نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 337861
در برابر سوختگی چه کنیم
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۱
معاون بهداشت وزیر بهداشت، سوختگی‌های سطحی ناشی از برخورد مواد آتش‌زا به نقاط خاص بدن افراد را اولین خطر چهارشنبه‌سوری اعلام کرد که بیشترین میزان آسیب‌دیدگی‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.

به گزارش جام جم آنلاین،دکتر علی‌اکبر سیاری ادامه می‌دهد: سوختگی‌های سطحی و سوختگی‌های نیمه عمیق و عمیق (سوختگی‌های درجه یک، ۲ و ۳) مهم‌ترین و بیشترین درصد حوادث در چهارشنبه آخر سال را برای کودکان، نوجوانان و جوانان به وجود می‌آورد.

مهم‌ترین اقدامات در مواجهه با سوختگی‌ها این است که افراد ابتدا باید محل سوختگی را با آب سرد و تمیز و به مدت حداقل ۱۰دقیقه بشویند.

اقدامات بعدی در مواجهه با سوختگی‌های چهارشنبه‌سوری، خارج‌کردن آرام لباس افرادی که دچار سوختگی شده‌اند، پرهیز از ترکاندن تاول‌ها و پوشاندن آنها با باند استریل است.

آسیب‌دیدگی‌های چشمی نیز جزو مهم‌ترین آسیب‌دیدگی‌های چهارشنبه‌سوری است که منجر به نابینایی افراد نیز می‌شود.

در صورتی که چشم فردی آسیب ببیند نباید چشم و پلک را با دست بمالند، بلکه فقط باید با آب شست‌وشو داده و در اولین فرصت مصدوم را به اورژانس و بیمارستان منتقل کنند.

وی ادامه داد: صدای انفجار مواد محترقه و آتش‌زا و شوک ناشی از آن موجب آسیب‌رسیدن بیشتری به گروه‌های در معرض خطر همچون بیماران قلبی، سالمندان و زنان باردار می‌شود.

همچنین نارنجک و ترقه ممکن است موجب بیهوشی این گونه افراد شود. ترکیب مواد منفجره با اکسیژن و کربن خطرناک است.

در این‌گونه مواد از ترکیباتی همچون نیترات، کلرات و آرسنیک استفاده می‌شود که ترکیب آنها با اکسیژن و کربن موجب مخاطرات خونی و تنفسی در افراد می‌شود و برای نوجوانان و جوانان بسیار خطر آفرین است.

جوانان و نوجوانان باید به خطرات احتمالی پرتاب موشک از بالکن و پشت بام به سمت درختان آگاه باشند.

همچنین افراد در صورت مواجهه با هرگونه حریقی در اولین فرصت مراتب را به شماره ۱۲۵ آتش‌نشانی اعلام کنند و از نگهداری مواد منفجره و محترقه در ظروف فلزی و شیشه‌ای جدا خودداری کنند.

مواد منفجره‌ای مانند ترقه و فشفشه که در ظاهر برای تفریح و شادی توسط افراد سودجو و به صورت دست‌ساز ساخته می‌شود اگر به نقاط خاصی از بدن اصابت کند آسیب‌زا خواهد بود.

بنابراین لازم است والدین در چهارشنبه‌سوری به صورت ویژه مراقب کودکان، نوجوانان و جوانان خود باشند و آنها را به رعایت حقوق همه مردم بویژه افراد در معرض خطر همچون سالمندان و مادران باردار آگاه کنند.

افرادی که تمایل به برپاکردن آتش دارند نیز باید حتی‌الامکان در پارک‌ها و میادین بزرگ و فضاهای بازی که شهرداری‌ها برای این کار در نظر گرفته‌اند به این کار مبادرت کنند تا از آسیب رسیدن به هموطنان در ایام منتهی به سال جدید و نوروز بیش از پیش خودداری شود.
 
کلمات کلیدی : سوختگی
 
الف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۶:۴۶:۴۷
با فراغ بال مولوی دارند می فروشند (3597874) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.