نظر منتشر شده
۷۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 143767
بزرگ شدی می‌خواهی چه کاره شوی؟
رحمت عزیزی، 28 بهمن 90
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۲۴
سالهاست که دانش آموزان ما برای این سوال انشا می نویسند که بزرگ شدی می‌خواهی چه کاره شوی؟

از آخرین باری که برای این سوال انشا نوشتم حدودآ ۱۵سالی می‌گذرد. نمی‌دانم که هدف معلّمین ما از طرح این سوال چه بود. آیا می‌خواستند ما را به شغلی علاقه مند کنند یا داشتند آرمان خواهی و هدف گذاری را به ما می‌آموختند و یا خبر از بیکاری دهه‌ی۹۰ می‌دادند؟!

ولی یادم هست وقتی از معلمانمان می‌پرسیدیم شما در دوران تحصیلتان به این پرسش چه پاسخی دادید؟ می‌گفتند زمان ما از این چیز ها رَسم نبود ما انشا ننوشته یک کاره‌ای بودیم.

به هر حال همین اندازه می‌دانم که انشای خود را با مقدمه‌ی "بنام الله پاسدار حرمت خون شهیدان که با خون خود درخت اسلام را آبیاری نمودند" آغاز کرده بودم.

خیلی خاطرم نیست چه شغلی را برای آینده انتخاب کرده بودم اما امروز برایت می نویسم، معلم عزیزم! آینده‌ای که از آن حرف می‌زدیم آمد و تو برای شغل دّوم‌ات راننده آژانس شدن را انتخاب کردی و من برای شغل اولّ‌ام هنوز دارم انشا می‌نویسم!

ولی ای کاش به جای اینکه می‌پرسیدید: چکاره می‌خواهید بشوید؟ می‌گفتید چه کاره می‌توانید بشوید؟ و یا چه کاره لازم است که بشوید. چراکه صورتِ سوال شما خبر از انتخابِ شغل می‌داد و امیدِ کاذبی در دل کوچکِ کودکیمان انداخت. آخر فکر می‌کردیم به هر حال کاره‌ای خواهیم شد. و شاید هم بهتر بود می‌پرسیدید: وقتی بزرگ شدید اصلاً می‌توانید شاغل شوید؟

نمی‌دانم شاید ما هنوز بزرگ نشده‌ایم ولی یادم هست که شما گفته بودید که وقتی محصّل بودید شاغل هم بودید بدین جهت این سوالِ انشا برایتان موضوعیت نداشت.

اما برای ما هنوز هم موضوع تازه ایست. راستی! خبر خوشی برایت دارم، برخلاف آنها که می‌گویند که آزادی قلم نیست به شما بگویم که تمامی همکلاسی‌های من همچنان درحال قلم زدن و نوشتن انشایشان هستند. آری همه قلم به دست‌اند و مشغول پاسخ دادن به آن سوال کذایی.

البته هرکس، انشای سرنوشتِ خویش را می‌نویسد و من، شغل خدمت‌گزاری را انتخاب نمودم! می‌دانم اگر آن هنگام که دانش آموزت بودم خدمت‌گزاری را به عنوان شغل برمی‌گزیدم حتماً مورد تمسخر واقع می‌شدم! چون پرزحمت‌ترین و کم سود‌ترین شغل‌ها بود اما امروز خدمت‌گزاری شغل شریفی شده است!! اگرچه استخداممان نمی‌نمایند.

ولی از آنجا که در اسلام به ایجاد اشتغال سفارش شده است. و بر اساس آموزه‌های دینی و وظایف قانونی، حکومت اسلامی موظف است که برای اقشار جامعه بستر اشتغال و کار، ایجاد نماید. لذا در آستانه نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به کاندیداهای خدمت‌گزاری در مجلس عرض می‌نماییم؛ ما فرزندان دهه‌ی شصت دیگر بزرگ شده ایم لذا به فکر پاسخ انشایمان باشید.
 
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۱:۳۲:۱۰
ما فرزنداني كه دردوران ابتدايي پول عيديمان را در قلك هايي به شكل تانك مي ريختيم تا سهم كوچكي در دفاع از ارزشها و حريم كشورمان داشته باشيم امروز اگر ذره استعدادي داشته باشيم بايد فكر گرفتن پذيرش از دانشگاههاي كشورهاي(اجنبي) باشيم و خود را دور كنيم از اين همه باند بازي و پارتي بازي.(آخر ما نه آقازاده هستيم نه با آقا زاده ها سر و سري داريم اما از كودكي دلمان براي ميهنمان مي تپيده). شايد بعد از رفتنمان كسي باور كند كه اين جوانان مي توانند ايران را سربلند كنند.
اگر نه بايد با دلي شكسته از همه ظلم هايي كه به ناحق در حقمان شده است بسوزيم و بسازيم.
با اين همه ما هميشه عاشق ايران هستيم و هرگز نمي بخشيم كساني را كه باعث دلسرديمان مي شوند. (661884) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۶:۱۱:۱۷
بزرگ شدم می خواهم فامیل یکی از مقامات بشم !

