نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 284464
حرف زدن با خود به مغزتان کمک می کند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۷
ممکن است در منزل و کوچه و خیابان افرادی را دیده باشید که با خودشان حرف می زنند، تحقیقات نشان می دهد هر با خود حرف زدنی نه تنها نشانه جنون نیست بلکه در بسیاری بازگویی های تک نفره نشانی از نبوغ است.

صبح ها که بیدار می شوم برنامه ای که در ذهنم برای آن روز دارم را با خودم تکرار می کنم. مادرم می گوید: کاری داری؟ می گویم نه، دارم با خودم حرف می زنم!

تحقیقات جدیدی که از سوی روانشناسان صورت گرفته و نتایج آن در نشریه اینترنتی الیت دیلی منتشر شده، نشان می دهد افرادی که با خودشان حرف می زنند (تک گویی درونی) نه تنها خنگ نیستند بلکه باهوش نیز هستند.

تک گویی درونی می تواند به انسجام ذهن منجر شود

مقاله نشریه الیت دیلی حاکی است: افرادی که عادت دارند با صدای بلند حرف بزنند می توانند افکارشان را منسجم کنند و آنها را بهتر عملی کنند.

این روش سبب می شود تا افکار قابل لمس شود و سپس برای عملی شدن راحت تر می شود.

افراد باهوش با خود حرف می زنند

به نوشته این نشریه، بسیاری از دانشمندان و هنرمندان در عرصه های مختلف با خودشان بلند صحبت می کردند. مثلا انیشتن عادت داشته در دوران جوانی تنها باشد و با صدای بلند افکارش را تکرار کند.

حرف زدن با خود سبب کارآمدی مغز می شود

الیت دیلی می افزاید: هنگامی که افراد با خود حرف می زنند افکارشان برای عملیاتی شدن قابل لمس می شود.

مثلا وقتی موضوعی که در ذهن وجود دارد به زبان آورده شود اشکالات و نقاط قوت آن متمایز می شود.

بر پایه نوشته نشریه اینترنتی الیت دیلی، با خود حرف زدن در برخی مواقع دیگر نیز دارای حسن است که می توان به این ترتیب به آنها اشاره کرد:

کودکان آنقدر حرف ها را تکرار می کنند تا یاد بگیرند

روش یادگیری حرف زدن کودکان نیز این گونه است بچه ها صحبت های والدینشان را گوش می دهد سپس همان حرف را آنقدر تکرار می کنند تا صحبت کردن را یاد بگیرند.

گفت وگوی درونی مسیر رسیدن به هدف را روشن می کند

حرف زدن با خود سبب می شود مسیرهای منتهی به هدف مشخص شود.

تعدد موضوعات در ذهن باعث می گردد که تمرکز بر یک موضوع سخت باشد اما می توان با حرف زدن با خود تمرکز بر موضوع را ایجاد کرد و به این ترتیب بهتر به هدف دست یافت.

افشین محمد باقرطباطبایی نویسنده و پژوهشگر مسایل اجتماعی در این باره در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا می گوید: این باور اشتباه است که افرادی که با خودشان حرف می زنند دیوانه هستند.

وی در این باره می افزاید: گفت وگوی درونی مثبت می تواند بسیار مفید باشد.

این کارشناس در ادامه با تاکید بر این که افرادی که حرف های مثبت را تکرار کنند در واقع به ایجاد انرژی خوب برای خودشان مدد می رسانند، گفت: البته نباید حرف های منفی را با خود تکرار کرد.
 
تبریزی
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۷:۲۷:۰۳
چه جالب. من همیشه قدم می زنم و با خودم حرف می زنم بیشتر مواقع کسی صدام رو نمی شنوه ولی هر لحظه با خودم بلند بلند فکر می کنم مثلا تصور می کنم دارم با استادم حرف می زنم یا با یه نفر بحث سیاسی اجتماعی مذهبی می کنم تا متقاعدش کنم یا فکر می کنم جواب فلان کس رو باید چطور می دادم یا چطور باید جوابش رو بدم. بعضی وقتا متوجه می شم دارم واقعا حرف هم می زنم و بقیه وقتی من رو می بینن نگران می شن! (3062188) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۵:۳۰:۱۲
سلام علیکم:خیلی جالب بود.من خیلی وقت است که این ویژگی را درخود مشاهده می کنم وفکر میکردم مشکل ازمنه پس الان متوجه چیز دیگری شدم.تشکر.یاحق (3065707) (alef-13)
 
حسینی
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۰۰:۳۷:۰۶
انتشار مطالب مربوط به مسایل پزشکی باید توسط فردی که دارای تخصص مربوط هست صورت بگیر و از منبع معتبر نقل بشه. انجور نقل قو.ل وبلاگی و دست و پا شکسته سسب مدیونی شما از دید شرعی میشه و با اصول حرفه ای روزنامه نگاری هم در تضاد. در برخی موارد حرف زدن با خود یا همان نشخوار فکری می تونه علامت ابتلا به وسواس فکری بشه. به هر حال بهتر این مطلب رو با یک روانشاس مطرح کرده و پس از تصحیح یا تایید منتشر کنید. (3066479) (alef-13)
 
مهران
۱۳۹۴-۱۱-۲۳ ۰۱:۴۴:۵۴
عالی بود چواب سوالمو گرفتم (3539081) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.