۹:۴۵
ای کاش در منابع آموزشی مدارس ما کمی از اصول اقتصاد به دانش آموزان یاد داده می شد مثلاً :
منابع مالی محدودند
برای واردات باید درآمد ارزی داشته باشیم
تراز مثبت و منفی چیه
شغل چگونه ایجاد میشه
برای ایجاد شغل به چه مقدار سرمایه گذاری نیاز است
واردات و مصرف کالای خارجی چگونه اشتغال را از بین می برد
ما در اقتصاد کشوری مصرف کننده هستیم نه تولید کننده
بهره وری اشخاص چه تاثیری در رشد اقتصادی کشور دارد.
و خیلی بدیهیات دیگر (3194868) (alef-13)
 
شهروند بی طرف
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۷:۰۳:۲۶
امیدوارم ارزش پول ملی بره بالا تا حرفی برای گفتن نباشه
ب امید اون روز (3195018) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۸:۳۷:۱۵
من چند سالی آلمان زندگی می کنم با حقوق 4 ماه می تونم یک فولکس واگن نو ولی مدل 2014 را بخرم و یا یا با حقوق فقط دو ماه بنز و بی ام دبلیو دست دوم بخرم و یا یک ماشین از دم قسط بنز را وردارم
اعصابم داغون می شود وقت یاد دوران خرید اولین ماشینم در ایران می افتم. قبل از عروسیم سرمایه چند سالم و با مقداری قرض و وام دادم یک روآ خریدم افتضاحی قیافه و طراحی و راحتی ماشین یک طرف، 20 بار برای روغن ریزی ماشین نو نمایندگی رفتم درست نشد. قبل از مسافرت بردم نمایندگی سرویس کردند و لنت ترمز هم تو لیست بود!! موقع مسافرت متوجه شدم خوب نمی گیره بردم تعمیرگاه دیدم لنت کهنه سرجاشه !! (3195187) (alef-13)
 
خسروپرویزمشعوفی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۰:۲۶:۴۱
یک کلام...ختم کلام نمیخریم تا ادب بشن اونایی که از ما مردم میخوان به بهانه حمایت از تولید داخلی با جون خودمونو زن و بچه هامون بازی کنیم تا جیب بعضی ها پر پول تر بشه.....این تو بمیری از اون تو بمیری ها نیست (3195347) (alef-13)
 
BB
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۳:۵۱:۳۸
هر کاری کنین ما خودرو ایرانی نمی خریمممممممممممممممممممممممممممممممم (3195582) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۱:۳۱:۵۴
پراید 21میلیونی 5هزار دلار/؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!دلار را5هزار حساب کردی نویسنده با سواد؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!با حساب خودت پراید 7 هزار دلاره (3195949) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۳:۳۷:۲۸
من فقط یه سوال از نویسنده محترم دارم:
سالانه چه مبلغی بابت کیفیت پایین ماشین ایرانی باید وزارت بهداشت هزینه کند؟؟؟؟؟؟؟ (3196092) (alef-13)
 
همایون
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۶:۲۳:۴۷
چرا به مردم این حرفای مضحک رو ارائه میدید آقای تحلیل گر سرانه ی درآمد در اروپا 40 هزار دلاره در ایران حدود 4 هزار دلار ( نقل از وزیر صنعت و معدن ) یعنی با یه حساب کتاب اون ماشینه به اصطلاح 50 میلیونی برای اونا 10 میلیونم در نمیاد .

دوم : شما که این کاره نبودید چرا عطش خودرو رو در مردم ایجاد کردید و حالا موندید.
سوم :ما مطمئنیم که پراید به این قیمت فوق العاده بالاست.

چهارم: ایربگ راننده ( سرنشین ها پیشکش ) و ABS در ایران آپشنه این خنده داره.

پنجم : جوابه این همه عزیزای مردم رو که کشته شدن کی می خواد بده خود مسئولین پلیس راهور گفتن تصادفاتی که در خودروهای داخلی منجر به فوت میشه در خودروهای خارجی منجر به جرح میشه.

ششم : رسانه ها اوایل از این کمپین حمایت یا نسبت به اون ممتنع بودند حالا خیلی مثل اینکه به خودرو سازی فشار اومده چون همه بسیج شدن جهت برگردوندن مردم به بازار خرید خودرو (3196281) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۹:۱۳:۲۳
جناب نویسنده لطفا همه نکات را در نظر بگیرید، به این مطالب توجه کنید و جواب من را بدهید:
شرکت ایران خودرو تولید کننده خودرو تندر 90 است که آن را رنو معرفی می کند. این خود رو متعلق به شرکت داسیا رومانی است که شرکتی مانند ایران خودرو است و از تکنولوژی رنو بهره می برد.
http://www.daciagroup.com/en
در سایت همین شرکت خودرو تندر 90 را با نام لوگان و در گالری خود بخش لوگان در دنیا ، در ایران هم معرفی می کند.
http://www.daciagroup.com/en/gallery/logan-in-the-world
این شرکت در روی صفحه اول سایت خود همکاری رنو - داسیا را 15 سال معرفی می کند و می گوید تفریبا در تمام اروپا و اروپای شرقی و بسیاری از کشورها از جمله ایران فروش دارد.
سوال : چگونه یک خودرو ساز رومانیایی توانسته است در مدت 15 سال خودرو و برند خود را با تکنولوژی رنو جهانی کند ولی ایران خود رو در اولین مدل همین شرکت به اسم رنو در جا می زند؟
دوم قیمت محصولات جدید این شرکت در اروپا بین 7990 تا 11990 یورو با احتساب همه تعرفه ها به فروش می رسد .

http://www.dacia.fr

این خودررو ها در کشور سوئیس که کشوری بسیار گران در اروپا است بین 8900 تا 14900 فرانک سوئیس یه فروش می رسد.

http://www.dacia.ch/fr
یعنی مبالغی بین 31 تا 32 میلیون تومان (برای ارزانترین ) و 48 تا 53 میلیون ( برای گرانترین) برای هر خودرو.
و تمام توسعه و رشد این شرکت در اروپا و دنیا فقط در 10 سال بر اساس اعلام سایت اینترنی کشور فرانسه این شرکت بوده است.
سوال : چگونه است که فقط بعد از 5 سال تاسیس گروه داسیا رنو و در 10 سال فعالیت در اروپا داسیا به اینجا رسید ولی خودرو سازان ما با تمام حمایتهای مردم در پیش خرید و بازار بزرگ ایران و حمایتهای دولتی فقط محصول دست چندم و تاریخ گذشته و بی کیفیت تحویل مردم ایران دادند ورود به بازار جهانی پیش کش شما؟

http://www.dacia.fr/

جواب : انحصار و عدم رقابت (3196476) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۰۳:۲۱
این توجیه ها فایده ای نداره مردم ایران جلو ظلم به خودشون را دارن می گیرن ظلم هم اینه که خودروی داخلی را با قیمت دلار باید بخرند یعنی چند برابر قیمت. (3193537) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۴۳:۱۷
متاسفانه بعید است که حرکت هماهنگ مردمی برای نخریدن خودروی صفر به نتیجه برسد . این حرکات در کشورهای آزاد جواب می دهد اما در ایران پول مردم رو بر می دارن (همون بیت المال مظلوم رو عرض می کنم!) و می دن به خودروسازها لذا بلاخره بودجه اونها رو از بودجه عمومی کشور می پردازن و خودرو را ارزان نمی کنند. در ضمن خودروی وارداتی رو هم 2 برابر قیمتش به دلار آزاد، مالیات و سود بروبچز واردات کننده انحصاری! از مردم بیچاره می گیرن خیلی بهشون فشار بیاد تعرفه مالیات واردات رو 200 درصد می کنن تا خودروی داخلی به قیمت فعلی به صرفه درآد!!!!!!!!!!!!!!! به هر حال حکومت ایران بدجوری برای رفاه مردم ایران تلاش می کنه!!!! (3194573) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۹:۴۶:۴۸
مردم ایران خیلی از مسئولان و جایگاه فعلی کشور در جهان جلوترن (3196506) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۱۵:۱۶
ظلمهای خودروسازان یکی دو تا نیست. اما برای من به شخصه یک جریان برای اینکه به ورشکست کردن اونها کمک کنم کافیه و اصلا قابل بخشش نیست. یادمون نرفته چند سال پیش یک مدل از پژو 405 در موارد متعدد آتش می گرفت و یک عده زنده زنده میسوختن و تا مدتها با اینکه حتی بعضی از مقامات پلیس هم اعتراض داشتن سازنده خودرو زیر بار نمی رفت و بعد از اینهمه آدم سوزی تازه قبول کردن که یک مشکل فنی نسبتا کوچک بوده و با هزینه کمی قابل اصلاح بوده.

اسم این حرکت رو چی می گذارید؟ اینکه از اول دقت نکردن که این مشکل پیش نیاد به کنار. اونکه مدتها بعد از این جریان و با آتش سوزیهای متعدد باز هم زیر بار نرفتن که مشکلی که با هزینه نسبتا کم قابل اصلاح بوده رو اصلاح کنن و جلوی زنده سوختن آدمها رو بگیرن رو چجور میشه بخشید؟ (3194779) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۳:۵۷:۳۱
بزرگترین ظلم رو دولت با تعرفه 130-140 درصدی خودرو خارجی در حق مردم انجام می دهد.
در نامردمی و ظلم دولت و خودروسازان همین بس که ، که با همدستی هم مردم رو مجبور به سوار شدن روی این ارابه های مرگ می کنن.
اگر دولت به این کارهای ...ش ادامه بدهد و از خودرو سازان باز هم حمایت کند، مردم پاسخ دندان شکنی خواهند داد.
دولت باید دست از حمایت از خودرو سازان بردارد.
به آقای روحانی اطلاع بدهید ، مردم می خواهند سالم و سلامت زندگی کنند، دوست ندارند برای سود یه عده بانکدار رباخوار و مشتی تابوت ساز بمیرند. (3195713) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۴:۱۰:۱۳
تعرفه90% لطفا با اگاهی کامنت بنویسین (3196132) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۹:۴۹:۰۳
به نظرمن این تعرفه های اعلامی فقط یک بخشی از تعرفه واقعیه. در عمل یک سری هزینه پنهان دیگه میاد روی خودروی خارجی وگرنه نمیشه انقدر بین خودروی داخلی و خارجی تفاوت باشه. (3196510) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۰۸:۴۱:۰۹
بعضی خودروها بالای150درصد تعرفه (3197136) (alef-3)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۰۵:۳۱
التماس نکنید خودروی ایرانی نمیخریم (3193539) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۹:۳۶:۱۲
این خودروسازها صبح تا شب جون میکنن، ماشین با بهترین کیفیت رو مفت میدن دست مردم، خدا نکنه بعد صدهزارتا ماشین آخ بگه، خودشون رو نابود میکنن، سال به سال هم دارن ضرر میدن فقط از جیب میگذارن برای حمایت از تولید ملی و اشتغال.

من که راضی نیستم اینقدر خودروسازها به زحمت بیفتن به خاطر همین:

خودروی صفر نمی خرم! (3195267) (alef-13)
 
هوشنگ
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۰۸:۲۹
بخاطر مشتی آهن قراضه که پولش به جیب پول دار ها برودمردم باید خفت وخواری بکشند.این دودی که شما بیان میکنید به چشم شما وسرمایه داران میرود نه مردم مسلمان این مملکت .ممکن است دودکباب به چشم مابرودولی شما وخودروسازان دود توهین به مردم به چشمتان میرود تا درسی باشد برای شما که نگوئید ما افکار مردم را مدیریت میکنیم.(ما هرگز ماشین بی کیفیت وگران نمیخریم) (3193545) (alef-13)
 
کارمند
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۵۵:۵۳
ترجیح میدهیم پیکان 80 سوار شیم نه خودرو صفر گران و بیکیفیت. جانمان را از سر راه نیاوردیم (3194423) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۰۳:۵۱
ما 40 سال پیش خودروهای روز دنیا رو در ایران تولید می کردیم که البته بیشترش مونتاژ بود مثل بیوک، کادیلاک، شورلت، تویوتا و غیره. حالا هم داریم خودروی 20، 30 سال پیش رو تولید می کنیم آنهم با کیفیت بدتر از آن زمان! یعنی فقط پسرفت کردیم! (3194767) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۹:۵۳:۲۹
افرین به شما من سمندم را فروختم و یک پیکان تمیز خریدم تا خودروسازان بفهمند مردم ایران چیزی حالیشان می شود و تا ابد نمی توانند مردم را کودن فرض کنند صبر می کنیم تا سحر دولت بدمد (3195295) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۱۰:۳۸
اين حرفا چيه؟؟؟؟ ارجاع ميدم به گزارش تحقيق و تفحص مجلس از خودرو سازها ؟؟؟؟؟ ما هم 6 واحد اقصاد پاس كرديم؟؟؟؟؟؟ دولت مقصر اصليه چرا؟؟؟ ايران صنعت خودرو تقريبا با كره آغاز كرد اونها كجا ما كجا؟؟؟؟؟؟ دولت بياد همين الاتن خودرو و سايپا بده به آلماني ها بگه بنز و بي ام بايد در ايران توليد بشه با استفاده از پرسنل ايراني ها ؟؟؟؟؟؟؟ خود به خود همه چي درست ميشه (3193549) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۴۳:۲۶
نکته خوبی رو اشاره کردید. الان همه خودروسازها میگن اگه ما نباشیم باید خودرو وارد بشه در حالی که اگه اونها نباشن و مافیای خودرو بگذاره، خودروسازهای خارجی ظرف دو سال میتونن در ایران خط تولید راه بندازن اول بصورت مونتاژ بعد کم کم یک سری قطعات در داخل ایران تولید میشه. همه خودروی با کیفیت تر در ایران تولید میشه هم قیمتها پایین تر میاد هم اشتغال بیشتر میشه و هم میتونیم با صادرات خودرو حداقل به کشورهای اطراف ارز آوری داشته باشیم و اقتصاد کشور رشد کنه. (3194735) (alef-13)
 
احسان
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۰:۵۱:۵۸
در جایی گفته شده که ایران مزیت رقابتی نداره!
چرا ایران مزیت رقابتی نداره؟؟؟ایران به خاطر مسائل سیاسی و البته فساد اداری قادر به رقابت نیست و باید این مسائل حل بشوند وگرنه ایران مزیت رقابتی دارد همه طوره (3195372) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۱۴:۲۲
لطفا اطلاعات اشتباه به مخاطب ندهید.
در لینک زیر قیمت اتومبیل های زیر 15 هزار دلار را ببینید مه همه برای 2016 هستند.

http://www.thecarconnection.com/price/new,price-range-0-15000

نامردی نکنید و منتشر کنید
قیاس با مخاطبان (3193555) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۳۰:۲۱
تازه هر کدوم از این ماشینا وقتی یه سال از تولیدشون میگذره، حداقل 30 درصد ارزو میشن! (3194370) (alef-13)
 
سرافراز
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۲:۲۴:۳۱
تازه اين قيمت‌ها با احتساب حقوق كارگراي آمريكاييه - اگر تو ايران مونتاژ بشن قيمتشون خيلي خيلي كمتر ميشه (3195489) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۱۴:۵۵
همین الان هم داریم به قیمت دلار خودرو می خریم پراید مگه طلاست که 20 میلیون قیمتشه دلیل 20میلیون بودنش مگه غیر از اینه که بر مبنای دلار قیمت می زارن (3193558) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۱۸:۰۶
مردم ایران باید جلوی تمامی گرونی ها همینجوری وایسند اجازه ندهند که بهشون زور بگن و بهشان قیمت ها را تحمیل کنند (3193565) (alef-13)
 
نمکدون
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۷:۲۸:۱۹
اگه این یکی را به سامان برسونیم بقیه گرانفروشان ماستهاشون را کیسه میکنند! (3195068) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۱:۲۱:۰۰
تا انحصار هست همینه برادر من . باید هر انحصاری شکسته بشه (3195655) (alef-13)
 
مسعود
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۱۸:۱۵
حداقل بیست و پنج سال از این ملت شکیبایی موافق دیدند،اما خودرو سازان بدترین بی احترامیها و نازلترین کیفیت را بابت پولشان از خودرو سازان دریافت کرده اند.حالا هر روز هم تقاضای افزایش قیمت بیشتر به دولت دادن هم مزید نخریدن است.مدیران کاردان و مشتری مدار که به کیفیت خودرو و افزایش ایمنی و رضایتمندی مشتریان ارزش میگذارند باید در این شرکتهای خودرو ساز به کار گرفته شوند. (3193566) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۷:۳۲:۲۷
هیچوقت توهینی رو که جلو چشمام یه نمایندگی بی وجدان ایران خودرو به یه مشتری شهرستانی بینوا کرد فراموش نمیکنم....به خدا از انسان بودن خودم احساس شرم کردم (3195769) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۲۴:۰۹
صنعت خودرو در کشور وجود نداشته باشه
چجور کشور به 21 میلیارد دلار ارز نیاز خواهد داشت؟!
نگرفتم (3193575) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۰۳:۰۹
واردات ماشین رو که دولت دلارش رو با بوس تامین نمی کنه که، با دلار معامله انجام میشه با شرکت های خارجی و دلارش رو دولت باید تامین کنه (3194437) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۱۹:۵۸
اهان .
اگه منظورتون این چندتا نمایندگی انحصاری که در دست دوتا خانواده هست خوب مهم نیست برچیده بشن.
تعرفه گمرک رو کم کن ماشینهای روز اروپایی و آمریکایی رو اجازه بدن خود مردم ثبت سفارش کنن و وارد کنن
بعدش دولت هرچقدر هم خرج کنه مطمئنا از اون ور خیلی بیشتر از اون مقدار و از مشتری میگیره
باید ببینیم کشورهای دیگه مثل حوزه خلیج فارس چطور عمل میکنن . (3194675) (alef-13)
 
حسن قلی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۵:۱۳:۴۸
تعرفه های واردات و معقول کنید اجازه صادرات و واردات آسون برای همه عموم آزاد باشه. تامین هر نوع ارز با خود مردم, بازم حرفیه؟؟؟ (3194859) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۸:۴۶:۵۷
همین الان هم قطعات آشغال چینی با موتور 20 سال پیش فرانسوری را خودروسارها با همان دلار می خرند! اگر مردم خودشون بخریند جنس بهتری می خرند (3195195) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۲۵:۲۵
بعضی از خودروهای تولید داخل اصصصصصلا نباید تولید شود از جمله پراید . بنابراین مقایسه شما از اساس اشتباه است. هر چقدر دوست دارید گران کنید کو پول؟؟؟ کو خریداررر؟؟؟
.در ضمن دود در چشم مشتری و این حرفا باز هم تهدید مردم است فقط کمی مودبانه تر از حرفهای نعمت بخش. (3193577) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۶:۵۹:۱۹
با سلام
کاملا صحبت شما به جا است. (3195010) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۲۶:۵۸
به نظرم خودروسازها برای جلوگیری از ورشکستگی بهتر یه 40 درصد قیمت حداقل بیاورند پایین سود کم در عوض فروش بیشتری می کنند
در غیر این صورت یه 6 ماه هم وضعیت موجود ادامه داشته باشد باید در کارخانه های خودروسازی برای همیشه بسته شود! (3193579) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۱:۳۵:۱۸
40 درصد خیلی کمه حداقل 200 درصد باید کم بشه (3195429) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۲۹:۰۱
ایشون به دستمزد کارمند و کارگر ... ابدا اشاره ای نکردن .
به ماشینهای دست دوم تو خارج اشاره ای نکردن . که با 35 میلیون یا 40 میلیون چه ماشینهایی میشه سوار شد. (3193581) (alef-13)
 
پامچال
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۱:۰۳:۴۶
سایت محترم الف و همشهریهای گرامی باسلام. پراید 20 ملیونی معادل تقریبا 6000 دلار است. در اروپا و امریکا میتوان خودرو های دست دوم خوب و مطمئن به شرح ذیل را خرید: نیسان suv مدل 2008. تویوتا کمری 2006. هندا سویک 2005. مزدا 323 مدل 2008.میتسوبیشی suv 2010 مرسدس و بی ام دبلیو 2005.و.......................... (3195635) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۹:۵۶:۴۴
یعنی دقیقا برعکس گفته خودروسازان که ما رو مسخره کردن، با کاهش تعرفه ما میتونیم با پول پراید، بنز سوارشیم البته بنز مثلا 10 سال پیش که زمین تا آسمون از پراید که تکنولوژیش مربوط به 25 سال پیشه بهتره. (3196522) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۳۲:۰۱
فقط نخریدن چاره کار است .
این همه حمایت شده ولی حالا به مشتری چنگ و دندان نشون میدن .
باید ورشکست بشن (3193583) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۳۲:۱۵
آخه برادر عزيز كه داري براي خودت مي بري وزمي دوزي كه اگه مردم خودرو بي كيفيت بخرن همه چي به خوبي و خوشي ختم به خير مي شه،ارز بيرون نمي ره و ايجور حرف ها. اولا همين الان داره براي خريد قطعه چيني ارز بيرون مي ره، دوما مردم انتظار خودرو با كيفيت متوسط دارن همين. يعني ما نمي توانين يك خودرو در حد خودرو چين بعد چندين سال توليد كنيم؟حرف مردم اينه، اگه تغيير در روند توليد ايجاد نشه مردم هم اشتياغي به خريد ندارن،آخه چند سال بايد يك خودرو مثل ٤٠٥ يا پرايد و يك نواخت سوار شن؟؟؟ (3193584) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۲:۳۳:۲۱
قطعا میتونیم مثل چین خودرو تولید کنیم. فقط شما بیا مثل کارگر های چینی و با وضعیت و حقوق اونها کار کن تا بتونیم. (3195498) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۰۱:۱۲:۲۳
الان کارگر ایرانی از کارگر چینی کمتر حقوق میگیره (3196922) (alef-3)
 
یک
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۰۸:۰۱:۱۵
خودروی چینی MVM 315 هیجده میلیون در میاد تو ایران 40 میلیون میفروشند . هزینه کارگرها پنج برابر هم بگیریم کمتر از 25 میلیون میشود. (3197071) (alef-3)
 
حامد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۳۲:۲۷
با اینکه هیچ وقت نظرات منو چاپ نمیکنین و با اینکه با خودم عهد کرده بودم دیگه نظر ندم، ولی باز نظر میدم!
در درستیه کلیت صحبت شما درسته شکی نیست ولی انتقاد اساسی که بهش وارده اینه که به هیچ راهکاری به جز قبول وضعیت فعلی اشاره نشده. در همین راستا من پیشنهاد میکنم که افرادی که در راه حمایت از صنعت خودرو کشته میشن رو شهید محسوب کنیم. خیلی پیشنهاد عجیبی نیست، چون بنا به صحبت شما اونا در جهته منافع ملی و حتی در راه عزت و سربلندی ایران کشته میشن...
اینجوری مردم راحت تر میتونن با ایثاری که در خرید خودروهای ملی انجام میدن کنار بیان. (3193585) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۳۳:۴۷
برای همینه که نظرات جنابعالی حذف میشه دیگه
در ضمن جهته نه جهت چرا اینقدر غلط نوشتن زیاد شده؟!؟!؟
بخاطر سرانه مطالعه پایینه؟؟
ما ملت همه بلاها از نااگاهیه بلانسبت (3194706) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۴۳:۰۷
این حرف شماروباید بااب طلا نوشت وقاب کرد (3194733) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۵:۱۷:۰۶
بخاطر اين حرف هاي بي ربط هست كه نظراتت چاپ نميشه (3194862) (alef-13)
 
حسین مهدیان
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۳۴:۵۹
راهکار!
شما احیانا یادتون رفته پلیس سر ترمز ABS و کیسه هوا چند بار تهدید به توقف شماره گذاری کرد و آخرش هم هیچی نشد یا بعد يه مدت کوتاه شماره گذاری از سر گرفته ميشد
گردن این خودروسازی کلفت تر از این حرفاست که بخواید دنبال راهکار باشید
۳۰ سال فرصت سوزی و سوءاستفاده از اعتماد مرد کافی نیست؟
تنها راهکار گل گرفتن در این فرغون سازی هاست (3193589) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۳۵:۰۰
به اميد ورشكستگي كامل خودروسازان (3193590) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۳۷:۳۲
بازم یه به اصطلاح مقاله برای دفاع از خودروسازها به روش یکی به نعل زدن یکی به میخ زدن!
بذارید ورشکست بشن! چرا این باور غلط رو به مردم میدین که مملکت به قهقرا میره با از بین رفتن این دوتا کارخونه؟ (3193591) (alef-13)
 
sam
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۳۸:۳۹
با سلام
این سخن که پایین ترین قیمت خودروی خارجی 10 هزار دلار است حرف غلطی است که توسط حامیان و طرفداران صنایع خوددروسازی و یا همان لگن سازی! زده می شود.در سطور ذیل قیمت چند خودرو را که در هندوستان تولید شده و از جمله برندهای معروف به شمار می آیند را خدمت دوستان عرض می کنم:
1- سوزوکی آلتو k10 : این خودرو با طولی معادل 3/55 متر تقریبا اندازه پراید است و قیمت پایه آن معادل 320 هزار روپیه و یا در حدود 4/800 دلار است.این خودرو از پیشرانه ای یک لیتری بهره می برد و قدرت این پیشرانه معادل 67 اسب بخار است،یعنی تقریبا اندازه پراید.مدل مجهزتر این خودرو معادل 372 هزار روپیه قیمت دارد یعنی در حدود 5/600 دلار.
2- داتسون GO : این خودرو تقریبا اندازه پژو 206 بوده و از طولی معادل 3/78 متر برخوردار است.خودروی مذکور از پیشرانه ای 1.2 لیتری برخوردار است و توان خروجی آن معادل 67 اسب بخار است و قیمت نمونه مجهز آن معادل 6/300 دلار است.
هیوندای i10 هم که از هند به انگلستان صادر می شود معادل 420 هزار روپیه و یا 6/300 دلار فروخته می شود.البته مشابه این خودروها در هند فراوانند.مثلا سوزوکی آلتو 800 که از پراید کوچکتر است و پیشرانه آن 800 سی سی بوده و توان آن در حدود 48 اسب بخار است با قیمت پایه 253 هزار روپیه یا 3/800 دلار فروخته می شود. تمامی خودروهای ساخت هند محصولاتی عمدتا به روز و تحت استانداردهای کمپانی مادر بوده و به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر می شوند و مثل محصولات ایران خودرو و سایپا از رده خارج و بی کیفیت نیستند.مثلا فورد فیگو و اکوبوست ساخت هندوستان به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شوند و.... (3193592) (alef-13)
 
فرهنگ پرور
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۴۱:۴۶
مديران و مجريان رده بالاي شركت هاي توليد كننده خودرو سالها پول مردم را بلعيدند، و از نياز مردم سوء استفاده كردند ، حالا لازم است مقداري از اندوخته ي هنگفتشان را به كار اندازند و صنعت تن پرور خودرو را به حركت وادار كنند، امروز به كار بردن كلمه تحريم چندان صحيح نيست، واقعي تر آن است كه بگوييم ناتواني از خريد، چرا قيمت خودرو را با حداقل دستمزد در كشورهاي خارجي و يا قيمت بنزين مقايسه نمي كنيد و آن را با ايران نمي سنجيد، چرا مردم بايد هزينه ناكارامدي تنبلي و بهره وري خودرو سازان را پرداخت كنند. (3193595) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۴۳:۰۸
ما هم میتونیم که با قیمت پراید نمیتونیم بنز بخریم ولی میخواهیم که قیمت خودرو و کیفیت آن متناسب باشد.
این توقع زیادی نیست و نتیجه آن هر چه که باشد به نفع مردم است کما اینکه قیمت خودروهای داخلی و خارجی در طول 1 ماه گذشته کاهش داشته و مطمعن هستیم که قیمت ها بار هم کاهش جدی خواهد داشت پس نمیخررررریییییییم. (3193597) (alef-13)
 
فرهنگ پرور
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۴۴:۲۵
مديران و مجريان رده بالاي شركت هاي توليد كننده خودرو سالها پول مردم را بلعيدند، و از نياز مردم سوء استفاده كردند ، حالا لازم است مقداري از اندوخته ي هنگفتشان را به كار اندازند و صنعت تن پرور خودرو را به حركت وادار كنند، امروز به كار بردن كلمه تحريم چندان صحيح نيست، واقعي تر آن است كه بگوييم ناتواني از خريد، چرا قيمت خودرو را با حداقل دستمزد در كشورهاي خارجي و يا قيمت بنزين مقايسه نمي كنيد و آن را با ايران نمي سنجيد، چرا مردم بايد هزينه ناكارامدي تنبلي و بهره وري خودرو سازان را پرداخت كنند. (3193598) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۵۰:۳۱
اصلا از این حرفها نمی ترسیم که دلار بشه 10000تومن همین الان هم که 3500هست هم ما نمی تونیم ماشین بخریم (3193609) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۵۱:۱۵
در بی عدالتی بازار خودروی ایران همین بس که به جای آنکه ماشین های خارجی را با همان قیمت واقعیشان عرضه کنند تا خودروسازان داخلی مجبور به افزایش کیفیت شوند ، تعرفه های گمرکی 100 و 120 درصدی بر آن می زنند . یعنی ملت ایران لیاقتشون ماشین مناسب و استاندارد سوار شدن ندارن!!!! (3193611) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۵۱:۴۸
مطلب خیلی عجیب و سخیفی بود.
این دلیل نمیشه که خودرو ساز داخلی یکه تازی کنه و خودروی بی کیفیت و گران به مشتری تحویل بده.
شما ارزان ترین خودرو را در انگلیس با ایران مقایسه نکن. پزوی فرانسه خودرو بسیار بهتری را با قیمت مناسب به ایران می تونه تحویل بده. (3193613) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۵۳:۳۶
بنظر میرسد نویسند قصد دارد مردم را به خرید همین ارابه های مرگ اور داخلی ترغیب کند ولی بهتر بود در نوشتاری بجای ترغیب چند ده میلیون احاد این ملت به خرید وطنی خطاب به دو خودرو ساز وطنی توصیه میکرد سودجویی گزاف و دوشیدن مردم و بهره برداری نا جوانمردانه از نیاز مردم را کنار گذاشته و فقط در تولیداتشان خدا را در نظر گرفته و هزینه های گزاف سوئ مدیریت و ریخت و پاش ها را کم کرده و خودرویی مناسب شان این ملت تحویا دهند این بسیار زشت است که خودرو ساز خارجی تولیدش را 150000کیلومتر یا 5 سال گارانتی کند انوقت مدیر عامل ایران خودرو ارزویش را که عدم مراجعه خریداران محصولش تا 10000کیلومتر به تعمیر گاه است را تا اخر اسفند میخواهد عملیاتی کند اگر این تفاوت برای نویسنده متن خنده ادر است واقعا برای ملت گریه داراست (3193617) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۱:۵۵:۰۰
اول اینکه هزینه های سوخت رو چرا حساب نمیکنین ؟ مگه واردات بنزین ارزبری نداره ؟ دوم اینکه همون ماشین ژاپنی که میگی تا سالها نیاز به تعویض کمک فنر و .... نداره . بقولی میگن اینقدر پولدار نیستیم که کالای ارزان بخریم . هزینه های تلفات و زخمی ها رو میخوای با دلار چند تومنی حساب کنی ؟ اینطور که میگی هر کشوری که خودرو تولید نکنه بدبخت میشه مگه چند تا کشور داریم که خودرو. سازن ؟ نهایتا ۱۰ کشور بقیه دارن مونتاژ میکنن خیلی ها هم دارن فقط وارد میکنن اما نه قیمت خودرو ۳ برابره تو مملکتشون نه بدبخت و بیچاره شدن . حالا اینو در نظر بگیر تا بفهمی چقدر خودرو ساز ایرانی بی کفایته . ۱ _ دستمزد یه کارگر در خودرو سازی آلمان یا فرانسه حداقل ۵ برابر ایرانه ۲ _ خود دولت که میگه آب و برق و انرژی رو داریم ارزون میدیم پس بازم تو خارج اینا گرونتره ۳_ مالیات هم که میگن تو خارج خیلی سنگین تره قیمت ورق و مواد خام هم که جهانیه و فرقی نداره یه سود بانکی تو ایران بیشتره فقط بعد قیمت خودرو ۳ برابره !!!!! خدا به همه کمک کنه (3193620) (alef-13)
 
شهرام
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۲:۰۲:۰۷
اقای دکتر ارسطا طالیس امیدوارم که نوشتن این مقاله براساس سفارش مدیران خودرو ساز وطنی نبوده باشد اما بهتر از من می دانید که قرن بیست و یکم قرن انفجار اطلاعات است و همه می دانیم که هیچ مرجع علمی دارای صلاحیت و بی طرف مطالب شما را تائید نخواهد کرد پس اجازه دهید مردم با اطلاعات سالم کارشان را ادامه دهند . (3193627) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۲:۰۲:۳۶
شما يا خود از قطعه سازان هستيد كه به توليد خودرو وصل هستيد كه اينگونه مقاله بيرون مي دهيد يا كسي سفارش اين نوشته را به شما داده!!. چرا ما در ايران ياد گرفتيم كه هميشه خلاف جهت آب شنا كنيم؟توليد خودرو چه فايده اي براي مردم داشته تا حالا كه شما از آن دفاع مي كنيد؟وقتي شما خودرويي توليد كنيد كه مصرف كننده مجبور باشد حداقل ١٥ درصد درامد سالانه خود را صرف تعمير آن كند،تلف كردن منابع و سرمايه ملي نيست؟چرا بايد بخاطر بي كيفيت بودن خودروهاي كشور،اين همه تعمير كار داشته باشيم كه بخش خدمات حساب مي شوند و نبايد نيروي فني جامعه را بجاي اين بخش در توليد و صادرات چيزي مشغول كنيم كه هم صادرات باشد و هم اشتغال مولد؟توليد خودرو در ايران يك سيكل معيوبي مي باشد كه به نظر من همين الان كه من اين نظر را مي نويسم ،متوقف شود ، در بلند مدت، هم به نفع مردم خواهد بود و هم حاكميت( به صورت كه وقتي شما دايم در خورويي هستيد كه ناراضي از آن هستيد، ناراحتي و دود آن را از چشم حاكميت مي بيني). دوم اينكه شما نويسنده خيلي ساده انگارانه فكر مي كنيد كه خودرو ايراني خيلي ايراني است !!آيا مي دانيد حتي ورق بدنه خودرو كه چيز ظاهرا ساده است وارد مي شود و در يكي دو تا شركت پرداخت مي شود و خودرو سازان به نام توليد ايراني جا مي زنند؟؟!!پس فكر نكنيد كه خيلي اين خودروها ايراني هستند و ارز بري ندارند. (3193628) (alef-13)
 
