نظر منتشر شده
۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 401850
نقشه جدید آمریکا برای سوریه
بخش بین الملل الف، 22 مهر 95
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۱
راه حل دیپلماتیک برای حل بحران سوریه با شکست آتش بس در حلب، حمله آمریکا به نیروهای دولتی و وتو شدن قطعنامه های روسیه و فرانسه دوباره زیر سوال رفت.

بعد از اين اتفاقات رسانه ها از احتمال حملات محدود آمریکا به نیروهای دولتی سوریه خبر داده اند.  اتفاقی که قبلاً در دیرالزور و همچنین بمباران نیروهای مردمی عراق در جنوب موصل رخ داده بود.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دیروز تصریح کرد: ایالات متحده گام‌های خصمانه‌ای اتخاذ می‌کند که به ضرر منافع روسیه بوده و امنیت ملی آن را تهدید می‌کند. وی همچنین گفت: اخبار منشر شده مبنی بر امکان بمباران فرودگاه‌های نظامی سوریه توسط واشنگتن بازی‌ خطرناکی است.

به گزارش خبرگزاری ها، لاوروف ابراز امیدواری کرد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا فکر حمله به تاسیسات دولتی سوریه را از سرش بیرون کند. اما در صورت بمباران مواضع ارتش سوریه روسیه قادر به حمایت از منافع خود در خاک این کشور است.

رسانه های روسی نيز پیش بینی درگیری مستقیم مسکو و واشنگتن را نموده و بن‌بست موجود در سوریه را با بحران موشکی کوبا قیاس کرده‌اند. بر این اساس، روزنامه موسکو وسکی کاسمولیتس در مقاله‌ای نوشته است: «با توجه به تصور حمله همه جانبه عمدی و آشکار آمریکا علیه بشار اسد رییس جمهور سوریه، روسیه باید از متحد خود دفاع کرده و علیه آمریکا حمله کند اما این امر به یقین منجر به جنگ جهانی سوم می‌شود.»

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید عنوان کرده است: واشنگتن احتمال حملات هوایی علیه ارتش سوریه را منتفی نمی‌داند. ارنست گفت: عملیات نظامی علیه نظام سوریه، که هدف از آن حل و فصل اوضاع در حلب است، ممکن نیست که اهداف تعریف شده را که کاهش سطح خشونت است، محقق سازد. این احتمال زیاد وجود دارد که آن پیامدهای پیش‌بینی نشده‌ای به‌دنبال خواهد داشت که با منافع ملی ما کاملاً سازگار نیست. ولی من، بررسی گزینه‌های مختلف را دور از ذهن نمی‌دانم.

از سوی دیگر، جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمريكا اعلام کرد، ایالات متحده بعد از توقف همکاری‌ها با روسیه، تمامی گزینه‌های مطلوب برای حل بحران سوریه از جمله گزینه نظامی را بررسی می‌کند، با این حال، واشنگتن راهکار دیپلماسی را بهترین گزینه می‌داند.

وزیر امور خارجه آلمان نسبت به مواجهه روسیه و آمریکا بر سر بحران سوریه هشدار داد و تنش موجود میان غرب و شرق را تهدید آمیزتر از جنگ سرد قلمداد کرد. فرانک والتر اشتاین مایر اظهار داشت: باید شرایط وقوع تکرار جنگ سرد را بر هم زد. وي تاکید کرد که واشنگتن و مسکو باید خط قرمزها را رعایت کنند و در چارچوب و حدود مشخص شده گام بردارند.

در اين راستا روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست هفته قبل درباره طرح جدید آمریکا نوشته بود: «شماری از مسؤولان آمریکایی- از سیا، وزارت خارجه و ستاد کل نیروهای مسلح آمریکا- چهارشنبه گذشته در کاخ سفید موضوع حملات محدود علیه نظام سوریه را بررسی کرده‌اند. آنان هدف این کار را واداشتن نظام بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه به تغییر رفتارش در قبال آتش‌بس در منطقه حلب و ثمربخش کردن گفت‌وگوها با وی عنوان کرده‌اند».

روزنامه الشرق الاوسط، وابسته به خاندان پادشاهی سعودی به نقل از مقامات آمریکایی خبر داده که پنتاگون درصدد حملات محدود به مواضع ارتش سوریه است بدون آنکه مسؤولیت آن را برعهده بگیرد.