چون بعدش هم مدرک دانشگاهی در بالاترین سطح می یاد و هم پول و پست و قدرت! (664055) (moderator19)
 
نماینده بیکاران
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۱:۵۳:۱۶
من دوست داشتم زندگی و شغل آبرومندی داشته باشم.چندبار در آزمون های استخدامی شرکت کرده ام ولی چون معلولیت دارم از پذیرش من ممانعت کرده اند ،گرچه در آن آزمون ها قبول شده ام و معدل لیسانس خوبی دارم.الان 30 سال دارم،نه شغل دارم نه خانه و زندگی.امثال من زیاد هستند.متاسفانه قانون حمایت از معلولین هم هیچ دردی از من و جامعه معلولین دوا نکرده است.حالا حسرت می خورم ای کاش می توانستم یکی شوم مثل شهرام جزایری ،محمود رضا خاوری و... نه ثروت دارم نه علم به درد من خورد.وقتی می بینم سطح زندگی جوانان سالم از نظر کاری خراب است ،تا حد زیادی مشکلات خودم را فراموش می کنم.واقعیت دیگر این است که پارتی هم ندارم.یک جا برای کار رفته بودم که یک سازمان دولتی هم بود خیلی راحت گفتند آشنا و پارتی ات کیه؟اینه وضع کشور ما (661921) (moderator22)
 
پرکار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۳۰ ۱۰:۲۷:۵۰
زیاد نگران نباش ، چون ما که معلول نیستیم هم مشکل شما را داریم ، آنم با همان مدرک و معدل که شما گفتید ، و فقط ما یک کم فقط یک کم پارتی نداریم ، اگر هم به زور علم و تواناییمان سر کاری هم بریم ، بدلیل برخی مسائل امنیتی که طبق نظر رئیس مان که ما ازش سر در نمی آوریم ( شاید جای کسی از آقازاده ها را پر کردیم ) باید به دلایل موهوم بعد چند مدت جا را خالی کنیم ، چون هیچ پست دولتی نیاز به تخصص ندارد و فقط نیاز به آشنا و پارتی است و بس . البته شرکتهای خصوصی هم از 5 و 6 صبح سر کار تا 8 و 9 شب بعضی وقتها تا 12 شب ، انم کار تخصصی با حقوقی کمتر از یک کارگر که این روزها از 30 تومان کمتر بهش بگی چپ نگاهت میکنه مثل نگاه عاقل اندر . . . ، زیاد نگران نباش ما که مثلا سالم هستیم و مدارک دانشگاهی داریم و هنوزم نتونسته ایم با سنی بیش از سن شما جرعت ازدواج پیدا کنیم ، شما کاملا خیالت راهت باشد که در آن دنیا تنها محشور نمیشی بلکه مثل من و شما زیاد هستیم ، من که نگران نیستم آن موقع تنها باشم (665342) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۳۰ ۱۷:۲۸:۱۹
با حرفهای شما کاملا موافقم. چون خودم تجربه کردم
اشتباه های تایپی: جرات - راحت (666107) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۳۰ ۱۱:۱۶:۲۵
اي بابا ما كه سالميم كار نداريم (665438) (moderator19)
 