نیکخواه
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۲:۰۴:۱۱
اگر مزیت نسبی برای تولید خودرو وجود ندارد چرا باید اصرار به ادامه کار داشت ؟هیچ دلیلی برای انحصاری بودن صنعت وجود ندارد .اگر به جهت ارزبری واردات خودرو دولت مجبور به حمایت از این صنعت باشد مطمئنا" هیچگاه انحصار شکسته نخواهد شد و وضعییت فعلی ادامه می یابد .نگارنده فقط به قیمت ماشینهای تولید داخل و خارج بسنده کرده و نتیجه گرفتند که خودروی خارجی زیاد هم ارزانتر نیست اما از این نکته غافل شدند که خودروی داخلی با توجه به مصرف سوخت بالا و آلودگی محیط زیست و میزان تصادفات جاده ای و هزینه هایی که بواسطه فوت و مجروح شدن شهروندان و ... بر دولت تحمیل میشود بسیار بیش از ارقامی است که نگارنده از ارزبری واردات خودرو میگوید و انحصار این صنعت را توجیه میکند کلام آخر اینکه کشور زمانی در مسیر پیشرفت و سازندگی قرار میگیرد که سنگ بنای صنایع تولیدی بر اساس مزیت نسبی و رقابت پذیری باشد و دولتها نیز لاجرم باید بتوانند ارز مورد نیاز کشور را تامین نمایند . اگر کشورهای دیگر که ظرفیت و توان بالقوه ما را هم ندارند از عهده این کار برآمدند چرا مانتوانیم؟؟ (3193630) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۲:۰۸:۴۵
مردم ایران زمین عزیز خیلی حواستان را جمع کنید خرید خودروی صفر ممنوع است (3193635) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۲:۲۸:۱۵
آقای دکتر !... شما به چند نکته بدهی اصلا توجه نکردید:

ماشینهای ساخت ایران از زیر بوته که در نمی‌آیند، آنها هم هزینه ساخت دارند که در مورد ارزانترین آن یعنی‌ پراید، شرکت سایپا مدع ۶ تا ۷ هزار دلار هزینه است... یعنی‌ پراید غیر قابل قیسس با مثلأ تویوتا کورولا، فقط ۷۰۰۰ دلار تفاوت قیمتی دارد و پژو پارس فقط ۴۰۰۰ دلار ... که اگر فقط کاهش مصرف بنزین را در طول دوره استفاده از این جایگزینی در نظر بگیریم، پراید و پژو پارس از تویوتا برای خانواده و کشور گرانتر در میاید که اگر با هزینه‌های تعمیر، لوازم یدکی ، آلودگی‌، تلفات، مجروحان و در نظر بگیریم به مراتب گرانتر است.... در مورد اشتغال مگر هر کشوری که خودرو ساز نیست، مکانیک و تعمیرکار و... نیاز ندارد؟!... حداکثر اتفاقی‌ که میفتد، ۲۰ یا ۳۰ هزار کارگر خط مونتاژ از کار بٔر کنار میشوند که مطمئن اگر به تولید کننده خارجی‌ توافق هسود، در آن خطوط تولید مشغول به کار با حقوق مکفی استخدام خواهند شد، و تنها کسانی‌ که باید نگران باشند، مدیران و مهندسن فرمایشی و رانتی هستند که شرکت خارجی‌ هرگز حتی یک سنت یا ریال برای استخدام آنها خرج نخواهد کرد! و بلاخره چه کسی‌ گفته که ایران نیاز به ۱.۵ میلیون خودرو دارد؟!... البته نیاز دارد ولی‌ ایران به خیلی‌ چیزهای دیگر هم نیاز دارد... ۵۰۰ هزار خودرو رو و تاکسی روز با کیفیت و مصرف کمتر به مراتب بهتر از ۱ میلیون خودرو سرتاسر زیان است و بیسیری نکات بدهی دیگر... تعجبی ندارد با این تفکرات، خودرو سازان ما ۵۰ سال است که در جا میزنند (3193647) (alef-13)
 
اكبر
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۲:۳۲:۲۲
با سلام"امروزه تقریباً يك خودروي نسبتاً ارزان و البته عمومي در بازارهاي جهاني حدوداً ۱۴ هزار دلار قيمت دارد."
خداييش ماشين 50ميليوني اونها رو با ماشين 50ميليوني خودمون مقايسه كن بعد از ور شكستگي و بار مالي كه اين كمپينها رو دوش خودرو سازان خواهد گذاشت صحبت كنيد.
چرا اون موقع كه من مصرف كننده بخشي از سرمايه زندگي ام رو تو جيب آقايون ميريزم و دريغ از يك سر سوزن ارزش چه از طرف توليد كننده و چه در نمايندگي ها،
جنابعالي چرا وامصيبتا تون گش فلك رو كر نميكرد.
الف جان خواهشا منتشر كن. (3193649) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۲:۳۹:۲۸
تمام اینها دلیل نمیشود تا خودروسازان با جان مردم بازی کنند
کسی نمیخواهد خودروی خارجی سوار شود
مردم میخواهند خودروی داخلی با کیفیت سوار شوند
نمیشود تمام بار یک کالای استراتژیک روی دوش مردم باشد
بهترین کار خصوصی سازی بخش خودرو است (البته واقعی نه مثل مخابرات)
و ایجاد رقابت واقعی داخلی با کمک تولیدکنندگان داخل
مشکلاتی که مردم را بر ان داشت که خودرو را تحریم کنند
1. بی کیفیتی
2. قیمت بالا نسبت به کیفیت
3. پاسخگو نبودن خودروساز و منت گذاشتن سر مردم بابت کالای بی کیفیت
4. خدمات پس از فروش افتضاح
5. نبود شفافیت مالی در تولید و فروش خودرو

یعنی بخش عمده ی دلایل تحریم خودرو به شخصیت خودروساز بر میگردد و این غرور انهاست که موجب سرخوردگی و لجبازی مردم شده است

وقتی مردم برخورد صاحبات تویوتا را در مواجهه با سادترین مشکل در خودرو با مشتری میبینند توقع تکریم بیشتری دارند

دلایل شما وقتی مورد تشکیک قرار میگیرد که همین خودروساز بجای صرف هزینه برای بالابردن کیفیت خودرو دست به دامن خودروی چینی شده و با انحصاری که دارد با وارد کردن خودروی چینی ارز مملکت را خرج یک کالای بیکیفیت تر میکند

مخلص کلام اینکه: چندین سال بی مهابا تاختن و بر کنده ی مردم سوار بودن عاقبتی خوشتر ازین نخواهد داشت (3193654) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۲:۴۳:۳۶
أين نظريه كاملا غلطه!! پس إمارات و كويت و ..... چيكار ميكنن؟؟!! كدام كشور خودروسازيش ٥٠ساله درجا ميزنه؟؟!! اگر اعتراض نشه كه اينا تا ٥٠ ساله ديگه هم پرايد توليد ميكنن!!
نه آقا نميخريم . نويسنده به فكر جان مردم نبوده احتمالا سفارشي نظر داده ١٠٠٪ (3193657) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۲:۴۵:۳۶
همین ماشین های لینک 2 رو بذارین بیاد بیبینین کی پراید می خره! (3193658) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۲:۴۶:۲۵
به نظر من وضعیت فعلی عمدتا بخاطر عدم درک مدیریتی مدیران فعلی خودروسازان است . پاسخ های بی منطقی که حاکی از نفهمی مدیران و بعضا دولتی ها و اصرار بر بی کیفیتی سبب مقاومت مردم شده است. در ابتدا باید این مدیران و همچنین وزیر صنعت برکنار و محاکمه شوند تا دیگر با گفتار و اعمال بی خردانه خویش سبب خشم مردم نشوند و سپس با روی کار آوردن افراد با کفایت، خدوم و با سیاست نسبت به بهبود کیفیت خودروها اقدام شود. (3193659) (alef-13)
 
حسين
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۸:۰۵:۴۷
آقا نمي خريم (3196392) (alef-13)
 
میلاد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۲:۵۱:۰۵
بهتره برین قیمت خودرو رو تو کیش ببینین که چ قیمتی دارن ،همه چیو با هم قاطی کردی الف حتی این شرکت ها ورشکست شن و خودرو خارجی هم گرون شه باز مردم نمیخرن.خودرو ساز ها عرضه دارن کیفیتو ببرن بالا و قیمتو متعادل کنن ..سی سال مردمو چاپیدن حالا شما نگران کشور شدی،،بیست هزار شیعه در سال کشته میشن چیزی نیست دلار مهمه؟ تحلیل بیسار سطحی داشته نویسنده (3193660) (alef-13)
 
احسان
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۳:۰۰:۰۳
شما یادت باشه از این به بعد اگر جنسی گران شد باید تحریم شود تا همه چیز به حالت عادی بر گردد (3193662) (alef-13)
 
دانشجوی ارشد اقتصاد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۳:۰۵:۱۸
سلام
تحلیل اولیه شما در مورد ورشکستگی صنعت و بالا رفتن ارز کاملا درست است و همچنین استراتژیک ---و نه اقتصادی --- بودن خودرو سازی هم کاملا درست است ! ولی ولی ولی آمار شما در مورد خودروهای ارزان قیمت کاملا غلط انداز و خیلی ببخشید فریبکارانه است با یه سرچ ساده و براحتی میشه فهمید که خودروهای با کیفیت تر از خودروهای داخلی و هم قیمت با آنها (5-10 هزار دلار)کم نیستن و این نوع خودروها براحتی در مناطق آزاد خرید وفروش میشن (3193666) (alef-13)
 
مصطفی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۳:۰۶:۴۲
اولا من نمیدونم این آمار و ارقام از کجا اومده . بذارید فرض کنیم درسته . در این صورت اگه یک نفر ۱۴۰۰۰ دلار ماشین بخره و طی ۵ سال هم ازش استفاده کنه , در سال کمتر از ۳۰۰۰ دلار نیاز به ارز هست . یعنی یک کارمند یا کارگر در هر سال ۱۰ میلیون تومان ارزشه افزوده تولید نمیکنه ؟
در مورد قیمته انواع ماشین, با همون پول پراید ۷۰۰۰ دلاری میشه در کانادا یه مزدا ۳ مدل ۲۰۱۴ تمیز خرید. تویوتا ماشین ارزون قیمتی حساب نمیشه به علاوه اینکه به هیچ وجه نباید کیفیته تویوتا رو با پژو مقایسه کرد .و آخرین نکته که نباید فراموش کرد اینکه شرکتهای خودروسازی نه تنها باعثه افزایش رفاه عمومی نمیشن, بلکه هزینه های سرسام آوری رو به دولت تحمیل میکنن (3193667) (alef-13)
 
رر
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۲۷:۵۸
اقا نیست به چه زبونی بگم نیست ماشین صفر با کیفیت زیر ۱۰هزار دلار نیست ارزونتریتشونم که ای سگمنت هست مثل فورد فیکو و سوزوکی سلریو ۱۰هزارتا قیمتشه (3194795) (alef-13)
 
mithra
۱۳۹۴-۰۶-۳۱ ۱۱:۵۳:۲۵
محض اطلاع جنابعالی : قیمت خودرو آنچه که در نمایشگاه خودرو فروخته میشودنیست. این قیمت شامل عوارض ، مالیات ، سود واد کننده ، سود نمایشگاه ، گارنتی ، خدمات 10 ساله پس از فروش ، آپشن های متعدد ، خدمات جانبی دوران گارنتی ( نظیر هزینه سفر و خسارات احتمالی به مصرف کندده و .. ) و ... دیگر میباشد که تقریبا در سیستم های اروپایی حدود 35 تا 45 درصد میباشد و در مورد خودروهای کره ای حدود 40 درصد و خودروهای چینی که در چند مورد مشخص بیش از 65 درصد است.
بدن ترتیب قیمت وارداتی یک خودرو خارجی 20 هزاردلاری در حقیقت رقمی حدود 12 هزار دلار میباشد . اقلام مورد اشاره پس از ورود بر اساس نرخ ها و هزینه های هر کشور محاسبه و به آن اعمال میگردد . ( به همین دلیل شرکت ها ی خارجی برای هر منطقه و کشوری قیمت منطقه ای اعلام مینمایند.)

اگر با اعمال فشار خودروسازان قیمت یک خودرو 8100 هزاردلاری (بصورت EXW) نظیر اپتیما در ایران با قیمت نمایشگاهای حدود 17-19 هزار دلار وارد و بر همان مبنا سود و عوارض و تعرفه و حقوق تعمیر کار دوران گارانتی را به دلار آزاد محاسبه و روی آن سود بالای 20 درصد امال میکنند و روی آن شما 9 درصد مالیات ارزش افزوده میدهید ، دلیل بر گران بودن تولید خودرو نیست . بلکه دلیل بر ایجاد شرایطی عدم رقابت و کنترل قیمت های پایه بازار توسط خودروسازان است . (3205174) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۳:۱۵:۱۰
چرا ورشكستگي؟

مردم فقط خواهان قیمت متناسب با کیفیت هستند. اگر صنعت خودروسازی ایران نمی‌تواند این تعادل منطقی را برقرار کند همان بهتر که به قول شما ورشکسته شود! (3193670) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۳:۲۲:۰۷
کسی خواهان نابودی صنعت نیست. این مثل بچه ای میمونه که هر چی گفته بهش گفتن چشم و حسابی لوس شده. حالا وقتش رسیده کمی با کتک تربیتش کنن. خودروسازی ایران هم وقتش رسیده کمی از مردم کتک بخوره بلکه سر عقل بیاد. به نظر شما تولید خودرویی که 20 ساله تو دنیا از رده خارج شده توهین به مردم نیست؟ پس ثمرۀ این همه فارغ التحصیل دانشگاهها چیه؟ یعنی از این همه چند تا متخصص درنمیاد که بتونه یه خودرو استاندارد برای عموم مردم طراحی کنه؟ بنابراین دو حالت بیشتر متصور نیست: یا واقعاً نمیتونن، که بعیده، یا نمیخوان که قطعاً همینه. (3193672) (alef-13)
 
هنر
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۱:۴۴:۰۶
احسنت دقیقا همینه، اینها نمیخوان که این روند عوض بشه و سود بیشترشون توی ادامه تولید خودرو بی کیفیت با قیمت گزاف هست. (3195668) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۳:۲۷:۴۰
چنین " آورد گاه " یا بقول معروف " کمپین "
پیامدش بایست تلاش و کوشش خودوسازان و حتی دیگر تولیدگران صنعتی داخلی در راستای افزایش کیفیت کار و کالا باشد. (3193676) (alef-13)
 
ایرانی ضد انحصار
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۳:۳۳:۴۰
1_مردم با 50میلیونی که برای خرید خودروی روز جهان می پردازند به علت کیفیت دوام و استهلاک بسیار پایین و مصرف سوخت بسیار پایین هزینه های جانبی بسیار کمتر از خودروهای داخلی در مجموع خواهد داشت 2_الودگی و الایندگی خودروهای داخلی که عامل اصلی و عمده الودگی هوا و سرطان و بیماری ها در کلان شهرها هستن با خودروی روز جهان حداقل به یک پنچاهم خواهد رسید 3_مهمتر از همه هزینه های اجتماعی که بابت انحصار و حس رزورگویی که مردم احساس می کنن از ین خواهد رفت و مردم حق انتخاب خواهند داشت 4_امنیت خودروهای روز جهان حتی ارزانترین انها قابل قیاس با ارابه های مرگ داخلی نیست هزینه دلاری بر کشور قابل جبران میباشد اما جان هموطنان ما هرگز 5_خودروهای داخلی در شرایطی که مدام دم از تولید ملی بودن انها زده میشد دید که حتی سیستم سوخت رسانی پراید وارد میشود پس خودروی های داخلی هم ارز بری دارند که عملا حرام میشود و هزاران دلیل دیگر که بماند پس همه باهم اندکی صبر سحر نزدیک است
هموطنی از اعضای کمپین ملی و مردمی خرید خودروی صفر ممنوع (3193680) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۳:۵۰:۳۴
دکتر ارسطا طالیس (اگه واقعا اسمت همینه!) خودت چه ماشینی سوار میشی؟ (3193686) (alef-13)
 
بهروز
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۴:۰۵:۰۱
نويسنده يا تحليلگر محترم كجاي دنيا فروش ماشين نقديه؟!؟اونم با درامد متوسط ١ميليون توماني يا كجاي دنيا بايد بعد اينكه پول دادي ١سال تو نوبت بموني؟كجاي دنيا ترمز abs و يا ايربگ اپشن حساب ميشه؟كجاي دنيا ديدي ماشينو بفروشن صفر بعد هفتگي بري تعمييرگاه اونم تازه كلي سرت منت بزارن !اين شعار بايد ياد بگيريد حق هميشه با مشتريه .در اخر تنها راه خروج كه هيچ كس ضرر نكنه فروش اقساطي اونم بدون بهره در مدت ٥سال كه با درامد مردم همسو باشه و بالا بردن كيفيت و متعادل كردن قيمت خودرو .ياعلي (3193690) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۴:۱۸:۳۵
خوب شد دو خط آخر چیزی از مردم و منافع اونها هم فرمودید دکتر جان!!!
حرف مردم ورشکستگی نیست
حرف مردم گرفتن حق، افزایش کیفیت، قیمت منطقی و حفظ جونشونه
حالا به هر قیمتی ولو ورشکستگی صنعت خودرو باشه
جان مردم مهمتره از هر صنعت و هر سودی است (3193696) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۴:۵۴:۳۸
کاملا عوام فریبانه بود. کسی نگفت بنز را به قیمت پراید به مردم بدن. فرضا اینجا در امریکا هیوندای الانترا سال حدود 14 هزار دلار هست یعنی کمتر از 50 میلیون تومان و میشه لیز کرد و ماهی حدود 300 دلار داد بدون سود و بهره. همین ماشین در ایران حدود 110 میلیون تومان هست. همین رو بخواید لیز کنید میدونید چقدر براتون درمیاد؟ روی ماشینی که 50 میلیون در دنیا به مردم فروخته میشه 60 میلیون تومان میگیرد باز هم ادعا میکنید بزرگنمایی میشه؟ 60 میلیون تومان میدونید یعنی چقدر؟ میدونید یک کارمند و کارگر اگر بخواد این ماشین رو بخره و فرضا ماهیانه نصف درآمدش رو هم پس اندازه کنه چند سال طول میکشه که این 60 میلیون پول اضافه و زور را پرداخت کند؟ (3193709) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۵:۰۶:۵۲
چه فایده داره صبح تا شب در صدا و سیما برنامه هایی با موضوع اخلاق، عدالت و ظلم ستیزی و و حق الناس و از این قبیل مسایل نشون بدیم ولی دولت و مجلس خودشون این ظلم بزرگ رو به مردم کنن. مردم را مجبور کنن ماشینی که با دلار 3400 تومانی و آزاد 40-50 میلیون باید قیمت داشته باشد را 120 میلیون تومان به مردم بیفروشن. تازه به قیمت نقدی، اگر مدت دار باشد که خیلی بیشتر میشود. (3193710) (alef-13)
 
قلی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۵:۵۰:۰۰
بابا J5 چینی که ماشین با کیفیتی هم هست 7000 دلار بیشتر نیست!
درضمن قیمت دلار 3400 میدونیم که منطقی نیست و باید با دلار 2000 تومن حساب کنیم (3193726) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۵:۵۳:۳۱
سلام

تحلیل به ظاهر علمی هست ولی یکطرفه و نویسنده خواسته در حالی که مثلا از خودرو ساز داخلی طرفداری نمیکنه عملا سنگ اونو به سینه زده.
دوست عزیز من:
1- هزیمه جان یک انسان چقدر است؟ آیا شما میتوانید برای آن قیمتی ذکر کنید؟
2- با از دست رفتن 20000 نفر در سال بر اثر سوانح رانندگی که غالبا هم از ضعف خودروهای کم کیفیت چه داخلی و خارجی است چه صدمات اجتماعی به خانواده های ایرانی وارد میشود. آیا آسیب های روانی و اجتماعی رو در محاسباتتون دیدید؟
3-با معلول و مجروح شدن 270000 نفر در سال بر اثر سوانح رانندگی چه هزینه سرسام اوری به سیستم بیمه و بیمارستانی و پزشکی مملکت و خانواده های آنها وارد میشه؟ چقدر زمان خانواده ها تلف پیگیری امور متوفیان و مجروحین میشه؟ چقدر از نظر روحی و روانی آسیب میبینند؟
4- عزیز من چطور حساب کردید که دلار 5 برابر میشه؟ اگر امروز دلار بالا بره صادرات غیر نفتی هم بالا میره و اینها خودشون بالانس میشن. اینطوری که شما فرمودید پس الان بقیه کشورهایی که حتی نفت ندارند عزا باید گرفته باشند. اتفاقا اونطوری از تنبلی هم در میاییم. برای خرید خودرو خوب باید خوب کار کرد و کالای تمام شده غیر نفتی که در اون مزیت نسبی یا مطلق داریم بفروشیم. مثل فرش. امروز باید حداقل نصف بازار فرش دنیا چه دستی و چه ماشینی در تصرف ما باشه. ایا حرفهای تر و معروف تر از ما در فرش در دنیا هست؟
5- مشکل ما اقتصاد نفتیه. اقتصاد تکیه غیر صحیح بر منابع خدادادیه. اقتصاد بچه پولداری و تنبلیه.

خیلی حرفای دیگه دارم ولی خوب جاش بیشتر از این نیست.

ایمیل من ثبت شده برای مباحثه در خدمتیم. (3193728) (alef-13)
 
اقتصاددان
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۱۰:۲۱
دوست عزيز شما فكر مي كنيد اگر مردم ايران همه خودروهاي روز دنيا سوار شوند تلفات 20000 نفري در سال چقدر مي شود ؟ به جرات مي گويم حداكثر 1000 نفر كم مي شود و ما باز هم سالي 19000 كشته خواهيم داشت حتي با تويوتا و هيوندا. مشكل بزرگ تلفات رانندگي جاده ها و از ان مهمتر فرهنگ رانندگي است. مثلا تركيه با جمعيتي تقريبا برابر ايران و با وجود خودروهاي روز دنيا باز هم سالي 14000 نفر كشته مي شوند ولي ژاپن با جمعيتي 1.5 برابر ايران يا تركيه سالي 2000 نفر هم كمتر تلفات رانندگي دارد.
ضمنا افزايش قيمت دلار هم كاملا درست است. در حال حاضر ايران خودرو و سايپا سالانه تقريبا 1200000 خودرو توليد مي كنند با ارزبري حدود 2 ميليارد دلار يعني متوسط ارزبري هر خودرو تقريبا 1600 دلار است و بقيه قطعات در داخل توليد مي شود و اگر تمام خودروها وارد شوند و ارزبري 30 ميليارد دلاري حداقل قيمت ارز 2 برابر مي شود و به غير از آن براي واردات كالاهاي اساسي مانند خوراكي - دارو و ... اصلا ارزي باقي نمي ماند. (3194772) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۶:۲۳:۳۹
ببين برادر يك قسمت هايي حق اما جاي سوال داره چرا هركس مياد پيشنهاد ميده ميگه اگر اين خودرو سازها تعطيل بشن چنين و چنان، چرا ما اين تابوت سازها رو به يك شركت خارجي واگذار نكنيم و يا بخش زياديش رو ، بعد هم مقدار زيادي از اين ارزي كه شما ميفرماييد از كشور خارج نميشه افراد شاغل هم در همين صنعت ميمونن محصولات هم متفاوت ميشه، ببين برادر مشكل اونجايي به وجود اومد كه مردم اين صنعت رو از خودشون نمي دونن (3193734) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۶:۲۳:۵۶
حضرت عباسی هیوندایی اکسنت در خارج از ایران چند قیمته?

به همین قیمت یه خودرو داخلی خریدم ، بالابر شیشه خراب ، گیربکس خراب ، داشبورد پر از سرو صدا ، صدای باد تو کابین ، مصرف سوخت بالا ، دید راننده بد ، ترمز ناکارآمد ، مونتاژ بد و ....

حالاخودتان قضاوت کنید بهتر نیست خودروسازان کیفیت مونتاژ را بالا برده و منبع تامین قطعات را بهتر کنند? بهتر نیست دست از بانکداری و .... بردارند? بهتر نیست با زبان تهدید و تحقیر با مردم سخن نگویند? (3193735) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۶:۲۶:۴۲
تحليل اقتصادي بسيارضعيفي بود، اولا كه بحث مزيت رقابتي كه قطعا بامديريت درست دردسترس است كاملا ناديده گرفته شده، دوماقيمت خودروهاي كاركرده (ولودرحدچندهزاركيلومتر) دركشورهاي مورد بررسي ناديده گرفته شده، سوما بخش قابل توجهي ازقيمت خودروها كه مربوط به ماليات دولت هاست نيزموردتوجه واقع نشده (درصورت واردات معادل قيمت هاي ذكرشده درتحليل هزينه ارزي وجودنخواهدداشت بلكه درحدود نيمي ازان هزينه ريالي بوده كه به سبد درامدمالياتي دولت واريز مي سود)، چهارما استفاده ازخود ويي درسطح توبوتا ياريس دراثرصرفه جويي دربنزين، هزينه هاي تعمير ونگهداري (قطعات يدكي)و... صرفه جويي هاي ارزي وبه طريق اولي يارانه اي، محيط زيستي ودرنهايت سلامتي (حفظ جان سرنشينان وحذف هزينه هاي مشهود ونامشهودجرح وفوت هاي حوادث رانندگي) مي توانند محقق گردند، پنجما، هدف مردم ابن است كه مديريت سياسي وقبيله اي خودروسازان با مديريت اقتصادي ورقابتي جايگزين شود كه دراين صورت حتما مزيت رقابتي با توجه به فرصت هاي بسيارموجوددركشوردردسترس خواهدبود ورضايت مشتريان ايراني وغيرايراني دركنارمنافع ميان مدت وبلندمدت ملي دردسترس خواهد بود، (3193736) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۶:۲۹:۱۳
بهتر است سری به کشورهای همسایه و یا حتی مناطق آزار تجاری کشور خودمان بزنیم که در آن اسپورتیج و سانتافه 2015 حدود 70 تا 80 میلیون و سراتو و النترا 2015 در حدود 50 میلیون و ام وی ام حدود 4 میلیون قیمت دارد . (3193737) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۰۷:۴۵
خودت فهمیدی چی نوشتی و استدلال نمودی.
اگر نمی نوانی به نثر روان بنویس .
آمار ساختگی بیرون نده.
مگه خودروی داخلی در تمام مراحل ارز بری ندارد ؟ اگر ندارد چرا با افزایش قیمت ارز گران میشود. و اگر دارد در هر صورت ارز از کشور خارج می شود.پس چه بهتر برای کالای با کیفیت باشد (3193754) (alef-13)
 
امید
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۰۹:۲۲
آیا مونتاژکاران داخلی ارز از مملکت خارج نمی کنند ؟ شما می فرمایید ای مردم شما وارد نکنید و اجازه دهید که شرکتهای مونتاژ کار بی کیفیت داخلی، از چین به جای شما انتخاب و وارد کنند و سود هنگفت دلالی نصیب آنها شود . نکته دیگر همیشه افزایش نرخ ارز در قیمت خودرو بسیار تاثیرگذار بوده است و کیفیت روز به روز پایین تر آمده است . وانت با موتور پیکان در سال 2015 تولید کردن افتخاره ؟ شما به خروج ارز اشاره می کنید چرا به صرفه جویی در امنیت و جان مردم و نیز هزینه بنزین مصرفی و کاهش آلودگی محیط زیست اشاره نمی کنید ... نمی خریم (3193756) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۱۰:۵۱
من شخصا اعتقاد دارم کمپینی در کار نیست، چون هیچ گاه بین مردم اتحادی نبوده، فقط مساله اینجاست که مردم پول ندارد. من الان رانا دارم، ماشین نو چی بخرم؟ چه چیزی در این رنج قیمت هست؟ یا باید سمند و پراید و تیبا بخرم که از این ماشینی که دارم ارزان تر و پایین تر هستند و یا باید بالاتر بخرم که مثلا ال 90 هست که حدود چهل میلیون هست یعنی باید بین هشت تا 10 میلیون پول روی ماشین فعلی ام بگذارم که نمی توانم این همه هزینه کنم. مشکل بر سر این هست که در رنج های قیمتی، انتخابی نیست اگر در رنج ماشین های 30 میلیونی تنوع های زیادی بود و یا 20 میلیونی ها تنوع های بیشتری بود حتما مردم دوست داشتند اتومبیل هم عوض کنند.
دیدن این خودروهای ایرانی تکراری و بی ریخت، خسته کننده شده، و بدتر از آن اینکه اگر بیست میلونی داشته باشی فقط می توانی پراید بخری. لذا ایران خودرو و سایپا علاوه بر افزایش کیفیت باید به فکر تنوع دادن به محصولات در قیمت های مشابه باشند که قدرت انتخاب بوجود آید و مردم توانند ماشین عوض کنند. نه برای عوض کردن آن بین هشت تا ده دوازده میلیون پول روی ماشین فعلی بگذارند. الان سایپا رفته ساینا رو درست کرده و از الان دنبال افزایش قیمت آن هست خودرویی که همان تیباست. (3193760) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۲۱:۲۲
آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا .....
حرفت منطقی به نظر میاد ولی دیگه دیرشده
حرف ما اینه این خودور پراید مثلا 20میلیونی 5 میلیون هم نمی ارزه اینو درست کنند :با کیفیت وبه قیمت منصفانه ، ما هم حرفی نداریم .بحث سر اینه که با سو استفاده از این حرفهای قشنگ ،قشنگ که می زنید لگن سازها خر مراد را سوارندوهر آشغالی به هر قیمیتی بتونند بار مردم میکنند (3193765) (alef-13)
 
فرهنگی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۲۲:۰۳
سلام
آقای دکتر ما از پراید انتظار بنز نداریم ولی این انتظار را داریم وقتی هزینه گارانتی رو از ما میگیرند درست سرویس بدهند. (3193767) (alef-13)
 
سورنا
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۲۲:۵۶
خب که چی؟
یعنی ما همچنان باید ماشین با تکنولوژی 30 سال پیش رو سوار بشیم!؟
در ضمن توتوتا یاریس کجا و پژو پارس کجا ؟ (3193768) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۰۴:۵۴
یه سری برید تو گوگل نویسنده بزرگوار. مثلا خودرو کپچر رنو که ایران خودرو میفروشه رو ببینید 12000 یورو یعنی کمتر از 50 میلیون. شاسی بلند کم مصرف با تمام امکانات تولید خود فرانسه با کیفیت و خدمات اونا. بعد من یه رانا خریدم پارسال تا حالا کلی از جیپ خرج کردم. 12 بار رفتم نمایندگی یعنی 12 روز کاریم نابود شده و اعصابم خورد شده با نمایندگی های بدتر از خودرو سازان، ولی بازم ماشینم مشکل داره. اینم خودرو صفر خریدن. کاری به کمپین ندارم ماشین بخوام بخرم یا کسی بخواد بخره میگم چند سال کارکرده بگیر حداقل ما به تفاوتشو بذار جیبت ایراد آورد بهترین تعمیرگاه درستش کن. (3194284) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۱۲:۴۹
هم باید قیمت خودرو ارزان شود و هم باید قیمت دلار به قیمت زیر 1000تومان آن برگردد. خودتان بکشید مردم نمی خرند. چون پول ندارند بهتر هست بجای چپاول مردم فکر درست انجام دهید اینجا پایین اقتصاد ایران هست یا دست از چپاول مردم بر می دارید دست از ریختن و پاشاهای خود و گران فروشی دلار بر می دارید یا آخر خط اقتصاد نه تنها برای مردم بر ای همه هست مردم خسته شده اند که باید کارکنند و مالیات بدهند تا جیب شما ها پر شود و سوار بر پورشه و مازراتی بنز شوید به مردم بخندید، کارهای بزرگ اقتصادی دست افراد یا ارگآنها و نهاد های خاص هست یک ریال هم مالیات نمی دهند بعد اقتصاد را با خوردن صدها میلیارد دلار به آخر رسانده اید بعد مالیات حرام بر خانه های خالی می بندید و مردم را برای نخریدن خودرو تهدید به ضد انقلاب بودن می کنید اینجا یا همه با توقف طرح ریاضت کشی آمریکایی یا همان مقاومت مثلا اقتصادی آن هم فقط برای مردم یا همه نجات می یابیم یا همه با هم غرق می شویم (3194309) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۳۷:۰۳
اصلا دلار برگردد به قیمت 70 ریال پیش از انقلاب. اما یادمان باشد در آن دوران حقوق ماهیانه کارمندان دولت حدود 3500 ریال بود . یعنی به دلار 50 دلار در ماه . (3194552) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۱۱:۴۹:۳۷
چرا اطلاعات غلط میدهید. من مهندس نفت در سال 1354 استخدام شدم و آنموقع ماهانه دریافتی خالص 84000 ریال داشتم و دلار 68 ریال بود یعنی خالص حقوق و مزایای من معادل 1235 دلار در ماه بود . قیمت پیکان هم که صد شرف به خودرو های امروزی وطنی داشت حدود 25000 تومان بود . (3197661) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۲۰:۵۹:۱۲
اطلاعات غلط اینست که حقوق یک مهندس نفت در استخدام شرکت نفت را می دهید که مانند الان هم حقوق شرکت نفتی ها تافته جدا بافته از همه حقوق بگیران بوده. حتمن یادتان هست که شرکت نفت انموقع خارج از دولت بود اول پول مخارج خودرا بر میداشت باقی اش را میداد دولت. در اینجا متوسط حقوق شامل کارکنان دیپلمه بوده است. اقای مهندس نفت شرکت نفت. (3198920) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۲۱:۱۲:۳۴
البته حقوق ها بعداز سال 52 که قیمت نفت ایران چند برابر شد حقوق ها کمی کشید بالا . شما هم در آن موقع ها در شرکت نفت استخدام شدید نه در دولت بعنوان مهندس نفت. در حالیکه بیش از 90 درصد کارکنان دیپلمه بودند . (3198937) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۲۳:۱۵:۰۱
میشود اطلاعات غلط ندهی و بگویید چرا آن موقع نمی توانستی تویوتا کارینا کولر دار بخرید. پیکان که صد چرخ نداشت صد دیفرانسیال صد سیلندر . هر چه بود با آمدن پراید نو پیکان کهنه دل ازار شد و بقول شما شرکت نفتی ها ریت آف از رده برکنارشد. بگو در آنموقع جنابعالی مهندس نفت با حقوق آنچنانی شرکت نفت افتخار داشتی پیکان دارید. الان یک آبدارچی شرکت نفت شرمنده و عارش میشود پیکان زیر پایش بگذارد. (3199114) (alef-11)
 
