نظر منتشر شده
۱۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 177265
یادی از «پیامبر» زین العابدین رهنما؛
کتابی که با فروش نان بستنی خریدم
جواد محقق، 12 بهمن 91
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۲۸
کتاب پیامبر ، اثر درخشان زنده یاد زین العابدین رهنما ، که جلد اول آن نخستین بار در سال ۱۳۱۶ در دمشق چاپ شد و در سال های ۱۳۱۷ و ۱۳۱۸ در همان جا به چاپ دوم سوم رسید ، شاید اولین کتاب ایرانی باشد که به سبک و سیاق رمانهای تاریخی غرب ، درباره پیامبرعظیم الشأن اسلام (ص) به رشته تحریردرآمده است. گفتنی است که به دلیل گرفتاری ها و سفرهای متعدد مؤلف، بین نوشتن جلد اول و مجلدات بعدی بیش از شانزده سال فاصله افتاد. چاپ چهارم کتاب هم در سال ۱۳۲۰ در تهران به دست علاقه مندان رسید و از آن پس مکرر، در شکل و قطع و جلدهای گوناگون منتشر گردید.

کتاب پیامبر در سال ۱۹۵۷ (۱۳۳۶) در پاریس با مقدمه پرفسور هنری ماسه به زبان فرانسوی و در سال ۱۹۶۴ (۱۳۴۳) به همت ال ول ساتن شرق شناس نام دار بریتانیایی به زبان انگلیسی ترجمه شده است. در سال ۱۳۴۵ سازمان کتاب های جیبی، چاپ نوزدهم آن را در سه جلد با عنوان های (پگاه، از بعثت تا هجرت، و رحلت) به گونه ای زیبا و چشم نواز در ده هزار نسخه روانه بازار کرد.

آن سالها، من دوازده سیزده ساله بودم و تازه دبستان را تمام کرده بودم و به دبیرستان می رفتم. روزی این کتاب را پشت ویترین کتاب فروشی سر راهم دیدم وبی اختیار شیفته موضوع و طرح جلد ساده و زیبای آن شدم. کلمه پیامبر، که نام کتاب بود، با حروف چاپی کشیده ای، که عرض جلد را پر می کرد، به رنگ طلایی بر بالای تصویر کتیبه ای از کاشی با زمینه ای سرمه ای نقش بسته بود. داخل آن را عبارت «لا اله الا الله؛ محمد رسول الله» به خط نسخ و رنگ سفید و جمله «علی ولی الله» با رنگی نارنجی به خط کوفی بنایی زینت می داد. نام مؤلف هم به خط نستعلیق بین کتیبه و نشانه دایره ای شکل ناشر بر بالای شماره جلد خودنمایی می کرد. همه این ها در زمینه سفید جلد، تناسب محسوسی داشت که مرا سخت تحت تأثیر قرارداد و بر آنم داشت که با ترس و لرز پا به درون مغازه بگذارم و بهای آن را از کتاب فروش بپرسم وبا حسرت بگویم :" نمی شود یکی یکی بخرم؟ چون پول آن خیلی زیاد است!"

دریغا که نه او و نه دوستان اهل کتابش که با هم بر سر شعری مجادله می کردند، داغ دست نیافتن این تشنه را به آب نفهمیدند و با عتابی محترمانه مرا از مغازه بیرون کردند، اما من تصمیم گرفته بودم آن کتاب را بخرم و خریدم. البته چند ماه بعد که تابستان شد و من دریک کارگاه نان بستنی سازی کار پیدا کردم و صبح تا ظهر، به امید دستمزد عصر، فرمان بردم افسوس که صاحبکار بی انصاف به جای پول، یک کیسه نان بستنی خرد شده تحویلم داد و گفت: " این هم دستمزدت! " با بغضی گلوگیر گفتم: " ولی این که پول نیست!" و او خیلی ساده جواب داد: " خب ببر بفروش به بچه ها و پولش کن!"

ظاهراً چاره ای نبود. از آن به بعد عصرها با کیسه ای نان بستنی خرد و خاکشیر شده، سر کوچه می ایستادم و آنها را به مشتی یک ریال، به بچه ها ی فقیر می فروختم، که حسرت بستنی خوردن را با بلعیدن تکه های نان بستنی جبران می کردند. شگفتا که استقبال، روزبه روز بیشتر می شد و من هر روز پول هایم را به امید آن که نود ریال شده باشد، بارها و بارها می شمردم و سیر نمی شدم.

یک ماه بعد، رهگذران پسرکی دوازده سیزده ساله را می دیدند که سه جلد کتاب جیبی را با غروری نگفتنی زیر بغل زده است و به سوی خانه می دود. بی آن که بفهمد بعضی ها در پیاده رو نگاهش می کنند و معترضانه می گویند "چه خبرت است! مگر سر می بری بچه؟!"