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۲:۳۶:۱۱
متاسفانه دولت فقط ظرفیت دانشگاهها رو بالا برده
نه سطح علمی رو ارتقا داد و نه شغلی برای تحصیلکرده ها فراهم کرد
اخیرا هم که با گرفتن دانشجوی دکتری به صورت پولی ، اونم در دانشگاه های سراسری ، ضربه مهلکی رو به نظام دانشگاهی وارد کرده
خداوکیلی چه کسانی توانایی پرداختن شهریه تحصیل در دوران دکتری رو دارن؟؟؟
قشر محروم که دولت خودش رو نماینده این قشر میدونه یا متمولین و ثروتمندان؟!!
من خودم دانشجوی ارشد هستم ولی با این اوصاف اصلا تمایل ندارم برای دکتری ادامه تحصیل بدم
چون با این وضع بیکاری و این شرایط سخت گزینش عضو هیئت علمی و دست گل اخیر دولت در پذیرفتن دانشجویان دولت به صورت پولی ، دیگه رمقی برای کسی نمیذاره که ادامه تحصیل بده
ادامه تحصیل بدیم که چی بشه؟؟؟
به خدا گاهی وقت ها آرزو میکنم که کاش میشد به 6-7 سال پیش برگردم و اصلا نیام دانشگاه (661978) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۵:۰۵:۲۷
کی توان پرداخت شهریه رو داره؟! دانشگاه تهران کارمندانشو میفرسته برای دکتری و شهریه رو هم خودش میده اینجوری قضیه حل میشه دولت هم امسال بودجه دانشگاهها رو افزایش داده واسه همین کارا دیگه (662217) (moderator22)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۵:۴۱:۳۲
چند سال دیگه تب مدرک گرایی هم تو این جامعه از بین میره و همه میفهمن که این مدرک ها فقط بدرد لب کوزه میخورن نه جای دیگه.مگه همه قراره تو این جامعه درس بخونن که عضو هیت علمی بشن!پس کی باید از تو این دانشگاهها تولید علم بیاد بیرون تا کی باید صنعت ما وابسته باشه.تو این جامعه همه عشق این دارن بهشون بگن آقا و خانم دکتر!!! (662279) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۳۰ ۱۱:۱۸:۴۹
اونم چه بالا بردن ظرفيتي!دانشگاه پيام نور اينجا(كه اسم نمي برم) كلاس كم اورده رفته مدرسه اجاره كرده كه دانشجوهاش تو كلاساي مدرسه بشينن حالا الف فكر كن دروغ مي گم منتشر نكن (665441) (moderator19)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۰۴ ۲۱:۳۲:۳۵
حتی اگه نظرم رو هم بگم دردی از درد ها دوا نمیکنه (3845196) (alef-11)
 
ایمان
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۲:۴۰:۱۵
من اما به نوبه خودم از دولت محترم که با پشتکار و توانمندی تحسین برانگیزی سعی در رونق اشتغال دارد تشکر میکنم که البته نمونه ان ایجاد 2.500.000 شغل در سال جاری است و به گواه امار و استدلالات ارائه شده توسط دولت محقق خواهد شد و عذر خواهی میکنم از اینکه افرادی مثل بنده اراده تن به کار دادن نداریم و از بیکاری لذت میبریم و عمرمان را به خوابیدن تماشای تلویزیون و فوتبال و نوشتن انشا سپری میکنیم و زحمات دولت خدوم را نادیده میگیریم امیدوارم رقتار اشخاصی مثل بنده خللی در همت بالای مسئولین وارد نکند (661985) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۲:۴۳:۲۲
من با مدرک فوق لیسانس بیکارم
هرچی هم میگردم نتیجه ای نمیگیرم
بیکاری و احساس بیمصرف بودن عذاب آوره ، کاش قسمت هیچکی نشه (661988) (moderator22)
 
در آرزوی عدالت
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۵:۲۱:۵۰
من اگر بجای آن مسئولانی که تعداد شغلهایشان بیش از انگشتان دو دستشان است می بودم، با خواندن درددل این دوستمان روزی 1000 بار از خدا طلب آمرزش می کردم. (662241) (moderator22)
 
مسئول
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۸:۴۹:۱۹
ما خوانديم خواستيم استعغا بدهيم ولي شوق خدمت به ملت نذاشت (664354) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۵:۳۳:۰۱
احتمالتا داداش گرامی
اصلا نگران نباش
من و دوستانم نیز همگی فوق لیسانس فنی مهندسی و بیکاریم
احساس بی مصرفی رو هم تجربه کردیم ولی الان یه مدتیه که داریم تو سایتا میچرخیم و نظر میدیم. حقوق نمیدن ولی اون احساس بی مصرفی رو از بین می بره (662259) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۰۹:۱۸:۳۳
منم فوق لیسانس برقم و نتونستم جایی برم شما تنها نیستید ما بی شماریم (663185) (moderator19)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۵:۳۶:۰۹
این نتیجه مدرک گرایی بیخود و بی هدف تو جامعه است.بدون اینکه فکر شغل این افراد رو بکنیم همه رو میخواییم تا مدرک دکترا ببریم و تمامه جامعه رو بکنیم دکتر و پروفسور و عمر این جوونها رو تو دانشگاههایی که هیچی توش یاد نمیدن رو هدر بدیم.اگه چیزه بدرد بخوری یاد میدادن افراد با این مدارج بالا امروز منتظر نبودن که دولت کاری واسشون راه بندازه. (662268) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۰۱ ۱۰:۰۲:۳۶
اگر حمل بر فضولی نباشد، لطفاً رشته تحصیلی کارشناسی ارشد خود را ذکر نمایید. (666859) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۲:۴۳:۲۲
من بزرگ شدم میخوام اختلاص کنم چون اولا هیچکس اسیب نمیبینه ثانیا همه داد میزنن ما گرفتیمش ثالثا ازاد و رها میگردم و حال میکنم.
اگه یه وقت استاد دانشگاه بشم که نمیتونم تا سر ماه پولمو برسونم شاید هم رفتم دلار فروش شدم البته بستگی به بازار سکه هم داره. احیانا دلال میشم ولی تولید کننده نمیخوام باشم اگه هم درسم خوب بود مهاجرت میکنم میرم بمونم ایران که یکبار فتنه گر بشم یه بار بی بصیرت یه بار اشوب گر یه و همه بار بدبخت و برده یه مشت اقازاده و مرفه بیدرد که کم ترین سطح علمی و اخلاقی ندارن