امیرسامان
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۱۴:۴۴
نویسنده مقاله یا ریاضیات بلد نیست یا سفسطه را خوب می داند. در حالی که تصادفات جاده ای سالانه بیش از 23هزار فوتی و 300هزار مجروح بر جای می گذارد و بیش از 7 درصد تولید مللی را از بین می برد، چند درصد تولید ملی را به خودش اختصاص می دهد. نویسنده محترم چرا فقط به خروج ارز در صورت عدم تولید خودروی بی کیفیت بسنده می کند. به ایشان توصیه می کنم برخی آمارها در زمینه هزینه های به جای مانده از توصید خودروی بی کیفیت نیز مراجعه کنند. صد در صد نظرشان تغییر خواهد کرد. (3194319) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۲۴:۴۱
با کاهش قیمت دلار به قیمت واقعی زیر 1000 تومان آن اقتصاد ایران سامان می یابد قدرت خرید مردم برای خرید خودروی داخلی بالا می رود توپ در زمین مقامات هست یا قیمت دلار را به قیمت واقعی زیر 1000تومان آن برمیگردانند تا اقتصاد ایران سامان یابد یا بالا نگه داشتن مصنوعی دلار اقتصاد ایران را به نابودی می کشند (3194353) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۴۰:۵۵
دقیقا! یاریش کجا و پژو پارس کجا! کاش لینک خودروهای سوزوکی ماروتی هند رو میزاشتن! 36 میلیون تومن قیمتش هست و تمام اپشن ها رو داره. مثل ضبط مجهز، پنل کولر ، سنسور عقب، اینه تاشو برقی، چراغ راهنما روی اینه بغل و خیلی چیزهای دیگه! اونم تازه از نوع با کیفیتش! اگر الف چاپ کنه لینکش رو هم میزارم!http://www.marutisuzuki.com/swift.aspx یه ماشین هست تقریا تو مایه های 206! خودتون مقایسه کنید!
ضمنا خودروهای با این کیفیت و اپشن و همچنین 2016 رو با ماشین های مدل 1984 یا 1998 مقایسه می کنید؟
اگر نمیخوایید این اتفاقی که تو مقاله گفته بیوفته پس یا علی. نعمت بخش و سایر مدیران بی کفایت رو اخراج، تعدیل نیرو های مازاد، جذب نیروهای کارآمد، کاهش هزینه های سر بار ، مشارکت با خودروسازانی مثل فولکس واگن، سوزوکی، تویوتا شروع کنن اصلاح رویه کنن. شما یه ماشین الان میخرید چنتا قطعه اش از همون اول خراب هست! خدمات پس از فروش و احترام صفر! کجای دنیا ماشین ها آتش بگیرن خودروساز بی خیال هست؟ مگر نه این که همه ماشین ها رو فراخوان میدن! خوب بود امثال نعمت بخش با خانواده اش توی 405 طعمه حریق میشدن؟ چقدر هزینه های اقتصادی و اجتماعی بابت معلولیت، تصادفات و بی سرپرست شدن خانوار تحمیل میشه؟ اینجا مستقیم یه هزینه ای واسه تعمیر ماشینها یا تعویضشون میشه، بیمه باید خسارت بده، هزینه های درمان و بستری، هزینه های بی سرپرست شدن خانواده و مهزینه های جانبی اقتصادی و اجتماعی بابت معلولیت و فوت افراد چقدر هست؟ دولت چقدر برای مدرسه، واکسن، برنامه های بهداشتی، غذایی و غربالگری ، برای هزینه های تحصیل در داشنگاه و خیلی سوبسید های دیگه صرف کرده؟ این همه هزینه دود شه چرا که مدیران خودروسازی با پارتی بازی امدن سرکار، توی بلاروس میخوان کارخونه بزنن یا ماشین بفروشن، پاداش های چند صد میلیونی بگیرن، مهندسی استخدام شه که صلاحیت نداره! این همه تاوان برای چی مردم باید بدن؟ قطعات هم که تماما چینی هستن. ایجاد شغل برای کشور دوست و همسایه؟ چرا وام های سنگین رو به قطعه ساز نمیدن؟ تا استاندارد رو ببره بالا! البته اگر وام رو صرف خرید املاک نکنه!! خودروساز مملکت بانکدار هست، کار املاک میکنه کلا همه کاری میکنه جز کاری که باید بکنه! یعنی خودروسازی! (3194398) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۸:۵۳:۵۷
درود بر شرف آریاییت. (3195799) (alef-13)
 
علیرضا پژوه
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۲۳:۰۳
در این که صنعت خودرو سازی جز صنایع مادر است هیچ شکی نیست . داشتن صنعت خودرو سازی امکان ساخت سانتریفیوژ را به ما داد . مشکل , صنعت خودرو سازی نیست بلکه مشکل اصلی مدیران حاکم بر این صنعت هستند . یک مشت آدم مفت خور که نه سواد درست حسابی دارند ( امروزه مدرک گرفتن آسانتر از خرید از بقالی سر کوچه است !) و نه اعتقادی به استفاده از دانش روز دارند .
حال که مسایل ما با دنیا بر سر هسته ای تقریبا حل شده :
1. مدیران فعلی را دور بریزیم . ( البته کار سختی است و دل کندن می خواهد !! )
2. اگر استفاده از مدیران خارجی با انقلاب ناسازگار است ( که البته جای بحث دارد ) مشاوره از مدیران پرقدرت خارجی که منعی ندارد .

----------------------------------------------------
می خواستم سمندم را عوض کنم و به جای آن یکی از تولیدات داخلی را بگیرم اما من هم به کمپین تحریم پیوستم . من عذر خواهی مدیران را قبول ندارم و کمترین خواسته من رفتن کامل ( مدیر به همراه دم های ایشان !) و جایگزینی آنها با شیوه جدید مدیریت است . آیا مدیران فعلی می توانند برای سلامت کودکشان دست از مادری بشویند ؟
به امید آن روز
اندکی صبر سحر نزدیک است . (3193769) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۲۵:۵۹
مقاله نادرست.
در ایران خودرو تولید نمیشود بلکه جنسهای بنجل چینی به هم مونتاژ میشود. (3193772) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۲۶:۳۸
بفرما مردم همین خودروهای کم ارزش را بخرند و جیکشان هم در نیاید و خدا را هم شکر کنند که همین را هم بهشان داده است.مبادا کفر نعمت کندن که همین هم از دستشان برود.دانشمند! (3193773) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۲۸:۰۲
قیمت ،تنها مشکل خریدار داخلی نیست که مردم را به ستوه آورده،بی کیفیتی وعدم بروز بودن و فشار تولید کنندگان مبنی بر اینکه شما موظف به انتخاب یکی از این محصولات بی کیفیت من هستی و بعد از خرید هم حل تمام مشکلاتش بعهده خودت و جیب مبارک است میباشد.ودست آخر مقایسه آن تولید که مصرف بنزین آن حداقل نصف تولید همان خودرو داخلیست خیلی بی انصافیست. به نظر من حل کیفیت و بروز شدن واحترام به مصرف کننده حداقل های تجدید نظر مرد متحد در نخریدن خودرو است. (3193774) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۲۹:۱۰
با عرض معذرت از نويسنده محترم اولاً شما قيمت مواد اوليه اي كه از طريق كاهش توليد مي توان صادر كرد را حساب نكرده ايد كه حدود ده ميليارد مي شود -دوم شما ارزبرى خودرو هاي فعلي كه حدود پنج هزار ميليارد هست رو حساب نكرده ايد-سوم صرفه جويي ارزى ناشي از كمتر وارد شدن سوخت را حساب نكر ده ايد به عنوان مثال يك خودرو در كلاس متوسط جهاني صدي چهار و نيم مصرف مى كند و پرايد صدي هفت كه اين خودش بيشتر از پانزده ميليارد مي شود با احتساب يارانه پرداختي به سوخت -چهارم شما خسارات ناشي از تصادفات و اتلاف منابع انساني و مادي را حساب نكر ده ايد-پنجم شما اتلاف منابع مربوط به بي كيفيتي قطعات را حساب نكرده ايد مثلاً ماشين صفر پس از يكسال صفحه كلاچ مي خواهد-ششم شما اتلاف منابع كارگرى ناشي از كار غير مفيد كه در بخش هاي ديگر مي تواند موثر باشد را حساب نكر ده ايد .....بازم بگم (3193777) (alef-13)
 
فرهاد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۳۱:۱۴
در خبرها آمده بوده كه شركت رنو حاضر به ساخت ماشين با قيمت 5 هزار دلار است اما با آن مخالفت شد؟!
پس تا ورشكستگي كامل صنعت خودروسازي ايران نبايد خودروي ايراني خريد (3193779) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۳۳:۱۲
دوست عزیز نوشتی آش آنقدر هم شور نیست ؟؟؟؟؟
خودرو 405 من با 1000 کیلومتر کارکرد دیسک و صفحه کلاج - سنسور اکسیژن - شمع ها و ....را در نمایندگی با پول خود تعمیر و تعویض کردند - لوله فیلتر هوا به دریچه گاز از روز اول شکسته بود خودرو ریپ می زند و تا حال دلیل آن را نفهمیده اند. بنظر من اصلا آشی نبوده که شور باشد اگه من هم چند برابر ضرری که کردم از خودرو سازی منتفع می شدم هم تبلیغ می کردم هم مقاله می نوشتم... (3193780) (alef-13)
 
مشکین نقاب
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۳۶:۴۱
حتم دارم اگه موضوع توافق هسته ای پیش نمیومد مردم قطعا دست به یه همچین تحریمی نمی زدن.
مردم نه به این خاطر که خودروسازهای داخلی رو به اتهام کیفیت پایین خودروهاشون تنبیه کرده باشن، بلکه به این خاطر که منتظر ورود خودرو باکیفیت خارجی از دروازه های کشور بعد از توافق هسته ای هستن دست به این تحریم گسترده زدن.
ما یه همچین کمپینی قبلا در مورد خرید بنزین و ... هم داشتتیم. ولی هیچ کدوم به این اندازه وسعت نداشت و موفق نبود.
من در این موضوع دولت و عدم توانایی اون در مدیریت مسائل پساتحریم مقصر میدونم. (3193784) (alef-13)
 
نوری
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۴۵:۴۳
آهان! اینکه دولت شرایطی به وجود آورده که مردم کمی احساس اعتماد به نفس کنند و به دنبال اولیه ترین حقوقشان باشند بده؟؟؟ اینکه مردم امیدوارند که درهای کشور به سوی دنیا باز می شود و می توانند کمی هم مثل بقیه مردم دنیا در رفاه و با کیفیت زندگی کنن، بده؟؟؟البته از نظر شماها که مردم رو فقط برای حضور در صحنه و پای صندوق انتخابات لازم دارین، معلومه که هرچی انحصار بیشتر باشه به نفعتونه و بیشتر و بیشتر زور میگین و پول به جیب می زنین!
لطفا چاپ کنین! (3194405) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۰۹:۱۴:۴۲
پاسخی که دادید بسیار منطقی است ، ونیز اضافه کنم که ملت ایران معمولا تا کارد به استخوان نرسد هیچ عکس اعملی نشان نمیدهند . (3197208) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۳۹:۱۷
الف دیگه بسه (3193787) (alef-13)
 
شاهد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۳۹:۲۹
45 سال حمایت از تولید خودرو در داخل نتیجه کیفیت پایین و قیمیت بالا روز جواب پس دادن رسیده (3193788) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۴۱:۳۰
سزای گرانفروش نخریدن است. خودروی بی کیفیت و گران نمی خریم. (3193790) (alef-13)
 
سید علی خطایی پور
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۴۲:۱۴
با سلام
ماشین ال 90 پارس خریدم و برام خیلی جالب بود چیز های زیادی از ماشین حذف شده مثلاً فیلتر هوای اطاق که بسیار قیمت ناچیزی دارد و یا سیستم باز کردن در صندوق عقب حذف شده و فقط کلید آن در اطاق است و شما مجبور هستید حتماً با سویچ صندوق را باز کنید .خوب سوال اینجاست این صرفه جویی است یا سوء استفاده از مردم باید این شرکت ها شعور مردم داری را یادبگیرن و به مردم احترام گذاشته و هر روز در روند بهبود کالای خود گام بردارن والا همان بهتر که ورشکسته شده و نابود شوند. (3193792) (alef-13)
 
حقته
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۱:۵۶:۵۸
چرا خریدی؟ حقته که این شرکت سرت کلاه گذاشته! مگه قرار نبود نخریم؟ (3195464) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۴۳:۱۴
سلام
نويسنده محترم چرا مغلطه مينماييد؟؟؟
ملت ايران هرگز نميخواهند درهاي كشور بر روي توليدات خارجي كاملا باز شود بلكه :
1. به همان اندازه كه يك تركيه اي يا مالزيايي (‌نگوييم آلماني يا آمريكايي) خودروي مناسب سوار ميشوند ما هم سوار شويم
2. اجازه بدهيد خودرو از انحصار در بيايد و شركتهاي معتبر در ايران سرمايه گذاري نمايند
3. بعد از اينهمه سال كه مديران خودرويي ايران خوردند و بردند يك چند سالي با حقوق و مزاياي كم از هزينه هاي گزاف شركتهاي خودرويي كم كنند و بجاي آن بر بودجه تحقيق و توسعه اضافه كنند
4. قطعا اگر بازار ايران بر روي برندهاي معتبر باز شود آنها اقدام به تاسيس شعبه و كارخانه در ايران ميكنند كه بدنبال آن هم نيروي كار ايراني سر كار ميرود هم قطعه سازان پيشرفت ميكنند (3193793) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۴۴:۴۵
این تحریم علاوه بر خودرو باید شامل بانکها هم شود (3193795) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۱۴:۲۴
باید این تحریم شامل دلار با قیمت غیر واقعی 1000تومان شود اقتصاد کشور. به جاده درست خود برگردد (3194316) (alef-13)
 
دولت
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۸:۱۷:۳۰
تحریـــــــــــــــــــــــــــــــــم
دلار
را آغاز
میکنــــــــــــــــــــــــــــــم
کمپیـــــــــــــــــــــــــــــــن
خریـــــــــــــــــــــــــــــــــــد دلار
تا 900 تومان شدن دلار
کسی دلار نخرد (3195145) (alef-13)
 
مجید
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۵۰:۴۶
یه طوری میگی انگار خودروهایی که الان تولید میشن ارزبری ندارن .
الان حدود 70 میلیون لیتر در روز مصرف بنزینه اکه با ورود خودرو خارجی 30% صرفه جویی بشه میشه حدود 21 میلیون لیتر صرفه جویی کرد در سال میشه 7665 میلیون لیتر قیمتش رو خودتون حساب کنید این رقم رو با ارزبری که همین الان خودرو ایرانی داره جمع کنید مقدار زیادی از قیمت محاسباتی دکتر رو پوشش میده . ضمن اینکه صدمات ناشی از آلودگی هوا (4 شهر ایران جزء شهرهای آلوده دنیا هستند ) بیماری ها ، تلفات ، هزینه های بیمارستانی و ...... نمیدونم چطور میگن نباید واردات باشه . (3193800) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۱۰:۳۶
چند نکته :
1- اول اینکه تحلیل شما در مورد صرفه جویی بنزین کاملا صحیح بوده و از مواردی است که آگاهانه یا ناآگاهانه توسط نویسنده مطلب در نظر گرفته نشده است.

2-نویسنده مطلب رفته اند قیمت خودرو در گرانترین بازار جهان (انگلستان) حساب کرده اند. همین یاریس در سایتهای نمایندگی های تویوتا در امارات حدودا بین 10 تا 13 هزار دلار بسته به مدل و امکانات قیمتش میباشد. تا اینها تماما به صورت از دم قسط بدون پیش پرداخت و اقساط حداقل 3 ساله است (و با گارانتی کامل 5 ساله و یا 7 ساله میباشد) اگر که آن تولید کننده بداند که مبلغ خودرو خودرو نقدا دریافت می کند یا مثل خودروسازان پیش پرداخت هم دارد که قیمت خودرا به راحتی کاهش میدهد.

3- هم اکنون ما در ایران قطعه سازان با کیفیتی داریم که میتوانند (همانطور که قبل از تحریمها انجام میدادند) برای سازندگان خارجی قطعه یدکی مورد تایید تولید کنند همانها هم هنوز میتوانند با قرارداد همکاری قطعه با کیفیت تولید کنند منتهی چون خودروسازان ما دنبال حداکثر سود هستند بی کیفیت ترین قطعه ها را (چه چینی , چه ایرانی ) انتخاب میکنند!

4- خودروهای خارجی درصد خرابی بسیار پایین تری نسبت به خودروهای داخلی دارند و در نتیجه هزینه های تحمیلی آنها به خریداران خودرو اعم از خرابی و غیره بسیار کمتر است و همچنین گارانتی های آنها بسیار معتبرتر از مثلا گارانتی های داخلی هاست. (3194300) (alef-13)
 
hasan
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۵۲:۳۹
تا حالا تحلیل از این آب دوغ خیاری تر ندیده بودم
پس بفرمایید در دوبی و عربستان و حتی کشورهای تولید کتتده خودرو مثل آلمان , آمریکا و غیره ذلک که خودرو وارد میشه قدرت پول ملیشون کاهش یافته و بدبخت شدن!!!
همین الان آقایون میگن پراید ارز بری داره!!!
پس اگه قراره پراید ارز بری داشته باشه و تویوتا یاریس به قیمت جهانی که حدود پرشیا میشه ارز بری داشته باشه بنده ترجیح میدم ارز بره واس تویوتا یا حالا هر خودوروی با کیفیت که اگه خدای نکرده تصادفی رخ داد جون خودم یا خانوادم حفظ بشه تا اینکه یه عمری معلول بشیم!!!!
در ضمن خودروی داخلی صفری که اندازه و یا حتی بیشتر از خودروی کارکرده خارجی بنزین مصرف کنه اگر بر فرض محال صرفه جویی ارزی داشته باشه با مصرف بنزین بیشتر همون صرفه جویی محال ارزی رو هم خنثی میکنه پس نگارنده عزیز لطفا خودتو گول نزن, با احترام !!! (3193804) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۳۴:۲۴
يكي به. من بگه چرا يك خودروي خارجي مثل سراتو و سوزوكي تو ايران و كأرخانه هاي داخلي مونتاژ مي شود از قيمت خارجي و كشور سازنده آش بيشتره؟ سراتوي مونتاژي ايران خودرو. چند هزار دلاره؟ ٢٥ هزار تا ٣٠ هزار دلار؟ چرا ؟. (3194382) (alef-13)
 
سامان
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۵۲:۵۳
نویسنده این مقاله هیچ اطلاعی از قیمت های روز خودرو در دنیا ندارد. همین هیوندای اکسنت با قیمت 45 میلیون وارد ایران می شود (مراجعه به سایت گمرک)و در بازار به 110 میلیون می رسد.
صرف اینکه هر وسیله 4 چرخ را خودرو بنامیم ساده اندیشی است. پراید با حداقل امکانات ایمنی و پائین ترین کیفیت و طراحی مربوط به 30 سال پیش را نمی توان خودرو نامید.
در واقع به حساب هزینه فایده خرید یک تویوتا 50 میلیونی بسیار به صرفه تر از یک دنای 43 میلیونی است. (3193805) (alef-13)
 
مطلع
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۷:۵۶:۵۴
واقعا که یه همچنین مطلبی خجالت آوره
منظورتون اینه طبق معمول مردم هرکاری شما می کنید بگن خوبه و به قول شما ماشین گران تر هم شد بازم بخرن؟
بله اونجا یارسی 50 ملیون هست ولی دو تا نکته رو فراموش کردید یا مطرح کردنش به صلاح نبود؟ بذارید من مطلبتون رو کامل کنم:
اونجا یاریس 2015 یا کلی امکانات و کیفیت بالا 50 میلیونه. نه پراید مدل 1990 با کیفیت افتضاح
اونجا ماشین به طور کلی به صورت اقساط و با بهره صفر به مردم ارائه می شه نه با پیش خرید و واریز پول یک سال قبل از خرید. (3193810) (alef-13)
 
منصور
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۰۱:۰۳
نویسنده محترم
1-بیش از سی سال است خودرو سازان هرجور که خود خواسته اند با مردم رفتار کردند شرایط فروش و قرارداد را خود تعین و به مردم تحمیل کردند و مردم همیشه تابع بودند
2-علیرغم تحمیل شرایط به مردم ، کیفیت خودروهای تحویلی هم همه میدانیم و نیاز به تکرار گفتن ندارد.
3-در مقایسه قیمت بین تویوتا و پراید دقت داشته باشید که اولا" کیفیت پراید و تویوتا قابل مقایسه باهم نیستند . دوما 15000 دلار درآمد حدود 5 ماه یک حقوق بگیر معمولی در اروپاست در حالی که بیست میلیون تومان درآمد حدود بیست ماه یک حقوق بگیر معمولی در ایران است.
4-یکی از خودروسازان بقدری پر توقع شدند که حتی حاضر به یک عذرخواهی خشک وخالی هم نیستند
حالا شما بفرمایید مردم تا چند سال دیگر تحمل کنند تا خودروسازان 1- اخلاق 2- کیفیت 3- قیمت خود را اصلاح کنند؟ (3193812) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۰۲:۱۸
این دلیل نمیشود که خودروسازان خون مردم را در شیشه کرده وبا جانشان بازی کنند
اونها حتی طلبکارانه با مردم حرف میزنند (3193816) (alef-13)
 
قرتاسي
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۰۳:۵۴
چرا براي مسئولين ايران خودر و سايپا قابل قبول نيست كه بايد بعد از سالها كنار بروند و جاي خود را به جوانان شجاع بدهند. ديگه بسته مديريت سنتي و هزينه بر. (3193819) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۰۴:۱۵
همه اینا فرض کنیم درست فقط فرض
چرا دو تا از این مقاله ها نمی نویسید و از خودروسازها نمی خواهید کیفیت و خدمات رو بالا ببرند فقط از مردم چرا انتظار دارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3193820) (alef-13)
 
قرتاسي
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۰۴:۵۷
مطمئن باشيد اگر حتي محصولات خودرو ايراني 50 درصد آف بخورند بازهم كسي نمي خرد آنها رو. مردم متوجه شده اند كه قيمت محصولات اين دو شركت نهايتا يك سوم ارزش كنوني بيشتر ارزش ندارند. (3193821) (alef-13)
 
قرتاسي
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۰۵:۳۸
چرا بايد هميشه به مردم خودمون ظلم بكنيم؟ تيبا در كشور عراق سه مليون 900 هزار تومن بيشتر فروش نمي ره. (3193822) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۰۶:۰۳
کشور ترکیه سال 2013 بیش از 21 میلیارد دلار صادرات خودرو و قطعات داشت ولی دنبال برند سازی نیست بلکه همکاری با خودروسازان بزرگ دنیا در قطعه سازی و مونتاژ. (3193824) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۰۶:۲۴
نکته ای که نویسنده یادش رفته و تمام فرضیاتش رو زیر سوال میبره اینه که در دنیا تقریبا هیچکس ماشین رو نقد نمیخره بلکه پول رو در چندین سال بین 5 تا 7 سال میپردازه. (3193825) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۰۶:۳۳
بازهم نمی خریم تا به خود آیند آقایان و به مردم احترام بگذارند چه در حرف زدن و چه در عمل (3193826) (alef-13)
 
یکی از مردم
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۰۵:۲۵
ما نخواهیم خرید
1_گروهی که پول دارند : به علت کیفیت پایین محصولات داخلی ما تمایل به خرید آنها را نداریم
830000میلیارد تومن پول تو حسابامون هست ولی تا زمانی که کیفیت پایینه ما خرید نمینماییم

2- گروهی که پول ندارند : بابا جان الان هزینه ها از درآمد فزونی بخشیده مردم در طی 5سال گذشته 70 درصد از قدرت خریدشون کم شده بیشتر از 50درصد توان پرداخت قیمت اتومبیل را نداریم

راه حل :
خودروهای داخلی:
1- افزایش کیفیت
2- فروش اقساطی خودرو ها به طوری که اول 50 درصد (100%)هزینه ی تولید را بگیرند ما بقی با اقساط 36ماهه از 500 هزار تومن ماهیانه تا 200هزار تومن (ازپراید تا مگان))
خودروهای خارجی :
1- کاهش تعرفه و تصویب قانونی که در سال 90 در مجلس تا مرز تصویب رفت و بخاطر حمایت از تولید کنندگان داخلی برگشت خورد!
2-ورود خودروهای ایتالیایی ارزان قیمت

اما چون ما برای سیاست های منطقه ای به این پول خودروسازی نیاز داریم این راه حل من عملی نمیشود (3194288) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۰۶:۵۵
بنظرم این متن شما یک مغالطه است
الان ما 90 درصد کالاهای گران بجز مسکن را داریم از خارجی می خریم. این همه موبایل از خارج می خریم. آیا دلار 5 برابر شد؟
دوما با صرفه جویی ارزی که از طریق جمع شدن خودروهای داخلی میشه اون 30 میلیارد دلار جبران میشه. چقدر ما باید بخاطر این خودروها داروی خارجی و... وارد کنیم که دیگه نمی کنیم.
سوما و از همه مهم تر : صنعت خودروی ما الان هم 50 درصد یا بیشتر وارداتی هست. اون 30 میلیارد دلار شما رو من اصلا قبول ندارم. براحتی اومدید تعداد خودرو رو ضربدر قیمت دلار کردید.
از اون یک میلیون و پانصدهزار خودرو مگه همش تولید داخله. اتفاقا تعداد زیادی همین الانم داریم وارد می کنیم که قیمت اون وارداتی ها خیلی بیشتره.
اگه حق جو و حق طلب هستی چاپ کن و جوابم رو بده (3193828) (alef-13)
 
بیژنگ
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۰۰:۴۶
بنده هم با نظر شما موافقم. نویسنده محترم مقاله درست است که سعی کرده است تبعات ارزی نخریدن خودرو یا به بیانی عدم تولید آن را به نمایش بگذارد اما اگر تبعات استفاده از این خودروها مثلاً میزان استهلاک سالانه، میزان آلایندگی، میزان مصرف سوخت، درصد کشته شدگان جاده ای، یزان درصد کیفیت خودرو در تصادفات و ... را کنار آن بگذارد خواهد دید که 30 میلیارد دلار در مقابل این همه خسارت اصلاً رقمی نیست. (3194270) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۰۹:۰۰
توسایت هیوندایی تشریف ببرید النترای 2016 با 5 ستاره ایمنی 6 ایربگ 145 اسب بخار قدرت به چه زیبایی و .... 17 هزار دلاره میشه 57 میلیون حالا مقایسش کنید با پارس اتوماتیک خخخخخخخ مثل مقایسه نیویورک با کره شمالیه (3193833) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۱۱:۲۸
نمیخریم نمیخریم نمیخریم...

شما بیا همون ماشین 35 میلیونی اونا رو با مثلا پارس خودمون مقایسه کن ببین کیفیت اتاق و موتور و آپشن و ... اونا شباهتی با هم دارند! در حالیکه قیمت خودرو اونا رو باید با میانگین درآمد و دستمزد آنها سنجید نه با چندرغازی که ما میگیریم و در نهایت شما قیمت خودرو رو در انگلیس و گرانترین کشور اروپا گذاشتی؟ مثلا قیمت ماشینهای کره ای یا ژاپنی رو بذار یا فرانسوی یا آمریکایی... (3193838) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۱۴:۰۵
برادر عزیز کارشناس محترم،بخشی از این تقاضای بالای دلار از صرفه جویی مصرف بنزین با واردات ماشین های روز دنیا تامین میشود،که این صرفه جویی با یه ضرب و تقسیم ساده برای 30% صرفه جویی روزانه برای 75 میلیون لیتر بنزین حدود ده میلیارد دلار میشود،الان خودروهایی با مصرف 3.5 لیتر در دنیا استفاده میشه،بخشی دیگر از زود خراب نشدن قطعات به نحوی که به جای کارکرد یک قطعه مثلا در پراید یا 206 که در هر 30000 کیلومتر باید عوض کنی در صورت آمدن ماشین خارجی این عدد دو تا سه برابر میشود و به 60000 یا 90000 کیلومتر میرسد،درضمن مردم دنبال واردات 100% نیستند بلکه میتوان ماشین های خوب و روز دنیا را به جای خودروهای ایرانی غیر استاندارد در ایران تولید کرد،به همه ارقام فوق سالانه 30000 کشته را اضافه کنید که جلوگیری از آن غیر از عزادار نکردن خانواده ها،سودی زیادی را عاید اقتصاد و خانواده ها میکند لازم به ذکر است کشور آلمان تقریبا برابر ایران جمعیت دارد اما تعداد کشته ها سالانه به مدد خودروی خوب و فرهنگ رانندگی خوب فقط 500 نفر است، پس کمی از جنبه های دیگر نیز به تخلیل های خود نگاه کنیم (3193843) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۱۶:۵۱
بله ياريس ٥٠ ميليوني را چرا بايد ١٠٠ ميليون بخريم؟؟؟ (3193848) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۱۷:۰۹
اینم لینک کمری 2016 با قیمت 70 میلیون چرا یاریس رو مثال میزنید . پژو باید با کمری مقایسه شود نه با یاریس http://www.toyota.com/camry/
کمری 2016 رو میتوان 40 میلیون پایین تر از مگان با تکنولوژی عهد بوق خرید (3193849) (alef-13)
 
hassan
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۱۷:۳۴
چیزی که بنظر میرسه فراموش کردید ذکر کنید میزان دریافت حقوق اروپایی ها نسبت به ماست. یک انگلیسی چند ماه باید کار کنه تا به قول شما بتونه همون ارزانترین ماشین کشورش را خریداری کنه؟ من ایرانی با حقوق ماهی یک میلیون تومان باید بیست ماه کار کنم تا بتونم ارزانترین خودرو کشورم را آن هم با آن شرایط اسفناک خریداری کنم! این عدالت نیست (3193850) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۲۲:۰۸
خوب این مشکل چه ربطی یه خودروسازها داره؟مگه اونها باعث شدن در سال 90 ارزش پول ملی ما به یک سوم کاهش پیدا کنه؟ (3194344) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۱:۱۵:۱۸
مقایسه ایشون برای شرایط قبل از سال 90 هم درسته
چه ربطی به کاهش ارزش پول ملی داشت؟ (3195649) (alef-13)
 
م
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۱۸:۳۱
باید قیمت ها منطقی باشه و نه بنفع تولیدکننده ها باید شرایط رقابتی باشه - چرا اظهارات اقای نعمت بخش را راجب خودرو نمی گذارید تا ببینید چطور ایشان اظهاراتی راجب خرید مردم و خودرو دارند (3193851) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۲۰:۱۴
نویسنده محترم:
اولا منبع آمار ارائه شده 1/5 میلیون خودرو نیاز کشور کجا هست که بقیه محاسبات رو روی اون انجام دادید؟
دوما همین پرایدی که شما می فرمایید هر کس هرچقدرآش می خوره که پول بده، یعنی جان انسان ها برای شما برابر با میزان سودآوری وکسب درآمده، اینطور نقد مبانی سرمایه داری می کردید؟ پس مفهوم استاندارد این وسط چی می شه؟
سوما شما قیمت حال حاضر این خودرو رو اعلام کردید و خودروهای خارجی رو نسبت به حال حضر سنجیدید در حالی که چند سال قبل قیمت همین خودرو 8 میلیون بود، به یک باره قیمت سه برابر شد و کیفیت همون کیفیت نامطلوب موند! پس اگر قرار باشه کسی هم به قدر پولش آش بخوره، مردم حق دارن وقتی سه برابر پول می دن از کیفیت به مراتب خیلی بهتری برخوردار بشن. اگر خودروی ملی است این افزایش از کجاست اگر وارداتیست خوب پس بحث خروج ارز اینجا هم صدق می کنه.
چهارما شما میزان بهروری خودروی و خدمات دهی اون رو باید به نسبت درآمد ایرانی ها محاسبه کنی چون طبق فرموده شما این خودروی ملی هست و از منابع داخلی با توجه به سطح درآمدی افراد تولید می شه پس باید خوانش با درآمد اقشار کشور داشته باشه نه اینکه قیمت تولید ملی رو با ماشین خارجی اون هم با احتساب نرخ برابری ارزی در نظر بگیرید، ما به دلار حقوق نمی گیریم که به دلار خرج کنیم، برای یک شهروند خارجی خودرو یک کالای مصرفیه نه یک کالای سرمایه ای یا لوکس و بخش کوچکی از درآمدش رو به خودش اختصاص می د.
پنجم برای جایگزینی منبع ارزی راه کارهای زیادی وجود داره، تهاتر، جایگزینی ارز دو کشور و... مگر الان که مونتاژ می شه ارز از کجا میاد؟
ششم کسی نمی گه تعطیل بشه بلکه این صنعت مونتاژ با شرکت های معتبر کار کنه، خودروی با کیفیت بسازه، قیمت مناسب بده و کنترل بر مدیریت و بدنه خودش داشته باشه.
الف لطفا منتشر کن. (3193852) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۱۱:۴۳
1- افزایش قیمت خودرو نه ناشی از افزایش هزینه های تولید به خاطر بهبود کیفیت که ناشی از ربط دادن قیمت به افزایش دلار! و تورمه! پس مردم در حقیقت 6-7 هزار دلار رو در واقع برای یک ماشین 2-3 هزار دلاری سابق به نرخ ارز امروز دارن پرداخت می کنن یعنی افزایش قیمت چند هزار دلاری در قبال کیفیت قبلی پس در واقع ما یک ماشین خارجی رو با یک ماشین 2-3 هزرا دلاری مقایشه می کنیم نه یک ماشین 6-7 هزار دلاری.
2- تنها شاخص مقایسه خودروی داخلی و خارجی قیمته، تنویسنده محترم می گه قیمت ما باید با اونها برابری کنه در حالی که: الف) هزینه تموم شده کالا برای ما به تومانه واونجا به دلار. ب)نسبت هزینه ماشین به درآمد سالانه افراد در خارج نسبت پایین و معقولیه اما در کشور ما به 200 درصد هم می رسه. (3194304) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۴۴:۳۷
احسنت
حرف منم همینه که همون پژو و... همش وارداتی حساب میشه و اونجا هم بحث خروج ارز.
تازه بنظرم درسته که تعداد ماشین های خارجی وارداتی کمه ولی اونقدر قیمتشون بالاست (خروج ارز) که من فکر می کنم همین الان هم ما داریم با اون شرایطی که شما در آینده متصور شدی کار می کنیم. (3194403) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۲۰:۳۸
نگارنده عزیز محاسبات شما از ابتدا اشتباه است.
اولا که الان هم بسیاری از مواد خام و قطعات خودرو های داخلی از خارج میاد. که ارز میبره.
ثانیا شما ماده خام رو تبدیل به خودرو یی میکنید که همون لحظه تولید فرسوده هست یعنی پول (چه ریال و ارز ) رو دور میریزید.
ثالثا شما یه محاسبه سرانگشتی بکن اگه ماشین های وارداتی با 20 درصد مصرف بنزین کمتر وارد بکنید چه صرفه جویی ارزی میکنید.
بنظر بنده اینگونه دفاع کردن هیچ نتیجه ای نداره. به دولت فشار بیارید این دو کارخونه رو بفروشه به بخش خصوصی (نه شبه دولتی) اونا خودشون میدونن چجوری خودرو تولید کنند. حتی اگه مجانی هم به شرکت های خارجی یا افراد داخل واگذار بشن به نفع مردم و دولت هست و این همه هزینه سربار ملت نخواهد شد. (3193854) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۲۲:۳۹
نقدی کاملا یک طرفه و سفارشی است. (3193856) (alef-13)
 
جواد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۲۳:۱۰
آش آنقدر هم شور نیست ...