روزنامه مستقل رأی الیوم، به نقل از گزارش مرکز پژوهش‌های فیریل در برلین از طرح ناتو برای حمله به ارتش سوریه و هم‌پیمانانش با بیش از ۸۰۰ جنگنده و مشارکت ۱۴ کشور و حمایت مالی عربستان خبر داده است. به گفته این منابع، توقف هماهنگی واشنگتن با مسکو و ادامه پیشروی ارتش سوریه در حلب ناتو را به این فکر واداشته که هیچ گریزی از انجام عملیات گسترده نظامی علیه ارتش سوریه نیست؛ چرا که پیروزی ارتش سوریه در حلب و آزادسازی این شهر به معنای باز شدن در به روی پیروزی‌های بزرگتر و کنترل ارتش سوریه بر تمامی خاک این کشور است.

سخنگوي وزارت خارجه روسيه استقرار سامانه‌هاي موشكي اس-۳۰۰ در خاك سوريه را نتيجه انتشار گزارش‌هايي درباره نيت امريكا براي حمله به مواضع ارتش سوريه اعلام كرد و هشدار داد روابط ديپلماتيك با وزيرخارجه امريكا را قطع خواهد كرد.

ماريا زاخارووا، سخنگوي وزارت خارجه روسيه روز شنبه گفت: تصميم براي استقرار سامانه دفاع هوايي اس- ۳۰۰ در خاك سوريه تقويت مقرهاي نيروهاي روسي در سوريه به دليل درز گزارش‌هايي از سوي كارشناسان نزديك به نخبگان امريكايي است كه يكي پس از ديگري درباره نيت و تصميم امريكا جهت حملات هوايي به فرودگاه‌هاي سوريه صحبت مي‌كردند. زاخارووا تأكيد كرد: ما اين سامانه را به سوريه منتقل كرديم با علم به اينكه تجهيزات نظامي در دو پايگاه حميميم و طرطوس داريم و نيروهاي روسيه عمليات هوايي صورت مي‌دهند.

نكته مهم اين است كه قطعا حمله به مواضع نيروهاي دولتي با سکوت سوریه و متحدانش مواجه نخواهد شد. از اين رو روسیه با اعزام ناوهای جنگی خود به سواحل سوریه و استقرار سامانه های اس 300 و اس 400 در سوريه عملا نشان داد در مقابله با گروههای تروریستی و حمایت از دولت بشار اسد بسیار جدی است.
 
کلمات کلیدی : روسیه، آمریکا، سوریه
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۷:۳۳:۰۴
به زودی مشکل سوریه برای همیشه حل خواهد شد (3971389) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۷:۳۹:۳۳
مرگ بر شیطان بزرگ حامی درجه یک خشونت و داعش (3971398) (alef-13)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۲۰:۳۵:۱۶
چفدر بگیم از آمریکا خیثتر این فرانسه است که در همه جا خیث تر از آمریکا رای میدهد و تا خرخره کشور ما با قراردادهای پر منفعت برای فرانسه فرو رفته است. (3971573) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۰:۳۳:۰۱
لعنت بر کسی که داعش را در سوریه به جان مردم انداخت!

این که توهین به کدخدا نیست! اصلا داعش را مریخی ها درست کردند. ترامپ هم گفت. (3971762) (alef-13)
 