انشا یه نسل سوخته (661989) (moderator22)
 
United Kingdom
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۵:۳۳:۳۶
من شاغل در رشته تحصیلم هستم خدا گواه یه قرون خرج خودم نمی کننم ولی اینقدر فشار زیاده که کمرم داره خم میشه الان نزدیکه 30 سالمه 4سالم هست شاغلم خدا شاهده نه فکر ازدواج میتونم بکونم نه چیزه دیگه ..با این اوضاع احوال آدم اگه بنیه مالی خونوادش خوب باشه یا پارتی تو یه جایی داشته باشی یه چیزی و گرنه شاغل و بیکار فرقی با هم نمی کنه (662260) (moderator22)
 
ناشناس
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۲:۴۳:۴۳
واقعا ممنونم که زبان حال ما رو میگین:( (661991) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۲:۴۶:۵۷
واسه چی باید همچین فکری بکنن؟ چهارتا جمله است که توش زیرساخت، اشتغال، تولید و جوانان پیدا میشه، این از دهان اون یکی میگیره، میگه، تن صدا عوض میکنه!
دو تا جمله هم راجع به مبارزه با انحراف!
تهشم همه میخوان خدمتگزار ملت شریف ایران باشن!!!!!!!!
جالبه با همین چرندگوییها رای میارن و تو دلشون کلی به ریش ملت شریف ایران بمدت سه سال و 11 ماه میخندن تا دوباره دوره خدمت با فک به ملت برسه!
غیره ایناست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (661996) (moderator22)
 
جوياي علم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۸:۵۸:۴۷
اون يه ماه آخري رو ميتوني شفاف سازي كني ... (664372) (moderator19)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۳:۰۲:۳۹
یادش بخیر چه دورانی خوبی بود.
نگران هیچی نبودیم.اما الان ... (662023) (moderator22)
 
ایرانی
United States
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۴:۴۶:۵۳
سال 56 بیکاری 2.5 درصد بود امروز 14.5 درصد این یعنی پیشرفت دز سال اخر خاتمی 7 درصد رشد اقتصادی با نفت حد اکثر 40 دلاری داشتیم امسال در سال 90 با نفت 120 دلاری حداکثر 1 درصد است. (662189) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۳:۲۳:۳۵
اکثر بچه های این دوره و زمانه می خواهند وقتی بزرگ شدند پولدار باشند چون از
بزرگترهایشان شنیده اند و حتی چون باهوش هستند خود فهمیده اند که امروزه پول احترام و رفاه و شهرت به همراه خود می آورد. به این دلیل هر حرفه ای را که بیشتر درآمدزا باشد، در رویای خود تجسم می کنند. گذشت زمانی که معلمی و مهندسی و پزشکی و امثالهم شغلهای مطلوب بچه ها بودند. الان بچه ها می خواهند فوتبالیست و هنرپیشه و ... باشند.