آقای دکتر به نظر شما چند هزار نفر دیگه باید تو جاده ها کشته بشن تا آش شما شور بشه ؟ (3193858) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۲۵:۵۱
الان میریم خودروی ایرانی میخریم.الکی مثلا مقاله خیلی تاثیرگذار بود!!! (3193861) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۲۷:۲۷
آقای دکتر، چنان می گید سالی 30 میلیارد دلا هزینه برای کشور داره که گویی همین الان تو صنعت خودرو هیچ چیزی از خارج وارد نمیشه. پس چرا قیمت خودرو پس از افزابش قیمت ارز به خاطر تحریم ها همین طور بالا می رفت؟!! (3193864) (alef-13)
 
قاسم
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۳۱:۴۱
مردم میهن ایران اسلامی حق مسلم خود می دانند که ار مال وجان خود درقبال خودروی بی کیفیت محافظت کنند واگر خودروسازان هر چه زودتر به فکر تولید خودرو باکیفیت وباعلم روزبرایند تابا ورشکستگی روبرو نشوند گر چه درهر حال ارزبری برای خودروی تولید داخل همان طور که خودروسازان مگن بالاست (3193872) (alef-13)
 
amin
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۳۳:۴۲
آقا بزار ارز بره بیرون ولی مردم کمتر تو تصادفات کشته بشن،بزار خودرو سازی محو بشه اما مردم زجر گارانتی نکشن،چهار تا لینک آوردی گذاشتی داری تویوتا رو با فرغون مقایسه میکنی فکر کردی مردم آره ... ،بعدشم شما یه سری به جنوب کشور بزن ببین قیمت خودرو پلاک نشده چنده بعدا حرف الکی بزن (3193875) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۳۴:۴۲
نویسنده محترم چنان تصویر از آزاد سازی نرخ خودرو ترسیم نموده اند که گویی پایان دنیا با آزاد سازی ورود خودرو رخ خواهد داد.خیر چنین نیست اگر دست مافیا از این صنعت کوتاه شود و تعرفه ورود خودرو به کشور هم منطقی شود ( صفر نه)خودرو ساز راه وروش ماندن در بازار را پیدا خواهد کرد و به مردم فشار نخواهد آمد .ضمن اینکه با افزایش کیفیت وروزآمد شدن محصولات مزیت نسبی حضور موفق در بازار های جهانی نیز حاصل خواهد شد (3193879) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۳۶:۱۷
قیمت اتومبیل در کشور ها رو فقط نمیتوان از روی قیمت دلار تعیین کرد . سطح درآمد خانوار در سال مهمترین مساله هست . از طرفی اگر به گفته شما قیمت اتومبیل تو دنیا با ایران فرقی ندارد ، فقط یک ماه تعرفه گمرکی رو بردارید و مشاهده کنید چه ماشینهایی با چه قیمتهایی وارد ایران میشوند . انحصار واردات را از دو خانواده خارج کنید باز هم اثر آنرا مشاهده کنید .
سایپا و ایرانخودرو 40 سال فرصت داشتند در بازار بی رقیب مال اندوزی کنند . مردم دیگر از اسم این دو کارخانه خسته شدند .
شما به گفته خودتان همان یاریس 2015 را به قیمت 15 هزار دلار در ایران بفروش !!
جهت اطلاع شما عرض کنم یاریس 110 ملیون در ایران بفروش میرسه نه 50 ملیون (3193880) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۴۱:۵۹
اولا نخرید یا خریدن یک کار شخصی هستش وکسی نمیتونه به اون ایراد بگیره
و امرز ملت فهیم ایران تصمیم گرفتن که خودروی بی کیفیت نخرند(ضمن ان که کسی که توان خرید یک پراید نداره چطور میتونه خودروی خارجی بخره؟؟؟؟پس لطفا ما را متهم به خیلی چیزها نکنید)
ضمنا
هزینه هزاران کشته و هزاران هزار مجروح و صدمات جانبی صدها هزار تصادف خودروهای بی کیفیت خارجی را محاسبه کردید؟؟
میدونید چند میلیارد دلار میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3193892) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۴۲:۰۸
واقعا. استدلالها بچگانه هست مگه هر چیزی ارزبرب داشته باشه دلار ۳برابر میشه اینحرفا چیه اقاجون ،واقعا کل اقتصادو زیر سوال بردین ،بهتره این توصیه رو به کل کشورهای که تولید کننده نیستم بکنین فرغون سازی باز کنن دلار یک سوم بشه (3193895) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۴۴:۰۲
همه حرفهای شما درست . ولی تا کی باید مصرف کننده ایرانی هزینه مدیریت ضعیف و ناکارامد را باید پرداخت نماید واقعا تا کجا و برای چه چیزی جان و مال ملت فدای بی کفایتی برخی شود؟ (3193899) (alef-13)
 
روح الله
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۴۴:۲۸
بابا دست برداريد با اين حرفا كسي ماشين صفر نميخره و ضرر ميكنيم تا انقدر ساده فرض نكنند ما را و خودرو 5ميليونم نمي ارزه را 20 ميليون بدند (3193900) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۴۶:۳۳
شما به حرفهای خودت اعتقاد داری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3193903) (alef-13)
 
مهمان
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۴۷:۰۳
گاهي وضع به گونه اي است كه مردم فكر می‌کنند با كنار گذاشته شدن اين شرکت‌ها، خودرويي مثل بنز را به قيمت پرايد خواهند خريد!


همین یک جمله کافی است تا خوانندگان متن بدانند شما از کجا برای نوشتن این مقاله منافع کسب میکنید .... نویسنده عزیز


این تو بمیری از اون تو بمیری ها نیست !!! (3193904) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۴۷:۲۰
اینقدر به خودتون زحمت ندید.
این کمپین کمترین اثر در نخریدن خودرو داره
خیلی واضح است به دسته بندی زیر و دلیل نخریدن خودرو ایرانی توسط افراد زیر توجه کنید:

1- افراد ثروتمند: اصولا ماشین ایرانی نمی خرند، این افراد ماشین ایرانی دوست ندارند اگر هم بخواهند، ماشین ایرانی در سطح کیفی مورد نظرشون وجود ندارد.

2- افراد با درآمد بالاتر از متوسط: طیف هزینه کرد این افراد بین 60 تا 100 میلیون است. این افراد ماشین های بالای ژاپنی یا کره ای دوست دارند ولی چون پول کافی ندارند به ماشین های چینی پناه می برند. این افراد دنبال آپشن هستند. از ظاهر تکراری ماشین های ایرانی خسته شدند.

3- افراد با درآمد متوسط: این افراد بیشترین خریداران ماشین های ایرانی هستند با این که دنبال تنوع، زیبایی و آپشن و کم درد سر بودن ماشین هستند ولی راهی جز خرید ماشین ایرانی ندارند. اما با توجه به شرایط رکود در کشور فعلا ریسک نمی کنند چون اون هایی که قصد خرید اقساطی دارند می ترسند درآمدشان کفاف ندهد و کسایی که پول دارند می ترسند دوباره نتونن پس انداز کنند.
از طرف دیگه امید ایجاد شده به شرایط بعد از تحریم ها، انگیزه خرید رو فعلا گرفته

این کمپین هم، کمترین اثر رو داره وفقط در حد چیزی بیش از موج" پ نه پ" داره اثر می ذاره
نگران نباشید کشور از رکود در بیاد و مردم مطمئن بشن بعد از برجام همین آش است و همین کاسه دوباره پشت صف های خرید بازار انحصاری ماشین ایرانی پناه می برند. (3193905) (alef-13)
 
س
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۴۷:۵۴
الان هم که همه قطعات خودروهای داخلی ازچین وبا ارزواردمیشه منتها جنس چینی بنجل .شما هم بجای اینکه به فکر ارز ودلارباشی بهتره به فکراین مردم بیچاره باشی که سالانه هزاران نفرتلفات بخاطربی وجدانی وسودجویی خودروسازهای داخلی میدن باشی .البته اگه نیتت واقعا دلسوزیه . (3193906) (alef-13)
 
حسام
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۴۸:۱۵
تحریم بوسیله مصرف کنندگان ایرانی قبلا شروع شد ولی شما الان متوجه می شوید چون مظهر روشن آنرا در حال حاضر می بینید .
مثلا زمانی که دولت برای تاخیر ورود نیروی کار به بازار اقدام به معطل کردن آنها در دانشگاههای بی کیفیت می کرد تا خود را نجات دهد ، امروز می بینیم جوانها و مردم باعث می شوند تا حدود 400 هزار صندلی خالی در دانشگاهها باقی بماند . این یعنی نوعی تحریم . چرا من برای نجات دولت مردان بی کفایت خودم و مالم را در دانشگاه هزینه کنم . (که نوعی تحریم خود جوش بود - هیچ وقت فکر نمی کردیم کلمه خود جوش که همیشه به نفع دولتمران استفاده می شد امروز بر علیه آنها کار کند )
یا مثلا همین تحریم خرید خودروی صفر داخلی نمایانگر همین طرز تفکر است ، چرا باید جان خودم و زن و بچه و مالم را برای کسانی خرج کنم که بخاطر عدم توانایی در هدایت بازار کار ، ایجاد کیفیت ، و ... حال به التماس افتاده اند . (گرچه معتقدم پر رو تر از این حرفها هستند)

به قول انگلیسی ها "من پول ندارم جنس بنجل بخرم"

این طرف تفکر در حال نهادینه شدن است . بعد از دانشگاه و خودرو ساز منتظر دیگران نیز باشید (3193907) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۲:۳۹:۲۰
در مورد دانشگاه ها جمعیت داوطلبان کم شده به دلیل تغییراتی که در سیاست های جمعیتی داشتیم. و گرنه هنوزم جوان های ما اونقدر بی مسئولیت بار میان که از ترس اجتماع همه به دانشگاه فرار میکنن (3195508) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۵۰:۰۸
با این حجم از حمایتی که دولتها از خودرو سازها کرده اند چرا باید کیفیت خودرو های داخلی تا این حد نازل باشد وکمترین امکانات راداشته باشد نویسنده محترم اشاره به قیمت خودرو تویوتا کرده اما ذکر نکرده که اززانی خودرو داخلی بخاطر حمایتهایی است که مبلغش ازجیب مبارک مردم پرداخت میشود.خودروسازهای ما دریک حاشیه امنی بسر میبرند که به آنها اجازه میده علاوه برکیفیت پایین خودرو جوابگوی مطالبات مردم مس خرید خودرو نیز نیستند.لطف کرده آمار حمایتهای دولت اعم از سیستم بانکی وگمرک وغیره را منتشر کنید ببینیم که بالاخره در صنعت خودرو کجای کاریم.برای الف و نویسنده بخاطر چنین متن سبک و سطحی متاسفم (3193910) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۴۵:۱۸
و فضای رقابتی که اصلا وجود نداره! انحصار تمام! (3194244) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۰۵:۰۰
یه سوال برام پیش اومده:
بازار خودرو های سنگین(کامیون،اتوبوس) را نگاه کنید .
با کیفیت ترین خودروهای بنز ،اسکانیا، ولوو در جهان تو جاده های ایران در حال حرکت هستند.
حال اگر این خودرو ها انحصاری در اختیار ایران خودرو و سایپا بودند چه جیزی به مردم میفروختند؟
چطور دولت می تواند با دید دو گانه به خودرو های سبک و سنگین نگاه کند؟ (3194286) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۹:۱۳:۲۲
ایران خودرو با اطمینان از خرید همه اتوبوسهای شهری اش توسط شهرداری ها (انحصار بازار) اتوبوسهای بی کیفیتی تولید می کرد تا این که شرکتهای دیگر اتوبوسهایی با بدنه بزرگ و کولر و امکانات - به همان قیمت - تولید کردند و شهرداری ها به سمت آنها رفتند. حالا اتوبوسهای جدید شهری با کیفیت تر و دارای کولر و صندلی مناسب شده اند و خط تولید اتوبوسهای قوطی کبریتی ایران خودرو هم تعطیل شده است. اگر این انحصار نمی شکست هیچ وقت بهبود فعلی حاصل نمی شد. (3195242) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۵۲:۰۸
زور الکی نزنید لطفا کارد به استخوان رسیده و مردم به این راحتی آشتی نخواهند کرد.تغییرات خیلی باید وسیع باشد و روی خیلی ها هم که زیاده باید کم شود. (3193912) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۲:۴۱:۴۵
اصلا قهری نبوده که بخواد آشتی باشه. فقط یه عده به امید اینکه خودرو ارزون میشه دست نگهداشتن که این هم امید باطلیه. (3195511) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۵۲:۵۲
جالبه یعنی ما خودرو نخریم همه کالا ها گران می شود
دادش ما گوش ها مون مخملی نیست (3193915) (alef-13)
 
سعيد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۵۲:۵۶
اااااا
تا امروز خبري از اين حرفها نبود
چي شد الان به تب و تاب افتاديد
اين لگن ساز ها
1. بايد دست از دلالي بر دارند
2.از مردم در رسانه ملي عذر خواهي كنند
3.كيفيت بايد كيفيت جهاني بشه نه اينكه يه اير بگ اضافه كنند بگن ما كيفيت رو برديم بالا
4.قيمت بايد عادلانه باشه
5.طرحهاي متنوع خريد براي مردم باشه نه اينكه سايپا سراتوي 70 م رو قسطي داره 97 م ميده
6.از چين و فرانسه دست بكشند و برند سمت مدلها و كشورهاي جديد نه سمند رو اسمش رو عوض كنه بزاره دنا بعد 15 م گران كنه
7.خدمات و گارانتي پس از فروش واقعي رو به اجرا بزارند مثل بقيه خودروسازها . نه اينكه آدم بره نمايندگي به خاطر يه پيچ 2 ماه ماشينش بخوابه
8.از همه مهمتر رفتار خودشون و عاملين شون با مردم از روي ادب باشه نه از روي بي ميلي
اين خواست ههاي ماست تا تحقق پيدا نكنه ما خودروي صفر نمي خريم (3193916) (alef-13)
 
مهدي
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۵۳:۳۵
ما،‌هم در حد خودمان توانايي ها و ضعف هاي كشور را مي دانيم،‌از خودرو سازها هم انتظار شق القمر نداريم،‌تنها ناراحتي ما اين است كه خودرو ساز ها در چندين دهه ي عمر خود،‌ نه تنها هيچ تلاشي براي بهبود كيفيت و احترام به مشتري نكرده اند بلكه دائما با روحيه اي اربابانه و طلبكارانه، هزينه هاي نابجا كه اكثر براثر سوء مديريت يا سياسي كاري بر صنعت خودرو تحميل مي شود را به دوش مردم بار مي كنند. (3193918) (alef-13)
 
شکرپاش
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۵۳:۵۸
چرت و پرت و مضخرف گویی.
نویسنده تکلیفش با خودش مشخص نیست.بالاخره مردم باید جور خودروسازی رو بدن (با خون خودشون) یا اینکه یه کم پول بیشتر میدن ولی جونشون سالم میمونه.
واقعیت اینه: میتونن بسازن، نمیتونن جمع کنن برن سراغ یه کار دیگه. اینه نظریه اقتصاد آزاد.
اون آدام اسمیتت رو هم با خودت ببر نفری یدونه پژو 405 بخرید که فردا گرون میشه، اونوقت شما سود کرده باشید.
اگر مردم موقع گرونی برای چیزی سر و دست میشکنن، علتش اینه که به دولت و توان دولت در تنظیم بازار بی اعتماد هستن. (3193920) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۵۶:۱۲
دیگه ناز کشیدن فایده نداره! نداره! نداره! (3193924) (alef-13)
 
پیمان
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۵۷:۲۰
به نام خدا
به نظر میرسد نویسنده در لفافه منطق و خیرخواهی باز از طرف مافیای خودرو ایران هدایت میشود. موارد ذیل جهت تنویر افکار خوانندگان ارسال میگردد لطفا بدو سانسور انتشار دهید:
1. اولا صنعت خوردویی ایران کاملا ورشکسته است و تمامی دلایل اقتصادی که شما در خصوص ارزبری و غیره اورده اید کاملا غلط است در سال 1388 یا 1389 ایران خوردو به هر یک از اعضای هییت مدیره 500 میلیون تومان پاداش داد که کار به سازمان بازرسی کل کشور کشید در مصاحبه صبح رادیویی مسئول بزرسی کل کشور عنوان کردند مه تخلفی صورت نگرفته است چرا که شرکت حق دارد معادل درصدص که حداکثر 5 درصد سود خالص شرکت است را پاداش اعطا کند
چند ماه پیش از این خبر جنجالی بلزرسی کل کشور فراموش کرده بود که نمایندگان محترم مجلس که جناب توکلی عزیز هم جزو انان است 1000 میلیارد پول بلعوض به ایران خوردرو دادند از جیب بیت المال این ملت فقیر چون ایران خوردو ادعا میکرد اگر این پول را ندهند ورشکسته است
اگر این شرکت در حال زیاندهی و ورشکستگی است و 100 میلیارد تومان وام بلعوض گرفته است پس چگونه سود گرده تا پاداش 500 میلیون تومانی از حلقوم مصرف کننده به هییت مدیره بدهد؟
2. اینجانب در 2 سال پیش شخصا در پاریس به نمایشگاه تویوتا مراجعه کردم و قیمت تویوتا راو فور را دیدم که با اعدا بزرگی بر روی خودرو نصب شده بود مبلف بود 17800 یورو که میشود حدودا با یاحتساب یوروی 3800 تومانی میشود 67 میلیون تومان !!
انصافتان کجا رفته است خودروساز ژاپنی در مرکز فرانسه که خود فرانسه در جهان خودرو ساز محسوب می شود تویوتا راوفور رو به قیمت ناچیزی ارائه میدهد
انوقت شما در ایران به ارابه چینی 206 باید 40 میلیون تومان پول بدهید .
3. این چه صنعت ورشکسته اای است که پول پاداش های میلیونی خود را از حلقوم مصرف کننده ایرانی می گیرد و با مافیایی که در مجلس و دیگر ارگان ها ایجاد کرده و به تمامی نهاد ها نفوذ کرده و اجازه کاهش تعرفه ها ی واردات را به خوردوری خارجی نمیدهد؟
مگر فرانسه خودرو ساز نیست ؟ پس چرا در یک رقابت عادلانه اجازه ورود خوردوی ژاپنی و المانی و غیره را میدهد تا مصرف کننده ازادانه حق انتخاب داشته باشد
دلیل تنها یک جمله است : انجا اصل مردم هستند نه جیب خوردوساز ها ! (3193927) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۸:۵۹:۲۴
به قول خود خودروسازان گرانی خودرو به خاطر قطعاتی هست که از خارج وارد میکنند پس احتمالا ارزبری تولید خودرو داخلی از خودرو وارداتی بیشتر است. (3193932) (alef-13)
 
ايران ايراني
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۰۰:۵۵
نه الف جان آش اونقدر شور است كه معلوم نيست چي ريختن تو آش شما كه شوريشو كمتر احساس ميكني اگر تويوتا با اون امكانات به قول شما 50 ميليون قيمتشه خوب پرايد بايد حداكثر 5 ميليون قيمت داشته باشه نه 20 ميليون آخه وطنيه و تمام قطعاتش داخل توليد ميشه ولي تويوتا نصفش گمركه كه بهش ميخوره (3193935) (alef-13)
 
مجتبی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۰۰:۵۸
هرگز قیمت ها را در داخل با خارج مقایسه نکنید. مثلا نگویید یاریس 15 هزار دلار قیمت دارد و پراید 5 هزار دلار. این را در نظر بگیرید که یک استاد دانشگاه در کشورهای اروپایی با نصف حقوق خود در ماه می تواند یک یاریس بخرد ولی ایران چطور؟ (3193936) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۰۲:۰۸
این مغلطه است که بگوییم با نخریدن مردم کارخانجات ورشکسته نابود میشوند اینطور میست بلکه در راستای خصوصی سازی براحتی میتوان خودروسازها را بطور کامل به شرکتهای بزرگ خودروسازی جهانی فروخت مثل دوو و اشکودا که پس از ورشکستگی به جنرال موتورز و فولکس واگن فروخته شدند و اابته اکنون هردو کارخانه تلدیل به تولید کنندگان برتر خودرو شده انذمشکل صنایع ما خصولتی شدن است بجای خصوصی سازیواقعی که باعث مدیریت معیوبو نارضایتی میشود (3193937) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۰۳:۵۰
جناب نویسنده محترم مردم شریف ایران انسان های فهیم ،و با شعوری هستند که به تمام مواردی که اشاره کردید واقفند،هدف از این کمپین مبارزه با ظلم آشکار مدیران نا لایق و غیر متخصصی می باشد که بر سر کارهستند و به شکل ناروا هزینه اشتباهات و اقدامات خود را طی سالیان متمادی (30-35 سال گذشته)از جیبب همین مردم تامین کرده اند. در صورتیکه با برنامه ریزی و نبود سوء مدیریت در این صنعت مطمئنا در این جایگاه نبودند.
مثالی که می تواند این موضوع را بیشتر قابل درک کند ، پیشرفت های نسبی و قابل قبولی است که در دیگر صنعت ها مانند انرژی اتمی ، موشکی ، نانو تکنولوژی و ... می باشد که با استفاده از دانش بومی و یا مهندسی معکوس بدست آمده است.
حال این مردم شریف توقع زیادی از این مونتاژ کاران ندارند
1 - افزایش ایمنی محصولات (کاربران این عکس رو دیدیند که یک کامیون با چرخ روی یک خودرو ی بنز رفته و اتاق آن هیچ آسیبی ندیده و مشابه همان وضعیت بر روی خودروی وطنی رفته و همه له شدند )
2- بهبود کیفیت و ارائه خدمات پس از فروش شایسته
3- ارائه قیمت واقعی (3193940) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۵۸:۲۹
اتفاقا اقا رضا توقعمون بالا رفته ما خودروی روز دنیا را با قیمت خودش و خدمات مناسب می خوایم (3194429) (alef-13)
 
علی رضا
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۰۳:۵۲
دیگه چشمی واسه مردم نمونده که دودی هم بره توش مردم ایران سالهاست دارن تاوان بی کفایتی و انحصار خودروسازان داخلی رو با از دست دادن عزیزانشون میدن دیگه کافیه مطمئن باشین تا این رانت خواران و زالوهای بیت المال ورشکست نشن مردم همچنان به تحریم خودشون ادامه خواهند داد انقد از این رانت خواران حمایت نکنید ... اندکی صبر سحر نزدیک است ان شاء الله به کوری چشم دشمنان مردم و زالوهای تنبل و بی سواد بیت المال ننگ بر شما (3193941) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۰۵:۱۵
خارج از اينكه همه بايد از توليد داخلي حمايت كنيم كه سي وپنج سال است حمايت كردايم وخارج از اينكه توليد كننده داخلي بايد خود را بروز كند وبفكر منافع كسي كه اورا مدام حمايت كردهاست باشد كه مي بينيد چنين نبوده خارج از اين دو موضوع تمام نمايندگي ها خارجي در ساير كشورها همين خودرو كه شما مي گوييد پنجاه هزار دلار مي ارزد از دم قسط با كارمزد حدود كمتر از يك در صد در اختيار خريدار مي گذارند ر (3193942) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۰۶:۰۹
آقایان مثل اینکه از وضعیت اقتصادی مردم خبر ندارند مردمی که زیر خط فقر هستند چگونه می توانندخودرو خریداری کنند. (3193943) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۰۷:۴۶
از تعرفه واردات چقدر واسه دولت ارزبری و سود بدست میاد؟!!!! ضمنا مردم ایران جون و مالشون باارزش تر از تراز30میلیاردیه و آشغال رو باید سواربشن با هزینه کیا2015 ک امنیت ارزش و همه چی داره (3193945) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۰۸:۱۱
من گه همین الان به خاطر رکود با فوق لیسانس مهندسی بیکارم ...نه پول دارم. نه پارتی ..اگه قراره من تو جوونیم اینقدر سختی بکشم چرا یک عده که به اسم خودرو ساز و قطعه ساز که سال ها خون ملت ملت رو تو شیشه کردن بهشون خوش بگذره؟ اگه قراه من تو جوونی غرق بشم هر کاری میکنم تا لگن ساز های داخلی هم غرق بشن. حداقل نسل بعدی براشون بهتر بشه... (3193946) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۰۹:۳۵
مردم خودر بي كيفيت كه چيزي جز ارابه مرگ نيست نمي خواهند
چرا بايد پول بابت ماشيني داد كه ايمني ندارد، و هر روز هم بايد دم تعميرگاه باشي (3193948) (alef-13)
 
هوو
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۱۰:۰۳
نه اینکه این شرکت ها الان ارزبری نگارند.
مشکل خودروسازی ایران عدم مدیریت صحیح هستش. پاداشهای میلیارد مدیران و خرید سرمایه بانک و بیمه. ساختمانهایی میلیارد. سرمایه‌گذاری در بخش های دیگر اقتصاد. (3193950) (alef-13)
 
دره چایی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۱۰:۱۸
دارید تلاش میکنید تا مردم باز خودروی داخلی بی کیفیت خریداری کنند؟
آفرین! (3193951) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۱۱:۳۰
شاید گفته نویسنده درست باشد اما یه چیز داره ثابت میشه ؟ 1-این خریدار است که بازار را مدیریت میکند ( طبق نظریه چتر بارنارد) 2- مردم ثابت کردند مسئولین مشکل آنها و خودره های بی کفیت را حل نمی کنند پس خود باید اقدام کنند 3- امروز بازار خودرو هست فردا نوبت سایر کالاها (3193953) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۱۱:۵۹
یه جوری میگین انگار خورو های ایرانی واقعا ایرانین، حداقل 70 درصد ارزش خودرو،قطعات و موتور و.... چینیه (3193954) (alef-13)
 
علیرضا
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۱۲:۲۶
تحت تاثیر قرار گرفتم . اما متاسفانه من خودروی با کیفیت میخوام با قیمت جهانی .
شک نکن اگه دلار بشه ده هزار تومن باز دسیسه دولت در میونه . دولت به هر طریقی میخواد از مردم پول تیغ بزنه . حالا یا خودرو یا ارز یا ... (3193955) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۱۴:۳۸
با سلام اینجانب مردادماه امسال اقدام به تعویض خودرو خود که سمند بود با سمند صفر کیلومتر کردم .انتظارات بنده در خصوص کارایی بهتر خودرو جدید برآورده نشد و در مقایسه با سمند قبلی معایب جدی زیر وجود دارد
1- سیستم ترمز آن در مقایسه با سمند قبلی قابل اعتماد نبوده و مشکل دارد
2- عدم شتاب گیری مناسب و عدم کشش در گردنه ها
3- عدم رگلاژ درب ها و صندوق عقب که یا باز نمی شوند ویا بسته نمیشوند
4- بالا بر شیشه ها و سر و صدای بیش از حد آنها در رانندگی
با مراجعه به نمایندگی پاسخی که همه زحمت کشیدند دادند به شرح زیر :
1- موارد 1و2 بدلیل استفاده از قطعات چینی که تمامی ماشین های تولید جدید معیوب و آشغال هستند. (عین عبارت افراد نمایندگی )
2- مشکلات 3و4 به ما مربوط نیست و با هزینه خودت تعمیر کن
اینجانب کاملا از تعویض خودرو پشیمان شده وحاضر به تعویض با همان سمند قدیمی هستم (3193961) (alef-13)
 
ولی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۱۷:۴۸
تحریم از خودروی داخلی شروع شده و به خودروی خارجی نیز سرایت خواهد کرد. اونجا دیگه بهانه برای بالا رفتن ارز چه خواهد بود!؟ (3193964) (alef-13)
 
هندوانه راستگو
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۱۹:۲۶
آقای محترم. دودش به چشم مردم میره؟
مگه اون موقع که دلار یکدفعه شد 3700 تومان و دارایی های مردم بیچاره در یک شب یک سوم شد، دولت یا شما نگران مردم شدید؟؟؟ حالا هم ما برامون دیگه مهم نیست. مگه قراره چه اتفاقی بیفته؟؟؟ ما به بیچارگی عادت کردیم، حداقل اینجوری (با تحریم خودروی صفر و مطابق فرمایش جنابعالی خروج ارز) تعداد همدردهامون بیشتر میشن.
و یک مطلب دیگه در مورد رفتار ایرانی ها که جناب نویسنده فراموش کردن: مطابق ضرب المثل ««دیگی که برای من نجوشه، میخوام سر سگ توش بجوشه»» مردم ایران میگن اگر کارخونه خودروسازی نفعی برای ما نداره، ما هم دوست نداریم نفعی برای دولت داشته باشه. اینه منطق. (3193966) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۲۰:۴۶
اولا.سرمایه اصلی هر کشوری انسانهای ان کشور هستند که نیروی کار و پیشرفت محسوب می شوندکه با همان خودرویی که شما به اصطلاح مزیت استراتژیک می دانید کشته می شوند که ضرر خیلی بیشتری نسبت به ارز خارج شده دارد.چراکه این انسانها هستند که تولید کالا و ارز می کنند.ثانیا اگر این موضوع تولید اینقدر از جان مردم مهمتر است و شما عرضه و توانایی تولید با کیفیت آن را ندارید مانند تایلند یک خودروی خوب و به روز جهانی را(مثلا تویوتا)منتاژکنید.و به قیمت جهانی ارزه کنید. نه اینکه خودروی 30سال پیش دنیا را به قیمت خون مردم چند ده برابر قیمت جهانی به خورد مردم می دهید.اگر درد شما دلار است که بسم اله مردم به دلار از شما می خرند اما نه اشغالهای دو و سه دهه پیش را بلکه خودروی خوب با قیمت منطقی تولید کنید .انگاه ادعا کنید مردم اشتباه می کنند.
ثالثا شما که امروز دایه خودروسازی شده اید و قیمت تویوتا را مثال می زنید حقوق کارگر تویوتا راهم ببینید که کمترین ان 5000 دلار است نه کارگر ایرانی که تنها 200 دلار ناقابل با هزار منت می گیرد!
متحیرم که شما با چه روی جرات می کنید مردم را خطاب قرار دهید در حالی که دستتان به خون انها در جاده ها تا ارنج الوده است.×(((بترسید از ایام الله که اگر دوباره ظاهر شود دیگر نه به 22 بهمن برخواهید گشت که انروز ، روز نابودی و مرگ شماست. (امام خمینی رحمه اله) ))) (3193970) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۲۱:۲۶
آقای تحلیلگر. قیاستان مع الفارغ است. اول اینکه فقط بحث قیمت نیست . بحث سر کیفیت . خدمات پس از فروش و برخورد از بالا به پائین هم هست.اگر مردم اعتراض نکنند این صنعت مونوپول به راه خود به همین منوال ادامه میدهد.
و اما در مورد ارز بری عرض کنم آیا خودرو سازان ارز را بصورت شناور میخرند یا دولتی؟ مطمئن باشید دولتی . پس نمیتوانید ارز دولتی و وام دولتی و رانت دولتی و پشتیبانی تعرفه ای و گمرکی بگیرید و بعد قیمت را با دلار آزاد حساب کنید. بقول شما واردات سالی 30 میلیارد دلار هزینه برای کشور دارد که بنده با نظر شما کاملا مخالفم . ولی به چند نکته دقت بفرمائید:
1- جان هر ایرانی چقدر میارزد.
2- تا چه زمانی مردم باید کالبد این بیمار رو به قبله را بر دوش خود تحمل کنند. براستی جلوی ضرر را هر وقت بگیرید منفعت نیست؟
3- کشور و صنعت خودرو باید بابت این موضع گیری مردم سپاسگزار هم باشد چون اینگونه تحرکات خود جوش مدنی باعث این میشود که مسئولین از خواب غفلت و عقب ماندگی بیدار شده و یک تکانی بخود بدهند. (3193973) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۰۲:۵۱
افرین مع الفارغ!!
فارق التحصیل هم شما نوشته بودی؟؟؟؟؟ (3194633) (alef-13)
 
