نظر منتشر شده
۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 443566
محاکمه پلیس به‌دلیل قتل سارق فراری
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۸
شرق نوشت: ساعت ٩:٣٠ صبح روز یکشنبه، ٢٤ خرداد سال گذشته مأموران کلانتری ١٣٢ نبرد در جریان زخمی‌شدن مرد جوانی در حادثه تیراندازی حوالی بلوار ابوذر قرار گرفتند.

 بررسی‌ها نشان داد مرد جوانی با شلیک گلوله مأموران پلیس آگاهی مجروح و به بیمارستان بعثت منتقل شده است. تحقیقات بیشتر نشان داد مرد جوان بر اثر شلیک دو تیر به شکم و کتفش دچار خون‌ریزی شده و فوت کرده است.

بعد از آن بود که قاضی منافی‌آذر، بازپرس ویژه قتل پایتخت، در محل حاضر شد. تحقیقات بیشتر نشان داد که مرد فوت‌شده، سارق سابقه‌داری است که از مدت‌ها قبل تحت تعقیب پلیس بوده. همچنین مشخص شد مأموران قبل از حادثه با حکم قضائی راهی مخفیگاه او شده بودند که سارق بعد از مواجه‌شدن با پلیس، با پریدن از روی دیوار به خانه همسایه، قصد فرار داشته، اما مأموران به تعقیب وی پرداخته و به او شلیک کرده بودند.

یکی از مأموران که در این عملیات حضور داشت، در بازجویی‌ها به بازپرس پرونده گفت: متهم از سارقان سابقه‌دار منازل جنوب و شرق تهران بود. او عضو باند چهارنفره سارقان منزل است و تاکنون دو بار سابقه سرقت منزل در کارنامه‌اش ثبت شده. وی بعد از آزادی، در سال ٩١ دوباره از تعدادی از منازل حوالی افسریه و خیابان پیروزی سرقت کرده بود، به‌همین‌خاطر از مدت‌ها قبل با حکم قضائی بازپرس شعبه ١٥ ناحیه چهار، تحت تعقیب پلیس بود و روز حادثه هم ما برای دستگیری او به محل رفته بودیم.

وی ادامه داد: پس از اینکه مخفیگاه وی را شناسایی کردیم، با حکم قضائی برای دستگیری‌اش وارد مخفیگاهش شدیم که با دیدن ما از روی دیوار به خانه همسایه پرید و فرار کرد. سپس ما به تعقیبش پرداختیم، اما او پس از ورود به خانه همسایه از روی پنج دیوار خانه‌های مجاور هم پرید تا اینکه در خانه پنجم به او دستور ایست دادیم و با به‌کار‌گیری قانون سلاح به او هشدار دادیم که توجه نکرد و مجبور به شلیک شدیم.

هم‌زمان با ادامه تحقیقات، جسد مرد جوان برای انجام آزمایش‌های لازم به پزشکی‌قانونی فرستاده شد. تحقیقات درباره نحوه تیراندازی و مشخص‌شدن مقررات به‌کارگیری سلاح هنگام تیراندازی از سوی کارآگاهان ویژه پلیس آگاهی انجام گرفت. با پایان جلسات رسیدگی در مرحله دادسرا، بازپرس پرونده قرار مجرمیت و نماینده دادستان تهران نیز کیفرخواست علیه او را صادر کرد.

روز گذشته جلسه رسیدگی به این پرونده در شعبه ١٠ دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد. در ابتدای جلسه رسیدگی، کیفرخواست علیه متهم خوانده شد و براساس کیفرخواست صادرشده، مأمور پلیس از نظر دادسرا، قانون به‌کارگیری سلاح را به‌درستی رعایت نکرده ‌است و دادستان درخواست صدور حکم قانونی را در‌این‌باره کرد.

در ادامه، اولیای‌دم در جایگاه حاضر شده و درخواست مجازات برای متهم کردند. پدر مقتول گفت: روز حادثه زنگ در خانه به صدا درآمد و فردی به من گفت که شیشه ماشین من پایین است. من هم فکر می‌کردم دزد به ماشینم زده است، پسرم بیرون رفت که ببیند چه اتفاقی افتاده که متوجه شدیم مأموران پلیس جلو در هستند، پسرم فرار کرد و مأموران هم تیر شلیک کردند و او را به قتل رساندند.