از اینکه مادیات در تمام زوایای زندگی ما رسوخ کرده است تاسف باید خورد. (662056) (moderator22)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۵:۲۷:۴۹
این نتیجه اون حرف هایی که تو بچگی بهمون یاد دان دیگه،مثلا میگفتن:پسرم عزیزم درس بخون که فردا مدیر بشی،دکتر بشی،مهندس بشی که مجبور نشی فردا بزرگ شدی کار کنی عزیز دلم.
حالا باید نتیجه اون رو ببینیم دیگه.همه میخوان تا دکترا درس بخونن که قرار نباشه کار سخت بکنن. (662247) (moderator22)
 
Netherlands
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۰۰:۴۰:۰۶
این حرف را به شما گفتند. من که تا حالا نشنیدم! لطفا بیخودی تعمیم ندهید نظرتون را. (662958) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۰:۰۳:۲۶
کی گفته دکتری و مهندسی و ... کار سختی نیست؟..نه برادر من!دنیا عوض شده.تازه مگه برای ... کارگر ها کار هست؟برو سر چهار راهها وایسا ببین چقدر آدم بیکار منتظرن یکی بیاد ببرتشون سر ساختمو برای کارگری.بعضیا نظراتی میدن که انگار تو باغ نیستن... (663272) (moderator19)
 
آدم بزرگ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۹:۰۵:۰۲
من به حال خودم و تو تاسف مي خورم كه چرا وقتي بزرگ شديم باز هم به اندازه اون بچه نفهميدم با اين كه اقتصاد هدف نيست ولي اصل هست. (664383) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۰۱ ۱۵:۴۱:۲۵
کار درستی می کنند. بدوند دنبال چی پس؟ ارزش های انسانی: دنبال این چیزها دویدن کار مملکت مارو به این جا رسونده که الان هستیم. کاش قدیم هم دنبال مادیات می دویدند و از بی کاری خیلی کارها نمی کردن. (668090) (moderator19)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۳:۳۷:۱۵
بهتر است يه سر به تحقيقات خارجي ها مثلا ژاپني ها و غربي ها بزنيد كه مي گن دانش آموزان امروز فقط براي 14 شغل در آينده تربيت مي شوند چون بقيه شغل ها يا كم شده يا از بين مي روند و هر سال شغل هاي جديدي به وجود مي آيند كه قبلا هرگز نبوده اند و در آينده ايجاد خواهند شد!! در ايران چي فكر مي كنند؟ (662076) (moderator22)
 
Germany
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۴:۲۸:۱۰
وقتی بزرگ شدیم حتما باید راهی پیدا کنیم تا از نفت سهمی ببریم وگرنه حسابمان با فقر وتنگدستی است این را به جای کتابهای درسی به کودکانمان بیاموزیم (662162) (moderator22)
 
علی
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۵:۲۱:۵۰
من میخوام فوتبالیست بشم چون پولش خیلی زیاده تنها کاری هم که لازم بکنی توپ زدن و دویدنه (662242) (moderator22)
 
علی
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۰۱:۰۵:۵۵
نه عزیزم توانایی های یه فوتبالیست رو اینقدر دست کم نگیر،تو زمین به غیر از توپ زذن کارای دیگه هم میکنن... (662983) (moderator19)
 
رضا
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۹:۵۳:۵۲
قدیما یادم هست تا مدرکت رو میگرفتی فوری به استخدام دولت در می آمدی دیپلم برای خودش قرب وعزتی داشت اما الان لیسانس از دیپلم اون زمان هم کمتر هست (662573) (moderator19)
 
حسین
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۱۹:۵۸:۰۳
الان مدرک ها خیلی بی ارزش شده یکی از دوستام با مدرک فوق لیسانس شده متصدی امور بانکی فکرش رو بکن بعد از 19 سال کارش شده پول گرفتن از مردم ولی بازم خیلی از شغلش راضی هست دیگه فکر کنم کم ارزش ترین مدرک در جامعه ما فوق لیسانس هست بانک ها هم نکه میدونند کسی که فوق لیسانس هست رو به لیسانس ترجیح میدن. (662580) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۳۰ ۱۱:۲۵:۳۹
بره خدارو هم شكر كنه من سوار تاكسي شدم راننده اش يه جووني بود قسم مي خورد فوق ليسانسه (665456) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۲۳:۰۴:۰۵
قبلا از هر کس می پرسیدن علم بهتره یا ثروت همه با افتخار میگفتن علم،چون اگه اون موقع علم داشتی میتونستی حداقل در حد علمت ثروت جمع کنی ولی الان برعکس شده.هرکسی که ثروت داره خیلی راحت واسه خودش مدرک جور میکنه بدون هیچ زحمتی.اینه که ارزش علم رو از بین برده (662799) (moderator19)
 
ایران
United States
۱۳۹۰-۱۱-۲۸ ۲۳:۲۶:۲۹
کاشکی یک بار همین کاندیدا این سوال را پاسخ میدادند و میفهمیدند درد بیکاری چیست درد معاش چیست؟؟...اگر جوابی برای این پرسشها پیدا کردند و توانستند کاری بکنند آن موقع صلاحیت دارند که انتخاب شوند ولی افسوس که جواب این پرسشها همیشه مسکوت می ماند... (662827) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۰:۵۹:۲۰
درد معاش؟به نکته ظریفی اشاره کردید
امیدوارم همه بدانند (663362) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۰۲:۰۹:۱۱
من می خواهم دونده شوم تا دنبال نان و آب بدوم (663018) (moderator19)
 