کتاب پیامبر ماه ها کتاب بالینی من بود. روایت داستانی تاریخ زندگی آخرین رسول خدا، با نثری که در زمان خودش نثری زنده، جاندار و قابل ستایش بود، به همراه صحنه پردازی ها و توصیف های زیبایش، تأثیری شگفت در من نهاد و هیجانی غریب در جانم ریخت. از آن زمان سی و چند سال می گذرد؛ عمری به درازای دو نسل. در این فاصله، کتابهای راهنما بارها و بارها تجدید چاپ شده و موافقان و مخالفان بسیاری داشته و یافته است. به ویژه عالمان شیعه در اسناد تاریخی بعضی از اقوال آن تردیدهایی کرده اند، اما اقرار می کنم که هیچ کتاب تاریخی دیگری که بعدها خواندم، چون «پیامبر» رهنما با جانم عجین نشد و آن چنان مرا به شگفتی و شیفتگی وانداشت. اگر چه سال ها بعد در بازخوانی کتاب، که حالا به چاپ بیست وچندم رسیده است، آن شیفتگی را تجربه نکرده ام اما هنوز هم باوردارم که این اثرمی تواند جوانان اهل مطالعه امروز را به لذتی برساند که نسل من در گذشته از آن برده است. به همین دلیل مطالعه ی، این اثر ارزشمند را به همه ی دوستداران کتاب های تاریخی و علاقه مندان به زندگی پیامبر مهربانی و مدارا توصیه می کنم.
 
نجابت
۱۳۹۱-۱۱-۱۲ ۲۲:۱۶:۰۲
من البته این کتاب را نخوانده ام اما زین العابدین رهنما را می شناسم و ترجمه سه جلدی قرآنش را دیده ام ؛ فکر نمی کنم این شخص اینقدر ارزش داشته باشد که چنین مدحی در رسایش بنویسیم و مفت و مجانی تبلیغش را بکنیم (1111787) (alef-13)
 
سوال؟!!!
۱۳۹۱-۱۱-۱۳ ۲۲:۱۲:۱۹
سلام دوست عزیز
شما که می گویید این کتاب را مطالعه نکرده اید، ترجمه سه جلدی قرآن نویسنده را هم فقط دیده اید(نخوانده اید).سوالی که دارم این است که از کدام منبع و یا با چه استنباطی به این نتیجه رسیدید؟!!
چرا ما عادت کرده ایم غیرعلمی و بدون منبع و بدون استدلال و مدرک کافی و یا لااقل با ارجاع به تجربه "کامل" شخصی خود(مثل نویسنده این نوشتار) نظر بدهیم،این عادت بسیار ناپسندی است. (1113467) (alef-14)
 
امين بديعي
۱۳۹۱-۱۱-۱۴ ۰۰:۲۰:۵۱
دوست عزيز شما زين العابدين رهنما را چگونه مي شناسيد ؟ ترجمه سه جلدي قرآنش را كه ديده ايد ، فقط ديده ايد يا خوانده ايد ؟ فكر ميكنيد در باره چه كسي صحبت مي كنيد زين العابدين رهنما اكنون كه احتياجي به تبليغ آنهم از نوع مفت و مجاني اش ندارد كه ! گفتار شما همراه با بغضي عجيب همراه است امثال زين العابدين رهنما در اين كشور چند نفر هستند استقبال و بزرگداشت اين اشخاص تكريم فرهنگ ايران و بزرگان اين مملكت است . ما شبانه روز بايد اينگونه انسانها را تكريم كنيم زيرا مثل معروف ميگويد كه هر گلي كه زديم به سر خودمان زديم . (1113684) (alef-14)
 
۱۳۹۱-۱۱-۱۳ ۰۰:۵۳:۳۰
ترجمه و تفسیری چهار جلدی از قران نیز به قلم ایشان هست که بسیار زیبا و با استفاده از متون معتبر قدیمی مثل تاریخ طبری نوشته شده. خداوند ایشان را رحمت کند (1112070) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۱-۱۳ ۰۱:۰۲:۲۳
سلام
از نوشته و خاطره تلخ و شیرین شما بهره بردم.مقایسه کنید با نوجوانان امروزی: آیپد , آیفون , ebook و... (1112081) (alef-13)
 
سيد
United States
۱۳۹۱-۱۱-۱۳ ۰۳:۴۷:۲۹
نوشته ای دلنشين و خوب. دست جناب جواد محقق درد نکند که در ابراز ارادت به حضرت پيامبر (صلوة الله عليه) حق شناسی نشان داده اند. به عنوان يکی از خوانندگان الف از درج اين نوشته سپاسگزارم و اميدوارم از اين نويسنده محقق مطالب بيشتر منتشر فرماييد. (1112157) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۱-۱۳ ۰۶:۵۴:۱۶
اگر الان بود باد از چند ماه کار کردن و پول جمع کردن موقعی که سراغ کتاب می رفتی قیمت ان دو برابر شده بود و نمیتوانستی انرا بخری و این داستان تکرار میشد (1112174) (alef-13)
 