دکتر مفتون
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۲۴:۰۶
تحلیل بسیار ناقص و پر از اشکالی بود. کاملا پیداست که نویسنده تلاش دارد جانب خودروسازان را نگه دارد و این کار را با هشدار به مردم که " اگه دست بر ندارید خودتان ضرر میکنید" میخواهد انجام دهد. درحقیقت وقتی مدیران مغرور خودروسازی دیدند که با تهدید مردم و از موضع بالا با مردم سخن گفتن جواب نمیدهد، ادست به دامن این قبیل نویسندگان شده اند. چون تهدیدهای مدیران خودروسازی و مقاله بالا در معنای سخنانشان هیچ فرقی با هم ندارند. مدیران مغرور بدانید که این قبیل حرفها هیچ تاثیر وخللی در عزم مردم جهت به خاک مالاندن پشت توهین کنندگان به همین مردم نجیب ندارد..... .....اندکی صبر سحر نزدیک است (3193982) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۰۴:۴۹
البته ما که در جامعه زندگی میکنیم واقعا مردم نجیب هستن قبول دارم! (3194638) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۲۶:۰۱
بنز را در المان با قیمت به پول ایران 15میلیون نقد اول تحویل می دهند سپس ماهیانه یک میلیون تومان قسط ان را می گیرند با بهره یک سوم نسبت به بهره ایران.این موضوع حقیقت دارد چون برادر من درحال حاضر در المان برای تحصیل زندگی می کند و یک بنز نیز جهت کار خریده است. (3193988) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۲۷:۰۱
آقای محترم آیا ماشینی که توی ایران 50 میلیون می خریم کیفیت ماشین 50 میلیونی خارجی را دارد؟ (3193990) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۲۷:۲۱
چه کسی گفته یا خرید اجباری خودرو گران بی کیفیت و نا ایمن (تأکید می کنم نا ایمن) توسط مردم یا ورشکستگی خودروسازان .
مگر خودرو سازان دیگر کشور ها (با آن بازارهای رقابتی وحشتناک) چه می کنند که هر ساله سودهای سرشاری هم می برند.
تنها راه نجات خودروسازان تولید خودرو با کیفیت ودر نتیجه صادرات خودرو و استفاده از مزیتهای فراوان همچون نیروی کار ارزان و انرژی ارزان و بازار مصرف آماده می باشد.
مگر آنوقت که دربهای کشور باز بود و انواع خودروهای خارجی با تعرفه های پائین گمرکی وارد می شد کسی خودرو داخلی از جمله پیکان نمی خرید؟
هزینه هارا پائین بیاورند(پاداشهای چند صد میلیونی را به چه دلیل به مدیران این شرکتها می دهند)، پرسنل اضافی و فرمایشی را حذف کنند دم و دستگاه اداری را کوچک کنند (بد نیست مقایسه ای بین تشکیلات اینها با خودروسازان دیگر دنیا بشود)و هزار کار دیگری که در همه جای دنیا می کنند و موفق هم هستند
خلاصه تا رقابت نباشد و بازار انحصاری حکم فرما است وضع همین است
اما سخن آخر : از تحلیلگران محترم تقاضا می شود بجای اینکه مردم را از این حق طبیعی خودشان که آزادی در خرید است منصرف کنند راه حلی برای خودروسازان پیداکنند . (3193991) (alef-13)
 
مریم
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۵۶:۰۸
ررسي مختصر تئوری‌های آدام اسميت در مزيت مطلق توليد و ديويد ريكاردو در مزيت نسبي توليد به سادگي نشان می‌دهد كه...
+++ ///
خدای من از دست این دکترهایی که خودشان سوار بهترین ماشینها هستند و برای مردم پراید (مرگ) را میطلبند
مرگ خوبه اما برای همسایه ؟؟؟
جناب دکتر جان
اولا که در یک کشور چندین صنعت و تجارت برای درآمدزایی و ارز آوری وجود دارد
مثلا خدمتتان بگویم کشاورزی - توریست - صنایع دستی و .....
هیچ لزومی ندارد که همه کشورها همه نوع صنعت را داشته باشند
مثلا ایران الانه تولید موبایل دارد ؟
ارز بری در موبال چند میلیارد است ؟ اگر دلتان برای دلارهای خارج شده
جهت خرید خودرو خارجی میسوزد
چرا برای موبالیها نمیسوزد ؟؟؟
نمیتوانم زیاد بنویسم
فقط بدانین که
با چند تا آدام اسمیت و دیوید ریکارد نوشتن
نمیتوانین خود و نظریه خود را محق بدانین و عموم مردم را بیسواد تلقی بفرمایید
بهتره در زمینه کشاورزی و روش آبرسانی مدرن و نیز صنعت توریست فعالیت کنیم
همانند ترکیه
خودروسازر داخلی نیز قیمتها را نصف کند
مودبانه حرف بزند
گارانتی 5 ساله بدهد
تا ازشان بخریم
والسلام (3194266) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۴۴:۱۷
موافقم ولی بجای گارانتی باید وارانتی باشه (3194579) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۶:۳۵:۲۰
ادام اسمیت هم اگر گفته جنس بی کیفیت رو بخرید کاملا اشتباه کرده این دیگه درس نمیخاد شعور نیاز داره خواهشا فرمولهای عجیب غریب به خورد ملت ندین (3194975) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۲۸:۳۹
با همین 5000 دلار هزینه ای که برای ساخت پراید میشه میتونن خودرو با کیفیت تر بسازن.چرا ماشینا از سال 90 به بعد اینقد بی کیفیت شد؟؟؟از 30 میلیارد دلار حداقل 10 میلیارد دلارش با صادرات مواد خامی که تو خودروسازی داره مصرف میشه راحت بدست میاد .5 میلیارد دلار دیگش با صادرات بنزین پر مصرف خودرو های داخلی ،راحت به دست میاد .حالا شما هزینه تلفات جاده ای و مرگو میرو و ... بذار روش میبینی که راحت 20 میلیارد دلار از 30 میلیارد دلار جور میشه .عربستان صعودی مگه صنعت خودرو سازی داره؟؟؟ مرگ یه بار اه و شیون هم یه بار .خودرو ساز ها تا تا یک قدمی ورشکستگی پیش نرن هیچ حرکتی نمیکنن .50 سال سابقه شون نشون داده (3193995) (alef-13)
 
صادق
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۲۹:۰۱
تا زمانی که نامدیران نالایق درسمتهای مختلف مسولیت دارند وضعیت اقتصاد وصنعت کشور همین است . (3193999) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۲۹:۵۵
ورشکستگی خودرو سازان هیچ دودی را به چشم مردم وارد نخواهد کرد قشری هم که بیکار میشوند نور چشمی های بعضی افراد هستتن که مشغل بکارن بزار اونا هم مثل بچه های تحصیل کرده ما بیکار باشن بهتر از اینه با این خودروهای گران بی کیفیت با جون مردم بازی کنن (3194002) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۳۰:۴۲
یادمه یه چند وقت پیش یکی از همین خودروسازان داخلی به یه سری نمایندگان ای پد کادو داده بود

تازه یکی از نمایندگان فکر کرده بود کتاب هستش، بخشیده بود راننده

بعد فهمیده بود ای پد هستش رفته بود پس گرفته بود (3194005) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۳۰:۵۱
سیاست همواره موفق الف؛ یکی به نعل، یکی به میخ! (3194006) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۳۲:۳۵
می شه یکی بگه سود این شرکت ها کجا می ره؟ اصلا اینا دولتی اند یا خصوصی؟ کی به ملت حساب پس دادن؟ (3194007) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۳۶:۰۶
خودت چی سوار می شی ؟ آیا تاکنون کسی از اقوامت در تصادف پراید کشته شده ؟ آیا درد و رنج خودروی بی کیفیت را چشیده ای ؟ (3194012) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۳۷:۱۱
اگر متعصبانه قضاوت نکنیم یک حقیقت تلخ وجود دارد که کمتر به آن توجه میشود.

در مقابل انبوه ایرانیانی که به حق خودروی ایمن و راحت و با قیمت منصفانه می خواهند، سهامداران و دلالان سهام شرکتهای خودرویی در بورس هم سود و منفعت بیشتر از افزایش قیمت سهام خودرویی می خواهند و حاضر نیستند نرخ خودرو کاهش یابد.
از سوی دیگر مدیران بورسی با افزایش سهام بی کیفیت شرکتهای خودرویی، حباب بزرگی را ایجاد کرده اند که با کاهش قیمت خودرو و ارزانی سهام آنها، این حباب خواهد ترکید.

این دو گزینه در رودر رویی قرار گرفته اند و مسلم است که زور حباب سازان و دلالان بورسی بسیار بسیار بیشتر از خریداران خودرو است.

لذا یک سیستم نظارتی کشور باید در این امر وارد عمل شود تا انصاف رعایت شود. (3194014) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۳۷:۲۳
یک عمر کار کنیم و اسه یه ابوقراضه ، پاداش های آن چنانی شو مدیریت خودرو سازها به جیب بزنن. خیالتون راحت اگر ایران خودرو و سایپا ورشکست بشن هیچ اتفاق بدی نمی افته (3194015) (alef-13)
 
حسين
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۳۸:۱۰
هيچكس نگفته تمام نياز خودرويي كشور وارداتي باشد

ميتوان خودروهاي روز جهان را با قيمت جهاني در كشور مونتاژ كرد نه پرايد و پژوي 30 سال پيش را

بسياري از قطعات اين خودروها مثل لاستيك - شيشه - بدنه و ... را هم ميتوان داخلي سازي كرد (3194019) (alef-13)
 
امیر حسین
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۳۸:۲۲
جناب آقای دکتر طالیس فرض خود را بر این گذاشته اند که کلیه مواد خام مصرفی در تولید قطعات خودرو به صورت کامل از صنایع داخل کشور تامین شده و هیچگونه ارزبری ندارد. همینطور استدلال ایشان بر این پایه است که کلیه قطعات خودرو توسط سازندگان و قطعه سازان داخلی تهیه می شود. ولی تجربه افزایش قیمت سر سام آور خودروهای به ظاهر ملی و با درصد بالای ساخت داخل پس از افزایش یکباره نرخ ارز، نشان داد که اتفاقا ارزبری خودورهای ساخت داخل آنچنان هم کمتر از خودروهای وارداتی نمی باشد. به این مساله می بایست مصرف بالای سوخت خودروهای ساخت داخل ( حداقل 50 درصد بالاتر از استاندارد روز دنیا ) که خود باعث نیاز کشور به واردات بنزین و به تبع آن خروج ارز از کشور و در خوشبینانه ترین حالت عدم النفع ناشی از میسر نبودن صادرات محصولات نفتی اضافه گردد. ظاهرا تنها نکته مثبت فعالیت خودرو سازان داخلی اشتغال زایی ایشان می باشد، که آنهم در صورت مونتاژ محصولات روز شرکتهای بزرگ و صاحبنام تولید خودرو در قالب مشارکت لطمه نخواهد خورد. به نظر می رسد، دولت و خودروسازان جهت تامین نیاز به حق مصرف کنندگان مبنی بر امکان استفاده از خودروهای روز، ایمن و با قیمت مناسب و منصفانه ناگزیر از تغییر کلی دیدگاه و سیاست در صنعت خودرو می باشند. (3194020) (alef-13)
 
بی سواد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۳۹:۱۰
بنده واقعا تعجب می کنم از یک تحصیلکرده دکتر متخصص کارشناس پروفوسور که اینچنین تحلیل می کند.دکتر متخصص پروفسور 5000 دلار حداقل حقوق ماهانه آن فردی است که می خواهد تویوتای 15000 دلاری بخرد.می شود چند ماه ؟3 ماه

در طرف مقابل 600 دلار حداکثر حقوق فردی است که می خواهد پراید 6000 دلاری بخرد .استاد یک مقدار ریاضی هم بدانید بد نیست!!!!!!؟ ماکزیمم مینیمم اکسترمم واریانس انتگرال را هم که خودتان بلدید.اقتصاد را هم که میدانید نه....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
در ضمن فولا د،آلومینیوم،پلیمر،شیشه ،لاستیک،و....هم همگی داخلی هستند و نیاز چندانی به ارز ندارند.محض اطلاع باز هم ادامه بدهم .کیفیت قطعاتی که تا قبل از این در داخل تولید می شد نیز از این قطعات تقلبی چینی که در حال حاضر در بازار جولان می دهند مطمئنا بهتر بود. (3194023) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۱:۳۰:۲۳
اسمتون درسته کاملا
شما که ریاضی بلدین سرچ هم یاد بگیرید که ببینید میانگین سالیانه درامد توی امریکا ۳۶هزار دلاره که میشه ۳هزار دلار ماهی که تازه میانگینه و از حداقل!شما ۱۰۰درصد بیشتره (3195423) (alef-13)
 
شهرام
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۴۱:۴۱
این استدلالات جواب مرگ و میر و جان مردم را نمبیدهد که مرتبا با امثال پراید هر چند دقیقه خانواده ایی را داغدار میکند.
در ثانی ۳۰ سال است که مصرف کننده نجیبانه صبر کرده و منتظر بهبود کیفیت بوده و آقایان با لحن طلبکارانه با مردم صحبت و حتی بی ادبی هم میکنند.
اینهم میشود نتیجه کار و مشخص میشود که آقایان باید یاد بگیرند با زبان تکریم حرف بزنند و نه با ادبیات چاله میدانی ، میخواین بخواین ،همینه که هست ، گرانش هم میکنیم. (3194030) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۴۳:۴۶
شما نماز می خونی ، ادعا می کنی مسلمونی ، آدم با منطقی هستی
تویوتا یاریس 50 میلیون با قیمت دلار حساب می کنی نمی گی در کشور های دیگر مردم آنها 50 میلیون ما را هزینه نمی کنند ........................
نمی گی پراید 1000 مشکل فنی دارد و غیر استاندارد است
فقط شعار انسان دوستی و مسلمون بودن و صداقت می دهند بعضی . (3194037) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۴۳:۵۶
یا الله، یاریس را با پراید مقایسه می کنند؟!؟!؟!؟ (3194038) (alef-13)
 
یک ایرانی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۴۶:۴۹
مسئولان، کارشناسان، منتقدان و ... همه فراموش کرده اند برخورداری از یک زندگی خوب با همه استانداردهایش حق هر ایرانی است و تک تک ایرانی ها در شرایط بعد از تحریم این حق را از دولت و مجلس طلبکارند، تا به کی به بهانه های واهی می خواهیم زندگی مردم را تلخ کنیم مگر در دنیا همه کشورها خودرو سازند مگر ایران باید همه چیز تولید کند؟ سال هاست تصمیم گیران ما راه به خطا می روند و مردم تاوان می دهند، تو را به خدا اجازه دهید مردم مظلوم ایران هم طعم رسیدن به بخشی از آرزوهایش را بچشد، آقایان محترم نگاهی به خیابان های تهران و خودروهای چند صد میلیونی تا میلیاردی آن بیاندازید تا بفهمید چرا مردم با قلبی زخم خورده خواستار برخورداری از امکانات و زندگی بهترند، چقدر زود دیر می شود و ما نعمت کوتاه زندگی را برای منفعت نامشروع دیگران از دست می دهیم، اجازه دهید ما هم زندگی خوبی داشته باشیم. (3194043) (alef-13)
 
سهیل
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۴۷:۲۹
تا جایی که من می دونم و شنیدم اینطوری نیست که خودرو زیر 15000 دلار خودرو بی کیفیت باشه بطور مثال پژو 206 در فرانسه 6000 یورو است . (3194047) (alef-13)
 
نوری
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۴۰:۰۹
تازه همونم با اقساط 7،8 ساله و بدون سود همراه با وارانتی 3 ساله (تعویض قطعات رایگان) می فروشن! (3194228) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۴۸:۱۹
بار را مدیریت بی کفایت بر دوش دولت میگذارد
خط تولید وانت آریسان در ایران خودرو حدود یک میلیون دلار هزینه داشت
با تولید یکصد عدد از این خودرو متوجه شدند این وانت با حمل 350 کیلوگرم بار متاسفانه شاسی ماشین از وسط میشکند
بعد به قیمت یک میلیارد تومان خط تولید را به یک شرکت خصوصی فروختند...
هزینه این بی کفایتی مدیران را باید مردم و دولت بپردازند... (3194053) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۴۹:۱۳
میفرمایند ارزان ترین خودرو تویوتا یاریس حدود پانزده هزار دلار.نمیفرمایند که حقوق یک کارگر ژاپنی 900000 هزار ین ومواد اولیه هم وارد میکنند حقوق یک کارگر ایرانی حد اکثر 700 دلار ومواد اولیه داخلی .حقوق یک کارگر ایرانی حدود یک سیزدهم کارگر ژاپنی بنا براین تویوتا یاریس اگر با همان کیفیت ژاپنی در ایران تولید شود قیمت 4000000 میلیون توان بنا براین قیمت پژو وپراید را خودتان حدس بزنید که چه مقدار باید باشد. (3194059) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۱:۴۵:۲۷
الف چاپ کن
ایرانی عزیز این لینکی که پایین بهتون دادم رو ببینید حتما که براساس اون حداکثر تاکید میکنم حداکثر دریافتی یک کار معمولی ۸۸۸ین است و با توجه به این که شما گفتین ۹۰۰۰۰۰هزار ین(در ضمن هزارتون اضافیه) یعنی ۱۰۰۰ساعت ماهیانه کار میکنن که میشه روزی ۳۳ساعت!!!
حقوق کارگر تقریبا ۴۰درصد این مبلغیه که شما گفتین
https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_minimum_wages_by_country (3195448) (alef-13)
 
مهدي
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۵۰:۴۰
توي سايت كه درج شده چك كردم :
Kia Sportage $23,045

Optima $22,665

از قرار دلار 3300
اسپورتيج 76 ميليون تومان
اپتيما 74.7 ميليون تومان (3194063) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۵۴:۳۴
اشتباه حساب کردی اپتیما66000 درهم است که حدود 60 میلیون میشود
http://www.kia-uae.com/vehicles/optima/ (3194756) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۵۲:۳۲
سفسطه نفرمایید لطفا. کسی خواهان ورشکستگی خودروسازی داخلی نیست. خواست مردم اینه که تعرفه واردات صفر بشه، در این صورت مردم مجبور به انتخاب خودروی بی کیفیت ایرانی نخواهند شد و کسی که 50 میلیون داره میتونه بر فرض از بین بیست مارک مختلف بکیشو انتخاب کنه. این کار خود به خود باعث میشه خودروسازی داخلی برای رقابت با خارجیها کیفیت رو بالا ببرند و تا جای ممکن قیمت رو کمتر کنند. در همه جای دنیا به همین شکل هست و هیچ کشوری با واردات خودرو ورشکست نشده و نمیشه. (3194073) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۵۲:۵۳
متوليان خودرو سازي به تنها چيزي كه پايه اعتراض مردم است پاسخ نمي دهند وأصولا كيفيت را
در اين مورد لحاظ نمي كنند البته پيامد هاي تورم و گراني وركود اقتصادي نيز در اين قضييه بي تأثير نيست (3194074) (alef-13)
 
تایماز
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۵۳:۴۱
من براساس احساس تصمیم نمی گیرم براساس منطق تصمیم می گیرم
خودروی ایرانی نمی خرم چون برای جانم ارزش قایلم (3194078) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۵۴:۴۰
قسمت عمده رکود معامله ماشین مربوط به قدرت خرید مردم است بطور مثال ازسال 1390تاکنون چقدربه حقوق کارمندان وکارگران اضافه شده در حالیه که قیمت ماشین حداقل 2/5برابر شده است لذا تازمانیکه قدرت خریدمردم افزایش نیابد رکوددر بازار ماشین وبقیه لوازم با دوام ادامه دارد (3194080) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۵۶:۴۵
محض اطلاع هیوندا اکسنت 2015باکلیه امکانات 45میلیون قیمت داره .هم قیمت خودرو دنا.به جرات میگم تا 150000کیلومتر مشکل جدی واسش پیش نمیاد.اما ماشین ایرانی ممکنه دیسک وصفحه خراب کنه ..قطعات برقیش مشکل دار بشن و بعد از 2 یا 3 سال بدنه به صدا بیفته.میشه همین خودرو هیوندا رو تو ایران با همین کیفیت تولید کرد و ارزونتر هم به دست مردم داد اما مشکل صنعت خودرو ما راندمان پایین و نبود مدیران کارامد هست وبس (3194083) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۵۸:۵۶
واقعا مقایسه مسخره ای است که محصول تویوتا را با پراید قیاس می کنید این یعنی توهین به شعور ملت (3194087) (alef-13)
 
علی کریمی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۰۹:۵۹:۳۸
جناب آقای دکتر ارسطا طالیس

1-خودرو سازان داخلی نه تنها قدر بازار انحصاری خودرو را که در 36 سال گذشته در اختیارشان قرار داشت ندانستند بلکه از این فرصت حداکثر سوءاستفاده را کردند.

2-صنعت خودرو سازی با کمی قدر شناسی از این فرصت طلایی و شکیبایی مشتریان شان می توانستند برای این صنعت استراتژیک سرنوشت به مراتب بهتری رقم بزنند.

3-مدیران صنعت خودرو سازی با اعتراف به قصورات گذشته خود و یک عذرخواهی ساده از مردم می توانند این گره را با دست باز کنند. (3194092) (alef-13)
 
جلیل
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۰۰:۲۵
این مقاله به سفارش خودروسازان تهیه شده شما بهتر است نگران ورشکستگی این سرمایع داران نباشید چون اونقدر پول دارند که در صورت تعطیلی هم تا هفت پشتشان اگر کار نکنند باز هم پول خواهند داشت مردم بدون اعتنا به این مقاله. های سفارشی تا بهبود کیفیت و رسیدن پراید به قیمت واقعی خود که هفت میلیون بیشتر نیست به تحریم ادامه خواهند داد (3194093) (alef-13)
 
سیاووش
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۰۰:۳۷
نویسنده محترم پاسخ اینست با تعامل سیاسی و اقتصادی سازنده با کشورهای پیشرفته صنعتی مثل همه جای دیگر سرمایه گذاری آنها درکشورمان سبب تولید همان خودرو 15 هزار دلاری در کشور بدون نیاز به خروج ارز و دلار نفتی خواهیم بود شما فرض را بر دادن دلار نفتی و وارد کردن خودرو گذاشتید و تبعات منفی آن را گفتید که خواسته هیچکس نیست . (3194094) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۰۰:۵۹
به بیراهه رفتین دوست عزیز. هدف مردم ورشکستگی صنعت خودرو نیست تغییر مدیریت دولتی به خصوصی که باعث کاهش هزینه های تولید و افزایش بهره وری و کیفیت به دلیل رقابت پذیری بخش خصوصصی خواهد بود. دولت ها هرگز مثل الان از صنعتی حمایت نکرده اند و اگر قرار باشد بخش خصوصی وارد تولید شود انحصار برداشته شده و تعرفه واردات کاهش می یابد و بخش خصوصی مجبور به رقابت به واسطه حضور در بازار را در پیش می گیرد. در محاسبات خود فراموش کرده اید که اگر پراید یا سایر محصولات ایرانی را می خریم از همان روز اول یه پات تو تعمیرگاهه هزینه های آن را با توجه به وضعیت گارانتی محصولات ایرانی محاسبه کنید. هزینه های وقت و رفت وآمد و علافی را روش بکشید. هزینه مصرف 2 برابر استاندارد جهانی مصرف بنزین را به کشور و مردم حساب کنید. آلودگی هوای کشور را هم محاسبه و از همه مهمتر جان مردمی که با این خودروها از بین می رود جمع کنید. فقط انصاف را فراموش نکنید (3194096) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۰۱:۵۰
داداش. قیمت دلار اگه واقعی بشه( مثلا هزار تومان یا 500تومان) انوقت دیگه پراید 5هزار دلار نیست. اونوقت پراید هم 15هزار دلاره و یا حتی 30هزاردلاره. همه چیه این اقتصاد ایراد دار رو داری با اقتصاد های کوک و میزان اونور مقایسه میکنی، چرا نمیگی اونها ماهی حداقل 6هزار دلار تو المان حقوقشونه و لی منه کارمند تو ایران 500 دلار.
اگه بیطرفی پیامم رو بزار. (3194098) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۳۶:۱۰
به نظر من قیمت واقعی دلار 5000 تومنه و این قیمت مصنوعی و سرکوب شده برای کنترل بازاره. برای مدتها قیمت دلار حدود 1000 تومن بود که سال 91یکدفعه فنر آن در رفت و دیدید که سکه به 1.5 ملیون رسید (3194385) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۸:۵۷:۲۲
دادش مثل اینکه خبر نداری ایران رتبه 18 تولید ملی ناخالص در جهان را دارد و آقایان قیمت ارز پایین نگه نداشته اند بلکه مصنوعی بالا نگه داشته اند و قیمت واقعی دلار زیر 1000 تومان هست (3195218) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۰۲:۳۱
واقعا که باید صنعت خودرو ایران به تلافی سی سال اجحاف در حق مردم و عدم توانایی مدیران در ارتقا کیفیت جمع شود و بهتر است سایت محترم الف واقع بین باشد اگر خودرو استاندارد به قیمت مناسب به دست مردم برسد سالیانه میلیارد دلار در مصرف سوخت قطعات یدکی محیط زیست و تبعات اجتماعی ناشی از مرگ و یا معلولیت افراد به نفع مملکت و جامعه خواهد بود (3194099) (alef-13)
 
نخجوان
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۰۲:۴۰
نخجوان
با تشکر از تحلیل جناب دکتر طالیس
ذکر چند نکته ضروری به نظر میرسد
1- در سال 91 با چند برابر شدن دلار قیمت خودرو چند برابر شد .خودرو سازان گفتند چون ارز بالا رفته به طبع ان قیمت خودرو بالا میرود یعنی بعد از چندین سال هنوز صنایع خودرو وابسته به ارز هستند پس تحلیل 30 میلیارد دلار ارزبری برای واردات بنا به گفته خودرو سازان در ساخت خودرو داخلی نیز صدق میکند
2-در رابطه با اشتغال زایی . همیشه اشتغال زایی در صنعت خودرو مثل یک چماق بر سر مشتری کوبیده میشه. هم اکنون قطعات خودرو در کشور چین ساخنه میشود پس بحث اشتغال زایی خیلی اثر بخش نیست
3-در مورد کمپین خودرو همیشه مشتریان از تولید کنندگان خودرو گله مند بودند به لطف تکنولوژی حالا یکصدا شدند
گله مندی از عدم تناسب قیمت با کیفیت و خدمات بعد از فروش میباشد
مشتریان از بی مهری قرار گرفتن شکایت دارند
مشتری میگوید
قیمت تمام شده +سود مناسب =قیمت فروش
نه
قیمت تمام شده +(قیمت تمام شده) x=قیمت فروش (3194100) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۰۶:۲۰
کی گفته یه کشور باید حتما خودرو تولید کند اونم این آشغال ها رو!؟ این صنعت ورشکست بشه و پولش در بخش کشاورزی سرمایه گذاری بشه که ایران پتانسیل ها و مزیت های نسبی آن را هم دارد خیلی بهتر جواب میدهد..... (3194106) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۴۶:۳۵
با کلیت حرف شما موافقم ولی کشاورزی با این وضعیت آب گزینه خوبی نیست، صنعت فرش، پتروشیمی، شیلات و ... هر کدومشون می تونن با این سرمایه گذاری بسیار سودآورتر باشند. (3194248) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۰۸:۴۰
نگرانی شما را از بابت زیان سهامداران عمده ئ فوق سرمایه دار درک میکنم شرکت های خودرو ساز پول مشتری را چند ماه قبل میگیرند وپ س از مدت زمانی انتظار طولانی خودرورا به مشتری تحویل میدهن انهم با نقایصی که همه میدانند یعنی این خودرو سازان چون انحصار بازار خودرو را در دست دارند به مشتری به اندازه یک مگس هم ارزش قائل نیستند پول قطعه سازان بیچاره را شاید یکسال هم طول میکشد که پرداخت کنند تعجب میکنم در این کشور بعضی ها فقط نگران سرمایه داران کلان هستند چرا اصلا نگران کشاورزان بیچاره نیستید چرا در مورد مهندسان زحمتکشی که کارخانه یا کارگاهی برای تولید داشتند والان به علت سیاستهای غلط اقتصادی درزندان هستند حرفی نمیزنید اینکه استدلال میکنید اگر خودرو از خارج واردشود قیمت ارز 5 برابر میشود کاملا نادرست است چون مردم هروقت گفته اند قیمت خودرو گران است خودروسازان گفته اند که ارز گران است وما قطعات را بارز گران وارد میکنیم خودرسازان باید بدانند با قیمت گران جنس اشغال به مردم نفروشند واز انحصار سو استفاده نکنند (3194123) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۲۸:۵۶
تعجب میکنین در این کشور همه بفکر کلان سرمایه دارن هستند؟؟!!!!!!!!!!!! واقعا تعجب میکنم!!!!!!!!!!!!!!!!!! اینکه خیلی وقته (3194367) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۰۸:۵۸
تفاوت اعتقاد مردم با شما در این است که مردم حقوق و درامدشان به ریال است ولی موقع حساب کتاب دولتی ها، مخارجشان را باید با دلار حساب کنند
خب حقوق و درامد ما را به دلار و اندازه بقیه کشورها بدهید خودرو و هر آشغال دیگری را با دلار حساب کنید (3194127) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۰۹:۲۱
اگر تحلیل درست باشد در آنصورت با کمبود ارز بدلیل اقتصاد معیوب و بسته و بدون ارتباط جهانی موجب تنگنای شدید ملت وآگاهی آنها از عقب ماندگی کشور بدلیل سیاستهای استکبارستیزی و در نتیجه افزایش تنش اجتماعی و افزایش اعتراضات و در انتهای راه اصلاح سیستم حاکم خواهد بود تا از زبان مردم علیه سرنوشت مردم صحبت نکرده و سیستم مطابق میل مردم شکل گیرد. (3194133) (alef-13)
 
ستار
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۰۹:۲۴
واقعا ترسیدیم!!! ممنون که چشممان را بروی حقیقت باز کردین،،،یعنی فرغون سازها بد جوری به ما خدمت میکنن فقط قد رشونا نمیدونی،،،خود نویسنده باورش شده این حرفا ؟ (3194135) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۱۲:۵۷
این همه آسمون ریسمون کردی کیو قانع کنی ؟ (3194166) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۱۴:۵۵
من نمیخرم.وقتی خودروسازها اونقدر پررو هستند که از حق خود ما برای ما کلاس میذارن.منظور پول نفت کشور رو میخورن و فقط شکم گنده می کنن .و حاضر به هیچ عذرخواهی هم نیستن.من یکی پای دودشم وایستادم.من نمیخرم . (3194176) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۱۶:۲۲
"امروزه تقریباً يك خودروي نسبتاً ارزان و البته عمومي در بازارهاي جهاني حدوداً ۱۴ هزار دلار قيمت دارد. از طرفي كشور ايران سالانه به يك ميليون و پانصد هزار خودرو نياز دارد. اين مقدمات نشان می‌دهد كه ...، كشور سالانه به ۲۱ ميليارد دلار ارز نياز دارد. ... می‌توان لااقل يك هزينه ۹ ميليارد دلاري سالانه براي لوازم يدكي اين خودروها متصور شد. به عبارتي هلاكت صنعت خودرو سازي در كشور حدوداً سالانه ۳۰ ميليارد بار ارزي بر كشور وارد خواهد نمود."