عوام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۹:۱۳:۰۶
من ميخوام وقتي بزرگ شدم مسئول بشم چون اولا هيچ مسوليتي نداره دوما درآمدش خيلي خوبه ... (664402) (moderator19)
 
احمد شایقی
United States
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۰۳:۳۷:۲۱
سلام
نظرها را به دقت خواندم چقدر سخت است ولی کجاست وجدان های بیدار میخواهم بدانم ایا مسیولین مملکتمان هم به این مطالب توجهی دارند اقای دکتر توکلی شما چطور وقت نگاه کردن مطالب بالا ونظرها را دارید یا نه من اگر به جای مسیولین بودم نمیدانم.......رییس جمهور المان برای چه استعفا میدهد وجدان بیداری دارد ودیگر هیچ (663045) (moderator19)
 
رضا
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۰۴:۵۳:۵۹
من الان 23 سالمه
در رشته نرم افزار کامپیوتر فعالیت داشتم!!!

بدلیل فقر علمی که در شرکت های خصوصی و حتی دولتی دیدم نتوانستم هنوز جایی را پیدا کنم برای کار

آقایان مجلسی بیایید دانشگاه ها را به معنای واقعی دانشگاه کنید

بیاید علم را در کشور بگسترانید تا شاهد ایرانی شکوفا باشیم (663054) (moderator19)
 
بهنام
United States
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۱:۳۶:۴۱
بابا ای ول
یعنی چون شما سوادت از همه بالاتر بوده نتونستی استخدام بشی؟
آقا ما در به در دنبال آدم با سوادیم رزومتو برام بفرست
از دوستان الف میخوام ای میل بنده رو به ایشون بدن (663435) (moderator19)
 
رضا
۱۳۹۰-۱۱-۳۰ ۰۰:۰۷:۱۲
سلام آقا بهنام

هر انسانی نقاط قوت و ضعفی دارد من مدت 12 سال بدون حضور در یک کلاس یا چیزی فط با خواندن مطالب اصلی و مرجع به حدی از برنامه نویسی در زمینه وب و ویندوز رسیده ام که وقتی عقب ماندگی را می بینم در این رشته از خودم میپرسم چرا؟؟؟ این جا همه دتبال پول هستن تا پیشرفت علمی (664900) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۳۰ ۱۰:۴۵:۴۳
بیخودی وقتت را مثل من صرف علم کردی باید میرفتی دنبال سکه و دلار تا الان از روی بیکاری کامنت نمیذاشتی ، پس به این و اون گیر نده ، تو در همون موضوع انضا که علم بهتره یا ثروت ، توی علمش گیر کردی مثل من و کمی اون مخت را بکار ننداختی که باید جور درست دید ، اگر شکمت و ظاهر خالی باشد علمت به درد نمیخورد و لی ظاهر آراسته با شکمی برآمده و سر بی مو با دور و بر پر آدم حتی چرند هم بگی با آب طلا مینویسند ، مگه گالیله را یادت رفته ، من که با علم روز الانش فکر مینم با چه منطقی مدار سیارات را کشف کرد حیرت میکنم ، ولی اون موقع میخواستند بسوزانندش ، برادر میخوایی توی علم از گالیله بزرگتر هم بزرگتر بشی ، زور نزن نمیشی ، برو کامنت بزار و فعلا حال کن (665371) (moderator19)
 
رضا
۱۳۹۰-۱۲-۰۱ ۰۱:۵۵:۴۰
بله شما درست میگین

نقد و بچسب تا نسیه....

اما من چندجا کارکردم که با من نساخت و هرجا چندماه کار کردم اما همه تواین مملکت دنبال پول هستن نه پیشرفت این مملکت ماکه تا چندماه آبنده پرواز داریم به جایی که علم کار و ثروت هست و میشه بدست آورد

در ایران باید پارتی و رابطه داشته باشی تا بتوانی کار راحت و بی دردسر پیداکنی

خدا به جوانان این مملکت کمک کند ما نسل 60 ها که سوختیم (666620) (moderator19)
 
خدمتگزار
United States
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۰۷:۵۴:۴۱
حقیقتا شغل شریف خدمتگزاری بهترین شغل فعلی ماست فقط صد حیف که حلقه ی خدمت گزارن تنگ است (663101) (moderator19)
 