متاسفم از مرگ انسانیت
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۷:۵۵:۵۵
6 سال جنگ و 500 هزار کشته بی گناه برای قدرت !!!! (3971418) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۰:۳۵:۰۳
چه جمله بی خطری! بر مریخی ها لعنت که داعش را ساختند و حمایت کردند! (3971763) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۷:۵۷:۲۱
انتخابات آزاد زیر نظر سازمان ملل چاره مشکل سوریه (3971423) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۹:۱۲:۱۵
صد در صد اوباما در یکی دو ماه آینده کاری در سوریه نخواهد کرد و هیچ وقت حاضر نخواهد شد رفیقش کلینتون رو در عمل انجام شده قرار بدهد. از آن طرف هم کلینتون به محض گرفتن قدرت در آمریکا هم بخاطر زن بودنش مجبور هست برای بقیه دنیا قدرتش را نشان بدهد و از آن مهمتر بخاطر اینکه انتخابات آمریکا بسیار تخریبی برگذار شده و احتیاج یه متحد کردن کشور آمریکا بر علیه دشمن خارجی دارد و هم بخاطر انتقام از پوتبن بخاطر افشای ایمیل هایش و دخالت در انتخابات به نفع ترامپ مجبور خواهد شد در سوریه وارد عمل بشود! (3971493) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۹:۱۸:۴۶
چرا که پیروزی ارتش سوریه در حلب و آزادسازی این شهر به معنای باز شدن در به روی پیروزی‌های بزرگتر و کنترل ارتش سوریه بر تمامی خاک این کشور است.
] این گفتهآمریکاست . ملت مسلمان و مخصوصاً سوریه چقدر بدبخت هستند که از یک طرف سوریه تحت اشغال روسیه و از طرف دیگر تحت اشغال آمریکا و این افراد می خواهند با نوکری روسیه و آمریکا حکومت کنند. گزینه منطقی وجود داشت ولی نه طرفداران سوریه و نه طرفداران معارضین برای بیتر بهه یغما بردن ثروت سوریه زیر بار نرفتند . لعنت بر این حکومت ها (3971499) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۹:۲۹:۴۹
تکلیف سوریه رو مردم سوریه مشخص می کنند نه امریکا نه روسیه و نه حزب الله و اسد نه عربستان !!! (3971513) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۰:۳۰:۲۶
عجب حرف ظاهرا قشنگی!

مردم سوریه داشتند زندگی می کردند. کدخدای نامرد داعش پرور نگذاشت.

اگر اسد دیکتاتور هم باشد باید خود مردم تصمیم بگیرند و نه آمریکا. (3971758) (alef-13)
 
بهرامی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۲۱:۴۶:۴۲
دیر یا زود جنگ جهانی سوم حتما راه میفته خدا کنه فقط ال سعود حامیان ان نابود بشن (3971617) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۰:۰۵:۱۹
آمریکا می‌خواهد با ایجاد گروههای تروریستی کمی خوش چهره تر از داعش سوریه و عراق را تجزیه بکند. (3971736) (alef-13)
 
سعید
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۱۱:۰۵:۱۱
کشور سوریه شده محل آزمایش انواع سلاح ها ی امریکا وشوروی (3972023) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۱۵:۳۶:۰۰
راه حل دیپلماتیک برای حل بحران سوریه با شکست آتش بس در حلب، حمله آمریکا به نیروهای دولتی و وتو شدن قطعنامه های روسیه و فرانسه دوباره زیر سوال رفت
لطفا به شعور مخاطب احترام بگذارید قطعنامه فرانسه توسط روسیه وتو شد ولی قطعنامه روسیه رای نیاورد نه اینکه رای بیاورد و وتو شود (3972340) (alef-13)
 
عبدالله
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۰:۱۴:۲۷
آمریکاییها و صهيونيستهای اسراییلی برای برهم زدن خاورمیانه به نفع خودشان تا جایی پیش رفتند که برجهای دوقلوی معروف خودشان را همراه سه هزار آمریکایی منفجر کردند و حادثه 11 سپتامبر را رقم زدند حالا وقت درو کردن محصول آن حادثه هستند خدا میداند چه نقشه های شومي در سر دارند و اوضاع عراق و سوریه و کردها و ترکها تازه شروع کار است به این زوديها دست از سر منطقه برنمیدارند حتما ایران عزیزمان هم در نقشه شومشان قرار دارد لذا ملت باید هوشیار و بیدار باشد در شرایط کنونی اتحاد و همبستگی و وحدت ملی ایرانیان از هر قوم و مذهبی که هستند برای حفظ تمامیت ارضی این سرزمین مقدس از اوجب واجبات است. بیایید این دعواهای بی سرانجام جناحی را کنار بگذاریم و با حفظ و احترام به حقوق آحاد ملت به فکر نجات ایران و اسلام باشیم. (3973180) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۱:۳۱:۳۷
این حق کردهاست که یک کشور مستقل داشته باشند . بهترین راهکار تجزیه عراق و سوریه به سه کشور کردنشین سنی نشین و شیعه نشین است (3973267) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.