یا.میم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۱-۱۳ ۰۹:۲۵:۱۵
سلام
بنده نویسنده این مقاله، جناب محقق را نمی شناسم، ولی انتظار از دوستان الف ایجاب میکرد که حتما این کتاب توسط خود دوستان مطالعه می شد تا به معرفی چنین کتابی که نویسنده درباری اش از فرح مدال می گیرد، دست نمی زدند
نویسنده ای که در کتاب آلوده ای دیگر به نام زندگانی امام حسین تمامی واقعه عاشورا را در دعوای امام حسین و یزید بر سر زنی زیبا مختصر کرده، نویسنده ای که در کتاب حضرت محمدش یک کلمه از واقعه غدیر ننوشته و حتی به طعنه آن را به دلیل نبودن روایتی موثق، فاقد سند می داند.
کتاب قرآن ترجمه و تفسیر ایشان هم که شهره ی عام و خاص است، و تفسیر به رای را به تمام به نمایش گذاشته.
زیبنده تر بود نوسندگانی چون شهیدی و آیت الله سبحانی و بسیاری دیگر که در زمینه زندگانی پیامبر اعظم صاحب قلم هستند یاد می شدند.

واسلام (1112241) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۱-۱۳ ۱۰:۴۱:۴۸
من 54 سالم هست و کتابهای زیادی مطالعه کرده ام . این کتاب راهم چهار روز پیش تمام کردم انصافا" یکی از بهترین کتابهائی است که تا بحال خوانده ام ، با نثری بسیار شیوا و پر کشش فراز هائی از این کتاب شامل : پاکی و صفای روح پیامبر ، ایمان و استقامت آن حضرت در راه هدف الهی خود در آن جامعه بدوی و جاهلیت عرب ، سره و مکارم اخلاقی او ، عشق پاک توام با اخلاص و ایمان حضرت خدیجه بانوی بزرگ آن زمان و متقابلا" وفا و محبت پیامبر به ایشان ، ......... و در قسمت آخر ترسیمی از قیامت که مثل یک فیلم بسیار جذاب به تصویر کشده ، فوق العاده است و خواندنش هر خواننده ای را مجذوب میکند . ضمنا" از فرصت استفاده کرده کتاب بسیار جذاب " ملا صدرا " نوشته پرفسور هانری کوربن با ترجمه شیوای مرحوم ذبیح الله منصوری را هم به علاقمندان پیشنهاد میکنم .ملتمس دعا (1112295) (alef-13)
 
عباس محمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۱-۱۳ ۱۲:۱۲:۵۸
با سلام این کتاب را حدود 48 سال قبل که دبیرستان میرفتم ژاژ کتابخانه پارک شهر گرفته و خواندم تاثیر عجیبی بر من که آخر نو جوانی و اول جوانی بودم گذاشت و همیشه این کتاب و نویسنده بزرگوارش تا بحال در ذهنم مانده است خداوند نویسنده اش را با حضرت محمد مصطفی صل الله علیه و اله محشور فر ماید امین یا رب العالمین (1112435) (alef-13)
 
mti
۱۳۹۱-۱۱-۱۳ ۱۳:۲۷:۴۳
این کتاب را مظالعه نموده ام ولی آنرا به امانت از بزرگواری گرفتم. هر چه گشتم کتاب را در کتابفروشی ها نیافتم. خواهشمندم در مورد نحوه خرید کتاب راهنمایی بفرمایید. این کتاب را به همه دوستداران پیامبر گرامی اسلام، بخصوص نسل امروز و رمان خوان توصیه می کنم مظمئن هستم اگر بتوانند در یک جلسه آنرا تا آخر می خوانند و لذت می برند. (1112561) (alef-13)
 
علی محمد رنجبر
۱۳۹۱-۱۱-۱۴ ۱۹:۴۶:۱۵
سلام به هموطنان ارجمند. بنده کتاب پیامبر (ص) زین العابدین رهنما را سالها پیش خوانده ام و با اذعان به نثر روان و داستان وارش برایم جذاب بود. ولی افسوس می خورم که هموطنان گرامی با نادیده گرفتن بخش هایی از کتاب،از ان به نیکی یاد کنند. مثلا داستان جوانی عبداله ، پدر گرامی پیامبر و عشق و عاشقی های یاوه و بسیار زننده در کوچه پس کوچه های مکه،( شبیه پاورقی های مستهجن برخی نشریات جوان پسند زمان رژیم گذشته) حال بنده را بهم زد. این چه یاوه هایی است که رهنما در باره عبداله نوشته است؟ داستان سرایی او بسیار زشت بود و باور نمی کنم که کمترین حسن نیتی در ان بوده باشد. خدا از سر تقصیرهای او بگذرد. ولی امید وارم چنین چرندیاتی هرگز بازتولید نشوند. (1115501) (alef-14)
 
۱۳۹۱-۱۱-۱۵ ۱۲:۴۰:۳۷
از سایت الف بخاطر درج این مطالب و معرفی اینچنین کتابهای مفید متشکرم امیدوارم این روند معرفی کتابها ادامه داشته باشد (1116751) (alef-14)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
کتابی که با فروش نان بستنی خریدم