علرضا
United States
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۰۹:۲۳:۳۸
خدايا ما نه پول داريم نه پارتي داريم نه خانواده توانمندي از نظر مالي داريم ... يه مدرك دانشگاهي گرفتيم ولي پول نداشتيم ادامه بديم ... خدايا ما بنده گناهكار تو بوديم ؟ ...گناهمون چي بود كه 26 ساله زنده ايم ولي هنوز يك روز زندگي نكرديم ... خودت يه كاري بكن واسمون ... (663195) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۰:۵۸:۳۴
انشاالله که هر کاره ای هستم،عاقبت بخیر شودم (663359) (moderator19)
 
بهنام
United States
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۱:۲۸:۰۹
این مدرک گرایی باید از بین بره ، امسال ورودی ارشد حدود 900000 شرکت کننده داشت خوب بعد میرن دکتر میشن اون زمانی که باید برن کار و حرفه یاد بگیرن دارن دروس تئوری رو میخونن وصرفا دروس رو پاس میکنن نه اینکه درک درستی از مطالب داشته باشن
ولی این تو مملکت ما مد شده دیگه همه دوست دارن دکتر بشن دیگه بعدشم میان میگن من با مدرک دکترای خودم بیکارم اونی که میگه طرف با مدرک فوق لیسانس فلان کاره شده اگه واقع بین باشیم اون طرف شایسته اون شغله این تفکر لمپنیسم باید از مملکت ما جمع بشه باید جامعه به اون شخصی احترام بزاره که کار آفرینه نه اینکه مدارک الکی داره البته خوب خیلی ها هم هستن به حق شایسته مدرکشون هستن که اینجور افراد بعید میدونم بیکار بمونن
البته اینهایی که گفتم شکل منطقی قضیه در یک جامعه منطقی است اما در جامعه ما خوب اوضاع فرق میکنه چون اصلا به هیچ وجه شایسته سالاری نیست یک شبه یه جوونی که تازه فارق التحصیل شده از دانشگاه رو میکنن مدیر عامل...! (663416) (moderator19)
 
یک هموطن غریبه
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۱:۴۴:۱۳
من میخواستم پزشگ بشم تا به بیماران کمک کنم اما حالا که بزرگ شدم پزشگ که نشدم هیچ ، بیماری سختی هم گرفته ام که خونه نشین شدم قیمت زنده بودن هم که روز به روز گرونتر میشه شرمنده زن و بجه هام دارم میشم این مطلب هم که خوندم دلم برا آینده دو تا بچه هام سوخت راستی اونا میخواند چه کاره بشند (663461) (moderator19)
 
ایمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۳:۵۹:۲۴
اینایی که میگن کار نیست ، خوب نگشتند . من یه جایی میشناسم ساعتی هفت هزار تومن حقوقشه. خیلی هم آسونه ، تو مایه های تایپ کردن و اینا (663750) (moderator19)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۵:۴۰:۱۰
سلام. میخواستم مهندس بشم. مدرکش رو گرفتم. اما الان دارم برای استخدام قراردادی توی قسمت بسته بندی یه شرکت امتحان ورودی کتبی و شفاهی میدم البته قبول شدم . توی قسمت بسته بندی... راستی دوستهای من بیشترا با مدرک مهندسی مکانیک توی همین قسمتها به عنوان اپراتور کار می کنند. و از اینکه شغلی دارند خوشحال هستند... (663976) (moderator19)
 
انشا نویس
United States
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۵:۵۵:۱۶
برخلاف آنها که می‌گویند که آزادی قلم نیست به شما بگویم که تمامی همکلاسی‌های من همچنان درحال قلم زدن و نوشتن انشایشان هستند. آری همه قلم به دست‌اند و مشغول پاسخ دادن به آن سوال کذایی
ما سالهاست انشا نویسیم (664010) (moderator22)
 
شغل شریف
United States
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۱۷:۵۱:۲۶
اگرچه در کشور ما با 2 ساعت در هفته شاغل محسوب می شیم اما خدمت گزاران ما 2 ساعت در هفته هم کار نمیکنند و شاغلند (664248) (moderator7)
 
بهی
۱۳۹۰-۱۱-۲۹ ۲۲:۴۱:۲۷
اینقد مدرک مدرک نکنید.
هر جا کار بود هر کاری برید
باید فکر کنی بی سواتی تا تا راحت تر با موضوع کنار می یای. (664749) (moderator19)
 