عجيبه که شما يک تحليل به اين سادگي رو اشتباه انجام داديد. ادعاي شما با اين فرض درسته که در حال حاضر هيچ خودرويي به کشور وارد نميشه و همه مردم خودروي داخلي دارند و 30 هزار دلار به نفع کشوره . در حاليکه کلي از مردم خودروي خارجي دارند و همين الان سالانه بيش از سالانه 30 هزار دلار واردات خودرو و لوازمش رو داريم. در ضمن، براي توليد خودروي داخلي هم کلي قطعات وارداتي داريم که ارز از کشور خارج ميکنه. (3194178) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۴۹:۳۷
هزینه بنزین و تبعات زیست محیطی و تصادفات و تعمیرات و الی آخر رو هم اضافه کنید! (3194253) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۱۶:۳۹
مردم به اندازه کافی هزینه ( مالی , جانی , .....) داده اند بهتر است این حرف ها را به مدیران خودروساز بگید تا کیفیت و قیمت و رفتار خود را اصلاح کنند (3194180) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۱۷:۰۹
پس چاره آن است که جان ایرانیها ارزانتر از همه جاست (3194183) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۱۷:۱۶
واقعا اگر این به اصطلاح خودروسازان دلشون برای اشتغال میسوزه, هیوندایی بهترین پیشنهاد به وزارت صنایع داد...اون هم مبنی بر اینکه هیوندای فعالیت مستقل در ایران داشته باشد...یعنی بدون همکاری با این به اصطلاح خودروساز...با این شرایط کارگران ایرانی بر سر کار و درآمد...مردم خودرو بین المللی با قیمت و کیفیت بین المللی تهیه میکنند...دولت هم بیشترین سود را با کاهش مصرف بنزین توسط این خودروهای بروز جهانی بدست میآورد...عملا هم کارگران صنعت خودروسازی و هم مردم و هم دولت سود میبرند...اشتغال اشتغال بهانه است... (3194184) (alef-13)
 
پویا
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۲۲:۴۹
اقای عزیز نکته اینجاست که مردم حرفی ندارند که خودروی داخلی سوار شوند این هجوم بی او دابلیو نشین ها و پورشه نشین ها و در مجموع اختلاف طبقاتی جامعه است و نیز اینکه دیگر خود مسئولین نیز سوار خودرو داخلی نمی شوند. وگرنه مردم ما 37 سال است دارند این وضعیت را تحمل می کنند آره دلبندم....
خواستی بزار نخواستی هم... (3194194) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۲۳:۳۶
"نتيجه افزايش سرسام آور نرخ دلار در بازار خواهد بود. شايد دلار ۳ يا مثلاً ۵ برابر شود."
این یک تهدیده یا قراره؟!!!! (3194197) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۵:۱۰:۴۲
به نظر یک برنامه از پیش تعیین شده است. (3194854) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۲۸:۲۷
کاشکی یه خورده عادلانه تر می نوشتید.
http://alef.ir/vdca0mnua49nou1.k5k4.html?295278

پرفروش‌ترین خودرو در کانادا: هوندا سیویک

قیمت پایه: ۱۵۷۵۰ دلار


پرفروش‌ترین خودرو در ایالات‌متحده آمریکا: تویوتا کمری

شروع قیمت: ۲۲۹۷۰ دلار

هیچ کس نمی خواهد تولید کننده داخلی ورشکست شود. فقط کیفیت بهتر و قیمت مناسبتر مد نظر است. که با مدیریت بهتر و کاستن از سربار اضافی می توان به آن رسید. (3194202) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۳۱:۰۷
مردم باید به نخریدن خودروادامه دهند تاشاید دولت هم از حمایت از دوشرکت دست برداردوهم به شرکتهای رقیب اجازه فعالیت بدهد اما بنده پیشنهادمیکنم مدیران این دو شرکت جند ماهی فقط به حقوق بدون پاداشهای میلیونی قناعت بکنندوجلوی ریخت وپاشهای شرکت رابگیرند وفقط به فکر کیفیت باشند (3194205) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۳۱:۱۷
مشکل مسئولین و شخص رئیس جمهور است که نمیخواهند کوتاه بیایند
اگر رئیس جمهور وزی را اعزل کند و رئسای خودروسازی را برکنار کند حتی اگر نمایشی باشد و بیاید از مردم مغذرت خواه یکند و قول بدهد طی بازه مثلا ۲ ساله کیقیت و ایرادات خودرو را بر طرف میکند مردم قطعا کمپین را تعطیل میکنند حتی اگر خودرو ریالی گران نشود
این نشان از غرور و سرمستی مسئولین است
تنها راه حل همین است ورود شخص روحانی
البته اگر دلش به حال اقتصاد و تولید ملی میسوزد وگرنه این احتمال وجود دارد که لابی کاسبان پسی تحریم باعث این اتفاق شده باشد (3194206) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۵۹:۵۹
توبه دولت فقط و فقط وقتی پذیرفته میشود که دولت به تمام مردم ایران قول دهد در یک زمان محدودی مثلا حداکثر دو ساله شرایط را رقابت واقعی در کشور ایجاد کند، یعنی اصلاح نظام تعرفه ها و تسهیل ورود شرکتهای خودروساز، اما با روندی که در ایجاد تعرفه های جدید مشاهده میشود، کاملا مشخص است دولت طرف اصلی دعوا با ملت است و قصد جنگ و مقابله با ملت را دارد. (3194839) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۳۱:۵۴
«اندكي صبر سحر (ورشكستگي خودروسازهاي داخلي و باز شدن در بهشت خودروهای خارجي) نزديك است (3194208) (alef-13)
 
پیرمرد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۳۴:۵۸
اگر انحصار برداشته شود قطعا مردم خودرو با کیفیت و ارزانتر بسته به امکانات خود را خواهند خرید و کارخانجات خودرو سازی جهانی مشتاق در تولید خودرو خود در ایران هستند ولی افسوس که در آن صورت منافع به جیب گشاد بعضی ها سرازیرنخواهد شد و اصل ممانعت از برداشتن انحصار همین است. (3194213) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۳۶:۱۰
این صفحه از الف رو ببین تا متوجه شوید که حرفهای شما در مورد قیمت خودرو ارزان متناقض است
http://alef.ir/vdcc4pqim2bqo08.ala2.html?295487

تو این صفحه میگه قراره رنو محصول خودش رو در هند به قیمت 20 میلیون تومان عرضه کنه اما همون خود در ایران بین 30 تا 40 میلیون عرضه میشه. پیش بینی شما از گران شدن دلار در صورت ورشکستگی خودروسازان کاملا غلطه. (3194215) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۳۸:۴۰
همین الان هم صنعت خودرو ارزبری داره (3194220) (alef-13)
 
میثم
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۳۹:۱۹
در بسیاری از کشورها برای ایجاد صنعت خودروی ملی، تعرفه هایی رو بر خودروهای وارداتی وضع می کنن. این کار باعث می شه که تولید خودرو تو کشورشون تقریبا به همون نسبت ارزون تر دربیاد. اما تو ایران، خودروهای ساخت داخل نه تنها ارزون تر از خارجیها نیست، بلکه با توجه به کیفیت بد، چه بسا گرونتر هم باشه. این هم به خاطر رانتهای بسیار زیادیه که وجود داره. (به عنوان مشتی از خروار، دوستی داشتم که مهندس کامپیوتر در ایران خودرو بود. می گفت چند سال پیش که حقوق ما 700 تومن بود، منشیی داشتیم که از بستگان یکی از مدیران بود و 4 میلیون با احتساب پاداشهای جورواجور می گرفت). علت بی کیفیت بودن و مقرون به صرفه نبودن خودرو های داخلی این فسادهاست. پس اگر در این اقدام منطقی مردم کسی مقصر باشه اون خودروسازها هستن و اونان که باید با رفع فسادهای داخلیشون قیمتشون رو به نسبت کیفیت به صرفه کنن. (3194224) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۴۰:۵۸
البته قیمت خودرو های داخلی یک ونیم برابر ارزش واقعی خود قیمت گذاری می شوند که باید اصلاح گردند که در این صورت تمایل به خرید بالا خواهد رفت.ولذا باید قیمت تمام شده را به هر طریق ممکن پایین بیاورند .با توجه به سرمایه گذاری های دستوریی در دولت های قبل در شهر های مختلف ایران و خارج از کشور و گرفتن وام های سنگین باعث کاهش توان مالی این شرکت ها شده است و از طرفی هزینه های تولید شرکت های داخلی بدلیل استفاده از وام های بانکی با سود بسیار بالا ، داشتن کار کنان و مدیران و کارگران اضافه تر از نیازشان که بدلیل سیاست های دستوری و سوء مدیریت ها و.......
راهکار مناسب
1- فورش دارایی ها بدون استفاده در کل کشور و خارج از کشوراز قبیل زمین ،سوله دفاتر ،کارخانه های کم فعالیت
2-کاهش نیرو های مازاد که البته بهتر است از رده مدیریت شروع گردد و کاهش حقوق و مزایای افراد باقی مانده و
3-کاهش قیمت محصولات تولید شده و فروش نقدی انها جهت افزایش نقدینگی زیرا نگهداشتن محصولا در پارگینگ علاوه بر اسیب از نظر مدل و رنگ هزینه های مالی و انبار داریی را نیز به همراه خواهد داشت و در غیر این صورت باید منتظر ورشکستگی و تعطیلی این صنعت در ایران باشیم (3194231) (alef-13)
 
سحر
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۴۳:۱۹
تا ورشکستگی کامل این فرغون سازها ادامه میدیم. شما هم الکی استدلال و برهان و استفتاء نیارید. مردم خیلی واضح دارن خواسته هاشونو میگن..... (3194236) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۴۳:۲۱
نگفتي دلار 4 برابرشده والا همون ياريس قيمتش بايد 10 تومن باشه (3194237) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۴۶:۰۶
اگه یا خرید اجباری خودرو گران بی کیفیت و نا ایمن، ارزانی و کیفیت و ایمنی ایجاد میشه که مردم ایران 30 سال این کار رو انجام داده اند ولی این وعده ها محقق نشد. (3194246) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۴۹:۱۸
تحلیل خیلی آبکی و سطحی بود با همین نگاه بوده که به اینجا رسیدیم.نگاهی به کشورهای فقیر تر از خودمان بیندازید تا ببینید .کجای کارتان اشتباه است.مردم ۳۷ سال تحمل کردند.چه شد.چهار بار نعمت زاده وزیر شد .چه شد.؟ورود خودرو نو ودست دوم را آزاد کنند. وضع خودرو ساز های داخل بهتر میشه.در گرجستان دیدم مردم بنز ۵ سال کارکرده را به ۵۰۰۰ دار میخرند ازانتر از پراید.کم خرج تر از پراید .ایمن تر از پراید.در کشور ما فقط انسان است که نادیده گرفته میشه ۱۱۰۰۰۰ معلول جاده میشه چند دلار ۲۰۰۰۰ کشته میشه چند دلار. اگر نصف این خسارات هم مربوط به کیفیت خودرو باشه بیش از ۳۰ میلیارد مورد ادعای نویسنده است (3194252) (alef-13)
 
عماد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۵۰:۰۷
چرا خودرو تولید میشود.؟ برای رفع بیکاری. چون با پول نفت همه مشکلات حل میشود الا بیکاری.خوردو کالاییست که میتوان گران کرد و قاچاق ندارد. کلی هم بیکار را سر کار گذاشت ،هزینه اش را هم از ملت گرفت. وگرنه هزینه سوخت و جنازه های جاده را اگر حساب کنی واردات خودرو از تولید اینطوریش به صرف تر است. (3194254) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۵۲:۰۴
چرا به شرکتهای خارجی اجازه نمیدن اینجا تولید کنند تا هم مردم سود ببرند هم اقتصاد از محل تولید و صادرات و هم اشتغال ایجاد بشه؟! (3194259) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۵۳:۲۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۰
معیارها برای خرید خودرو در کشورهای مختلف، متفاوت است و نمی‌توان گفت که یک خودرو که در بازار آمریکا موفق شده در بازارهای دیگر هم موفق است.عوامل مختلفی برای قرار گرفتن نام یک خودرو در لیست پرفروش‌ترین‌ها مؤثر است، یک خودرو برای پرفروش شدن در یک کشور باید با توجه به اقلیم، سیاست‌های واردات خودرو و سلیقه مردم آن کشور از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشد.مثلاً تویوتا کمری سال‌هاست که جز پرفروش‌ترین‌های بازار آمریکا است اما حتی در خود ژاپن هم نتوانسته تا این حد موفق باشد.

نگاهی به پرفروش‌ترین خودروهای سه‌ ماهه اول ۲۰۱۵ در ۱۲ کشور جهان
در این مطلب پرفروش‌ترین خودروهای جهان در سه‌ ماهه اول ۲۰۱۵ در ۱۲ کشور مختلف را به شما معرفی خواهیم کرد.با ما همراه باشید.


پرفروش‌ترین خودرو در کانادا: هوندا سیویک

قیمت پایه: ۱۵۷۵۰ دلار


نگاهی به پرفروش‌ترین خودروهای سه‌ ماهه اول ۲۰۱۵ در ۱۲ کشور جهان


پرفروش‌ترین خودرو در سال ۲۰۱۵ کانادا هوندا سیویک است. سیویک برای سومین سال متوالی هست که سلطنت خود را در رده خودروهای کوچک حفظ می‌کند. دیگر خودروهای پرفروش در طول سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۵ هم شامل هیوندای النترا و تویوتا کرولا می‌شود.

هوندا سیویک از یک موتور ۱.۸ لیتری با توان ۱۴۳ اسب‌بخار در دور ۶۵۰۰ و گشتاور ۱۷۵ نیوتن‌متری در دور ۴۳۰۰ برخوردار است و با داشتن وزن ۱۲۳۰ کیلوگرمی، به ازای هر ۸.۶ کیلوگرم یک اسب‌بخار در اختیار دارد. میانگین مصرف سوخت ترکیبی آن هم ۷.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است.


پرفروش‌ترین خودرو در ایالات‌متحده آمریکا: تویوتا کمری

شروع قیمت: ۲۲۹۷۰ دلار


نگاهی به پرفروش‌ترین خودروهای سه‌ ماهه اول ۲۰۱۵ در ۱۲ کشور جهان


همه به بودن کمری در لیست‌های مربوط به رکوردهای فروش عادت کرده‌ایم. خریداران خودرو در ایالات‌متحده، علاقه زیادی به تویوتا کمری دارند و این چندمین سال است که کمری رتبه نخست را کسب می‌کند. پسرعموی کوچک‌تر آن تویوتا کرولا هم موفق به کسب رتبه دوم شده است. مقام سوم پرفروش‌ترین‌ها هم به نیسان آلتیما تعلق می‌گیرد.

تویوتا کمری در آمریکا از دو نوع موتور احتراقی بهره می‌برد، موتور ۲/۵ لیتری چهار سیلندر، با توان ۱۷۸ اسب‌بخار و گشتاور ۲۳۱ نیوتن‌متر و موتور ۳/۵ لیتری V6 با توان ۲۶۸ اسب‌بخار V6 در مدل اسپرت XSE و مدل لوکس XLE در دسترس قرار می‌گیرد. همچنین سیستم کمری هیبرید در تریم های LE، SE و XLE عرضه می‌شود.


پرفروش‌ترین خودرو در ایتالیا: فیات پاندا

قیمت پایه: ۱۰۰۸۱ دلار


نگاهی به پرفروش‌ترین خودروهای سه‌ ماهه اول ۲۰۱۵ در ۱۲ کشور جهان


بر اساس گزارش منتشرشده از انجمن‌های صنعت خودرو ایتالیا، در اوایل سال جاری، پس از سه سال رکود در خریدوفروش نشانه‌هایی از بهبود در بازار این کشور نمایان شده است. بازار خودرو ایتالیا با رشد ۴ درصدی شاهد ۱.۳ میلیون ثبت‌نام بوده است که درمجموع برابر با میزان فروش سال ۱۹۷۹ گزارش‌شده است. پرفروش‌ترین خودرو در ایتالیا فیات پاندا بوده است و پس از آن هم یکی دیگر از محصولات فیات یعنی پونتو رتبه دوم را داشت. رتبه سوم باز هم برای فیات با مدل ۵۰۰L بود.

فیات پاندا از یک پیشرانه بنزینی و یک پیشرانه دیزلی بهره می‌برد. موتور ۹۰۰ سی‌سی بنزینی TwinAir با بهبودهایی که داشته قدرت ۹۰ اسب‌بخار را در دسترس قرار می‌دهد و پیشرانه ۱.۳ لیتری MultiJet II دیزلی بهبودیافته ۸۰ اسب‌بخار را تأمین می‌کند. هردو پیشرانه‌ها از سیستم استارت/استاپ و گیربکس شش سرعته دستی برخوردارند.


پرفروش‌ترین خودرو در هند: ماروتی سوزوکی آلتو


نگاهی به پرفروش‌ترین خودروهای سه‌ ماهه اول ۲۰۱۵ در ۱۲ کشور جهان


سه خودرویی که بهترین فروش را در هند داشتند به ترتیب آلتو، سوئیفت و دیزیر هستند که همگی متعلق به ماروتی سوزوکی‌اند. کارشناسان میگویند به لطف شبکه گسترده ملی حمایت و خدمات پس از فروش ماروتی، بیشتر ماشین کارکرده‌ای که در هند فروخته می‌شود یک ماروتی است.

انجمن سازندگان خودرو هند در مورد صنعت خودرو هند در طول چند سال گذشته می‌گوید "صنعت خودرو هند نباید اهداف بلند پروازانه خود را از دست بدهد، طرح چشم‌انداز خودرو که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ تعیین‌شده، با وجود کاهش تقاضای جهانی و بازارهای راکد داخلی حاشیه سود قابل‌توجهی داشته است. ”


پرفروش‌ترین خودرو در ژاپن: تویوتا آکوا


نگاهی به پرفروش‌ترین خودروهای سه‌ ماهه اول ۲۰۱۵ در ۱۲ کشور جهان


پرفروش‌ترین برندهای تجاری خودرو در ژاپن در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۵ همان سه خودروساز سال ۲۰۱۴ هستند: تویوتا (۱)، هوندا (۲) و نیسان (۳). رتبه اول فروش در ژاپن در حال حاضر متعلق به تویوتا آکوا است. خودرو هیبریدی که از پلت فرم و سیستم انتقال قدرت مشترک با پریوس بهره‌مند است. به گفته کارشناسان صنعت خودرو موفقیت این بخش خودروهای کوچک در ژاپن ممکن به دلیل مالیات سنگین دولت باشد.


پرفروش‌ترین خودرو در سوئد: ولوو V70


نگاهی به پرفروش‌ترین خودروهای سه‌ ماهه اول ۲۰۱۵ در ۱۲ کشور جهان


پنج اتومبیل موفق در سوئد متعلق به دو برند ولوو و فولکس‌واگن هستند. تنها نام تجاری آمریکایی که در لیست ۲۰ خودرو پرفروش این کشور قرار دارد، فورد فوکوس با رتبه ۱۶ است. ولوو V70 که از سال ۱۹۹۶ در خط تولید این شرکت قرارگرفته است، توانسته مقام اول را از آن خود کند. این ماشین سه موتور دیزلی مختلف را ارائه می‌دهد و با مصرف ۳.۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر در مدلی که با گیربکس شش سرعته عرضه می‌شود، یکی از مدعی‌های سازگاری با محیط‌زیست است.


پرفروش‌ترین خودرو در روسیه: هیوندای سولاریس


نگاهی به پرفروش‌ترین خودروهای سه‌ ماهه اول ۲۰۱۵ در ۱۲ کشور جهان


بازار خودروهای جدید در روسیه اخیراً چندان خوب نبوده است. تحریم‌های اقتصادی که به دنبال بحران اوکراین اعمال شده است باعث بی‌ارزش شدن واحد پولی آن‌ها شده و به دنبال آن باعث افت ۴۰ درصدی فروش خودرو در طول سال گذشته شده است. لادا نام تجاری داخلی که در روسیه به‌خوبی شناخته شده، مقام دوم را داشته است. امسال هیوندای سولاریس به لطف یارانه دولت جدید فروش بالایی داشته است، این افزایش در فروش خودرو انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۱۵ ادامه داشته باشد.


پرفروش‌ترین خودرو در انگلیس: فورد فیستا


نگاهی به پرفروش‌ترین خودروهای سه‌ ماهه اول ۲۰۱۵ در ۱۲ کشور جهان


بر اساس گزارش منتشر شده از انجمن تولیدکنندگان و بازرگانان خودرو بریتانیا، به لطف اعتبارات و مشوق‌های مالی، فروش خودرو در سال ۲۰۱۵ بهبودیافته است. پرفروش‌ترین‌ها در انگلیس فورد فیستا و پس از آن فورد فوکوس هستند: فورد با این دو مدل بالاترین رتبه‌بندی در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۵ کسب کرده است. واکسهال که یک نام تجاری بریتانیایی معادل برای اوپل است، رتبه سوم را با سوپرمینی کورسا هاچ‌بک به دست آورده است.


پرفروش‌ترین خودرو در آلمان: فولکس‌واگن گلف


نگاهی به پرفروش‌ترین خودروهای سه‌ ماهه اول ۲۰۱۵ در ۱۲ کشور جهان


در تبلیغات فولکس‌واگن گلف به‌عنوان پرفروش‌ترین خودرو در اروپا اشاره‌شده است و باید گفت که این ادعا کاملاً درست است. هر چهار برند پرفروش آلمان، متعلق به همین کشور هستند و این نشان می‌دهد آلمانی به برندهای داخلی خود وفادار هستند. البته حق هم دارند، زیرا به جرئت می‌توان گفت این کشور باکیفیت‌ترین خودروها را در تمام رده‌ها تولید می‌کند و با تکنولوژی‌ها و طراحی‌هایش صنعت خودرو دنیا را رهبری می‌کند.

خریداران، فولکس‌واگن را سه برابر بیشتر از هر نام تجاری دیگر انتخاب کرده‌اند، پس بدیهی است که فولکس‌واگن اول است. مقام دوم متعلق به مرسدس بنز و مقام سوم برای آئودی است و نام تجاری محبوب ب‌ام‌و در مقام چهارم قرار گرفته است.


پرفروش‌ترین خودرو در آفریقای جنوبی: تویوتا هایلوکس


نگاهی به پرفروش‌ترین خودروهای سه‌ ماهه اول ۲۰۱۵ در ۱۲ کشور جهان


خریداران خودرو جدید در آفریقای جنوبی در سه ماه اول سال ۲۰۱۵ بیش از هر نام تجاری دیگر تویوتا را ترجیح می‌دهند، پیک‌آپ تویوتا هایلوکس رتبه نخست را کسب کرده است و رتبه دوم و سوم به ترتیب توسط فولکس‌واگن و فورد تسخیرشده است. محصول پرافتخار این کشور که یک وسیله نقلیه تولید داخلی این کشور است فولکس‌واگن پولو ویوو هست که برای فروش در سراسر جهان هم عرضه شده است.


پرفروش‌ترین خودرو در برزیل: فیات پالیو


نگاهی به پرفروش‌ترین خودروهای سه‌ ماهه اول ۲۰۱۵ در ۱۲ کشور جهان


در سال گذشته فیات پالیو و به دنبال آن فولکس‌واگن گلف پرفروش‌ترین خودروها در برزیل بودند. اقتصاد برزیل در سال ۲۰۱۴ کاهش فروش را تجربه کرد و با توجه گزارش وال‌استریت ژورنال فروش ماشین‌های جدید در این کشور ۷.۱ درصد کاهش داشته است. بااین‌حال، درمجموع تا پایان سال، در برزیل بیش از ۳.۵ میلیون خودرو جدید به فروش رسیده است. برای مقایسه، بهتر است بدانید که در سال ۲۰۱۴ در آمریکا کمی بیش از ۱۶ میلیون دستگاه خودرو به فروش رسیده است، درحالی‌که چین فروش ۲۴ میلیونی وسایل نقلیه را تجربه کرده است که ۱۹ میلیون از کل فروش مربوط به خودروها بوده است.


پرفروش‌ترین خودرو در چین: فولکس‌واگن ساگیتار


نگاهی به پرفروش‌ترین خودروهای سه‌ ماهه اول ۲۰۱۵ در ۱۲ کشور جهان


در فهرست انجمن خودرو چین، در سال ۲۰۱۴ بهترین فروش برای خودروهای سواری فولکس‌واگن بوده است و سه نماینده موفق این شرکت سدان فولکس‌واگن ساگیتار، فولکس‌واگن لاویدا و فولکس‌واگن جتا، تقریباً ۱ میلیون واحد فروش داشته‌اند.

فروش مارک‌های ژاپنی هم در حال افزایش و تجربه رشد فوق‌العاده‌ای در فروش داشته‌اند. طبق نتایج فروش سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۵، مارک‌های داخلی چین هم رتبه هشت از ده را در فروش داشته‌اند. گویا خود چینی‌ها بهتر می‌دانند چه می‌سازند. (3194261) (alef-13)
 
شاهرخ
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۰:۵۳:۵۲
این شرکتها بای جمع شوند مگر میتوان به بهای اشتغال عده کمی باجان هفتاد میلیون بازی کرد در ضمن در صورت ورود خودروهایخارجی ورقابت منصفانه مردم خود تشخیص میدهند چه هزینه ای پای چه خودرویی بدهند (3194263) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۰۰:۲۶
چو نیک بنگری اگر پشتیبانی و کمکهای دولت و بانک مرکزی نبود مدتها پیش این خودرو سازان ورشکسته شده بودند و الان هم دنبال وام و ... هستند و همچنین بعضی بانکها .پس ما با دادن وامها و بالابردن پایه پولی به صنایع و بنگاههای زیان ده ازرش پولی خود را پایین می آوریم و باید دید که کفه کدام قویتر می شود و البته اگر خودرو به حدی گران شود که مردم حمل و نقل عمومی و دوچرخه روی بیاورند باز هم مفید خواهد بود و این تناقض که تولید کنیم و از مردم بخواهیم استفاده نکنند هم حل می شود و هر بچه ای بجای دوچرخه یه پراید زیر پاش نمی اندازه و دور دور کنه.
باید باور کنیم هیچ معجزه ای بدون افزایش ارزش افزوده رخ نمی دهد و ارزش افزوده هم فقط از مغز مهندسان و دانشمندان بر می خیزد و لاغیر.
پس بر می گردیم به مسئله آموزش و دانشگاه و ... (3194269) (alef-13)
 
ايران
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۰۲:۳۲
محاسبه نويسنده درمورد بار ارزي كاملا غلط استز مكر براي قطعات ارز خارج نمي شود؟ يعني شايد ماشين در ايران توليد(!) شود اما قطعات يك به يك از خارج وارد مي شود كه براي أن ارز خارج مي شود بنابراين تحريم ماشين صفر داخلي هيج خروج ارزي بر دوش كشور نميزاره و تحليل بالا اشتباست (3194278) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۱۱:۲۹
استدلال های مقاله از نظر منطق اقتصادی سست و بی پایه هستند.
به نظر میاد این مقاله با آسمون ریسمون بافتنهای بیهوده صرفا با هدف تامین منافع خودروساز داخلی نوشته شده. (3194302) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۱۲:۴۹
با سلام و خسته نباشید ، متن را کامل خوندم و اینجا یه سوال خیلی مهم پیش میاد که آیا این مردم مقصرند یا دولت یا مجلس یا خودرو ساز . فرض را بر این بگیرید که مردم کمپین نخریدن خودرو را تشکیل نمی دادن ،باید کدام مسئول و نهاد جواب مصرف کننده را میداد . یه روز ایران خودرو به خاطر خودرو ملی جشن گرفت و کلی هم صرو صدا به پا کرد و همه چیز به ظاهر دروغ بود وقتی شما کاپوت سمند را باز میکنید آرم شرکت پژو فرانسه را می بینید این یکطرف قضیه ودر طرف دیگر شرکت های خودرو ساز خدمات پس از فروش را صرفا جهت منافع خود می بینند نه رضایت مشتری و چند عوامل دیگر که در این بحث نمی گنجد حال من مشتری با تمام بد قولی ها و بی کیفیتی خودرو وهمه همه چیز باید بسازم ویک نفر از خودرو ساز باید بیاد به مصرف کننده توهین کند کجای دینا چنین چیزی مرسوم است . واز همه جالبتر اینکه هیچ مسئولی در این زمینه پاسخگو مردم نیست همه سعی در این دارند که مردم را مقصر بدانند ،به نظرم وقتش رسید مردم خودشون را آگاه کنند (3194310) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۱۳:۲۶
حرف نویسنده مقاله کاملا منطقی هست شاید مردم ایران هم در نهایت راضی به ورشکستگی تولید کننده داخلی نباشند ولی متاسفانه خودروسازهای ما به قدری در حاشیه انحصار جا خوش کردن که باید گفت که این امر بر انها مشتبه شده که می تونن هر چهار چرخی رو به اسم خودرو به خریدار ایرانی قالب کنن.
که با یک نگاه به عملکرد اونها طی چند سال اخیر این موضوع را کاملا اثبات میکنه،ولی خب بالاخره صبر مردم هم اندازه ای داره..... (3194312) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۱۴:۲۴
خوب شد دلار را 3.5 برابر کردید و یکی از ارزان‌ترین کشورهای دنیا برای خارجی‌ها شدیم! وگرنه نمی‌دانیم این مثلا اقتصاددان‌ها چه چیزی برای گفتن داشتند؟
عزیز من سال 1390 همین خودروی تویوتایی که نام بردید 15 میلیون تومان بود ولی پژو 405 25 سال پیش18 میلیون بود.
در این کشور همه چیز را از قیمت گاز و بنزین گرفته تا قیمت خودرو و لوازم خانگی به دلار و قیمت جهانی و فوب خلیج فارس محاسبه می‌کنند الا درامد مردم و ارزش کار کارگران و کارمندان. (3194317) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۱۶:۲۲
چند نکته که من لازم میبینم بگم اینه که بیش از سی ساله این صنعت هیچ کاری برای اصلاح خودش نکرده پس از این به بعد هم با ان شاء ا... ماشالا هم درست نمیشه و تا زور بالای سرش نره درست بشو نیست . پس کار مردم کاملا درسته.
2. چندین ساله دولت با ورود خوردوهای خارجی لوکس و کپی های درجه چندم آنها (چینی) به دست خودش حس تنوع طلبی و امکان مقایسه را برای مردم کوچه و بازار فراهم کرده پس حالا نمی تونه انتظار داشته باشه مردم همچنان سوار ماشین با تکنولوژی 1990 با قیمت ماشین با تکنولوژِی 2015 شوند . قطعا باید یک زمانی صدای مردم در می اومد که خوشبختانه در اومده است .
3. لازم نیست این صنعت نابود بشه بلکه می تونن سهام این کارخانه ها را به برند های معتبر بدن تا اونها اقدام به تولید کنن. البته انحصار هم باید برداشته شه وگرنه فکر مدیریت انحصار طلب ایرانی به آن برندها هم رسوخ خواهد کردهمچنان که کرده است . با این کار لااقل بخش قابل توجهی از کارگران حفظ می شوند و با ورود تکنولوزی روز و قدرت رقابت پذیری در سطح جهانی و شکوفایی آن امکان بکار گیری کارگزان بیشتری فراهم میشه و محصول ایرانی اعتبار خودش رو بدست مباره (3194325) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۱۶:۵۵
جون و خون مردم مهمتر از هر چیزی است.اینا 35 سال فرصت داشتند.هیچ شرکتی تو کل دنیا اینقدر وقت نداره.مگه صا ایران رفت ما نابود شدیم.همین الان هم اینها همش کارشوت وارداته و مونتاژ قطعات بی کیفیت.همین الانش هم این شرکتها ورشکسته هستند.آخه کجای دنیا یک شرکتی اینقدر حمایت شده از طرف دولت.کجای دنیا یک شرکت میتونه کل بازار یک کشور رو به دست بگیره(به جز کره شمالی).اخه انصافتون کجا رفته.بابا ما نگران جون خودمون و خانواده هامون هستیم.همین.ما نمی خواهیم حلبی ها ما رو قطعه قطعه کنن.ای بابا. (3194327) (alef-13)
 
ضرغام
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۲۸:۲۶
جواب نظرات رو چی و چگونه میخوای بدی؟؟؟ (3194363) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۳۳:۰۹
اگه معتقدین این خودروها با این قیمت خوبن؛ ببرین یه جای دیگه بفروشین! (3194376) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۳۴:۳۱
آقا یکی جواب سوال منو بده:
پهپاد آمریکایی رو گرفتیم و در مدت کوتاهی نمونه بهترش رو ساختیم
سالهاست صدها و بلکه هزاران مدل بنز رو در اختیار داریم چرا نتونستیم ذره‌ای به کفیت اونا دست پیدا کنیم؟
یا حق (3194383) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۱:۵۶:۵۵
خیلی با حل گفتی خییییییییییلی (3195463) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۱:۵۱:۱۵
پاسخ مفروضات سوال شما درست نیست. نمونه بهتر؟ مطمئنی؟ (3195673) (alef-13)
 
محمد .س
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۴۲:۰۹
به نام خدا
با سلام
نگارنده مقاله در بهترین برداشت که از گفته هاش داشته باشیم ، دچار اشباه شده .
یعنی اگر از اعوان و اصحاب ریز و درشت خودرو سازا نباشه حداقلش اینه که گول حرفای اونا رو خورده.
مردم ما نمی گن که خودرو سازی داخلی از بین بره ؛
مردم ما می خوان خودرو روز دنیا با قیمت مناسب ؛ کیفیت بالا ؛ مصرف و آلایندگی کم و ایمنی بالا داشته باشن.
لازم نیست خودرو سازی داخلی تعطیل بشه ؛ اقایون به جای پراید و پژو و....
خودرو های روز دنیارو بیارن مونتاژ کنن.
البته با نظارت و تحت لیسانس طرف مقابل ؛ چون اگه دست خودشون باشه ؛ میشه همون چیزی که تا حالا بوده.
با این کار هم کارگرا سرکار باقی می مونن ؛ هم تولید ادامه پیدا می کنه ؛ سالیانه میلیاردها تو من در سوخت صرفه جویی می شه ؛ تعداد کشته های رانندگی کمتر می شه ؛ آلودگی هوا کم می شه و.....

حالا ببینید چه دستایی تو کاره که علی رغم این همه مزایای حیاتی و مهم در از رده خارج کردن خودرو های قدیمی ، خودرو سازها همچنان با سماجت به کارشون ادامه می دن .
کار از رده های بالاتر خرابه . (3194400) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۴۲:۵۲
رنو کوئید 5000 دلاره, اینو با پراید مقایسه میکنن نه تویوتا یاریس (3194401) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۴۵:۱۸
سایتهای خبری و همچنین صدا و سیما ، چرا شما این همه از خودروسازها حمایت می کنید ؟ این کار شما بسیار شبهه برانگیزه .
ولی مطمئن باشید که مردم راه خود را میروند و با رفتارهای دور از منطق و متکبرانه خودروسازها و روش تقابلی که با مردم انتخاب کرده اند ، راهی جز نابودی این صنعت وجود نخواهد داشت . (3194404) (alef-13)
 
مدرسی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۴۹:۰۴
باسلام
اگر شرکت های خودرو سازی ایران با شرکت های بزرگ تولید کننده خودرو مثل تویوتا وفولکس واگن و...غیر همکاری کنند وخط تولیدو مونتازخودروهای تولیدی روز را در ایران راه بیندازند مانندکشور های هند وبرزیل وچین اقدام کنند هم صنعت خودروی ایران وهم اشتغال وهم رضایت مردم تآمین خواهد شد همچنین محصولات تولیدی قابل عرضه به بازار های جهانی خواهد شد وهم قمت تمام شده کاهش خواهد داشت وهم صنعت خودرو متحول می شود.
درضمن جهت حمایت از صنعت خودرو به جای چاپ مقالات سطحی وبی ارزش مانند این مقاله خودداری کنید وبه جای آن اصل مشکلات را ریشه یابی وجهت برطرف شدن مشکلات راه حل ارائه کنید از سایت الف توقع بیشتری داریم
باتشکر (3194411) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۵۱:۳۰
"به دلايل مختلف (از جمله ارز بري بالا در صورت واردات، تقاضاي بسيار بالا و شغل ساز بودن و غيره)"
کدوم ایجاد شغل ، مگه قطعات چینی آوردن ایجاد شغل می کنه .
بهترین شرکت تولید کننده بلبرینگ (بلبرینگ تبریز) کارگرانش اخراج و در معرض ورشکشتگی است ولی لز چین بلبرینگ وارد و آرم بلبرینگ تبریز می زنند ، شما که این مقاله کشکی را تهیه کردی به قول معروف" یا شلاق نخوردی و یا شمردن بلد نیستی" . (3194414) (alef-13)
 
هادی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۵۹:۴۸
1- قیمت پژو پارس در عراق 5000 دلار حدود 20 میلیون تومان است و در ایران این رقم معادل قیمت پراید است

-2برای خرید ماشین آشغالی مثل پراید باید 24 ماه کار کرد و چیزی نخورد به شرط ثابت بودن قیمت پراید می توان آن را خرید. اما در اروپا و آمریکا چگونه است با چند ماه کار کردن می توان یک ماشین خوب خرید (3194430) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۰۸:۴۶
اینکه حتی در شرایط تحریم خودروسازان ایران ده برابر پیش از انقلاب یعنی یک میلیون خودرو در سال تولید داشته اند باید به آنها دست مریزاد گفت.
در حالیکه جمعیت تقریبا دو برابر پیش از انقلاب شده است.
یعنی 5 برابر رشد جمعیت . (3194447) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۷:۰۲:۵۶
اگر پیشرفت 1000 درصدی صنعت خودرو سازی ایران در سی سال پیش را سایر بخش های اقتصادی صنعتی نیز می داشتند الان بیکاری به این انبوهی در ایران نبود. (3195017) (alef-13)
 
سالار
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۱۲:۵۷
صنعت نساجی وفرش والومینیوم و...ورشکست شدند خودروهم روش. ولی انها با جان مردم بازی نمیکردند اما خودروهای بی کیفیت داخلی هم بنزین بالایی مصرف میکنند هم الودگی وقیمت بالایی دارند. (3194465) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۱۴:۰۸
دکتر عزیز فکر کنم فراموش کردید که خودرو سازان ما هم همان مبلغ 30 میلیارد دلار (حالا یک کمتر یا بیشتر) را جهت وارد کردن قطعاتشان از کشور چین محترم خارج می کنند یا شما فکر می کنید که همه قطعات ایرانی است و کارگر زحمتکش ما می سازد دکتر جان از شما بعیده چنین نظری را ابراز کنی کافیست یک خودروی را اوراق کنی آن وقت می بینی که از سر تا پا زنده Made in China اگر مردم یاریس بخرند لااقل یه خودرویی می خرند که تا نمیگم 7 سال اقلاً تا 4 سال نیاز به تعمیر نداره نه اینکه از جاده مخصوص راه بیفته بعد سر بزرگراه یادگار امام برده تو تعمیرگاه ایران خودرو برادر شما هم درست میگید ولی یه کم آکادمیک تر حرف بزنید. (3194469) (alef-13)
 
هادی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۱۴:۲۸
دو برابر قیمت ماشین رو هم، وام با بهره 4 درصد بدید باز هم نمی خریم التماس نکن (3194471) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۱۵:۴۶
مطلب فوق تلاش بیهوده ای است برای دست کشیدن مردم از کمپین نخریدن خوردو صفر.
دوست عزیز این کمپین دلایل مختلفی دارد که چند دلیل آن را برای شما بیان میکنم: یک- کمبود نقدینگی در جامعه .
دو- پایین بودن کیفیت ماشینهای تولید داخل
سه - توهین وزیر صنعت به شعور یک ملت ( خائن خطاب کردن مردم )
چهار - گرانی بیش از حد خودروهای بی کیفیت

چیزی که الان در جامعه بیشتر بحث میشود تفاوت قیمتی مثلا پراید در داخل و خارج از کشور است . مثلا در ایران بیست میلیون و در عراق حدودا شش میلیون. مسئولین به جای خائن خطاب کردن مردم بهتر است که به خیانتی که در حق مردم میشود دقت کنند و مطمئن باشند که روسیاهان همیشه رسوا خواهند شد (3194477) (alef-13)
 
كارمند سايپا
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۱۳:۴۶
والا ما پرايد را به عراق با قيمت 5500 دلار ( بدون بيمه شخص ثالث و عوارض شماره گذاري ) صادر مي كنيم كه مي شود حدود 19 ميليون تومان . بله 5 سال پيش پرايد در عراق 6 ميليون تومان بود زماني كه دلار در ايران 1000 تومان و پرايد هم 7 ميليون تومان بود. (3194776) (alef-13)
 
فلاح
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۲۰:۰۸
این تحلیل آبکی و یک طرفه بوده و نگاه کلان به مساله ندارد. کسی کالایی تولید داخل را تحریم نکرده بلکه دو رو بودن مديران خودرو ساز باعث نه به آنها شده...والا هر وقت می خواستند. دولت را بدانند خودرو ملی تولید می شده هر وقت ارز گران میشه نود درصد وارداتی بوده عزیز من سر تون بگیرید پایین و دست بدست کارگران شریف تون از صفر شروع کنید به تولید.....به کاربراتور به چشم برده و به مردم به چشم محکوم به خرید. نگاه نکنیدو به نمایندگی هاتون تکریم مراجعه کنندگان رو آموزش بدید.. این و ازشون بخواهید... انشا الله همه چیز درست میشه با همدلی و هم زبانی.. (3194495) (alef-13)
 
خالده . ا-تیزرو
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۲۴:۵۹
همه تونو میکشممممم ممم ممم
.
.
.
.
.
.
.
.
.
..
.
الکی مثلا من پرایدم
خخخخ خخ
آقای میخوایم اینا ورشکست بشن بریم ماشین 200 میلیونی بخریم حرف حساب شما چیه ؟ (3194513) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۲۸:۱۶
مشکل پایه ای در اقتصاد ایران اینست که کارایی و راندمان در ایران یک هشتم کارایی در کشور های پیشرفته صنعتی دنیاست اما خوبیش در اینست که خواسته ها ی مردم ایران به اندازه همان کشورهای پیشرفته صنعتی دنیاست ! (3194524) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۰:۳۰:۱۲
اشتباه کردی یک هشتادم درسته . باید یه نانی به تو بدن با یک هشتم کیفیت تا حرفت درست از آب دربیاد (3195878) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۲۹:۴۸
آخه یکی نیست به این آقای بگه اولا تو دنیا خودروهای ارزان قیمت 6 هزار دلاری کم نیست اونم تولید شرکت فیات و خودروسازهای معتبری از این دست پس با این حساب اون هزینه 30 میلیارد دلاری میشه 12 میلیارد دلار. دوما توکشوری که این همه نیروی متخصص جوون داره و انرژی ارزان قیمت و کارگر ارزان و بازار فروش منطقه ای دم دست مثل سوریه و عراق و افغانستان و یه عالمه مزیت نسبی دیگه داره چطور مدعی میشید خودرو سازی صرفه اقتصادی نداره و صرفا جنبه استراتژیک داره. سوما خودرو روز دنیا یه بحثه و خودرو 30 سال پیش یه بحث دیگس گیرم که ما خودرو روز نخواستیم و خودرو روز برای ما حرومه و لی معنیش این نیست که یه پراید تولید 30 سال پیش کره رو ببندید به ریش مصرف کننده بعدشم از همه اینها گذشته همین پراید مدل 30 سال پیش هم که داره روز به روز بدتر میشه یعنی اگه کیفیتش رو با محصول 30 سال پیش کره مقایسه کنیم می بینیم که 30 سال هم از پراید تولید کره عقبیم که به عبارتی میشه پراید 60 سال پیش. پس اگه نویسنده مقاله فقط یه سر سوزن انصاف داشته باشه متوجه میشه که حرفش خیلی بی حسابه.چهارما اگه هزینه بنزین مصرفی کشور رو که با ماشینهای روز به نصف کاهش پیدا می کنه و هزینه تصادفات و آلودگی هوا و محیط زیست رو از اون مبلغ 12 میلیارد دلار کم کنیم خودرو خارجی میشه مفت و بازم اگه جون مردم و آرامششون رو هم به دلار محاسبه کنیم معادل 30 میلیارد دلار هم ارز وارد کشور می کنه. راستی حرف آخر اینکه آقای نویسنده این مقاله خیلی مترقی و بیطرفانه و صرفا کارشناسی یه بار با خانوادت سوار پراید شو و تو یه اتوبان با سرعت 100 کیلومتر در ساعت حرکت کن تا خودت ببینی واقعا داری با جون خودت و عزیزانت بازی می کنی بعد ببینم بازم از این نظرات بیطرفانه و کارشناسی میدی. هموطنای عزیز شما رو به خدا این آهن قراضه های تولید داخل رو نخرید آخه تاوانش سلامتی و جون خودتون و عزیزانتونه. (3194531) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۰۸:۱۰
صد در صد موافق (3194770) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۰:۵۶:۰۹
علاوه بر همه اینهایی که گفتید این خودروسازها کلی از طرف دولت با شکلهای مختلف کمک میشن یعنی عملا بابت هر ماشین یک مقدار هم پول داره بطور غیرمستقیم از جیب مردم به اونها پرداخت میشه! (3195377) (alef-13)
 
amin
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۳۳:۲۳
قیاس مع الفارق ؟؟؟؟؟
الان دنا هم داره 50 میلیون فروخته میشه؟
دنا کجا و یاریس کجا؟
پژو پارس با قیمت عجیب غریب میفروشن ...اینقدر مرام نداشتن دنده اتومات کنن اونم با کیفیت معمولی
اقااااااااااااااااااااااااای کارشناس (3194542) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۳۷:۲۶
آقایان،سایپا و ایران خودرو فکر میکردن دارن مدیریت میکنن،مدیریت یعنی از اینجا به بعد،تا قبلش بچه خواهر دو ساله ی من. هم میتونست مدیریت کنه،در ایران چیزی بنام مدیر نداریم (3194555) (alef-13)
 
?
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۳۷:۲۷
این آقای دکتر خیلی تند رفته از نابودی صنعت خودرو هم رد شده و به فکر ارز لازم برای وارات یک ونیم میلیون خوروست!
آقای دکتر مشکل اینقدر حاد نیست،مشکل فقط دیدگاههای مدیران صنعت خودرو کشوره که برای علاجش هیچ ریال و ارزی لازم نیست وفقط یک تصمیم کبری میخواد. (3194557) (alef-13)
 
امین
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۲:۴۱:۵۵
بابا ملت پول ندارن ماشین بخرن وگرنه گوششون به این کمپینا و تحریما بدهکار نیست (3194571) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۱۰:۴۱
سلام
ایکاش یک نفر یا یک رسانه تمام مطالبی که این روزها درمورد خودروسازی در هر رسانه ای درج میشود را همراه کامنتهای مردم عزیز ایران جمع اوری کند و به خود خودروسازها و مسولین محترم ارائه کند مسولین و خودروسازان بدانند مردم عاشق ایران و محصول با کیفیت ایرانی هستند و به ان افتخار میکنند اما براستی خودروسازی ما برای مردم افتخار افرین است ؟ (3194653) (alef-13)
 
ناصر
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۱۱:۰۵
مقایسه کاملا غلط می باشد
ارز و دلار بی دلیل بالا رفته و منطبق با واقعیت های اقتصادی نیست
نمیخریم تا وادار شوند به بزرگترین قدرت مملکت یعنی مردم تعظیم کنند. (3194654) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۱۸:۴۷
کمپانی سونی درامدش در سال بیش از 90 میلیارد دلار است و درامد نفتی ایران با فروش روزی 2 میلیون بشکه پس از رفع تحریم به قیمت دلاری 50
حدود 30 میلیارد دلار در سال میشود.

یعنی درامد سالیانه فقط شرکت سونی در ژاپن بیش از 3 برابر درامد سالیانه ملت ایران .

در جمع در امد اقتصاد ژاپن در سال 900 میلیارد و در امد ایران از فروش نفتی با شرایط پس از تحریم فقط 30 میلیارد دلار. سی برابر اقتصاد ایران.

اینجاست تفاوت کشور های صنعتی پیشرفته متکی بر کار تلاش صادقانه و نو آوری
و اقتصاد ایران متکی به فروش نفت که تولیدات داخلی اش حتی پسند خود ایرانی نیست چه رسد به جهان. (3194669) (alef-13)
 
روحی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۲۵:۰۰
نویسنده محترم آیا می دانید مصرف سوخت خودروهای داخلی (که از تکنولوژی 40 سال پیش برخوردارند، ) 2 برابر متوسط جهانی است ؟
حالا مصرف روزانه بنزین کشور 70 میلیون لیتر است به علت نداشتن تکنولوژی روز 35 میلیون لیتر بنزین در یک روز اضافه دود می شود اگر قیمت هر لیتر بنزین را 5000 تومان در نظر بگیریم روزانه 175000000000 تومان در روز به اقتصاد ملی خسارت وارد می شود علاوه بر آن با آلایندگی بالای خودروها و سوختن نا قص بنرین هوا بشدت آلوده شده و بیماری های مختلف نصیب ملت ابران خواهد شد که یار سنگینی را بر دوش وزارت بهداشت و مردم دارد.
حالا دوست عزیز حساب کن در طی این 36 ساله بعد از انقلاب چقدر به اقتصاد ملی آسیب وارد شد. (3194685) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۲۶:۵۵
خلاصه مقاله:
تولید کننده حق دارد با گردن کلفتی جنس بد تولید کند و به مردم گران بفروشد.
و مصرف کننده باید از این تولید کننده حمایت کند. (3194689) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۳۳:۳۹
آقای دکتر!
شما و همه! از یکی از مهمترین دلایل رکود اقتصاد ایران که شامل مسکن، خودرو و ... شده است غافل شده اید ؛ پایین بودن قدرت خرید مردم به علت پایین بودن بیش از اندازه دستمزد!
مقایسه میزان دستمزد و قیمت خودرو و مسکن در ایران و مقایسه آن با جهان حقایق را به خوبی روشن خواهد کرد
به عنوان مثال اگر در آمریکا میزان حقوق یک کارمند معمولی حدود 4000دلار است با همان 4 هزار دلار می تواند یک خودروی بسیار خوب مدل2005 بخرد! و با حدود 40هزار دلار می تواند خانه بخرد!
و قس علیهذا
خواهشمندم دقت بفرمایید! (3194705) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۳۷:۵۶
مديران صنايع دولتي ايران هميشه از بين دولتي ها رانتي ها، اقازاده ها و به شيوه سياسي انتخاب شده اند.بايد مانند كشورهاي بيشرفته توسط راي كيري و از بين افراد شجاع،متخصص و متعهد و غير سياسي انتخاب شوند تا كمي اوضاع بهتر شود،كاري كه تو ايران ممكن نيست (3194714) (alef-13)
 
مسعود
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۴۰:۰۵
"مطلعان اقتصاد از اين رفتار ايرانيان در شگفت بودند كه در تمام دنيا وقتي قيمت كالايي افزايش می‌باید به تناسب شيب نمودار، تقاضا كاهش می‌باید"

جناب دکتر
در تمام کتب اقتصاد، این رفتار برای کالاهای پست صدق نمیکند.
مثال
اگر شما نان و سیب زمینی را که کالای پست حساب می شوند گران کنید مصرف آن بیشتر می شود.

در حال حاضر پراید و پژو در ایران کالای پست هستند بنابراین با افزایش قیمت آنها بدون شک تقاضا بیشتر خواهد شد و خودروساز هم در حال سواستفاده از این اصل می باشد.

اگر نیاز بود حاضرم اثبات کنم حرفهایم را. (3194720) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۴۰:۳۸
این امر صنعت خودرو را ورشکسته نمی کند، ادب می کند. صنعت خودرو توان و هوش دارد ولی به اندازه کافی در جهت منافع مردم به کار نمی گیرد که با فشار مردمی می تواند حل شود. (3194723) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۳:۴۲:۳۹
آقای دکتر خداییش اتومبیل زیر پای شما چیه،درضمن اگراین صنعت آهن قراضه درست کن رادولت دست ازسرش بردارد وآنرا به بخش خصوصی واقعی بسپاردآنزمان این صنعت راه صحیح خودش راپیدامی کندوباتعامل وهمکاری باخودروسازان برتردنیاهم به تکنولوژی روزدست پیدامی کندوهم علاوه برتامین نیازداخل قطعاصادرات معتبری رابواسطه یک همکاری علمی وفنی بابرندهای مشهوربدست خواهدآوردواین مهم زمانی به واقعیت خواهدپیوست که دولت دراداره ومدیریت شرکتهای خودروسازهیچگونه دخل وتصرفی نداشته باشدوبه این صنعت به مثابه گاو9من شیرده برای خودنگاه نکند. (3194729) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۰۷:۲۰
مقاله سفارشی برای ایران خودرو نوشتی، اسمت رو هم گذاشتی متخصص به تعهد! حتی آمار خلاف واقع می دهی در مورد ارزانترین قیمت خودرو! قیمت دلار سه برابر میشه؟!!! چقدر پول گرفتی برای نوشتن این مقاله! متاسفانه اقتصاددانان ما پول می گیرند که با نظریه پردازی از صاحبان ثروت و قدرت حمایت کنند و حق مصرف کننده و کارگر را پایمال کنند (3194768) (alef-13)
 
سید علی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۱۹:۴۴
از قیاسش خنده آمد خلق را....
شما می گویید در کشور انگلستان قیمت ارزان ترین خودرو (که شک نکنید 100 برابر پراید ارزش دارد) 10 هزار دلار است. یعنی 35 میلیون تومان. حالا در انگلستان مثلا یک معلم در سال چقدر پول می گیرد: 45 هزار دلار. این هم لینکش:
http://www.qomefarda.ir/news/3538
اما نکته دوم:
فرموده اید وضع بدتر می شود. از کجا می گویید؟ اگر قرار بود تحت این سخن شما رفتار شود دیگر هیچ کس نباید کاری کند دیگر.
نکته سوم:
می فرمایید کشور ما اصلا پتانسیل ساخت خودرو را ندارد. این دیگر از آن حرفهاست. صنعت خودرو چه می خواهد که در کشور ما منابعش نیست. طبق حرف شما پس کشور کوچکی مثل ژاپن دیگر پتانسیل هیچ کاری را ندارد. درست است آقای دکتر.
نکته چهارم:
این قدر ضعفهای استدلال در این نوشته هست که می شود دور روز فقط در مورد آن نوشت که من حوصله این کار را ندارم. (3194785) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۳۰:۱۴
دوست عزیز قیمت پراید قبل از گرون شدن دلار 6 تومن بود به نظرت اگه تمام قطعاتش از داخل تامین بشه حاضرن 6 میلیونش کنن؟

نه چون اینقدر سود دارن میکن که اگر خرید مردم یک سوم هم بشه بازم دارن سود میکنن! (3194798) (alef-13)
 
معتدل
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۳۱:۳۷
یکی از مهندسین صنحت خودرو کشور میگفت از طرف شرکتی خودروساز به ایشان پیشنهاد شده که یک مقاله علمی تخصصی در زمینه اینکه اگه مردم خرید خودرو را تحریم کنند دود آن به چشم خودشان میرود ، تهیه کند و در ازای آن به ایشان یک دستگاه خودرو صفر پیشنهاد شده بود که با بزرگواری زیر بار چنین پیشنهادی نرفته بود !!!

عجیب است که این نویسنده گرامی به جای آنکه وقت و انرژی خود را برای یافتن راهی جهت بهبود کیفیت خودرو و پایین آمدن قیمت تحمیلی آن بگذارد ، این همه نوشته تا مردم را از انجام این ضرب المثل منصرف کند که :

"سزای گرانفروشی ، نخریدن است " (3194801) (alef-13)
 
نوید
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۳۹:۳۵
فکر کنم سایت الف از خودرو سازها منفعتی میبره چون همش داره براشون مقاله مینویسه (3194810) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۴۱:۳۰
اولا نويسنده هزينه عوارض و ماليات و بيمه خودرو در خارج از كشور را ذكر نكرده كه خودش هزينه بسيار بالايي است كه مي گيرند
دوم تا زماني كه بازار اختلاف قيمت با قيمت كارخانه داشت همه خريد و فروش مر كردند و سودشو بر مي داشتند كسي اين حرفها نمي زد حالا كه بواسطه توليد زياد و البته نا معلوم بود وضيعت اقتصادي آينده و.... حابا و دلال بازي خودرو برداشته شده اين حرفها وسط اومده !!!
سوم در كشور ما تورم وجود داره و دلار هم در حال گران شدن است آب برق گاز....... همه چيز با اين هزينه امكان كاهش قيمت وجود نداره الكي گول نماليم سره خودماناگه بتونن همين وضعيت حفظ كنند
چهارم اما من انتظار دارم كه اگه شرايط توافق خوب باشه و همه چيز به خوبي پيش بره از سال آينده شاهد بهبود كيفيت باشم (3194814) (alef-13)
 
خوزستانی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۴۱:۴۱
برای سایت الف واقعا متاسفم که همچین متنایی رو تو سایت میذاره.مرد ناحسابی این چیه نوشتی یه مشت دروغ و چاخان ما چی بگیم به تو ما میگیم نره امثال تو میگن بدوش جمع کن بساطتت رو باید خودروهای با کیفیت زیبا تمیز اصلا چرا خودروی هیبریدی نیاد تو این کشور که مردمش دارن بخاطر هواش خفه میشن.مردم خودروی داخلی نخرید اینها خیانتکارن اینا دزدن.نظرمو بذارین انصاف داشته باشین (3194815) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۲۱:۱۶:۳۹
آلودگی برای اینست که بنزین در ایران ارزان تر اب معدنی است. در کشورهای اروپایی و ترکیه بنزین بیش از دو دلار است در ایران یکسوم دلار. (3196616) (alef-3)
 
م
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۴:۴۹:۰۷
واقعا این مقایست ایا درامد اونا هم ماهیانه 700 هزارتومنه ؟ که قیمت پراید را با تویوتا مقایسه میکنید اگه پراید 20 م یاریس باید 200 م باشه .. (3194825) (alef-13)
 
رهگذر
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۵:۰۰:۰۹
جناب دکتر شمامیگویید ارزانترین خودرو12هزاردلاراست که البته همین هم جای بحث داردالبته خودرو روز نه خودروهایی که شرکتهای ایرانی تولیدمیکنندکه تکنولوژی آن مربوط به 40یا50سال قبل است وازطرفی مگر تعرفه واردات درکشورما بالای 90درصد نیست .چه اشکالی دارد همین تعرفه راصفرکنید آن وقت خواهید دید که قیمت خودرو به مراتب ارزان تر خواهدشد .امروز یک پژو 206 درکشور امارات 2500دلارعرضه میشود که هیچ مشتری هم نداردولی درکشورما به چندبرابر قیمت فوق فروخته میشود.یکی ازمدیران ایران خودرو درشبکه یک اذعان داشتند که 40درصدفروش یک خودرودرخارج از کمپانی هزینه میشود وبه شرکت خودروسازی واریز نمیگردد حال اگر همین 40درصد حذف گرددعملا قیمت خودرو تقریباً به نصف کاهش پیدامیکندپس قیمت فعلی کاذب میباشد ومانند گوشت نذری هرکس سهمی ازاین لاش آویزان میخواهدببرد وتمام این ریخت وپاش ها هم ازجیب مردم نجیب و صبورپرداخت میشود ونتیجه میگیریم که قیمت واقعی خودروخیلی کمتراز اینهاست پس مردم تصمیمشان عقلانی است (3194840) (alef-13)
 
امین
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۵:۰۰:۰۹
تنها راهی که برای خروج از این وضعیت هست،شکسته شدن انحصار خودرویی هست
وقتی رقابت باشه ثیمت میاد پایین و کیفیت میره بالا
که تا چند مدت دیگه با ورود خودروسازان خارجی نظیر هیوندای و کیا و پژو به ایران این انحصار خودرویی شکسته میشه و دیگه بار ارزی واردات خودرو نداریم
خداروشکر شرکت هیوندای هم عقلش کار کرده و گفته کامل مستقل تو ایران عمل میکنه و با هیچ شرکت خودرو ساز داخلی همکار نمیشه،یعنی خودش واسه خودش خط تولید داره،نه اینکه مثل سوزوکی بدبخت محصولشو بده به ایران خودرو آبروشو تو دنیا ببره ایران خودرو
و این بزرگترین تلنگر برای خروج از انحصار بازار خودروی داخلی هست (3194841) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۵:۲۸:۲۳
اصلا اینا که ادعا دارن خودروهاشون به صرفه و با بهترین قیمت و در هیچ کجای دنیا همچین خودروهایی پیدا نمیشه و ......پس صد در صد با واردات هم ورشکسته نمیشن!!!!!! (3194876) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۵:۴۸:۰۷
سلام

آقای عزیز

اولا که خودرو ایرانی بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار بیشتر ارزش ندارد
البته اگر عراق و .... بخرند

۱ میلیون تولید خودرو هم هست

پس ارزش تولید خودرو کشور می شود ۵ تا ۱۰ میلیارد دلار

بین ۳ تا ۵ میلیارد دلار هم قطعات و لوازم و .... برای تولید خودرو ارز خارج می شود

پس تراز می شود ۲ تا ۵ میلیارد دلار

حالا از این رقم کم کنید

ارزش جان انسانهایی که در خودروهای از رده خارج شده جان می بازند
آلودگی تهران و زیان های انسانی و اقتصادی
مصرف بنزین حداقل ۳۰ درصد بیش از حد لازم
و .... بسیاری زیان ها و خسارت های دیگر

در نتیجه تراز اقتصادی تولید خودرو کشور منفی می شود

اگر چه برای متولیان آن همیشه مثبت بوده است (3194910) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۵:۵۴:۴۰
بهترین الگوی مصرف را آقای خمسه با خرش در خندوانه ارائه کرد. درقالب طنز استند بای ، قبح بازتولید الاغ جای خودروی داخلی راشکست و درقالب طنزی تلخ چقدر شیرین به مخاطبان گفت نه دود داره نه دردسر خودرو بهترین خر...اگر مردم تحمل این رویکرد را داشته باشند هرکس در شهر خودش از اسب و الاغ استفاده کند.وضعیت متحول می شود البته ممکن است در آن صورت خودرو سازان انحصار حق تولید خر و سم سازی را به خود اختصاص دهندوباز همین آشه و همین کاسه.... (3194917) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۵:۵۵:۴۲
دکتر جان لطفا شما وقت تان را برای تحلیل اقتصادی صرف نکنید با این حالتون اذیت می شید (3194919) (alef-13)
 
رحمن
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۶:۲۳:۴۱
یه بار با آقایی اهل مراغه که تو کار قطعه سازی بود در یک کوپه همقطار بودم صحبت میکرد یارو یه کوره داره با قوس الکتریک هرچی آت آشغال میاد دستش ذوب میکرد قطعه میساخت میفروخت به همین خودروسازها کسی هم ازش نمی پرسید مثلا درصد کربن و آهنش چنده و ... ! اینه که 100 سال دیگه هم درجا خواهیم زد . (3194951) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۶:۲۵:۱۲
هیچیک از کشورهای همسایه خودرو ملی ندارند و اساسا تولید کننده خودرو نیستند چون مزیتی در این کار ندارند حتی ترکیه.راهش اینست که دولت این خودردسازها را به بخش خصوصی واقعی داخلی یا خاجی واگذار کرده و طی یک دوره مشخص تعرفه واردات را به حداقل برساند و گرنه ادامه این حمایت بی جا به قیمت نابودی سرمایه های ملی وجان مردم بی پناه و طبیت و محیط زیست می شود. (3194954) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۶:۳۴:۰۱
من در بهترین دانشگاه های ایران درس خوانده ام، ولی درس خوندن به تنهایی بی فایده است شما میتونید یک ادم تحصیل نکرده در یک روستا باشید اما باسواد باشید اگر یه سری اصل در زندگیتون داشته باشید هیچ وقت ذهنتون درگیر چنین مقالاتی نمیشه یکی از این اصول اینه:
جنس باکیفیت رو بخر تا تولید کننده اش تشویق بشه و انگیزه و امید پیدا کنه و بیشتر تولید کنه و جنس بی کیفیت رو نخر تا تولید کننده اش دست از این کار برداره.
تولید جنس بی کیفیت اسیبهای زیادی به جامعه میزنه اگر برید مطالعه کنید حداقل ده تا اسیب رو چه در حوزه محیط زیست چه در اتلاف منابع انسانی و مادی و موا اولیه چه در تلفات جانی و مالی و چه در حوزه نام و نشان و اعتبار یک کشور و چندین حوزه دیگه خواهید یافت
اصل ساده تر: کار خوب رو تشویق کن تا زیاد بشه کار بد رو تنبیه کن تا کم بشه و جامعه در مسیر درست قرار بگیره
یک اصل ساده تنبیه و پاداشه. شما امی که جنس بی کیفیت تولید میکنه رو ازش بخری فکر میکنه که جنسش خوبه و طرفدار داره همونو برات تولید می کنه ولی وقتی جنسش سر دستش باد کنه تفکرش عوض میشه از یک خودکار بگیر تا اتومبیل این اصل صادقه

اگر در زندگیتون اصولی رو رعایت کنید با این مقالات ذهنتون اشفته نمیشه و جامعه هم درست میشه (3194971) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۶:۳۶:۱۸
‌از سال 85 تا پنج ماهه ابتدای امسال حدود 2 میلیون و 700 هزار نفر در سوانح رانندگی مصدوم شدند و در این مدت 130 هزار نفر هم در سوانح رانندگی معلول‌ ‌شده‌اند.

امسال هم براساس آمار پزشکی قانونی، تا پایان مهرماه 10 هزار و 880 نفر در سوانح رانندگی کشته شدند
این امار شاید نویسنده را تکان بدهد تا دست از این حرفها بردارد
اقای نویسنده چقدر این کشته ها که سالیانه حدود 15 هزار نفر است که در ظرف ده سال حدود 150 هزار نفر می شود هزینه های معنوی و مادی دارد ؟
مصرف بنزین و آلودگی هوا و بیماریهای مختلف مثل سرطان چقدر هزینه مادی و معنوی دارد ؟
اقای نویسنده بفرمایید هزینه وقتهایی که برای کیفیت پایین این خودرو تلف می شود چقدر است؟
لطفا جواب بدهید (3194978) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۶:۵۶:۵۵
یک واقغیت اینست که ایران سرزمین بسیار گسترده است . فاصله اهواز تا مشهد یا تبریز تا بندر عباس و زاهدان حدود 2000 کیلومتر است رانندگی در این مسیر های بسیار طولانی که بیش از مجموع چند کشور اروپاست خستگی اور است و خستگی علت بسیاری از تصادفات بخصوصص در جاده هاست. (3195007) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۷:۵۷:۴۰
علت خستگی : نشستن طولانی روی صندلی های بدون رعایت اصول ارگونومیک و غیر استاندارد و بی کیفیت !! (3196389) (alef-13)
 
چابهاری
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۷:۱۶:۱۱
باسلام خدمت نویسنده متن سفارشی چون واقعا این متن پر واضح است که سفارشی است در مورد قیمت ماشین خارجی دیگه واقعا گل کاشتی چون من در منطقه ازاد چابهار زندگی میکنم ماشینی که سوارم هیوندا اکسنت مدل 2012 با قیمت 8000دلار با پلاک منطقه ازاد . با مصرف بنزین بسیار پایین و کیفیت بسیار عالی موتور1600دنده اتومات . تا الان مجبور نشدم به تعمیرگاه مراجعه کنم .ولی قبل از اون پژو 405سال داشتم که ماهی یک بار بایستی به تعمیرگاه سر میزدم. حالا توی همین چابهار ماشینهای خارجی از کشور کره فرانسه به مراتب ارزونتر از ماشین من وجود داره .حرفهات ادمو به خنده می اندازه . اخه جالبه حرف از خروج ارز کردی اخه همین شرکتهای محترم تمامی قطعاتو از خارج میارن
خدا کنه این دو شرکت ورشکست بشن شرشون از سر این ملت بیچاره کنده بشه (3195052) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۸:۰۵:۲۸
نمیخررررریییییییم.
حتی اگه این دو تا شرکت تعطیل بشن. (3195113) (alef-13)
 
حسن
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۸:۱۷:۴۲
نویسنده محترم سطحی نگری است تمامی ابعاد را قیاس ننموده است مواد

اواییه واردتاتی قطعات یدکی ومصرف بالا و عمر مفید قطعات اگر موارد را در

محاسبات ااقتصادی وارد می نمود حق به مردم نجیب ایران می داد (3195146) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۸:۲۱:۵۴
ایران خودرو و سایپا رو با کارکنانش به شرکت های بزرگ ادنیا جاره بدید. (3195156) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۸:۵۳:۴۵
به نظر من این به اصطلاااااح ! خودروسازان داخلی ،، مانند بچه هایی هستند که از اول بسیار لوس و ننر و ازخود راضی و پرتوقع بار آمده اند به خاطر همین عادت ندارند کسی به آنها بگوید بالای چشمتان ابروست و چنین بچه ای مسلما در برخورد با کسی که خلاف میلش رفتار کند زبان به توهین و تحقیر و بی ادبی میگشاید و ما مردم که از دست این درشکه های بنجل و خدمات پس از فروش پوچ و آزار دهنده اینها به ستوه آمده ایم وظیفه داریم این بچه های بی تربیت و بی ادب را یک گوش مالی حسابی بدهیم تا باد از کله شان بیرون برود و از خر شیطان پایین بیایند اینطور بچه های بی تربیت در این شرایط مراحلی را میگذرانند از قبیل:
های و هوی . تهدید . توهین . گریه زاری . حقه بازی . چرب زبانی . دادن وعده های دروغین . انواع شیطنتها . ولی صبر باید کرد چرا که شکستشان حتمی است . مااااااااا خودروی مزخررررففف داخلی ن م ی خ ریییییییییم تمام. (3195209) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۸:۵۵:۲۷
بابا خدارو شکر کنید که تو ایران سایپا و ایران خودرو راحت جون مردمو می گیرن و گرنه مردم ایران باید جونشونو با سرطان از دست بدن .خدتون قضاوت کنید کدوم بهتره ؟ (3195213) (alef-13)
 
نیما
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۹:۲۶:۱۸
اینقد نمیخریم تا همشون ورشکست شن....
کسایی که جون مردم براشون مهم نیس باید بدتر از اینا سروشون بیاد....
تازه منتظر تحریم های بعدی هم از طرف مردم باشین... (3195258) (alef-13)
 
mr
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۹:۵۹:۵۹
اقای دکتر به نضر شما مردم باید سی سال دیگه هم برای بهبود کیفیت و قیمت خودروها صبر کنند اگر اینطور فکر میکنید پس همون بهتر که ورشکست بشن اگر نه راه چاره رو شم بگید اگه نمیدونید من برای شما راه چاره رو بگم اولا خودرو سازان باید قیمت خودرو هاشون رو کاهش بدهند و در ضمن برای کوتاه مدت باید از مدیرهای کار بلد استفاده بکنند یعنی مدیر های حال حاضر که به جز گران کردن خودرو چیزی بلد نیستند رو بذارن کنار اگه لازم شد از مشاوره خودرو سازان جهانی استفاده بکنند و مثل تیم های ملی که مربی وارد میکنند. مدیر عامل کار بلد مثلا از ژاپن یا المان وارد کنند و برای بلند مدت هم با تعامل از خودرو ساران حهانی تکنولوژی خودرو های به روز را وارد کنند (3195308) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۰:۴۷:۵۶
این اقای کارشناس رو مطمئن هستید حقوقش رو خودروسازا نمیدن؟ (3195366) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۱:۳۱:۰۵
عزیز دل برادر ارزان نکنید که ارز از جیب مبارکتون خارج بشه آخه ارز بری به چه قیمتی به قیمت از دست دادن جون عزیزامون واقعا که خیلی رو دارید کیفیت خودرو مثل خودرو خارجی بشه هر کی نخره خره (3195424) (alef-13)
 
معین
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۲:۲۳:۴۴
با با تو دیگه که هستی از 401 ق م به فکر سرکار گذاشتن این ملتی واقعآ معلم اولی. (3195488) (alef-13)
 
مهندس
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۲:۳۲:۳۱
"گاهي وضع به گونه اي است كه مردم فكر می‌کنند با كنار گذاشته شدن اين شرکت‌ها، خودرويي مثل بنز را به قيمت پرايد خواهند خريد!
همین یک جمله کافی است تا مهمل و سفسطه بودن کل این مقاله را نشان دهد......
مردم ایران را هالو فرض کرده؟؟؟؟ (3195497) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۲:۴۹:۴۷
حالا تو چی میخواهی بگی؟مردم باید از همین خودرورهای اشغال گران بخرند تا چنین و چنان نشود؟
پول گرفتی تا به شکلی دیگر مشکل کمپین نخردیدن مردم را خراب کنی؟
بهترین کار نخریدن این خود روهایی است که دست عده ای از خدا بی خبر رویش افتاده (3195519) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۳:۰۰:۳۱
همه حرفاتونو حتی بر فرض محال درست بدونیم ...که نمیدونیم...بازم حقمونه که خودروی با کیفیت داشته باشیم ..این خق ماست...پول میدیم کیفیت باید داشته باشه...حق گرفتنیه... (3195530) (alef-13)
 
شهرام رهنمای خرمی
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۳:۰۵:۰۸
آقای سایت الف لطفا پیامها را سانسور نکنید / (3195540) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۳:۰۶:۵۸
با سلام ما اگرخودرو سازيمون رو با كره مقايسه كنيم ميبينيم كه از نظر مالي از انها بالاتر هم بوديم و تنها چيزي كه بعد ازچند ده خودرو سازيمون چنين وضعي داره فقط فقط نبود مديريته (3195541) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۳:۴۰:۴۴
نمیخریم مگه زوره؟ بفروشن به آقای نعمت بخش. الان کیفیتش بشه بدتر و بدتر، ما نمیخریم. (3195574) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۲۳:۵۶:۱۹
پیشنهاد می شود تنها دارایی باقی مانده یعنی سرزمینمان را بفروشیم و بجای ان تویوتا یاریس وارد کنیم بعد چون کار نداریم همه مسافر کشی کنیم به همدیگه جنس بفروشیم بعد یاریسهای همدیگه رو بشوریم بعضی مون هم پورشه وکادیلاکمون رو تمیز کنیم بعدش هم مثل کویت و امارات باخوشی زندگی کنیم. کسانی که درتمام عمرشان یک کاردستی هم نساخته اند درباره تولید چه نظراتی دارند! (3195585) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۸:۰۸:۱۲
شما چرا اینقدر اصرار داری مردم وسیله ای رو که نمیخوان و بهش نیازی ندارن به زور بخرن و بابت پرداخت هزینه خرید و تعمیرات و نگهداریش یک عمر از جون مایه بذارن ؟! تازه آخرش هم تو جاده ها با کوچکتریت تصادف کشته یا معلول بشن ؟!! (3196395) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۰۰:۰۵:۲۴
دوست عزیز مطمئن باش این ماشینای تولید داخل بیشتر از یه کاردستی نیست و شباهتی به صنعت نداره البته یه کاردستی خطرناک که تاوانش آلودگی هوا و جون مردم و هزارتا مصیبت دیگه (3196858) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۱:۵۰:۰۳
این حرفا و مقالات که کلی فرمول و اظهار نظر از دانشمندان مختلف بیاوریم و اخر سر هم به ظاهر اثبات کنیم که جنس بی کیفیت رو باید بخریم و... مثل این است که استادی در کلاس شروع کند به انتگرال گیری و محاسبات سنگین، بعد اخر سر به این نتیجه برسد که الان شبه یعنی اثبات کند که در حالی که ساعت 12 ظهر است ولی شب است. بعد ما هم با تعجب از یه طرف به تخته سیاه و از یه طرف به خورشید نگاه کنیم که خدایا حالا کدوم رو بپذیریم؟ روز رو یا نتایج اندیشه های دانشمندان رو؟
جنس بی کیفیت طبق فرمول بخریم یا جنس با کیفیت؟
خیلی مساله پیچیده ای شده!!! (3195672) (alef-13)
 
پوریا
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۱:۵۷:۵۰
ملت غیور، شما که اینقدر دست به کمپینتون خوبه، بیاید یه کمپین راه بندازید کسی از دستفروشای مترو جنس نخره، سرویس شدیم به خدا.
ممنون (3195680) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۲:۱۲:۰۰
جناب توکلی نماینده عزیز
بفرمایید در چندین دوره که نماینده مجلس بودید چه کار مثبتی برای صنعت خودرو کردید

وقتی مث من بخاطر کیفیت پایین لوازم یدکی و حضور لوازام بی کیفیت چینی

بعد از تعویض تسمه تایم دوباره تسمه تابم ماشینتون پاره میشد و 1میلیون تومن متضرر میشدید..اینگونه حمایت بی چون چرا نمیکردید


جای اقای خیامی بر بالین این صنعت بیمار و مریض بسیار خالی است

شاید چون اون رضایت ندارد ایران خودرو بجایی نمیرسد (3195685) (alef-13)
 
فرهاد از زنجان
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۲:۱۸:۵۸
طبق تحقیق و تفحص نمایندگان مجلس شرکتهای خودروسازی داخلی تولیدات خود را 10 الی 15 میلیون تومان به مصرف کننده گران میفروشند. اگر خودرسازان با مردم رو راست باشند و خودرها را به قیمت واقعی بدهند و کمی هم روی کیفیت دقت کنند و خدمات پس از فروش را در جهت رضایت مشتری ارتقا دهند من به شما قول میدهم مردم خودروهای تولید داخل را بخرند اما به شرطی که گفتم!!!! (3195688) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۲:۳۹:۳۸
استدلال این نوشتار از اساس غلط است .
مگر قیمت دلار برای دولت همان نرخ ۳۵۰۰ تومان است؟ (3195698) (alef-13)
 
saeid
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۲:۵۳:۱۸
چه جالب برهمشون اثبات شده بوده که هرچی گرانترکنن ایرانی بیشتر میخره اجناسو شماهم خوب استفاده کردین ولی دیگه کافی نیست؟؟؟؟؟؟ (3195700) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۳:۱۴:۵۶
به نظر من اسم و عنوان نویسنده کاملا جعلی است. ارسطاطالیس نامی یونانی و همان ارسطوی فیلسوف است که در گذشته به نام ارسطاطالیس شناخته می‌شد و شبیه تلفظ انگلیسی کلمه است. نه ارسطا اسم است و نه طالیس. به این ترتیب تکلیف عنوان دکتر هم مشخص می‌شود. به نظر می‌رسد خودروسازان جنگ رسانه‌ای را شروع کرده‌اند ولی متاسفانه هیچ تبحری هم در این کار ندارند. مانده‌ام نقش الف در این میان چیست؟ (3195704) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۵:۰۵:۲۲
چرا یکی ازاین مدیران توضیح نمیدهد که چراخودروسازان چینی
که ده سال هم ازعمرشان نمی گذرد بازار کشور راازدست ایران خودرو که بیش
ازپنجاه سال قدمت دارد گرفته. چراکسی نمیگوید سودمونتاژخودروهای چینی به جیب کی میرود. چراماخودروساز خصوصی نداریم.مشکل ازکجاست
مردم تاکی بایدجور دولت وارگانهای دولتی رابکشند اقتصاد وسیاست رادردست گرفته ومردم رااستسمار میکنند. (3195735) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۷:۳۱:۳۵
نحل آنقدر سطح پایین بود که انتشار آن در تیتر اول جای تامل دارد و بیشتر آدم فکر میکند کاملا سفارشی خوروسازها است
تحلیلگر محترم لطفا فقط محاسبه کنید در حالا حاضر برای هر خورو 206 چند دلار ارز از کشور خارج میشود
لطفا دقیق حساب کنید
اگر حسابتان خوب باشد احتمالا از تحلیلها پوزش خواهید خواست
مشکل خورد مدیریت تولید است
راستی به نظر شما چند درصد قیمت با کالا باید سربار باشد؟!!! (3195768) (alef-13)
 
وحید
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۸:۱۶:۰۳
ایرانی ها بهتر است سوار خودروی مرگ داخلی نشوند که هم خودشان و هم خانواده اشان را بدون فوت وقت راهی دیار باقی می کند.دوستان همه به استدلال ها و امارهای من دراوردی این دکتر ششم ابتدائی پاسخ های اساسی و فنی را داده اند که من انها را تکرار نمی کنم.اگر ایرانی ها جان خود را بر مالشان ترجیح می دهند بهتر است از خودروی ساخت داخل صرفنظر کنند و صبر کنند تا خودروی 10.000 دلاری خارجی که امنیت انها را تضمین می کند سوار شوند. نگران کارگران خودرو سازای وطنی هم نباشیم فوقش این 200 یا 300 هزارنفر به جمع 6 میلیون بیکار دیگر ایرانی اضافه می شوند و لشکر بیکاران قوی تر می شود. (3195777) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۸:۲۵:۱۲
خداااااااا سرم رو کجا بکوبم... تویوتای 2016 رو با سایپای 1970 اونم تقلبی مقایسه میکنن...... جمع کنید بابا.. فقط آمار کشته های الکی فرغونهای تولید داخل رو در سال ببینید. همین واسه برکناری و محاکمه تمام مدیران این صنعت !! اگر وجدان داشته باشیم کافیه. (3195781) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۳:۳۵:۴۳
نمی دونم دکتر ، دکتر ، دکتر مقایسه کردند ،جالبه به این اشاره نمی کند تویوتا یاریس برای ما 50 میلیون است نه برای دیگر کشورها ، در ضمن شما می توانید بهترین خودرو را با وام کامل و بدون بهره تهیه کنید ........... وجدان خیلی چیز خوبی است
وجدان خوب است چون
وقتی پراید با یک تصادف کوچک پرواز می کند و تکه تکه می شود و برای سی سال پیش است نباید با تویوتا یاریس آن هم با نرخ دلار حساب کرد
سالهاست عده ای دکتر !!!!!! یا نمی خواهند مشکلات مردم را ببینند یا می خواهند مردم را فریب بدهند ، ای کاش کنی دلسوزی برای کشور و مردم بود .......
امیدوار هستم این آقای دکتر !!!!!!!!!!!!!! کامنت من را بخواند و برای کشور و مردمش ارزش بیشتری قایل باشند (3196090) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۲۱:۰۶:۲۰
بیشتر کشته های تصادفافات ناشی از بی فرهنگی در رانندگی درست در ایران در بوده است . بر خلاف مردم در کشورهای مقید و پایبند به قانون بر خلاف پیشرفته اروپا و امریکا. (3198931) (alef-11)
 
حسن
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۸:۴۵:۰۱
اول از همه ، تمامه رانندهها رو بفرستید آزمون مجدد آیین نامه تا صلاحیت لازم برای رانندگی در شهر و جاده را بدست بیارنند، دوم شهرسازی و جاده سازی سروسامان بدید، بعدش در مورده کیفیت و نوع خودرو بحث کنین، با محصولات لکنتی این ۲تا شرکت و با وحشیگری این رانندههای محترم جرات میخاد تو جادهها سفر کرد (3195793) (alef-13)
 
پیاده میروم ولی پول زور نمیدهم
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۹:۱۰:۱۲
متاسفانه نگارنده یکسویه به قاضی رفته و رفتار ظالمانه خودروسازان را که هنوز هم ادامه دارد نادیده گرفته که ربطی به کیفیت هم ندارد و نیاز به یک اراده و اصلاح رفتار و توبه از زورگویی خودرو سازان دارد بعنوان مثال میتوان گفت که ایرانخودرو برخلاف مصوبه شورای رقابت کارت به اصطلاح طلایی را به اجبار با برخی از مدلها با گرفتن هزینه های میلیونی از خریدار دریافت می کند بر اساس مصاحبه آقای رضا شیوا با رسانه ها فروش کارت طلایی به همراه خودرو اجباری نیست ولی ایرانخودرو سالهاست که به زور این کارتها را همراه خودرو میفروشد و میلیاردها تومان پول زور از خریداران گرفته اینجانب پول زور نمی دهم و تا ایرانخودرو به زور میللیاردها تومان بر خلاف قانون میگیرد پیاده میروم ولی پول زور نمیدهم (3195807) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۹:۳۴:۳۸
دیروز اخبار گفت توی شهریور ماه امسال تا امروز 24 شهریور 14100 نفر تو جاده ها کشته شدن بعلت تصادفات رانندگی و احتمالا تا پایان شهریور به 16 هزار نفر هم برسه یه پراید هم نشون دادن داشت با مسافراش تو آتیش میسوخت حالا من یه سوال دارم از سایپا چرا نباید سنسور اینرسی ماشین کار کنه تا جریان برق خودرو قطع بشه و توی تصادفات شدید منجر به آتش سوزی نشه دلیلش با یک آزمون یسیار ساده روشن میشه در حالت موتور روشن برید با یه پیشگوشتی محکم بزنید تو سر سنسور اینرسی ماشین اگر ماشین خاموش شد یعنی سنسور کار میکنه اگر خاموش نشد یعنی اگه تصادف شدید بکنید آماده سوخاری شدن باشید البته زنده زنده . من پراید مدل 92 خودمو امتحان کردم اما کار نکرد حالا انصافا این ماشینای بی کیفیت با این قطعات تقلبی ارزش خریدن داره اونم با این قیمتهای نجومی ؟؟؟ امیدوارم این سوداگران ارابه های مرگ به سزای اعمالشون برسن و هرچه زودتر ورشکست بشن (3195821) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۰۹:۴۶:۵۸
از ماشینهای داخلی فقط شیشه های ماشین بدنه فلزی و لاستیکهای زیر پایی ساخت داخل هستن وگرنه تمامی قطعات برقی ماشین اعم از ای سی یو سنسورها صفحه کیلومتر انژکتور و مابقی خارجی و خصوصا در سه چهار سال اخیر چینی هستن و بی کیفیت ... (3195835) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۱:۰۹:۴۰
تصادف فقط علتش خودرو نیست دلایل دیگری هم دارد (3195927) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۱:۴۳:۵۸
لطفا ، مسئولین قبلی و فعلی در مدیریت خودروسازان که عامل روی گرداندن مردم فهیم کشور از خرید خودرو داخلی شده اند را بعنوان خیانت بر اقتصاد و جان مردم کشورمان شناسایی و محاکمه کنند . این درست است . آنوقت مردم اعتمادشان دوباره بر می گردد . (3195971) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۲:۵۶:۰۱
یعنی هر کسی در حمایت از خودروسازها و صنعت تمام مونتاژ صبحت میکنه این حس برام ایجاد میشه که از اونا پول کلان و میلیاردی گرفته تا اتحاد مردمو بشکنه، البته ممکنه اینطور نباشه ها اما خب.... (3196049) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۵:۳۴:۰۲
در آنصورت آیا میشود گفت که آنان هم در تخریب صنایع داخلی می کوشند از دلالان وارد کننده دلاری پول گرفته اند تا بازار تولید داخلی را برای آنان خالی کرده باشند. البته میدانیم چنین نباید باشد اما خب .... (3196229) (alef-13)
 
ایران
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۳:۱۲:۱۳
تمام اسرار مردم ما این است که در طول سالیان سال انحصار خودرو کشور سبب رانت ، فساد، تبانی و حتی هزینه های اقتصادی کلان کشور در سطح تغییر بسیاری از مسئولین کشوری شده که این افراد فاسد همچنان در مسئولیت های دولتی هستند و زور دستگاه قضایی کشور هم به آنها نمی رسد. اینها باید پاسخگوی ملت باشند.
و اما
نباید به هر قیمتی ئرر کشور خودرو تولید شود که با کوچکترین تصادف جان مردم عزیز مان را بگیرند. کسی که پول کافی نداره نباید سوار خودرو غیر استاندارد روز بشه و .... تولید خودرو ایرانی بی کیفیت توحین به ملت است. ایران خودروسازان بیایند تمام برندهای وارداتی را خودشان با همان قیمت تولید کنند تا مردم بخرند. (3196062) (alef-13)
 
والا
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۳:۲۴:۳۹
سلام دکترجان ، این شرکتهای خودروساز داخلی به حضرتعالی چقدر قول مساعدت مالی دادند که اینگونه برعکس تحصیلاتتون و واقعیات تجزیه و تحلیل فرمودید ؟ (3196075) (alef-13)
 
مسعود
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۴:۰۰:۴۴
نقل قول :
"قيمت خودروهاي ايراني و خارجي / آش آنقدر هم شور نيست !!!
در توليدات گران‌تر خودروهای ايراني در سطح خودروهاي مشابه شكي نيست ولي آش به آن شدت كه در شايعات فضاي مجازي نشان داده می‌شود شور نيست. گاهي وضع به گونه اي است كه مردم فكر می‌کنند با كنار گذاشته شدن اين شرکت‌ها، خودرويي مثل بنز را به قيمت پرايد خواهند خريد!"

.
.
.
.
.

اینقدر فهم این موضوع سخته؟!!! مردم ایران فکر نمی کنند که با 20 میلیون، بنز سوار بشن، اما مطمئن هستند که با 20 میلیون میشه ماشینی خیلی خیلی بهتر از پراید سوار شد، نمونه ایی از این ماشین ها هم رنو کوید با قیمت 5 هزار دلار هست. لینک زیر معرفی خبر این موضوعه

http://www.carbuyer.co.uk/reviews/recommended/best-cheap-cars

اما بی خبری مردم، بی انصرافی مدیران خودروساز داخلی، بی کفایتی مسئولین مربوطه دست به دست هم میده تا مردم به حقوق خودشون دست پیدا نکنند.
امیدوارم این جریانی که به راه افتاده (خرید خودروی صفر ممنوع) ، اینقدر ادامه پیدار کنه که همه مردم از ظلمی که بهشون روا داشتن، آگاه بشن... (3196115) (alef-13)
 
ملک
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۴:۴۶:۱۶
سلام آقای دکتر
چند تا نکته دارم که ميگم شاید بفهمید که نظرات شما زیاد درست نیست.
در سفری که به کشور چین داشتم انواع خودرو های لوکس اروپایی و ژاپنی موجود بود و تعداد خودروهای چینی نسبت به بقیه خیلی کم بود به نظر شما چینی ها معنی تولید داخلی رو نمیفهمند ؟ارزبری رو بلد نیستند؟نه اونا به مردمشان حق انتخاب میدن.بعدش تمام برند های معتبر توی چین کارخانه دارند ،دارند تولید میکنند با قیمت مناسب هم به مردم میدن.
نکته بعدی اینه که میگویید دودش به چشم مردم میره اگه خودروی داخلی نخرند تا حالا فکر نکردی که مردم که 40 ساله دارند خودروی داخلی میخرند دود که سهله آتیش گرفتند اینقدر ماشین بی کیفیت و مشکل دار سوار شدند،من فکر نکنم شما تا حالا خودروی صفر کیلومتر از خودرو ساز داخلی تحویل گرفته باشید.
نکته آخر اینکه چند سال پیش پژو 405 ها بیخود آتیش ميگرفت و میسوخت ، تصور کن یکی از بستگان نزدیک شما تو این حوادث از بین میرفت بازم حمایت کورکورانه میکردید،
و در آخر فقط یه کم وجدان داشته باشید البته اینم مردم ما میدانند که گربه برای رضای خدا موش نمیگیره!! (3196189) (alef-13)
 
حامد
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۵:۲۰:۵۷
نویسنده به عمد میگه مردم میخوان خودرو سازا ورشکست بشن. اینجور نیست اونا باید کیفیت بالا ببرن و قیمت و پایین بیارن. انحصار و رانت خواری یک عده محدود منافع ملی نیست. شما بگید ظرف 15 سال گذشته روند کیفت و کمیت خوردروهای داخلی چطور بوده؟؟
دوما مگه قدرت خرید مردم ایران و ژاپن برابره؟
شما به آمار تصادفات و کشته های جاده ای نگاه کنید 23000 کشته و 250000 زخمی حداقل نصف این آمار بخاطر نا ایمن بودن خودروهاست یعنی 10000 نفر کشته و 125000 نفر زخمی. بنظر شما اینا هزینه نیست؟ جان هم وطنای ما ارزش نداره یا اونم باید با نرخ دلار محاسبه کرد؟؟
متاسفم برای سایت الف که این مقاله های سطح پایین و در حمایت بی مورد از بنجل فروشا چاپ می کنه (3196212) (alef-13)
 
jaber
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۵:۲۵:۳۸
واسه یه حقوق پدرمون را در می آورن کار با کیفیت می خواهند
حالا چرا واسه پولی که میدهیم کالای با کیفیت طلب نکنیم (3196215) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۷:۴۶:۱۴
اگر خودروسازان بی لیاقت جلوی هزینه‌های مالی بی‌خودی خود را بگیرند هزینه تولید خودرو خیلی کاهش خواهد یافت. وقتی هزینه تجهیز اتاق یکی از مدیران ایران خودرو به همراه اینترنت و ... حدود ۵۰۰ میلیون تومان می‌شود مردم باید تاوان آن را بدهند؟

وقتی احمدی‌نزاد با کمک نوچه خود ۱۴ درصد سهام سایپا را به نرخ هر سهم ۴۰۰ تومان از گروه بهمن خریداری کرد تا خودشان حاکم مادام‌العمر سایپا شوند و ... و الان شرکت باید تاوان هزینه‌های مالی آن خرید نابهنگام را بدهد، آیا درست است که این هزینه مالی را به حساب بهای تمام شده گذاشت؟

آقا اگر دولت می‌خواهد از اشتغال کارگران زحمت‌کش خودروسازها حمایت کند، اول خودروسازها را مجبور کنند دارایی‌های مازاد خود را بفروشند و خرج تسویه حساب بدهی‌های بانکی کنند و بعد سود بانکی را پایین بیاورد که هزینه گردش مالی آن پایین بیاید.

همین ایران خودرو سال قبل تنها در شرکت اصلی (نه زیرمجموعه‌ها) حدود ۱۱۵۰ میلیارد تومان بهره بانکی داده است. خوب اگر دارایی‌های مازاد خود را می‌فروخت که اوضاع بهتر بود.

تازه فراموش نکنیم که وقتی قیمت خرید و فروش قطعات را ایران خودرو تعیین می‌کند به راحتی روی بهای تمام شده می‌گذارند. مدیران آنها شرکتهای قطعه‌سازی دارند که قسمتی از سود را به آنجا منتقل می‌کنند و ... (3196370) (alef-13)
 
میثم
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۸:۱۰:۲۰
ده تا مثه این دکترا برای مسولین کارشناسی کنن معلومه اوضاع خودرو داخلی اینجوری میشه
کی گفته قراره خودرو داخلی خذف بشه قراره مدیران نالایقش خذف بشن (3196396) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۸:۴۲:۵۲
سلام لطفا به ازای دکتر و امثال ایشان که معمولا با اکثریت مردم بیگانه اند بفرمایید
ما مشکل با خودروی ملی باکیفیت نداریم
مامشکلی با اقتصاد مقاومتی نداریم
مامشکلی با اشتغال نداریم
اما با آقازاده های رانت خوار مشکل داریم
با انحصار مشکل داریم
با عدم کیفیت مشکل داریم (3196428) (alef-13)
 
علی اصغر زین العابدینی
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۹:۱۰:۵۳
من دبیر بارنشسته ام با پولی که نتیجه سی سال شاغلیم بود برای مگان با یک میلیون تومان رشوه به نمایندگی سایپا با 41ملیون تومان ثبت نام کردم و قرار بود بعد 4 ماه ماشین را تحویل بدهند 4 ماه شد 18ماه و مگان 45 تومانی را دادند 68 تومان با کلی ایرادات خوب بیاییم از خودروی تولید داخل با چه رویی حمایت بکنیم که حتی حاضر هستند مشتریانشان زنده رنده در داخل ان اتش بگیرند ولی حاضر نیستند در کیفیت تولیدات تغییراتی ایجاد بکنند به کدام مرجعی شکایت بکنیم که در ازای فعال کردن کارت گارانتی از من نمایندگی سایپا سی هزار تومان پول گرفت و فاکتور بدون مهر و غیر رسمی داد (3196471) (alef-13)
 
?
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۰۹:۵۲:۰۳
واقعا اگر کسی پیدا میشد عکس آیلانهایی که تو خودروهای تولید...زنده زنده سوختند رو منتشر کنه چه خوب میشد.

واقعا نتونستم به جای... بنویسم (ملی) (3197290) (alef-13)
 
ايران
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۲۰:۴۵:۵۶
بخدا قسم خريد ماشين صفر ايراني خيانت به ايران و صنعت خودروست. خدا را خوش نمياد با اين حقوق يكونيم توماني سمند اشغال را بخريم 30 تومان. بارسال همكار بنده يك سمند خريد 30 تومان نمايندكي كفته بود استاندارد يورو جهاره(!) الان همه جاي ماشينش صدا ميده شتابش از سمند من كه مدل 86 است كمتره(!) .صداي كيربكسش بيشتره و تازه انتنش هم به برقي نيس. حاضره با من عوض كنه ولي من راضي نميشم(!) ببين 93 را با 86 عوض ميكنه(!) كيفيت جقدر بايينه! حالا شما قضاوت كنيد ايا بايد از اين صنعت حمايت كرد يا بايستي ان را تحريم كرد؟ (3196578) (alef-11)
 
عباس
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۰۰:۰۶:۰۰
تویوتا یاریس صفر که به قول شما در بازار جهانی 50 میلیونه، چرا توی بازار داخلی 110 میلیونه؟!

ضمنا یاریس دو سال کارکرده که در حد صفره در بازار جهانی رو با 30 میلیون می شه خرید، در حالی که پژو پارس رو باید 39 میلیون بخریم در داخل.

تغافل مشکل رو حل نمی کنه (3196859) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۰۷:۱۰:۴۳
نویسنده متن به گونه ای از خودرو سازان داخلی حمایت کرده که شبه ای برای خوانندگان ایجاد می نماید.
فقط یک موضوع و آن اینکه آیا نویسنده محترم میزان خسارات ناشی از تصادفات را که بیشتر بخاطر خودروی بی کیفیت است را برای کشور محاسبه کرده است؟! در حدود سالی 200 هزار نفر کشته آنهم اکثر از نیروی جوان تحصیلکرده و سرمایه ملی اگر مطابق عرف بین المللی هم محاسبه کنید چیزی بیش از سالی 20 میلیارد دلار خسارت کشور از کشته شدگان و مصدومین همین تصادفها است.
باز هم باید از خودرو ساز حمایت کرد؟ آیا... و نادانی مدیران خودروسازان را مردم با تحمل کنند و خسارتش را بپردازند؟ ...د؟ یعنی فقط طبقه کارگر و کارمند باید از صنعت فچل خودروسازی حمایت کنند (3197012) (alef-11)
 
رحمت
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۱۰:۳۵:۵۴
همین الان توسایتهای خریدوفروش دوری زدم تویوتا هایکوس مدل 2011 جفت دفرانسیل با 66487 مایل کارکرد 16000 دلاراست که به پول خودمون میشه حدودا 50 میلیون اونوقت همین ماشین توکشورمون چنده ؟ (3197427) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۱۱:۳۲:۳۱
جناب دكتر اگه اينطور كه شما فرمايش كرديد هست خب بفرماييد گمركي ماشينهاي خارجي رو در ايران صفر كنند تا ما متوجه بشيم كه ماشين خارجي چقد گرونه و بريم ماشينهاي ارزون ايراني رو بخريم (3197599) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۱۱:۴۷:۰۶
عزم واراده ملت بر عدم خريد خودروي داخلي است وبه هيچ وجه تغيير نميكند.خودروسازان بايد فكري به حال خودشان بكنند. (3197648) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۱۲:۰۵:۰۷
یک خودروی مناسب در اروپا با کیفیت بسیار بالاتر از خودروهی داخلی 14000 دلار قیمت دارد و یک نفر در انجا حداقل 3000 دلار حقوق میگیرد به عبارت دیگر با 4/5 ماه کار یک خودروی مناسب میخرد حالا در ایران یک خودر وی مناسب و متناسب با خودروی اروپایی حداقل 80/000/000 تومان میباشد که با حقوق 719000 تومانی میشود 111 ماه کار (به عبارتی مناسبتر قدرت خرید مردم نسبت به اروپا 25 برابر کمتر است ) حالا پیدا کنید مقصر را ؟؟؟؟؟ (3197709) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۲۰:۲۷:۵۴
بابا انجا اقتصاد تولیدی دارند. اقتصاد ایران مصرفی هست !!
ما بدش را تولید می میکنیم خوبش را می خواهیم مصرف کنیم ! !! (3198860) (alef-11)
 
reza
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۱۸:۳۹:۱۱
جالبه نویسنده 15000 دلار رو میگه 50 میلیون (ارزانترین تویو تا) و 5000 دلار رو میگه 20 میلیون (3198704) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۱۸:۴۳:۵۳
به نظرم به این توجه نشد که دلار دست دولته اگه دولت ادعای خودروسازی داره بیاد قیمت دلاره بیاره پائین تو اقتصاد میگن نسبت ارزی پائین سود بیشتری داره و یک نکته در زمان تحریم ها قیمت ها 3 برابر شد اما یک سوال دستمزدها 3 برابر شد؟ پس چطور توقع میره که مردم بیان ماشین قیمت بالا رو بخرن؟ (3198712) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۱۷:۳۱:۱۱
آقا جان مردم نمیخوان خودروی داخلی بخرن . (ن می خوان )
برید.ظلم تو صنعت خودرو سازی داره بیداد میکنه. مردم نمیخوان زیر بار حرف زور برن (3201016) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۱۷:۵۳:۰۹
ما مردم حقمان سوار شدن ماشين لوكس است همين و تمام برويد دولتي ها فكر كنيد و به مردم حقشان را بدهيد و اگر نمي توانيد بزاريد كساني بيايند كه حقمان را بدهند . (3201095) (alef-11)
 
محمدباقر
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۱۱:۳۹:۳۲
سلام
قصدم توهین یا بی احترامی به نویسنده محترم نیست
اما به نظر می رسد (فارغ از درستی یا اشتباه بودن نظریه نویسنده محترم) مطلب فوق بدون کوچکترین ویرایشی ارائه شده است به نحوی که درک مفهوم و مقصود نویسنده محترم برای خواننده بسیار سخت و مشکل است علی الخصوص در قسمت های ابتدائی مقاله و مشخصاً بند "آيا ايران مزيت رقابتي مطلق يا حتي نسبي توليد خودرو دارد؟ / چرا خودرو توليد می‌شود؟" (3202437) (alef-11)
 
فواد
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۱۶:۴۵:۴۶
غیر از کمپین بی پولی مردم هم هست مردم تو پول خورد و خوراک خودشون هم موندن.
میزان حقوق مردم در کشور های دیگه با تورم بالا میره ،اگه یاریس 60 میلیونی سوار میشن ولی با حقوق 3 ماه میتونند یکی بخرند ولی ما چی با حقوق 3 سال هم نمیتونیم پراید بخریم ،داستان اینه آقای دکتر. (3203293) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۱۸:۱۱:۲۰
آقا مردم پول ندارن که ماشین نو بخرند. (3203528) (alef-11)
 
امیرحسین
۱۳۹۴-۰۷-۰۱ ۰۰:۱۵:۰۲
نمی خریم،من خودم خبر دارم تا عید نوروز قیمتها نصف می ش (3206731) (alef-3)
 
بهنام
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۰۱:۲۹
بله با دلار 3500 تومان خودرو 10000دلاری میشه 35ملیون....اما ایا کشورهای خارجی حقوقشون ماهی 200دلار یا همون 700هزار تومن ماست ...به شعور مردم توهین نکنید لطفا (3209124) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۳ ۱۹:۳۲:۴۴
عزیزان قیمت واقعی دلار ۱۲۰۰ تومان بیشتر نیست (3518447) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.