پدر مقتول درباره اینکه آیا دیده است چه اتفاقی افتاده یا نه، گفت: من خودم ندیدم، چون پسرم یک‌دفعه فرار کرد و من هم به او نرسیدم، اما یکی از همسایه‌ها گفت وقتی پسرت فرار کرد و مأمور به او تیری شلیک و زخمی‌اش کرد، او روی زمین افتاد بعد مأمور بالای سر او آمد و گفت خودت را به موش‌مردگی نزن. بعد دوباره به او شلیک کرد که باعث مرگش شد، اما من خودم شخصا چیزی ندیدم.

سپس نوبت به متهم رسید، این مأمور پلیس اتهام قتل عمدی را رد کرد و گفت: من قانون به‌کارگیری سلاح را بادقت اجرا کردم؛ به مقتول فرمان ایست دادم، وقتی نایستاد، من تیر هوایی شلیک کردم، باز هم متوقف نشد و تیر بعدی را شلیک کردم، اما تیر‌های بعدی به بدنش برخورد کرد.

 متهم گفت: من قصدی برای کشتن او نداشتم. مقتول از سارقان سابقه‌داری بود که ما مدتی قبل دستور بازداشتش را دریافت کردیم.

در این هنگام قاضی به متهم گفت: آن‌طور که در پرونده آمده است، تو قهرمان و مربی تیراندازی هستی، بنابراین می‌توانی تشخیص بدهی که در چه حالتی شلیک کنی، تیر به مقتول برخورد می‌کند و این نشان می‌دهد که می‌دانستی ممکن است چه اتفاقی برای مقتول بیفتد. در این هنگام متهم جواب داد: ما در میدان تیر یا در مسابقات به هدف ثابت شلیک می‌کنیم، نه هدف متحرک. مقتول در حال دویدن و پرش بود و من نتوانستم درست تشخیص دهم تیر به کجای بدن او ممکن است برخورد کند.

متهم در بیان آخرین حرف‌هایش گفت: من این اتهام را قبول ندارم و به عمد این‌ کار را نکردم و از دادگاه درخواست برائت دارم. با پایان جلسه رسیدگی، هیئت قضات برای صدور رأی دادگاه وارد شور شدند.
 
کلمات کلیدی : محاکمه + پلیس + قتل + سارق فراری
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۰۸:۳۷:۰۰
موضوع سخت (4156416) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۲۰:۳۵:۲۹
به طور کلی، قوانین به کارگیری سلاح، بسیار قدیمی و ناکار امد شده‌اند. در بسیاری از کشورهای پیشرفته، فقط و فقط وقتی از سلاح استفاده می‌کنند که متهم، مسلح( سرد یا گرم) بوده و به نوعی تهدید جانی برای مامور پلیس، مردم عادی و یا حتی برای خود متهم، بوجود اورده باشد. در غیر این صورت، استفاده از سلاح ممنوع است چرا که حداکثر ممکن است فرد سارق فرار کند که بهرحال دستگیر خواهد شد.
اما تشخیص این که در این مورد خاص چه اتفاقی افتاده، در صلاحیت پلیس و دادگاه می‌باشد. (4157408) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۰۸:۳۹:۲۶
موضوع سختی است

1- آبا پلیس خطا کرده .

اگر خطا کرده باید بازخواست شود
چون ممکن است پلیس از قدرتش سوء استفاده کند.
2- آیا پلیس بر اثر غفلت باعث مرگ یک انسان شده

اگر اینجوری است . نباید پلیس محاکمه شود.
چون هر پلیسی برای اجرای وظیفه اش خواهد ترسید با مجرمان برخورد قانونی کند .نتیجه :
باید درست تشخیص داده شود که پلس در کدام دسته بوده
دسته اول یا دوم ..

در هر دسته که قرار گرفت ..بطور قانونی با پلیس برخورد شود..چهار خانواده اولیا دم به خاطر بچه هایش از اون گذشت کنند (4156419) (alef-11)
 
رسول
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۰۸:۵۲:۴۱
دزد اگر بیاد توی خونه شما .. و شما مصدوم ش کنی .. شما رو می برن دادگاه .. پلیس اگر با مجرم فراری در گیر بشه و مصدوم ش کنه .. باید بره دادگاه ..

چه منطقی پشت این مسائل هست!؟ (4156443) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۰:۲۴:۳۶
دادگاه طبق مستندات حکم میکنه نه ادعا ها...
اینکه اگر دزدی وارد خونه من بشه و من اون رو بکشم ادعای منه اونچیزی که ثابت شدا اینه که من اونو کشتم اما اینکه اون دزد بوده نیاز به اثبات داره... حالا اگر تونستم ثابت کنم که طرف اومده دزدی باید ثابت کنم برای دفاع از خودم راهی جز کشتنش نداشتم... در غیر این صورت هرکس هرکیو که بخاد بکشه میبرتش خونش و میگه اومده بوده دزدی....
یه نکته هم همیشه وجود داره و اون اینه که دادگاه حکم به ظاهر میده نه باطن. (4156542) (alef-11)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۰۹:۰۷:۴۸
....!!!!با این نحوه ی قضاوت دیگر هیچ ماموری به روی هیچ خلافکاری اسلحه نمی کشد....بر فرض که مخصوصا شلیک کرده باشه...خوب بهترین کار ممکن رو انجام داده...طرف مفسد بوده و در حال فرار...خاهشا از اون ور بام نیوفتید... (4156458) (alef-11)
 
بانام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۰۹:۱۲:۲۱
پلیس باید چکار می کرد در مقابل کسی که به راحتی به مال و جان و ناموس مردم دست درازی میکند. آیا باید گردن دزد حلقه گل می انداخت؟ (4156464) (alef-11)
 
کرمانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۰۹:۱۹:۴۸
با توجه به نکته ای که قاضی گفته که قهرمان تیراندازی هستی و جوابی که پلیس داده بنظر میاد قاضی علم کامل ندارد
و چه خوب بود عنوان قتل عمد را برای تیراندازی پلیسی که مجرمی راتحت تقیب قرارمیدهد که هم سابقه دارد هم حکم دارد را برمیداشتند
ویا در حکم دستگیری ذکرمیشد با استفاده از سلاح گرم ویا بدون استفاده از سلاح گرم دستگیر شود
و قاضی محترم در ابتدا فرمان دستگیری با توجه به خطرناک بودن متهم دستورات را میداد
ومطمئنا پلیسی که برای دستگیری اعزام میشد با علم وامادگی ونحوه کاملتری اقدام به دستگیری میکرد و چنین پرونده هایی به دادسرا نمیرفت (4156475) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۰۹:۴۲:۵۶
بله پلیس رو متهم کنید تا از این به بعد حتی اگه سر جلوشون ببرن دخالت نکنند. (4156493) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۰۹:۴۴:۱۹
چرا قوانین کشورای دیگه رو یه نگاه نمی کنید ببینید چقدر پلیس احترام داره (4156497) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۰۹:۴۵:۵۳
واقعا چه دلیلی دارد یک پلیس برای خود دردسر درست کند؟ (4156500) (alef-11)
 
محمدی
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۰:۳۳:۰۹
حفظ خون مسلمان واجب است،
اگر نحوه برخوردو بکارگیری سلاح توسط پلیس با مظنونین و متهمین مقررات و قاعدی نداشته باشد، آنوقت هر مامور پلیسی به خود اجازه می دهد که هر وقت تمایل داشت به مظنوین و متهمین شلیک کند و شاهد قتل های بیشتری بودیم، و چه بسا در این میان افراد بی گناهی هم کشته شوند، (4156556) (alef-11)
 
نجف آبادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۳:۵۷:۰۹
به نظرت مسلمان دست به سرقت میزنه؟ پروفسور؟! (4156820) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۳:۳۴:۳۷
دست اون مامور را می بوسم (4156789) (alef-11)
 
a
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۲۲:۳۴:۵۵
متاسفم برای قانونی که از این پلیس های گرامی حمایت نمیکنه
این جوری باشه هیچ کدام از ما امنیت نخواهیم داشت
زنده باد پلیس های فداکار (4157526) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.