یه جوان زمین خورده در حال بلند شدن
۱۳۹۰-۱۱-۳۰ ۰۲:۳۱:۳۲
با تمام این احوال هر کس به نوبه خود در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلات می باشند و افرادی را که با روحیه مردم بازی و باعث از بین رفتن حس امید و بی انگیزگی در مردم می شوند به حول قوه اللهی می سپاریم و با علم به اینکه ایا 10 سال دیگر ایا این مسائل برای ما مهم است یا نه و با امید به خدا و درس گرفتن از گذشته پدر بزرگهایمان که با چه شرایط سخت ودشواری زندگی می کردند و چگونه دل زنده بودند به جلو حرکت میکنیم و بجای نسل ناله نسلی را بوجود می اوریم که حداقل نسل اینده الگو بگیرد و قابل ذکر که خداوند برای انسان بر روی زمین انچه نیاز است فراهم کرده مثل اب وزمین وغیره که حیات انسان به ان بستگی دارد و هدف بودن ما بر روی زمین را فراموش نکنیم و اجازه ندهیم فکر و حس و ذهنمان به هر در دیواری کوبیده شود (665020) (moderator19)
 
ب ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۳۰ ۰۹:۴۱:۳۵
پس واقعاٌ همه چي آرومه ميگم من چرا اينقدر خوشحالم. (665255) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۳۰ ۱۱:۳۰:۰۱
من مي خواهم مدير بشوم چون بهترين شغل است خودتان مي دانييييييد (665464) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۳۰ ۱۳:۴۴:۲۸
یا باید مدیر بود یا مرید. (665695) (moderator19)
 
یه کارآفرین دهه شصتی !
۱۳۹۰-۱۲-۰۱ ۱۰:۲۳:۱۰
فکر کنم کافیه دیگه !
تا کی ما جوانها منتظر باشیم تا یکی برامون کار پیدا کنه !!!
اگر واقعا اهل کار هستید یه نگاهی به روزنامه همشهری قسمت استخدام بکنید!!!

بچه ها ! شما دیگه بزرگ شدید ! دیگه نباید دیگران لقمه دهنتون کنند !!!

اگه اهل کار و فعالیت باشید بیشتر از اونی که فکر میکنید ایده های درآمد زا و خدمت به مردم کشور عزیزمون روجود داره

اونی که خواب هست و میشه بیدار کرد نه اونی که خودش رو زده به خواب !

غیر ممکن وجود نداره ! (666890) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۲-۰۱ ۱۳:۰۵:۱۲
در پاسخ به سئوال--- بزرگ شدی می‌خواهی چه کاره شوی؟ ----
اگر وضعیت به همین حال پیش برود ، میخواهم دلار فروش شوم! (667478) (moderator19)
 
صمصام
۱۳۹۰-۱۲-۰۱ ۱۳:۵۹:۰۷
من آلان دیگه دیره که بخوام بگم میخواه چکاره بشم!!!!!!!!!!!!چون 40 سال سن دارم اما یک آرزو بیشتر ندارم ایکاش دنیا نمیآمدم این وضع رو ببینم کارمند یک شرکت سازه های دریایی هستم 3ماه شده که حقوق نگرفتم همین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (667706) (moderator19)
 
مهرسا
۱۳۹۲-۰۸-۲۲ ۲۰:۲۴:۵۷
حالامانفهمیدیم چه کاره بشیم (1773934) (alef-10)
 
نگین
۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۱۳:۵۷:۱۷
در باره ی این که می خواهند چی کاره شند نگفتند (2654617) (alef-3)
 
دانش آموز
۱۳۹۴-۰۲-۱۷ ۲۲:۲۴:۰۷
سلام من یک دانش آموز 12 ساله ام که در کلاس پنجم و چهارم معلممان این موضوع انشا را به ما می دادند و دوستام در هر زمان شغل عوض می کنیم و آخر نمی دمنیم درآینده چی کارهشیم شما هم که چیزی در این باره نگفتید که آخر چی کاره شیم.......دکتر یا معلم یا........خدا حافظ ولی با این حال ممنون (2875205) (alef-13)
 
کودک سرطانی
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۲۲:۵۳:۴۲
من بزرگ نخواهم شد ............ (3295480) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۱۲-۰۵ ۱۹:۴۰:۵۹
همه به زحمت پول در میارن و سال ها درس می خونند اما بعضی یا با پول بابایی وضعشون توپه و ماشیین های خفن سوار میشن این انصافه این فرهنگ اون وقت بعضی ها دارن از گشنگی میمیرن (3565501) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۱۹:۳۴:۵۵
سلام من اون انشاهارا دوست نه داشتم (4105783) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته